Odwiedzin 37807560
Dziś 3884
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Wyposaż. aut i przepisy drog. dla przyjeżdżających

 
 

Pokaż wpisy
AutorWyposaż. aut i przepisy drog. dla przyjeżdżających
adventure
Ani tu, ani tam


Wpisów: 1344
Od: 2009-01-26
2010-07-29 13:41
Tak zebrałem w skrócie. Bo jakoś mi tego brakowało.
Jeżeli coś pominąłem albo się w czymś mylę - skorygujcie mnie proszę.
_______________________
- opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca również dla aut z obcą rejestracją (nowe prawo od 15.11.2009). Obowiązuje dla pojazdów o masie do 3,5 tony.
- apteczka jest nieobowiązkowa, ale warto ją mieć (tu trzymamy się prawa polskiego - konwencja wiedeńska. Nie wiem dlaczego nie dotyczy to opon. No ale prawo o dopuszczeniu do ruchu to chyba coś innego niż prawo o ruchu drogowym)
- gaśnica nie jest obowiązkowa. Obowiązkowa jest za to w Polsce (tylko dla aut zarejestrowanych w Polsce) , ale nie poniesiemy żadnych konsekwencji jeżeli będzie nieważna
- policja szwedzka nie zwraca uwagi na datę przeglądu rejestracyjnego polskiego auta. Trzeba jednak pamiętac, ze w przypadku stłuczki, wypadku lub innych klopotow z autem ubezpieczalnia odmowi wyplaty ubezpieczenia w takim przypadku.
- jazda na kolcach w Polsce jest zabroniona, nawet jeżeli auto ma szwedzką rejestrację.
- jazda z pękniętą szybą po Szwecji nie jest wykroczeniem. W Polsce może to się skończyć zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jeżeli jednak pęknięcie jest na wprost kierowcy może to być powodem niezatwierdzenia przeglądu będź skierowania na dodatkowy przegląd techniczny przez policję.
- kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa. Jedyne co trzeba mieć w samochodzie zarejestrowanym w Szwecji to trójkąt ostrzegawczy i prawo jazdy. W autach zarejestrowanych poza Szwecją również ubezpieczenie i dowód rejestracyjny.
- min. głębokość rzeźby bieżnika opon - letnie 1.6, zimowe 3.0.
- w terenie zabudowanym jeżeli nie ma znaku, że wolno parkować, to nie wolno parkować. Ale to zależy od gminy i informacja o tym powinna być przy wjeździe do miasta/gminy/obszaru.
W Sztokholmie tak było, ale zmieniono to ładnych parę lat temu i jest odwrotnie tzn. wolno parkować jeśli nie ma zakazu.

Wyciąg z prawa drogowego:
- Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym: 50 km/h.
- Dopuszczalna prędkość poza terenem zabudowanym: 80 km/h. (o ile znaki nie stanowią inaczej)
- Dopuszczalna prędkość na autostradzie: 110 km/h. (o ile znaki nie stanowią inaczej)
- Światła: obowiązkowe przez całą dobę, przez cały rok. W dzień przy dobrej widoczności można pełnoprawnie jeździć np. na przewmgielnych zamiast mijania. Ale nie na jednych i drugich na raz.
- Numer alarmowy: 112.

Kary za wykroczenia drogowe
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,02%
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest b. wysoką grzywną i/lub zatrzymaniem prawa jazdy a także aresztem.

Przykładowa wysokości mandatów za inne wykroczenia drogowe:
– przejazd na czerwonym świetle – 3000 SEK
Do tego za przejazd na czerwonym zatrzymują prawo jazdy, przeważnie na 3 miesiące. Jeśli prawo jazdy jest polskie- też je zabierają i odsyłają do Polski.
Podobnie za niezatrzymanie się lub tylko przyhamowanie przed znakiem STOP, a nawet mogą zatrzymać prawo jazdy za niebezpieczne wymuszenie pierwszeństwa na pieszym.
Prawo jazdy zatrzymują też za 21 km/h za dużo lub więcej na ograniczeniu do 30 km włącznie albo 31 km/h i więcej na ograniczeniach wyższych niż 30 km/h.
Przeważnie co najmniej na 3 miesiące zależnie od prędkości, a 2 miesiące jeśli udowodnisz, że jest ci niezbędne do pracy.
Za powyższe przewinienia odbierają prawko na zawsze, jeśli jest szwedzkie w tzw. okresie próbnym czyli przez pierwsze 2 lata.

Inne mandaty:
http://korkortonline.se/fa kta/boter/
  Profil uzytkownika: adventure     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-12-06 09:50
adventure ; jazda na kolca to chyba tylko w skandynawii , choc doszly domnie sluchy ze w norge podobno sie placi jak sie uzywa opony z kolcami
  Profil uzytkownika: szary     
ada1986@interia.pl


Wpisów: 1
Od: 2018-08-01
2018-08-01 13:24
Dobrze słyszałeś tylko skandynawia jak cię złapią na tym w europie to mandat.
  Profil uzytkownika: ada1986@interia.pl     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2018-08-01 15:46
Hohoho, szary sie odezwoł
  Profil uzytkownika: Bartender     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-08-01 15:49
a moze policja polska zabrac mnie prawo jazdy ????? jak np zrobie jakies wykroczenie wedlug polskich przepisow????lub odwrotnie ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
frajer


Wpisów: 602
Od: 2010-01-25
2018-08-01 16:50
No pewno ze mogą zatrzymac prawo jazdy! Prawo jazdy to nie immunitet dyplomatyczny. Można tez dostać się do wiezienia za spowodowanie groźnego wypadku etc.
  Profil uzytkownika: frajer     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-08-01 19:22
ciupa to nic dziwnego,ale jak przekroczysz 34 km/g w szwecji to leca prawo jazdy ,czy polakowi zabiora wtedy prawko? gdzie w polsce jest system punktowy ,lub odwrotnie nie zawsze ,jak maja prawo zabrac prawo jazdy za szybka jazde w szwecji zabiora prawo jazdy
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOSE
stockholm


Wpisów: 20
Od: 2017-06-06
2018-11-03 23:04
ostatnio zatrzymali mnie zima w alpach / BAYERN/ zaplacilem mandat za zle opony zimowe / nowe kosztowaly mnie 850 euro/, moje nie mialy kolcow!!!po za tym zauwazylem ze wielkie samochody typu TIR i osobowe tez mialy obowiazkowo lancuchy na kolach,wiec co kraj to obyczaj i to dobry!!! wjezdzajac do austri tez zostalem zatrzymany i nie tylko ja. kedys stalem kilka godzin na E20 SEDERTELIE BO TIRY SIE SLIZGALY PO LODZIE dzieki szwedzkim madrym przepisom zakazujacym kolcow lancuchow.
  Profil uzytkownika: JOSE     
JOSE
stockholm


Wpisów: 20
Od: 2017-06-06
2018-11-03 23:10
black sabath!!! 34km/h???? na sveavägen zaczynaja od 11 w nocy do 4 rano wyscigi 120 140 km/h porsche lamborgini BWM i dalej sie domyslasz!! ludzie dzwonia na policje!!! nie da sie spac!! strzelaja z rur motorow samochodow!!! wiesz co powiedziala policja?- ze w szwecji nie jest to zakazane!!! obled??? ja dostalem 2500 koron na 50km/h 53km/h Drotningholm zwykla parodia!!!
  Profil uzytkownika: JOSE     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-11-04 09:42
na Svea.jada i 260km,a znam takiego ze policja zatrzymala z karabinami w rekach,ale prawo jest prawm 30km jest swieta pretkosc ,szkola przedszkole,34 i leci prawko a ze jezdza szybciej to co innego,ja watpie w to co piszesz ze 2500kr za 53 na 50 ale to moze moj problem?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2018-11-04 10:37
Za 3 km/h za dużo jest 2000 kr, może za coś jeszcze dowalili?

https://korkortonline.se/f akta/boter/

https://www.mestmotor.se/a utomotorsport/artiklar/nyheter/20151005/f ortkorning-boter-belopp-botesbelopp-straf f-indraget-korkort/
  Profil uzytkownika: Bartender     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-11-04 10:45
przewaznie to (niepisane prawo) policja zamyka oczy do 10% przekroczenia predkosci,przyklad 50km,to 2000 kr jak bedzie sie jechalo 56 km,ale 30 jest inaczej,tu gdzie mieszkam jest przedszkole gdyby policja stala tylko jeden raz to 99% kierowcow traci prawko
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-11-04 10:54
dziwne ze w szkole gdzie sie robi prawko ucza ze 34 na drodze 30 i leci prawko,,,,,,moze dla tych co maja okres probny? ztad ta moja informacja
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2018-11-04 11:25
Trzy male ale.

Opony - nikt normalny i przy zdrowych zmyslach nie bedzie jezdzil w warunkach zimowych zuzytymi oponami gdzie bieznik wskazuje ponizej 3mm. Jest naukowo udowdonione ze opony te z bieznikiem ponizej 3 mm nie spelniaja zwyczajnie swojej roli i staja sie praktycznie rzecz ujmujac - BEZUZYTECZNE. Inwestycja w dobre nowe opony jest inwestycja w twoje zycie i nie tylko.


Predkosc - Wszedzie jest cos takiego jak tolerancja, pewna granica ktora nie powinienes przekroczyc. I tak na 50 wynosi ona 5 km np. na 60 - 6 na 70-7 i na 100 do 10. Na 30 jest ona chyba do 3. Nikt na 50 nie bedzie jechal IDEALNIE 50 patrzac sie w zegar. Patrzy sie na droge i przyjmuje sie ze jedzie sie okolo 50.


Alkohol - 0,02% ? nie do konca zrozumialem. DO 0,2 promile czyli 0.10 mg na litr by sie zgadzalo. Wiedz ze nawet jesli masz 0,10-0,15 milligrama czyli miedzy 0,2 a 0,3 - mozesz zamiast zabrania prawka dostac jedynie ostrzezenie - jest to mozliwe, choc niekoniecznie tak musi byc. Wydzial komunikacji takie przypadki rozpatruje bardzo indywidualnie i decyzja o takim varningu jest zalezna od bardzo wielu czynnikow. Faktem jest natomiast ze urzad komunikacji ostatnimi laty stal sie bezwzglednie brutalny wobec alkoholu za kolkiem i z cala determinacja kara kierowcow bardzo dotkliwie.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-11-04 11:46
Kierowca po alkoholu to jeden z najbardziej znienawidzonych przez policje drogowa w SE wykroczen.

Nie ma litosci nawet przy minimalnym przekroczeniu dozwolonego 0,2 promila we krwi.

ZAKODOWAC sobie raz na zawsze.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-11-04 11:49

Predkosci sa rowniez po to, aby ich przestrzegac.

W praktyce nie ma tolerancji nawet jesli chodzi o 1 km, zwlaszcza przy szkolach, przedszkolach i in. miejscach szczegolnej ostroznosci.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-11-04 11:53

ZAKODOWAC sobie, ze wjazd do SE oznacza dostosowanie sie do obowiazujacych tutaj przepisow drogowych.

Jesli komus sie nie podoba to niech sie popisuje gdzie indziej a nie tutaj.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2018-11-04 19:17
Oj Oj ) widze ze ktos tutaj sie juz wogole zeszwedzial . Spokojnie spokojnie.

W polsce sa bardziej dokladni i bezwzgledni niz w Szwecji i zapewniam cie, ze tolerancja na predkosc i alkohol istnieje w kazdym kraju europejskim i jesli tych tu zasad nie przyjmujesz - wyprowadz sie zwyczajnie na ukraine i jezdzi jak chcesz. Smiech na sali znowu.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
bolo90


Wpisów: 4
Od: 2019-05-11
2019-05-11 04:00
Witam czy może mi ktoś napisać czy w Szwecji wymagany jest dowód rejestracyjny przy kontroli na polskich blachach
  Profil uzytkownika: bolo90     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-11 09:47
nie jest potrzebny....ale ja zawsze biore ze soba bez wzgledu gdzie jade
  Profil uzytkownika: black sabbath     
bolo90


Wpisów: 4
Od: 2019-05-11
2019-05-11 10:48
Dzięki
Ja też zawsze zabieram dokumenty tylko zaszła taka sytuacja że kupiłem auto a muszę wyjechać do Szwecji więc nie zdążę odebrać twardego dowodu i w tej sytuacji muszę zostawić tymczasowy w domu żeby ktoś zrobił to za mnie
  Profil uzytkownika: bolo90     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-05-11 11:17
Ja bym na twoim miejscu tak na wszelki wypadek chociaż zdjęcie dowodu i umowy kupna zrobił. Może nie będzie potrzebne, ale na pewno nie zaszkodzi. No i najważniejsze to jeździć zgodnie z przepisami, wtedy ryzyko ewentualnej kontroli spada prawie do zera.
  Profil uzytkownika: Bartender     
bolo90


Wpisów: 4
Od: 2019-05-11
2019-05-11 15:15
Dzięki bardzo pozdrawiam
  Profil uzytkownika: bolo90     
Forum -> Auto-Moto -> Wyposaż. aut i przepisy drog. dla przyjeżdżających
Pokaż wpisy






Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony