Odwiedzin 37804293
Dziś 617
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Domy opieki

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorDomy opieki
agus_26


Wpisów: 13
Od: 2010-08-02
2012-01-07 23:55
ile kosztuje miesieczny pobyt w domu opieki dla osob starszych w prywatnej placowce
  Profil uzytkownika: agus_26     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-01-08 10:49
zwykle zabieraja cala emeryture i jak nie starczy trzeba szukac pomocy finansowej w komunie

raczej osoby prywatnej nie stac w szwecji
  Profil uzytkownika: darsim     
agus_26


Wpisów: 13
Od: 2010-08-02
2012-01-08 15:57
dzieki darsim ale chodzi mi o konkretne sumy chce sie zorintowac jak to wszystko dziala w szwecji az mi sie nie chce wiezyc ze to takie drogie w polsce pracowalam w takowym i potem otworzylam swoj ale poplynelam niestety bo otworzylam w niekorzystnym czasie ale mysle nad otwarciem w szwecji moze ktos ma kogos z rodziny w takim osrodku i orentuje sie jakie sa stawki dziekuje za pomoc
  Profil uzytkownika: agus_26     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-01-08 21:54
Agus, nikogo nie byloby stac na kupienie opieki prywatnie. Wieksza czesc kosztow pokrywaja podatki/gmina.
Startuj do przetargow, jak gmina chce sie pozbywac odpowiedzialnosci za opieke nad starszymi.
Czas moze troche nietrafny (zalezy jakie masz mozliwosci np. finansowe) ale po ostatnich skandalach z prywatna opieka nad starszymi, to gminy nie sa juz latwowierne.

Sumy jakie placa staruszkowie za opieke, sa wyliczane przez gmine i majac zapeniona opieke, mieszkanie i jedzenie, to ma zostac z emerytury ok 2.000 sek miesiecznie.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-01-08 22:32
prosze bardzo:

45 tys/mies (to sa stare dane sprzed 4 lat. teraz pewnie jest drozej)

På exempelvis Borgarhemmet eller Borgerskapets Enkehus i Stockholm kostar en plats med dygnet-runt-tillsyn omkring
45 000 kronor i månaden.
http://www.svd.se/nyheter/ idagsidan/langa-koer-till-attraktiva-aldr eboenden_89614.svd
  Profil uzytkownika: iza     
agus_26


Wpisów: 13
Od: 2010-08-02
2012-01-08 23:44
bardzo dziekuje za odpowiedzi poprostu chcialam sie zorientowac czy interes jest oplacalny ale z tego co widze to chyba sa szanse pozdrawiam
  Profil uzytkownika: agus_26     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-01-09 00:23
Te domy podane przez Ize sa prywatne, oferuja wiecej niz inne, maja dobra opinie.
Ogolnie takie lepsze miejsca organizuja wycieczki, imprezy, wieczorne piwko dla mieszkancow, wystawy, potancowki, wystepy roznych artystow, itp

W innych miejscach koszta takich miejsc sa nizsze, np w Vaxholm, gdzie wszystko jest pod opieka prywatnej firmy, kosztuje to okolo 32.000kr/ miesiac.
Czynsz, wyzywienie itp jest placone oddzielnie przez mieszkanca.

Jesli chcesz cos zasratowac to pomysl nad specjalistycznym domem opieki - takim dla Polakow, bo wczesniej czy pozniej wieku z nas sie zestarzeje i wielu z nas cofnie sie jezyk - do tego wyuczonego jako dziecko i bedziemy potrzebowali polskiej opieki.

Jedyny rpoblem w tym, ze gminy nie pozwalaja starszym wybrac miejsca dowolnie... niestety.
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-01-09 00:33
o tak! dla Polakow!
Bardzo sie przyda za ok. 30 lat- wtedy polowa forumowiczow sie tam spotka
  Profil uzytkownika: iza     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-01-09 00:46
W takim razie, to mam nadzieje, ze bede miala afasi i swojego nicka nie bede pamietala
  Profil uzytkownika: Ronj@     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-01-09 00:55
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=36515

http://www.domyopieki.pl/i ndex.php?mn=aktualnosci&sel1=201&sel2=386

http://www.dps.pl/domy/ind ex.php?rob=swiat&id=48
  Profil uzytkownika: iza     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-01-09 01:03
A ktos slyszal cos o tym? http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=742
  Profil uzytkownika: kajetan     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-01-09 01:08
Zapytam znajomych z Sura.
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-01-09 05:36
chcialam sie zorientowac czy interes jest oplacalny ale z tego co widze to chyba sa szanse pozdrawiam"


przeciez bylo pisane ze nikogo nie bedzie stac na taka sume

wiec jak sobie to wyobrazasz?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-01-09 05:48
podobno
srednia emerytura w szwecji wynosi 12 000 kr miesiecznie brutto
Procentowo szwedzkie emerytury naleza do najnizszych w europie
Holandia ma najwyzsze

Wiekszosc nie bylaby w stanie przezyc za ta sume bez jakiejs formy zasilkow.

domy opieki sa dofinansowane przez komune

ze zlodziejskich podatkow
inaczej nikogo nie byloby stac
  Profil uzytkownika: darsim     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-01-09 11:12
uuhlala, taki forumowy dom starcow! jak przyjdzie czas to wroce z Trynidadu, w ktorym bede mieszkac i zamieszkam z wami.
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2012-01-09 11:31
ja kiedys juz slyszalam ze ktos mial zamiar otwierac taki polski dom "opieki"..tylko jak uslyszalam " jak bedziesz miala jakis STARUCHOW chetnych to daj znac...hmmm
chyba bym tylko ostrzegla zeby nie szli tam..z takim podejsciem to nie, dziekuje
  Profil uzytkownika: electra     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-01-09 18:06
ci ktorych bedzie stac wyjadac stag na pewno
do
polski
Hiszpani
gdziekolwiek
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-01-09 18:16
Tak i beda nam na forum emerytow polskich w SE (wczesniej znanym jak "poloniainfo") pisac o lepszosci papki jedzeniowej podawanej przez rurke w Hiszpanii/innych nad ta w Szwecji
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-01-09 19:55
no to sie dowiedzialm co sie stalo z projektem
http://sverigesradio.se/si da/artikel.aspx?programid=112&artikel=954 953&fb_source=message

a z drugiej reki
" Gdzies chyba w 2006 roku powstal pomysl na stworzenie tego typu placowki dla starszych Polkakow, ktorzy nie poslugiwali sie jezykiem szwedzkim...
mial byc polski personel itd. Jednakze inwestycja nawet sie nie rozpoczela....nie znam dokladnie szczegolow ale sprawa owiana jest lekkim skandalem finansowym....doszlo do jakiegos oszustwa, nie wiem dokladnie czy ze strony inwestera czy tez ze strony firmy majacej zrealizowac inwestycje. "
  Profil uzytkownika: iza     
agus_26


Wpisów: 13
Od: 2010-08-02
2012-01-09 20:23
witam niestety nie mam w planach otwierac polskiego domu opieki chociaz jesli dojdzie do skutku to zapraszam wszystkich mysle ze dla darsima wynegocjuje specjalne znizki skoro uwaza ze nikogo nie stac a jednak wedlug maggi i izy domy sa funkcjonuja i dobrze sie maja acha i nie traktuje ludzi jak staruchow chce sie tym zajac poniewa bardzo lubie ta prace i wiem ze nie kazdy sie do tego nadaje ale tak jest z wszystkimi zawodami ja np nienawidze byc sprzataczka a tez to przerabialam w szwecji ale jak sie czegos nie lubi robic to niestety mam pytanie do maggi czy mozesz cos wiecej napisac o tych domach jak funkcjonuja jesli sie orientujesz oczywisciw ja sprawe znam dokladnie ale od strony polskiej i zbieram informacje o szedzkich domach kazda wskazowka sie przyda
  Profil uzytkownika: agus_26     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-01-09 21:26
Ty chyba nie za bardzo rozumiesz...
"Prywatne domu" oznacza, ze prowadzi je osoba prywatna, ale klienci sa przysylani przez gmine. W niektorych gminach jest tak z cala opieka nad starszymi, w innych prywatna opieka nie jest wogole akceptowana.

Koszta jakie podalam, to koszta gminy za osobo, tzn to co gmin placi za miejsce dla osoby w prywatnym badz gminnym domy opieki.

PS. Jesli kogos stac na zaplacenie 30-40 000 kr/ miesiac, to taki zaczej spedza ta starosc w Hiszpanii lub Tajlandii.
  Profil uzytkownika: maggie     
agus_26


Wpisów: 13
Od: 2010-08-02
2012-01-09 21:52
ja rozumiem w polsce jest tak ze zabieraja rente lub emeryture a roznice doplaca rodzina a tutaj gmina ponosi koszty mi chodzi o kwote ktora ja dostawalabym za jedna osobe bo musze sobie policzyc czy cos wogule z tego zostaje na czysto poniwaz trzeba wziasc pod uwage wiele kosztow chociazby takie jak personel jedzenie itp itp ale zrozumialam rowniez z tego co napisalas ze nie kazda gmina akceptuje prywatne domy wiec musialabym sie najpierw rozeznac gdzie cos takiego wchodzi w gre nie takie proste w realizacji jak myslalam
  Profil uzytkownika: agus_26     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-01-09 22:09
Moze zacznij od zatrudnienia sie w takim domu opieki to zobaczysz jak to funkcjonuje, czego sie wymaga od takiej placowki a zeby byla popularna to wymaga sie jeszcze wiecej. Za kilka lat bedziesz mogla sobie policzyc ile musisz miec na glowe, zeby to zapewnic pacjentom i ile gmina bedzie w stanie za toje uslugi zaplacic.
Biorac pod uwage, ze staruszek to nie uczen, ze mu przysluguje jakas suma i moze sobie mieszkac gdzie chce, to, jak juz napisalam wczesniej, musisz miec pokazny bagaz finansowy, zanim przystapisz wogole do dyskusji z gmina.

Jezeli tak naprawde masz swoje powolanie w opiece nad straszymi, to zatrudnij sie w Hemtjänst i za kilka lat moze bedziesz mogla podlaczyc sie jako prywatna firma.
Wlasny naklad finansowy duzo mniejszy, ale odpoiedzialnosc wieksza, a przynajmniej inna niz w domu opieki.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-01-09 22:15
czy sie oplaci

poczytaj sobie

http://svt.se/2.22620/1.26 30041/fd_vd_n_extremt_framgangsrik_affar
http://www.aftonbladet.se/ nyheter/article14120662.ab

wyludzanie zasilkow w szwecji to najlepszy interes

tu jak sie dochodzi do takich pieniedzy


http://sverigesradio.se/si da/artikel.aspx?programid=109&artikel=479 5401
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-01-09 22:20
Jezeli tak naprawde masz swoje powolanie w opiece nad straszymi, to zatrudnij sie w Hemtjänst"
Hemtjänst to stosunkowo dobry i prosty interes nied wymagajacy duzych srodkow finabsowych
dobry poczatek

dla osoby z powolaniem

ja to sie raczej pisze na ta forme

http://www.sydkusten.es/en gine.php?articleId=6959
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-01-09 22:32
w szwecji koszty sa relatywnie wysokie
tanirej wychodzi wyslac staruszkow za granice
taniej i z korzyscia dla wszystkich

ew szwecji tylko ci z demencja zostana

im wxzystko jedno
  Profil uzytkownika: darsim     
agus_26


Wpisów: 13
Od: 2010-08-02
2012-01-09 23:38
dziekuje za wszystkie rady poczytalam linki ktore mi podaliscie ale to nijak ma sie do mojego pomyslu to sa wielkie koorporacje,niekiedy cale osiedla a ja myslalam o malym przytulnym domku gora na 20 osob kilka milych opiekunek i pielegniarek kucharka ktora pysznie gotuje domowe obiadki domek z ogrodem pelnym drzew i innej zieleni gdzie mozna latem posiedziec na sloneczku i wygrzewac swoj reumatyzm ogolnie mila domowa atmosfera a nie prawie szpital czy hotel gdzie jest 200 pensjoariuszy i 300 osob z obsugi nie taki byl moj zamiar ale widze ze chyba z takim czyms to nie ma co startowac
  Profil uzytkownika: agus_26     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-01-10 08:56
"ja myslalam o malym przytulnym domku gora na 20 osob kilka milych opiekunek i pielegniarek kucharka ktora pysznie gotuje domowe obiadki domek z ogrodem pelnym drzew i innej zieleni gdzie mozna latem posiedziec na sloneczku i wygrzewac swoj reumatyzm ogolnie mila domowa atmosfera"

Dla takiego pomyslu to trzeba najpierw zidentyfikowac potrzebe.
Kto w twoim domu "zlotej jesieni zycia" bedzie mieszkal?
W Szwecji osoby starsze np 75+, to ludzie na ogol sprawni fizycznie, mieszkajacy samodzielnie, nie na kupie z trzema generacjami pozostalej rodziny, wiec rodzina nie musi sie go pozbywac.
Jezeli taka osoba zaczyna podupadac na zdrowiu, ma pomoc z gminy. Mieszkajac w swoim domu, ma pomoc od Hemtjänst i Hemsjukvården.
Sa tez przypadki, ze chora osoba ma asystenta/asystentow na cala dobe, ktory pomaga nie tylko w "codziennym zyciu", ale jest na kazde zawolanie, jak trzeba cos zrobic przy pacjencie Jezeli np choroba/wiek postepuje i pacjent nie moze juz mieszkac u siebie, ma mozliwosc przeprowadzenia sie do placowki ktora mu zapewni opieke lekarska, ew. rehabilitacje itd.

30 lat temu moze by sie twoj pomysl sprawdzil, ale watpie zeby bylo zapotrezbowanie dzisiaj.
Dzisiejsi 70+ latkowie to tak jak kiedys 50 latkowie.
Jezeli nie potrzebuja specjalistycznej opieki, to maja "zlote zycie" a nie "zlota jesien zycia".
Sa bardzo aktywni, gimnastyki, podroze, zycie towarzyskie. Nieraz spotykam ludzi 80-90 lat i nie moge uwierzyc w ich wiek.
Oczywiscie, ze sa i tacy, ktorzy w wieku 70+ sa na tyle chorzy/niedolezni, ze potrzebuja zaawansowanej opieki, ale z twojego opisu wyglada, ze nie o takiej dzialalnosci myslalas?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Forum -> Życie w Szwecji -> Domy opieki
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 3 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony