Odwiedzin 37823070
Dziś 2272
Środa 1 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - sambo- wazne pytanie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorsambo- wazne pytanie
beta


Wpisów: 25
Od: 2006-04-20
2007-07-29 11:01
Chcialabym wiedziec, czy w zwiazku sambo, jesli umiera partner, kobieta musi wowczas opuscic wspolnie dotychczas zamieszkiwany dom.
Jesli nie posiada majatku i stalej pracy, jak moze wygladac jej sytuacja mieszkaniowa
i finansowa po smierci partnera.
Chodzi mi o sytuacje, w ktorej nie ma wspolnych dzieci, natomiast partner byl wlascicielem domu
oraz posiadal dzieci z poprzedniego zwiazku.

  Profil uzytkownika: beta     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2007-07-29 11:53
z tego co ja wiem, jezeli nie ma testamentu, niestety nie masz prawa do zadnej rzeczy posiadanej przez sambo.
  Profil uzytkownika: karolina68     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2007-07-29 12:09
Niestety, Twoja sytutacja nie bedzie wesola, po smierci sambo. Dzieci sa spadkobiercami i trzeba bedzie opuscic dom. W Szwecji nie ma, niestety; tzw. renty wdowiej (tylko kilka miesiecy, po smierci sambo, mozesz dostac jakas zapomoge) a potem pewnie socjal, poniewaz nie masz pracy. Testamentem mozesz sobie zapewnic jakis spadek, ale prawdopodobnie dzieci beda probowaly testament obalic (to w zaleznosci od tego ile lat mieszkaliscie razem). Przykro, ale Twoja sytuacja nie jest wesola.
  Profil uzytkownika: violina     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2007-07-29 19:31
Po smierci samobo tak jak po smierci obcej osoby. Nic sie nie nalezy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2007-07-29 19:45
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=12535

  Profil uzytkownika: Ronj@     
beta


Wpisów: 25
Od: 2006-04-20
2007-07-29 20:37
dziekuje za wszystkie informacje.
Czy wiec zawarcie zwiazku malzenskiego zmieniloby moja sytuacje, zwlaszcza mieszkaniowa?
Jestem w tym kraju od dwoch lat. Poniewaz oboje nie jestesmy juz mlodzi, chciakabym poznac moja sytuacje na wypdek utraty partnera.
  Profil uzytkownika: beta     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-07-29 21:07
Małżeństwo to mniej sięcej to samo co sambovz testamentem -> ty dziedziczysz połowę, a druga połowa jest dla dzieci. W Szwecji jest takie prawo (i dobrze, że jest), że dzieci zawsze muszą dostac swoją cześc. Nawet jak weźmiesz ślub i napiszecie testament to dzieci mają prawo do min 1/4 majątku ojca.
  Profil uzytkownika: maggie     
mysan


Wpisów: 19
Od: 2007-03-01
2007-07-31 18:48
Jednak zawarcie malzenstwa daje ci lepsza ochrone niz sambo zwiazek. Rente wdowia otrzymujesz przez 1 rok ( na dzien dzisiejszy jest to minimalna suma 6 tys.miesiecznie ) No i co najwazniejsze to dziedziczysz tzw. SPV tjänstegrupplivförsäkring, dosc duze ubezpieczenie ktore wyplaca sie jednorazowo a jego suma zalezy od: dlugosci przebytej pracy twojego meza, jego wieku w chwili zgonu no i wielkosci zarobkow. jezeli jego dzieci maja wiecej niz 19 lat nie otrzymuja ani grosza z SPV. Reszta sie musisz dzielic z dziecmi tzn. pieniadze w banku na koncie, dom, ruchomosci itd, itd.
  Profil uzytkownika: mysan     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2007-07-31 19:15
Wdowiej renty już dawno nie ma, ci co ja jeszcze dostają, to ci na starych zasadach.
Rentę można dostac przez jakiś czas również będąc sambo, wystarczy, że razem sie mieszkało i miało wspólne dzieci.
A ci co dostają TGL sami wybierają kto ma po nich dostac pieniadzę, więc i to nie problem.
Ale oczywiście trzeba o tym wszystkim pamietac, więc może lepiej wziąśc slub, to i przy okazji będzie powód do imprezy
  Profil uzytkownika: maggie     
mysan


Wpisów: 19
Od: 2007-03-01
2007-08-01 13:12
Maggi mylisz sie ze nie ma wdowiej renty. Panstwo ja skrocilo i to o sporo. Ale przez 1 rok odbierasz rente po twoim mezu. A jezeli sa dzieci ze wspolnego malzenstwa ktore maja nie ukonczone 12 lat dostajesz ta wdowia rente do dnia kiedy najmlodze z nich ukonczy te lata tzn.12
  Profil uzytkownika: mysan     
mysan


Wpisów: 19
Od: 2007-03-01
2007-08-01 13:48
Ta wdowia renta nazywa sie teraz efterlevandepension ktora z kolei dzieli sie na omställningspension i garantipension.
Wyciag z försäkringskassn:
"Omställninspension betalas från och med den månad maken/makan avliderer. Omställningspensionen betalas ut under tolv månader"
  Profil uzytkownika: mysan     
wiki20


Wpisów: 8
Od: 2009-09-09
2009-09-10 21:16
Jestem w zwiazku sambo z polakiem mamy dziecko urodzone w szwecji ja nigdy nie pracowalam legalnie partner pracuje legalnie mamy swoj dom.Interesuje mnie sytuacja prawna moja i dziecka w momencie roztania i ewentualnego mojego powrotu do polski.
  Profil uzytkownika: wiki20     
oliwa59


Wpisów: 332
Od: 2008-02-13
2009-09-15 08:33
Jezeli dom zapisany na was oboje, to twoja jest polowa.
Jesli sie z nim rozstaniesz i wrocisz do Pl to alimenty.
  Profil uzytkownika: oliwa59     
Forum -> Życie w Szwecji -> sambo- wazne pytanie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Sprzątanie Sztokholm (Älvsjö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 0 użytkowników.


Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony