Odwiedzin 37793898
Dziś 933
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - "Szwedzcy pracownicy nie chcą pracować!"

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autor"Szwedzcy pracownicy nie chcą pracować!"
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-13 11:31
"Szwedzcy pracownicy nie chcą pracować!" - Przynajmniej tak twierdzi właścicielka firmy ExpanderaMera, Jessica Löfström...

cytat z pierwszej strony polonia info.
"Sposob na zatrudnienie"
Wywiad z wlascicielka firmy pelen jest niescislosi i niedopowiedzen na granicy z oklamywaniem (?).
Uwazam, ze jest to przesad, powtarzany dosc czesto wsrod Polakow, tych co sa na czarno, albo niedawno przyjechali.
Osbiscie nie oge sie tym zgodzic, wrecz przeciwnie, uwazam, ze pracownicy szwedzcy naleza do najbardziej zdyscyplnoanych i wydanych na pewno w Europie.
Moe racej powinno yc napisane;
Szwedzcy pracowniy nie chca pracowac na takich warunkach jakie pani Jessica Löfström i jej firma oferuja, z ym moge sie godzi.
Wlascicielka firmy jak sama reszta mowi, weszla owa dla siebie branze o ktorej nie miala pojecia.
Otarla sie o bankructwo pare razy i wydawao sie, ze zniknie zynku pracy.
Teraz wykorzytujac wyjatowo korzystna sytuaje na budowlanym rynku pracy rozwija ponownie skrzydla.
Cekawe jak dlugo to potrwa, jesli koniunktura bedzie gorsza?
Za swoje problemy i porazki obwinia pani Jessica Löfström oficjalie i jednoznacznie szwedzkie zwiazki zawodowe:
Byggnads
bardzo to oczywiscie dla nej wygodne.
Chtnie uslyszalbym druga strone to znaczy wypowiedz przedstawiciela zwiazko zawodowych o firmie:
ExpanderaMera
zeby miec pelny obraz i yrobic sobie wlasne zdanie.
  Profil uzytkownika: darsim     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-08-13 12:01
Ta Jessica to troche ma wybyjala fantazje i nie zna do konca realiow mysle. Jezeli chodzi o jej inne wypowiedzi:

Z ustawodawstwem nie ma problemu - Polski rynek, jak twierdzi Jessica, nie ma skomplikowanych i utrudniających ustaw.

Tak twierdzi bo pewnie nie zna do konca polskiego ustawodawstwa. Po drugie twierdzi pewnie na podstawie porownania udzialu zwiazkow zawodowych w "opiece" nad pracownikami. W Polsce ta "opieka" prawie nie istnieje wiec moze to stwarzac takie pozory.

Druga sprawa:

stwierdziłam, że w Polsce też mogę otworzyć ExpanderaMera. Brak poważnych firm rekrutacyjnych oraz sprzyjające ustawodawstwo stanowi dobry rynek dla naszej branży.

Oczywiscie, ze moze sobie otwireac ExpanderaMera w Polsce ale twierdzenie, ze w PL nie ma powaznych firm rekrutacyjnych pokazuje na calkowity brak rozeznania w rynku albo taka szwedzka zarozumialosc.


  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-13 12:38
dokladnie gigge.
Brak znajomosci realiow zarowno na rynku polskim jak sam zauwazyles jak i szwedzkim w tej branzy.
Nic dziwnego, ze miala takie duze klopotu, terz przy najlepszej koniunkurze od 20 lat, pytanie jak dlugo, daje sobie rade.
Czytalem z nia wywiad w szedzkim dzienniku przed polrokiem, chyba cytowalem na forum, gzie pisala, ze nastawia sie wylacznie na rynek polski bo na szwedzkim przez najblizsze pare lat nie ma czego szukac.

o jej glebokiej naiwnosc wiadczy chocby o zdanie:

"Myślałam, że jako, młoda kobieta wygram przynajmniej wojnę medialną. Niestety takiego efektu nie było..."


wspolczujejej serdecznie i obawiam sie, ze jsli nie doronie jj klopot nie skoncza sie.
  Profil uzytkownika: darsim     
Nikita


Wpisów: 496
Od: 2000-09-11
2006-08-13 13:26
Darsim, wywiad to wywiad a cytat to cytat.
Co Ty uwazasz P. Jessica powinna powiedziec to inna sprawa. P. Jessica powiedziala wlasnie w ten sposob i tak jest to ujete. Don't shoot the messenger

Zgadzam sie z Toba w wielu kwestiach ktore tutaj poruszasz i tez z zaciekawieniem czekam jaki bedzie efekt. Odnosie pracowitosci szwedzkich pracownikow, to przynajmniej z moich doswiadczen z tym jest roznie, ale z drugiej strony nie jestem w tej branzy. Wiele na pewno zalezy od czlowieka.
  Profil uzytkownika: Nikita     
blu


Wpisów: 2594
Od: 2006-02-06
2006-08-13 14:59
Z tym ,ze szwedzcy pracownicy nie chca pracowac lub sa zbyt leniwi zetknełam sie zaraz po przyjezdzie.Niestety były to tylko opinie Polaków tez pracujacych i podejrzewam ,ze kwestia bylo to ,ze za pewne pieniadze Szwed jakiejs tam pracy sie nie podejmie bo pieniadze nie sa tego warte-zbyt malo za to płaca,a Polak i owszem.Mysle ,ze dokładnie takie samo stanowisko obecnie w swoim kraju przyjmuja Polacy.

"Brak poważnych firm rekrutacyjnych"-nie zgodze sie absolutnie, sa i to poważne ,to że duzo jest małych tego typu firm-róznie prosperujacych ,nie znaczy ,ze tych poważnych w ogóle nie ma.
Jesli jest w stanie czy ma nadzieje swoja propozycja poprawic sytuacje w Polsce to niech probuje.
  Profil uzytkownika: blu     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-08-13 16:39
Ale wywiad byl Nikita ciekawy. To co my tu z Darsimem krytykujemy to tylko podejscie i myslenie jakie prezentuje Jessica. Mysli, ze jak zalatwila prace kilku Polakom na budowie i na tej podstawie wyciaga wnioski o rekrutacji w kraju to dla mnie jest dziecinada.
  Profil uzytkownika: gigge     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-13 22:04
Publicerad 10 maj 11:38

"Polen nästa för Expandera Mera
Bemanningsföretaget Expandera Mera har försökt etablera sig i Sverige i sex år. Nu har verksamheten tagit fart och då ser sig grundaren Jessica Löfström om efter en ny marknad. Hon har hittat den i Polen."

"Hon tror att bemanningsbranschens tid kommer också i den svenska byggsektorn.
.............................
– Om fem år är problemen borta. Dessutom kommer det att bli brist på byggnadsarbetare i Sverige när allt fler går i pension och vi är experter på att hitta folk."
http://www.dn.se/DNet/jsp/ polopoly.jsp?d=678&a=543806
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-13 23:36
"Jessica Löfström, 35 letnia właścicielka firmy ExpanderaMera....
Rekrutacją i wynajmą personelu zajęła się przez przypadek i w innej branży, ale po dokładnej analizie rynku stwierdziła, że istnieje zapotrzebowanie w sektorze budowlanym. "

"Na początku nie miałam pojęcia "z czym to się je". Ale obserwując rynek budowlany stwierdziłam, że zatrudniany przez duże firmy personel jest często źle traktowany. Nie rzadko byli to pracownicy z innych miast, mieszkający w brudnych barakach i nadużywający alkoholu. Pomyślałam, że mogę coś zrobić, coś zmienić, aby ludzie mieli stałe prace, a ja będę wyszukiwała im zatrudnienia. Wtedy też nie miałam pojęcia, co to są związki zawodowe Byggnads..."

jakos nie trzyma sie to dla mnie kupy...
tu niby dokladna analiza rynku...
a tu nie wiedziala co to sa zwiazki zawodowe i umowy kolektywne...
Od tego sie zaczyna dzialalnosc, zeby poznac reguly gry i partnerow na rynku...
Nic dziwnego, ze klopoty przyszly i to szybko.

"W dzisiejszej Szwecji, bezrobotny pracownik budowlany może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, tzw. A-kassa, w wysokości 16-18 tys. koron. Dodatkowa praca na czarno to kolejny dochód, który wraz z zasiłkiem może być bardzo wysoki. Praca na biało i płacenie podatków dla wielu nie jest już atrakcyjne. A teraz latem, gdy jest piękna pogoda, pracownicy wcale nie mają zapału do pracy"

tak po podatku na reke a- kassa to nie zadne duze pieniadze okolo 11000 koron nie 18000.
Zaden normalny pracownik szwedzki nie pracuje na czarno, biorac a- kasse!
to jest bardzo ryzykowne i karalne, poza tym nie oplaca sie.
Stolarz z kwalfikacjami zarabia na akord:
30000 brutto do tego dochodzi ubezpieczenie emerytalne i urlop: 13,3%
zapalu do pracy nie maja teraz bo maja wlasnie 5 tygodni urlopu, ktore chetnie wykorzystuja.

"Jessica Löfström.: Tak naprawdę wymagamy aby pracownicy posiadali tytuł robotnika wykwalifikowanego tzw. yrkesbevis oraz 5 lat praktyki zawodowej"
- tzw. yrkesbevis dla stolarza to 10 000 godzin pracy udokumentowanych
czyli okolo 5 lat pracy i egzamin zdany do tego jeszcze 5 lat (oraz 5 lat praktyki zawodowej.)
pewnie jest takich na peczki ponizej 30 roku zycia.

"Szukałam nawet pomocy u innych firm rekrutacyjnych, takich jak Poolia czy Adecco, ale każda z nich odmawiała mi współpracy, twierdząc że póki istnieją związki zawodowe Byggnads, nie wejdą w tę branżę"
Nie wiem kiedy to bylo, ale teraz wszystkie firmy wynajmujace personel w tym wyzej wymienione maja rozbudowany sektor budowlany, czyzby Jessica przeoczyla to?

" Musieliśmy podać związki do sądu, co całkiem zablokowało naszą działalność"
Podac zwiazki zawodowe do sadu?!
Co za tupet...i glupota.

"Myślałam, że jako, młoda kobieta wygram przynajmniej wojnę medialną. Niestety takiego efektu nie było... "
- naiwna.

"Jessica Löfström.: Przede wszystkim nasi polscy pracownicy nie mają najniższych stawek rynkowych – mają troszkę niższe wynagrodzenie niż szwedzcy pracownicy, ale nie mają najniższych wynagrodzeń. Pomagamy im też zdobyć szwedzki tytułu zawodowy i wprowadzamy na rynek pracy w Szwecji"
ok
Jesli firma wynajmuje ludzi do innej pracujacej na akord to powinna placic im tyle samo co ich koledzy maja z firmy zleceniodawcy.
Jesli Skanska placi na akjord:
175 koron na godzine, to jessica powinna placic:
155 koron na godzine jesli nie maja wpomnianego:
yrkesbevis (88%)
jesli maja to 175 kr na godzine.
Z tego co czytalem placi im 140 kr na godzine.
pomagaja zdobyc yrkesbevis?
ilu pomogli i w jaki sposob?

"Może to delikatny temat, ale jestem przekonana, że w przyszłości, wraz z otwarciem granic, wynagrodzenia w tej branży opadną. Musimy dzielić się naszym dobrobytem a świat jest zmienny i wiele rzeczy w przyszłości się zmieni."

tak jesli uda sie podkopywanie zwiazkow zawodowych i umow zbiorowych to faktycznie zarobki spadna.
Pani Jessica z Rosji bedzie zatrudniala ludzi za 10koron za godzine.

"Jessica Löfström.: Potrzebujemy robotników z innych krajów, ponieważ brakuje nam w Szwecji wykwalifikowanych i chętnych do pracy pracowników. Od kiedy pamiętam, jeszcze jako młoda dziewczynka mieszkająca w Skåne, zachwalano Polaków przyjeżdżających do pracy w Szwecji. Polacy zawsze byli bardzo pracowici. Dlatego też chciałam zatrudniać Polaków i taki był mój pierwszy koncept."
Ciekawe ile oni zarabiali w tej Skåne jak Jessica o nich slyszala, 30- 50 kr na godzine?
Faktycznie wydawalo jej sie to zlotym interesem, tylko, ze nie wiedziala o istnieniu zwiazkow zawodowych Byggnads w Szwecji.
Oczywiscie w jej interesie jest przedstawienie siebie jako:
"dobrej wrozki"
a zwiazkow jako zlego wilka.
ps
ExpanderaMera.
Nie jest to zla firma i dobrze, ze Polakow dostrzega i zatrudnia na bialo na porownywalnych warunkach jakie maja Szwedzi, sa firmy znacznie gorsze.

  Profil uzytkownika: darsim     
mateusz
Sthlm/Spånga


Wpisów: 551
Od: 2000-09-10
2006-08-15 01:20
quote

tak jesli uda sie podkopywanie zwiazkow zawodowych i umow zbiorowych to faktycznie zarobki spadna.
Pani Jessica z Rosji bedzie zatrudniala ludzi za 10koron za godzine.

pffff rahrahah widac ze i tobje komunisci muzg wyprali,
a niby dlaczego to zwjazki maja decydowac o pensjach?
powinna byc "minimum lön" w grundlagen i riksdag powinien otym decydowac i podpozadkowac sie praw EU
Szwecja jest jedynym krajem EU gdzie zwazki zawodowe maja tak wladze. A Rosji do EU to raczej daleko.
  Profil uzytkownika: mateusz     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-15 06:18
"Inte minst behövs det byggnadsarbetare i Polen. Den svarta sektorn är ett problem och Jessica Löfström hoppas kunna rekrytera arbetare som annars hade jobbat svart. Det betyder också att hon tänker försöka hitta folk i Vitryssland och i Ukraina. För medan många polacker arbetar i England och på Irland går det en ström österifrån av arbetare till Polen."

  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-15 06:23
"pffff rahrahah widac ze i tobje komunisci muzg wyprali,
a niby dlaczego to zwjazki maja decydowac o pensjach?
powinna byc "minimum lön" w grundlagen i riksdag powinien otym decydowac i podpozadkowac sie praw EU
Szwecja jest jedynym krajem EU gdzie zwazki zawodowe maja tak wladze"

co w Szwecji powinno byc to jedna rzecz...
a co jest to druga.
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-15 06:43
sorry
przypomnialo mi sie...
Rumunia do EU ma wejsc niedlugo.
Rumuni juz pracuja na budowach w Sztokholmie.
Jesli wzrosna odsetki za pozyczki w banku, jak wczoraj i dzis zapowiadano, to jest ryzyko, ze wstzrymaja budowe mieszkan i szwedzcy pracownicy pojda na zasilek, ktory tak kochaja wedlug Jessici, a ona sama pojedzie do Polski, jak planowala w maju, rozwijac tam dzialalnosc.
  Profil uzytkownika: darsim     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-08-15 08:33
Det betyder också att hon tänker försöka hitta folk i Vitryssland och i Ukraina.

A moze Jessica poprostu nie wie, ze Ukraina i Bialorus nie sa jeszcze w Uni?
  Profil uzytkownika: gigge     
baśka


Wpisów: 196
Od: 2005-07-11
2006-08-15 19:46
A dlaczego ma nie szukac tanich pracownikow? Robote i tak zrobia, oni dostana prace, ona sobie zarobi, a po jakims czasie kiedy beda rzesze bezrobotnych Szwedow zatrudni i ich za ta sama nizsza cene
  Profil uzytkownika: baśka     
TOMI_75
Sztokholm


Wpisów: 13
Od: 2006-05-19
2006-08-18 00:39
Pracuję w niemieckiej firmie w Sztokholmie od paru miesięcy i niestety po części muszę się zgodzić z powyższym twierdzeniem,że Szwedzi pracują jak pracują, może i chcą pracować, ale im się też tak naprawdę nie chce.Fajne zdanie, nie ? ogólnie rzecz biorąc nie wiem skąd sie biorą statystyki o wydajności pracowników w krajach zachodnich, bo to co widzę w mojej firmie to katastrofa, więc mogę sobie wyobrazić co się dzieje w typowej dużej szedzkiej firmie. Cały mój mit o pracowitości i porządku w pracy w tym kraju prysł.
  Profil uzytkownika: TOMI_75     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-18 06:14
" Cały mój mit o pracowitości i porządku w pracy w tym kraju prysł"

porzadku to nie ma z tym sie zgodze.
pewnie juz nie daja rady w tym balaganie stad Twoje wrazenie.
ps
do emerytury w wieku 65 lat pracuje tylko 10% szwedzkich pracowniko budowlanych, reszta konczy jako rencisci z powodu chorob zawodowych,
To dosc duzo mowi o warunkach pracy.
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-18 06:17
"więc mogę sobie wyobrazić co się dzieje w typowej dużej szedzkiej firmie."

w typowej duzej szwedzkiej firmie zapiepszaja na akord.
Wychodzi im ponad 170 koron na godzine.
Chyba za lezenie im tyle nie placa.
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-18 06:24
sorry
dla kontrastu:
rozmawialem zé Szwedem, ktory jest szefem na duzej budowie, gdzie pracuja Szwedzi i Polacy.
Powiedzial tak kiedys:
"Nie wiem jak firma zatrudniajaca Polakow wýchodzi na swoje, pracuje ich trzy razy wiecej niz w odpowiedniej firnie szwedzkiej przy tej samej pracy.
Kazdy ma jednego lub dwoch pomocnikow.
Prace ktora robi jeden Szwed wykonuje trzech Polakow."

Jak widzisz rozne mozna miec wrazenia.
Za to przypuszczam, ze jesli robia ta sama prace we trzech to pewnie dadza rade pracowac do emerytury w wieku 65 lat w przeciwienstwie do Szwedow.
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-18 06:30
ps
Do dobrej firmy pracujacej na akord to sie raczej nie dostaniesz, przyjmuja do zespolu wylacznie po znajomosci, przez kontakty i z polecenia.
Z reguly sa to wylacznie Szwedzi.
  Profil uzytkownika: darsim     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2006-08-18 10:59
Zauwaz Darsim , ze to powiedzial Szwed. A Szwedzi zawsze zmieniaja rzeczywistosc na swoje marzenia i fantazje.

Ja tez pracuje w niemieckiej firmie tutaj w Szwecji i wiem jak Szwedzi olewaja prace. Pracujemy uczciwie tylko my cudzoziemcy i moze jakis wyjatek Szwed bo i taki sie znajdzie.
Jeden z naszych szefow (Dunczyk) zatrudnia Polakow na normalnych warunkach i mowi ze woli im placic niz Szwedom ktorzy pracuja w dwukrotnie zwolnionym tempie.

Tak, ze zalezy co kto mowi i z jakiej pozycji. Kota zawsze mozna wykrecic ogonem.
  Profil uzytkownika: flatron     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2006-08-18 11:04
a zreszta poczytaj
p://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,5 3600,3556638.html
  Profil uzytkownika: flatron     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2006-08-18 11:05
http://wiadomosci.gazeta.p l/wiadomosci/1,53600,3556638.html
  Profil uzytkownika: flatron     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2006-08-18 12:43
Czesc...pewnie ze im sie nie chce pracowac...mialem awarie auta...to za dwa tygodnie dopiero mogliby mi to zrobic...i to w serwisie ...hehehee...co najsmieszniejsze to napisane bylo expres...

...kurde na placu przed serwisem ...praktycznie na kolanie musialem wymienic lozyska w kole....
...nawet slimoki...nie wiedzieli jakie klucze potrzebuje ...jejku...jeszcze o tyle dobrze ...ze moglem wchodzic ..i brac co mi jest potrzebne...ech...

...chodzil taki pajac z wydrukiem komputerowym...i nic z tego nie wynikalo...
...no..ale 3 godz...i zrobilem...hehehehe...oni pewnie robili by to przez dwa dni...jejku...

...podziekowalem im za ...sprzedanie czesci...za pozyczenie narzedzi...

...strach pomyslec jakby czlowiek zaniemogl na zdrowiu...hehehehee...trzeba tylko liczyc na siebie...
...tylko nie wiem czy zdolny bym byl wykonac jakas operacje czy cos takiego...moze wyrostek bym jeszcze jakos wycial ...uha...uha...pozdrawiam...
  Profil uzytkownika: Marek Z     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2006-08-18 12:51
"...pewnie ze im sie nie chce pracowac...mialem awarie auta...to za dwa tygodnie dopiero mogliby mi to zrobic...i to w serwisie ...hehehee...co najsmieszniejsze to napisane bylo expres"

rozciagajac to na inne zawody...
jasne, ze im sie nie chce pracowac...
do lekarza czeka sie minimum 3 miesiace, a na pogotowiu cala dobe...
hehehe.
w Poslce za to wszyscy pracuja sumiennie i uczciwie od robotnikow az po lekarzy.
wiec niedlugo wyprzedzimy Szwcje o trzy dlugosci w kazdej dziedzinie i tym pozytywnym akcentem koncze moje wypowiedzi w tym temacie
hehehehe
  Profil uzytkownika: darsim     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2006-08-18 13:00
i o trzy szerokosci
  Profil uzytkownika: pati_sko     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2006-08-18 15:15
O pracowitosci polskiej grupy budowlanej pisalem niedawno w jakims temacie. Byly to moje obserwacje lunchowe 3 robotnikow meczacych sie strasznie przy noszeniu styropiau.

Oczywiscie nie mozna uogolniac i mowic, ze wszyscy Polacy lub Szwedzi to obiboki. Mysle, ze zalezy to od starych przyzwyczajen jak rowniez od okolicznosci. Ktos kto sie obijal i kombinowal w kraju to tu tez po pewnym czasie bedzie to robil i na odwrot.

  Profil uzytkownika: gigge     
TOMI_75
Sztokholm


Wpisów: 13
Od: 2006-05-19
2006-08-18 21:52
Darsim chyba się wkurzył,że Szwedzi nie chcą pracować...
  Profil uzytkownika: TOMI_75     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2006-08-26 08:40
"w Poslce za to wszyscy pracuja sumiennie i uczciwie od robotnikow az po lekarzy"

...Drogi Darsimku...jak głupawa awaria auta...to problem w SE ...na pół miesiąca ...i to w markowym serwisie...to wybacz... to jest kicha jakich mało...nie uważasz????

Opiszę na spokojnie tę całą sytuację...łacznie z nazwiskami...tego żałosnego serwisu...Volkswagena w Szwecji i wyślę do fabryki...
ja byłem skłonny zapłacić ..za ekspress ...nie ma sprawy...
...uważam po prostu ...że producent danego wyrobu ...w tym przypadku...samochodu...powinien poinformować...swoich nabywców,że np. w Szwecji ...w razie awarii...są tylko... dostępne części zamienne...oraz potrzebne narzędzia do naprawy...heheheee...

...zaproponuję firmie Volkswagen ... żeby we wszystkich serwisach na terenie Szwecji...były dostępne szczegółowe wydruki...z dokładnym opisem ...krok po kroku ...danej naprawy , żeby każdy sobie mógł bez problemu naprawić...swoje autko...uha uha...

...moim skromnym zdaniem...to Szwedzi powinni ...energicznym ruchem...podciągnąć te spadające portki ... z tyłka ...żeby za parę lat nie obudzić się z ręką w nocniku...

...napewno trochę przesadziłem ...ale wkurzyła mnie ta sytuacja w której się znalazłem...uha uha....

...co do służby zdrowia...na szczęście nie miałem okazji doświadczyć...ale na wszelki wypadek ...jakieś podstawowe narzędzia chirurgiczne warto ze sobą mieć...jakiś skalpel,waciki,różne rurki...i takie tam inne...jakieś szczypce mogą sie też przydać...w razie gdyby była potrzeba ...jakiegoś bolacego zęba wyszarpać...:


  Profil uzytkownika: Marek Z     
Piotrek78


Wpisów: 2
Od: 2006-11-26
2006-11-26 21:04
Nie wiem dlaczego ale dopiero teraz wszedlem na te stronke. Przeczytalem wszystkie Wasze komentarze i mam mieszane uczucia. Darsim Tobie moge przyznac po czesci racje, ale uwazam ze jestes bardziej szwedzki niz szwed. Kiedys pracowalem z jednym rosjaninem i powiedzial ze mieszka juz tutaj 10 lat to juz nie jest ruskim tylko szwedem i mysle ze z Toba tez tak jest. Jezeli chodzi o prace szwedow to tylko sa wyjatki ktorzy szczerze pracuja ale reszta to lenie i czekaja tylko do godziny 16 zeby pojsc do domu oczywiscie miedzy ptrzerwami spojrza na zegarek z 15 razy ile minut zostalo do przerwy!! Wlascicielka firmy ExpandreaMera Jessica Lofstrom dala wielu osoba szanse zeby zaczac normalny byt, miec szwedzkie papiery byc ubezpieczonym bo nadal mimo ze jestesmy w Unii to cala rzesza naszych rodakow pracuje na czarno czesto za bardzo kiepskie pieniadze. Punkt widzenia zalezy od punktu patrzenia! Nie kazdy przyjechal w latach 80-tych i mial szanse sie zaczepic na wygodne i latwe zycie.
  Profil uzytkownika: Piotrek78     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2008-12-17 19:23
minelo pare lat
rok sie konczy nostalgia ogarnia, stare tematy wspomnienia.
jak tam dzis sie wiedzie naszej Jessice
http://www.metro.se/se/art icle/2007/03/25/21/4419-48/index.xml

zakochanej w Polsce i Polakach?


http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=7574
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Na każdy temat -> "Szwedzcy pracownicy nie chcą pracować!"
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Praca dla ogólno budowlańca (Västerås)
Röjare - praca na wykaszarce (Timrå)
kuchnia (Stockholm)
Monter rusztowania (Östergötland)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony