Odwiedzin 37840707
Dziś 312
Wtorek 7 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Dziecko ze spectrum autyzmu, terapia, przedszkole

 
 

Pokaż wpisy
AutorDziecko ze spectrum autyzmu, terapia, przedszkole
Wiola88


Wpisów: 7
Od: 2023-09-21
2023-11-12 12:05
Witam
Wyjeżdżamy z synem ( 2 lata ) do Szwecji 2 stycznia do mojego partnera. Jestem w trakcie diagnozowania synka u psychologa. Mamy tez 7 grudnia wizytę u psychiatry dziecięcego oraz bedziemy mieć opinie od terapeuty sensorycznego. Podejrzenie spectrum autyzmu. Ale jeszcze nie wiadomo. Na pewno poradnia pedagogiczno-psychologiczna wystawi opinie i być może tzw WWRD czyli w Polsce jest to wczesne wspomaganie rozwoju dziecka ( u nas są to wtedy 4-5 h darmowych zajęc np z logopeda lub terapeuta sensorycznym ). Dopiero jakby miał 2,5 roku to poradnia wystawia tez dokument o specjalnym nauczaniu np w przedszkolu. Chciałabym zapytać jak te kwestie wyglądają w Szwecji tzn czy cała dokumentacje powinnam przetłumaczyć na szwedzki, czy w Szwecji te dokumenty będą mieć znaczenie, czy dziecko będzie mogło tez uczęszczać do specjalnego przedszkola i mieć jakieś zajecia wspomagające np z terapeuta sensorycznym ( nie wiem czy taka specjalność jest w Szwecji bo u nas w Polsce terapia sensoryczna to tez nowość a z kolei logopeda to wiadomo dziecko słabo mówi po polsku a co dopiero gdyby mialbys to szwedzki lekarz logopeda ). Czy są w Szwecji polscy specjaliści z tego zakresu ? Lekarz 1 pomocy polski wiem ze tak ale on pokieruje pewnie nas dalej i tu pytanie czy są psycholodzy, logopedzi czy terapeuci sensoryczni polscy ? Ogólnie jak to wyglada jeśli dziecko będzie potrzebować wsparcia niezależnie od trgo czy zdążymy tu w Polsce zdiagnozować problem i potwierdzic lub wykluczyć spectrum autyzmu. Bardzo się denerwuje z tego względu bo chciałabym żeby dziecko będąc w Szwecji miało wsparcie i odpowiednia opiekę lekarzy czy w przedszkolu jeśli będzie taka potrzeba. Tu psycholog zasugerowała jeszcze ze gdyby diagnoza się potwierdziła to mogłabym starać się o wyrobienie dziecku stopnia niepełnosprawności ale niestety nie zdążymy już tego zrobić do stycznia bo na komisje czeka się miesiąc i nie zawsze wystawia taki dokument jeśli dziecko jest np wysokofunkcjonujace i ma np Aspargera. Psycholog mówiła ze wtedy na pewno byłoby to uwzględnione w Szwecji bo byłby to dokument medyczny a to co dostanę od poradni psychologiczno - pedagogicznej o WWRD to dokument z oświaty. Tylko opinia psychiatry do którego idziemy to opinia lekarza a poradnia PP należy do oświaty. Martwie się bo nie wiem co powinnam mieć wyjeżdżając, czy dokumenty te które tu dostanę maja znaczenie w Szwecji i ogólnie synek jest trudnym dzieckiem, krzykliwym, wpada w histerie a z tego co czytam to w Szwecji szybko reagują gdy coś się dzieje np krzyk w domu do którego moi sąsiedzi są przyzwyczajeni dlatego nie wiem czy nie warto przetłumaczyć dokumentów na Szwedki żeby w razie wizyty sąsiada moc pokazać takie papiery. Dziękuje za wszelkie informacje. Miasto do którego wyjeżdżamy do Västerås.
  Profil uzytkownika: Wiola88     
jona.c


Wpisów: 1
Od: 2023-11-12
2023-11-12 15:55
Jestem mamą dwójki dzieci z Zespołem Aspergera (13 chłopiec i 5 lat -dziewczynka). Z tego co zdążyłam się zorientować a jesteśmy tu od 07.2023 to jeżeli chodzi o terapię dzieci do 6 roku życia (wiek w którym dzieci id do szkoły) prowadzi przychodnia dziecięca ( wybieracie jakąś jak macie Personnumer i jesteście zgłoszeni do ubezpieczenia społecznego). O przedszkole wnioskujesz w gminie ja we wniosku wpisałam jako dodatkową informację że dziecko ma diagnozę. Ogólnie starają się dzieciom zapewnić wszystko czego potrzebują. W naszym przypadku był to dodatkowy nauczyciel w przedszkolu, który pomaga naszej córce, kupili jej słuchawki wygłuszające i dostosowali posiłki do tego co córka je. W przedszkolu są pedagodzy specjalni nie ma w nim natomiast terapii. W mojej gminie jest dom terapeutyczny dedykowany dzieciom i dorosłym z autyzmem, ale nie do końca wiem jak to funkcjonuje. Zapewne jest przeznaczony dla osób wymagających dużego wsparcia. Miałąm spotkanie z pielęgniarką w przychodni z miesiąc po przyjeździe, i ona powiedziałą, że może wysłać zgłoszenie na rehabilitację i wizytę u psychiatry jeśli jest taka potrzeba. Przy wizycie u pielęgniarki szkolnej starszego dziecka powiedzieli że umówią wizytę u lekarza szkolnego i on ewentualnie skieruje do psychiatry na potwierdzenie diagnozy u szwedzkiego lekarza. Mi się nie spieszy wiec sobie spokojnie czekamy na te terminy. Ogólnie to w pl jest takie podejście ze po 7 roku życia to jest za późno na terapię, a tu mają spokojne podejście do tego tematu. Nigdzie nie chcieli ode mnie dokumentów przetłumaczonych na szwedzki, wystarczyły im informacje z rozmów ze mną, ale nie wiem czy w Twoim przypadku też tak będzie. Może szwedzkie tłumaczenie diagnozy psychiatrycznej i lub z PPP przyspieszy uzyskanie terapii jakiej potrzebuje dziecko bo nie będziesz czekała aż szwedzi drugi raz zdiagnozują to samo.
  Profil uzytkownika: jona.c     
alwa12


Wpisów: 12782
Od: 2015-08-26
2023-11-12 16:46
Wiola, dziecko jest tu najwazniejsze, dlatego
powinnas przyjechac miesiac , czy dwa pozniej

Wtedy kiedy Twoje dziecko bedzie zdiagnozowane
do konca.

W Szwecji respektuja wszystkie zaswiadczenia i lepiej
zebys miala wszystko skompletowane.

Przetlumaczone na jangielski z podpisami wszystkich
lekarzy i terapeutow, wraz z pieczatkami i adresami
danych placowek.

Nie ma wzaniejszej rzeczy w tej chwili dla Ciebie
jak Twoje dziecko.

Nie wnikam czy to obiecana praca, czy slub, czy
wykupienie biletow do Szwecji i wolne Twojego
partnera, czy inne sprawy zmuszajace Cie do takiej
daty przyjazdu ?

Wszystko powinnas odlozyc na bok i dopiac sprawe dziecka
do konca- to Ci ulatwi duzo w zetknieciu ze szwedzka
sluzba zdrowia, i przede wszystkim Twojemu dziecku.

**********************

Zadni sasiedzi do Ciebie nie zapukaja jesli dziecko
bedzie glosne.
Co najwyzej wezwa anonimowo policje, a wtedy pokazujesz
papiery ze dziecko jast pod specjalna opieka.

Nic Wam sie nie stanie, dzieci z takich powodow nie
sa odbierane rodzicom-

************************

Zycze powodzenia i uzbroj sie w cierpliwosc.

Nie zbyt bezpieczne miasto Västrås, wiec musisz
podwojnie byc czujna.

************************

Postaram sie dopytac o te sensorystyczne terapie,
-nie wiem czy dobrze napisalam- odezwe sie za kilka dni.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2023-11-13 01:53
A ja bym przyjechał i wysłał dziecko do zwykłego przedszkola. Niech sami rozkmnijają co mu jest.

Może się okazać, że wcale nie ma tylu chorób co polscy lekarze chcą mu przypisać.

  Profil uzytkownika: Bartender     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2023-11-13 02:10
Dokumentację weź ze sobą, ale jej nikomu nie pokazuj, dopóki nie będziesz musiała. Przeczytają sobie po łacinie lub kodach choroby, a w najgorszym wypadku przetłumaczysz ją przez internet na angielski.

Generalnie rzecz biorąc szwedzka służba zdrowia ma w doopie polskie wyniki/badania, etc. Nie masz czym się chwalić, niech sami zrobią robotę.

A z wysyłaniem 2 letniego dziecka na rentę (niepełnosprawność) też możesz się wstrzymać. Taka decyzja z Polski nie byłaby tu honorowana, oni mają własne wytyczne.

Krótko i na temat:
- przyjeżdżasz,
- idziesz do pracy,
- dziecko do przedszkola.

Reszta sama się ułoży

Dużo zdrowia, a mniej strachu

  Profil uzytkownika: Bartender     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2023-11-17 14:28
Jak mam zupełnie inne spostrzeżenia co do działania systemu w Szwecji. Mam dziecko ze zdiagnozowanym w Polsce zespołem Aspergera. Po przyjechaniu tutaj, rozmawialiśmy pracownikami lokalnego wydziału edukacji i pracownikami szkoły. Jedyne co zrobili to adnotacja żeby wszyscy wiedzieli że dziecko ma zespół i wymaga specjalnego traktowania. Nie zaproponowali nam innych zajęć typu rewalidadacja ani różnego rodzaju warsztatów z przystosowania do życia, ani nauczyciela wspomagającego, to wszystko co w Polsce były osiągalne. Nasze spostrzeżenia są takie, że jeśli dziecko "jakoś" funkcjonuje w szkole to dostanie specjalnego wsparcia bo nie potrzebuje. Dopiero jeśli stanowi niebezpieczeństwo dla siebie lub zaczepia inne dzieci to dostaje pełną diagnozę i specjalne wsparcie ze szkoły. To samo potwierdza nam nauczycielka która naucza języka szwedzkiego po polsku, że ten system tutaj tak działa i że w Polsce jest to lepiej zorganizowane mimo że ściezka do otrzymania diagnozy i realizacji zajęć jest długa ze względu na braki budżetowe.
  Profil uzytkownika: LukiPL     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2023-11-17 14:32
Jak przeglądałem fora i różne opinie przez przyjadem tutaj, to sprawa wygląda tak że wymagana jest pełna ścieżka diagnozy dziecka, bo nie ma ujednoliconych w Europie standardów nadawania statusu niepełnosprawności. Są jakieś pilotażowe prace nad europejską kartą niepełnosprawnego, ale o ile dobrze pamięta ani Polska ani Szwecja nie bierze w nich udziału, chyba najbliżej to Finlandia była zainteresowana.
  Profil uzytkownika: LukiPL     
LukiPL


Wpisów: 43
Od: 2023-04-17
2023-11-17 14:44
Przepraszam wyżej zjadło mi słowo NIE, a to zmienia sens zdania, więc napiszę jeszcze podsumowanie:
Nasze spostrzeżenia są takie, że jeśli dziecko "jakoś" funkcjonuje w szkole to NIE dostanie specjalnego wsparcia bo nie potrzebuje.
  Profil uzytkownika: LukiPL     
alwa12


Wpisów: 12782
Od: 2015-08-26
2023-11-18 02:09
Obiecalam odezwac sie, ale widze, ze Luki mnie ubiegl.

Rzeczywiscie w dobie obecnej nie wyglada to ciekawie.
Przewaznie tak jest jak Luki opisal.

Szwecja ma szalone braki ekonomiczne i najbardziej
odbija sie to na sluzbie zdrowia i na szkolnictwie
pod ktore podchodza takze przedszkola.

kiedys personel byl bardzo dobrze przeszkolony w tym
kierunku i rzeczywiscie dzieci autystyczne byly w normalnych szkolach i przedszkolach. Jednak mialy
dodatkowe terapeutyczne zajecia. To zdawalo egzamin
Nie wszedzie. ale byli dodatkowi nauczyciele.

Potem zrobiono, mam na mysli szkole, dodatkowe klasy
dla dzieci niepelnosprawnych, co nie bylo dobre dla zadnej grupy tych dzieci.
W jednej klasie byly dzieci autystyczne , dzieci z porazeniem mozgowym i inne przypadki, co powodowalo
psychiczna i fizyczna udreke tak dla dzieci jak i personelu. Na jedna klase 12 uczniow i 3 nauczycielki
i mimo wszystko kazda ze stron poszkodowana.

Najlepszym rozwiazaniem jest normalne przedszkole,
tylko trzeba znalezc takie gdzie sa male grupy i
tylko szwedzki personel, lub takze szwedzko-emigrancki jesli emigrancki personel jest po wyzszych studiach i mowi biegle po szwedzku.

W Västerås mozga byc z tym trudnosci bo to miasto ma
olbrzymia ilosc emigrantow i personel z tej grupy ludzi
czesto nie mowi po szwedzku, lub bardzo kaleczy ten jezyk, nie mowiac o kwaliwikacjach.

Dzieje sie tak ze wzgledu na to ze szwedzki socjal
peka w szwach i nie ma pienidzy na wieczne bidragi
i jak najpredzej upych ludzi do pracy.

Mimo wszysto dziecko powinno byc zdiagnozowane do konca w Polsce, bo to ulatwi i skroci droge do spotkania specjalistow. Inaczej na wizyte bedziesz czekac
miesiacami i nie wiadomo, czy sie doczekasz.

Po przyjezdzie i wizycie w VC i dzieciecego lekarza
powinnas dowiedziec sie z ktorymi rejonami/landsting
w Szwecji Twoj lnadsting ma podpisana wspolprace i
wymiane pieniezna. Ta wiadomosc moze Ci ulatwic szybszy
kontakt ze specjalista, bo jesli w >Twoim rejonie
jest dluga wielomiesieczna kolejka do psychologa
to VC/ rejonowy osrodek zdrowia moze i ma obowiazek
skierowac Cie do innego wojewodztwa i zalatwic szybsza wizyte.

To sie tyczy wszystkich obszarow sluzbu zdrowia, szpitale, operacje i rozne zabiegi, wtedy placisz te
same pieniadze jak na swoim terenie.

Poza tym w calej Szwecji sa takze prywatne kliniki,
prywatne przychodnie o roznych specjalnosciach i jesli
maja podpisane umowy ze szwedzkim ZUS, czyli
Fösäkringskassan, to placisz taka sama stawke jak
u siebie w gminie. Przewaznie choc nie zawsze potrzebny
jest remis, czyli skierowanie od lekarza rejonowego.
Tak pol na pol.

Niech Twoj partner zrobi rozeznanie co do dobrego
przedszkola przed Twoim przyjazdem.

Musisz sie psychicznie nastawic, ze nie jedziesz do
kraju uslanego rozami, ten szwedzki mit, to juz tylko mit i to przestarzaly, raj juz dawno sie skonczyl
i napewno przez pierwszy rok bedzie Ci ciezko zrozumiec,
przystosowac sie i oswoic z biurokracja i z zupelnie
inna mentalnoscia spoleczenstwa.

Jednak do odwaznych swiat nalezy, jak podejdziesz do wszystkiego bez nerwow, tylko ze spokojem i zdecydowaniem w dzialaniu, z czasem wszystko sie ulozy.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12782
Od: 2015-08-26
2023-11-18 02:51
Podaje Ci adres i mail do Västerås, do organizacji
zajmujacej sie dziecmi autystycznymi.

Niestety nie maja terapeutow indywidualnych, ale maja
bardzo roznorodnosc aktywizacji dla dzieci, takie
jak basyeny, muzyka, jazda konna, taniec, zajecia
plastyczne itp wlasnie dla takich dzieci.

Autism Västmanland

Västerås Slottsgatan 6

vastmanland@autism.se

Twoj partner powinien tam pojsc i dowiedziec sie
wiecej, np. gdzie mozna znalezc polskiego terapeute

Osobiscie slyszalam ze w Södertälje byla bardzo dobra
polska terapeutka, ale nie moge Ci podac bo to pare lat minelo.

Musisz z mety juz teraz w Polsce zaczac uczyc sie jezyka
szwedzkiego, sa kursy na YT, chyba ze znasz j. angielski
to nie bedziesz miec zadnych problemow z porozumieniem
bo tu wszyscy mowia swietnie po angielsku.

Jesli nie znasz zadnego z tych jezykow, to od jutra
zacznij nauke, bo zginiesz w zupie, musisz szybko
stanac na wlasne nogi, a nie opierac sie tylko na
partnerze, bo Ty i Twoje dziecko tego potrzebuja.
Inaczej czarno widze Wasze poczatki.
  Profil uzytkownika: alwa12     
JolaR.


Wpisów: 1
Od: 2024-04-03
2024-04-03 20:59
Witam wszystkich,
Jestem mamą 2 dzieci (10 lat Spektrum autyzmu-ZA, 3 lata autyzm dziecięcy). Córka (10 lat), pomimo pełnej dokumentacji nie może liczyć na żadne wsparcie ze strony szkoły. Syn jest w trakcie diagnozy. Mam pytanie do Jona.c gdzie ma takie wsparcie, w jakiej miejscowości…?może mogłabym skontaktować się poza forum?
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: JolaR.     
ew_sa


Wpisów: 246
Od: 2012-11-29
2024-04-04 21:45
JolaR
Musisz od czegos zaczac. Proponuje abys zapisala sie do organizacji ktora pomaga ludziom z autyzmem. W Twojej sytuacji powinnas to zrobic na stronie domowej:

https://www.autism.se/

Wybierz swoj region i miejscowosc w ktorej mieszkasz, wypelnij formularze, wplac roczna oplate i mozesz dzialac. Nie wiem jak dlugo mieszkasz w Szwecji ale moge Ciebie zapewnic ze to bardzo duzo Tobie i Twoim dzieciom pomoze. Organizacja jest pozapolityczna, utrzymuje sie ze skladek, dotacji i zasilkow z fundacji. Zwykle oddzialy prowadza dzialalnosc ktora odzwierciedla potrzeby czlonkow. Organizowane sa zajecia, wyjazdy, wyklady, spotkania a takze mozesz otrzymac bardzo duzo informacji praktycznych, nawet pomoc prawna. Sama jednak rowniez musisz sie zaangazowac. Poznasz na pewno duzo ludzi ktorzy sa w podobnej sytuacji jak Twoja. Dobra rada: na poczatku zadawaj pytania i sluchaj uwaznie odpowiedzi. Tu nic nie idzie szybko, zacznij zbierac informacje a pozniej zobaczysz. A w szkole...no coz oni sami decyduja jakiej pomocy dziecko potrzebuje. Dlatego dobrze miec niezalezna pomoc za plecami. Pozdrowienia i powodzenia
  Profil uzytkownika: ew_sa     
Forum -> Życie w Szwecji -> Dziecko ze spectrum autyzmu, terapia, przedszkole
Pokaż wpisy






Sprzatanie- Sztokholm (Älvsjö)
Sprzatanie (Stockholm)
Mechanik samochodowy Göteborg (Göteborg Partille)
REMONTY BADRUM (YSTAD)
Grund works, gardens, teracess (Stockholm )
Firma sprzątająca zatrudni Panie (Stockholm (Älvsjö))
Praca dla koparkowego (Stockholm)
Praca w Malmö (Malmö)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwecja gospodarzem Eurowizji 2024.
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony