Odwiedzin 37782617
Dziś 2940
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Opieka nad osobami starszymi w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorOpieka nad osobami starszymi w Szwecji
kowalik


Wpisów: 12
Od: 2011-04-22
2011-04-25 18:58
Witam,

Mam pytania do szanownych forumowiczów o funkcjonowanie rynku usług opieki nad osobami starszymi w Szwecji. Zakładam, że tego typu usługi w formie zorganizowanej są tu oferowane a pytania są następujące :

1. Na jakiej zasadzie się to odbywa ?

2. Czy są to usługi organizowane i oferowane przez prywatne firmy czy może sferą tą zajmują się organizacje państwowe ?

3. Czy funkcjonują w Szwecji tzw. "domy opieki" podobnie jak w Polsce i ew. jakie są ceny pobytu w takim domu ?
  Profil uzytkownika: kowalik     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-04-25 19:40
uzyj wyszukiwarki. zaraz po budowlancu i sprzataczce, sa to najbardziej znane polakom zawody, mnostwo jest tu informacji na ten temat
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-25 21:43
http://www.1177.se/Regler- och-rattigheter/Aldreomsorg/
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-25 21:47
http://www.dn.se/debatt/ku sliga-missforhallanden-inom-svensk-aldreo msorg
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-04-25 23:48
Ponizej podaje ci strone gdzie mozesz przeczytac po polsku o Opiece nad osobami starszymi w Göteborgu:
http://www4.goteborg.se/pr od/sk/Redaktionen/dalis.nsf/vyFilArkiv/Al dreomsorgen_GbgStad_pl.pdf/$file/Aldreoms orgen_GbgStad_pl.pdf
a jak chodzi o oplaty to niestety tylko po szwedzku:
http://www.goteborg.se/wps /portal/!ut/p/c4/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9 CP0os3gjU-9AJyMvYwMDR083A09_c_8AD0N3Q7NQc _2CbEdFAFx3ZmE!/
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2011-04-26 00:22
Nie ma czegos takiego jak szwedzka dobra opieka nad starszymi. Jest za to poczekalnia do przystanku docelowego.
A dobra opieka nad starszymi owszem jest, ale jest prywatna.
  Profil uzytkownika: maggie     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-04-26 09:04
Nawet prywatna nie jest dobra, szczegolnie jesli ktos korzysta z pomocy hemtjänst...to juz wogole prywatna odpada bo wiadomo, firma musi miec duzo klientow,zeby miec duzo kasy a najlepiej malo personelu, zeby wydatki duze nie byly i w tym momencie spada jakosc wszelkich uslug oferowanych przez prywatne firmy.
  Profil uzytkownika: Siobhan     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-04-26 09:27
moze zamiast pisac o tym o co kowalik nie pyta ( czy opieka jest dobra czy nie ) moglybyscie odpowiedziec mu na jego pytania i troche napisac o sjukhem, servicehus, äldreboende i hemtjäst?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2011-04-26 09:29
Hemtjänst to zazwyczaj tylko inna forma opieki, ale czesto tez w rekach gminy.
Znam miejsca dla starszych ludzi, ktore sa super, ale wyglada na to, ze sa to wyjatki. W tych prywatnych, u ktorych miejsca kupuje gmina, czesto oszczedzaja na totalnie wszystkim, a personal ledwo mowi po szwedzku.
  Profil uzytkownika: maggie     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-04-26 12:55
chyba nalezy tez pamietac o färdtjänst bo ta usluga jest ogromna pomoca od panstwa dla osob niepelnosprawnych a takimi sa czesto osoby starsze:
http://www.vardguiden.se/S a-funkar-det/Stod/Fardtjanst/
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kowalik


Wpisów: 12
Od: 2011-04-22
2011-04-27 09:16
dzięki za wszystkie wskazówki i informacje niestety strony szwedzkojęzyczne na razie są dla mnie "czarną magią" , spodziewałem się że Szwecja mająca opinię państwa dość "opiekuńczego" i socjalnie stojącego na wysokim poziomie o swoich starszych obywateli również potrafi zadbać, ale z niektórych wypowiedzi wynika że nie do końca tak jest
  Profil uzytkownika: kowalik     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-04-27 10:20
"spodziewałem się że Szwecja mająca opinię państwa dość "opiekuńczego" i socjalnie stojącego na wysokim poziomie o swoich starszych obywateli również potrafi zadbać"
Dobrze sie spodziewales bo Szwecja rzeczywiscie dba o starsze osoby ale czasami zdarzy sie cos co nie powinno i wtedy media to naglasniaja. Wiekszosc osob na tym forum to ludzie stosunkowo mlodzi i o opiece nad osobami straszymi nie wiedza nic poza tym co donosza media a starszej polonii nie chce sie o tym pisac bo to dosc obszerny temat. Zreszta latwiej jest cos skrytykowac niz opisywac to w sposob rzeczowy.
Ten temat dotyczy nie tylko pomocy w domu (hemtjänst) ale rowniez roznego rodzaju domow opieki jak servicehus, vård i omsorgsboende.
Szkoda, ze nie znasz szwedzkiego ale jak klikniesz ponizej to mozesz o tym po polsku troche przeczytac:
Opieka nad osobami starszymi w Europie: Szwecja
http://www.opieka.senior.p l/84,0,Opieka-nad-osobami-starszymi-w-Eur opie-Szwecja,1287.html
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2011-04-27 10:31
Nie wiesz Ola nic o doswiadczeniach innych, wiec sie nie rozpisuj na ten temat.
To co media naglasniaja, naglasniaja czesto dlatego, ze w koncu ktos nie wytrzyma, i stara sie zrobic wszystko co mozliwe dla bliskiej mu osoby, zeby pomoc.
To co media nie naglasniaja- to jest problemem.
Opieka nad starszymi jest tutaj kosztowna. Placi gmina i placi ten, kto opieki potrzebuje. Gminy oszczedzaja na wszystkim, wiec biora firmy, ktore sa najtansze.
Najtansze oznacza tymczasowy personal, niemowiacy po szwedzku, dla ktorych opieka nad starszymi to podanie im jedzenia i srodka uspokajajacego na noc.

Patrzac z tej perspektywy - opieka w Szwecji jest super! Jak sie za to zaplaci, to ma sie dach nad glowa i miske zarcia pod nosem.
A jak chce sie czegos wiecej, to najlepiej sie wyprowadzic do innego kraju.
  Profil uzytkownika: maggie     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-04-27 10:39
"spodziewałem się że Szwecja mająca opinię państwa dość "opiekuńczego" i socjalnie stojącego na wysokim poziomie o swoich starszych obywateli również potrafi zadbać"

Trzeba przede wszystkim wiedziec kto jest odpowiedzialny za kazda czesc tej opieki (sluzba zdrowia, czy gmina) zeby miec jakiekolwiek zdanie o warunkach starszych ludzi.
Opieka zdrowotna moze byc super (pielegniarka przychodzi do domu, robi zastrzyki...itd, a zaspakajanie osobistych potrzeb (sprzatanie, robienie zakupow/Hemtjänst) moze byc ponizej krytyki.
Zawsze chodzi o pieniadze.

Ja mam doswiadczenie z opieka medyczna nad osoba w ostatnim okresie zycia, ktora przebywala w domu i ta opieka byla wspaniala. Zapewne dlatego, ze taniej umierac jest w domu niz w szpitalu.
Druga osoba potrzebowala i opieki medycznej i pomocy w domu i tu od razu widac bylo roznice, ktora opieka oszczedza pieniadze, a ktora tylko kosztuje.

Moja corka pracowala w wakacje jako osobisty asystent osoby ciezko chorej ma MS. Opieka byla ze strony asystenta (medyczna) i hemtjänst. Po tym co sie nasluchalam to ja chce zeby pozwolono na eutanazje.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-04-27 11:09
No to ja mam chyba szczescie.
Moj tesc jest od 1,5 roku w malym domu opieki.
Personel jest fantastyczny,zajmuja sie naprawde z sercem staruszkami.
Graja w bingo,maja tance,wyjazdy do teatru lub na inne wystepy.codzienne spacery to normalka,nawet dla tych,co na wozku.
Jedzenie,ktore przychodzi,personel stara sie przyprawiac na rozne sposoby,aby smakowalo pensjonariuszom jak jedzenie domowe.
Wpadamy tam conajmniej 1-2 razy w tygodniu o roznych porach i naprawde jestesmy zadowoleni z tego,jak tam jest.
Wiem,ze nie wszedzie jest tak,ale tutaj akurat jest odwrotnie,tesc czuje sie jak w licznej rodzinie.
Dostaja tez male upominki na imieniny,urodziny i swieta.
Sa czeste wizyty z komuny,ktora kontroluje co sie dzieje,czy nie ma jakichs uchybien.My tez czesto jestesmy zapraszani na spotkania z personelem i pensjonariuszami przed Midsommmar lub wigilja.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-04-27 11:24
Jest duza roznica miedzy potrzebami/opieka nad ludzmi w ich wlasnym domu, w äldreboende i w sjukhem.
To sa poszzcegolne etapy..az do tego ostatniego.

Stary czlowiek nie ma zbyt duzo powodow do radosci, szczegolnie jak zdrowie nie dopisuje i wlasnie takie male rzeczy jak usiasc i porozmawiac chwile, czy obchodzic urodziny to nie zalezy od kosztow, tylko od zaangazowania personelu.

Chyba ze sie ma 3 minuty na poranna toalete staruszka i kazdy chodzi z zegarkiem w reku, ale to chyba tylko Hemtjänst ma takie warunki.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-27 11:28
wydaje mi sie ze eutanazja w przyszlosci bedzie jedynym rozwiazaniem
pytanie kiedy szwecja ja wprowadzi
  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-04-27 11:32
lidka- podaj adres. przyda sie za parenascie lat
  Profil uzytkownika: iza     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2011-04-27 12:05
ronj@ ja jak kiedys uslyszalam od kobiety co chciala zalozyc taki prywatny dom opieki dla ludzi starszych
"jak bedziecie miec jakis starochow co potrzebuja miejsca to dajcie znac"
to sobie pomyslalam z takim podejsciem to ja bede wszystkim odradzac a nie polecac dana osobe..
  Profil uzytkownika: electra     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-04-27 12:23
Dokladnie, electra.
Co raz sie czyta jak nie o Vårdcentraler, to o Hemtjänst a teraz jeszcze doszly szkoly.
Z chwila sprzedazy tej verksamhet, huvudman umywa rece bo potrzeba jest zaspokojona, ale o warunkach jakosci czy jakiegos nadzoru juz nie ma mowy w avtal.
" XXX skall bedriva omvårdnad"...i koniec...i pierwsza lepsza "Wiesia"-entuzjastka widzi swoja szanse wsrod "fattighjonen"
  Profil uzytkownika: Ronj@     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2011-04-27 12:26
ja mam znajoma ktora sie zwolnila z z jakiegos prywatnego domu starcow wlasnie dlatego ze traktowanie tam ludzi bylo straszne ona poprostu nie wytrzymala psychicznie zeby tak traktowac ludzi wolala sie zwolnic niz pracowac w taki sposob..
  Profil uzytkownika: electra     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-04-27 12:30
electra takie podejscie ma praktycznie kazda firma , niestety...prywatne firmy np. dla osob potrzebujacych personligassistans to,zeby miec klientow biora nawet takich, ktorzy absolutnie nie powinni byc w domu tylko w jakims sjukhem bo totalnie nic sami nie klaruja zrobic i potrzebuja calodobowej opieki a nie asystenta. Domy opieki - czeste kradzieze, zaniedbania najczesciej malzenstwa, ktore sa ze soba np. 50 lat na starosc nie dostaja miejsca w tym samym domu opieki albo jedno jest w lepszym stanie wiec musi zostac w domu w czasie kiedy drugie mieszka w domu opieki... cos strasznego. Czesto zdarza sie nawet, ze ktos mieszka w domu opieki ale ma kiepska pomoc wiec jeszcze dodatkowo placi za uslugi hemtjänst prywatnie - tak wyglada opieka nad starszymi w se. Szefowie krzyczacy, ze personel ma skracac czas u klienta, zeby zdarzyc z jaknajwieksza iloscia, zestresowany zabiegany personel, i zli schorowani zdeprymowani emeryci.

co do personelu nie mowiacego po szwedzku - zgadza sie sporo ich ale to tez czasem wina samych klientow bo i tacy sie zdarzaja co po szwedzku potrafia powiedziec *hej* i *hej då*
  Profil uzytkownika: Siobhan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-27 13:28
slyszalem ze w szwedzkim wiezieniu maja lepsze warunki i jedzenie jak w domu starcow
wiec ja wiem gdzie w szwecji skoncze
na pewno nie w domu starcow
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-27 13:45
w Dani byla juz liga szwedzkich emerytow napdajacych na banki
to moj plan B napad na bank na emeryturze
albo zgarne kase i wyjade do Tajlandi
albo w szwedznim wiezieniu dozyje starych lat
przynajmniej mnie tam nie zaglodza
  Profil uzytkownika: darsim     
kowalik


Wpisów: 12
Od: 2011-04-22
2011-04-27 13:56
do emerytury zostało mi jeszcze jakieś ze 30 latek, ale chętnie dołączę do planu "b" (mogę stać na czatach ) chociaż w dzisiejszych czasach najskuteczniej i najbezpieczniej chyba jest okradać banki drogą elektroniczną.
  Profil uzytkownika: kowalik     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-27 14:48
chociaż w dzisiejszych czasach najskuteczniej i najbezpieczniej chyba jest okradać banki drogą elektroniczną."

to zalezy
czy sie chce pieniedzy
czy dostac do wiezienia
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-04-27 15:29
"Nie wiesz Ola nic o doswiadczeniach innych, wiec sie nie rozpisuj na ten temat."
Ten temat nie jest mi obcy bo mieszkam w Szwecji od ponad 30 ale tu jeszcze sie na niego nie rozpisywalam tylko wpisalam zwiezle uwagi.
Czy moglabys napisac dlaczego uwazasz, ze nic nie wiem o doswiadczeniach innych?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-04-27 16:52
I co Ola, nie widzisz roznicy w opiece nad starszymi?
jak bylo 30 lat temu a jak jest teraz?

Oczywiscie sa miejsca gdzie opieka jest wspaniala, Na wielkanoc staruszkowie moga nawet zjesc wielkanocne jajko i kawalek sledzia....moga mieszkac ze swoimi malzonkami, mimo ze tylko jedno potrzebuje pomocy...jak Lidka pisze, obchodza urodziny i kazdy jest zadowolony.
Ale sa tez inne miejsa i jak napisalam wczesniej wszystko zalezy od gminy jak zajmuje sie swoimi staruszkami.
W malej miejscowosci najczesciej opieka jest super.
Jednym z niewielu miejsc pracy jest dom starcow, gdzie pracuje polowa ludzi ,najczesciej kobiet, pracujac placa podatki ktore utrzymuja ten dom opieki i kazdy ciagnie z tego zysk. Staruszkowie zadowoleni bo maja sie dobrze a personel zadowolony bo ma prace.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-04-27 17:32
"I co Ola, nie widzisz roznicy w opiece nad starszymi?"
Ronj@ temat nie dotyczy czy dawniej bylo lepiej ale skoro pytasz to przyznam, ze tak bo gminy nie oszczedzaly, i np w domach opieki bylo zatrudnionych wiecej pracownikow i one dla kazdej starszej osoby mialy wiecej czasu.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-04-27 18:04
Mnie nie chodzi o to czy bylo "lepiej" bo "lepiej"
Chodzi o to, ze 30 lat temu byly domy starcow. Starzy ludzie mieli swoje male mieszkania, ze swoimi meblami, calodobowa opieke ale przede wszystkim towarzystwo, spotykali sie w salonie na TV, grze w karty, szachy, czy tylko kawie. Wiekszosc byla jako tako na chodzie.
Dzisiaj maja opieke we wlasnym domu, w samotnosci.
Codziennie przychodzi inna osoba, zeby pomoc w codziennych czynnosciach. Wpadnie na chwile, narobi szumu i pojdzie zostawiajac staruszka samego. Za chwile przyjdzie pielegniarka z czyms tam...i biegiem do nastepnego potzrebujacego. Ludzie ktorzy dzisiaj trafiaja do domow opieki to ludzie ktorzy nie moga dac sobie rady sami (z pomoca Hemtjänst i Hemsjukvården)i to wymaga prawdziwej opieki od obecnych instytucji, a nie robieniu pieniedzy na starych ludziach za pomoca gmin, ktore umywaja rece bo przeciez opieka jest zapewniona wg avtal.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Forum -> Życie w Szwecji -> Opieka nad osobami starszymi w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony