Odwiedzin 37807000
Dziś 3324
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - Bez dedykacji - artykuł

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorBez dedykacji - artykuł
Redakcja


Wpisów: 13
Od: 2002-04-19
2001-04-24 21:55
Poniżej możesz komentować artykuł, który przysłał do nas nasz czytelnik, a zarazem użytkownik forum, kalen.
  Profil uzytkownika: Redakcja     
DYTKO


Wpisów: 1052
Od: 2000-11-29
2001-04-24 23:45
kALEN-musze ci powiedziec ze masz interesujace podejscie do sprawy i chyba charakteryzujace pokolenie naszych rodzicow -biorac pod uwage ze srednia wiekowa uzytkownikow forum ma 25+

nie zgadzam sie z toba w wielu punktach -szczegolnie tych "egzotycznosciach" ktorych rzekomo brakuje w Polsce
1)sex-no coz na ile mi wiadomo to "Sexrety"-polska szmira ma kilkanascie stron z anonsami par ktore chca sie kochac w kazdy mozliwy sposob-na zdrowie
2)narkotyki-Polska przoduje jesli chodzi o np.amfetamine nic nowego
3)prostytucja -jest legalna

-inaczej mowiac jedyn rzecz ktorej w Polsce chyba jeszcze nie ma to lwow buszujacych po ulicach miast i palm rosnocych na miescie ale i one zaczynaj byc mniej egzotyczne

co do drugiej czesci
-masz troche racji ze wielu opluwa Polske, wstydzi sie ..itp, ale wiesz to nie koniecznie ci ktorzy mieszkaja za granica a wiecej ci ktorzy sie "z lancuch urwali" i pierwszy raz zobacza "zachod" takich polaczkow mamy tu na peczki szczegolnie w okresie zbierania jagod a jak psiocza na Polske, jaka bida, syf itp, ale na przyjazd do szwecji na jagody ich stac ????

-wiesz kiedys spotkalam mojego prof. w USA jak kible czyscil nie poznal mnie i tak po chwili dyskusji jak to zle i biednie w Polsce ...zapytalam go "chyba nie panu panie profesorze.." chcial bys widziec jego mine ....

-prawda jest jedna Komuna nie uczyla poszanowania dla panstwa, dumy z tego ze jestesmy Polakami i wielu jej nie ma ....

  Profil uzytkownika: DYTKO     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2001-04-26 01:14
Przeczytałem. Nie zgadzam się z tymi argumentami typu narkotyki, itd. Ale czytając dostałem olśnienia.
Jesteśmy poprostu narzekającym narodem. Gdy Polakowi w Szwecji się powiedzie, to narzeka na Polskę, bo tam było tak źle, a tutaj tak dobrze. Jeżeli w Polsce było mu lepiej, to narzeka na Szwecję. Ale nie wróci, tylko narzeka. W Polsce był kimś, ale będąc w Szwecji jakiś czas stracił większość kontaktów i wracając do Polski też byłby nikim. Dlatego jest tylu narzekaczy.
Gdy anglika, kóremu właśnie spłonoł dom spytasz - How are you? - odpowie "I'm fine, thank you", gdy spytasz Polaka wysiadającego z Mercedesa "Jak leci?" - odpowie "Wiesz, stary, kiepsko, biznes się nie kręci, katar mnie łapie, itd itp". Co kraj to obyczaj.
Zgadzam się z Twoimi spostrzeżeniami, ale myślę, że to całkowicie z innych powodów tak jest. A dlaczego wracamy do tej Polskości i przebywamy z Polakami narzekając na Polskę? Bo przez 20-30 lat pobytu za granicą nie nauczyliśmy się na tyle języka kraju w którym mieszkamy, żeby z tubylcami podyskutwać ;-)
Sorry za długi tekst, kończę, choć mógłbym jeszcze wiele innych ciekawych teorii przytoczyć...
  Profil uzytkownika: kajetan     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2001-04-26 17:40
Z tymi jezykami to prawda, ale nie do konca.
Mam 36 lat, od 12 lat przebywam w Szwecji i polski to jedyny jezyk, ktory znam w 100%. Wszystkie inne mniej lub bardziej kalecze i tak juz pozostanie - nie ma na to dla mnie rady. Mysle, ze w podobnej sytuacji jest wiekszosc Polakow, ktorzy wyjechali z kraju w wieku doroslym. Wyjatkami sa np. osoby o wybitnych zdolnosciach aktorskich typu Andrzej Seweryn, ktory podobno mowi i gra po francusku jak rodowity Francuz, a jezyka uczyl sie po trzydziestce.
Inna sprawa, ze nawet gdybym mowil po szwedzku tak jak Seweryn mowi po francusku, to nie wiem czy mialbym ochote tudziez wspolne tematy do - jak to ujales -"dyskusji z tubylcami"...
  Profil uzytkownika: j23     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2001-04-27 20:58
Kalen

Artykol..............."stary"

napisany przez starego o starych i bez podkladu na wjelu
punktach poprostu zupelny wymysl, ktory opisuje Jasia
kjedy pjerwszy raz w latach 80tych VOLVO zobaczyl i wtedy sie wstydzil PGRowskjego Ursusa, twoj artykol
jest o 20 lat przestazaly.
  Profil uzytkownika: mateusz     
grazyna


Wpisów: 3
Od: 2000-09-13
2001-04-28 20:30
Masz rację, wiele się w Polsce już zmieniło i w dalszym ciągu zmienia. Artykuł trąci myszką. Ja czuję się dobrze z moją polskością w tym kraju i nie zamierzam tego zmieniać. Oczywiście jest mi przykro, kiedy słyszę niektórych Polaków, którzy w środkach komunikacji miejskiej, w wulgarny sposób rozprawiają o swoich "przygodach". Wiem, że tak samo czułabym się słysząc taki stek przekleństw w Polsce. Jestem zdziwiona, że panie mogą być w tym tak dobre . Co z waszą kobiecością dziewczyny? Jestem zarazem dumna z tego, że tak wielu z nas jest tu cenionych za swoją pracę. Każdy kraj ma swoje mocne i sabe strony. Myślę, że Polska ma się za co wstydzić, ale i ma się czym pochwalić. Zupełnie tak samo jak Szwecja.
  Profil uzytkownika: grazyna     
kalen


Wpisów: 40
Od: 2000-10-24
2001-05-01 20:19
Prawie cały materiał, który posłużył mi jako
inspiracja do napisania artykułu, znalazłem na
stronach tego forum. Ale nie bierzcie tego tak dosłownie, bo np. narkotyki to tylko przykład
dyskusji na temat różnic między Polską, a krajami "postępowymi" np. Holandią etc.
Mateusz, ja nie wiem, czy przeczytałeś ten
artykuł. Doprawdy, Twoja odpowiedź jest dla mnie "nieco" enigmatyczna. A propos starości
nic Ci powiedzieć nie mogę, bo nic o niej nie wiem.
Grażyna, piszesz, że w Polsce dużo się zmieniło ...itd.
a potem, że artykuł trąci myszką. Czy możesz sprecyzować
o co Ci chodzi?

  Profil uzytkownika: kalen     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2001-05-13 14:55
cyctat
"...znalazłem na
stronach tego forum. Ale nie bierzcie tego tak dosłownie"

widzisz ze sameu sobje odpowjedzales, zabardzo hyba nie
zrozumjales wjekszosci wpisow albo masz zero humoru
wjekszosc z nas ma poprostu nostalgiczna "hatkärlek"
do polski i dlatego sarkastyczne wpisy co raczej wjekszosc potrafi z usmjechem przefiltrowac (procz ciebje kalen).........
  Profil uzytkownika: mateusz     
kalen


Wpisów: 40
Od: 2000-10-24
2001-05-13 20:50
Mateusz, Twój cytat ( cyctat? hmm...)z mojej wypowiedzi
jest złym przykładem. Może jej nie zrozumiałeś. Słowa te
są odpowiedzią na uwagi Dytko.
Złośliwości pozostawiam Tobie.
Staram się pisać o tym co mnie nurtuje i efekciarstwo mnie nie interesuje.
Z Twoich dotychczasowych wypowiedzi na mój temat wynika
że jestem nowym starym, pozbawionym poczucia humoru i
opisującym losy Jasia, który na początku lat 80-tych przesiadł się z Ursusa na Volvo.


  Profil uzytkownika: kalen     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2001-05-13 23:27
nowidzisz i samego siebje odnalazles, a teraz napisz
ksiazke o Jasiu.....:)
  Profil uzytkownika: mateusz     
Forum -> Sprawy polonijne -> Bez dedykacji - artykuł
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony