Odwiedzin 37803485
Dziś 3929
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Praca

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPraca
Katarina123456


Wpisów: 58
Od: 2016-12-24
2022-06-06 17:18
Hej mam pytanko w sprawie pracy. Mam zamiar wrucic do Szwecji i chciałabym znaleźć jakoś pracę dla siebie i partnera. Mamy oby dwoje prawko mam personumer, mam nadzieję że dostanę od was jakieś fajne propozycje.🙂 Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: Katarina123456     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2022-06-06 17:56
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Zanim napiszesz, przeczytaj regulamin]
  Profil uzytkownika: melchior     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2022-06-06 19:35


Promowanie ciemnoty? antypolska reakcja ? kajetan, opanuj sie.
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-06-07 00:51
Co prawda nie czytalam Twojego wpisu Melchoir, ale
obserwujac Twoje pisemne reakcje, domyslam sie, ze
Twoj wpis nie byl mily, czy przychylny.

Katarina walczy o byt jak moze, co wielokrotnie pokazywala tu na tym Forum swoimi pytaniami.

I za to trzeba Ja chwalic....a nie ganic za braki
w gramatyce polskiej...moze miala idiotow za nauczycieli,
moze musiala od dziecka stac latem przy szosie w oparach
benzyny i sprzedawac jagody by zarobic na buty, szkolne przybory, kurtke na zime osv. ... nie wiesz tego, ja tez
nie wiem, ale pamietam jej wpisy i wiem ze Dziewczyna
walczy o byt, nie ma latwo, ale walczy.

Oby kazda kobieta tak walczyla jak Ona

Lata 80- ile ja tu spotkalam Polek co wyrazaly sie
bardzo elokwetnie...nigdy nie pracowaly...mezow mialy
starych(Szwedow) i bulke przez bibulke, wszystkie
ponoc po studiach, nosy w gore, dzis juz czesc pomarla
czesc siedzi na folkpension + bostadatillägg, bo nic
sobie nie wyåracowaly te damulki i na nic im sie
przydala poprawna gramatyka jezyka polskiego.

Ja oczywisce nie jestem za tym by nie szanowac mowy
ojczysterj- sama z uplywem czasu robie bledy, nawet
kardynalne ale takze nie jestem za tym zeby ponizac osoby, ktore robia te bledy....szczegolnie takie
Jak Katarina, ktora walczy o swoj byt.
  Profil uzytkownika: alwa12     
JurekKiller


Wpisów: 45
Od: 2021-03-28
2022-06-07 09:09
Witam wszystkich. Tez wlasnie zaczynam sie zastanawiac nad przeprowadzka do Szwecji. Tj. Sciagnieciem tutaj kobiety. Zastanawia mniee gdzie moglibysmy znalezc dla niej prace. Ona magister poloznictwa co wiadome, ze nie dostanie pracy w zawodzie, bez znajomoscii szwedzkiego. Ale zna biegle jezyk angielski, wiec mysle, ze moze jakos sie uda znalezc prace? Biore pod uwage mniejsze miasta takie jak Kalmar czy Karlskrone. Najbardziej zalezy nam na poludniu. Byle nie w Malmö. Nie wiem, czy zkladac osobny watek, czy moze ktos cos doradzi. Ewentualnie gdzie szukac ofert pracy po angielsku, lub z wystarczajacym jezykiem angielskim. Dzieki z gory za odpowiedzi.
  Profil uzytkownika: JurekKiller     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2022-06-07 11:48
Jurek jak twoja kobieta jest polozna to wg mnie najlepsze dla was bedzie jak ona pojdzie do szkoly na intensywny kurs i nie bedzie pracowala. Jak znajdzie jakas robote byle tylko cos zarobic to ugrzeznie i bedzie jej ciezko z tego bagna sie wygrzebac...po pracu uczyc sie ciezko, kursy wieczorowe trwaja wieki itd a jak polioczsz kase w powiedzmy okresie 4 letnim to na jedno wyjdzie.

Pojdzie do gownianej pracy a niedaj boze na sprzatanie bedzie zarabiala grosze...moze w 3 lata osiagnie poziom jezyka zeby dostac prace w zawodzie. Jak podliczysz 3 lata gownianej roboty i jede rok normalnych zarobkow albo 2 lata w domu i intensywne kursy dzienne i 2 lata pracy w zawodzie to na jedno wam wyjdzie w sensie finasow.

Druga sprawa to jak ona jeszcze w polsce to niech juz teraz zacznie kurs jezyka. zanim tu przyjedzie to juz cos bedzie umiala. Sa kursy online- platne ale nie kosztuja az tak duzo.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
JaNikt


Wpisów: 994
Od: 2016-04-16
2022-06-07 12:38


I nigdzie nie trzeba" chodzić"
  Profil uzytkownika: JaNikt     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-06-07 14:58
polozna z angielskim bez problemu znajdzie prace w swoim zawodzie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2022-06-07 17:13


Położna z angielskim? Znajdzie prace bez problemu i sądzę,że sporo wieksza kasę dostanie niż Ty, a w Geteborgu mogą jeszcze mieć dodatkowe gifty.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-06-07 17:35
JurekKiller, podaj adres mailowy do siebie, taki
wymyslony na ta okazje, odezwe sie i mozliwe ze
bede mogla pomoc. mam teraz 2 godziny wolne i w tym czasie moge napisac, bo potem mam dyzur.
Inaczej dopiero jutro sie odezwe.
  Profil uzytkownika: alwa12     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-06-07 20:25
i chuj bedzie gownoburza!

"
Pojdzie do gownianej pracy a niedaj boze na sprzatanie bedzie zarabiala grosze...moze w 3 lata osiagnie poziom jezyka zeby dostac prace w zawodzie. Jak podliczysz 3 lata gownianej roboty i"


Ty wez naucz sie szacunku! Zawod jak zawod. Ludzie wykonuja taka prace, a ty taki plytkimi tekstami jedziesz?
Nie, nie obrazasz mnie. Mimo, ze pracowalam w branzy sprzatajacej.
Nie ma nic gorszego od gownianych ludzi.

Co za paskudna ksiezniczka z ciebie!
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2022-06-07 20:59


Po co sie denerwujesz pati?
Widzisz,że to jakaś patologia,
sporo w tym racji, nie ma nic gorszego niż gówniani ludzie.
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
JurekKiller


Wpisów: 45
Od: 2021-03-28
2022-06-07 21:41
Przepraszam za zwloke, dopiero wszedlem na forum. JurekKiller28@interia.pl chetnie sie dowiem czegos konkretnego kobitka sie pracy nie boi, nawet myslala o kurierce ;D dzieki za odpowiedzi dopiero zaczynamy myslec nad planem
  Profil uzytkownika: JurekKiller     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2022-06-07 23:31
Skad sie tutaj biora ci wszyscy znawcy. Polozna prowadzaca porod i komunikujaca sie z rodzaca po angielsku!!! Nie zamierzam prowadzic wykladu ale jedna rzecz jest oczywista. Pracy jest w brod bo to chyba w tej chwili najbardziej ”chodliwy” zawod. W Lundzie brakuje ok 50% poloznych, w Malmö rowniez.

Zapotrzebowanie na polozne jest ogromne, polskie wyksztalcenie ma bardzo wysoka renome. Warunek: jezyk! Szwedzki oczywiscie. Kryteria zaleza od Regionu, wymagany jest pewien poziom aby otrzymac szwedzka legitymacje.
AF organizuje pare razy w roku kursy dla osob z wyzszym wyksztalceniem m.in dla przyszlych pracownikow sluzby zdrowia. Aby sie na taki kurs zakwalifikowac nalezy posiadac numer ewidencyjny, personnummer. Innym wyjsciem jest kupno kursu prywatnego najlepiej w Folkuniversitetet w Lundzie. Maja wiele kursow, mozna zapytac sie ktory spelnia wymogi Regionu. Ile kosztuje nie wiem, trwa zdaje sie kolo czterech miesiecy i FU gwarantuje ze wszyscy ktorzy stosuja sie do metodyki, robia ”zadania domowe”, itp. osiagaja oczekiwany poziom. Poza tym dzieki uczestnictwu w takim kursie mozna o wiele latwiej otrzymac PN.

I nawet nie mysl o tym aby dziewczyna zaczynala jako sprzataczka, opiekunka dzieci czy inny idiotyzm. Nie, ja nie gardze zadna praca, szczegolnie taka ktora jest dobrze wykonana i na bialo. Jej nikt dyplomu w teczce nie przyniosl, to byl wynik cholernej roboty, nerwow i nieprzespanych nocy. O idiotach ktorzy gnebili studentow nawet nie wspomne. Teraz czas na normalne zycie.

Co powinna zrobic? Zebrac wszystkie papiery i opinie, napisac CV, stworzyc swoj profil na Linkedin i uczyc sie szwedzkiego przez internet, poznawac slowa, zwroty, sluchac wymowy. Skonczyla poloznictwo to zna metodyke uczenia. Nie szukac kontaktow z polskimi firmami posredniczacymi w znalezieniu pracy tutaj i kursie szwedzkiego w Pl. To wyrzucone pieniadze.
Natomiast sa szwedzkie firmy typu Stepstone, Adecco ktore rekrutuja personel na rachunek szpitali szwedzkich. I nie tylko.

Jeszcze jedno; moze zaprzestalbys zwrotu moja kobieta. Zoladek sie do gardla podnosi. Kochanka, przyjaciolka, znajoma, partnerka a nie Twoja wlasnosc.

Do roboty, sytuacja w poloznictwie to Klondike dla osob z wyksztalceniem w tym kierunku.


  Profil uzytkownika: ew_sa     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-06-08 06:24
jprdl

Najbardziej podoba mi sie ta część wykładu:
moja kobieta

Utrzymany na tym wysokim poziomie co "chodzenie do banku"



  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-06-08 06:27
Nie wazne, że czlowiek nie napisal "moja kobieta"
  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-06-08 06:52
W odpowiedzi na temat kobiety z magistrem poloznictwa.
Jesli kobieta, chce kontynuowac prace w zawodzie i jesli jeszcze nie trafiliscie na te strone, to polecam.
Tez jest podane na jakim poziomie ma byc szwedzki.

https://legitimation.socia lstyrelsen.se/legitimation/utbildad--3-ar -utanfor-euees-/barnmorska-utbildad-utanf or-EU-EES-minst-tre-yrkesar-inom-EU-EES/


Na temat szukania pracy, niekoniecznie w zawodzie, np podczas nauki jezyka.
Aby oplacic rachunki. Cokolwiek.


Prace najlepiej szukac z ogloszen urzedu pracy. W jakis sposob sa weryfikowane.

I fajnie by bylo (dla umiejetnosci jezykowej), zeby byl kontak z ludzmi. Ale to raczej oczywiste

I jesli to bedzie tymczasowo wykonywana praca - unikać malych firm. Polskich tez Chyba, że ma naprawde dobre referencje.
Chociaz ta zasada dotyczy tez stałych prac



O pracy w zawodzie (oprocz wyzej podanego linku)
Poszukajcie w necie, tematow na forach w temacie pracy zwiazanej ze sluzba zdrowia bez umiejetnosci jezyka.
Kobieta, nie jest pierwszą w Szwecji w takiej sytuacji

Napewno znajdziecie wiele porad i napewno nie bedzie to wiedza ogolnikowa. Zapewne z przykladami i linkami




  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-06-08 06:55
Przepraszam!

Poprzedni link jest zly!

Sorry!

https://legitimation.socia lstyrelsen.se/legitimation/utbildad-i-eue es/barnmorska-utbildad-inom-eu-ees/
  Profil uzytkownika: pati_sko     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2022-06-08 07:22


https://www.paragona.com/p l/strona-glowna/

To podstawa.
  Profil uzytkownika: melchior     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2022-06-08 08:32


Nie słuchaj tych opowieści.
Personel medyczny /wykfalifikowany/ pracy w Szwecji szuka w Polsce, są od lat duże firmy, które kontraktuja pracowników, oferuja bezpłatne kursy językowe, zapewniają ochronę prawną i bardzo często cały socjal,włącznie z mieszkaniem. Wystarczy poszukać.

https://www.slsunited.com/ pl/dla-pielegniarek/


https://www.pielegniarki.i nfo.pl/aktualnosci/poszykujemy-do-pracy-w -szwecji-pielegniarek-i-poloznych-zapewni amy-kursy-jezykowe


https://www.medena.com.pl/ oferty-pracy/praca-w-szwecji/

https://www.praca.pl/piele gniarka-pielegniarz_834239.html

  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2022-06-08 11:33
@Marta
Wow, czy te firmy sa prowadzone przez Caritas. Wszystko za darmo? Podane pod nos, ubezpieczenia, mieszkania, pomoc prawna? Zesmiac sie mozna ze smiechu. Nawet nie mam sil na komentarz.

@killer

Podaje Tobie link do Region Skåne:

https://www.skane.se/jobba -hos-oss/utbildad-utomlands/

Jezeli dziewczyna chce pracowac w swoim zawodzie a pracy jest tyle ze mozna wybierac i przebierac to niech ich skontaktuje, mejlem. Ona sama, osobiscie. Dowie sie wszystkiego.
O polskich firmach outsouringowych niech nawet nie mysli, to jeden wielki bluff i dojenie pieniedzy. No chyba ze chce wyrzucic piec lat studiow na smietnik.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2022-06-08 11:53


"O polskich firmach outsouringowych niech nawet nie mysli, to jeden wielki bluff "

I tu niestety sie mylisz, bo nigdy z nich nie skorzystałaś.
U nas 99% dziewczyn tak pracuje, z tego co wiem, to nikt nie narzeka.
Ale najlepiej wejść na polskie fora i poczytać,po co snuć takie teorie? Jest tam masa dziewczyn,ktore od lat tak pracują i opowiadaja jak jest.
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 11:56
ew-sa

AF organizuje pare razy w roku kursy dla osob z wyzszym wyksztalceniem m.in dla przyszlych pracownikow sluzby zdrowia. Aby sie na taki kurs zakwalifikowac nalezy posiadac numer ewidencyjny, personnummer.

Niekoniecznie - na sfi można się zapisać nie mając pn - wystarczy że jest - w trakcie - a jako żona na pewno go dostanie.

Chyba że to żona od miesiąca - ha ha!
  Profil uzytkownika: seba007     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 12:02
Marta_wawa

Może nie wiesz- ale te firmy mają w umowie aneks że nie podpiszesz umowy z firmą do której cię skierują - po ukończeniu umowy z ich fimą - przez ileś lat.
To taka fajna opcja?
  Profil uzytkownika: seba007     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 12:06
Może się bardzo spodobać praca w danej firmie - i firma będzie cię chcieć - co zrobić z tym punktem umowy?
  Profil uzytkownika: seba007     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2022-06-08 12:17


Trzeba czytać co się podpisuje
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2022-06-08 12:27


Ale już pytam jaka jest rzeczywistość

  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 12:29
I to, że dosyć dużą częśc swoich zarobków inkasuje ta firma-jako swoje koszty-to też takie fajne?
  Profil uzytkownika: seba007     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 12:31
Więc po co to reklamujesz-to nie jest najlepsza opcja dla w tym temacie.
  Profil uzytkownika: seba007     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 12:32
Ja to kiedyś przerabiałem.
  Profil uzytkownika: seba007     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 12:34
Trzeba czytać co się podpisuje-
to jest ta twoja porada?
  Profil uzytkownika: seba007     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 12:36
Czasami te umowy mają kilka stron-drobnym drukiem-a to jest akurat najmniejszym.
  Profil uzytkownika: seba007     
seba007


Wpisów: 78
Od: 2021-08-15
2022-06-08 12:42
Twoje porady są dobre dla osób mieszkających w Polsce-i nie mającychkontaktów za granicą.
Nie dla autora tematu.
  Profil uzytkownika: seba007     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2022-06-08 12:51
@Pati,

wide nadal na sile wcigasz mnie w jakies swoje chore gierki.

Sprzatanie to jest gowniana robota- super ciezka, godzin przepracowanych malo, przejazdow duzo, kasy malo a czlowiek sie niezle napracuje a zbyt wiele nie zarobi. A jeszcze jak trafi do malej firmy to i z chorym dzieckime bedzie po robotach jezdzic....niestety Pati takie realia.
Ja tu nikogo nie obrazam. Ludzie tak pracuja ale nie znam ani jednej dziewczyny ktora by powiedziala ze jest to super praca, latwa lekka i przyjemna.

Ja znam dziewczyny po studiach ktore sprzataja. Czlowiek taki ztyrany przychodzi do domu ze juz czasem nie ma sily na nauke i dlatego napisalam zeby polozna zaczela od jezyka i nie szla do pracy na sile bo bedzie jej ciezko.
A praca w sluzbie zdrowia jest ale trzeba znac jezyk.

  Profil uzytkownika: ag_b13     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2022-06-08 12:54


Sebuś, powinieneś z większą uwagą czytać, o co ludzie pytają

"Witam wszystkich. Tez wlasnie zaczynam sie zastanawiac nad przeprowadzka do Szwecji."
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
Marta_wawa


Wpisów: 532
Od: 2015-11-16
2022-06-08 12:55


"Ja znam dziewczyny po studiach ktore sprzataja."

Nie chwal się tym.
  Profil uzytkownika: Marta_wawa     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2022-06-08 13:01
ze niby ja sie chwale ??? HA ha ha....
brak mi slow
  Profil uzytkownika: ag_b13     
JaNikt


Wpisów: 994
Od: 2016-04-16
2022-06-08 13:23


Ludzie po studiach jezdzą na miotłach i sprzątają Szwecje?
Mądra Ty jesteś? co ty pierdolisz? Co to za promowanie ciemnoty i poniżanie Polaków? Kto Ci za to płaci?
Ogarnij się i nie pluj na polaków. Może i komuś życie się nie ułożyło, ale nikt sie tym nie chwali,że po studiach wykonuje jakiś inny zawód.
  Profil uzytkownika: JaNikt     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2022-06-08 13:41
To ja napisalam o ludziach po studiach..to nie jest plucie na polakow.

Wiele osob po studiach zaczyna od sprzatania...mowi sobie 'o popracuje troche naucze sie jezyka a potem poszukam lepszej pracy'
Nieststy po takim calym dniu ciezkiej fizycznej pracy czlowiek nie ma sily i nauka szwedzkiego idzie mu wolniej, przez co szukanie lepszej pracy odklada sie w czasie...i tak mija miesiac za miesiacem .

Stad sie wziela moja porada dla polozenj zeby zaczac od jezyka i nie szukac jakiejs pracy byle tylko pracowac.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2022-06-08 15:54
@seba
W tym wypadku nie pisalam o SFI tylko o kursach jezyka dostosowanych dla roznych zawodow. Murarz nie musi nauczyc sie pisania dokumentacji medycznej czy wywiadu z pacjentem ale powinien opanowac terminy budowlane, nazwy materialow czy sprzetu. Od paru juz lat zaczeto dostosowywac kursy szwedzkiego do potrzeb rynku. Kursy sa organizowane przez AF i te sa bezplatne albo mozesz sam wybrac i sam zaplacic. Wtedy wchodzisz na rynek pracy b szybko. A te pare tysiecy ktore wlozysz w siebie zwroca sie momentalnie bo praca np dla pielegniarek ze specjalizacja lezy na ulicy.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2022-06-08 16:06
@ag
Masz racje, na sprzataniu nie nauczysz sie jezyka szwedzkiego bo rodowitego Szweda nie uswiadczysz w firmie. Sa oczywiscie Szwedzi ktorzy sprzataja ale ich jezyk….oglednie mowiac nie moze sluzyc za wzor do nasladowania.
Nigdy nie moglam zrozumiec ze Polacy, wlasnie Polacy tak lekcewazyli sobie swoj zawod czy wyksztalcenie. O tym mozna by bylo napisac ksiazke. Inne nacje walczyly o swoje, niestety napotykaly na o wiele wieksze przeszkody niz ”biali”Polacy. A z czegos musieli zyc chociazby dlatego aby dac przyklad swoim dzieciom. Pod koniec mojego zycia zawodowego spotkalam juz wiecej ludzi z Polski ktorzy pracowali w swoim zawodzie czy zgodnie ze swoim wyksztalceniem ale i tak bylo ich niewielu w porownaniu do ilosci przyjezdzajacych.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-06-08 17:14
Widze ze gownoburza sie juz rozpetala.

*************************************

Ew_sa ma racje i widac ze siedzi w temacie.

Ew_sa, Jurek juz rano dostal kontakt tu na terenie Szwecji, jego Dziewczynie wszystko zalatwia wlacznie
z PN, kursem jezyka, nostryfikacja i szwedzka
legitymacja w Socjalstyrelsen, no i oczywiscie
z praca, a nawet z lokum jak dobrze pojdzie.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-06-08 17:32
Po studiach sprzatanie, a z doktoratem to juz nawet
czyszczenie miejskich kibli, wot kakoje powyszenije

Dla ludzi po studiach szukajacych pracy w swoim zawodzie sa specjalne kursy jezykowe 4 czy 5 miesiecy z uwzglednieniem jezyka zawodowego- nauka intensywna,
i napewno nie na poziomie SFI tylko na poziomie uniwersteckim- w koncu tam glupki nie ida tylko ludzie
ktorzy 5 lat intensywnie studiowali i znaja jezyk angielski.

  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-06-08 17:57
ew-sa. nauczyć się języka nie jest tak prosto zwłaszcza ze jest się w wieku 25+,nie znaczy ze niemożliwe ,
w latach 70-80 dużo polskich lekarzy sprzątało bo zawód był nieuznany,duzo z tych osób nie chcieli (z różnych powodów) iść na kurs szwedzkiego i z powrotem na studia chyba nazywało to się nostryfikacja????
to ze się chce czasami nie wystarczy ,lekceważenie zawodu? napewno, ale otworzyć troszkę zaawansowana szwedzka książkę i odechciewa się wszystkiego ,język uliczny nie wystarczy .co do Jurka pizdogrebki dostać prace może i łatwo ale ta praca to nie rozszerz nogi a jak nie to spiera,,,,,,,byłem przy porodzie i naprawdę trzeba mieć cierpliwość a dodatku pełno obcokrajowcow tłumacz do tego + cala rodzina na korytarzu,,,powodzenia
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-06-08 20:10
"Ja znam dziewczyny po studiach ktore sprzataja. Czlowiek taki ztyrany przychodzi do domu ze juz czasem nie ma sily na nauke"



A po jakiej pracy człowiek nie jest zjechany?
Chyba takiej, co sie w niej opieprza


Dla chcącego nic trudnego. A nauka języka nie jest jakimś ekstramalnym wyczynem


Dla przypomnienia Gowniany są ludzie a nie praca.

Oczywsicie, że najlepsza opcja decydujac sie na migracje jest znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie lub tym, co ma sie doświadczenie.
Brutalna rzeczywistosc wymaga oplacania rachunkow i znajomosci jezyka

A z czego kobieta ma sie utrzymac, skoro nie jest wlasnoscia mezczyzny?





BTW
Służba zdrowia z personelem który ledwo co potrafi po szwedzku,albo tylko po angielsku to jest tragedia.
Niech bozia wszystkich ma w swojej opiece


  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-06-08 20:20
"Ludzie po studiach jezdzą na miotłach i sprzątają Szwecje?
Mądra Ty jesteś? co ty pierdolisz? Co to za promowanie ciemnoty i poniżanie Polaków? Kto Ci za to płaci?
Ogarnij się i nie pluj na polaków. Może i komuś życie się nie ułożyło, ale nikt sie tym nie chwali,że po studiach wykonuje jakiś inny zawód."



Mało to w Polsce ludzi, ktorzy skonczyli studia i sa nieogarnieci zyciowo

Też nie rozumiem, o co chodzi z tym utknięciem w sprzątaniu ludzi po studiach

Z myśleniem musiało być coś nie tak



  Profil uzytkownika: pati_sko     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-06-08 21:08
Pati, naprawde nie rozumiesz o co chodzi z tym
"utkniemciem" ?

Wlatach 70-80 jak poszlas do kosciola, czy na jakies
inne spotkania Polakow, to prawie kazdy z nowoprzybylych
chwalil sie ze jest po studiach w Polsce, a potem po
wielu latach te "magistry" i "inzyniery" dalej pracowaly
na miotle i skarzyly sie na rasizm na szwedzkim
marknadzie pracy, ze nie sa honorowane polskie studia.

tyle ze Uniwersytety w Polsce widzieli tylko od
strony ulicy

Pewnie to o takich "magistrach" pisze Black

Jak jedno z drugim dostalo prace jako kierowca autobusu
to byl sukces bo jednak jezyka sie nauczyli i prawko
zaliczyli.

Kazdy Polak po studiach nawet w latach 80 ktorych
ja spotkalam, nostryfikowal dyplom i dostawal prace
Lekarze nie mieli zadnych trudnosci.

Nie zawsze dostawali fast jobb, czesto przez rok
pracowali na godziny, ale takze wysylano ich na
intensywne kursy j.szw, przy Uniwersytetach.
Takze na kursy j.angielskiego.

To jest pitolenie o Szopenie mowic ze nie mieli
pracy w swoim zawodzie.

Gorzej mieli nauczyciele j. polskiego, ale znalam
nauczyciela germanistyki, ktory nie znal j.szwedz,
a slabo j.angielski, lata 80, Tez zalatwil sobie
intensywny kurs j.szw i ang. Po roku juz uczyl
w szkole sredniej j.niemieckiegoi w dodatku po dwoch
latach zostal panstwowym tlumaczem j.niemieckiego.

I wtedy nie bylo internetow tylko ksiazki i kasety.

Tu przyjezdza dziewczyna po 5 latach studow z tytulem
magistra i z kilkuletnim stazem pracy na bardzo
odpoweidzialnym stanowisku pracy, ma nie tylko
w praktyce porody, ale o wiele wiecej.

Dla Blacka porod w Polsce to rozlozenie nog....nawet
nie chcialo mi sie tego komentowac.

Inne to proponowaly sprzatanie, co pokazuje jak
"znaja" realia szwedzkie.

Jedna Ew_sa, ktora z mety wiedziala o co chodzi i jak
to ugryzc i od czego zaczac.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2022-06-08 21:26
Jurku, ważne jest aby twoja żona, czy partnerka otrzymała numer personalny. Jeśli SKV uzna, że jest w związku z tobą, to taki dostanie. Następnie może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna. Odbędzie wówczas rozmowę i urząd pracy skieruje ją na odpowiednie kursy być może połączone z praktyką.
Byłam chyba 2 razy z żonami pracowników budowlanych, które nie znały żadnego języka obcego. Obydwie panie dostały kursy językowe połączone z praktyką po którj otrzymały stałą pracę. Jedna w hotelu a druga w domu opieki. Zaznaczam, że były to osoby z wykształceniem średnim, bez zawodu. Raz byłam z synem 20 letnim, który przyjechał do ojca. Ponieważ miał średnie wykształcenie ekonomiczne i rok pracy w zawodzie to otrzymał roczny intensywny kurs języka szwedzkiego wraz z praktyką w dziale ekonomicznym jakiejś firmy. 2 dni nauki i 3 dni praktyki w zawodzie.
Może to byłoby rozwiązanie w twojej sytuacji.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2022-06-08 22:03
Na milosc boska, o czym Ty piszesz i co to ma do rzeczy. Alwa napisala ze rozmawiala z partnerem dziewczyny ktora chce pracowac jako polozna i juz wiedza co robic. Co kogo obchodza inne zawody. Legitymacje wystawia Socialstyrelsen po okazaniu wyniku testu jezykowego. Rozne Regiony maja swoje specyficzne wymagania ale przy takim zapotrzebowaniu na pielegniarki robia wszystko aby je zdobyc. Anestezja, kardiologia dziecieca, psychiatria...tylko przyjezdzac i pracowac. Jezeli zostalo sie pielegniarka specjalistka to i jezyk sie zlapie.
I do Alwy. oczywiscie ze wiem co pisze chociaz sama trzymam sie jak moge z daleka od sluzby zdrowia. Jestem czesto u Moich dzieci i tam spotykam wielu ich znajomych, wielu z nich multi kulti. Tematy nauki jezyka i pracy sa na tapecie za kazdym razem. Wiec slucham a do tego czytam gazety, slucham radia i ogladam TV.
A przyjaciolce Jk polamania nog
  Profil uzytkownika: ew_sa     
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony