Odwiedzin 37824069
Dziś 209
Czwartek 2 maja 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - Konkubinat czy slub?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorKonkubinat czy slub?
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2007-04-06 12:01
A jednak jest duza roznica, gdy los okaze sie okrutny.

http://www.dinapengar.se/A vdelningar/Artikel.aspx?ArticleID=2007%5c 04%5c06%5c8169
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-04-07 17:32
Pieniadze to nie wszystko...
  Profil uzytkownika: Bailey     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2007-04-07 19:51
Oczywiscie ze nie wszystko.
W zasadzie bardzo malo, ale moze sie tak zdarzyc, ze los cie doswiadczy i bedziesz musiala oddac np. "tesciowej", wasz (twoj i partnera) wspolny dorobek, spakowac jedna walizke ze swoimi osobistymi rzeczami i wyprowadzic sie z waszego wspolnego domu.

Link podalam dla zainteresowanych.


  Profil uzytkownika: Ronj@     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-04-07 22:06
Jak na razie mnie nie przeraza - wprowadzilam sie 4 miesiace temu z dwiema walizkami i to wszystko co posiadam
  Profil uzytkownika: Bailey     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2007-04-08 13:24
Jak napisalam wyzej, link jest dla zainteresowanych
  Profil uzytkownika: Ronj@     
julia39


Wpisów: 69
Od: 2007-03-01
2007-04-08 13:45
hallo!nie wszyscy znają(dobrze) szwedzki!
  Profil uzytkownika: julia39     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-04-08 15:05
Informacje przeczytalam - ale nic nowego mnie tam nie zaskoczylo, bo juz nieraz czytalam to w szwedzkiej prasie. Najlepiej spisac samboavtal, nie trzeba od razu do urzedu latac po slub, jak sie wcale slubu brac nie chce.

Julia, ci co nie znaja beda mieli wieksza motywacje do nauki Ja sama jak tu przyjechalam, to zajrzalam na to wlasnie forum i uderzyla mnie ilosc szwedzkich tekstow i przestalam bywac, bo polowy nie rozumialam, ale teraz po roku przerwy jestem i nie ma problemu

  Profil uzytkownika: Bailey     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2007-04-08 16:25
Przetlumacze najwazniejsze punkty z tego tekstu.

Za zycia, nie ma roznicy czy para jest malzenstwem, czy zyje w konkubinacie (sambo).
Nie chodzi tez o sytuacje przy rozpadzie zwiazku sambo. Wtedy, jak juz napisano wczesniej, powinno sie miec wczesniej spisana umowe "Samboavtal"

Artykul porusza sytuacje w wypadku smierci jednego z partnerow zwiazku sambo i sytuacje kiedy w tym zwiazku sa wspolne dzieci.

Partnerzy w zwiazku sambo, nie dziedzicza siebie nawzajem.
Mozna to rozwiazac spisujac testament na rzecz partnera "Inbördestestamente" (nie mylic z "Samboavtal"!)
Testament powinien byc napisany przez juryste/adwokata, zeby nie bylo watpliwosci co do sformulowan.

Co jednak jest interesujace, pomimo testamentu, to to ze wspolne dziecko dziedziczy swojego zmarlego rodzica, tzn nalezy mu sie "Laglott" (czesc majatku po rodzicu)
"Laglott" nie moze byc zapisany w testamencie jako wartosc przechodzaca na zyjacego rodzica.
"Laglott" nalezy sie dziecku.

W praktyce to moze wygladac w taki sposob, ze zyjacy rodzic musi zaplacic dziecku czesc jego spadku=laglott.
Biorac pod uwage, ze rodzic jest stronniczy, wyznacza sie kuratora dla dziecka (a raczej dla finansow dziecka, zwiazanych ze spadkiem) i korzystanie ze spadku musi byc zatwierdzone przez kuratora.

W wypadku malzenstwa i wspolnych dzieci, przy smierci jednego z rodzicow, dzieci dostana swoja czesc spadku, dopiero po smierci drugiego. Tzn pozostaly z rodzicow zatrzymuje "nienaruszone gospodarstwo" a wspolne dzieci dziedzicza juz oboje rodzicow.

W artykule radza, zeby wykupic ubezpieczenia na zycie na korzysc partnera (förmånstagare) Wtedy jest zabezpieczenie finansowe i jezeli nie w innym przypadku, to przynajmniej zeby splacic dziecku czesc spadku, do ktorego ma prawo, i ktorego niestety nie moze sie pozbyc.

Podobna sytuacja spadkowa wystepuje kiedy malzonkowie (i tu nawet slub nie ma znaczenia) maja dzieci z poprzednich zwiazku (särkullsbarn)i dzieci od razu dostaja swoja czesc spadku ("arvslott") po zmarlym rodzicu.




  Profil uzytkownika: Ronj@     
julia39


Wpisów: 69
Od: 2007-03-01
2007-04-08 18:46
Bailey,ile czasu zajęła Ci nauka szwedzkiego?
  Profil uzytkownika: julia39     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2007-04-09 16:14
Poltora roku lacznie - z czego wiekszosci uczylam sie sama, bo pracowalam w sytuacjach tylko i wylacznie anglojezycznych.
Pol roku w Finlandii i rok w Szwecji

Ale to zupelnie nie na temat.

Ja mialam dopisac "testamenty spisac", ale juz mi sie nie chcialo
  Profil uzytkownika: Bailey     
Forum -> Sprawy polonijne -> Konkubinat czy slub?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma sprzątająca zatrudni pracowników (Vellinge)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Praca od zaraz Personlig assistans (Södertälje)
Szukam pracownika ogolnobudowlanego (Malmö)
szpachlówka, malarz, stolarz (Stockholm )
Stolarz (stockholm)
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Sprzatanie Åkersberga i okolice (Åkersberga )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 12 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Diagnostyka Samochodowa
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony