Odwiedzin 37800973
Dziś 1417
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Szwedzki PESEL

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzwedzki PESEL
Monika0034


Wpisów: 1
Od: 2022-09-22
2022-09-22 19:14
Chciałabym się dowiedzieć jak najlepiej w mojej sytuacji uzyskać szwedzki PESEL. W Szwecji jestem od 3 miesięcy wraz z moim chłopakiem, który tutaj wynajmuje mieszkanie i pracuje i na tej podstawie dostał PESEL. W sierpniu miałam rozmowę o prace ale mnie odrzucili i czekam na kolejne odpowiedzi. Czy jest szansa dostać szwedzki PESEL bez zatrudnienia ? W jaki sposób mogę się o niego ubiegać i jakich dokumentów potrzebuje.
  Profil uzytkownika: Monika0034     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2022-09-22 20:28
Moniko, szwedzki numer personalny możesz otrzymać tylko wtedy, gdy wykażesz że możesz się sama utrzymać. W twoim wypadku jest do tego potrzebna stała praca.
Jest też możliwość otrzymania numeru jeśli jest się członkiem rodziny osoby jużś mieszkającej w Szwecji. Jest to współmałżonek lub partner, ale w tym drugim przypadku trzeba udowodnić, że związek trwał co najmniej 6 miesięcy t.zn. wspóny meldunek w Polsce, wspólne konto bankowe i.t.d.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Dariusz1


Wpisów: 19
Od: 2022-12-14
2023-02-28 18:27
A jesli sie ma stala prace i jest sie zameldowanym to po ilu miesiacach dostanie sie staly pesel?

I czy jezeli bedzie przerwa w tym czasie w pracy (zmiana pracy) to potem ten czas liczy sie od poczatku?


Dziekuje za pomoc
  Profil uzytkownika: Dariusz1     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2023-02-28 21:18
Na wstępie chcę zaznaczyć, że t.zw. stały numer personalny czyli szwedzki pesel jest przyznawany osobom, które zamieszkują na stałe w Szweji, czyli zgłosiły chęć wyemigrowania za swojego kraju i osiedlenia się w Szwecji.
W Szwecji nie ma czegoś takiego jak meldunek, to nie wojsko. Po prostu zgłasza się adres zamieszkania. Adres ten nie daje żadnych praw do zajmowanego lokalu.
O stały numer praktycznie można się starać już po 4 miesiącach pobytu i stałej pracy. Piszę po 4 miesiącach ponieważ oprócz pokazania umowy o pracę na stałe lub ponad rok trzeba też pokazać co najmniej 3 specyfikacje wypłat miesięcznych, a te otrzymuje się w ciągu 4 miesięcy. Dobrze jest okazać też dowody wpłat zarobków na konto bankowe.
Jeżeli jest przerwa w pracy to znaczy, że pierwsza praca nie była stała, czyli nie była podstawą do starania się o pobyt stały. Wówczas liczymy czas od rozpoczęcia zatrudnienia na stałe.

  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Dariusz1


Wpisów: 19
Od: 2022-12-14
2023-03-01 18:13
Ok dziekuje za wyjasnienie podstawowych kwestii

Tak mieszkam w Szwecji, natomiast nie zglaszalem nigdzie w Polsce, ze juz jestem rezydentem w Szwecji bo nie ma takiej konieczbosci aby nie odprowadzac podatku w Polsce dodatkowo.

Mam przepracowane ponad 3 miesiace, mam 3 dokumenty wyplat i 3 wplaty na konto bankowe wynagrodzenia. Byla to umowa na stałe. Ale ta firma upadla i teraz bede mial nowa prace. Takze nie z mojej winy nie pracuje dalej. Stad moje pytanie czy koleine wyplaty beda sie liczyć ciagiem czy na od nowa. A pytam bo zlozylem o pesel w urzedzie.

Dziekuje

  Profil uzytkownika: Dariusz1     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2023-03-01 19:21
"W Szwecji nie ma czegoś takiego jak meldunek, to nie wojsko. Po prostu zgłasza się adres zamieszkania. Adres ten nie daje żadnych praw do zajmowanego lokalu."

I nie i tak. Wedlug prawa trzeba byc gdzies "folkbokförd" (nazwijmy to "meldunkiem") w przeciwnym razie sa kary. Prawa do lokalu niby nie daje, ale w praktyce nie mozna miec hyresrätt nie bedac tam folkbokförd.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2023-03-02 00:46
"trzeba byc gdzies "folkbokförd" (nazwijmy to "meldunkiem") w przeciwnym razie sa kary."

Jakie są kary za brak "folkboförd"?!?

  Profil uzytkownika: Bartender     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2023-03-02 16:41
Nowa praca i nowe wypłaty od nowa. Oficjalnie wystarczy umowa o pracę na stałe, ale biorąc pod uwagę skłonności do oszustwa u naszych rodaków, urząd skarbowy często prosi też o potwierdzenie zatrudnienia specyfikacjami wypłat i wyciągami z banku. Ja sama spotkałam sie z przypadkami kiedy Polacy kupowali umowę o pracę.
Drugie pytanie
Nieprawdziwe zgłoszenie adresu lub jego brak jest przestępstwem, które może spowodować karę pieniężną lub więzienie do 6 miesięcy zgodnie z Folkbokföringslagen (1991:481)
Straff. 42 § Den som lämnar oriktig uppgift till grund för beslut om folkbokföring döms, om åtgärden innebär fara i bevishänseende, för folkbokföringsbrott till böter eller fängelse i högst sex månader. Detsamma gäller den som inte fullgör sin anmälningsskyldighet enligt 25, 26 och 27 §§.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Forum -> Życie w Szwecji -> Szwedzki PESEL
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony