Odwiedzin 37839474
Dziś 2585
Poniedziałek 6 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Wybranie środków z konta zmarłego

 
 

Pokaż wpisy
AutorWybranie środków z konta zmarłego
anna987


Wpisów: 1
Od: 2024-01-03
2024-01-03 08:39
Dzień dobry.

Chciałabym zapytać o porade. Jeśli mój zmarły ojciec miał konto w polskim banku i dostawał rentę, i zanim polski bank został powiadomiony o zgonie ja (jego córka) się zalogowałam i wykonałam 2 przelewy zagraniczne by te środki wyciągnąć (koszty pogrzebu), czy jest to nie zgodne z polskim prawem i czy mogę mieć problemy? Mama (współmałżonek) także umarła więc ja i siostra to jedyni spadkobiercy - siostra mnie namówiła ze to nie ma problemu, ale coś teraz czytałam w internecie ze mogę mieć przez to kłopoty.

Dodam ze z polski wyjechałam jak miałam 9 lat i na polskim prawiem się nic a nic nie znam, całe życie mieszkam w Szwecji. Teraz się martwię :/
  Profil uzytkownika: anna987     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
kawaler


Wpisów: 12124
Od: 2008-10-01
2024-01-03 12:25
Nie wolno, jest to karalne w Szwecji, w Polsce i w kazdym innym kraju.
Jezeli jestes spadkobierca,(okolicznosc lagodzaca) wtedy dziedziczysz tez dlugi zmarlego, które trzeba pierw splacic, chyba ze jest na plusie
  Profil uzytkownika: kawaler     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-01-03 22:40
Nie wiem jakie prawo tego zabrania. W kadym razie n.p. bank NORDEA informuje:
Du kan betala dödsboets räkningar, förutsatt att det finns pengar på den avlidnes konto. Tillgångarna ska i första hand användas till:

begravnings- och bouppteckningskostnader
löpande räkningar utställda i den avlidnes eller dödsboets namn (t ex hyra, el, telefon)

Wygląda na to, że według nich miałaś prawo zapłacić koszty pogrzebu i inne bieżące rachunki.
Moje pytanie: jakie masz obywatelstwo ?
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-01-03 22:43
Ponadto, długów się w Szwecji nie dziedziczy, t.zn. trzeba je spłacić do wysokości majątku zmarłego a reszta przepada. W Polsce też można się zrzec spadku, jeśli wiadome jest że zmarły miał duże długi i wówczas nie trzeba ich spłacać.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
kawaler


Wpisów: 12124
Od: 2008-10-01
2024-01-04 09:32
Dlugów sie nie dziedziczy ale przyjmujac spadek przejmuje sie równiez dlugi zmarlego które trzeba rozliczyc w pierwszej kolejnosci.
  Profil uzytkownika: kawaler     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13921
Od: 2015-10-25
2024-01-04 12:56
Niczego sie nie obawiaj, obie z siostra dziedziczycie, jesli siostra zgodziła sie, to nic ci nie grozi.
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-04 22:57
Jeśli mój zmarły ojciec miał konto w polskim banku i dostawał rentę, i zanim polski bank został powiadomiony o zgonie ja (jego córka) się zalogowałam i wykonałam 2 przelewy zagraniczne by te środki wyciągnąć (koszty pogrzebu), czy jest to nie zgodne z polskim prawem i czy mogę mieć problemy?

To jest nielegalne.

"W przypadku śmierci właściciela konta bankowego, wypłata środków bez odpowiednich uprawnień jest nielegalna i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
https://slmadwokaci.pl/blo g/co-grozi-za-wyplacenie-pieniedzy-z-kont a-po-smierci-wlasciciela/
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2024-01-05 01:07
A jak to jest z dziedziczeniem za granicą? Jak mieszkam w Szwecji i dostałbym spadek w Polsce, to w Szwecji płaci się podatek od tego albo trzeba gdzieś zgłaszać? Czy może Skatteverket się zainteresuje dopiero w momencie jakiegoś podejrzanie dużego przelewu z Polski do Szwecji?
  Profil uzytkownika: LukiPL     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13921
Od: 2015-10-25
2024-01-05 12:27
Jeszcze raz, bo widze zamieszanie:

Jezeli jedynymi spadkobiercami po ojcu jestes ty i siostra, ktora wiedziała i zgodziła sie na wypłate, macie login do banku, to mozecie rozporzadzac całymi srodkami po smierci bez ograniczen /pod warunkiem ze obie zyjecie w zgodzie i zadna nie bedzie dochodzic roszczen/.

Bank nie wie nic o smierci ojca,pewnie do dnia dzisiejszego, bo nikt go o tym nie poinformował.

Jezeli za życia ojciec ofiarował ci dostep do swojego konta i gdyby nawet nie ustanowił cie prawnym opiekunem to dla banku sytuacja jest jasna, bo masz legalny dostep do konta.

Sytuacja sie komplikuje gdybyscie obie z siostą nie miały dostepu do konta, wtedy faktycznie potrzebna by była sądowa zgoda na dziedziczenie srodkow.

Smiało mozecie wybrac oszczednosci do konca i zamknac konto bez żadnych konsekwencji.
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13921
Od: 2015-10-25
2024-01-05 12:33
" jak to jest z dziedziczeniem za granicą? Jak mieszkam w Szwecji i dostałbym spadek w Polsce,"

Wszystko zalezy jaki masz tutaj status.
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-05 13:20
A jak to jest z dziedziczeniem za granicą? Jak mieszkam w Szwecji i dostałbym spadek w Polsce, to w Szwecji płaci się podatek od tego albo trzeba gdzieś zgłaszać? Czy może Skatteverket się zainteresuje dopiero w momencie jakiegoś podejrzanie dużego przelewu z Polski do Szwecji

Jezeli mieszkasz w Szwecji to nie bedziesz placil podatku od spadku zarowno z zagranicy jak i od spadkodawcy zamieszkalego w Szwecji bo tu od 1 stycznia 2005 r nie placi sie tego podatku ( Inkomstskattelag 8 kap. 2 § ).
Ale jezeli na Twoje konto wplynie z zagranicy kwota wyzsza niz 150 tys kr to bank zawiadomia o tym Skatteverket wiec powinienes byc przygotowany na udowodnienie, ze te pieniadze pochodza ze spadku.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kawaler


Wpisów: 12124
Od: 2008-10-01
2024-01-05 13:23
Pikowany daj sobie siana i juz nie radz w sparawach o których nie masz zielonego pojecia.

status dyplomatyczny chroni przed wymiarem sprawiedliwosci w Szwecji

  Profil uzytkownika: kawaler     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13921
Od: 2015-10-25
2024-01-05 13:37
ha ha, status dyplomatyczny... haha.

Przypominam ze jeszcze niedawno nie odrózniałes Komisji Izby Reprezentantow od komisji Kongresu.

Faktycznie siano dla takiego dyplomaty jest odpowiednie, smacznego!
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-05 14:06
@anna987,
jezeli o smierci ojca jeszcze nie zawiadomilas ZUS to powninas to zrobic, zeby przestali wysylac rente na jego konto i wystapic do nich o zasilek pogrzebowy.

Dla otrzymania zasilku pogrzebowego nie ma znaczenia czy czy smierc nastapila w Polsce czy za granica.

"Jeżeli zgon osoby, po której przysługuje zasiłek pogrzebowy, nie nastąpił w Polsce, ale w innym państwie członkowskim UE lub EFTA, przy ustalaniu prawa do zasiłku ZUS uzna, że śmierć nastąpiła na terytorium Polski."
https://www.zus.pl/swiadcz enia/zasilki-dla-osob-pracujacych/zamiesz kalych-za-granica/koordynacja-883/zasilek -pogrzebowy
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kawaler


Wpisów: 12124
Od: 2008-10-01
2024-01-05 14:24
No chyba ze pochówek w Szwecji odbyl sie na koszt gminy w Szwecji, co sie dzieje z automatu jezeli na koncie zmarlego brak srodków.
  Profil uzytkownika: kawaler     
munatit


Wpisów: 228
Od: 2013-08-06
2024-01-05 14:49
jezusie te moje kochane. Tyroz si kon razom z olu projektuje. Onu wszystko wi. tako madro kibito? Staro szkapo alias Olo moi staro kochanyczku nikogda ni skonsumpcjonowano . Ni badz tako madro bo gadosz bajdy a ni wiosz o niczym z konkretom. Konto ni wolno ruszoc zanim ni bedzie spraw spadkowym. To bank odblokujem konto.
  Profil uzytkownika: munatit     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-05 15:15
Warunki korzystania z Forum

1. Wstęp
Pisanie na forum jest jednoznacznie z akceptacją regulaminu i świadomą zgodą na jego przestrzeganie.

2. Netykieta i zachowanie.
a) Językiem obowiązującym na forum jest polski. Staraj się pisać poprawnie i dbać o poziom wypowiedzi okazując tym samym szacunek do innych uczestników dyskusji.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13921
Od: 2015-10-25
2024-01-05 16:18
ZUS nie zawiadamia bankow o smierci!

Bank nie wie nic o smierci ojca, poki spadkobiercy nie upominają sie o srodki im nalezne z tytułu dziedziczenia.

  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-05 19:14
@ Pikowany,

z tego co piszesz mozna wyciagnac wniosek, ze skoro ona potrafi zalogowac sie na konto zmarlego ojca to nie ma sensu zawiadamiac ZUS o jego smierci tylko co m-c logowac sie na jego konto i przelewac jego rente na swoje konto.



Tylko niestety to jest oszustwo i zgodnie z art. 286 kk podlega karze pozbawienia wolnosci od 6 m-cy do 8 lat.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kawaler


Wpisów: 12124
Od: 2008-10-01
2024-01-05 20:33
Czy szwedzka FK wie ze ojciec otrzymywal rente/emryture z Polski? Bo wtedy powinien dostawac emeryture szwedzka pomniejszona o to co wyplaca mu polski ZUS.


  Profil uzytkownika: kawaler     
kawaler


Wpisów: 12124
Od: 2008-10-01
2024-01-05 20:40
W Szwecji banki z automatu dowiaduja sie o zgonach i blokuja konta.
  Profil uzytkownika: kawaler     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13921
Od: 2015-10-25
2024-01-06 08:34
Nie Ola.
Skoro ojciec udostepnił siostrom dostep do konta, a one obie są zgodne co do rozporządzaniem pieniedzmi to zadno przestepstwo.
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-06 13:59
Skoro ojciec udostepnił siostrom dostep do konta, a one obie są zgodne co do rozporządzaniem pieniedzmi to zadno przestepstwo.

Niestety ale takie dzialanie jest przestepstwem bo upowaznienie do konta bankowego traci waznosc w chwili smierci posiadacza konta i z konta zmarlego mozna otrzymac pieniadze tylko na podstawie postanowienia sadu o stwierdzeniu nabycia spadku lub wypisu aktu poswiadczenia dziedziczenia sporzadzonego przez notariusza. Ale przed zakonczeniem sprawy spadkowej bank moze wyplacic pieniadze na koszty pogrzebu po przedstawieniu rachunkow jezeli spadkodawca zostawil u nich dyspozycje na wypadek smierci.
Jesli samowolnie wyplacona kwota to emerytura z ZUS-u, ktora po smierci sie nie nalezy to trzeba ją zwrocic ZUS-owi ale i tak trzeba sie liczyc sie odpowiedzialnoscia karna, szczeg. jezeli ZUS juz zglosil to na policje. Oczywiscie mozna probowac sie bronic, ze te pieniadze zostaly przeznaczone na koszty pogrzebu.

https://www.prawo.pl/prawo /pobranie-pieniedzy-po-zmarlym-a-prawo-ka rne,518085.html
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
ogarniamwiosne


Wpisów: 364
Od: 2019-03-21
2024-01-06 16:17


"Jesli samowolnie wyplacona kwota to emerytura z ZUS-u, ktora po smierci sie nie nalezy to trzeba ją zwrocic ZUS-owi ale i tak trzeba sie liczyc sie odpowiedzialnoscia karna, szczeg"

Zakład ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca żadnych środków należnych po śmierci, takich jak renty i emerytury, tylko zasiłek pogrzebowy.

Pytałam w banku o podobną sytuację, jeśli ktoś upoważnił i udostępnił dostęp do konta, to bank nic do tego nie ma.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-06 17:56
Zakład ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca żadnych środków należnych po śmierci, takich jak renty i emerytury, tylko zasiłek pogrzebowy.

To prawda, ale ZUS nie wyplacal tych pieniedzy to musi wiedziec, ze rencista/ emeryt zmarl.
Jak nie wiesz kto ma obowiazek zawiadomienia ZUS o smierci emeryta/rencity to sobi eo tym przeczytaj np tu: https://wadowiceonline.pl/ biznes/6956-po-smierci-najblizszych-trzeb a-o-tym-poinformowac-zus

A jak myslisz, dlaczego Anna987 po smierci swojego ojca mogla zalogowac sie na jego konto i przelac jego rente z ZUS-u na swoje konto?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-06 18:05
Pytałam w banku o podobną sytuację, jeśli ktoś upoważnił i udostępnił dostęp do konta, to bank nic do tego nie ma

To sobie przeczytaj co jest napisane w § 2 kc art 101 kc:

Art. 101. Odwołanie pełnomocnictwa i wygaśnięcie umocowania

§ 2. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika , chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-06 18:11
Radze nie oczekiwac od pracownika banku, ze zna kodeks cywilny.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
ogarniamwiosne


Wpisów: 364
Od: 2019-03-21
2024-01-06 19:03


Dalej brniesz w niestworzone rzeczy?
Pomyśl zanim znowu coś wymyślisz.
Jeśli ktoś ma dostęp do konta, to nie ma znaczenia w jakim wymiarze z niego korzysta, Gdyż to w laściciel konta dał mu dobrowolny dostęp.
Nie pisz bzdur, śmierć nie ma tu żadnego znaczenia.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-06 19:12
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-06 19:21
Dura lex, sed lex
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
ogarniamwiosne


Wpisów: 364
Od: 2019-03-21
2024-01-06 19:22


"Zgodnie z punktem 10 regulaminu obsługi klienta w ramach bankowości detalicznej posiadacz rachunku chroni i nie udostępnia innym osobom swoich danych uwierzytelniających do danego sposobu dostępu do swoich rachunków. A jeśli członek z rodziny wypłaci pieniądze z rachunku zmarłego przed wpływem do banku wiarygodnej informacji o śmierci posiadacza rachunku, dlatego bank nie mógł wcześniej zablokować rachunków zmarłego klienta, wówczas wzajemne roszczenia w gronie spadkobierców mają miejsce poza bankiem."

Jeśli Anna dogadana jest z siostrą, to nikt żadnych roszczeń nie będzie miał.
Sytuacja jest prosta i klarowna.

Rozumiesz już teraz?
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2024-01-06 22:38
Zgodnie z punktem 10 regulaminu obsługi klienta w ramach bankowości detalicznej (...)

Szkoda, ze to jest dla Ciebie za trudne, zeby zrozumiec, ze ten punkt, ktory jakis bank umiescil w swoim regulaminie nie ma nic wspolnego z tym, ze wyplata srodkow w przypadku smierci wlasciela konta bankowego bez odpowiednich uprawnien jest zabroniona przez prawo.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2024-01-07 08:20
Ola ma racje co wy wymyslacie , nie masz prawa wybnrac pieniedzy
  Profil uzytkownika: kratka     
kawaler


Wpisów: 12124
Od: 2008-10-01
2024-01-08 13:45
Jezeli córka jest wspóldysponenetem konta no to ma prawo dysponowac tym kontem równiez po smierci ojca

jednak jezeli zalogowala sie na konto ojca i dokonala przelewu identyfikujac sie jako jej zmarly ojciec to jest to przestepstwo.

Podlega to kilku paragrafom, oczywiscie sad moze uwzglednic okolicznosci lagodzace i orzecze wyrok w zawieszeniu.

  Profil uzytkownika: kawaler     
ogarniamwiosne


Wpisów: 364
Od: 2019-03-21
2024-02-07 17:28


Podziel się z nami Anno jak się ma sprawa,
bo więzienie jakim Ci tu grozili chyba nie należy do najciekawszych.

  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
melchior


Wpisów: 820
Od: 2018-08-18
2024-02-10 13:16

Jak ma sie podzielić informacją skoro pewnie sama poddała sie karze i siedzi, tak ją tu znawcy prawa uświadomili.


  Profil uzytkownika: melchior     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13921
Od: 2015-10-25
2024-02-11 13:46
Na tym portalu dokładną wykładnią prawa posługoje sie wyłącznie Ronj@ .
Komentarze innych, to tylko radosna twórczość zaczerpnieta z netu.
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
JaNikt


Wpisów: 995
Od: 2016-04-16
2024-02-25 16:10

Święte słowa Koniu.
Ron@ to solidna firma.

  Profil uzytkownika: JaNikt     
Forum -> Życie w Szwecji -> Wybranie środków z konta zmarłego
Pokaż wpisy






Mechanik samochodowy Göteborg (Göteborg Partille)
REMONTY BADRUM (YSTAD)
Grund works, gardens, teracess (Stockholm )
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Praca dla koparkowego (Stockholm)
Praca w Malmö (Malmö)
Firma zatrudni (Bandhagen )
sprzatanie (Stockholm)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 37 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwecja gospodarzem Eurowizji 2024.
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony