Odwiedzin 37828286
Dziś 1221
Piątek 3 maja 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Przedszkole oraz rodzinne na dziecko w Szwecji

 
 

Pokaż wpisy
AutorPrzedszkole oraz rodzinne na dziecko w Szwecji
Wiola88


Wpisów: 7
Od: 2023-09-21
2024-03-12 15:18
Witam serdecznie
W styczniu razem z synkiem przyjechaliśmy do Szwecji do mojego partnera. Mamy wspólny adres jako sambo oraz z racji ze partner podpisał dokument ze jesteśmy pod jego opieka i on odpowiada za nasze utrzymanie ja jak i mój syn dostalismy już normalne ps ( nie tymczasowe tylko normalne ). W między czasie zapisaliśmy tez dziecko do przedszkola i czekamy na miejsce w przedszkolu. W czwartek zapisujemy je tez do lekarza rodzinnego oraz idziemy wyrobić mi dowód szwedzki ( mamy umówiona wizytę ) i jak tylko otrzymam dowód pójdziemy do banku wyrobić ID dla mnie. I teraz mam pytanie. Po tym jak będę mieć już dowód i ID w banku mogłabym szukać pracy jednak niestety musze czekac aż syn dostanie się do przedszkola i teraz chciałabym się dowiedzieć jak to z tym przedszkolem dokładnie jest bo czytam różne informacje tzn w Szwecji są ponoć przedszkola państwowe - publiczne jak i prywatne. Przeczytałam ze przedszkole publiczne jest bezpłatne W Szwecji a prywatne płatne oraz ze do tych pierwszych mogą uczęszczać maluchy od 3 lat - w roku w którym dziecko kończy 3 lata począwszy od sierpnia roku w którym je kończy oraz ze „w chwili nadejścia zgłoszenia Twojego dziecka uzyskuje ono prawo do otrzymania miejsca w przedszkolu w ciągu trzech miesięcy kalendarzowych, np : składasz wniosek w styczniu, więc w kwietniu Twoje dziecko otrzyma miejsce gwarantowane.”
I teraz kwestia jest tego typu ze nie wiem jak interpretowac fakt ze począwszy od sierpnia roku w którym ukończy 3 lata
Czyli żeby mógł zaczął chodzić od semestru jesiennego musi w sierpniu tego roku mieć już skończone 3 lata ? Czy liczy się rok kalendarzowy a wiec ze w tym roku musi mieć już ukończone 3 latka ? Moj syn ma urodziny 27.10 także z końcem października skończy 3 lata. Z 2 strony sezon zaczyna sie chodzenia od semestru jesiennego czyli rozumiem od września tzn ze on nie może zacząć chodzić w trakcie semestru pomimo ze od momentu zapisania go ma 3 miesiące na miejsce gwarantowanego trgo co wcześniej zacytowałam ? My zapisaliśmy go w lutym takze w maju powinien mieć te miejsce gwarantowane ? Będę wdzięczna za odpowiedz bo w końcu nie wiem czy mój syn może od maja uczęszczać do przedszkola publicznego czy nie biorąc pod uwagę ze 3 latka skończy 27 października czy po prostu na ten moment musimy go zapisać do przedszkola prywatnego zanim 3 lat nie skończy i ja nie pójdę do pracy bo rozumiem ze poki nie pracuje to publiczne przedszkole mu przysługuje a prywatne nie nawet jeśli partner pracuje i jesteśmy jako sambo ? Czy to ja konkretnie musze pracować ? I czy musze zarejestrowac się jako osoba poszukująca pracy czy w związku z tym ze dostałam pn z synem na sambo nid jest to konieczne bo partner za nas odpowiada ?
I jeszcze ewentualnie czy ktoś wie jakie są koszty przedszkola prywatnego bo publiczne jak juz wcześniej pisałam rozumiem ze jest bezpłatne ?

A 2 pytanie dotyczy rodzinnego. Zrezygnowałam ze świadczeń w Polsce i chciałabym zapytać jakie warunki musza być spełnione żeby otrzymać te bodajże 1050 koron na dziecko ? Czy to ze jesteśmy jako sambo, posiadamy ps i partner pracuje wystarczy do tego by złożyć taki wniosek czy musze być osoba pracująca lub jeśli nie to zarejestrowana jako bezrobotna ? Bo czytałam ze te świadczenie przysługuje każdemu dziecku do ukończenia 16r.z niezależnie czy rodzice pracują czy nie ?

Aaai nasunęło mi się tez 3 pytanie w trakcie pisania. Otóż ojciec syna jest pozbawiony władzy rodzicielskiej i ma zasadzone przez polski sad alimenty na syna. Niestety nie płaci ich lub robił to nie regularnie i będąc jeszcze w Polsce miał i ma komornika a alimenty wypłacał mi fundusz alimentacyjny ( alimenty zasadzone to 900 zł fundusz wypłacał max który może czyli 500 - to co wpłacał do komór oka szło na poczet długu w funduszu i komornik to do finduszu przelewał a u mnie rósł dług pozostałej różnicy kwoty czyli 400 zł ). Ja zrezygnowałam ze świadczeń w Polsce w tym z funduszu bo niestety nie będąc na terenie gminy nie mogę pobierać funduszu. I teraz jestem zdana na laske lub nie laske ojca tzn jeśli będzie wpłacał do komornika to komornik juz nie będzie spłacał mu zaległości a w 1 kolejności będzie wysyłać mi alimenty bieżące. Jednak co jeśli on alimentów płacić nie będzie? Czy w Szwecji istnieje jakiś urząd do którego w kotek kwestii mogę zgłosić się ? Ojciec dziecka przebywa na terytorium Polski. Gdzieś czytałam wątek o tym ze w Szwecji również istnieje coś takiego jak fundusz ktiry wypłaca zaliczkę na poczet alimentów dla mnie a to z kolei idzie na poczet dłużnika czyli zobowiązanego do płacenia alimentów. Teraz nie wiem czy dotyczy to tylko alimentów zasadzonych w Szwecji bądź zobowiązany musi przebywac na terytorium Szwecji czy może dotyczy to każdego na terytorium UE czyli jeśli dziecko przebywa tutaj ze mną a ojcuec w Polsce to tu pobieram alimenty podibnie jak w Polsce z funduszu a to idzie na poczet długu jego i szwedzki urząd ściąga to z niego jakoś ? Co wtedy z komornikiem ? Bo jak będę dostawać tu to on wpłacając do komornika ma przez komor ile spłacany wpierw dług w Polsce a dopiero potem ten tutaj ? Czy jeśli takowy urząd tu istnieje który wypłaca mi alimenty to wypłaca je w całości zasądzonej przez Sad czy tez jest jakas maxymalna kwota jak w Polsce bądź jest to zależne od zarobków ? W Polsce żeby otrzymać alimenty z funduszu wymagany był próg dochodowy.

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i przepraszam za lekki bałagan. Mam nadzieje ze wszystko wyjaśniłam jasno. Także podsumowując moje pytania dotyczą : przedszkola i zasad przyjęcia do niego zarówno do publicznego jak i prywatnego ( wymagany wiek i koszty ), rodzinnego na dziecko i zasad jego przyznawania w związku sambo gdzie partner pracuje ja jeszcze nie ale gdzie wszyscy mamy personalne numery oraz 3 dotyczy alimentów.

Pozdrawiam i dziękuje
  Profil uzytkownika: Wiola88     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2024-03-12 17:32
" Przeczytałam ze przedszkole publiczne jest bezpłatne W Szwecji a prywatne płatne oraz ze do tych pierwszych mogą uczęszczać maluchy od 3 lat - w roku w którym dziecko kończy 3 lata począwszy od sierpnia roku w którym je kończy oraz ze „w chwili nadejścia zgłoszenia Twojego dziecka uzyskuje ono prawo do otrzymania miejsca w przedszkolu w ciągu trzech miesięcy kalendarzowych, np : składasz wniosek w styczniu, więc w kwietniu Twoje dziecko otrzyma miejsce gwarantowane.”
I teraz kwestia jest tego typu ze nie wiem jak interpretowac fakt ze począwszy od sierpnia roku w którym ukończy 3 lata
Czyli żeby mógł zaczął chodzić od semestru jesiennego musi w sierpniu tego roku mieć już skończone 3 lata ?"


Cos jest pogmatwane w tym wszystkim
Przedszkola nie sa darmowe. Placi sie zaleznie od wysokosci dochodow, maksymalnie chyba jakies 1700kr/miesiac (ale to moga byc stare sumy, bo dawno nie mialem z tym stycznosci). Tyle samo niezaleznie od formy przedszkola (moga pewnie byc jakies prywatne nianie drozsze ale ogolnie to sa takie same oplaty).

Te 3 lata to tez nie wiem skad sie wzielo. Moje dziecko zaczelo chodzic do przedszkola (förskola) zwyklego "publicznego" w wieku chyba 15 miesiecy, czy jakos tak.

Przed wybraniem przedszkola mozna sie umowic na wizyte w przedszkolach blisko miejsca zamieszkania zeby zobaczyc ktore wam sie najbardziej podoba. Moze jakies ma fajniejszy plac zabaw, albo lepsze wychowawczynie, albo cos innego co sie wam spodoba (lub nie spodoba).
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2024-03-12 17:35
"jakie warunki musza być spełnione żeby otrzymać te bodajże 1050 koron na dziecko"

Trzeba miec dziecko
To w skrocie tyle. Sa jakies jeszcze dodatkowe wymogi jezeli dziecko nie mieszka w Szwecji ale jeden rodzic w Szwecji mieszka itd ale was to nie powinno dotyczyc.
  Profil uzytkownika: kajetan     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2024-03-13 13:53
Dziecko trzeba mieć a potem odczekać swoje w Försäkringskassan jak przetworzą wniosek. Oprócz normalnego czekania kilka miesięcy dochodzi okres na komunikację z polskim ZUS czy aby nie pobierasz w Polsce.
  Profil uzytkownika: LukiPL     
Wiola88


Wpisów: 7
Od: 2023-09-21
2024-03-13 20:28
LukiPL : słyszałam różne opinie tzn jedni mówią ze urząd tutaj kontaktuje się z polskim inne ze nie. Czemu akurat ZUS ? ZUS przyznaje 800+ tylko a rodzinne już MOPR w gminie w której się mieszkało łun alimenty z Funduszu o ile ktoś miał. Zrezygnowałam z rodzinnego i alimentów z funduszu oraz z 800+ z ZUSu. Alimenty oczywiście teraz będzie płacił bieżące już komornik o ile ojciec dziecka będzie w ogóle je płacił.
  Profil uzytkownika: Wiola88     
alwa12


Wpisów: 12782
Od: 2015-08-26
2024-03-13 22:23
Viola, Twoje wiadomosci na temat obecnych szwedzkich
realiow sa troche bledne i przestarzale.

1250kr/mes. barnbidrag = zasilek rodzinny na dziecko.

Nalezy sie od momentu otrzymania przez dziecko PN

Zloz jak najszybciej wniosek do Fösäkringskassan /szw.ZUS

Barnbidrag nie jest zalezny od tego czy rodzice/opiekunowie pracuja, czy nie- kazde dziecko
je otrzymuje, nawet wnuki krola Szwecji.

Nie wiem czy obecnie placa wstecz, kiedys placili.

*****************************

O alimenty sladasz wniosek tez do F-kassan

Google podaje sumy z 2023 roku, bo 2024 jeszcze danych nie ma na stronie, moze juz cos podniesli :

1673kr/mes. na dziecko do ukonczenia 7 lat

1823kr/mes. -----------------------15 lat

2223kr/mes. po ukonczeniu przez dziecko szkoly podstawowej, ktora w Szwecji trwa 9 lat i rozpoczecia nauki w gymnasium = liceum /gdy dziecko rozpocznie
16 lat.

Zloz natychmias wniosek o alimenty

Do obu wnioskow dolacz zaswiadczenia z ZUS ze nie pobierasz w Polse 800+ i ze alimentyow tez nie
pobierasz

Najlepiej by bylo bys skontaktowala sie z AnnaZ,
Forumowiczka, ktora tu czasami pomaga w prawniczych
zawilosciach i poprosila ja by krotko opisala
sprawe u polskiego komornika i jak na dzis wygladaja
platnosci ojca dziecka.
F-kassan majac fachowy opis bedzie miala ulatwione
podjecie decyzji co do alimentow.

Tu masz adres mailowy do AnnyZ, zreszta ten adres AnnaZ podawala wielokrotnie na Forum

polonus26@gmail.com

****************************

W Szecji dziecko moze rozpoczac przedszkole od 1 roku
zycia.

Nie wiem skad takie cuda ze dziecko musi miec ukonczone
3 lata, lub w danym roku ukonczyc 3 lata by pojsc
do przedszkola ?

Albo cos zle zrozumialas, albo ktos naopowiadal Ci
bzdur.

Z przedszkolami jest ciezko i czeka sie w kolejce,
w jednych kommun/gmina dluzej, w drugich krocej.
Zalezy od funduszow poszczegolnych kommun.

Natomiast by dziecko dostalo miejsce w przedszkolu
oboje rodzice/opiekunowie musza pracowac lub sie uczyc

Przedszkole zazada od Ciebie grafiku godzin pracy
i jak np. masz dzien wolny w tygodniu, to dziecko
zostaje w domu.
Jesli wypada Ci nocka w pracy to oczywiscie dziecko
idzie do przedszkola, bo masz prawo do snu.
Obliczaja takze czas dojazdow do pracy i z pracy
i jest ten czas wliczany do pobytu dziecka w pacowce.

Mozliwe, ze moga wystepowac roznice tego co wyzej
w innych gminach, opisalam jak jest u mnie.

Powinnas isc do swojej Kommun i na miejscu wszystkiego
sie dowiedziec jeszcze raz.

Tak jak napisal Kajetan, za przedszkole sie placi
i jest to zalezne od Waszych zarobkow.

Nastepna sprawa :

W mojej Kommun i w innych takze jest mozliwosc poslania
dziecka do przedszkola, mimo ze matka nie pracuje

Dotyczy to nowoprzybylych, gdzie dziecko nie zna jezyka

Chodzi o to by dziecko mialo mozliwosc otarcia sie
jezykowo, kultrurowo i zlapania kontaktu z rowiesnikami

U mnie jedne przedszkola udostepniaja pobyt dziecka
na 2 godz. na placu zabaw w przedszkolu 3, czy 4 razy
w tygodniu, drugie przedszkole udostepnia pobyt 3 godz.
3 razy w tyg.

Oczywiscie nie jest to przyznanie miejsca w danym
przedszkolu. Dziecko dalej stoi w kolejce.

O taka mozliwosc spytaj w swojej komunie, bo Twoje
dziecko ma do tego prawo.

Pozdrawiam majac nadzieje ze szybko wszystko sie ulozy.

*******************************

AnnaZ, mam nadzieje, zenie masz mi za zle iz pozwolilam sobie Ciebie polecic, ale widze, ze Viola to obrotna
kobieta, tylko ktos, czy cos wprowadzlo zamet w Jej
wiadomosciach. Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Wiola88


Wpisów: 7
Od: 2023-09-21
2024-03-13 22:50
Dziękuje Pani wyżej za szczegółowe wyjaśnienia
W związku z tym co Pani napisała mam jeszcze takie pytania :
1. Czyli zarówno jeśli chodzi o złożenie tutaj wniosku o świadczenie na dziecko jak i alimenty to muszę mieć informację z polskiego ZUS-u że nie pobieram 800+ oraz z MOPR-u decyzję o tym że nie pobieram już rodzinnego oraz alimentów z funduszu alimentacyjnego i te decyzje musza być przetłumaczone na szwedzki ? Bo decyzje z MOPR-u dostanę bo oni zawsze wysyłają zarówno gdy coś przyznają jak i gdy rezygnuje się ale czy ZUS wystawia mi coś takiego ze np od tego i tego miesiąca nie pobieram 800+ ?
2. Odnośnie alimentów to jak to wyglada gdy FK tutaj wypłaca mi je ? W Polsce mam komornika i w momencie gdy pobierałam alimenty od państwa to wszystko co on wpłacał do komornika szło na spłatę długu w funduszu. Ja od ojca dziecka nic nie brałam a w chwili gdy z funduszu rezygnuje to każda jego wpłata jest wysyłana przez komornika już bezpośrednio dla mnie jako alimenty bieżące. Już komornik nie spłaca mu zaległości w funduszu tylko wypłaca mi bieżące chyba ze wpłaty są wyższe od kwoty alimentów wtedy to co wpłaca ponad idzie w 2 kolejności na spłatę zaległego funduszu a po jego ewentualnej spłacie dla mnie jako zaległe dla mnie. Co w sytuacji jak tutejsza FK mi będzie wypłacać alimenty ? Co z polskim komornikiem do którego on będzie ewentualnie coś wpłacał ? Tak samo tu wysokość wypłacanych alimentów jest niższa od zasadzonych i ta roznica tez będzie mu rosła jako zasłużenie ? To wtedy komornik polski kontaktuje się z tutejszym urzędem ?
3. Odnośnie przedszkola to my zapisaliśmy małego w głównym urzędzie a Pani wspomina ze to trzeba udać się do swojej komuny ? Tzn jest to jakiś konkretny urząd ?
Dziękuje
  Profil uzytkownika: Wiola88     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2024-03-15 14:16
Nie chcę siać defetyzmu ale z mojego doświadczenia to nie jest prawda że mając PN dają Barnbidrag automatu. Moje dziecko ma PN nadany w maju 2023, we wrześniu 2023 zgłoszony oficjalnie pobyt na stałe w Szwecji i od tamtej pory nic. W czasie rozmowy z infolinią na początku tego roku, poprosiłem o przyśpieszenie i dwa dni później dostałem informacje, że jakiś urzędnik w FK zajął się sprawą i przysłał wiadomość żeby przesłać potwierdzenie od pracodawcy, że nadal pracuję w Szwecji. Do dnia dzisiejszego brak odpowiedzi z FK.
  Profil uzytkownika: LukiPL     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-03-17 15:25
Wiolu przeczytaj informację na stronie FK, którą ci podałam na mejl

https://www.forsakringskas san.se/privatperson/foralder/for-foraldra r-som-inte-lever-ihop/barnet-bor-hos-dig/ underhallsstod-fran-forsakringskassan

Złóż też wreszie podanie o alimenty do FK.
Możesz to zrobić logując sie na ich stronie przy pomocy bankID lub na blankiecie FK5012.

Po złożeniu podania napewno pracownik FK skontaktuje się z tobą i poda ci listę dokumentów i informacji, które musisz dostarczyć aby załatwić sprawę.
Zadawanie teraz różnych pytań jest bez sensu, bo i tak nie ty decydujesz o przyznaniu alimentów tylko urząd.

  Profil uzytkownika: Anna ZM     
alwa12


Wpisów: 12782
Od: 2015-08-26
2024-03-17 18:56
AnnaZM, serdecznie pozdrawiam
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12782
Od: 2015-08-26
2024-03-17 19:08
LukiPL, oczywiscie ze nie daja z automatu, ale czekajac
na wydanie PN, czy zaraz po otrzymaniu, sklada sie momentalnie wniosek o przyznanie barnbidrag i wtedy
to idzie szybciej, a mozliwe, ze dalej placa wstecz 3 miesiace, wiec nie ma co zwlekac.

Zawsze jest jakies opoznienie, zalezy od wydolnosci
robocvzej F-kassan, w jednych gminach dluzej, w drugich
krozej, co czesto jest takze spowodowane niekopletnoscia
dokumentow, ktore sa wymogiem FK.

Jesli chodzi o Twoja sytuacje, to pierwszy raz slysze
ze Ty i dziecko posiadacie PN i jakis urzednik
zazadal dokumentu czy dalej pracujesz w Szwecji.

Albo trafiles na typowego rasiste, albo cos pokreciles,
albo sam urzednik niedouczony.

Tak nawiasem spytam : przez tyle miesiecy nic nie
robisz w tej sprawie ? czekasz na telefon, czy mail
od nich, zamiast pofatygowac sie osobiscie i sprawdzic
o co chodzi i ewentualnie popedzic czorta urzedowi ?





  Profil uzytkownika: alwa12     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Przedszkole oraz rodzinne na dziecko w Szwecji
Pokaż wpisy






Praca w lesie (Gagnef)
LAKIERNIK SAMOCHODOWY/Stockholm (TÄBY)
Firma sprzatajac Skura (Älvsjö)
Zbrojarze (Stockholm)
Zatrudnię zbrojarzy (Göteborg )
Personel sprzatajacy do hotelu (Nacka)
Sprzątanie (Stockholm )
Remonty łazienek (Stockholm )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 18 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Podatek od dochodów w Polsce
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony