Odwiedzin 37784255
Dziś 1025
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Sprzedaż domu w Polsce

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSprzedaż domu w Polsce
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2021-12-30 20:06
Dzień dobry. Czy ktoś z państwa sprzedawał dom w Polsce i rozliczał podatek od zysków w Szwecji? Dom postawiony wiele lat temu, jak wykazać koszty jego wybudowania, jeśli faktury już nie istnieją, a żaden podatek nie jest należny w Polsce (minęło więcej niż 5 lat od zakupu działki)? Płacić podatek od całego dochodu??
  Profil uzytkownika: Brenya78     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-12-30 20:18
takie cos to sobie zasiegnij w internecie,nie ze chce zle dla ciebie ale to jest wiecej skomplikowane niz sie wydaje ,czasami placisz czesc podatku w szwecji a czasami nie ,to zalezy od duzo czynnikow,wejdz na internet i poszukaj ,sa tez maklerzy ktorzy pomoga tobie jak i w deklarowaniu tak i innej pomocy i w zaleznosci ile to warte to mozna sie pokusic na 20000-30000 kr i zeby miec wszystko w porzadku ,reguly podatkowe zmieniaja sie i zeby uniknac konfliktow podatkowych to warto w takich sprawach wziasc kogos kto to zna
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-12-30 21:11
Sprawa jest prosta. Podatek wynosi 22% od zyszku uzyskanego ze sprzedaży. Szczegóły wyliczania zysku i termin zapłaty znajdziesz na stronie urzędu skarbowego
https://www.skatteverket.s e/privat/fastigheterochbostad/forsaljning avbostad/raknautvinstforlustochskatt.4.23 3f91f71260075abe8800033595.html
a także
https://www.skatteverket.s e/privat/fastigheterochbostad/forsaljning avbostad/raknautvinstforlustochskatt/fors aljningavsmahuselleragarlagenhet.4.233f91 f71260075abe8800033624.html
Jeśli masz problem z tymi linkami to wrzuć w Google
Försäljning av småhus eller ägarlägenhet
oraz
Räkna ut vinst, förlust och skatt
Zakładka na stronie SKV to FASTIGHETER OCH BOSTAD
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-12-30 21:11
Sprawa jest prossta. Podatek wynosi 22% od zyszku uzyskanego ze sprzedaży. Szczegóły wyliczania zysku i termin zapłaty znajdziesz na stronie urzędu skarbowego
https://www.skatteverket.s e/privat/fastigheterochbostad/forsaljning avbostad/raknautvinstforlustochskatt.4.23 3f91f71260075abe8800033595.html
a także
https://www.skatteverket.s e/privat/fastigheterochbostad/forsaljning avbostad/raknautvinstforlustochskatt/fors aljningavsmahuselleragarlagenhet.4.233f91 f71260075abe8800033624.html
Jeśli masz problem z tymi linkami to wrzuć w Google
Försäljning av småhus eller ägarlägenhet
oraz
Räkna ut vinst, förlust och skatt
Zakładka na stronie SKV to FASTIGHETER OCH BOSTAD
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2021-12-30 21:19
No właśnie sprawa nie jest taka prosta jak się moze wydawać. Z uwagi na upływ czasu nie istnieją już faktury dokumentujące koszty uzyskania przychodu. Nie są one w Polsce wymagane bo dochód jest nieopodatkowany. Jak wobec tego obliczyć dochód do opodatkowania?
  Profil uzytkownika: Brenya78     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2021-12-30 21:46
Nie ma moze jakiegos szablonu tak jak przy sprzedazy papierow wartosciowych?
  Profil uzytkownika: kajetan     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-12-31 08:31
na pewno chcesz płacić podatek w se za dom w Polsce?
są legalne sposoby zatrzymania pieniędzy ale potrzebujesz do tego prawnika.
  Profil uzytkownika: Kontener     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-12-31 10:02
Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości w Polsce obowiązujący osobę mieszkającą w Szwecji
Dodano: 11.09.2020

Dzień dobry! Mam pytanie związane z działką budowlaną, którą mój tata zakupił w roku 1995. Niestety, w 1999 r. tata zmarł i działka w drodze postępowania spadkowego została przyznana mojej mamie, mnie i rodzeństwu: siostrze i bratu. W 2018 r. została przepisana przez mamę i siostrę na mnie i na brata i teraz to my jesteśmy właścicielami tej działki. Planujemy obecnie sprzedać działkę i moje pytanie dotyczy podatku od sprzedaży. Brat mieszka w Polsce i dochód ze sprzedaży działki przeznaczy na remont domu. Ja natomiast mieszkam w Szwecji, czy musiałabym ten podatek zapłacić? Planuję zakup domu, więc te pieniądze byłyby przeznaczone na ten cel. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Agnieszka

Agnieszka

ODPOWIEDZ
Chcesz odpowiedzieć jako ekspert? ZALOGUJ SIĘ
Pawel Puch
prawnik
Jeżeli sprzedaje się nieruchomość czy udział w nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Można się z niego zwolnić, deklarując w składanym zeznaniu PIT 39 wydanie całej swojej ceny sprzedaży w ciągu 3 lat na swój cel mieszkalny. Jest nim zakup domu mieszkalnego w Polsce, jak i w każdym innym kraju Unii Europejskiej.
Dodano: 11.09.2020
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2021-12-31 12:00
Niestety, taka sytuacja dotyczy opodatkowania w Polsce. Po 5 latach dochód zwolniony jest z podatku zupełnie. Ale nie dotyczy to Szwecji, gdzie dochód jest nadal opodatkowany.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-12-31 14:49
sprzedaj w Polsce i tam załóż konto w banku ,kartę płatnicza sobie wyrób i kupuj na nią w Szwecji,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-12-31 14:54
När du har sålt en bostad utomlands betalar du i vissa fall skatt på kapitalvinsten i Sverige. Om du ska betala skatt eller inte beror dels på om du är obegränsat eller begränsat skattskyldig i Sverige, dels på bestämmelser i eventuellt skatteavtal mellan Sverige och landet där bostaden finns.
to musisz sprawdzić w jakiej sytuacji jesteś
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-12-31 14:56
takie coś wyszukałemI
artikel 13 i bilagan till lag om skatteavtal mellan Sverige och Polen (se här) har länderna avtalat fram att den vinst som du gör vid en försäljning av en bostad i Polen får beskattas i Polen istället för i Sverige.28 okt.
wyglada ze nie płacisz mogole podatku
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2021-12-31 18:48
wyglada ze nie płacisz mogole podatku

Mylisz sie bo to, ze zysk moze byc opodatkowany w Polsce nie znaczy, ze w Szwecji nie moze byc opodatkowany.

@ Brenya78,

Podaje Ci link do mieszkanca Szwecji, ktory
sprzedal mieszkanie w Polsce i tam byl zwolniony od zaplacenia podatku a tu Skatteverket wymierzyl mu podatek w wys. 22 %.
On od tej decyzji SKV odwolal sie do Förvaltningsrätten a nastepnie do Kammarrätten bo uwazal, ze powinien zaplacic 3 % a nie 22 %. Co prawda on nie zaplacil podatku w Polsce ale poniewaz tam jak sie posiada nieruchomosc dluzej niz 5 lat to jest sie zwolnionym od placenia podatku w wys. 19 % to wg niego posiadanie nieruchomosci przez dluzszy czas niz 5 lat = 19 % .
Zarowno Förvaltningsrätten jak i Kammarrätten odrzucil jego odwolanie i on jeszcze mial zamiar pisac w tej sprawie do Högsta Förvaltningsrätten ale chyba zrezygnowal jak otrzymal informacje od Daniela Andersson ( skattejurist hos Skattepunkten AB)
https://www.skatter.se/?q= node/7537
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-12-31 19:33
dlatego tez wcześniej pisałem ze takie coś to musi odpowiedzieć ktoś kto jest pewien ,teraz kto?? jurist z polski czy Szwecji a wrazie konfliktu itd ,uważam tez kontakt z polskim prawnikiem jest na miejscu dlatego ze tam jest posiadłość i możliwość sterowania zyskiem będzie większą,zwlaszcza ze masz tam rodzine, tutaj tylko są przykłady wzięte z internetu a każdy przypadek jest zawsze inny
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-01 11:55
uważam tez kontakt z polskim prawnikiem jest na miejscu dlatego ze tam jest posiadłość

Sprawa podatku od sprzedazy domu w Polsce jest juz zalatwiona i teraz chodzi o ten podatek w Szwecji.
Jezeli ma sie kontaktowac z prawnikiem to tylko z takim kto zna szwedzkie przepisy i najlepiej z skattejurist.

Dom postawiony wiele lat temu, jak wykazać koszty jego wybudowania, jeśli faktury już nie istnieją,

Jezeli nikt kto byl w podobnej sytuacji nie udzieli Ci odpowiedzi na Twoje pytania to mozesz skontaktowac sie z SKV a jesli nie znasz dobrze jezyka szwedzkiego to sprobuj znalezc nr telefonu do kogos kto zna polski bo tam pracuje wiele takich osob.
Ale jak ta sprawa wyglada to mozesz zorientowac sie po przeczytaniu odpowiedzi prawnika na pytanie, jak bez paragonow obliczyc wartosc nabycia wlasnorecznie wybudowanego domu:

https://lawline.se/answers /berakna-anskaffningsvarde-pa-egenbyggd-v illa-utan-kvitton

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 12:27
ale ty się upierasz simply,,masz racje ale chodzi ze może jest możliwość uniknicia tego podatku ,pomysł a nie jak koń tylko do przodu,moze np przecież kupić coś innego w Polsce żeby tego podatku uniknąć
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-01 13:04
Ja odpowiadam na zadane pytania przez Brenya78 i Tobie radzilabym, zebys sie nad tym skoncentrowal a nie na domyslach i probach ulozenia komus zycia wg siebie.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-01 13:50
Chyba nikt z wyj. Mony Sahlin, znanej z powiedzenia det är häftig att betala skatt, nie lubi placic podatkow ale nikt nie chce miec problemow z SKV.

Nie zarzucaj mi braku myslenia bo ja na studiach mialam z logiki 5 u sp. prof. Zdzislawa Ziemby i potrafie logicznie myslec. Jezeli ktos pyta "jak wykazać koszty jego wybudowania, jeśli faktury już nie istnieją," to ja z tego wyciagam wniosek, ze ta osoba nie chce miec problemu ze SKV i prawdopodobnie chce tu a nie w Polsce cos kupic za pieniadze uzyskane ze sprzedazy domu w Polsce.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2022-01-01 14:13
Olu masz rację. Ponadto nie rozumiem na jakiej podstawie prawnej zakup czegoś nowego w Polsce miałby spowodować niezapłacenie podatku w Szwecji?
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 14:16
to troche jakby wykazać i bez żadnych odciągnięcia zapłacić 22% i mieć spokój ze SKV ,tez tak można ale pytanie było czy musi płacić cały podatek od zysku ,niemając kwitow może jest inna metoda na która szwedzki urząd niema wpływu ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-01 16:31
pytanie było czy musi płacić cały podatek od zysku ,niemając kwitow może jest inna metoda na która szwedzki urząd niema wpływu



Tu sie kłania zdolnosc czytania ze zrozumieniem ale tym razem masz szczescie bo ja tu weszlam i mam ochote wytlumaczyc Ci o co pyta Brenya78.

W pierwszym jej wpisie zadala 3 pytania, a mianowicie:

1. Czy ktoś z państwa sprzedawał dom w Polsce i rozliczał podatek od zysków w Szwecji?

Jak do tej pory jeszcze nikt taki nic tu nie napisal.

2. Dom postawiony wiele lat temu, jak wykazać koszty jego wybudowania, jeśli faktury już nie istnieją, a żaden podatek nie jest należny w Polsce (minęło więcej niż 5 lat od zakupu działki)?

W tym pytaniu napisala, ze nie ma faktur i chce sie dowiedziec jak wyliczyc koszty wybudowania domu.

Mam nadzieje, ze ma dowod kupna dzialki i wie za ile ja kupila.

3. Płacić podatek od całego dochodu??

Tu pyta o podatek od dochodu i raczej ma na mysli kwote, za ktora sprzedala dzialke i dom niz zysk bo nie wie jak wyliczyc koszty wybudowania domu.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 18:22
sprzedałaś dom w Polsce???????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-01 19:40
Ojejku...


Tak sie staralam a Ty nic nie zrozumiales z tego co napisalam.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 20:51
logicznie to założycielka może wyciągnąć wnioski???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-02 23:16
Bardzo serdecznie dziękuje Simply_Ola. O taka informacje mi chodziło. Już trochę tez sama poczytałam, i wyglada na to ze mogę posłużyć się wyciągami z konta bankowego, tabelami statystycznymi itp. i dokonać oszacowania kosztów budowy domu.

Swoją droga, trochę się tu pozale, jest coś nieprzyzwoitego w tym, ze w Polsce podatek nie jest pobierany a Szwecja podatek chce Dom wybudowany rękami i za pieniądze rodziców, a Szwecja bierze podatek. Rodzice darowali mi udział w nim dawno temu, także osobiście nie dołożyłam nawet złotówki do tego domu, wszystko to ich, a Szwecja bierze podatek. Słabe to wszystko. No ale coz robić.

Będę się jeszcze radzić prawnika, ale widzę to słabo.
Nie mogę nawet wykorzystać tych pieniędzy na wkład własny, bo w tym domu nie mieszkałam.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-03 11:46
Jedno jest pewne, ze nie bedziesz musiala placic podatku od ceny sprzedazy tylko od zysku. Wiadomo, ze jest to roznica miedzy cena sprzedazy a cena zakupu ale w Twojej sytuacji nie ma ceny zakupu bo nabylas ta nieruchomosc w drodze darowizny i zyskiem bedzie roznica miedzy cena sprzedazy a cena zakupu dokonana przez Twoich rodzicow.
A poniewaz rodzice czesciowo sami go budowali to chyba tylko znawca robot budowlanych moze wycenic wartosc ich pracy. No i nie zapomnij od ceny sprzedazy odjac kosztow jakie ponioslas zwiazanych ze sprzadaza domu.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-03 12:20
Wszystkie koszty mozesz podac do SKV w wysokosci jaka uwazasz za prawidlowa i zaznaczyc, ze nie masz rachunkow. Najlepiej jak opiszesz im cala sytuacje.
W najgorszym przypadku wszystkiego nie zaakceptuja.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2022-01-03 12:45
Nic nie musisz płacić w Szwecji.
Napisałem ci, żebyś znalazła prawnika, który ci to poprowadzi.
  Profil uzytkownika: Kontener     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2022-01-03 12:55
Jak na razie rząd PiS w Polsce nie wprowadził podatku w syt. takich jak twoja.
Nie wiadomo, jak długo jeszcze mieszkańcy Polski będą zwolnieni z podatków, które płaci się w innych krajach Unii Europejskiej.
Morawiecki walczy o zachowanie prawa polskiego a nawet o obniżenie wielu kosztów obywateli we wszystkich państwach unii.
Trzymajmy kciuki!
  Profil uzytkownika: Kontener     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-03 13:39
Nie mogę nawet wykorzystać tych pieniędzy na wkład własny, bo w tym domu nie mieszkałam.

Czy mozesz napisac gdzie na swiecie obowiazuje przepis, ze nie mozna przeznaczyc pieniedzy na wklad wlasny uzyskanych ze sprzedazy domu w ktorym sie nie mieszkalo?

Kontener,

a co jesli ona przyjechala zanim mozna bylo miec podwojne obywatelstwo i zeby dostac szwedzkie trzeba bylo zrezygnowac z polskiego?
Czy te wspaniale przepisy najlepszego rzadu na swiecie tez ja obowiazuja?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2022-01-03 16:06
Kontener,
gdyby mozna bylo zmieniac wpisy to usunelabym pytanie do Ciebie a poniewaz nie mozna to zapomnij o nim.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Polopicante


Wpisów: 365
Od: 2018-08-19
2022-01-03 17:20
Pisałam o tym wiele razy,
Przepisy dotyczące podatku od sprzedaży nieruchomości i konieczności opodatkowania są w całej UE dokładnie takie same, różnią sie wyłącznie stawkami. I nie ma to znaczenia, czy ktoś mieszkał w tej nieruchomości.


"Jeżeli sprzedaje się nieruchomość czy udział w nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Można się z niego zwolnić, deklarując w zeznaniu rocznym, wydanie całej swojej ceny sprzedaży w ciągu 3 lat na swój cel mieszkalny. Może to być zakup domu mieszkalnego w Polsce,w Szwecji jak i w każdym innym kraju Unii Europejskiej."

Nie mąccie ludziom w głowach,przepisy sa jasne i jednoznaczne !
Zasada najwazniejsza, nowa nieruchomość nie może być tańsza niż kwota uzyskana ze sprzedaży, bo TYLKO WTEDY BĘDZIECIE PODLEGALI OPODATKOWANIU.

  Profil uzytkownika: Polopicante     
befsztyk


Wpisów: 919
Od: 2016-08-04
2022-01-03 17:53
35 wpisów o niczym, a na koniec wylaszczona blondi w sposób zwięzły,konkretny i dokładny wyłożyła cały problem.


Dokładnie tak jest jak napisała Polo.
  Profil uzytkownika: befsztyk     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 18:43
Simple_ola. Miałam na myśli to, ze ponieważ nie mieszkałam w tym domu, to muszę zapłacić podatek. Nie mogę prosić o deferral podatku przeznaczając zysk na zakup innego mieszkania np. w Szwecji, bo można tak zrobić tylko w przypadku gdy w sprzedanym domu się mieszkało (conajmniej dwa z ostatnich 5 lat, czy coś w tym stylu). Oczywiście pieniądze jak najbardziej mogę wydać na nowe mieszkanie, ale podatek musze zapłacić, nie mogę go odwlec.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
Polopicante


Wpisów: 365
Od: 2018-08-19
2022-01-03 18:44

Od razu dodam, bo aż mnie wnerwiły te zawiłości, które tu potęgują "fachowcy" od prawa, a wiele z nas czeka taka sytuacja. Chodzi o spadek w postaci nieruchomości:


Jak ustalana jest wartość nieruchomości otrzymanej w spadku?

"Przed przystąpieniem do obliczenia wartości pozyskanej w ramach spadku nieruchomości, należy zapoznać się z dwoma terminami: nabycie i przyjęcie spadku. Pierwszy z nich mówi o tym, że stajemy się spadkobiercami w chwili śmierci spadkodawcy. Stan odziedziczonych dóbr w tym nieruchomości ustala się na moment jego nabycia. Przy czym jest to czysta wartość, którą otrzymujemy po odliczeniu długów i innych powinności obciążających schedę. Drugi termin – przyjęcie spadku – odnosi się do daty, gdy zostajemy formalnymi właścicielami pozyskanych dóbr.

Wraz z wydaniem przez sąd orzeczenia potwierdzającego przyjęcie spadku będącego nieruchomością zostajemy w wielu przypadkach zobowiązani do zapłacenia podatku. Wyliczenie wartości spadku przeprowadza się w zgodzie z sytuacją rynkową panującą w momencie jego przyjęcia. Szacowanie wartości należy przeprowadzić rzetelnie i wiarygodnie. Niedopuszczalne jest zaniżanie lub zawyżanie stawki, ale pamiętamy, że obliczamy ją na stan z czasu nabycia. Oznacza to, że podajemy, np. wartość mieszkania sprzed remontu, który przeprowadziliśmy w czasie od nabycia do przyjęcia spadku.

Przepisy prawa wymagają, aby wartość nieruchomości ustalił jej właściciel, czyli spadkobierca. Jest to czynność pozornie nieskomplikowana, jednak wymagająca dokładnej analizy aktów prawnych oraz znajomości cen i notowań obowiązujących na rynku nieruchomości. Oznacza to, że oprócz kierowania się przepisami należałoby znaleźć taką grupę własności, do której moglibyśmy przyrównać nasz majątek. Jeśli przystępujemy do wykazania wartości nieruchomości, to musimy uwzględnić średnie ceny obowiązujące dla typu naszej nieruchomości, które uzależnione są od lokalizacji, stanu, warunków itp. Osoba niezwiązana z branżą nieruchomości może to uczynić jedynie na zasadzie odniesienia i porównania cen nieruchomości upublicznianych w ogłoszeniach sprzedaży. Działanie to będzie wymagało poświęcenia ogromu energii oraz czasu, a nie zawsze możemy liczyć na pewny rezultat.

O wiele efektywniejszą metodą jest zwrócenie się do rzeczoznawcy majątkowego w celu wyceny odziedziczonej nieruchomości. Zakres prowadzonej działalności przez rzeczoznawcę oraz licencja nadana przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju umożliwiają sporządzanie operatów szacunkowych. Rzeczoznawca majątkowy posługuje się przepisami ustawy o gospodarce nieruchomości oraz aktualnymi notowaniami na rynku nieruchomości, zatem jego ekspertyza jest wiarygodna i niepodważalna. Sporządzenie na jej podstawie rozliczenia podatku od przyjętego spadku, gwarantuje akceptację zeznania przez Urząd Skarbowy. Co więcej, uzyskanie niezależnej wyceny nieruchomości jest niezwykle pomocne podczas podziału majątku lub wyliczaniu wartości zachowku. W takich sytuacjach sąd akceptuje wycenę rzeczoznawcy majątkowego, który posiada również status biegłego sądowego.

I z własnego doświadczenia, rzeczoznawca z uprawnieniami biegłego sądowego powinien zarządać 2 % wartości nieruchomości jako swojego wynagrodzenia.
  Profil uzytkownika: Polopicante     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 18:46
Polopicante. Niestety, jak napisałam, moja sytuacja jest inna, bo sprzedaż jest po ponad 5 latach. W Polsce zwolnione z podatku, w Szwecji nie. Nie mogę prosić o deferral bo w nieruchomości nie mieszkałam - wiem to ze skatteverketu.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 18:47
Nie jest to spadek. Przed kupieniem ziemi dostałam od rodziców pieniądze (zwolnione z podatku) i za nie kupiłam udział w ziemi. Na tej ziemi rodzice postawili dom. Teraz go sprzedali wraz z ziemia. Ja muszę zapłacić podatek od zysku z mojego udziału.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 18:51
Skatteverket wymaga obliczenia zysku, czyli ceny sprzedaży minus poniesione koszty (budowa domu). To te koszty muszę oszacować, a nie obecna wartość nieruchomości. Już dostałam odpowiedz od skatteverket ze mam dokonać oszacowań i urzędnik to „oceni”. No nic, zobaczymy co z tego będzie.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 18:53
Kontener, chyba jednak nie do końca zna pan szwedzki system podatkowy. To czy coś jest opodatkowane w Polsce nie ma znaczenia. Nadal może być opodatkowane w Szwecji. Jestem rezydentem podatkowym w Szwecji od 2020 i tu płace podatki.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
kawaler


Wpisów: 12116
Od: 2008-10-01
2022-01-03 18:56
W Szwecji wartosc zakupu starych domów sprzed 1952 roku oblicza sie na podstawie 150% taxeringsvärde z roku 1952.
  Profil uzytkownika: kawaler     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2022-01-03 18:59


Na tym forum jedynie Ronja zna się na tych sprawach,
reszta coś słyszała, ale niedokładnie i nie wiadomo co.
  Profil uzytkownika: melchior     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 19:03
Dom został wybudowany w 2007–2009 roku.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
kawaler


Wpisów: 12116
Od: 2008-10-01
2022-01-03 19:03
Ceny nieruchomosci i materialów budowlanych w czasie komuny byly bardzo niskie, i wielu budowalo z kradzionych materialów budowlanych z panstwowych budów, bo wtedy ciezko bylo kupic leganie cement, cegly i inne materialy.

  Profil uzytkownika: kawaler     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2022-01-03 19:19
Kawaler zaraz nam tu wyłoży sposoby kradzieży cegieł za komuny, a lasce chodzi o ustalenie stanu prawnego.
  Profil uzytkownika: melchior     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2022-01-03 19:27
" Na tej ziemi rodzice postawili dom. Teraz go sprzedali wraz z ziemia. Ja muszę zapłacić podatek od zysku z mojego udziału."

A nie prościej było" podarować" swoja częśc rodzicom?
Od tej darowizny nie byłoby podatku.
  Profil uzytkownika: melchior     
kawaler


Wpisów: 12116
Od: 2008-10-01
2022-01-03 19:34
melch jestes tu za krótko zeby sie tak popisywac,
  Profil uzytkownika: kawaler     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2022-01-03 19:43
Twój długi pobyt tu uprawnia Cie do pisania głupot?
  Profil uzytkownika: melchior     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 19:55
Melchior, oczywiście, darowizna rozwiązałaby sprawę. Natomiast w zeszłym roku jeszcze niewiele wiedziałam o prawie podatkowym w Szwecji i po prostu nikt nie pomyślał. Tzn. myśleliśmy ze podatku nie będzie, bo w Polsce go nie ma… a teraz mądry Polak po szkodzie.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2022-01-03 20:01

Byłem w podobnej sytuacji, jak zwróciłem sie o deferral nikt mnie nie pytał o zameldowanie, a pieniadze przeznaczyłem tu na spłate kredytu i nie płaciłem żadnego podatku.
  Profil uzytkownika: melchior     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-03 20:03
brenya prawnik lub ktoś inny ktomoze odpowiedzieć na pytanie ,jakobliczyc cenę nabytu???? tylkopoto żeby jak najmniejzaplacic,musibyc jakiś wzorzec ,przecież obliczają emerytury z lat 60-70czy 80???? na jakiejś podstawie,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 20:08
Melchior, chyba tak właśnie zrobię. Najwyżej się nie zgodzą. W Szwecji jesteśmy od 2020 roku, wiec teoretycznie może nikt nie będzie o to pytał czy tam mieszkałam… dzięki za wskazówkę.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
Brenya78


Wpisów: 13
Od: 2021-12-30
2022-01-03 20:09
Jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakiś okres czasu w ciągu którego mam wydać te pieniądze na cele mieszkaniowe? W Polsce są to 3 lata.
  Profil uzytkownika: Brenya78     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2022-01-03 20:21
W Pl to sa 3 lata od niedawna, do 2021r były to 2 lata.

O to właśnie zapytaj dokładnie, a nie czy Ci sie nalezy czy nie.
U nas to było tak,że spłaciliśmy kredyt mieszkaniowy, który juz wzieliśmy wczesniej.
  Profil uzytkownika: melchior     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2022-01-24 21:12
Udało Ci sie cos ustalić?
  Profil uzytkownika: melchior     
Forum -> Życie w Szwecji -> Sprzedaż domu w Polsce
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 17 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony