Odwiedzin 37804211
Dziś 535
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Poszukuję zaczerpnąć informacji na temat podatków.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPoszukuję zaczerpnąć informacji na temat podatków.
Sylwesterm


Wpisów: 7
Od: 2022-09-30
2022-10-07 08:17
Witam,od nie dawna jestem na działalności w Polsce i pracuję w Szwecji dla polskiego podwykonawcę który ma umowę z. Szwedzką firmą.Chcoalbym nawiązać kontakt z kimś kto zna się trochę na przepisać szwedzkich,jakieś biuro podatkowe,księgowy.prosze o kontakt.dziekuje.
  Profil uzytkownika: Sylwesterm     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-10-07 18:20
Sylwesterm, tu u gory w listewce masz dzial Bazar, tam
sa rozne ogloszenia, jednak radzilabym bys poczekal,
moze Forumowiczka AnnaZM tu zajrzy i Ci pomoze, bo
jest biegla w tych sprawach.
W tym Dziale, w ktorysm temacie jest link do niej,
poszperaj i napisz do niej, ja w tej chwili nie pamietam
i nie mam czasu by szukac-powodzenia.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-10-07 18:22
"ktoryms"
  Profil uzytkownika: alwa12     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2022-10-08 21:02
Zasady podatkowe dla polskich jednoosobowych firm pracujących w Szwecji są jasno określone. Firma szwedzka zatrudniająca firmę polską ma dwie możliwości. Jeśli firma polska jest zarejestrowana w Szwedzkim urzędzie podatkowym i okaże t.z.w. F- skattesedel , to należność za fakturę jest wypłacana w całości, t.z.n bez potrąceń. Firma polska otrzyma wówczas 10-cio cyfrowy szwedzki numer rejestracyjny zaczynający się cyfrą 3 i jeśli jest to PRAWDZIWA firma to zapłaci podatek dochodowy w Polsce. Oczywiście jeśli równiez nie przekroczy 183 dni pobytu.
Druga możliwośc, to firma polska nie rejestruje się w szwedzkim urzędzie skarbowym i wóczas klient, czyli firma szwedzka potrąca z każdej faktury około 30 procent i odprowadza to do urzędu skarbowego. Po zakończeniu roku firma poska może zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot wpłaconej kwoty i jeśli jest to PRAWDZIWA firma, powinna ten zwrot otrzymać. Informacja w linku:
https://www.skatteverket.s e/foretag/internationellt/anlitautlandskt foretagforarbetesomfysisktutforsisverige. 106.64a656d113f4c7597018fe.html
Informacja o rejestracji firmy jest na stronie:
https://www.skatteverket.s e/foretag/internationellt/utlandskaforeta gisverige/registreraverksamhet.4.569165a0 1749e7ae7893042.html
Napisałam celowo PRAWDZIWA firma, ponieważ w Szwecji ma miejsce zjawisko fałszywych firm, t.zw. Falska företagare. Polega to na tym, że firma szwedzka, najczęściej prowadzona przez Polaka zamiast zatrudnić pracownika zatrudnia innego rodaka z Polski posiadającego firmę jednoosobową i t.zw. A1. Jeśli osoba ta pracuje w ten sam sposób co pracownik to jest ona w świetle prawa szwedzkiego uważana za pracownika i powinna płacić podatek dochodowy w Szwecji a cała konstrukcja jest przestępstwem skarbowym.
Takiego fałszywego przedsiębiorcę łatwo poznać, bo pracę zleca mu „szef”, czyli nie jest samodzielny, pracuje dla jednej firmy, poza Szwecją nie ma w ogóle lub ma pomijalne dochody a poza tym zwykle pracuje za stawkę pracowniczą. N.p. w budowlance prawdziwa jednoosobawa firma polska powinna fakturować około 400 koron za godzinę.
Dla informacji: pracownik budowlany początkujący, zatrudniony na umowie, otrzymuje min. 185 kr na godzinę a dobry fachowiec ok.250 kr.
Zwróć też uwagę na płacenie VATu, czyli po szwedzku MOMSu. Jeśli wystawiasz fakturę bez momsu, to napisz wyraźnie MOMS 0 kr a następnie napisz ” Omvänd skattskyldighet inom byggsektorn gäller” To oznacza, że obowiązek zapłacenia VATu spoczywa na twoim kliencie, czyli płatniku faktury.
Informacja o tym na stronie:
https://www.skatteverket.s e/foretag/moms/sarskildamomsregler/byggve rksamhet/omvandskattskyldighetinombyggsek torn.4.47eb30f51122b1aaad28000545.html
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to podaj swój telefon lub mejl na adres: polonus26@gmail.com



  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Forum -> Życie w Szwecji -> Poszukuję zaczerpnąć informacji na temat podatków.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 3 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony