Odwiedzin 37840466
Dziś 71
Wtorek 7 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Działalność jednoosobowa / księgowy

 
 

Pokaż wpisy
AutorDziałalność jednoosobowa / księgowy
aniaaniaania555


Wpisów: 1
Od: 2023-12-05
2023-12-05 11:34
Witam, czy prowadząc działalność jednoosobowa w Szwecji potrzebuje księgowego czy sama mogę wysyłać deklaracje itp ?
Jeśli tak to czy jest możliwość umówić się na wizytę w Skatteverket żeby ktoś mi pokazał jak to robić ?
Obecnie robi to za mnie księgowy ale jest to moja dodatkowa praca i na rozliczeniach są 2/3 faktury a księgowy sobie za to sporo liczy
  Profil uzytkownika: aniaaniaania555     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2023-12-08 09:31
Mozesz znalezc instrukcje na stronie skattu.
widze ze sa tez Webbseminarier wiec cos tam sie mozna nauczyc samemu.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2023-12-08 21:00
Nie musisz mieć księgowego. Jeśli znasz n.p.excel, to możesz to robić sama. Łatwe i tanie.
Ja tak robię od wielu lat i urząd skarbowy nie ma zastrzeżeń. Zanoszę jedynie gotową księgowość raz w roku do księgowego, aby zrobił bilans, ale to badziej z lenistwa.
Jeśli chcesz to skontaktuj się ze mną.

Mój Email: polonus26@gmail.com
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2024-01-05 01:11
A jak się prowadzi działalność w postaci sprzedaży albo usługi dla osób prywatnych to trzeba jakoś to specjalnie dokumentować, np kasa fiskalna, czy wystarczy papierowa fakturka dla klienta, i do skatteverket zgłosić sumaryczny roczny przychód? Czy jakoś bardziej magiczniej?
  Profil uzytkownika: LukiPL     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-01-05 14:14
Wystarczy faktura dla kliente. Jeśli jest to firma jednoosobowa, t.zn. jej numr to również twój numer personalny, to deklarujesz jej dochód na drugiej stronie prywatnej deklaracji podatkowej pkt. 10-17 oraz dodatkowo blankiet NE.
Jeśli zaś firma to handelsbolaget lub aktiebolaget, to musi się rozliczyć osobno, bo jest osobną jednostką prawną.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2024-01-09 15:19
Anna, nie o to mi chodziło, ale zawsze jest okazja dowiedzieć się czegoś nowego.

Mnie chodziło mi o samą formę wystawiania takiego rachunku z firmy jednoosobowej dla osoby prywantnej. W Polsce są wymagane kasy fiskalne od jakiegoś tam obrotu, czy w Szwecji wystarczy papierowy rachunek z firmy i zapłacanie podatku?

A skoro mówimy od PN, to nie wydaje mi się nic zdrożnego w tym że firma będzie miała PN taki jak właściciel (dla firmy jednoosobowej), jak rozumiem wtedy numer PN jest na każdej fakturze. Nasłuchałem się trochę o wyłudzeniach kredytów na numer PN w Szwecji. To chyba lokalny odpowiednik legendy o wyłudzeniu kredytów na kolekcjonerski dowód osobisty w Polsce, ale czy to się tak przydaża w Szwecji?
  Profil uzytkownika: LukiPL     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 529
Od: 2011-10-25
2024-01-09 16:57
Nie bardzo rozumiem z czym masz problem. Wystarcza papierowa faktura. Przecież jak kupujesz coś przez internet nawet od dużej firmy, to otrzymujesz fakturę do zapłacenia. Na przykład mój znajomy prowadzi firmę, która wykonuje usługi budowalane i sprzątania dla osób prywatnych. Wystawia klientom papierowe faktury, pocztą lub mejlowo, oczywiście z VATem, który potem deklaruje i odprowadza za klientów do urzędu podatkowego. Wystawiając prywatnym klientom fakturę, musisz doliczyć odpowiedni VAT bo oni nie są płatnikami VATu i sami nie mogą tego zrobić.
Czy ty masz może sklep? Wówczas pewnie kasa jest konieczna, ale nie znam się na tym.
Kredytu w Szwecji nie możesz wyłudzić, bo załatwia się go albo osobiście, rzadko, albo internetowo legitymując się BankID. Jeżeli więc podałeś komuś swój kod do BankID, to jest to możliwe.
Acha, prawidłowo pisze się PRZYDARZA a nie przydaża.
Polecam słownik języka polskiego.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Forum -> Życie w Szwecji -> Działalność jednoosobowa / księgowy
Pokaż wpisy






Sprzatanie- Sztokholm (Älvsjö)
Sprzatanie (Stockholm)
Mechanik samochodowy Göteborg (Göteborg Partille)
REMONTY BADRUM (YSTAD)
Grund works, gardens, teracess (Stockholm )
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Praca dla koparkowego (Stockholm)
Praca w Malmö (Malmö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 8 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwecja gospodarzem Eurowizji 2024.
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony