Odwiedzin 37849976
Dziś 2767
Czwartek 9 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Wyposaż. aut i przepisy drog. dla przyjeżdżających

 
 

Pokaż wpisy
AutorWyposaż. aut i przepisy drog. dla przyjeżdżających
adventure
Ani tu, ani tam


Wpisów: 1344
Od: 2009-01-26
2010-07-29 13:41
Tak zebrałem w skrócie. Bo jakoś mi tego brakowało.
Jeżeli coś pominąłem albo się w czymś mylę - skorygujcie mnie proszę.
_______________________
- opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca również dla aut z obcą rejestracją (nowe prawo od 15.11.2009). Obowiązuje dla pojazdów o masie do 3,5 tony.
- apteczka jest nieobowiązkowa, ale warto ją mieć (tu trzymamy się prawa polskiego - konwencja wiedeńska. Nie wiem dlaczego nie dotyczy to opon. No ale prawo o dopuszczeniu do ruchu to chyba coś innego niż prawo o ruchu drogowym)
- gaśnica nie jest obowiązkowa. Obowiązkowa jest za to w Polsce (tylko dla aut zarejestrowanych w Polsce) , ale nie poniesiemy żadnych konsekwencji jeżeli będzie nieważna
- policja szwedzka nie zwraca uwagi na datę przeglądu rejestracyjnego polskiego auta. Trzeba jednak pamiętac, ze w przypadku stłuczki, wypadku lub innych klopotow z autem ubezpieczalnia odmowi wyplaty ubezpieczenia w takim przypadku.
- jazda na kolcach w Polsce jest zabroniona, nawet jeżeli auto ma szwedzką rejestrację.
- jazda z pękniętą szybą po Szwecji nie jest wykroczeniem. W Polsce może to się skończyć zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jeżeli jednak pęknięcie jest na wprost kierowcy może to być powodem niezatwierdzenia przeglądu będź skierowania na dodatkowy przegląd techniczny przez policję.
- kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa. Jedyne co trzeba mieć w samochodzie zarejestrowanym w Szwecji to trójkąt ostrzegawczy i prawo jazdy. W autach zarejestrowanych poza Szwecją również ubezpieczenie i dowód rejestracyjny.
- min. głębokość rzeźby bieżnika opon - letnie 1.6, zimowe 3.0.
- w terenie zabudowanym jeżeli nie ma znaku, że wolno parkować, to nie wolno parkować. Ale to zależy od gminy i informacja o tym powinna być przy wjeździe do miasta/gminy/obszaru.
W Sztokholmie tak było, ale zmieniono to ładnych parę lat temu i jest odwrotnie tzn. wolno parkować jeśli nie ma zakazu.

Wyciąg z prawa drogowego:
- Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym: 50 km/h.
- Dopuszczalna prędkość poza terenem zabudowanym: 80 km/h. (o ile znaki nie stanowią inaczej)
- Dopuszczalna prędkość na autostradzie: 110 km/h. (o ile znaki nie stanowią inaczej)
- Światła: obowiązkowe przez całą dobę, przez cały rok. W dzień przy dobrej widoczności można pełnoprawnie jeździć np. na przewmgielnych zamiast mijania. Ale nie na jednych i drugich na raz.
- Numer alarmowy: 112.

Kary za wykroczenia drogowe
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,02%
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest b. wysoką grzywną i/lub zatrzymaniem prawa jazdy a także aresztem.

Przykładowa wysokości mandatów za inne wykroczenia drogowe:
– przejazd na czerwonym świetle – 3000 SEK
Do tego za przejazd na czerwonym zatrzymują prawo jazdy, przeważnie na 3 miesiące. Jeśli prawo jazdy jest polskie- też je zabierają i odsyłają do Polski.
Podobnie za niezatrzymanie się lub tylko przyhamowanie przed znakiem STOP, a nawet mogą zatrzymać prawo jazdy za niebezpieczne wymuszenie pierwszeństwa na pieszym.
Prawo jazdy zatrzymują też za 21 km/h za dużo lub więcej na ograniczeniu do 30 km włącznie albo 31 km/h i więcej na ograniczeniach wyższych niż 30 km/h.
Przeważnie co najmniej na 3 miesiące zależnie od prędkości, a 2 miesiące jeśli udowodnisz, że jest ci niezbędne do pracy.
Za powyższe przewinienia odbierają prawko na zawsze, jeśli jest szwedzkie w tzw. okresie próbnym czyli przez pierwsze 2 lata.

Inne mandaty:
http://korkortonline.se/fa kta/boter/
  Profil uzytkownika: adventure     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2010-12-06 09:50
adventure ; jazda na kolca to chyba tylko w skandynawii , choc doszly domnie sluchy ze w norge podobno sie placi jak sie uzywa opony z kolcami
  Profil uzytkownika: szary     
ada1986@interia.pl


Wpisów: 1
Od: 2018-08-01
2018-08-01 13:24
Dobrze słyszałeś tylko skandynawia jak cię złapią na tym w europie to mandat.
  Profil uzytkownika: ada1986@interia.pl     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2018-08-01 15:46
Hohoho, szary sie odezwoł
  Profil uzytkownika: Bartender     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-08-01 15:49
a moze policja polska zabrac mnie prawo jazdy ????? jak np zrobie jakies wykroczenie wedlug polskich przepisow????lub odwrotnie ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
frajer


Wpisów: 602
Od: 2010-01-25
2018-08-01 16:50
No pewno ze mogą zatrzymac prawo jazdy! Prawo jazdy to nie immunitet dyplomatyczny. Można tez dostać się do wiezienia za spowodowanie groźnego wypadku etc.
  Profil uzytkownika: frajer     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-08-01 19:22
ciupa to nic dziwnego,ale jak przekroczysz 34 km/g w szwecji to leca prawo jazdy ,czy polakowi zabiora wtedy prawko? gdzie w polsce jest system punktowy ,lub odwrotnie nie zawsze ,jak maja prawo zabrac prawo jazdy za szybka jazde w szwecji zabiora prawo jazdy
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOSE
stockholm


Wpisów: 20
Od: 2017-06-06
2018-11-03 23:04
ostatnio zatrzymali mnie zima w alpach / BAYERN/ zaplacilem mandat za zle opony zimowe / nowe kosztowaly mnie 850 euro/, moje nie mialy kolcow!!!po za tym zauwazylem ze wielkie samochody typu TIR i osobowe tez mialy obowiazkowo lancuchy na kolach,wiec co kraj to obyczaj i to dobry!!! wjezdzajac do austri tez zostalem zatrzymany i nie tylko ja. kedys stalem kilka godzin na E20 SEDERTELIE BO TIRY SIE SLIZGALY PO LODZIE dzieki szwedzkim madrym przepisom zakazujacym kolcow lancuchow.
  Profil uzytkownika: JOSE     
JOSE
stockholm


Wpisów: 20
Od: 2017-06-06
2018-11-03 23:10
black sabath!!! 34km/h???? na sveavägen zaczynaja od 11 w nocy do 4 rano wyscigi 120 140 km/h porsche lamborgini BWM i dalej sie domyslasz!! ludzie dzwonia na policje!!! nie da sie spac!! strzelaja z rur motorow samochodow!!! wiesz co powiedziala policja?- ze w szwecji nie jest to zakazane!!! obled??? ja dostalem 2500 koron na 50km/h 53km/h Drotningholm zwykla parodia!!!
  Profil uzytkownika: JOSE     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-11-04 09:42
na Svea.jada i 260km,a znam takiego ze policja zatrzymala z karabinami w rekach,ale prawo jest prawm 30km jest swieta pretkosc ,szkola przedszkole,34 i leci prawko a ze jezdza szybciej to co innego,ja watpie w to co piszesz ze 2500kr za 53 na 50 ale to moze moj problem?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2018-11-04 10:37
Za 3 km/h za dużo jest 2000 kr, może za coś jeszcze dowalili?

https://korkortonline.se/f akta/boter/

https://www.mestmotor.se/a utomotorsport/artiklar/nyheter/20151005/f ortkorning-boter-belopp-botesbelopp-straf f-indraget-korkort/
  Profil uzytkownika: Bartender     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-11-04 10:45
przewaznie to (niepisane prawo) policja zamyka oczy do 10% przekroczenia predkosci,przyklad 50km,to 2000 kr jak bedzie sie jechalo 56 km,ale 30 jest inaczej,tu gdzie mieszkam jest przedszkole gdyby policja stala tylko jeden raz to 99% kierowcow traci prawko
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2018-11-04 10:54
dziwne ze w szkole gdzie sie robi prawko ucza ze 34 na drodze 30 i leci prawko,,,,,,moze dla tych co maja okres probny? ztad ta moja informacja
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2018-11-04 11:25
Trzy male ale.

Opony - nikt normalny i przy zdrowych zmyslach nie bedzie jezdzil w warunkach zimowych zuzytymi oponami gdzie bieznik wskazuje ponizej 3mm. Jest naukowo udowdonione ze opony te z bieznikiem ponizej 3 mm nie spelniaja zwyczajnie swojej roli i staja sie praktycznie rzecz ujmujac - BEZUZYTECZNE. Inwestycja w dobre nowe opony jest inwestycja w twoje zycie i nie tylko.


Predkosc - Wszedzie jest cos takiego jak tolerancja, pewna granica ktora nie powinienes przekroczyc. I tak na 50 wynosi ona 5 km np. na 60 - 6 na 70-7 i na 100 do 10. Na 30 jest ona chyba do 3. Nikt na 50 nie bedzie jechal IDEALNIE 50 patrzac sie w zegar. Patrzy sie na droge i przyjmuje sie ze jedzie sie okolo 50.


Alkohol - 0,02% ? nie do konca zrozumialem. DO 0,2 promile czyli 0.10 mg na litr by sie zgadzalo. Wiedz ze nawet jesli masz 0,10-0,15 milligrama czyli miedzy 0,2 a 0,3 - mozesz zamiast zabrania prawka dostac jedynie ostrzezenie - jest to mozliwe, choc niekoniecznie tak musi byc. Wydzial komunikacji takie przypadki rozpatruje bardzo indywidualnie i decyzja o takim varningu jest zalezna od bardzo wielu czynnikow. Faktem jest natomiast ze urzad komunikacji ostatnimi laty stal sie bezwzglednie brutalny wobec alkoholu za kolkiem i z cala determinacja kara kierowcow bardzo dotkliwie.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-11-04 11:46
Kierowca po alkoholu to jeden z najbardziej znienawidzonych przez policje drogowa w SE wykroczen.

Nie ma litosci nawet przy minimalnym przekroczeniu dozwolonego 0,2 promila we krwi.

ZAKODOWAC sobie raz na zawsze.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-11-04 11:49

Predkosci sa rowniez po to, aby ich przestrzegac.

W praktyce nie ma tolerancji nawet jesli chodzi o 1 km, zwlaszcza przy szkolach, przedszkolach i in. miejscach szczegolnej ostroznosci.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2018-11-04 11:53

ZAKODOWAC sobie, ze wjazd do SE oznacza dostosowanie sie do obowiazujacych tutaj przepisow drogowych.

Jesli komus sie nie podoba to niech sie popisuje gdzie indziej a nie tutaj.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2018-11-04 19:17
Oj Oj ) widze ze ktos tutaj sie juz wogole zeszwedzial . Spokojnie spokojnie.

W polsce sa bardziej dokladni i bezwzgledni niz w Szwecji i zapewniam cie, ze tolerancja na predkosc i alkohol istnieje w kazdym kraju europejskim i jesli tych tu zasad nie przyjmujesz - wyprowadz sie zwyczajnie na ukraine i jezdzi jak chcesz. Smiech na sali znowu.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
bolo90


Wpisów: 4
Od: 2019-05-11
2019-05-11 04:00
Witam czy może mi ktoś napisać czy w Szwecji wymagany jest dowód rejestracyjny przy kontroli na polskich blachach
  Profil uzytkownika: bolo90     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-11 09:47
nie jest potrzebny....ale ja zawsze biore ze soba bez wzgledu gdzie jade
  Profil uzytkownika: black sabbath     
bolo90


Wpisów: 4
Od: 2019-05-11
2019-05-11 10:48
Dzięki
Ja też zawsze zabieram dokumenty tylko zaszła taka sytuacja że kupiłem auto a muszę wyjechać do Szwecji więc nie zdążę odebrać twardego dowodu i w tej sytuacji muszę zostawić tymczasowy w domu żeby ktoś zrobił to za mnie
  Profil uzytkownika: bolo90     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-05-11 11:17
Ja bym na twoim miejscu tak na wszelki wypadek chociaż zdjęcie dowodu i umowy kupna zrobił. Może nie będzie potrzebne, ale na pewno nie zaszkodzi. No i najważniejsze to jeździć zgodnie z przepisami, wtedy ryzyko ewentualnej kontroli spada prawie do zera.
  Profil uzytkownika: Bartender     
bolo90


Wpisów: 4
Od: 2019-05-11
2019-05-11 15:15
Dzięki bardzo pozdrawiam
  Profil uzytkownika: bolo90     
Forum -> Auto-Moto -> Wyposaż. aut i przepisy drog. dla przyjeżdżających
Pokaż wpisy






Pilnie potrzebuje stolarzy. (Göteborg)
Prace Budowlane Sztokholm (Sztokholm)
Dam prace przy sprzataniu Uddevalla i okolice (Uddevalla)
Ogolnobudowlanca (malmö)
Plytkarz (solna)
Firma sprzatajaca w Staffanstorp (Staffanstorp)
RomDrex Bygg AB zatrudni pracownikow (Albyberg/ Stockholm)
Sprzątanie (Norsnorg)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 36 gości
oraz 1 użytkowników.


Moze nastepny pomnik glupoty ?
Przedszkole oraz rodzinne na dziecko w Szwecji
Kaos germanski przecziwko Polski
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony