Odwiedzin 37849239
Dziś 2030
Czwartek 9 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Podatek od dochodów w Polsce

 
 

Pokaż wpisy
AutorPodatek od dochodów w Polsce
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2024-04-27 10:16
Moim rozliczeniem podatkowym zajmuje się Wielka Ogólnoświatowa Korporacja Księgowa i przysłała mi wczoraj rozliczenie. Ponieważ jest weekend, a każde moje zapytanie czeka w kolejce na obsłużenie to nie dostanę szybko wyjaśnień od nich, więc pytam tutaj.
Liczbowo wyliczenie zgadza się z tym co ja bym wpisał według instrukcji Skatteverket, ale z jakiegoś powodu nie uwzględnili pensji którą pobierałem w Polsce na początku roku. Konwencja o unikani podwójnego opodatkowania w przypadku rezydencji Szwedzkiej nie podaje dokładniego sposób rozliczenia, odwołuje się tylko Szwedzkich przepisów podatkowych (w odwrotnym przypadku jest sprecyzowana metoda). Na stronie Skatteverketu poza ogólną poradą, że "z dochodów zagranicznych trzeba się spowiadać", jest tylko kalkulator podatkowy dla dochodów z Norwegii/Danii/Finladii oraz informacje o podatku SINK. Ani jedno ani drugie mnie nie dotyczy.
Czy jakaś miła dusza mogłaby mi odpowiedzieć jak się rozlicza zapłatę za pracę otrzymaną w Polsce zanim tryby Wielkiej Ogólnoświatowej Korporacji Księgowej przemielą moje zapytanie czemu mimo, że podałem im sumę i dałem PIT-11 nie ma takiej pozycji na rozliczeniu.
  Profil uzytkownika: LukiPL     
Michalski


Wpisów: 163
Od: 2023-02-24
2024-04-27 11:19
Uśmiechnij się, zrobiłeś wszystko, czego od Ciebie urzędy podatkowe Polski i Szwecji wymagać mogły. Dochód w Polsce jest też tam opodatkowany więc jeśli nie czujesz się pokrzywdzony wyliczeniami Skatteverket to po prostu nie zawracaj im gitary.
Pozdrowienia
  Profil uzytkownika: Michalski     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-04-27 11:33
Jeśli chcesz rzetelną informację, to podaj mi swój numer telefonu na adres mejlowy
polonus26@gmail.com
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5156
Od: 2011-05-25
2024-04-27 20:15
Znaczy się Anna informuje, że Michalski dał nierzetelną odpowiedź.

Ale,że podatnik szwedzki mający dochody z PL to taka tajemnica skarbowa ,iż tylko telefonicznie może uzyskać info to mnie zaskoczyło.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-04-27 20:20
Oczywiście, że informacja od Michalskiego nie była rzetelna, bo dochody w Polsce powinno się zglosić w Szwecji, ale ja nie podaję informacji szczególowych na forum.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Michalski


Wpisów: 163
Od: 2023-02-24
2024-04-27 21:04
"mimo, że podałem im sumę i dałem PIT-11" - czyli Luki zgłosił do Skatteverket swoje dochody w Polsce i więcej od zwykłego knogare wymagać nie można
  Profil uzytkownika: Michalski     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5156
Od: 2011-05-25
2024-04-28 07:04
Podatki to nie żarty.

Dałoby się Anno bez pisania na Twojego meila i płacenia za usługę dowiedzieć czy teraz Michalski dał wiarygodną odpowiedź?
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-04-28 08:36
Nie użyłabym słowa wiarygodość, po prostu zgłasza się dochód polski w inny sposób.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Michalski


Wpisów: 163
Od: 2023-02-24
2024-04-28 11:30
Anno, gdyby ktoś - mieszkając w Szwecji - miał dochody z pracy w Polsce, to informacja o nich jest wymagana przez Skatteverket chyba nawet wtedy, gdy nie trzeba od nich płacić podatku.
Na początku 2023 Luki mieszkał i pracował w Polsce. Wydaje mi się, że poinformowanie szwedzkiego urzędu o osiągniętych tam dochodach jest bardziej uprzejmością niż koniecznością.
Pozdrowienia
  Profil uzytkownika: Michalski     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-04-28 12:36
Jeśli rozlicza się w Szwecji za 2023 rok to jest to koniecznością, oczywiście według prawa.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
ew_sa


Wpisów: 246
Od: 2012-11-29
2024-04-28 19:18
Luki!
Na pewno dostales szwedzka deklaracje podatkowa do wypelnienia. Kazdy Twoj dochod ktory nie jest wykazany w tej deklaracji MUSISZ podac do Urzedu Podatkowego, obojetnie czy chodzi tu o 200 czy o 200 tys. To nie jest Twoja dobra wola, to jest obowiazek. Najprawdopodobniej jezeli tego nie zrobisz to prawdopodobienstwo ujawnienia tego jest male ale jest.
Twoj wybor.
Zrob tak. W p. 17 deklaracji podatkowej Övriga upplysningar postaw krzyzyk przy zdaniu: Kryssa här om du har haft inkomst från utlandet. Obok jest zdanie: Kryssa här om du begär avräkning av utländsk skatt……….. Tez postaw krzyzyk.
Na samym dole arkusza znajdziesz rubryke Övrigt. Tam wpisz sumy z polskiego Pitu.

Utländsk inkomst: XXXXXPLN, avdragen skatt: XXXXPLN
Arbetsgivare: nazwa firmy, adres

I dodaj bo to wazne: Begär avräkning av inbetald utländsk skatt för att undvika dubbelbeskattning.

Nawet jezeli zrobisz jakis formalny blad to Skatteverket skontaktuje sie z Toba i sprawa sie wyjasni
To wszysystko i nie czytaj bzdur wypisywanych przez niektore osoby na tym forum

/ewsa
  Profil uzytkownika: ew_sa     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2024-05-02 14:27
Dzięki ewsa za poradę, nawet nie śniła mi się tak dokłądna odpowiedź. Chwilowo sprawa zrobiła mniej pilna, bo ta Wielka Korporacja Finansowa wystąpiła o przedłużenie terminu wysłania zgłoszenia. Ale generalnie mam wrażenie że szybciej byłoby jakbym załatwił sprawę samemu.

Poboczne pytanie, jak się obliczyć podatek od pensji z Polski? Czy mam oczekiwać odpowiedzi ze Skatteverket, jak oni sami naliczą i przyślą mi wezwanie do dopłaty?
  Profil uzytkownika: LukiPL     
ew_sa


Wpisów: 246
Od: 2012-11-29
2024-05-02 20:13
Piszesz ze Wielka Korporacja Finansowa (EY, KPMG, Delloitte?) wystapila o przedluzenie terminu oddania deklaracji. Byc moze a raczej prawdopodobne ze naleza sie Tobie redukcje podatkowe. Nie wiem jaka masz forme zatrudnienia, czy masz rodzine w Polsce, rodzina mieszka z Toba tu etc. W kazdym razie jezeli nie mieszkasz tu na stale z rodzina masz prawo do odciagniecia kosztow mieszkania w dwoch miejscach oraz kosztow zwiazanych z wyjazdami do stalego miejsca zamieszkania w odwiedziny (raz na miesiac(?)). Nie znam dokladnie obowiazujacych obecnie przepisow ale zwykle odciaganie kosztow bylo niezlym zastrzykiem finansowym. Nikt rowniez nie wymagal abys okazywal pokwitowania, dokumenty itp. Badz na to przygotowany.
Pytasz o obliczenie podatku od obu zarobkow. Mam za malo danych abym mogla cos powiedziec. W kazdym razie urzad podatkowy naklada polska pensje na dochod szwedzki, opodatkowuje ale redukuje podatek o wplacony podatek polski. Do tego dochodzi czas w ktorym miales polski dochod i jak dlugo zarabiales tu w Szwecji, przelicznik Skr/PLN w tym czasie plus pewnie inne czynniki. Dowiesz sie niedlugo. Uzbroj sie w cierpliwosc i zglebiaj arkana podatkowosci. Masz moznosc zdobywania wiedzy u fachowcow od wykrecania paragrafow.
Daj znac jak poszlo
  Profil uzytkownika: ew_sa     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2024-05-02 21:00
ew_sa, właśnie tego typu firma jak te co wymieniłaś na początku.
O odliczenia bym się nie martwił, każde odliczenie przedyskutowaliśmy warunki do spełnienia i sposób liczenia kwot. Tu moja logika i poradniki ze strony Skatteverketu są zgodne z ich oceną. Naprawdę tutaj byli pomocni i responsywni jak pytałem. Napisali mi też w prostych słowach wyjaśnienie dla Skatteverket jako załącznik do rozliczenia, z opisem co gdzie, kiedy robiłem, kiedy rodzina i jakie miałem koszty itp. W sumie sam bym sobie to napisał po angielsku, jak bym wiedział że to się może przydać, ale miło ich strony że napisali. Natomiast na ostatniej prostej, normalnie nóż w plecy z tym brakiem polskich dochodów.

Dzisiaj grzecznie spróbowałem pogonić ich z odpowiedzią i dostałem rozczarowującą odpowiedź chyba kogoś od kserowania papierów. Zdaniem tej osoby dochodów z Polski z początku 2023 się nie rozlicza w Szwecji, bo wtedy jak je zarobiłem to miałem jeszcze polską rezydencje podatkową więc są opodatkowane w Polsce i nie trzeba informować na formularzu do Skatteverket.
  Profil uzytkownika: LukiPL     
Forum -> Życie w Szwecji -> Podatek od dochodów w Polsce
Pokaż wpisy






Prace Budowlane Sztokholm (Sztokholm)
Dam prace przy sprzataniu Uddevalla i okolice (Uddevalla)
Ogolnobudowlanca (malmö)
Plytkarz (solna)
Firma sprzatajaca w Staffanstorp (Staffanstorp)
RomDrex Bygg AB zatrudni pracownikow (Albyberg/ Stockholm)
Sprzątanie (Norsnorg)
Poszukiwany stolarz budowlany (Linköping)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 1 użytkowników.


Moze nastepny pomnik glupoty ?
Dzis palạ koran w Skärholmen
Kaos germanski przecziwko Polski
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony