Odwiedzin 37799005
Dziś 2782
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Nauka - Studia i zakwaterowanie w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorStudia i zakwaterowanie w Szwecji
Dzasta2019


Wpisów: 1
Od: 2021-10-04
2021-10-04 19:50
Cześć!
W przyszłym roku planuję rozpocząć studia magisterskie w Szwecji. Rozważam kilka możliwości takich jak: Sztokholm, Uppsala, Linkoping, Umea, Lund i Vaxjo.
Mam jednak parę pytań oraz wątpliwości:
1.) Jak wygląda kwestia zakwaterowania dla studentów? Czy w Szwecji w ogóle istnieje coś takiego jak akademik i jeśli tak, to należy wtedy zgłosić się do uczelni czy może jakiejś firmy współpracującej z uczelnią? (od razu mówię, nie wiem jak wygląda sprawa w Szwecji stąd moje wątpliwości)
2.) Jak wyglądają ceny takiego zakwaterowania i czy jest szansa na wynajęcie pokoju/mieszkania w 2 osoby, a jeśli tak to taka osoba jest przydzielana losowo? (mówię tu w takim kontekście jeśli chodzi o akademiki)
3.) Są jakieś studenckie zniżki?
4.) Jak bardzo kosztowne jest życie w Szwecji? Dodam, że nie jestem rozrzutną osobą, także wszelkie imprezy itd raczej odpadają
5.) Jak ogólnie oceniacie studia w Szwecji? Dodam, że wybieram się na studia chemiczne

Z góry dziękuję za odpowiedź!
  Profil uzytkownika: Dzasta2019     
häxa
Sunne


Wpisów: 409
Od: 2002-06-13
2021-10-04 20:34
Odpowiedzialabym troche. Ale w profilu nbie moge znalezc Twojego maila.
  Profil uzytkownika: häxa     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2021-10-06 11:22
Tu troche info z uniwesytetu w sztokholmie. Cena ok 20k sek na semestr.

https://www.su.se/english/ education/student-life/housing-for-intern ational-students/lappis-lappk%C3%A4rrsber get-1.445277

Tu troche inna strona z mieszkaniami dla sudentow..ale chyba trzeba miec personnummer

https://sssb.se/soka-bosta d/sok-ledigt/lediga-bostader/

https://marknad.byggvesta. se/pgSearchResult.aspx#seekAreaMode=simpl e&search=y&page=1&syndicateNo=1&objectMai nGroupNo=1&companyNo=-1&rent=0;20000&area =0;150&houseForms=1&advertisement=-1&type =standard

Zycie w szwecji jest dosc drogie.
Zrob sobie zakupy online (takie jak robisz na codzien) i sama zobacz ile bedzie cie kosztowalo zycie

https://handla.ica.se/?ret urnUrl=https://www.ica.se


  Profil uzytkownika: ag_b13     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-10-06 15:22
poszukaj sobie na tym forum i innych
było już o tym wiele razy
  Profil uzytkownika: Kontener     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2021-10-06 16:15
Tak, tylko z roku na rok jest inaczej. Co komu po 15-20 letnich tematach
  Profil uzytkownika: kajetan     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-10-06 17:23
a co się tak bardzo zmieniło
co najwyżej jest jeszcze trudniej znalezć kąt do zamieszkania i jest drożej
wszystko inne to samo


  Profil uzytkownika: Kontener     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-10-06 17:26
może zrobisz uppdatering tych zmian zamiast dupę zawracać że informacje nieaktualne
  Profil uzytkownika: Kontener     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-10-06 17:56
dzasta. takie cos powinnas sobie sama znalesc na internecie ,dlatego ze bedziesz czula sie bardziej pewniej,tam gdzie bedziesz chciala studiowac powinni tobie pomoc(tak jest w wiekszosci krajow) wybiez wpierw szkole i skontaktuj sie znimi wtych sprawach,tutaj na forum nieznajdziesz odpowiedzi
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-10-06 20:45
https://studyinsweden.se
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-10-06 23:35
Ceny mieszkan sa bardzo slone, najlepiej wynajac
we dwie osoby 3-pokojowe mieszkanie, bo czynsz mozna
podzielic na dwa.

W Sztokholmie jest najtrudniej o mieszkanie, ale gdybys
studiowala w Karlstad, to tam jest o wiele latwiej znalezc kwadrat i to z pierwszej reki, czyli prosto
od firmy z kontraktem.

W dobrej dzielnicy dwojka kosztuje ca.8600kr/m oczywiscie prad, internet osobno.
W gorszych dzielnicach mozna znalezc 2 pokoje za 5 tys
z kawalkiem, ale jest tam niebezpiecznie bo sa to
dzielnice z przewaga mieszkancow z Afryki, Srodkowego
Wschodu- takich dzielnic nalezy unikac.

Ktos tu madrze napisal ze trzeba miec szwedzki pesel
czyli PN, powinnas zalatwiac studia przez polskie
organizacje, dowiedz sie na najblizszym Uniwesytecie
jak masz sie do tego zabrac.
Skontaktuj sie z Erasmus-em, jest to jednoroczna
wymiana studentow i podejrzewam ze zeby sie na taka wymiane zalapac to trzeba byc studentem w Polsce.

Niemniej oni powinni duzo wiedziec co i jak masz
ugryzc zeby zaczac studia w Szwecji.
Porozmawiac nie zaszkodzi.
Jak znasz j.angielski to mozesz z mety skontaktowac sie
z uczelniami w Szwecji, a wogole powinnas wejsc na ich
strony- bo tam jest kopalnia wiedzy na temat kazdego
kierunku studiow.
  Profil uzytkownika: alwa12     
olgaolga
Umeå


Wpisów: 1
Od: 2022-01-14
2022-01-14 16:11
(@Kontener - takie rzeczy nie przestaną mnie zadziwiać - po co tracić swoją siłę i czas na narzekanie zamiast powstrzymanie się od dodawania swojego nic nie wnoszącego do dyskusji komentarza..)

Hej!
Ja mogę się wypowiedzieć trochę o Umeå, w którym obecnie kończę magisterkę. (przyleciałam tutaj w styczniu 2021 na 2 sem 1 roku II st., a dokładniej na wymianę Erasmus, którą udało mi się przedłużyć ją o kolejny semestr. Koniec konców osoby z Uczelni chciały i zaproponowały mi zostanie tutaj na jeszcze kolejny semestr i dokończenie studiów w Umeå, WOOHOO! - to tak w kwestii zarysowania tego skąd się tu wzięłam)

1.) Jak wygląda kwestia zakwaterowania dla studentów? Czy w Szwecji w ogóle istnieje coś takiego jak akademik i jeśli tak, to należy wtedy zgłosić się do uczelni czy może jakiejś firmy współpracującej z uczelnią?

W kwestii Erasmusa to była inna sprawa z tego co wiem, bo Uczelnia, a dokładniej International Housing Office pomaga Ci w ogarnięciu mieszkania (jeśli wyrazisz taką zgodę) - mieszkanie to ma wliczoną w czynsz opłatę za internet i z tego co porównywałam z moimi ziomkami tutaj to wychodzi trochę drożej niż wynajem przez Bostaden.
Co do czynszu to podczas mojego I sem. tutaj płaciłam ok. 3300 kr za 22 m2 pokój z własną łazienką + kuchnia dzielona z 8 innymi osobami przy Stipendiegränd w Ålidhem. Podczas II sem. płaciłam tyle samo za trochę mniejszy pokój + łazienkę (ale w lepszym stanie) przy Fysikgränd również w Ålidhem. Obecnie mieszkam razem ze szwedką blisko centrum Umeå i płacę jakieś 2600 kr za miesiąc, ale z tego co słyszałam to mi się poszczęściło mocno, bo ciężko znaleźć tutaj mieszkanie czy pokój. PONOĆ!

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania to głównie wynajmuje się przez Bostaden, Riksbyggen czy Baltic Gruppen (ale to chyba droższe opcje?)

2.) Jak wyglądają ceny takiego zakwaterowania i czy jest szansa na wynajęcie pokoju/mieszkania w 2 osoby, a jeśli tak to taka osoba jest przydzielana losowo? (mówię tu w takim kontekście jeśli chodzi o akademiki)

O cenach napisałam wyżej. A co do wynajmu w dwie osoby to nie ma takiej opcji. Jeśli wynajmujesz student room przez Bostaden to mieszkasz tam sama.

3.) Są jakieś studenckie zniżki?

Z tego co wiem to na pociągi i w barze Pipes of Scotland jest mała zniżka na piwo hehe
Ale słyszałam coś od ziomków, że chyba na loty też bywają?
A tak to nie kojarzę.. Jak dostaniesz Personnummer to możesz ogarnąć ICA Stammis czy zniżki w Willy's/Coopie?innych i na tym się kończą zniżki, które znam :--(
Ah nie, sorry, jeszcze zniżka 10% w second hand Myrorna i chyba w innych typu PMU, ale nie pamiętam dokładnie

4.) Jak bardzo kosztowne jest życie w Szwecji? Dodam, że nie jestem rozrzutną osobą, także wszelkie imprezy itd raczej odpadają

Nie wliczając czynszu za mieszkanie, jedząc tylko w domu i kupując jedzenie wege 'po taniości' oraz wychodząc czasami ze znajomymi do barów to wychodzi mi jakieś 1500-2500 kr za miesiąc. Więc ta opcja bliżej 1500 kr to opcja bardziej bez wychodzenia do barów i z zaciśnięciem pasa, a bliżej 2500 to z wychodzeniem do barów i z trochę mniejszym, ale jednak zaciśnięciem pasa.

5.) Jak ogólnie oceniacie studia w Szwecji? Dodam, że wybieram się na studia chemiczne

Ja jestem zadowolona chociaż przytłacza mnie czasem ilość wolności, którą tutaj mam w porównaniu do studiowania w PL, ale z drugiej strony kurczę.. Super jest + Umeå i północ jest piękna!
Nic więcej o studiowaniu nie napiszę, bo studiuję sztukę, więc to dwa różne światy hehe

Powodzenia!
  Profil uzytkownika: olgaolga     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2022-01-15 18:20
a co ty kurwa tutaj nowego napisałaś?
i w dodatku z kilkumiesięcznym poślizgiem jakbyś się unykter z zimowego snu wybudziła
  Profil uzytkownika: Kontener     
Forum -> Nauka -> Studia i zakwaterowanie w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Sprzatanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 36 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony