Odwiedzin 37785827
Dziś 2597
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Det dolda landet

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorDet dolda landet
zygmunt


Wpisów: 553
Od: 2002-03-04
2006-01-30 14:33
http://svt.se/svt/jsp/Cros slink.jsp?d=46074&a=522620&lid=puff_52699 9&lpos=lasMer

Szwedzi to potrafia odnalesc polskie wynalazki. Wlasnie takie programy przynosza wstyd calej Polsce. Niech kazdy kto tego wczoraj nie ogladal, obejrzy sobie.
  Profil uzytkownika: zygmunt     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-30 15:44
Ja widzialam ten film i na prawde szkoda, ze ludzie porywaja sie na robienie filmu dokumentalnego - nie pokazujac calego przekroju Polonii w Szwecji. Wyglada na to, ze chodzi o to by poczuc sie lepiej i zabic wlasne kompleksy.
Zgadzam sie w calej rozciaglosci z Dana Platter:http://www.poloniainfo.se/ wyjdz.php?c=Aktualnie&url=http://www.rela cjeonline.com/wiadomosci/teksty.asp?txt=1 176

Pokazali ludzi prostych, pracownikow fizycznych, ktorzy i po polsku wypowiadali sie dosc prymitywnie. Na pewno sa oni poczciwi, uczciwi - ale nie sa reprezentatywna grupa.
Mysle, ze taki dokument mialby duzo wieksza wartosc gdyby autor postaral sie bardziej i pokazal przekroj Polakow w Szwecji. A tak to wyszedl stronniczy gniot.
  Profil uzytkownika: monilka     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 15:57
MOnilka ja sie wypowiedzialam w Szczurolapach i tam napisalam co mysle, ale nie sadzisz ,ze wiekszosc to wlasnie sa Ci robotnicy?
To sa ludzie ,ktorzy przyjezdzaja bez zadnego jezyka a potem moga wykonywac tylko najpostsze prace. Informatyk w ciemno nie przyjedzie. Nie ma co sie obrazac na prawde. Nawet ludzie lepiej wyksztalceni wykonuja proste prace, kobiety glownie sprzatanie. Jak ktos ma zawod to ma fach to ma wieksza szanse na prace, ale wciaz godzi sie na bylejaka prace, bo dopoki nie pozna jezyka nie ma szansy na lepsza.
  Profil uzytkownika: karolina68     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-01-30 15:57
Ta sama dyskusja toczy sie tu:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=6358

Nie widzialem programu jeszcze wiec sie nie wypowiadam na temat zawartosci, ale czytajac recenzje Dany Platter...

"Dopiero był pokazany film w szwedzkiej telewizji o polskiej sprzątaczce. Teraz ten o robotnikach. Film dokumentalny o prostych dziewczynach ze wsi „De bortglömda”.

...wpadla mi do glowy pewna uwaga. Mianowicie, ile sie teraz porobilo w Szwecji polskich rezyserow!!

I jeszcze to:

"Są w Szwecji np. polscy dentyści, inżynierowie, lekarze, na pewno programiści czy informatycy - dlaczego nie nakręcić filmu o nich?"

Dzien z zycia programisty.... to musialby byc najnudniejszy film na swiecie
  Profil uzytkownika: kajetan     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 16:05
ale Ci lekarze programisci nie wysiada z autobusu , tylko przyjezdzaja na gotowe. To tez jest roznica. Znam Polakow ktorzy pojechali szukac szczescia W Anglii, i pierwsi ruszyli robotnicy, slabo wyksztalceni,albo mlodzi ludzie. Jedyne w czym taki reportaz powienien pomoc to w tym ,zeby uswiadomic Szwedom , ze ci pracujacy na czarno nie maja zadnej alternatywy. Chca pracowac i jest praca w Szwecji dla nich ale sa wykorzystywani. To powinno byc uwypuklone. Powinno byc pokazane ,ze osoba pracujaca na czarno nie moze zbudowac swojej przyszlosc na tym w Szwecji. Pokazac naiwnym szukajacym szczescia ,ze beda wykorzystani. Ale akurat mysle, ze Ci majacy prace lepsza a wciaz na czarno nie zgodza sie na wypowiedzi, zeby wlasnie jej nie stracic.
  Profil uzytkownika: karolina68     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-30 16:10
Zaden rezyser nie robi filmu o przecietnych ludziach bo kto to zechce ogladac? Ten film jest o ludziach prostych i uczciwych a to w Szwecji nadal jest (chyba) cenione. Nie wiemy czy tacy nie stanowia wiekszosci nowoprzyjezdnych rodakow.
  Profil uzytkownika: janne1     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 16:16
i oni ciezko pracuja, nie kradna, nie przemycaja a zasuwaja.
  Profil uzytkownika: karolina68     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-30 16:21
Karolino - masz po czesci racje. "iem, ze jest masa ludzi tak pracujacych i to prawda, ze zaden to wstyd ani ujma. Czesc tych ludzi zostaje ale wiekszosc kursuje miedzy PL i Szwecja bez mysli zostania na stale. To nie jest cala Polonia, to nie sa ludzie ktorzy tutaj beda po swoj kres - wiec nie jest to reprezentatywna grupa - jako jedna jedyna do pokazania.
Uwazam, ze aby robic tego typu dokument trzeba ogarnac sprawe calosciowo a nie sugerowac i narzucac steerotyp.
Znam wielu Polakow w Szwecji. Znajomych mojej Cioci, ludzi w Malmö, no i ludzi z forum. Bardzo mala czesc z nich pracuje fizycznie, nikt nie mowi takim prostym jezykiem - jaki byl w filmie, wiekszosc to ludzie spelnieni i zawodowo i prywatnie. Moze to ja znam mniejszasc. Nie wiem - ale to 100% jakie znam i to 100% to ludzie na wysokim poziomie. Dlateczego nie zrobia filmu gdzie pokaza wszystkich. Pracujacych fizycznie czasowo, pracujacych fizycznie i planujacych zostac na stale, potem studiujacych i praktykujacych, potem tych ktorzy sa juz od dawien dawna i piastuja stanowiska po tzw "po srodku", ktorzy zyja spokojnie na podrzednych stanowiskach w biurach, nauczycieli, pielegniarki, pracownikow spolecznych itp itd
Na prawde - mysle Karolino, ze znalezliby sie przedstawicie.
Wtedy relacja i film bylby rzetelny. Teraz to stronnicze i nie fair!
  Profil uzytkownika: monilka     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-01-30 16:23
monilka
  Profil uzytkownika: leo     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-30 16:32
To nie jest stronnicze, tylko taki był temat filmu!.
O zwykłych ludziach próbujących zorganizowac sobie życie na nowo w nowym kraju.
Fakt mogli zrobic parę odcinków i pokazac inne osoby, ale dla mnie nie miałoby to żadnego znaczenia. Myślę, że dla większości Szwedów też nie. Conajwyżej jakiś Polak mógłby sobie potem powiedziec, że Polak potrafi".
U mnie w pracy kolega oglądał ten program i powiedział do mnie „ale oni mają ciężko, ty miałaś łatwiej”. Pomyśłałam sobie „ty świnio” ale odpowiedziałam, że „taaaak praca na mnie czekała i po szwedzku to ja od urodzenia”.

Mnie się podoba, że pokazali, że ci ludzie, którzy teraz do Szwecji przyjeżdżają to nie żadni złodzieje, dziwki itp tylko zwykli ludzie, którzy chcą uczciwie pracowac i zorganizowac sobie życie. Ok, są naiwini, nie znają języków, nie mają pojęcia jak rzeczy tutaj funkcjonują, są wykorzystywani ale co się oburzac, tak to wygląda pewnie w przypadku 85% tutaj przyjeżdżających. Samo życie.

Widziałam kiedyś szwedzki program o invandrare którym tutaj nieźle poszło, chociaż zaczynali od zera. Jakaś śniada kobieta na dobrym stanowisku w sporej firmie, jakiś polityk, doktorzy.
Oglądając ten program myślałam sobie, że oni tylko chcieli się pochwalic jak się dobrze urządzili i w żaden sposób nie zmieniło to mojego zdania o reszcie ich narodów.
Chyba lepiej w takim razie pokazac, że cała ta reszta jest ok, może trochę inna, trochę dziwna, ale nie chcą nic złego.
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-01-30 16:34
Ale po co komu monilka taki film przedstawiajacy caloksztalt szwedzkiej Polonii? Kogo to obchodzi oprocz moze samej szwedzkiej Polonii?
  Profil uzytkownika: kajetan     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 16:35
znalezliby sie i inni POlacy, np. wszyscy wiedza ,ze np. Sarnowski jest Polakiem. Jest absolutnie medialna osoba. Trudno jednak byloby go wrzucic do programu pokazujacego zmiany po wejsciu Polski do Unii.
Podobnie jak wrzucic mnie tam czy Ciebie. Z tego powodu,ze mamy numery, jestesmy tutaj zarejestrowane jestesmy pod opieka prawa szwedzkiego. : nasze centra zyciowych interesow sa tutaj.
Problem w tym ,ze ja nie ogladalam tego programu wiec nie moge sie wypowiedzac o calosci efektu tego reportazu a tylko o wybranym temacie i na czym autor sie koncentruje, jasne ,ze moze autor poszedl na latwizne np. nie poszukal ilu Polakow jest wsrod innych grup zawodowych. Ale o ile w sprzatanu prym wioda Polki o tyle w informatyce nie bedzie przewagi Polakow.
  Profil uzytkownika: karolina68     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-01-30 16:45
Karolina sprzataczami i sprzatczkami w szwecji sa ludzie z tak roznych zakatkow swiata ze nie sadze ze akurat Polki wioda prym...
  Profil uzytkownika: leo     
zygmunt


Wpisów: 553
Od: 2002-03-04
2006-01-30 16:46
Mimo wszystko najgorsze w tym filmie bylo to jak ci ludzie probowali wzudzac u innych litosc. To takie podobne do tych rumunskich Cyganow zebrzacych w Polsce.

  Profil uzytkownika: zygmunt     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-30 16:50
nic zlego nie widze w samym filmie pokazal kawalek szwedzkiej rzeczywistosci...
kolega w pracy tylko glowa pokrecil..
i skomentowal
naiwni
na co oni tu licza?
wielu Szwedom trudno jest zrozumiec, ze ktos tu moze chciec zostac za wszelka cene..
po co?
karolina...
nie kradna?
a praca na czarno to niby co jest Twoim zdaniem?
popytaj Szwedow znajomych...
zobaczysz co Ci powiedza...
mnie tych ludzi zal.
  Profil uzytkownika: darsim     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 16:56
Leo bardzo mozliwe, ale na wiekszosc przypadkowo spotkanych kobiet z Polski, tudziez uslyszanych w metrze, sa to panie ktore sprzataja. Te kobiety ktore nie sprzataja sa albo studentkami albo oddelegowane sa z firm. Nie znam zadnej Pani ,ktora przyjechalaby do Szwecji odkad Polska jest w Unii i znalazlaby inna prace. Sytuacja lekarzy jest inna. Moze wiec mam spaczone pojecie, mozemy zrobic krotka ankiete na forum wsrod tych Pan ktore przyjechaly po wejsciu pOlski do Unii.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 16:57
Darsim , no w sensie budzetu to oczywiscie kradna. Ale wiesz o co mi chodzi.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 16:59
Leo - pokombinuj sama co moze robic kobieta, ktora nie zna ani angielskiego ani szwedzkiego, tylko nie idz za daleko z wyobraznia bo sie zgorsze .
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 17:04
Darsim, ja mysle ,ze wielu z tych ludzi pozostawilo za soba gorsza sytuacje, wiec nadal sa zadowoleni.
  Profil uzytkownika: karolina68     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-01-30 17:06
Karolina, nie wszystkie kobiety ktore tu przyjezdzaja nie znaja angielskiego. Poza tym jak juz napisalam ten film utrwala tylko wizerunek zabiedzonego zagubionego Polaka, gotowego na wszystko , co lubi se wodeczke wypic jak go smutki dopadna. Nie twierdze ze film pokazuje wyimaginowana sytuacje, tylko , ze niekoniecznie musze piac z zachwytu, ze ktos chce uswiadamiac Szwedow w taki sposob.
  Profil uzytkownika: leo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-30 17:09
lepsza wegetacja w Szwecji jak w Polsce.....
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-30 17:11
Ja jestem prawie pewna, że większośc tych sprzątajacych na czarno to jednak Polki.
Tylko nie rozumiem co w tym zawodzie jest złego????

Dlaczego takie negatywne reakcje na to, że ktoś pracuje, ma zawód (sprzątac trzeba umiec).

Pamiętam kiedy tutaj przyjechałam nma studiach pierwszy raz do pracy do sprzątania miałam zatrudnienie w porządnej firmie dbającej o swoich pracowników. Mimo, że pracowałam tylko w wakacje przeszłam porządne szkolenia. Dostałam rikskuponger, służbowy samochód i komórkę (wielkości większej walizki ale tylko takie wtedy były). I jadąc do pracy czułam się fantastycznie! Jak przeciętny wartościowy człowiek. Nikt nigdy na mnie nie spojrzał złym okiem bo sprzątam.
Po raz pierwszy złośliwy komentarz usłyszałam w Polsce od lal z długimi paznokciami pomalowanymi na czerowono, które pewnie studiowały po to, żeby „lepszego” faceta złapac potem i od facetów, którzy uważali się za niewiadomo co bo byli w drodze do zdobycia wyższego wykształcenia a sprzątanie było zajęciem „dla plebu”.
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-30 17:19
maggie to bylo kiedys...
bylo minelo nikt nie pamieta...
nie praca hanbi...
nie...
ale jakkolwiek to zlo konieczne czasem...
praca na czarno nie chwalilbym sie..
a Ty?
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-30 17:23
No ja też nie. Ja nigdy nie musiałam pracowac na czarno i jestem przeciwna temu, ale sytuacja w Szwecji sprzyja temu przecież. A ludzie próbują sobie radzic jak mogą.
Zmiana potrzebna jest w polityce Szwecji a nie w nagonce na tych co tak pracują.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 17:28
Leo, wlasnie tak jest ze Polak wodeczke ....
dla mnie to swoisty fenomen Polacy mieszkajacy po 5 osob w mieszkaniu, nie majacy forsy na dobre odzywianie zawsze znajda jakas butelke , np. ktos wlasnie wrocil z POlski. Leo chyba za rzadko plywalas promami.
Wiekszosc sprzata bo to jest najprostsza praca na poczatek.
Sa tez kelnerkami ale to juz mniejszosc.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 17:32
Piac z zachwytu nie ma nad czym...jak pisalam w innym watku ,ze wygodniej jest miec inna narodowosc niz Polska to mnie zjechalas. A teraz widzisz ,ze gdybys byla francuzka to by Cie nie ruszalo ze jacys Polacy sa pokazywani.
  Profil uzytkownika: karolina68     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-30 17:33
Nadal uwazam ze przecietny Szwed oceni pokazanych Polakow pozytywnie w przeciwienstwie do tych z kompleksami i "dlugimi czerwonymi paznokciami". Szwedzi pracy na czarno nie wstydza sie nigdy pytajac np "Vill du med kvitto eller?
  Profil uzytkownika: janne1     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-30 17:43
Maggie - nikt nie pisze, ze jest cos zlego w sprzataniu. Chodzi o to, ze to nie jedyne zajecie Polakow w SWE i to nie jedyny poziom ludzi, ktorzy przyjezdzaja.
Kajetanie:
"Ale po co komu monilka taki film przedstawiajacy caloksztalt szwedzkiej Polonii? Kogo to obchodzi oprocz moze samej szwedzkiej Polonii?"

A po co w takim razie komu taki film z wczoraj?? Po prostu jak robic o czyms dokument to rzetelnie, jak tworzyc obraz jakiejs nacji to tak jak jest na prawde. Na pewno kogos jednak to zainteresuje. Tylko nie wiem czy sie spodoba. Ale to juz inna sprawa.
  Profil uzytkownika: monilka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-30 18:03
Ale Was poruszyl ten temat... Ja nadal sie zastanawiam i juz pisalem o tym w innym temacie jaki byl sens tego reportazu? Wzbudzic litosc? Osmieszyc? Pomoc wystepujacym "aktorom" w otrzymaniu 4 cyfr? Zarobic sprzedajac reportaz do TV?
  Profil uzytkownika: gigge     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-30 18:31
Wydaje mi sie ze wielu z was nie zrozumialo watka w tym dokumencie.Nie chodzilo tam o polonie czy tez ludzi wyksztalconych a o ludzi ktorzy przyjezdzaja tu aby zarobic troche kasy bo w Polsce nie ma pracy.Rezyser chcial pokazac na jakie trudnosci natykaja sie nasi rodacy i dlaczego tu sa to byla taka informacja dla szwedow aby zrozumieli jak jest i sie nie wsciekali ze polacy przyjezdzaja tu aby im odebrac prace i pracuja na czarno bo nie chca placic podatkow tylko dlatego ze bez numeru nie ma bialej pracy a bez bialej pracy nie ma numeru.Pokazal tez smutek i rozpacz jaka wielu z nas tu odczuwa samotnosc itd... dobrze wiecie ze tak jest na prawde.Uwazam ze ujol sytuacje w bardzo dobry sposob pokazal by pewnie wiecej ale nie pozwolil na to czas.Co do wypowiedzi kogos po wyzej ze to ludzie prosci ktorzy nawet prostacko rozmawiaja to chcialbym powiedziec tym wyksztalconym aby inteligientnie pomysleli zanim komus pluna w twarz na te forum wchodzi 500 osob dziennie.Wypowiadajacych sie inteligientow jest jakies 10 sztuk a wiec sami sobie przemyslcie jak ci ludzie prosci sprzataczki i robotnicy sie czuja czytajac takiego typu wypowiedzi.Niestety nie kazdemu jest dane robic doktoranta za doktorantem i siedziec na fajnych posadach ktos tez was musi utrzymac posprzatac po was i wam zaserwowac ale wy jako ludzie wyzszej sfery powinniscie miec na tyle oleju w glowie aby sie w taki sposob nie wypowiadac o innych.Moim zdaniem to jest prostackie i brzydkie takie.Slyszalem kiedys chyba takie przyslowie czlowieka z wiochy mozna wziasc ale wiochy z czlowieka nigdy teraz se to inteligientnie przeinterpetujcie.Co do wypowioedzi ze ludzie na filmie osmieszyli siebie samych jak i polske to powiem tylko tyle ze wielu na tym forum osmiesza siebie i polske dzien w dzien wypisujac bzdury o kraju i o ludziach.chodze po wielu forumach zagranicznych i polskich i nigdy sie nie spotkalem aby jedna narodowosc pisala takie bzdury o swojej wlasnej ojczyznie i rodakach.Moze trzeba by bylo skontaktowac sie z jakas gazeta aby przetlumaczyla co tu coniektorzy wypisuja i opublikowala to w prasie.Wtedy bysmy sie musieli dopiero wstydzic.pozdro z fabryki
  Profil uzytkownika: glen     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-30 18:53
Niestety nie kazdemu jest dane robic doktoranta za doktorantem i siedziec na fajnych posadach ktos tez was musi utrzymac posprzatac po was i wam zaserwowac ale wy jako ludzie wyzszej sfery powinniscie miec na tyle oleju w glowie aby sie w taki sposob nie wypowiadac o innych.

Zgadzam się

A żeby towarzystwo zadowolic, to proponuję w następnym filmie pokazac w TV polską lalę z czerwonymi paznokciami na tle ściany wytapetowanej dyplomami w eleganckiej willi w Danderyd z facetem właśnie płacącym swojej zatrudnionej na czarno gosposi za pracę i komentarzem „bo mnie stac”.
  Profil uzytkownika: maggie     
henke
Stockholm


Wpisów: 3
Od: 2006-01-23
2006-01-30 19:05
Zgadzam sie z Toba glen jak to sie mowi zapomnial wol jak cieleciem byl niech sobie przypomna swoje poczatki tu w Szwecji o czego sami zczynali,ilu z nich od socjalu zaczynalo itd.Zapominaja o tym ze mosimy byc dwa razy lepsi niz szwedzi aby sie utrzymac na rynku pracy.Opinie jaka maja szwedzi o nas nie wyrobila sie przez miesiac tylko oni ja wyrobili ta dobra jak i zla
  Profil uzytkownika: henke     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-30 19:07
"Co do wypowiedzi kogos po wyzej ze to ludzie prosci ktorzy nawet prostacko rozmawiaja to chcialbym powiedziec tym wyksztalconym aby inteligientnie pomysleli zanim komus pluna w twarz na te forum wchodzi 500 osob dziennie."

Nikt tu nikomu nie pluje w twarz. Stwierdzamy fakty o filmie, w ktorym wystepowaly osoby, z ktorych wypowiedzi wynikalo, ze nie sa to osoby wyksztalcone. Pisalismy o tym tez, ze zadnym wstydem jest sprzatanie. Ja sama kiedys to robilam i dokladnie wiem jaka to ciezka praca.
Piszemy o tym, ze nie tylko tacy Polacy pracuja w Szwecji i nie tylko tacy ludzie zaczynaja - a to nie pierwszy dokument, ktory przestawia tylko i wylacznie taki model Polaka. Co jest bledem i nieprawda.
Z tego wynika oburzenie. Mozliwe, ze byl to pogladaowy obraz - dla Szwedow, ktorzy zrozumieli jak ciezka jest droga dla nowoprzybylych. Ale jakos bardziej mi sie wydaje, ze oni raczej wyniesli z tego po raz kolejny potwierdzenie, ze Polak w Szwecji wykonuje TYLKO takie prace.
Stwierdzenie faktu, ze ktos jest prosty - nie jest rownoznaczne z obraza tego kogos. Wiadomo, ze nie kazdy ma mozliwosci i potrafi uczyc sie i ksztalcic. No ale w takim razie nie bedziemy o nim mowili jako o super wyksztalconym a o jezyku jakim operuje - gornolotnym - ale jako o niewyksztalconym i mowiacym prostym jezykiem.
Czy to cos wstydliwego lub obrazliwego - to juz Ty to tak interpretujesz Glenie. Ja tak nie uwazam.
  Profil uzytkownika: monilka     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 19:12
Glen do tej pory stawalam po stronie reportazu , ktorego nie ogladalam teraz stane po stronie forum. Nie lubie wypowiedzi P. Plater bo za duzo tam w nich dumy narodowej ,ale sama doswiadczam i jestem w stanie zrozumiec ,ze jezeli dajmy na to robie doktorat i jestem duzo lepiej wyksztalcona od przecietnego Szweda a spotykajac sie z nim, On mnie klasyfikuje, traktuje na poziomie niewyksztalconego czlowieka, ktory sprzata jego kible,to nie jest mi przyjemnie. Duma narodowa Polki mi sie odzywa w tym momencie. Chyba Glen to rozumiesz. Takie sytuacje sa na co dzien. Znam osoby ,ktore sprzataja i nie oceniam ludzi po tym co robia. TO jest jakby poza tematem tej dyskusji. Natomiast gdzies w czule miejce mnie wali jak przychodzi ten Szwed i traktruje mnie gorzej, bo placi innej Polce za sprzatanie. Oczywiscie mysle sobie ,ze gostek jest idiota itd. ale nie jest mi przyjemnie. To taki niuans, nie wiem czy potrafie napisac to w sposob w ktory bedzie zrozumialy. I teraz, jezeli na codzien jestes w srodowisku Szwedow, to wolisz by wspominali o Marii Sklodowskiej czy mezu Ewy 009 (z Kiruny) niz zeby pamietali, ze w ich domu sprzata POlka. I jedyny temat jak mowisz ,ze jestes POlka to wlasnie to ze u niego w domu sprzeata Polka.
Pamietam Francuzow, ktorzy byli oburzeni, ze jak pokazuja zdjecia z Polski to albo Baba bez zebow albo rolnika na furze konnej. W realu tego w POlsce nie widzieli. Mysle, ze wiele osob tutaj nie podoba sie, ze kolejny raz Szwedzi dostana argument przeciwko Polsce.
Chociaz ja prywatnie mysle, ze w SvD prawie co tydzien jest cos na temat polskiej kultury i ostatnio przetlumaczono polkich mlodych autorow ale niestety oczywiscie to telewizja wplywa na powszechne opinie.

Na marginesie ja mysle ,ze Szwedzi dostana ogromny argument przeciwko Polsce jak sie okaze, ze w Polsce byly wiezienia CIA, i wtedy to dopiero bedzie problem i wstyd. A tego sie nie da wyciszyc.
  Profil uzytkownika: karolina68     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-01-30 19:20
Po prostu jak robic o czyms dokument to rzetelnie, jak tworzyc obraz jakiejs nacji to tak jak jest na prawde."

Jeszcze ostatni raz sie wypowiem przed obejrzeniem programu (zaraz mam go zamiar ogladnac). Z tytulu i zajawki programu (Det dolda landet) wynika, ze jest to program o "ukrytej" (z punktu widzenia szwedzkiego telewidza) Szwecji. To ze pokazywani byli Polacy to akurat przypadek spowodowany tym, ze ojciec rezysera byl Polakiem. Moglby zrobic taki sam program rozmawiajac z przedstawicielami wiekszosci innych nacji, tylko ze z nimi by sie nie dogadal, a polski zna.
To nie Polacy maja byc tematem programu, tylko "ukryta Szwecja".

A teraz ide sobie ogladnac program i zobaczymy czy za godzine bede tak samo uwazal.
  Profil uzytkownika: kajetan     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-30 19:23
W sasiednim temacie szczuropolacy kilku forumowiczow okreslilo film jako zalosny pomiewaz przedstawieni Polacy nie mieli wyzszego wyksztalcenia i nie byli "ludzmi sukcesu". Uwazam (chyba tak jak Glen) ze nie ma co sie wstydzic za prostego i uczciwego czlowieka. Juz bardziej za kompleksy "dlugich czerwonych paznokci"

  Profil uzytkownika: janne1     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-30 19:45
Monika nie obracaj kota ogonem musisz miec duzy tupet prubujac mi wcisnac ze mowiac o kims iz jest prosty nie obrazasz go ok ze jestem tylko zwyklym robotnikiem ale za jak glupiego mnie masz.
Karolina co do twego wpisu to sa to twoje wlasne komplexy Ty sie wstydzisz samej siebie i swoich rodakow w trzymaniu glowy wysoko rzaden dyplom nie pomoze albo sie jest dumnym z siebie albo nie man eller mus.Co mnie to ze jakis szwed sie na mnie patrzy z gory to co jest wazne abym ja sie nie patrzyl na niego pod gore.Nie wazne kto co o Tobie mysli wazne jest co Ty o kims myslisz.Jesli nic nie zawinilas to nie masz powodu do wstydu a ludzie ktorzy chca sie wywyzszyc twoim kosztem zawsze sie znajda.Jesli jestes soba to nikt cie nigdy nie zdola zdolowac.A co do wiezien CIA to jest to troche bez sensu przyklad nie sadze by jakis szwed sie tym przejol oni sami przeciez mieli podobna afere niedawno z Cia i tymi egypcjanami czy kto to tam byl.
  Profil uzytkownika: glen     
barbroelo


Wpisów: 493
Od: 2005-10-26
2006-01-30 19:46
I znow doszukiwanie sie zlych intencji: osmieszyc, przedstawic w zlym swietle, a ja bylam zainteresowana, ogladalam film ze znajomymi roznych narodowosci (rowniez szwedami) stwierdzili, ze program byl symatyczny, pozytywny, z ciekawymi osobowosciami, z odrobinka humoru (rozbawil ich ten gosciu co popijal i pisal wiersze, pokazywal beznadziejnosc szwedzkiej biurokracji oraz determinacje tych ludzi, ktorzy chcieli po prostu normnalnie zyc i... momencik co to jeszcze bylo? aha, i zwrocili uwage na to, ze program pokazywal, ze tacy ludzie sa potrzebni szwecji a program pokazal im, leniwym, wygodnym obywatelom jak wiele maja... to tak mniej wiecej bylo z ich strony...

Nie bylo ani slowa o politowaniu, wyszydzaniu czy umniejszaniu kogokolwiek...
  Profil uzytkownika: barbroelo     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-30 19:52
Przypomnieliście mi jeden z głównych powodów dlaczego tak łatwo było mi opuścic Polskę – miałam dośc cwaniaczków machających dyplomem i mówiących o mojej koleżance „ona jest zwykłą kosmetyczką”, o czym ty z nią gadasz. Tymczasem ona miała coś co jak widac większości brakuje. To się nazywa EQ, emotional intelience i jest również ważne jak IQ.
  Profil uzytkownika: maggie     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-30 19:54
A wiersze nawet fajne pisal moze nie takie inteligientne ale za to glebokie.I taka poezja ma byc
  Profil uzytkownika: glen     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-30 19:54
ze jezeli dajmy na to robie doktorat i jestem duzo lepiej wyksztalcona od przecietnego Szweda a spotykajac sie z nim, On mnie klasyfikuje, traktuje na poziomie niewyksztalconego czlowieka, ktory sprzata jego kible,to nie jest mi przyjemnie.

A dlaczego nie jest ci przyjemnie Karolina? Czy uważasz, że posiadanie dyplomu automatycznie powoduje, że masz byc „lepiej” klasyfikowana?

Tak właśnie myślałam, że rodacy tak strasznie sie boją czasem, żeby ich przypadkiem ze sprzątaczem nie pomylic. A co jest gorszego, byc uczciwym, miec zawód sprzątacza i próbowac uczciwie związac koniec z końcem, czy życ z zasilków albo sprzątac i nigdy się do tego nie przyznawac? Też są takie osoby.

Gdybym ja miała wybrac pomiędzy kimś kto macha dyplomem i udaje niewiadomo co i widzi coś negatywnego w tym, że ktoś nie ma wyższego wykształcenia i kimś kto jest uczciwy i dobry i niewykształcony to ani chwili bym się nie zastanawiała.

Mnie osobiście za grosz nie imponuje czyjeś wykształcenie tylko to co sobą reprezentuje a to 2 zupełnie różne rzeczy.
  Profil uzytkownika: maggie     
ritta


Wpisów: 50
Od: 2005-12-09
2006-01-30 20:03
brednie, widac ze macie kompleksy i nie rozumiecie.
autor pokazal polakow, ale to nie osmiesza tych ludzi tylko nasz rzad i polske jako kraj.

jakby w polsce bylo znosnie to by nie uciekali do szwecji. prawda ?
polska to kraj nie zajmujacy sie swoimi obywatelami, mamy za to becikowe i o. rydzyka.
dobrze ze pokazuja szwedom polske od tej strony, niech docenia to ze zyja w lepszym krakju i niech ich to motywuje do podtrzymywania chocby tego co juz maja.
apropo... kiedy nowe wybory w polsce ? wie ktos moze ile kosztuja wybory ?
  Profil uzytkownika: ritta     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-30 20:06
Znalem wiele swin, s..synow i debili z roznymi dyplomami i nie chcialbym zeby mnie reprezentowali, natomiast prosty i uczciwy czlowiek...czemu nie?
  Profil uzytkownika: janne1     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-30 20:43
W sasiednim temacie szczuropolacy kilku forumowiczow okreslilo film jako zalosny pomiewaz przedstawieni Polacy nie mieli wyzszego wyksztalcenia i nie byli "ludzmi sukcesu".

Janne ja napisalem, ze reportaz byl zalosny ale nigdzie nie napisalem, ze ludzie tam wystepujacy sa zalosni. To chyba roznica, czy nie?

Co do wyksztalcenia to wiadomo, ze nie gwarantuje "jakosci" osoby jako czlowieka. Nikt tu na forum nie poniza ludzi dlatego, ze sprzataja czy pracuja fizycznie. Prawie kazdy z nas cos takiego robil. Ja nawet na studiah w Polsce mylem okna, zeby wyjechac na wakacje.

Mnie chodzi o stereotyp myslenia i szufladkowania ludzi. Jezeli juz chcieli pokazac ta "ukryta" Szwecje to czemu byli tendencyjni i pokazali tylko Polakow? Mogli w tym samym programie pokazac Lotyszy, Litwinow i inne nacje znajdujace sie dokladnie w takiej samej sytuacji!
  Profil uzytkownika: gigge     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2006-01-30 20:50
No tak...pokusze się o takie stwierdzenie...że 55% tych dyplomików...to za przysłowiowe masełko...albo ...świnka zakwiczała...u kogo trzeba...co może ktoś zaprzeczy...że nie wlekli po schodach świniaków...???...
...jak to mówią...przez żołądek do serca...a raczej do indeksu...
  Profil uzytkownika: Marek Z     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-01-30 21:23
No wiec obejrzalem. Troche straszne to ich zycie. Ta niepewnosc. Ale pierwsza mysla ktora mi wpadla do glowy, to ze gdyby kazdy bezrobotny tak szukal pracy jak ten Andrzej, to tu by chyba zadnego bezrobocia nie bylo.

Uwazam ze calkiem fajny program. Pokazuje zwyklych ludzi i jak sobie radza. I daje kopa szwedzkiej biurokracji.

Teraz troche was pokomentuje:
gigge: "Mogli w tym samym programie pokazac Lotyszy, Litwinow i inne nacje znajdujace sie dokladnie w takiej samej sytuacji!"

Mogli pokazac wiele. Ale uwazam, ze pokazali ciekawy przekroj. Goscia ktory ma prace od dawna na czarno i siedzi sobie sam w domu. Ludzi ktorzy wlasnie przyjechali "w ciemno" i goscia ktory przyjechal na kontrakt i sciagnal rodzine. Dla przecietnego widza nie ma znaczenia czy to sa Polacy, Lotysze, czy ufoludki.

maggie: "Mnie osobiście za grosz nie imponuje czyjeś wykształcenie tylko to co sobą reprezentuje a to 2 zupełnie różne rzeczy."

Zgadza sie.

glen: "Monika nie obracaj kota ogonem musisz miec duzy tupet prubujac mi wcisnac ze mowiac o kims iz jest prosty nie obrazasz go"

Nie koniecznie. Teraz to jakies Twoje kompeksy przemawiaja. Ja np. bardzo cenie prostych ludzi, bo od razu widac jacy sa. Sa dobrzy prosci ludzie i zli prosci ludzie (i troche pomiedzy), ale za zwyczaj od razu widac z kim mam do czynienia.

glen: "Co mnie to ze jakis szwed sie na mnie patrzy z gory to co jest wazne abym ja sie nie patrzyl na niego pod gore"

Cytat roku. Bardzo dobre spostrzezenie.

karolina68: "Natomiast gdzies w czule miejce mnie wali jak przychodzi ten Szwed i traktruje mnie gorzej, bo placi innej Polce za sprzatanie."

I w tym wlasnie momencie rozpoczyna sie Twoja przewaga, jak mawial (zdaje sie) Napoleon.

maggie: "A żeby towarzystwo zadowolic, to proponuję w następnym filmie pokazac w TV polską lalę z czerwonymi paznokciami na tle ściany wytapetowanej dyplomami w eleganckiej willi w Danderyd z facetem właśnie płacącym swojej zatrudnionej na czarno gosposi za pracę i komentarzem „bo mnie stac”."

Czyli zgadzasz sie wystapic w drugiej czesci?

A tak na koniec to interesujaco bylo obejrzec ten program z punktu "Polonii szwedzkiej". Spotkanie swiateczne w OPONie, z konsulem, i chyba nawet ambasador przez chwile mignal. Takie pomieszanie "duzych" i "malych".
  Profil uzytkownika: kajetan     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2006-01-30 22:07
Kajetan pisal do Maggi'
Czyli zgadzasz sie wystapic w drugiej czesci? '

Maggie plci nie zmienila bo to mial byc płacący facet.


W innej roli Maggie nie widze.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-30 22:20
No może jest dla mnie rola. Tylko kto będzie w pozostałych? Tzn faceta i lali?
  Profil uzytkownika: maggie     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2006-01-30 22:24
Maggie, chce dodac ze nie widze Cie w roli lali.
W tej drugiej tez nie.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-30 22:24
Kajetan to mowisz ze jesli powiem tak:oto Ania moja kolezanka jest ona prosta osoba bez wyksztalcenia z nia mozna fajnie pogadac ale niezbyt gurnolotnym jezykiem to ta osoba nie poczuje sie obrazona??Albo moze tak :Aniu jestes prosta ale to nic nie szkodzi bo i tak cie szanuje
  Profil uzytkownika: glen     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-01-30 22:28
Hehe. Ale Ty sie za bardzo placzesz. Do prostej osoby trzeba prosto: Aniu, jestes fajna babka!
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-01-30 22:30
"No może jest dla mnie rola. Tylko kto będzie w pozostałych? Tzn faceta i lali?"

Mysle, ze AnnaN moze byc facetem
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-30 22:31
Kajetan widze, ze humor Ci sie wyostrzyl cos dzisiaj.
  Profil uzytkownika: gigge     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2006-01-30 22:34
Ja lubie rzadzic wiec rola nie gardze.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-30 22:36
Glen - na prawde zle oceniasz moje slowa i zle je interpretujesz. Prosty - nie znaczy prostacki.
I nie obchodzi mnie czy jestes robotnikiem czy profesorem - dyskutujemy a tupet nie ma tutaj nic do rzeczy.
Mam wielu prostych znajomych i nie wywyzszam sie ani nie robie z siebie kogos wiecej- bo nie jestem nikim wiecej - bo niekiedy taki prosty czlowiek ma o wiele wiecej do zaoferowania ( wiedzy, doswiadczenia ) niz ja. Wiec nie oceniaj mnie w ten sposob bo nic o mnie nie Wiesz.
Niemniej mowimy o filmie i osobach, ktore w nim wystapily. Sa to proste osoby - w tym pozytywnym slowa znaczeniu i juz. To co pisze nie jest obrazliwe i nie taka jest intencja.
Nie odwracam kota ogonem - tylko Ty opacznie i blednie mnie interpretujesz.

Mysle, ze sprawe niezle probowala wytlumaczyc Karolina.
  Profil uzytkownika: monilka     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2006-01-30 22:38
Wracajac do tematu:

Wg mnie film jest ciekawy. I praca dla tych ludzi jest awansem bo w Polsce zadnej pracy nie mieli, nawet tej na czarno.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-30 22:41
Teraz to co drugi sie do sprzatania i mycia okien przyznaje .Dobrze ze nie zrobili programu o przestepcach bo cale forum by jeszcze w kryminale wyladowalo
  Profil uzytkownika: glen     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-30 22:43
No wiesz Glen, marzeniem prawie kazdego jest zostac aktorem czy aktorka. Potem moze latwiej na prezydenta?
  Profil uzytkownika: gigge     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-30 23:00
A Zygmunt mowiacy ze tacy polacy przynosza wstyd i ze sie tam prosili i takie tam sam stodole na motel przebudowal na jakims szrocie na zadupiu sztokcholmu i wykorzystuje wlasnie tych polakow ktorzy mu taki wstyd przynosza.Zygmus Ty sobie sam wstyd przynosisz 30 lat tu siedzisz przyjechales tu jak tu normalnie kopalnia zlota byla i wybrales zostac kretaczem pewnie nie jeden tam w polsce opowiada jak to mieszkal u polaka na szrocie co se mariota ze stodoly zrobil taka zlota raczka .
  Profil uzytkownika: glen     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-30 23:41
Glen Twoja wypowiedz odnosnie tego co napisalam to bardzo gornolotne slowa i zupelnie jakos mijace sie i z tym co mialam ochote napisac a takze z tym jak jest w zyciu. Slowem stek pustych slow.
Podciaganie pewnych sytuacji pod kompleksy to bez sensu, a moze podciagnac pod zbyt wysoka dume to bylby ten sam rezultat.
  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2006-01-30 23:54
rozmawialam dzis z kolega z pracy (szwedem) na ten temat. on mieszkal w portugalii jakis czas i mowil, ze tam bylo podobnie.
paragraf 22: dam ci prace jak masz numer, dam ci numer jak masz prace itp.

moim zdaniem reportaz wyraznie pokazuje, ze ludzie chca pracowac na bialo ale ten cholerny numer (a raczej jego brak)im uniemozliwia.

smiac mi sie chcialo z tych grzecznych i usmiechnietych urzednikow, ktorzy tylko potrafili obdarowac ich kupa broszurek...
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 00:00
niewiele w takim razie zrozumialas...
numer dostana jak prace znajda...
proste?
tylko, ze pracy na bialo nie ma...
zwyczajnie nie ma
rowniez dla Szwedow..
wiec Ci Polacy byli tu jak kosmici...
nic nie rozumieli...
naiwni.
a ze chca zyc i pracowac uczciwie to inna sprawa...
tylko zle trafili...
wiec sa skazani na wegetacje.
lepsza wegetacja w Szwecji jak w Polsce..
tyle ze wegetacja to wegetacja, nie normalne zycie...
ze wiekszosc szwedow widzi Polke jak o sprzataczké na czarno to osobny temat...
a ze ludzie prosci..?
no w koncu lepszy szczery prosty czlowiek niz wyksztalcony prostak...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 00:09
ps
przeciez wszyscy Szwedzi na tym filmie patrzyli na tych Polakow jak na kosmitow...
i moi Szwedzi w pracy tez....:

skad sie tu wzieliscie?
czego tu szukacie?

a oni biedni mysleli, ze wystarczy te 4 cyferki miec, zeby zyc normalnie......
nie wystarczy....
te 4 cyferki im pracy nie dadza....
jesli tak mysla to sa po prostu:
naiwni.

KOSMICI
  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2006-01-31 00:11
czyli jestem jak oni.. oni tez nie rozumieli ;.)
  Profil uzytkownika: iza     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-31 00:15

dlugie mi to wyszlo ..I to sa ogolne dywagacje prosze nie robic prywatnych wycieczek.

trudno sie pewne rzeczy dyskutuje, bo kazdy z nas wyniosl inne wartosci z domu np. jedni mieli kult pieniedzy, inni powiedza ze w zyciu obcych tylkow nie beda podcierac, jeszcze inni powiedza ze wartosci religijne sa najwazniejsze, inni powiedza to bzdura. W niektorych domach byl kult arystokratycznej przeszlosci w ktorej nie bylo miejca na przewodniczacych PZPR, niektorzy nie mieszali sie z robotnikami bo nie wiedzieli kto zacz. Robotnicy tez sie nie mieszali z arystokracja. najlepszy dowod: grudzien 70, marzec 68 i w koncu polaczone sily w sierpniu 80. Niektorzy uwazali ,ze jedyna mozliwosc przetrwania Polskiej kultury jest byc przyzwoitym wyksztalconym, czlowiekiem, inni woleli latac na wagary albo w krzaczki z chlopakami. itd itd.
I wcale nie jest tak, ze znajdujac sie na emigracji caly ten zlepek bedzie musial razem wspolpracowac. I nie jest tak, ze ten godzacy sie na sprzatania nie bedzie wysmiewany w swoim kraju, lub przez innych Polakow. Wielu Polakow tai swoje prawdziwe zajecie przed Polakami w kraju.
A gdzie w tym wszystkim sa Szwedzi, no wlasnie w tym ze kazdy wyniosl inne wartosc z domu. Jeden bedzie tutaj siedzial na posadzie ale nie znizy sie do sprzatania predzej wroci do kraju, inny nie widzi nic zlego w tym ze ma tytul z POlski a tutaj sprzata, ktos inny bedzie sie zle czul, widzac ,ze nacja polska jest spostrzegana jako wzorowa nacje sprzataczy, ktos inny patrzy na ludzi i niewazne co robia kazdego dnia. Mozna powiedziec ze latwiej prostym jezykiem sie dogadac z Asia czy Malgosia niz z kupa z Polonii, ale prawda jest taka ze prawdopodobnie nigdy nie spotkalibysmy w realnym zyciu w Polsce.Ja nie obracalam sie wsrod ludzi spoza W-wy, nigdy z ludzmi bez wyksztalcenia i to nie dlatego ze jestem radykalistka czy jakos tak, po prostu cale zycie tak sie uklada ,,ze nie spotykasz ludzi z tzw. szerokiego forum, zamknietym jest sie do znajomych z liceum studiow ,pracy. Takie forum polonijne czy spotkania w ramach Polonii zagranica ,jest to najwiekszy przekroj z jakim ja kiedykolwiek mialam do czynienia. I mysle ze wielu z Was. Niektore z moich wartosci beda dla kogos innego abstrakcyjne i odwrotnie. Nagle spotykamy sie zagranica i co gorsza mamy sie nawzajem wszyscy lubic i pomagac , chociaz we wlasnym kraju w zyciu bysmy na siebie nie zwrocili uwagi. I co wiecej, wielu z nas nie chcialoby miec, wiecej ze soba do czynienia niz grzeczne dzien dobry.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 00:17
Ty Iza
jestes na etapie 2...
wydaje Ci sie, ze jesli Tobie sie udalo to:
kazdemu sie moze udac....
jesli tylko chce i sie przylozy......
Iza...
jakbys stracila Twoja prace jutro...
jak myslisz dostalabys druga tak latwo?
nie jest to wcale oczywiste....
mialas duzo szczescia....
poza tym, ze ciezko na nie pracowalas....
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 00:18
czy to wstep Twojej pracy doktorskiej karolina?
czy moze jej streszczenie?
  Profil uzytkownika: darsim     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-31 00:28
jestem dzis w pisarskim nastroju juz tak ostatnio sie rozpisalam ,ze drastycznie poprawilam swoj styl , ze przechodze do form dluzszych. Bedzie to czysta sztuka, czy zrozumiala czy nie to sztuka chyba ze admin da mi bana.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-31 00:30
niedlugo zaczne pisac bajki.
  Profil uzytkownika: karolina68     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 00:32
dla mnie to tez forma treningu..

tyle, ze wiekszosc ludzi ma problem z przeczytaniem kilku linijek tekstu...

wola obrazki...

stad moze ja pisze krotkie wpisy, ale czeste...
to tez niektorych tu denerwuje..

wszystkim nie dogodzimy....
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 00:36
Bajka o dobrej nocy: Dobranoc

http://wykrzyknik.republik a.pl/bajki.html
  Profil uzytkownika: darsim     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-31 00:41
ano a se myslim ,ze hej. Podobno wedlug ostatnich badan Polacy sa analfabetami ,czytaja teks ale go nie rozumieja.
My dusze artystow nie zrozumiale przez mase....proponuje zebysmy od jutra (dzis ) ze swiezymi glowami, na powaznie, zajeli sie bajka ja mam nawet tytul 'O srubce ze stali nierdzewnej i ogorku zielonym'. Czyz to nie obiecujacy tytul????. Nie wiem jak bedzie z tym banem ...
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-01-31 00:44
Bajka o Golebiu
  Profil uzytkownika: karolina68     
anaa


Wpisów: 254
Od: 2005-12-17
2006-01-31 02:22
Moze niektorzy sie troche zdziwia,ale znam przypadki zalatwienia pracy lub mieszkania(z komuny) tu w Sztokcholmie po prostu za kase(halo halo-jak to sie nazywa w Polsce ?) Ot,uczciwi Szwedzi Nie pytajcie o nazwiska tych osob,bo i tak nie powiem...
  Profil uzytkownika: anaa     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2006-01-31 08:56
Nie przypadki ale "normalka". Wszystie prace zalatwia sie przez kontakty a mieszkanie z 1 reki mozna sobie zalatwic placac na czarno czyli lapowka. Wszyscy ludzie na swiecie sa tacy sami ; ci przekupni beda takimi bez wzgledu na narodowosc a wszystkim rzadzi mamona.
  Profil uzytkownika: flatron     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2006-01-31 11:35
No tak, burza i przeczulone podniecenie jakie to wrażenie na Szwedach zrobi .
Kilka sprostowań:
- Szwecja, mały kraj, dwa lata temu prawdziwym i rzetelnym gestem otworzyła dla Polaków swój rynek pracy, nie musząc i bez rzadnej bezpośrednio korzystnej ekonomicznej kalkulacji. To był ogromny gest dla Polaków, zważywszy że jeszcze nie tak dawno nawet obywatele takich krajów jak Holandia, W.Brytania, Niemcy czy Szwajcaria nie mogli szukać pracy i się osiedlać w Szwecji.
Jasne jest, że Szwedzkich telewidzów interesuje urzeczywistnianie swobodnego dostępu do rynku pracy - danego przez Szwecję przywileju. Zachodnioeuropejczycy nie penetrują Szwecji w wartym zainteresowania zakresie dlatego wzięto pod lupę paru Polaków. Reportaż mimo smutnych wątków sympatycznie (i empatycznie) pokazujący bohaterów w szwedzkim "Od Jonasza do Kajfasza", jednocześnie dość bezstronnie pokazujący grzecznych choć czasem nie zawsze do końca zaradnych szwedzkich urzędników.
- Darsim i Anaa natychmiast wykorzystali ten temat do szczucia na szwedzkie stosunki i układy, co uważam za kompletnie niedorzeczne w tym kontekscie.
- Ktoś już tu zauważył (Maggie ) że nie chodziło tu o stworzenie propagandówki "Polak potrafi" w tym podświadomie przez wielu forumowiczów utęsknionym bierutowsko-gierkowskim stylu; O tak żyje polski murarz, tak lekarz, tak nauczyciel, tak pielęgniarka, tak referent, tak żołnierz (chociaż tu by szwedzki mundur tego żołnierza był dla wielu niestrawialną profanacją). Powstał natomiast reportaż, myślę że trafnie, prezentujący kilku ludzi adekwatnych do gros polskich gastarbeiterów w Szwecji. Co starszym Szwedom przypomina to na pewno falę Finów i Jugosłowian 40 lat temu. Nikomu nie stała się krzywda mimo początkowych turbulencji. Obie te ówczesne grupy (plus Grecy, Włosi i Hiszpanie) są dzisiaj uważane za zasymilowane i bezproblemowe.
- Karolina! Sarnecki nie uważa się za Polaka i ma do tego pełne prawo
  Profil uzytkownika: Uwe     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-31 12:25
Szczucie na szwedzkie (i inne) uklady jest niedorzeczne chyba w kazdym kontekscie.
Reportaz jest adekwatny do sytuacji wiekrzosci przyjezdzajacych a to wielki plus i chyba rzadkosc.
Fala Finow, Jugoslowian z lat 40-tych to byl "import",
dostawali prace, mieszkanie itp, Polacy dostali prawo do szukania pracy w gorszej sytuacji ekonomicznej Szwecji.
  Profil uzytkownika: janne1     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-31 12:58
Co tu duzo mowic, reportaz pokazal tylko i wylacznie naiwnosc tych Polakow. Zgadzam sie z Darsimem, ze:

te 4 cyferki im pracy nie dadza....
jesli tak mysla to sa po prostu:
naiwni.


Niekompetencja urzednikow? Ciekawe jaka niekompetencja gdy sie nie moga dogadac z delikwentem w jakikolwiek sposob.

Uwe probujesz zwykla nieswiadomosc, naiwnosc i nieodpowiedzialnosc podciagnac pod jakies wyzsze ideologie i przemyslenia. Pytalem o sens reportazu i nikt nie jest w stanie mi odpowiedziec bo jedyny sens byl pewnie, zeby rezyser zarobil pieniadze na biednych ludziach.

I co myslicie, ze reportaz zmieni podejscie urzednikow do Polakow, z ktorymi sie nie mozna porozumiec?
  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-31 13:14
Sensem reportazu jest pokazanie rzeczywistosci i to sie bardzo dobrze udalo. Naiwnosc rodakow, ich brak
znajomosci jezykow obcych jak rowniez niekompetencja urzednikow szwedzkich nie jest wina producenta filmu
  Profil uzytkownika: janne1     
zygmunt


Wpisów: 553
Od: 2002-03-04
2006-01-31 13:40
Skad mozesz Glen mowic cos o mnie jesli mnie nie znasz. Przyjedz na Älvsby zobaczysz jak tam wyglada i wtedy mozesz opinie wydawac.Musisz sie jednak pospieszyc bo 1 marca obiekt zostaje sprzedany, a nowy wlasciciel nie chce w nim krecacych sie i mieszkajacych Polakow.
  Profil uzytkownika: zygmunt     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2006-01-31 13:52
Gigge, pewnie nie zmieni. Ale w zasadzie nie ma po co zmieniać. W gruncie rzeczy szwedzkie państwo i urzędy funkcjonują poprawnie albo nawet pod wieloma względami wzorcowo. Nie ma samowoli, jest sporo samokrytyki.

A sens reportażu? Myślę, że pokazanie ludzkiego wymiaru nowego zjawiska - imigrantów z kraju za miedzą, nie masowo importowanych gastarbeiterów i nie podlegających selekcji i ew. deportacji imigrantów politycznych budzących kontrowersje z powodu państwowych kosztów a z drugiej strony pewnej arogancji, oporności a nawet pogardy do państwa.
Myślę, że posłannictwo reportażu jest, że ci Polacy chcieliby być uczciwi i zadbać sami o siebie.

Nie rozumiem też zarzutów tu na Forum co do elokwencji bohaterów. Uważam, że przekraczała polską przeciętną małomisteczkowość a poza tym była "wygładzona" skąd innąd bardzo umiejętnym tłumaczeniem.
  Profil uzytkownika: Uwe     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-31 15:56
Uwe "Nie rozumiem też zarzutów tu na Forum co do elokwencji bohaterów. Uważam, że przekraczała polską przeciętną małomisteczkowość a poza tym była "wygładzona" skąd innąd bardzo umiejętnym tłumaczeniem."

Po pierwsze to nikt nie robi zarzutow, ze ludzie mowia prostym jezykiem- tylko, ze jedynie takich ludzi pokazuje tworca filmu. Po drugie wg mnie bardzo zle uwazasz - bo ich elokwencja daleko nie przekraczala przecietnego malomiasteczkowego jezyka.


I znowu sie nie zgadzam:
"że nie chodziło tu o stworzenie propagandówki "Polak potrafi" w tym podświadomie przez wielu forumowiczów utęsknionym bierutowsko-gierkowskim stylu; O tak żyje polski murarz, tak lekarz, tak nauczyciel, tak pielęgniarka, tak referent, tak żołnierz (chociaż tu by szwedzki mundur tego żołnierza był dla wielu niestrawialną profanacją)."

Dlaczego od razu propagandowki? Chodzi o uczciwe pokazanie roznych ludzi, ich startu, rozwoju itp. Czemu to taki umilowany jest wszystkim ten JEDYNY z pokazywanych modeli. To ten ciagle "mielony" robotnik jest w " bierutowsko-gierkowskim stylu;".

Nie rozumiem czemu tak mily wielu jest obraz pracownika fizycznego w Szwecji - jako ten jedyny kojarzacy sie Szwedowi z Polakiem.
  Profil uzytkownika: monilka     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-31 16:19
Myślę, że posłannictwo reportażu jest, że ci Polacy chcieliby być uczciwi i zadbać sami o siebie.

Ha, Uwe moze by powinni zadbac o siebie bo sa osobami doroslymi a nie myslec, ze ktos w obcym kraju o nich zadba! Poslannictwo powinno byc wiec takie: Zbadajcie mozliwosci i szanse zanim gdziekolwiek wyjedziecie.

Nie rozumiem wlasnie tej naiwnosci doroslych ludzi. Niektorzy moze powiedza, ze to odwaga wybrac sie do obcego kraju bez wiekszych umiejetnosci i znajomosci jakiegokolwiek jezyka poza ojczystym. Ja nazwalbym to glupota i naiwnoscia... Sam nie odwazylbym sie pojechac np do np Agentyny i zakladac tam firme uslugowa gdzie nie tylko trzeba umiec sie porozumiec z klientami w ich jezyku a do tego umiec sobie przyswoic przepisy prawne i podatkowe. Oczywiscie moglbym liczyc, ze znjdzie sie ktos kto za mnie wszystko zalatwi, bedzie biegal po urzedach, rozmawial z kilentami, itd... czy to nie szalenstwo?

  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-31 16:25
Gigge, zobacz jakie wladze rodacy wybrali, to jest dopiero naiwnosc
Monilka, powinno byc sprawiedliwie: jeden robotnik, jeden (postepowy) chlop i jeden przedstawiciel inteligencji (tworczej)
  Profil uzytkownika: janne1     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-31 16:30
Gigge, zobacz jakie wladze rodacy wybrali, to jest dopiero naiwnosc

Czyli chcesz Janne powiedziec: jacy ludzie taka wladza?

Tak to jest, ze w demokratycznym panstwie rzad jest odzwierciedleniem poziomu i swiadomosci calego spoleczenstwa.
  Profil uzytkownika: gigge     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-01-31 16:37
No gigge tylko nie przesadzaj z tym calym spoleczenstwem , ostatecznie na obecny rzad nie glosowalo 100%...
  Profil uzytkownika: leo     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-31 16:39
No wlasnie Leo gdyby byli swiadomi tego co to znaczy brac udzial w wyborach to poszli by glosowac. Czy to nie jest dowod na to o czym pisalem?
  Profil uzytkownika: gigge     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-01-31 16:45
w Polsce istnieje duze zainteresowanie literatura fantastyczna oraz wszelkimi basniami , bajkami itp stad mysle bierze sie tak duzy sukces wyborczy mitomanow i bajarzy

a co do niskiej frekwencji w wyborach to sie zgadzam w 100%
  Profil uzytkownika: leo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 16:47
Uwe pisze cos, ze Szwedzi otworzyli rynek pracy dla Polakow..
i jaki to piekny gest...
otoz to nieprawda...
otworzyli rynek pracy dla wszystkich obywateli nowej uni, a nie specjalnie dla Polakow...

i byl to wylacznie gest polityczny, ktoremu zreszta socjaldemokraci byli przeciwni...
gest bez pokrycia w rzeczywistosci, kogo chcieli oszukac, siebie czy innych?

Szwecja ma wciaz jakas manie pokazywania drogi swiatu i stawaniu za wzor...
to tylko fasada..
za ktora nic sie nie kryje..

to tak jak w Petersburgu..
odnowiono fasady domow od strony ulicy na pokaz..
a w podworkach tynk sie sypie...

Szwecja powinna zajac sie naprawa panstwa i gospodarki, poki nie jest za pozno, a nie wmawiac sobie i innym ze jest wzorem narodow.
  Profil uzytkownika: darsim     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-31 16:48
stad mysle bierze sie tak duzy sukces wyborczy mitomanow i bajarzy

  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 17:04
Szczyt rozwoju gospodarki szwedzkiej przypadl na lata 1950-te
-dzieki wojnie
-owocnej wspolpracy z nazistami
-i temu ze reszta Europy i lezala w ruinach...

od lat 70- tych zaczal sie praktycznie kryzys, ktory poglebial sie falami az do dnia dzisiejszego...
w latach 90- tych byl glebszy niz ten z 1930 - tych lat...
Szwecja stoi na granicy kopletnego zalamania..
jak w tym dowcipie:
stoi nad przepascia...
pytanie czy zrobi krok naprzod?
pojawia sie jakies swiatelko w tunelu...
ale trzeba powiedziec wprost jaka jest faktyczna sytuacja kraju..
i szukac rozwiazania..
a nie zgrywac sie ze jestesmy wciaz w czolowce swiatowej jak 50 lat temu....
moze droga Dani bylaby rozwiazaniem?
W Dani widac poprawe gospodarki...
Ja osobiscie jestem optymista jak zawsze...
ale walizke spakuje na wszelki wypadek.
  Profil uzytkownika: darsim     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-31 17:10
Darsim to bardziej pasuje do Twojego bloggu a mniej do tego filmu
  Profil uzytkownika: janne1     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 17:18
troche mnie Uwe sprowokowal do tego zarysu.....
moze nie do konca na temat...
W Szwecji sa wciaz pienidze..z naszych podatkow...,
ale panuje

OGROMNE marnotrastwo...

na kazdym kroku...
zla gospodarka...
oszczednosci robi sie w sposob nie przemyslany,
bezmyslny i bezduszy
pogarszajac jeszcze sytuacje...
a nasi bohaterowie z filmu?
pewnie skazani sa tu na prace na czarno i zycie na marginesie spoleczenstwa...
czesc wroci do Polski, niektorym moze uda sie zalegalizowac...
zycze im jak najlepiej...
to milo, ze zgodzili sie zeby ich pokazac...
byli soba
szczerzy...
zagubieni.
moze zdesperowani...
gdybym mogl pomoc...
ale nie moge..

  Profil uzytkownika: darsim     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-31 17:29
No i Darsim wlanczyl znowusz ta plyte.
  Profil uzytkownika: glen     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 17:31
sorry
  Profil uzytkownika: darsim     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-31 17:32
Darsim Ty moze zrob insaider na temat plonacej walacej sie szwecji.
  Profil uzytkownika: glen     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-01-31 17:33
w trakcie....moze zdarze zanim sie zawali...
  Profil uzytkownika: darsim     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-31 17:50
"w Polsce istnieje duze zainteresowanie literatura fantastyczna oraz wszelkimi basniami , bajkami itp stad mysle bierze sie tak duzy sukces wyborczy mitomanow i bajarzy "

Leo - no tym to mnie po prostu rozwalilas
  Profil uzytkownika: monilka     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-31 18:14
Monika mozesz mi powiedziec co Ty masz do jezyka jakim mowia inni ludzie.Sama piszesz przecietnie.Nie mowi sie czemu a dlaczego nie ze a iz moglbym ciebie poprawiac w nieskonczonosc.Wydaje mi sie ze to Ty jestes dosc prymitywna.Inteligientny czlowiek zauwaza gdy popelnia blad i przeprasza albo milczy a ty sie jeszcze glupio zapierasz i probujesz przekonywac.Jest takie przyslowie z glupkiem nie wygrasz teraz je zaczynam rozumiec.
ps nie mysle ze jestem lepszy od kogos ale nie znosze ludzi wywyzszajacych sie i ponizajacych innych
  Profil uzytkownika: glen     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2006-01-31 18:26
...zle uwazasz - bo ich elokwencja daleko nie przekraczala przecietnego malomiasteczkowego jezyka... - No to lepiej! - Jeszcze bardziej reprezentantywna przeciętność.

..Chodzi o uczciwe pokazanie roznych ludzi...
- Skąd ja to pamiętam?.. Jedyna uczciwa i słuszna linia . Przecież to właśnie o takie pitoreskowe obrazki ala Ala i As by chodziło. Np. przyjeżdżająca nowym (wyprodukowanym w Gliwicach) Oplem Panna Zosia, po handlu zagranicznym w Polsce. Po szwedzku świetnie rozumie a mówi lepiej z dnia na dzień. Lektorat angielskiego otworzył jej już zresztą drogę do zaawansowanej komunikacji i oczarowywania nowych szwedzkich kolegów kocimi ruchami i gracją a także imponowania ubierającym się bez smaku Szwedkom prawdziwym kobiecym gustem.
Do tego Jarek, młody zdolny i przystojny inżynier-poliglota. Oczarowuje szwedzkie koleżanki pocałunkami w rękę. Nikt już w firmie nie ma uprzedzeń do Polski.
W matsalen co tydzień podają kołduny i cynaderki.

Darsim, już mnie ktoś uprzedził postem o Twojej zdartej płycie, szwedzkiej kolaboracji i uwarunkowanej abnegacji. No ale jesteś, że tak powiem, konsekwentny
  Profil uzytkownika: Uwe     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-01-31 18:27
Glen moze daj sobie na wstrzymanie troche. Kto jak kto ale Monilka nie jest ani osoba wywyzszajaca sie jak ani nigdy sie nie nasmiewala z nikogo tu na Forum. Moze Ty cos zle zrozumiales. Zapytaj wiec lepiej a nie atakuj ludzi z takimi troche chamskimi wpisami. Jezeli chodzi o pisowie to nie jest to matura z polskiego i kazdy pisze szybko miedzy jakimis aktywnosciami wiec mozliwosc zrobienia bledu jest troche wieksza. (To tak na marginesie).
  Profil uzytkownika: gigge     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-01-31 18:48
gigge moze Ty sobie daj na wstrzymanie moze przeczytaj sobie wczesniejsze wpisy w temacie zanim zaczniesz bronic swych przyjaciul moze cala moja rodzina rozmawia takim jezykiem i moze mi sie nie podoba opinia nadetej damy o prostocie mowy w tlumaczeniu z ladnych slowek kobieta chce powiedziec ze jeswtesmy wiesniakami z jakiejs wiochy bo przeciez rozmawiamy ponizej normy nawet w malym miasteczku jestesmy prosci analfabeci nic nie rozumiejacy i jest obuzona ze wogule nas pokazali w televizji i jej narobilismy wstydu tym ze jestesmy tym kim jestesmy przepraszam ze wogole istniejemy.Jesli ona ma prawo takie cos powiedziec to ja mam prawo powiedziec to co mowie.
  Profil uzytkownika: glen     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-31 19:14
Glen - na prawde nie rozumiesz tresci - ktora wypowiadam/pisze. Rzucasz sie i obrazasz mnie w kazdym kolejnym swoim wpisie coraz dotkliwiej i bardziej chamsko. Prosze Cie abys sie jednak powstrzymal - bo ja Cie nie obrazam. Dyskutujemy o filmie - przypominam.

To ze robimy bledy piszac szybko - nie jest argumentem w tej dyskusji. Nie sprawdzaj mojej pisowni bo ja nie robie tego z Twoimi wpisami. Takie jest tutaj niepisane prawo na forum - ze nie wytykamy bledow.
  Profil uzytkownika: monilka     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2006-01-31 19:18
Uwe - nie potrafie skomentowac tego co napisales - wg mnie to takie odwracanie kota ogonem i jakies argumenty dla samej argumentacji.
Czy Ty na prawde uwazasz, ze o to wlasnie mi chodzi - takie obrazki jakie opisales i cynaderki w zakladowej stolowce.
  Profil uzytkownika: monilka     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-01-31 19:26
Wpis Uwe pozwolil mi zrozumiec braki tego filmu.
Gdzie sa polscy naukowcy ktorzy przjezdaja wyglaszac wyklady dla kadry kierowniczej szwedzkich firm, gdzie sa polscy biznesmeni ktorzy przylatuja (wlasnymi samolotami) zeby pokazac Szwedom niedoscignione polskie produkty.. Liste brakow filmu jest dluga..
  Profil uzytkownika: janne1     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-31 19:33
Leo
w Polsce istnieje duze zainteresowanie literatura fantastyczna oraz wszelkimi basniami, bajkami itp stad mysle bierze sie tak duzy sukces wyborczy.

Karolina
niedlugo zaczne pisac bajki.

Karolina, czy ja dobrze zrozumiałam, chcesz zostac prezydentem?
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-31 19:36
Przeczytałam wypowiedź Karoliny, ciekawe, zgadzam się i jest z życia wzięte, tak było jak ja mieszkałam w Polce.
Tyle tylko, że teraz mieszkamy w Szwecji, a tutaj jest nieco inaczej, chociażby z tego powodu, że w życiu zawodowym doświadczenie często cenione jest na równi z wykształceniem (no prawie).
Wśród Szwedów aż takiej segregacji nie ma, no przynajmniej różnice nie są aż tak widoczne. W tutejszych polskich środowiskach jest gorzej bo większośc przywiozła swoje przyzwyczajenia ze sobą z kraju. Są przecież różne „kąciki” hrabiowskie, inteligenckie, medyczne, chociaż ja byłam do tej pory przekonana, że to dla starszych ludzi.

Tak sobie pomyślałam, kiedyś ktoś się dziwił, że inne grupy imigrantów trzymają się razem, a Polacy wręcz przeciwnie. A ja się zapytam, jak mamy się trzymac razem, skoro jedni wstydzą się za drugich?

Bo przecież o to tu chodzi, wstydzicie się, że pokazano takich a nie innych ludzi w tym programie, co?
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-01-31 19:40
Glen, czemu ty się złościsz, przecież nikt tak wprost do ciebie nie napisał.
Poza tym zauważ, że słowo prosty odbierane jest jako negatywne tylko w języku polskim. W angielskim czy nawet szwedzkim ma raczej pozytywny oddźwięk, w sensie „uczciwy, przeciętny”. I myślę, że to ma większośc na myśli mówiąc „prosty”.
  Profil uzytkownika: maggie     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2006-02-01 02:50
Maggie jest tyle pretensji ,ze Polska tak wyglada bo wojna a to juz 60 lat minelo, wiec realnie jeszcze trudniej zatrzec roznice ,ktore siegaja wstecz 20-15 lat. Mam wrazenie, ze jednak pobyt zagranica staje sie duzym wyzwaniem dla tolerancji. I oczywiscie masz racje ,ze przebywajac wsrod Szwedow, zmienia sie punkt widzenia. Ale ...
Jak napisalam, zupelnie mnie nie rusza co pokazuje ten film w porownaniu do tego jak bedzie mi wstyd, gdy sie okaze ze Polska, nowa w Unii, ma na sumieniu wiezienia CIA -juz na starcie zaczyna od niewiarygodnosci i klamstw. Mam wiec nadzieje ze komisja niczego nie udowodni.

  Profil uzytkownika: karolina68     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-02-01 09:00
To ja moze wroce do tematu bo obejrzalem wreszcie ten film w calosci i mam troche inne odczucia niz po obejrzeniu tyko koncowki.

Po pierwsze film ten nie jest czyms strasznym i poznizajacym kogokolwiek. Jest to film o kilku zagubionych ludzach o ich szczerych intencjach ale naiwnych i nierozsadnych. Ale... trudno o rozsadek w ich dzialaniu gdy sytuacja zyciowa zmusila ich do takich wyzwan. Wszyscy Ci ludzie a szczegolnie para Andrzej i Teresa ich styl bycia pozwala ich polubic. Fajna byla scena gdy siedza sobie gdzies na schodach w miescie i rozmawiaja o powrocie do domu ale skonczyl im sie bilet a nie maja pieniedzy na nowy wiec stwierdzaja, ze sie przespaceruja i moze troche puszek pozbieraja... wzruszajace...Widza wiec w tej nieciekawej sytuacji cos pozytywnego. Najwazniejsze tez, ze nie sa zgorzkniali, nie maja pretensji do nikogo, chca sobie poradzic w nowej rzeczywistosci. Najgorsze jednak to, ze sa naiwni. Dalej bede podtrzymywal, ze sa naiwni sadzac, ze 4 cyfry rozwiaza ich problemy. Gdyby znali jezyk zrozumieliby juz podczas pierwszej wizyty w Arbetsförmedlingen, ze maja 3 miesiace na znalezienie pracy a wtedy moga zlozyc wniosek o pobyt i numer osobisty. Niestety nie zrozumieli...
  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-02-01 10:45
"Najgorsze jednak to, ze sa naiwni" - taka juz nasza natura ze czlowiek pcha sie w nieznane mocno ryzykujac. Gdyby nie to siedzielibysmy nadal na drzewach
  Profil uzytkownika: janne1     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 11:55
Najgorsze jednak to, ze sa naiwni. Dalej bede podtrzymywal, ze sa naiwni sadzac, ze 4 cyfry rozwiaza ich problemy. Gdyby znali jezyk[...]

Z lektury tego forum odnosze jednak wrazenie, ze te 4 cyfry COS daja. Oczywiscie, ze posiadanie personnumeru nie jest zadna gwarancja na dostanie pracy. Nalezy znalezc prace, od pracodawcy wziac potwierdzenie zatrudnienia, pojsc z nim do skatteverket i od reki dostaje sie pozwolenie na pobyt i prace na okres zatrudnienia. I 4 cyfry. Wiec tu zgodze sie z gigge i darsimem.
Jednak posiadanie tych cyfr ulatwia wiele innych spraw. Chociazby tak jak pokazywane bylo w filmie, potrzeba miec te cyfry zeby zapisac sie do Arbetsförmedlingen. Arbetsförmedlingen nie daje oczywiscie pracy, ale cos tam pomagaja. Majac te cyfry latwiej jest podejmowac dorywcze prace na bialo (jakies parodniowe przepakowanie magazynu, itp.) gdzie nie oplaca sie nikomu przechodzic przez cala procedure uzyskiwania pozwolenia na prace na pare dni.
Prawdopodobnie latwiej jest tez wynajac mieszkanie, jak wlasciciel mieszkania widzi, ze gosc ma personnummer, czyli w razie czego mozna go scigac przez szwedzkie instytucje. Przeciez to wynajmowanie lozka od Polakow za 2500kr/miesiac w wielo osobowym pokoju to na kpine zakrawa.
No i w koncu ten "magiczny" kurs szwedzkiego...

Wiec nie jest do konca tak, ze te cyfry nic nie daja.

Czy ktos kto nie dawno tu przyjechal i dostal te cyfry moze potwierdzic/zaprzeczyc to co napisalem?
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-02-01 12:05
Jednak posiadanie tych cyfr ulatwia wiele innych spraw. Chociazby tak jak pokazywane bylo w filmie, potrzeba miec te cyfry zeby zapisac sie do Arbetsförmedlingen.

Jestes w bledzie Kajetan. Arbetsförmedligen jest po to aby rejestrowac bezrobotnych bo bez tego nie dostanie sie zasilku z A-kasy. Osobom na filmie ani zasilek ani jakies kursy doksztalcajace czy przeksztalcajace nie przyslugiwaly wiec jest bezsensowne rejestrowac sie tam.

Po drugie nie dostaniesz kontraktu na mieszkanie gdy nie masz dochodow lub przynajmniej zarejestrowanych wczesniejszych dochodow. Pokaz mi ktory Hyresvärd wynajmie mieszkanie komus tylko dlatego, ze ma PN a dochody = 0. Jeszcze jak zyje nie slyszalem o takim przypadku w Szecji, chyba ze z socjalu.

Tak wiec aby zaistniec tu na bialo trzeba znalesc prace na bialo a reszta sie sama ulozy. Aby jednak znalesc prace na bialo nalezy nauczuc sie jezyka, przynajmniej angielskiego i od tego nalezy zaczac!
  Profil uzytkownika: gigge     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-02-01 12:51
Rzecz w tym, że ludzie wierzą, że Arbetsförmedligen jest od załatwiania im pracy, i że pracę dostaną jak tylko będą tam zapisani. A zapisac się nie mogą, bo to jest biuro dla ludzi tutaj zamieszkałych/zameldowanych (i chyba nic w tym dziwnego!). A przecież mogą szukac prace tam zgłoszone, do tego nie potrzeba żadnego numeru.
Śmieszne, bo przecież tak samo funkcjonuje to w Polsce, więc z jakiego powodu ludzie spodziewają się, że w Szwecji ma byc inaczej?

A przykład z mojego otoczenia (i tak myślę powinno się robic):

1. Szukasz pracę (albo dostajesz propozycję).
Pracodawca NIE pyta czy masz numer czy nie. Ich nie numer obchodzi a sam pracownik.

2. Dostajesz zatrudnienie. Podpisujesz umowę. Zaczynasz pracowac.

3. Wysyłasz kopie umowy i paszportu do Migrationsverket. Po około 4 dniach dostajesz pozwolenie na pobyt, w tym konkretnym przypadku na pół roku, bo na umowie napisane było, że zaczyna od provanställning. Ale przedłuzenie to kwestia wysłania papieru o stalym zatrudnieniu jeszcze raz.

4. Zgłaszasz się do Skatteverket, żeby się zameldowac w jakimś miejscu (bo masz pozwolenie na zamieszkanie tutaj). Jeśli dostajesz tutaj pracę to zakładam, że też potrafisz się dogadac w jakims ludzkim języku. Jeśli nie, to im mówisz, wtedy mogą sprowadzic tłumacza. A zameldowac się można gdziekolwiek, nawet wynajmując meiszkanie czy pokój tymczasowo.

5. Trzeba przyjśc przygotowanym, tzn miec ze sobą paszport, kartę z pozwoleniem, kontrakt o pracę akt urodzenia, akt zawarcia małżeństwa.

6. Po przyjemnej rozmowie z miłą panią (w tym samym miejscu co pokazywali w programie) po dwóch dniach dostajesz numer personalny.

7. Możesz stanąc w kolejce mieszkaniowej. Przy odrobinie szczęścia i zacięciu, mieszkanie w kiepskiej dzielnicy można znaleźc w parę dni w bostadssnabben.

8. Powodzenia.

Svårare än så är det inte
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 12:59
"Arbetsförmedligen jest po to aby rejestrowac bezrobotnych bo bez tego nie dostanie sie zasilku z A-kasy."

Nie tylko. Masz tam dojscie do komputera z bankiem wolnych prac za darmo. Dostaje sie pomoc przy pisaniu listow do pracodawcow (po jakims czasie). Mozna wpisac swoj profil i dostawac powiadomienia o pracach ktore pasuja do profilu, itd.
Arbetsförmedlingen nie daje pracy, ale pomaga. Moze nie na Twoim, czy moim poziomie, bo my i tak szukamy po znajomosciach z branzy, ale takich prostszych prac jest sporo, i bycie zarejestrowanym na pewno pomaga w jakims stopniu. Szczegolnie jezeli ktos jest gotow podjac kazda prace.

Tak, wiem, ze wiele z tych rzeczy mozna zrobic przez internet, ale nie zawsze jest to takie proste, szczegolnie jak sie ma ograniczony budzet. Nawet biblioteki zaczynaja zadac personnummer zeby uzywac komputera. I masz wtedy czas maks 30 minut.
  Profil uzytkownika: kajetan     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-02-01 13:03
W każdym Arbetsförmedlingen AF są gazety Kajetan, w ich maszynie możesz sobie poczytac ogloszenia beznumeru, jak ktoś chce to może.
Poza tym, jeszcze raz, to jest nieporozumienie. AF jest przede wszystkim dla tych juz tutaj zamieszkałych a nie od ułatwienia tym co chcą.
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 13:12
"Poza tym, jeszcze raz, to jest nieporozumienie. AF jest przede wszystkim dla tych juz tutaj zamieszkałych a nie od ułatwienia tym co chcą."

Zgadza sie. Ale to tez kwestia definicji. Czy gosciu mieszkajacy w Szwecji od 8 lat i pracujacy na czarno nie jest tu zamieszkaly? Oficjalnie oczywiscie nie jest.
  Profil uzytkownika: kajetan     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 13:14
Znam kilku rodowitych szwedów w rzeczywistosci bezrobotnych. W praktyce zapisanych na różne gów...ne
kursy. W podsumowaniu bez żadnych widoków na przyszłość. Psychicznie ztłamszonych.

Ludzie! tutaj jest podobnie jak w Polsce i podobnie jak w innych krajach EU.
Chcecie zainwestować w swoja przyszłość i przyszłość swoich dzieci weźcie pożyczkę z banku i otwórzcie swoją własną działalność. Są kursy również dla obcokrajowców, jak to sie robi. Stwórzcie miejsce/a pracy dla siebie i dla innych. Zainwestujcie w siebie.
  Profil uzytkownika: ewsa     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 13:21
"Znam kilku rodowitych szwedów w rzeczywistosci bezrobotnych. W praktyce zapisanych na różne gów...ne
kursy. W podsumowaniu bez żadnych widoków na przyszłość. Psychicznie ztłamszonych."


Nie bedac zalezny od pieniedzy od panstwa (A-kassa, social, itp.) ma sie te swobode nie chodzenia na kursy na ktore sie nie chce chodzic.
  Profil uzytkownika: kajetan     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-02-01 13:21
No ale jak nielegalnie to go tutaj nie ma Kajetan. „Det dolda landet”. Patrząc urzędowymi oczami on nie istnieje.
A wymóg czegoś w stylu amnestii dla tych nielegalnych to trochę nie fair chyba. To byłoby prawie równe z zalegalizowaniem nielegalnej imigracji.


Ewsa, a gdzie ty byłaś jak cię nie było? Miło, że jesteś.
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 13:24
"A wymóg czegoś w stylu amnestii dla tych nielegalnych to trochę nie fair chyba."

Ale ja czegos takiego nie wymagam. Interesuje mnie tylko jak sytuacja ludzi sie zmienia po dostaniu tego numeru.
  Profil uzytkownika: kajetan     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-02-01 13:34
Zmienia się drastycznie.
Numer= (chyba) takie same prawa jak ma każdy inny, jak ja np.
Możesz stanąc w kolejce mieszkaniowej.
Masz ubezpieczenie. Dostęp do opieki lekarskiej. Konta w banku. Szkoły.
Możesz zacząc życ zycie svenssona. Prawie.
  Profil uzytkownika: maggie     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 13:42
Kajetan a jakie to życie: A-kassa, socjal, itd.
i jeszcze MA sie swobodę wyboru....

Tak, Kajetan według ciebie lepiej jest siedzieć w parku na ławce albo patrzeć w TV, po co komu kursy.

Kajetan, niektórzy wybierają kursy, dlatego żeby nie mieć własnie statusu bezrobotnego, bo to czasami jest wstyd, na przykład.

Istnieją inne wartości w życiu np. praca.
Ja kiedy mnie tutaj nie nie było
byłam oczywiście na rynku pracy



  Profil uzytkownika: ewsa     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-02-01 13:54
Zupelnie odbiegajac od tematu pracy , to te 4 cyferki pozwalaja jakos sie odnalezc w tym zbiurokratyzowanym swiecie. Glupiego konta w banku nie mozesz zalozyc, to jak chcesz zeby Cie zatrudnili, no i chyba to o czym w filmie mowiono czyli ubezpieczenie i mozliwosc skorzystania z opieki medycznej ( jaka by ona nie byla dalej, chcesz zalozyc telefon - bez 4 cyferek musisz placic depozyt, itp itd
Co do kursow to chyba kurs szwedzkiego takim nowo przyjezdnym jest najpotrzebniejszy


  Profil uzytkownika: leo     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 14:12
No dobra jeśli te 4-ry cyferki "pozwalają jakoś się odnaleźć w tym zbiurokratyzowanym świecie".
To ciekawa jestem DLACZEGO tyle ludzi posiadających
te cyferki w dalszym ciągu nie może znaleźć tutaj pracy.

Wychodząc z założenia, ze polak przyjeżdża tutaj znaleźć sobie pracę i liczy na jakieś cuda a nawet otrzymanie "cyferek" to dlaczego tyle samo trudu nie włoży na miejscu tzn. w Polsce żeby znaleźć sobie pracę
(na terenie całego kraju).
  Profil uzytkownika: ewsa     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-02-01 14:22
ewsa ja napisalam ze zostawiajac na chwile temat pracy, 4 cyferki ulatwiaja zycie w Szwecji. A to , ze posiadanie ich nie jest rownoznaczne z otrzymaniem pracy to juz zupelnie inna sprawa.
  Profil uzytkownika: leo     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 14:31
Zgadzam sie z tobą, że "cyferki" ułatwia tutaj życie, ale w dalszym ciągu pozostaje pytanie i co dalej?
  Profil uzytkownika: ewsa     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2006-02-01 14:32
Zgadzam się z Gigge co do wrażenia na temat ludzi w filmie. Ktoś musi mieć STRASZNE kompleksy, żeby się obawiać identyfikowania np. z Teresą i Andrzejem - ładną kobietą i przesympatycznym facetem. Oboje poczciwi i uczciwi na ile się da.
Jeżeli chodzi o system szwedzki, którego jakby kluczem jest numer osobowy, stosowany wobec obywateli Unii, to on po prostu ma ich nie dyskryminować ale też nie dawać im jakiejś protekcji względem tego, co wymaga się od normalnych obywateli Szwecji. Tak też to wszystko funkcjonuje. Nie jest to import siły roboczej oparty na wabieniu do Szwecji a potem roztoczeniu wstępnej opieki jak przed 1974 rokiem i też nie przjmowanie uchodźców z całą azylancką procedurą.
Szukanie pracy na terenie UE ma być porównywalne do robienia tego we własnym kraju, np. w innym województwie i tak w gruncie rzeczy jest w Szwecji. Przeszkodą są język i inna lokalna administracja ale są kraje, gdzie jest to zjawisko wewnętrzne np. Belgia, Szwajcaria, Finlandia...
  Profil uzytkownika: Uwe     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-02-01 14:38
Zupelnie odbiegajac od tematu pracy , to te 4 cyferki pozwalaja jakos sie odnalezc w tym zbiurokratyzowanym swiecie. Glupiego konta w banku nie mozesz zalozyc, to jak chcesz zeby Cie zatrudnili, no i chyba to o czym w filmie mowiono czyli ubezpieczenie i mozliwosc skorzystania z opieki medycznej

Leo przez 3 miesiace masz prawo do legalnego pobytu i doraznej opieki lekarskiej bez zadnych 4 cyfr.
  Profil uzytkownika: gigge     
zygmunt


Wpisów: 553
Od: 2002-03-04
2006-02-01 15:12
Czy zna ktos bohaterow programu ???
  Profil uzytkownika: zygmunt     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-02-01 15:16
gigge o czym Ty piszesz, ze mam prawo do opieki zdrowotnej jak zaniemoge to sie zgadzam, , w innym wypadku musisz miec swistek z Polski ze jestes tam zatrudniony,( a skoro ktos przyjezdza tu szukac pracy to znaczy ze nie jest zatrudniony) poza tym to dalej nie rozwiazuje sprawy konta w banku, mieszkania i innych dupereli.
  Profil uzytkownika: leo     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-02-01 15:29
Tak Leo ale zauwaz, ze prawo dopuszcza osiedlenie sie w innym kraju ze wzgledu na prace, polaczenia rodzinne, azyl (azyl w przypadku ludzi z UE nie jest chyba aktualne).

Jezeli ktos przyjezdza tutaj z zamiarem osiedlenia sie to musi miec albo prace albo wejsc zwiazek z osoba zamieszkala tu na stale. Jezeli by wolno bylo przyjechac kazdemu i dostac 4 cyfry i automatycznie wszystkie swiadczenia takie jak maja mieszkancy tego kraju to chyba w ciagu miesiaca cala Szwecja by zbankrutowala bo przyjezdzaja nie tyko Polacy ale i Litwini, Lotysze, Estonczycy, Slowacy plus ludzie z poza UE. Nawet Niemiec czy Anglik chcac sie tu osiedlic to musi sie utrzymac pdzieki albo pracy albo pokaznemu kontowi bankowemu. A po co tym ludziom konto w banku jak nie maja pracy? Trzymac tam pieniadze za puszki???

Jak Ty sobie to wyobrazasz, ze wszystkim trzeba dac 4 cyfry bo chca tu mieszkac? Jezeli jest praca to dlaczego nie ale tej pracy tu nie ma wystarczajaco i to jest problem.
  Profil uzytkownika: gigge     
leo


Wpisów: 239
Od: 2005-08-30
2006-02-01 15:42
alez ja wcale nie uwazam ze nalezy kazdemu dac prace + 4 cyferki w zestawie.I gigge zdaje sobie sprawe z konsekwencji jakie to niesie. Napisalam tylko ile spraw ulatwia posiadanie owych 4 cyfr, bo ktos (juz nie pamietam kto ), sie zastanawial co to daje. Moze osobom ktore siedza tu juz dluzszy czas ciezko sobie przypomniec jak to bylo na poczatku
  Profil uzytkownika: leo     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 15:45
"Kajetan a jakie to życie: A-kassa, socjal, itd.
i jeszcze MA sie swobodę wyboru...."


Nie kazdy bezrobotny ma A-kasse, social, itd.

"Istnieją inne wartości w życiu np. praca."

Wlasnie. Mozna szukac pracy zamiast uczestniczyc w kursach AMS z serii "Ta kartka to nasz problem teraz zgniatamy ja w kuleczke i wrzucamy do kosza".
Oczywiscie, jezeli jest sie uzaleznionym od pieniedzy z A-kassy, to trzeba na te kursy chodzic.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 16:05
A co ty gigge taki zgryzliwy jestes? Pracy jest malo, owszem, ale ci ludzie przeciez pracuja. Tyle ze na czarno.
Oni chca pracowac na bialo i placic podatki, rzad "walczy" z pracami na czarno. W czym problem? Troche dobrych checi i mozna to rozwiazac, jak chociazby w Niemczech (i zdaje sie w Finlandii). Ale tu schodzimy na polityke...
  Profil uzytkownika: kajetan     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-02-01 16:17
No właśnie schodzimy na politykę. I powraca pytanie, czy ci którzy są tutaj nielegalnie mają zostac za to wynagrodzeni?
Przecież nikt im nie broni zarejestrowac własną firmę, to też daje możliwośc dostania tego magicznego numeru.
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 16:24
I powraca pytanie, czy ci którzy są tutaj nielegalnie mają zostac za to wynagrodzeni?

A czemu zaraz wynagrodzeni? Tego chyba nikt tu nie uwaza? Pytanie bylo jaka roznica po dostaniu tych 4 cyfr, a nie ze kazdy ma je dostac.
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-02-01 16:25
A co ty gigge taki zgryzliwy jestes? Pracy jest malo, owszem, ale ci ludzie przeciez pracuja. Tyle ze na czarno.
Oni chca pracowac na bialo i placic podatki, rzad "walczy" z pracami na czarno. W czym problem?


No nie Kajetan czy Ty naprawde wierzysz w to, ze Ci ktorzy pracuja na czarno dostaliby prace na bialo gdyby mieli 4 cyfry? Obudz sie.

Zgryzliwy wcale nie jestem wrecz przeciwnie tylko wiem co jest realne a co nie.

Trzeba wlasnie zmiany w polityce, zeby prace na czarno zamienic na prace na bialo!!!
  Profil uzytkownika: gigge     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 16:39
"Zgryzliwy wcale nie jestem wrecz przeciwnie tylko wiem co jest realne a co nie."

Tak, ale to sa TWOJE realia. Osobiscie znam ludzi (z Afryki), ktorzy nie wiele umieja, slabo mowia po szwedzku, a prace na bialo znalezli, wlasnie przez Arbetsförmedlingen. Jeden siedzi w okienku w T-banie i stempluje bilety (trzeba zrozumiec nazwy stacji i znac tabliczke mnozenia). Inny kopal jakies ogrodki latem a pozniej pracowal w magazynie. Oczywiscie prace niepewne i malo platne, ale sa. Dla przecietnego Szweda lepiej jest siedziec na A-kassie niz brac takie prace (nie nameczy sie i ma czesto wiecej pieniedzy). A przyjezdzajacy imigrant nie ma do nich dostepu, bo siedzi w swiatku tych ze swojego kraju.

Nie latwo jest przyjechac do innego kraju, nie znajac ani jezyka ani realiow, i znalezc prace na bialo. Ale nie jest to automatycznie nie mozwliwe. Tylko cholernie trudne.
  Profil uzytkownika: kajetan     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 17:42
Powracajac do tych czterech "zaczarowanych numerkow".
Czy wiecie, ze i tak "szwedzi" urodzeni za granica Szwecji sa dyskryminowani?

W jaki sposb?

A w taki ze mezczyzna urodzony np. w Polsce lub w
innym kraju ma czwarta cyfre liczac od konca we wlasnym persnr. zaczynajaca sie z cyfra 9.
Nie wierzycie, to sprawdzie na sobie.

Panowie: Kajetan, Gigge i inni Czy Wasz numer posiada
te zaczarowana "9-tke".
I Försäkringskassan i AF wiedza o tym plus wszystkie inne instytucje. Ja dowiedzialam sie o tym nie tak dawno i nie chcialam w to uwierzyc.
  Profil uzytkownika: ewsa     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-02-01 17:58
slyszalem o tym i zgadza sie jesli chodzi o mnie..
zdaje sie ze moze byc cos jeszcze oprocz 9, chyba 0?
maggie bardzo ladnie wypunktowala jak powinno to wszystko wygladac w praktyce..
szkoda, ze polski konsulat nie ma czegos takiego..
a moze ma?
pomogloby to wielu ludziom...
ja sie osobiscie nie wstdze tych ludzi, czemu?'
w koncu staraja sie jak moga, zyc na tyle uczciwie na ile warunki na to pozwalaja...
pracy na czarno, nie pochwalam, ale jesli jest konieczna...
w bibli tez bylo, ze jesli glodny chleb ukradnie to nie grzech......
Kajetan ci o ktorych piszesz z Afryki, mieli chyba szczescie...
znam, mialem kolege..
9 lat tu walczyl nigdy zadnej pracy nie dostal- somalijczyk..
pisalem o nim w innych kontekstach...
szwedzki znal dobrze..
nie chcieli go ani do sprzatania, ani w pociagu, czy kasie, mial studia ekonomiczne zreszta z Indi...
teraz mieszka w Angli...
tam prace dostal od razu i jego zona...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-02-01 18:02
ps
somalijczk mogl tu zyc na szwedzkim socjalu...
ale powiedzial, ze nie chce zeby jego dzieci tak zyly...
czekal az 9 lat, zeby wyjechac, bo tyle czasu potrzebowal, zeby szwedzki paszport dostac...
inaczej nie mogl do Angli wyemigrowac...
  Profil uzytkownika: darsim     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-02-01 18:06
Szwedzki urzad podatkowy przewidzial wasze pytania odnosnie numeru ewidencyjnego i wydal PO POLSKU ponizsza broszure
http://www.skatteverket.se /download/18.deeebd105a602bfe38000308/704 07_polska.pdf
  Profil uzytkownika: janne1     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-02-01 18:07
Panowie: Kajetan, Gigge i inni Czy Wasz numer posiada te zaczarowana "9-tke

Ja nie mam Ewsa zadnej "9" ani w 4 cyfrach ani w dacie urodzenia.

Przy okazji, witaj z powrotem Ewsa
  Profil uzytkownika: gigge     
janne1


Wpisów: 3638
Od: 2004-04-06
2006-02-01 18:20
Darsim, nie moglbys namowic na wyjazd reszty somalijczykow zyjacych tu na socjalu, zeby ich kupy bachorow nie musialy cierpiec katuszy? Jako absolwenci studiow koranicznych beda wszedzie mile widziani
  Profil uzytkownika: janne1     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-02-01 18:24
wiesz janne1
powaznie...
jakby im dawali szwedzkie paszporty, pewnie wielu by wyjechalo...
nie pamietam danych dokladnie, ale okolo 90% samalijczykow w Szwecji nie ma pracy...
z tych co mieszkaja w Angli..
wiekszosc ma prace...
jak myslisz czemu?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-02-01 18:26
ps
ja dostalem od niego koran na pamiatke..
mam w domu
po angielsku i arabsku, bardzo ladne wydanie...
  Profil uzytkownika: darsim     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 18:29
Zachowaj ten Koran, bo bedzie jeszcze warty? Albo somalijczyk po niego wroci
Noca
  Profil uzytkownika: ewsa     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 18:30
Panowie: Kajetan, Gigge i inni Czy Wasz numer posiada te zaczarowana "9-tke".

Nie. Ja mam 0. Stockholms län.


http://susning.nu/Personnu mmer
  Profil uzytkownika: kajetan     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 18:31
Gigge nie masz 9-tki. To ciekawa jestem gdzie ciebie zakwalifikowali. Jak powiesz numer, to obiecuje ze sie dowiem
  Profil uzytkownika: ewsa     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 18:32
Kajetan czy napewno zero to Sthlms Län.
  Profil uzytkownika: ewsa     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-02-01 18:32
zaczalem nawet czytac..
ciekawa lektura..
polecam
nigdy nie wiadomo, co czlowiekowi moze byc potrzebne w zyciu...
ps
biblie taz mam
  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 18:36
Kajetan czy napewno zero to Sthlms Län.

Podalem linka.
  Profil uzytkownika: kajetan     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 18:42
Kajetan, zgadza sie. Ja tylko zazartowalam z tym zerem.
O tej 9-tce slyszalam od jednej osoby pracujacej z tymi numerkami ale nie pytalam czy kazdy je ma,
ale wiem ze ten kto ma 9-tke napewno jest urodzonym poza Szwecja.
  Profil uzytkownika: ewsa     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2006-02-01 18:47
Dobrze słyszałaś Ewsa.
Kiedyś tak było, że jako pierwszą cyfrę z tych czterech dawali 9 wszystkim invandrare. Ale potem ludzie sie zaczęli burzyc i przestali.
Za to że trzecia cyfra z tych 4 mówi jakiej jest się płci.
  Profil uzytkownika: maggie     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 18:48
Te dziewiatki to chyba przestali dawac w 70-tych latach. Albo na poczatku 80-tych.

Zreszta mi sie wydaje ze Szwedzi i tak chyba podejrzewaja ze nie jestem Szwedem. Po nazwisku
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 18:49
"Ale potem ludzie sie zaczęli burzyc i przestali."

Albo przyjechalo tylu invandrare ze sie seria skonczyla.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2006-02-01 20:09
I znowu zgadzam się z Gigge. Szwedzki system ewidencyjny zapobiega włóczęgostwu i owej "zasiłkowej turystyce" z Nadbałtyki i przodujących krajów dawnego RWPG. Jest to pewien filtr zastosowany przy otwarciu rynku pracy, niemniej nie dla świadomego utrudniania czy ograniczania możliwości zatrudnienia się w Szwecji.
Na te same "trudności" napotyka w Szwecji Francuz, Włoch, Austryjak itp. A Pan Józek z Czarnej Białostockiej szukający pracy w Wejherowie też może mieć kłopoty z zameldowaniem się, ZUS-em i niezrozumiałym dialektem.

Właśnie mówią w SVT o szwedzkich i estońskich kelnerkach na południu Irlandii .

A propos nr ew., to nie mam ani 9 (utlandsfödd wg Ewsy) ani "0" (Sztokholm). Mam "2". Numer dostałem 19 lat temu, na drugi dzień po przyjeździe na praktyki do Sztokholmu.
  Profil uzytkownika: Uwe     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-02-01 20:23
I znowu zgadzam się z Gigge.

No to Uwe powinnismy jakies piwo wypic z tego powodu, nigdy wczesniej sie chyba cos takiego nie przytrafilo.
Z PN tez mam podobnie jak Ty.
  Profil uzytkownika: gigge     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2006-02-01 20:27
Chętnie Gigge, chociaż piwa nie piję.
  Profil uzytkownika: Uwe     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2006-02-01 20:28
Witaj Ewsa, dawno Cie tu nie bylo.

Ewsa pisze '...ten kto ma 9-tke napewno jest urodzonym poza Szwecja.'

Niezupelnie prawda. Ale prawie.

Kiedys pierwsza cyfra mowila gdzie bylo sie urodzonym.

Norrbotten mialo 9-ke.

Obcokrajowcy dostawali wolne numery. Poniewaz w Norrbotten jest malo ludnosci wiec bylo tam duzo niezajetych numerow. Wielu obcokrajowcow dostalo wiec numery stamtad. Sztokholm mial 0.

Ja dostalam 2, wiec 'pochodze ze Småland'. Stamtad pochodza pracowici ludzie wiec mi sie ten numer podoba.

Kiedys dostalam list ze Småland aby wrocic do rodzinnych stron i podjac tam prace.

Adres znalezli szukajac wsrod absolwentow szkoly ktora ukonczylam i cyfry w numerze personalnym. Jeszcze nie odwiedzilam 'rodzinnych' stron ale sie tam wybieram.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 20:40
To moze ja tu wkleje cala ta liste z susning.nu, bo to nie tylko pierwsza cyfra z tych 4 mowi skad sie jest, ale pierwsze 3.

001-139 Stockholms län (AB)
140-159 Uppsala län (C)
160-189 Södermanlands län (D)
190-237 Östergötlands län (E)
240-269 Jönköpings län (F)
270-289 Kronobergs län (G)
290-319 Kalmar län (H)
320-329 Gotlands län (I)
330-349 Blekinge län (K)
350-389 Kristianstads län (L)
390-459 Malmöhus län (M)
460-479 Hallands län (N)
480-549 Göteborgs och Bohus län (O)
550-589 Älvsborgs län (P)
590-619 Skaraborgs län (R)
620-649 Värmlands län (S)
660-689 Örebro län (T)
690-709 Västmanlands län (U)
710-739 Kopparbergs län (W)
740-749 Serien används eventuellt för adopterade, som fötts utanför Sverige
750-779 Gävleborgs län (X)
780-819 Västernorrlands län (Y)
820-849 Jämtlands län (Z)
850-889 Västerbottens län (AC)
890-929 Norrbottens län (BD)
930-999 Extraserie använd när de andra tar slut eller vid immigration
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-01 20:42
Ta lista obowiazuje do 1990 roku, pozniej juz zrobili system centralny i mozna dostac byle co.
  Profil uzytkownika: kajetan     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-02-01 20:48
Teraz to sie dostaje po umarluchach numerki tzw recykling
  Profil uzytkownika: glen     
ewsa


Wpisów: 1334
Od: 2003-03-05
2006-02-01 21:09
No, nie Kajetan,
To jakas konspiracja!

Ja otrzymalam persnr w 1982r. i w.g. tej listy pochodze z Gotlands län.

Co jest kompletna bzdura, poniewaz nr otrzymalam od
Stockholms Län.

P.S. Sprawdzilam trzech znajomych "obcokrajowcow" oni maja 9-tki. Przybyli tutaj w latach od 1963 do 1980r
Jednym z w/w jest szwedem urodzonym w Japonii i posiadajacym czysto szwedzkie nazwisko i imie
  Profil uzytkownika: ewsa     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2006-02-01 23:45
to ja juz z recyklingu dostalam
  Profil uzytkownika: iza     
kris


Wpisów: 79
Od: 2000-11-24
2006-02-05 13:01
Poczylatam troche ale piszecie takie litanje ze nie sposob wszystkiego przeczytac.
(Arbetsförmedlingen nie daje pracy, ale pomaga)
Mylisz sie Kajetan co do pomocy arbetsförmedlingen czyli tzw.posredniaka
Pomocy to nie dostaniesz zadnej jedynie wpisza cie na liste poszukujacego i od pierwszego dnia zakomunikuja jak wszystkim innym ze oni pracy nie daja a i nie pomagaja w szukaniu,trzeba byc samemu aktywnym.
CZYLI!
Ich rola ogranicza sie do kontrolowania czy szukasz prace,i im wykazujesz ile tygodniowo podan wysylasz,lacznie z podaniem adresu,nazwy firm itp tak zeby mogli sprawdzic czy mowisz prawde.Tu musze podkreslic ze jedynie jak masz A-kase lub inna zapomoge to stawiaja takie warunki,bo jak forsy nie dostajesz to w sumie ich to nie obchodzi,moga cie wpisac na liste i nic wiecej.
Duzo osob sie zastanawia dlaczego sie nazywaja arbetsförmedlingen skoro w niczym nie posrednicza,jedynie w kontroli.Niektorzy nazywaja ich A-kassa poliser
Po 10 latach tu przepracowanych trafilam wlasnie pierwszy raz do arbetsförmedlingen i wpadlam w szok po wysluchaniu ich regul.Tak ze sama szukam na wlasna reka i czasami uda sie przepracowac pare lat, albo rok czy pól albo i krócej ale o zadnej pomocy z ich strony nie ma mowy.Szukam pracy bo musze i inaczej moga mi zatrzymac A-kase,takie sa warunki.Zgodze sie co do kursow,maja jakies "söka jobb kurs" czyli pisanie podan,CV itp ktore trwaja dzien moze dluzej.
Ogromne znaczenie ma znajomosc jezyka jak i to co sie wczesniej robilo dlatego szukajac na wlasna reke trzeba sie wykazac. Niestety prawda jest tez ze nawet jak sie mowi bardzo dobrze to nie dowodzi ze jest sie dobrym w tym zawodzie ale Szwedzi sie tym kieruja bardzo czesto.
Co do spärrvakter i t-bana to nie jest tez tak jak piszesz,bo trzeba przejsc kurs i test i to zalezy od tego czy cie przyjma czy nie a jezyk szwedzki jest obowiazkowy.Nie mysle ze i tu arbetsförmedlingen ma jakis udzial.
  Profil uzytkownika: kris     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2006-02-05 15:33
Ciekawe na temat szwedzkiej demokracji...odechciewa sie tutaj mieszkac, ale coz zrobilismy bledny krok w latach 80-tych i musimy za to teraz cierpiec.
http://serwisy.gazeta.pl/s wiat/1,34181,3147063.html
  Profil uzytkownika: flatron     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2006-02-05 18:10
Dlaczego polskie firmy ktore chca pracowac zagranica nie moga po prostu dostosowac sie do tutaj panujacych przypisow i tradycji na rynku pracy ?

Dlaczego nie potrafia Polacy kompromisowac ?
Dlaczego musza zawsze walczyc ?
Brak tradycji negocjacyjnych ?
Brak tradycji kompromisow ?
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2006-02-05 20:48
..Dlaczego nie potrafia Polacy kompromisować ?
Bo potrafią tylko niepotrzebnie konfliktować albo precedensować zawierając nierozważliwe kompromity.
  Profil uzytkownika: Uwe     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-02-05 23:37
Hej Kris..
ciekawa wypowiedz, z ktora sie zgadzam w zupelnosci..
tak to mniej wiecej wyglada...
znam wprawdzie pojedyncze przypadki gdzie
arbetsförmedlingen
pomoglo konkretnym osobom...
ale to raczej wyjatki, niz regula.....

co do kompromisow..
pewnie macie racje...
pytanie tylko:
jesli widzicie, ze cos jest absurdalne i bez sensu..
to probujecie to zmienic?
czy tez uznajecie ze dla wygody wlasnej..lepiej to uznac?
My w Szwecji nauczylismy sie uznawac absurdy tu panujace, no bo tak jest...
ale ja tego Pana z Polski doskonale rozumiem...
chociaz moge go uwazac za Don Kichota i nie poprawnego idealiste..
ale w koncu "solidarnosc" tez byla takim sama idea...
  Profil uzytkownika: darsim     
adej31


Wpisów: 43
Od: 2001-02-06
2006-02-06 13:41
Czas pomyslec zeby teraz nagrac jakis film o Szwedach , ich zachowaniu Czernej robiocie bo nie tylko polacy to robia a nie zapomnijmy o wszystkich przekreatach podatkowych. Jak Szwedzi sie zachowuja jadac na urlopy to widac zachlane geby a juz jak do Polski zawitaja to mysla ze sa krolami....Tania Woda i chlac do oporu , co sie dzieje na polskich Promach do oporu ile sie da tylko aby zalac robaka na maxa.
Moze ktos pamieta wspomnienia Tanie latanie do Tailandii?? i tania (przyjemnosc) a jakos nikt nic na ten temat nie mowi ?
A moze na temat wspanialych politykow jadacych za kase wszystkich tych co nabijaja im do podatku a deklaruja jako wlasny dochod??
jak wyglada sytuacja na Sztokholmskiej centrali ??
wystarczy sie przejsc z metra do pociagow podmiejskich tylko ostroznie zeby nie zachaczyc o jakiegos pijaczka co lezy na ziemi i tez jakos nikt nic nie mowi??
A co na temat wszystkich czobkow ktorych wypuscili na wolnosc i jakos tez nic nie slychac pewnie dlatego ze niedlugo wybory...hmm
Wiec zanim bedziemy krytykowac sasiadow posprzatajmy na wlasnym podworku.
chetnie nagram taki film za pomoca innych....
Adej.

  Profil uzytkownika: adej31     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2006-02-06 15:00
Masz racje Adej31 tylko ,ze pokazujac innych i ich wady , wysmiewajac sie itd. Szwedzi przez to nabieraja Sjävförtroende a tego im brak. Im bardziej mamy wiecej wad chcemy oddalic to od siebie wysmiewajac sie z innych, nieprawda!
Stad ta sklonnosc Szwedow to ukazywania innych w zlym swietle i wtedy oni sie dobrze czuja.
Ja osobiscie nigdy nie mialam potrzeby ukazywania prawdziwego oblicza Szwedow, no coz, ludzie jak ludzie z wadami i oszustwami,co by tam mowic, nie obchodzi mnie to.
Jestem tak silna w swojej polskosci , europejskosci ,ze umiem sie smiac z siebie i nie mam potrzeby wysmiewania sie z innych.
Wiem ze nasza kultura o niebo przewyzsza szwedzka i dlatego pozwalam im na dowartosciowanie sie kosztem nas.
dobrze, ze Polacy nie maja tej potrzeby. Kim jest Szwecja? Niczym, wlasciwie...u nas byla komuna i zmusila nas do emigracji ale Szwecja jest dla mnie po prostu jednym z krajow ktora tylko skorzystala z mojej i mojego meza mlodosci i wyksztalcenia. jestem dumna z moich dzieci bo tylko one sa przyszloscia Szwecji, maja talenty, zaparcie i przebicie i inteligencje ...
  Profil uzytkownika: flatron     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-02-06 21:46
macie duz9o racji..
pare ciekawych filmow bylo, choc moze nie dokumentalne..
ale zrobione w ten sposob...
polecam:
Torsk på Tallin
i
Smala Sussi

  Profil uzytkownika: darsim     
barbroelo


Wpisów: 493
Od: 2005-10-26
2006-02-07 21:59
o wyjazdach do tajlandi szwedzkich pedofilow tez sie mowi sporo, tylko czasem trzeba otworzyc oczy adej31, by "uslyszec". Tak to jest jak sie widzi tylko czubek wlasnego nosa.
  Profil uzytkownika: barbroelo     
adej31


Wpisów: 43
Od: 2001-02-06
2006-02-07 22:12
Do barbroelo: z tym czubkiem nosa to troche przesadzasz widac z Twójej wypowiedzi ze nie trzymasz z rodakami tylko lizesz tylek Szwedom .Znam takich jak Ty udaja sie za wielkich szwedow choc nimi nie sa i stracili swoja godnosc i patriotyzm.Ja mieszkamw Szwecji 25 lat od dziecka a jednak mam poczucie wlasnej godnosci.
  Profil uzytkownika: adej31     
glen


Wpisów: 124
Od: 2005-12-30
2006-02-07 22:37
Adej takich filmow ktore chcesz krecic jest przeciez pelno np insaider kalla fakta agenda moze dlatego zaczynaja krecic o innych krajach bo juz im sie skonczyly tematy a reprisow z przed 5 lat nie da sie puscic
  Profil uzytkownika: glen     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-08 00:51
"Ja mieszkamw Szwecji 25 lat od dziecka a jednak mam poczucie wlasnej godnosci."

To mnie zadziwiasz, skoro od dziecka mieszkasz. Tez mieszkam tu od dziecka, i odebralem ten program podobnie jak odebrali go moi szwedzcy koledzy. To znaczy przede wszystkim reportarz pokazujacy co sie dzieje W SZWECJI. To ze pokazywali akurat Polakow, to sprawa drugorzedna i nikogo zbytnio nie obchodzaca (za wyjatkiem polskich patriotow).
  Profil uzytkownika: kajetan     
barbroelo


Wpisów: 493
Od: 2005-10-26
2006-02-08 17:59
"z tym czubkiem nosa to troche przesadzasz widac z Twójej wypowiedzi ze nie trzymasz z rodakami tylko lizesz tylek Szwedom"

dobre, dobre, nie wiedzialam, ze obiektywizm i zauwazanie roznych aspektow to lizanie tylka komukolwiek

"Znam takich jak Ty udaja sie za wielkich szwedow choc nimi nie sa i stracili swoja godnosc i patriotyzm"

to tez jest niezle, a mnie znasz? naprawde? a co to znaczy takich jak ja twoim zdaniem? albo stracili godnosc?

robisz dokladnie to co muzulmanie, zamiast ustosunkowac sie do tego co napisalam, obrazasz i tworzysz obraz osoby, ktorej nawet nie znasz... no i przy okazji sprytnie odwracasz uwage od tematu!!! gratulacje
  Profil uzytkownika: barbroelo     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2006-02-08 21:05
Dzisiaj w dzienniku znów byli nasi bohaterowie - Zofia i Andrzej, tzn. fragmenty Det dolda landet. Tak jak Kajetan pisze, program (i dzisiejszy reportaż w Aktuellt) omawiał raczej sprawy wewnątrzszwedzkie a Andrzej i Zosia to na wskroś sympatyczni i porządni bohaterowie reportażu, raczej ganiącego trochę szwedzki system ewidencyjny.
W podtekście dzisiejszego reportażu była sugestia, że może Szwecja mogłaby bardziej skorzystać na tych paru przybyszach ze Wspólnego Rynku, tak jak to zrobiły Irlandia i W.Brytania.
A teraz idę oglądać ostatni odcinek Örnen - super serial !!!
  Profil uzytkownika: Uwe     
nalle
Värnamo S.L.


Wpisów: 384
Od: 2006-02-11
2006-02-18 11:58
Bedzie drugi odcinek
w ktorym poznamy losy tych bohaterow:

Zasmakowali sukcesu, otwierają firmy budowlano- wykończeniowe w Szwecji i konkurują z tutejszymi przedsiębiorstwami. Brzmi to jak marzenie dla wielu, ale droga do sukcesu nie jest ani nie była prosta. Nie zawsze też moralna. Każdy z nich docierał do swoich celów w inny sposób. Poznajcie ich historie...

Henryk (2004.09.20)
...to 29 letni ekonomista z Pomorza. W Szwecji jest od 2 lat a od roku legalnie prowadzi własną działalność remontowo-budowlaną. Nowa Gazeta Polska (14/2004) & PoloniaInfo

Jacek (2004.09.20)
...jest na pierwszym roku studiów magisterskich o profilu humanistycznym. Wzorowy uczeń z dobrej rodziny. Nigdy nie musiał się martwić o utrzymanie - studia, samochód i mieszkanie opłacali rodzice. Nowa Gazeta Polska (14/2004) & PoloniaInfo

Marek (2004.09.20)
...to skromny 26 letni młodzieniec, pochodzący z Wrocławia. W Polsce od ponad 6 lat prowadził firmę remontowo-wykończeniową ze swoim ojcem, ale zarobki nie wystarczały na długo. Nowa Gazeta Polska (14/2004) & PoloniaInfo

Henryk, Jacek i Marek odezwijcie sie na Forum.
Mozecie zdobyc tu niezwykla popularnosc, ktorej nawet nasz DARSIM bedzie Wam zazdroscil.
  Profil uzytkownika: nalle     
eket
Sztokholm


Wpisów: 61
Od: 2005-11-19
2006-02-19 15:51
A ja jestem juz rok w Szwecji i studiuje szwedzki. Nie ma lepszego panstwa niz Szwecja. Na swieta dostalem od Szwedow kilkutysieczne julklappy. Teraz szukam fajna Szwedke i chce sie z nia ozenic.
  Profil uzytkownika: eket     
nastula


Wpisów: 71
Od: 2005-11-08
2006-02-19 15:59
a ewa to twoja siostra tak!?!
  Profil uzytkownika: nastula     
polot1


Wpisów: 782
Od: 2006-01-02
2006-02-19 16:03
Ewa to pierwsza Adama
  Profil uzytkownika: polot1     
nastula


Wpisów: 71
Od: 2005-11-08
2006-02-19 16:34
to Ewa to jego siostra tak?
  Profil uzytkownika: nastula     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2006-02-19 17:19
Czyja?
  Profil uzytkownika: kajetan     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2006-02-19 18:34
obejrzałem ten film i pojęcia nie mam skąd to święte oburzenie u niektórych (o recenzentce p.Plater nie wspominam, bo stopień jej egzaltacji i nadęcia był już kiedyś omawiany), zwykły reportaż o normalnych ludziach próbujących w nowym kraju ułożyć sobie życie, jednym wychodzi to lepiej innym gorzej, ale wszystko jak najbardziej w granicach "emigracyjnej normy", zarzuty że film jest stronniczy są absurdalne, bo nie jest to analiza socjologiczna na temat polskiej emigracji w Szwecji tylko dokument o jakimś jej wycinku i tyle
  Profil uzytkownika: Badboy     
janne2
Helsingborg


Wpisów: 246
Od: 2006-01-13
2006-02-19 19:22
Tak to normalni ludzie, ale jeszcze lepsze "swiete oburzenie" jest w temacie Szczuropolacy
  Profil uzytkownika: janne2     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2007-07-02 22:16
a ja nierozumiem tego Waszego swietego oburzenia... dzien przed midsommar plynalem promem z Ystad do Swinoujscia... chcialem sie zapasc pod ziemie...( pod poklad).Lodz opanowana byla przez bandy Wszechwladnego Pijanego i Smierdzacego Chamstwa... skad tacy sie biora???? no to nic dziwnego ze o nas sa takie artykuly i programy ...trzeba bylo tez zobaczyc ich zejscie na lad...
  Profil uzytkownika: skoczek     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2007-07-03 18:39
magnus uggla ze swoim "skum polack" powoduje u mnie smiech, filmy typu "det dolda landet" powoduja u mnie odruch wymiotny, to tyle
  Profil uzytkownika: kanadolka     
Ewa62
Sztockholm


Wpisów: 49
Od: 2006-11-16
2007-07-03 19:54
Ty chyba masz problemy z niestrawnoscia? To mozna leczyc.
  Profil uzytkownika: Ewa62     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2007-07-04 14:31
ogromne, szczegolnie na plujace polonosvensony, a leczyc tego bynajmniej nie zamierzam, odruch wymiotny to naturalna obrona organizmu przed przyjmowaniem szkodliwego gowna
  Profil uzytkownika: kanadolka     
Forum -> Na każdy temat -> Det dolda landet
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony