Odwiedzin 37781090
Dziś 1413
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Rejestracja w urzędzie podatkowym

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorRejestracja w urzędzie podatkowym
Jagódka


Wpisów: 4
Od: 2023-02-03
2023-02-03 17:53
Witajcie wszyscy! Jest to mój pierwszy post i postaram się być jak najbardziej zrozumiała, bo ogromnie potrzebuje wsparcia bardziej doświadczonych ode mnie.

Chciałam przeprowadzić się do Szwecji ze względu na związek ze Szwedem, jednak od miesięcy formalności wygrywają każdą walkę. Chciałam zarejestrować się w urzędzie podatkowym aby otrzymać własny numer i zaistnieć jako mieszkaniec.

Na potrzeby sytuacji w której jesteśmy z partnerem w tym momencie jestem osobą niepracującą i niestudiującą. Nie mam nikogo w rodzinie mieszkającego w Szwecji. Nie jesteśmy z partnerem po ślubie.

Powiedziano mi w urzędzie szwedzkim, że aby się zarejestrować potrzebuje między innymi oświadczenia, że ja lub mój partner posiadamy oszczędności pozwalające mi na utrzymanie się przez rok czasu na terenie Szwecji, oficjalnej informacji o obejmującym mnie pełnym ubezpieczeniu z kraju pochodzenia wraz z wydanym na tej podstawie dokumentem S1. Zabrałam się więc do roboty i jadę do Polski dowiedzieć się jak zdobyć dokument S1. W NFZ poinformowano mnie, że jeśli nie pracuje i nie studiuje, muszę zgłosić wniosek o ubezpieczenie dobrowolne i na tej podstawie mogę ubiegać się o dokument S1. Ubezpieczenie dobrowolne może zawrzeć jedynie osoba zamieszkująca teren Polski, więc dla pewności zadzwoniłam na infolinie NFZ i potwierdzono że na podstawie ubezpieczenia dobrowolnego faktycznie mogę ubiegać się o dokument S1. Wniosek złożony, ubezpieczenie dobrowolne przyznane, idę do oddziału NFZ gdzie mówią mi, że nie ma takiej mowy, żeby dostać dokument S1 na podstawie ubezpieczenia dobrowolnego, ponieważ w momencie zmiany miejsca zamieszkania na ten innego kraju tracę prawo do ubezpieczenia dobrowolnego w Polsce. Dzwonie znowu na infolinie, Pani przy telefonie mówi, że nie wie co mi powiedzieli w oddziale, ale oni mają taką informację, że jak najbardziej na podstawie ubezpieczenia dobrowolnego można. Piszę maila do siedziby NFZ, otrzymuje zwrotnego, że nie można.

Moje pytanie: Jak mogę zarejestrować się w urzędzie podatkowym w Szwecji nie pracując i nie studiując, nie mając ubezpieczenia z tytułu ubezpieczenia członka rodziny (+26lat). Oficjalnie jest to możliwe jeśli udowodnisz zdolność finansową, jednak jak zdobyć ten dokument S1 w tym wypadku? Czy ktoś miał takie doświadczenia?

Mam nadzieję, że sytuacja którą przedstawiłam jest klarowna. Bardzo dziękuję z góry za wsparcie
  Profil uzytkownika: Jagódka     
JaNikt


Wpisów: 992
Od: 2016-04-16
2023-02-03 18:18



A nie prościej zmienić partnera?
Tego kwiatu to pół światu.
  Profil uzytkownika: JaNikt     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2023-02-03 18:57
nie jest to tak żeby dostać S1 to trzeba mieć wpierw prace? a potem zgłosić do FK ¨
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Jagódka


Wpisów: 4
Od: 2023-02-03
2023-02-03 19:04
Właśnie na to wyglada i tutaj kwestia tego: Jeśli osoba nie jest pracująca to nie może się w żadnym wypadku zarejestrować w urzędzie podatkowym? Na przykład powiedzmy kobieta w ciąży pracy w szwecji nie znajdzie a jak znajdzie to na okres próbny, czyli przez okrez x miesięcy do czasu jak dostanie umowę na min. 12 miesięcy nie będzie mogła nawet wnioskować o ten cały dokument S1 przez co nie będzie istniała w systemie, nie mówiąc już o jakiejkolwiek pomocy lekarskiej w Szwecji innej niż prywatna lub w stanie zagrożenia życia. Myślałam, że może ktoś miał doświadczenie z rejestracją w Szwecji nie posiadając pracy/studiów
  Profil uzytkownika: Jagódka     
Polopicante


Wpisów: 365
Od: 2018-08-19
2023-02-03 19:10


Widze,że chcesz kombinowac,
pamietaj,że w Szwecji można tylko raz coś..tam nie do końca prawdę powiedzieć, drugi raz to juz deportacja.
  Profil uzytkownika: Polopicante     
Jagódka


Wpisów: 4
Od: 2023-02-03
2023-02-03 21:45
Niby tak piszą na stronie skatteverket.se
W przypadku rejestracji w rejestrze z tytułu posiadania wystarczających finansów na utrzymanie do 1 roku (czyli bez pracy i studiów):

"You can also have a fully comprehensive private health insurance. In that case it must fulfil the following four criteria:

1. The health insurance should give you cover for the time that you live in Sweden.

2. It should be valid for at least one year from the date that you moved to Sweden.

3. It should comply with one or other of the following requirements:

it should compensate necessary healthcare up to a value of at least SEK 10 million, or
it should correspond to the statutory health insurance in the EU or EEA nation of which you are a citizen or moved from, or
it may cover necessary healthcare for a lower amount than SEK 10 million but, in that case, the insurance should pay for your homeward journey for continued care in your home country.
4. The insurance may not have any exemption clauses that mean that it does not cover necessary medical care. There may be clauses that apply to dental care, fertility treatments, voluntary plastic surgery and force majeure situations such as war and natural catastrophes as well as preventive healthcare (for example health examinations without a medical justification), vaccinations, care of injuries resulting from participation in official sports competitions or training for such competitions, and care of injuries resulting from ‘high-risk activities’, e.g., parachuting and mountain climbing."
  Profil uzytkownika: Jagódka     
Jagódka


Wpisów: 4
Od: 2023-02-03
2023-02-03 21:53
Polopicante, właśnie tego się bardzo obawiam, ale na stronie skatteverket.se wyraźnie piszą, że można wnosić o zarejestrowanie w urzędzie podatkowym z tytułu posiadania środków do życia w zakładce "you are moving by yourself and you are self-sufficient". W wypadku nie posiadania pracy i nie studiowaniu. Można rejestrować się zarówno jako członek rodziny osoby zamieszkałej w Szwecji jak i samodzielnej. Piszą też, że można zamiast ubezpieczenia NFZ mieć prywatne które pokrywa wyznaczone punkty.
  Profil uzytkownika: Jagódka     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2023-02-03 23:03
Ten sposób, który wybrałaś do zarejestrowania się w SKV jest niemożliwy do wykonania dla ciebie. Ja pomagam w rejestracji Polakom już od kilkunastu lat i jeszcze nigdy nikt nie dostał pobytu w Szwecji w ten sposób. Jeśli byłoby to łatwe, to Szwecja byłaby zalana takimi imigrantami.
Piszesz, że chcesz przeprowadzić się do Szwecji ze względu na związek ze Szwedem. Jaki to jest związek, jeśli ty przyjechałaś z Polski a on mieszka w Szwecji?
Nic nie piszesz jak długo jesteście w związku i gdzie mieszkalicie razem, w Szwecji? w Polsce?
Dlaczego nie możesz tu podjąć pracy, która byłaby najłatwiejszym sposobem uzyskania rejestracji w Szwecji.

Jeśli chcesz informacji, podaj mi swój numer telefonu na adres mejlowy: polonus26@gmail.com
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Pikowany_Kon


Wpisów: 13920
Od: 2015-10-25
2023-02-04 08:01
Anna ma racje, to najgorszy sposób z kategorii:
niemożliwy. Tę droge sobie odpuść.
  Profil uzytkownika: Pikowany_Kon     
Forum -> Życie w Szwecji -> Rejestracja w urzędzie podatkowym
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony