Odwiedzin 37799380
Dziś 3157
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - Po śmierci, co trzeba wiedzieć?

 
 

Pokaż wpisy
AutorPo śmierci, co trzeba wiedzieć?
Nika44


Wpisów: 2
Od: 2009-12-24
2009-12-24 14:56
Witam goraco wszystkich FORUMOWICZOW. To jest moj pierwszy wpis na waszym forum. Jest mi niezrecznie w okresie Swiatecznym zaczynac nowy watek o smierci, pozegnaniu bliskich i zyciu po smierci, ale... rzeczywistosc toczy sie nieustannie. Jestem dosc zagubiona w sytuacji, ktora mnie spotkala bardzo nieoczekiwanie. Mieszkam w PL, a moj kuzyn mieszkal od wielu lat w SE. Nie zalozyl rodziny. Wydarzyl sie wypadek. Rodzina z PL chce sprowadzić jego prochy do kraju. Wiem juz jakie dokumenty SE i Pl musze zgromadzic. Nawiazalam kontakt ze szwedzka firma pogrzebowa, ale ze wzgledu na Swieta, o szczegolach dowiem sie dopiero po Nowym Roku. Niepewnosc z braku informacji i znajomosci realiow nie pozwala zasiasc nam do swiatecznego stolu. Nawet nie wiem, co powinnam wiedziec? choc w glowie klebi sie wiele pytan. Szukalam odpowiedzi w zamieszczonych juz postach, ale one glownie dotycza problemow życia. Będę bardzo wdzieczna, jesli - mimo swiatecznego czasu - znajdziecie chwilke na pomoc w trudnej dla mnie sytuacji.
Glowne problemy: ubranie do kremacji - czy potrzebne?
czy koszty do pokrycia w SE firma pogrzeb.moze pobrac z ubezpieczenia kuzyna (pracowal legalnie)
kto, kiedy i jak moze zakonczyc jego sprawy (mieszkanie,bank)?
czy jego pracodawca ma jakies obowiazki, choc to nie byl wypadek przy pracy?
czy zgromadzone oszczednosci naleza do masy spadkowej i gdzie najpierw powinna być przeprowadzona sprawa spadkowa?(spadkobiercy mieszkaja w PL)
Przyjade po Jego prochy, czy powinnam wtedy cos dodatkowo zglosic lub zalatwic?
Czy musze miec upowaznienia od spadkobiercow? (ja nie naleze do tego kregu, a zaden spadkob. nie bedzie jechal)
Czytalam to forum i wiem, ze mozna uzyskac tu rzetelna pomoc, o ktora bardzo wszystkich prosze. Wszystkim zycze udanego Bozego Narodzenia.
  Profil uzytkownika: Nika44     
rysownik
Rutka Tartak


Wpisów: 569
Od: 2008-09-10
2009-12-24 15:15
uzbroj sie w cierpliwosc, Ronj@ na pewno Ci pomoze.
  Profil uzytkownika: rysownik     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2009-12-25 21:47
Nika44, my mamy juz kontakt mailowy ze soba. Sluzbowy.
Prosze, daj mi mozliwosc zalatwienia wszystkiego w odpowiedniej kolejnosci.
Cala informacje dostaniesz ode mnie, jak tylko bede miala mozliwosc sprawdzic detale dotyczace sytuacji twojego kuzyna.
Nic nie zalatwimy teraz, tak ze sprobuj obchodzic w spokoju te swieta, ja odezwe sie na twoj mail (nie na forum) na poczatku przyszlego tygodnia, jak dowiem sie cos wiecej.
To sa szczegoly na ktore nie moge odpowiedziec ci na forum (jestem zwiazana tajemnica zawodowa)
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Nika44


Wpisów: 2
Od: 2009-12-24
2009-12-26 09:11
Ronj@, bardzo dziękuję ze to TY.
Sadze, ze rozumiesz, ze ten wpis to nie brak zaufania, a raczej krzyk rozpaczy i niemocy. Teraz ochlonelam, juz jestem spokojna, wiem ze sprawy sa w dobrych rekach.
  Profil uzytkownika: Nika44     
hanula2


Wpisów: 10
Od: 2009-09-05
2010-01-05 19:34
witam moj maz zmarl w szwecji i wiem jak to tu dziala jezeli chodzi o spopielenie tutaj to sie dlugo czeka ,konta zmarlego sa automatycznie zablokowane jezeli nie znacie jezyka to moge wam podac firme pogrzebowa w ktorej jest pani ktora mowi po polsku ja tu meza spopielilam i w przyszlym tygodniu przewioze urne samolotem wszystkie dokumenty potrzebne na przewoz zalatwia babka z tego zakladu jezeli chcesz o cos spytac to sluze swoim doswiadczeniem
  Profil uzytkownika: hanula2     
hanula2


Wpisów: 10
Od: 2009-09-05
2010-01-05 19:42
wszystkie oszczednosci i majatek naleza do spadku jezeli nie ma osoby wyznaczonej... bardzo wazne.. osoby ktore beda zajmowac sie tym spadkiem sa upowaznione do wszystkiego wiec rozumiesz o co mi chodzi
  Profil uzytkownika: hanula2     
Ewa Österlin


Wpisów: 402
Od: 2005-05-29
2010-01-05 19:53
Wpis wykasowany przez Administratora na prośbę autora.
  Profil uzytkownika: Ewa Österlin     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-01-05 20:25
sorkiEwo za sarkazm..., ale co Ty kombinujesz W innym watku piszesz o sprowadzeniu do SE schorowanych Rodzicow...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-01-05 20:29
Hanula2, czyzbysmy mieli na mysli ta sama "polskojezyczna" Pania
W koncu Ronj@ dla nas wszystkich ta "Ostatnia Pania"...

ale moj pochowek dopiero w 2056-tym...
zapraszam wszystkich chetnych
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewa Österlin


Wpisów: 402
Od: 2005-05-29
2010-01-05 20:37
Wpis wykasowany przez Administratora na prośbę autora.
  Profil uzytkownika: Ewa Österlin     
dr.wal


Wpisów: 717
Od: 2005-03-18
2010-01-05 20:59
co trzeba wiedziec? ,znac droge do Nieba
najlepiej z GPS-em
  Profil uzytkownika: dr.wal     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2010-01-05 21:06
jeszcze raz, Ewo, sorki, ale tak jakos "zbily mi sie" tematy...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Ewa Österlin


Wpisów: 402
Od: 2005-05-29
2010-01-05 21:18
Wpis wykasowany przez Administratora na prośbę autora.
  Profil uzytkownika: Ewa Österlin     
Ewa Österlin


Wpisów: 402
Od: 2005-05-29
2010-01-06 10:53
Wpis wykasowany przez Administratora na prośbę autora.
  Profil uzytkownika: Ewa Österlin     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2010-01-06 15:00
Koszt pogrzebu w Szwecji, niezaleznie czy kremacja czy jordbegravning zalezy od wyborow jakie dokunuje rodzina.
Trumna, urna, kwiaty, annons w gazecie, kawa z dodatkami po pogrzebie, na ile osob?
Koszta wynajecia kaplicy, kremacja i grob, pokrywane sa z begravningsavgiften, ktory placimy wszyscy.
Natomiast jezeli chce sie miec pogrzeb w kosciele, trzeba nalezec do kosciola katolickiego/szwedzkiego...
Jezeli osoba nie jest zameldowana w Szwecji, koszta pokrywane z begravningsavgiften placi sie w 100% (np. kremacja w Sztokholmie to 3.000 sek)

Niezaleznie czy kremacja czy nie, to sam pogrzeb wyglada mniej wiecej tak samo.
Tzn. ceromonia pogrzebowa odbywa sie z trumna.
W przypadku kremacji, spopiela sie zmarlego po calej ceremonii i zlozenie prochow do grobu odbywa sie 2-3 tygodnie pozniej, przy udziale najblizszych.
W przypadku jordbegravning, po zakonczeniu ceremonii w kaplicy, wszyscy uczestnicza w zlozeniu ciala do grobu.
Zdarzaja sie jednak przypadki, kiedy ceremonia pogrzebowa odbywa sie z urna, to sa najczesciej sytuacje kiedy osoba zmarla zagranica i z praktycznych/ekonomicznych wzgledow kremacja nastapila zaraz po zgonie.
Nie praktykuje sie tego jezeli zgon nastapil na miejscu, np. w Szwecji.

Patrzac w druga strone, osoba umiera w Szwecji i rodzina chce pochowac ja np. w PL.
Koszta lacznie z transportem trumny to ok 40.000. Zakladajac, ze nie mowimy o ceremonii pogrzebowej w Szwecji. Tylko trumna i transporty.
Nie wszytskie linie lotnicze maja pozwolenie na transport trumien. Nie wszystkie lotniska przyjmuja trumny. Nieraz trzeba transportowac trumne z kilkoma "przesiadkami"...skomplikowana procedura i nieistotna zeby to wykladac na forum. Pisze jednak o tym, zeby zaznaczyc ze takie przedsiewziecie to nie tylko koszta, ale i czas.
Spopielenie zwlok i przewoz, to nizsze koszta (czasowo, niewielki zysk)
Koszta nizsze dlatego, ze rodzina moze przewiezc prochy sama. Legalnie! nie w reklamowce.
W przypadku przewozu trumny, mozna zaangazowac polska firme pogrzebowa, ktora przewiezie trumne promem.
Jest kilka firm, ktore maja doswiadczebie w transportach miedzynarodowych i moje doswiadczenia ze wspolpracy z nimi sa bardzo pozytywne.
Najwieksza czasochlonna procedura, to dokumenty, ale nikt nie musi cichcem przewozic urny. Sa rutyny, coprawda coraz bardziej usprawniane, ale zajmujace jednak troche czasu. Jezeli ktos opowiada "bajki z dreszczykiem" o przewozie zmarlych, to sam wybral takie rozwiazanie. Po pierwsze nielegalne, po drugie nieetyczne wobec zmarlego.

Na temat ubezpieczen, sa rozne mozliwosci.
Wszystko zalezy czy ubezpieczenie jest przez zaklad pracy, czy osoba jest juz na emeryturze i oplaca skladki przez np. zwiazki. Do zeszlego roku kwota wyplacana z ubezpieczen, to 21.400 sek. Po nowym roku miala sie zmniejszyc, zaleznie od towarzystwa ubezpieczeniowego.
Niektore firmy pogrzebowe maja swoje ubezpieczenia. Warunki sa bardzo rozne i nie sposob je opisywac, jak by to wygladalo akurat w twoim, Ewa Österlin, przypadku.

Tutaj jest wczesniejszy temat
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=23713
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ewa Österlin


Wpisów: 402
Od: 2005-05-29
2010-01-07 11:52
Wpis wykasowany przez Administratora na prośbę autora.
  Profil uzytkownika: Ewa Österlin     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2010-09-04 22:31
Wpis forumowicza "srewka", ktory warto by tutaj widnial wraz z odpowiedzia Ronji.

"Witam serdecznie, poszukuję informacji na nastepujecy temat.
Mój tata posiadał obywatelstwo polskie, ale w Szwecji mieszkał wiele
lat. Niedawno zmarł. Pozostawił po sobie konta w Polsce i Szwecji.
Jestem jedynym dzieckiem, a tata rozwiedziony z moją mamą i jestem jedynym
spadkobiercą wedle polskiego prawa.
W Szwecji jest natomiast siostra taty, która zajmuje się organizacją pogrzebu.
Moje pytania są następujące: czy polskie poświadczenie dziedziczenia
przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego będzie w Szwecji ważne i
wystarczy do objęcia przeze mnie spadku, w tym także konta w szwedzkim banku?
Następnie czy będę mogła wypisać mojej ciotce (siostrze taty)
upoważnienie do korzystania z tego konta w celu przygotowania
pogrzebu?
I czy uda mi się załatwić to wszystko z Polski (nie bardzo mogę lecieć
do Szwecji, pogrzeb odbędzie się w Polsce)?
I jeszcze jedno pytanie: czy w Szwecji jest taka opcja jak w
Polsce, że dowolna osoba dostanie zwrot kosztów z konta zmarłego,
które przeznaczyła na jego pogrzeb na podstawie rachunków etc?
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź
Pozdrawiam"

I odpowiedz Ronji:

"Jezeli pani ojciec nie mial w Szwecji rodziny, tzn zony, partnerki z ktora mieszkal, czy dzieci, jest pani rowniez wg prawa szwedzkiego jedyna spadkobierczynia. Problem moze byc jednak, ze nie widnieje pani w ojca
aktach osobowych, ktore zawieraja dane o najblizszej rodzinie, m.in dzieciach.

Polskie poswiadczenie dziedziczenia owszem moze sie przydac, ale proponowalabym, zeby ciotka sprawdzila jakie dane zawieraja ojca akta osobowe.
Biuro pogrzebowe w Szwecji napewno dalo pani ciotce ten dokument. To sie nazywa "Registerutdrag med slaktutredning".
W tym dokumencie powinny byc zapisane pani dane, jako dziecka. Jezeli ich nie ma, powinno sie je wprowadzic. Mozna to zrobic przez wyslanie przez pania aktu urodzenia (najlepiej w oryginale, albo potwierdzonego przez notariusza) Pani ciotka wtedy powinna pojsc do ewidencji ludnosci i przedstawic im ten dokument (oni sami tlumacza i zalatwienie wszytskiego zajmuje kilka dni.
Jezeli pani ojciec mial np. prywatne ubezpieczenia, pani dane w jego aktach sa konieczne, niezaleznie od polskiego dokumentu potwierdzjacego pani prawo dziedziczenia.

Upowaznienie jako takie, dla ciotki nie jest potrzebne.
Po smierci konta zostaja "zablokowane". Jedynie placenie rachunkow zmarlego, w tym koszta pogrzebu, sa dozwolone.
Nie wolno operowac gotowka, tzn ciotka nie moze wyjac pieniedzy z konta, ale moze pojsc do banku z rachunkami i bank robi transakcje platnicza.
Biuro pogrzebowe wystawi ciotce specjalne upowaznienie, ten dokument nazywa sie "Vårdnadsintyg".
Wszystkie rachunki dotyczace ojca a juz wystawione po jego smierci sa adresowane na ojca posmiertnie (jest takie sformulowanie "Dödsbo") tak ze nikt nie musi wykladac wlasnych pieniedzy. Jezeli oczywiscie jest
pokrycie na kontach ojca.

Prosze zapamietac tez, ze zapis majatku musi byc tez zrobiony w Szwecji, niezaleznie od tego czy zmarly byl szwedzkim obywatelem czy nie.

Nie, nie musi pani przyjezdzac do Szwecji, wszystko moze zalatwic ciotka, ale dokumenty z polski musi pani zalatwic sama i je ciotce przeslac."

  Profil uzytkownika: monilka     
MajaiLena


Wpisów: 2
Od: 2019-10-03
2019-10-04 10:06
Proszę o kontakt z osobą która jest mi uczielic informacji co mam zrobić z kontami i ubezpieczeniami po śmierci taty w Szwecji bardzo proszę bi już mnie to przerasta mój Neil wiktoria87w@interia.pl
  Profil uzytkownika: MajaiLena     
MarcinSz1972


Wpisów: 1
Od: 2020-04-06
2020-04-06 11:16
Witam
Jestem tu pierwszy raz na forum.Niestety moj tata kilka dni temu umarł w szpitalu w Malmo.Byl obywatelem szwedzkim i nie miał nikogo bliskiego juz w Szwecji.Ja jestem jego jedynym synem ale mieszkam w Polsce.Mial szwedzka emeryture i mieszkal w mieszkaniu komunalnym w Malmo.Czy moze ktos mi podpowiedziec jak zalatwic pogrzeb (kremacja} oraz dalsze sprawy po jego smierci.Niestety obecnie nie moge udac sie tam osobiscie.Wsrod wielu postow opisuje to bardzo czytelnie Ronj@ bede bardzo wdzieczny za pomoc.
Marcin
  Profil uzytkownika: MarcinSz1972     
Forum -> Sprawy polonijne -> Po śmierci, co trzeba wiedzieć?
Pokaż wpisy









praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 1 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony