Odwiedzin 37802380
Dziś 2824
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Brak wyplaty

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorBrak wyplaty
FISH925


Wpisów: 1
Od: 2021-10-30
2021-10-30 20:39
Witam czy ktoś może mi doradzić co można zrobić w przypadku nie wypłacenia wypłat
Mianowicie pracowałem przez 2 miesiące jako opieka nad chora osoba z którą miałem umowę. Jest już ponad 4 miesiące jak nie dostałem żadnych pieniędzy od tej osoby bo twierdzi że kommuna ich nie może wypłacić czy jest to możliwe że kommuna sprawia jakieś problemy czy problem leży u osoby u której pracowałem że po prostu nie chce mi ich wypłacić. Co możecie doradzić w takim przypadku.
  Profil uzytkownika: FISH925     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-10-30 23:45
Pisałam już na ten temat wiele razy. Jeśli możesz, to przyślij mi swój numer telefonu na e-mail:

polonus26@gmail.com
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-10-30 23:49
Gdyby komuna miala placic to umowe o prace podpisywalbys
z komuna.

Zostalaes wyrolowany, mozliwe ze bezwiednie i ze ta
chora osoba, jesli jest stara, miala nadzieje ze komuna
sfinansuje Tweoja prace jak Cie zatrudni, a Komuna
odmowila. Starzy ludzie nie zawsze lapia przepisy
i mysla ze ciagle zyja w poczatkach lat 70-tych, gdzie
wystarczylo zglosic do komuny takie zapotrzebowanie
i byla na to kasa.

Jak zwal tak zwal, pracobiorca jest Ci winien kase.

Nie za bardzo mozna radzic co masz zrobic, bo nie napisales jaki stan zdrowia jest tej osoby i jaki
przedzial wiekowy.

Nie chce tu ew. szkodzic komus kto np. jest w niedyspozycji fizycznej, czy psychicznej i nie za
bardzo moze odpowiadac za swoje czyny.

Czemu zaczales pracowac drugi miesiac jak nie dostales pieniedzy ?

(oczywiscie ze komuna placi z prawie miesiecznym opoznieniem, ale Ty podpisales umowe z prywatna osoba
co dla mnie jest bardzo dziwne- no chyba ze jestes
nowicjuszem w Szwecji i nie znasz przepisow i swoich
praw.)

  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-10-31 07:46
ty pilnowales a ktos inny wzial pieniadze
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2021-10-31 16:12
Szwedzki ZUS placi firmie która zautrudnia pracowników 315 koron za godzine, a gminy placa okolo 280 koron.
Jest to olbrzymie pole do oszustw.

  Profil uzytkownika: kawaler     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2021-10-31 16:16
Mógl podpisac tez kontrakt z firma inwalidy,
  Profil uzytkownika: kawaler     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-10-31 17:25
to byl kontrakt miedzy tym co powinien pilnować a tym co pilnował ,pierwszy wzial szmal,,,,,,mam nadzieje ze Anna zm coś pomoże bo to jest plaga z tym oszukiwaniem
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-11-01 13:58
Już działamy
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-11-01 15:06
Anna, super i powodzenia

ps. obstawiam ze pracowal u kubeczka spod ICA
  Profil uzytkownika: alwa12     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2021-11-01 19:32
Bylo bardzo wiele przypadków ze cyganskie rodziny majace inwalide sprowadzaly Polke jako opiekunke i pomoc domowa, no i pracowaly od rana do nocy a po miesiacu, dwóch byly oskarzane o kradziez pierscionka z brylantem który musialy odpracowac przez nastepne miesiace ale tez poprzez kradzieze w sklepach.

  Profil uzytkownika: kawaler     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-11-02 05:56
Kiedys bylo normalne de gazety roznosili szwedzi jako ekstra zarobek.pozniej polacy robili to samo i szwed nierobiac nic zarabial.czasami wyplacil 1:10wyplaty.polsk sie skur……ale nic niemogl zrobic.tutaj widze podobienstwo robil za kogos co siedzial w domu i zarobil
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Rafał38


Wpisów: 8
Od: 2021-10-14
2022-01-01 02:45
Czy pracodawca może obciążyć pracownika za zle wykonaną pracę,finansowo,godzinowo itd.Jesli tak !To na podstawie czego ?umowy?farmazona który sprzeda żeby dorobić swoją dupe cudzym kosztem ????.Z pochodzenia niestety Rodak ....
  Profil uzytkownika: Rafał38     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 09:52
raczej nie ,ale dokładniej poznany temat nie zaszkodziłby
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-01-01 10:08
poczytaj, moze ktorys przyklad jest podobny do tqojej sytuacji

https://www.lawline.se/ans wers/arbetsgivares-principalansvar-vid-fe l-i-tjansten




https://lawline.se/answers /arbetstagare-ansvar-for-fel-i-tjanst



https://lawline.se/answers /kan-arbetsgivare-dra-av-lonen-for-skador -som-orsakats-av-arbetstagare
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Rafał38


Wpisów: 8
Od: 2021-10-14
2022-01-01 11:57
Black Sabbath więcej info chętnie udziele priv?jeśli reflektujesz. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Rafał38     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 12:23
rafal w malých firmach to tak może być i za dużo nic nie zrobisz bo ciebie wywali (to nie jest tak prosto w większych firmach lub tam gdzie ludzie wiedza co zrobić i umie się porozumieć po szwedzku) jeśli tobie nie będzie za dużo zależało na nim to możesz h....a tak załatwić ze pożałuje do końca życia ze ciebie zatrudnił,czasami może być sytuacja gdzie pracownik z premedytacja spierniczyl coś i pracodawca się zlitował i wypłaty nie wypłacił ale pod warunkiem ze żadnych innych konsekwencji nie wyciągnie,nielegalnie ale obie strony na tym wygrają ,twoja sprawa jest niewiadoma
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2022-01-01 13:06
Rafale, jeśli nie zrobiłeś czegoś umyślnie i zgodnie z prawem obiciążenia finansowe ciebie są nielegalne to najpierw zażądaj PISEMNIE zwrotu ewntualnego potrącenia a jeśli to nie zadziała napisz podanie w tej sprawie do komornika. Pamiętaj, że stroną w tej sprawie jest firma z którą masz umowę o pracę, a nie konkretny człowiek.
Co do "wywalenia" z pracy, to nie jest to takie łatwe, ponieważ jeżeli masz umowę na stałe, to pracodawca może cię zwolnić jedynie z braku pracy i musi to podać na zwolnieniu, jeśli sobie tego zażyczysz. To oznacza, że nie może zatrudnić w najbiższym czasie nikogo na twoje miejsce. Jeśli by to zrobił ryzykuje ogromne odzkodowanie dla ciebie.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 14:09
anna zm racja co piszesz ale prawo prawem a są metody uniknięcia tego w małych firmach
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-01-01 14:53
"ciebie są nielegalne to najpierw zażądaj PISEMNIE zwrotu ewntualnego potrącenia a jeśli to nie "

ewntualne potracenie bez zgody pracownika jest niezgodne z prawem.
jak juz fachowo doradzasz to rob to dokladnie.
powinnas sobie szybko znalezc paragrafy.





i wcale nie jest prawda, ze pracodawca moze zwolnic tylko z powodu braku pracy.



  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 15:52
jest dużo sposobów żeby zwolnic,żeby walczyć z pracodawca to trzeba cierpliwości i pieniędzy,gdy się przegra to może kosztować więcej niż się wydaje/zakładam ze nie należy się do związków/związki mogą dużo zrobić np wywalczyć odszkodowanie ale nie mogą nic zrobić z wypowiedzeniem w małej firmie,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2022-01-01 16:15
Zwolnienie z pracy jest uregulowane prawnie w LAS,czyli Lagen om anställningsskydd, paragraf 7 - 10, i nie ma wbrew pozorom wielu sposobów, aby zwolnić pracownika.
Wysokość odszkodowania jest określona w tym samym prawie, paragraf 38 i 39. Ostatnio padła propozycja zmiany przepisów i prawdopodobnie wysokość odszkodowania w razie nieprawidłowego zwolnienia będzie wynosić maksymalnie 135 000 kr.
Koszty sądowe są wysokie, ale nie przewyższają ewntualnego odszkodowania i pracownik, który znajdzie się w ciężkiej sytuacji finansowej może uzyskać dofinansowanie od państwa na ich pokrycie t.zw. Rättshjälp
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-01-01 17:39
"Zwolnienie z pracy jest uregulowane prawnie w LAS,czyli Lagen om anställningsskydd, paragraf 7 - 10, i nie ma wbrew pozorom wielu sposobów, aby zwolnić pracownika."



acha
jezeli ktos zle wykonuje swoja prac (nie wywiazuje sie z umowy), jezeli ktos np notorycznie nie przychodzi do pracy (tzw krotkie "chorobowe") ect




tylko, zanim dojdzie do zwolnienia z powyzszych powodow musi byc najpierw m.in. dialog pomiedzy pracodawca - pracownik.
ale takich rzeczy nie powinnam ci tlumaczyc

prawo nie tylko chroni pracownika, ale tez pracodawce.


ani pracownik, ani pracodawca nie jest świętą nietykalną krową.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-01 18:20
anna ma racje z punktu prawnego natomiast niema kompletnie doświadczenia o sposobach zwolnienia pracownika fizycznego z małej firmy,,,np z braku pracy ,,,,,i mogę podać 10 przypadków ze nie jest się w stanie udowodnić nikomu ze nielegalnie, związki mogą tylko wywalczyć wypowiedzenie i nic więcej
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2022-01-01 22:08
Zgadzam się, że związki nie zawsze pomogą, ale to wynika z ich braku zaangażowania natomiast prawnik może pomóc. Znam kilka przykładów załatwienia odszkodowania od małej firmy. Ostatnio polski prawnik w Göteborgu pomógl mojemu znajomemu otrzymac odszkodowanie w wysokości 80 000 kr. To była mała firma a właściciel młody, pewny siebie Szwed. Wiem, bo sama z nim rozmawiałam. Ponieważ nie jestem prawnikiem przekazałam sprawę znajomemu poskiemu prawnikowi i on po dwóch rozprawach załatwił sprawę na korzśc polskiego pracownika.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-01-02 01:21
Wrace dwa slowa, choc za nie w pelni nie odpowiadam, bo jestem na procentach i nie jestem prawnikiem

Pytanie bylo : czy pracodawca ma prawo za zle wykonana
prace obciazyc finansowo,godzinowo.

Rafal, czy spartoliles robote ?

Jesli tak, to ma prawo wywalic Cie z pracy a nawet nie wyplacic pensji wliczajac ja w poniesione koszta spartolonej pracy, czyli koszta poprawek i dodatkowego
zatrudnienia innego pracownika przy poprawce, o ile
uslugobiorca wogole sie zgodzi na poprawki.

Uslugobiorca moze zerwac umowe z Twoim pracodawca
i nie zaplacic mu za calosc roboty, a nie tylko za spartolenie jakiejs czesci roboty, ktora wykonywales.

Wtedy Twoj pracodawca ponosi o wierle,wiele wyzsze
koszta niz tylko spartolona przez Ciebie usluga.

Piszesz ze to rodak, tylko ktory rodak tu zawinil ?

Jesli to Twoj pracodawca Cie wykorzystuje dla swoich machlojek, to zwijaj zagle i szukaj nowej pracy,
a jemu jesliby nie chcial dac Ci dobrej opinii,
to daj mu w ciemnym kacie w morde i szukaj pracy.

Jesli Ty nawaliles to stul ogon i albo dogadaj sie z pracodawca zeby Cie lepiej poduczyl, albo szukaj
nowego naiwnego pracodawcy.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku





  Profil uzytkownika: alwa12     
Rafał38


Wpisów: 8
Od: 2021-10-14
2022-01-02 02:28
AnnaZM ,alwa 12 .Przed przyjazdem do Szwecji zostałem poinformowany od przyszłego pracodawcy że zakres moich obowiązków będzie ograniczał się do drobnych prac ogrodniczych.Po czym zostałem skierowany na olbrzymie osiedle gdzie zapoznałem się z projektami Szwedzkimi w których wybiórczo znajdował się opis ołówkiem po Polsku "krzaki i krzewy itp"mialy jednoznaczne brzmienie. Zaznaczę ze od samego początku starałem się dwoilem troiłem by lojalnie wykonywać swoją pracę,pewnego dnia usłyszałem od Pracodawcy "jeździłeś "na koparce !,moja odpowiedź brzmiała NIE!!!.Po czym usłyszałem nauczysz się!!!. Owszem jeździłem koparką po osiedlu kilka tygodni w ogromnym stresie żeby niczego nie zniszczyć itp.Mialem u boku swego na ten czas pracownika z wieloletnim stażem w Szwecji który sam stwierdził że pracy jest za dużo na nas dwóch. Niebawem oznajmił mi że musi na około miesiąca przejść do innej pracy !,na ten czas dostałem kolejnego pracownika który zupełnie nie ogarniał rzeczywistości. Nie żebym się żalił ale na moich barkach spoczywała odpowiedzialność za powierzone materiały ich relokacja ,transport,zabezpieczenie.Kontaktowalem się niemal codziennie że Szwedzkim brygadzistą firmy która była odpowiedzialną za projekt w którym brałem udział. Czemu ja ?ponieważ mój boss stwierdził że nie będzie z nim rozmawiać. Wypełnianie raportów itp organizacją narzędzi i logistyką. Praca była dla mnie ogromnym wyzwaniem i zaczęła być z dnia na dzień coraz większym stresem ,ponieważ nie maialem aż tak dużego doświadczenia w materiałach Szwedzkich a ambitnie starałem się jak najlepiej wykonać swoją pracę. Do sedna doszło do sytuacji gdzie musiałem zacząć murować itp czego nigdy wcześniej też nie robiłem,od bossa usłyszałem ucz się bo Ty będziesz głównym murarzem. Zaczęło mnie już wszystko powoli przerastać z uwagi na brak własnego doświadczenia co gorsza totalny brak wiedzy cokolwiek przyznanego mi pracownika.Zaczelismy w końcu murować gdzie moja strona była poprawnie murowana a kolegi w dużym stopniu gorzej. W wyniku błędów kolegi musieliśmy poprawić to co tej pory zbudowaliśmy. Doszło do tego że sam przyjeżdżałem w każdy wolny dzień od pracy na poprawki ponad 5 tygodni ,gdzie w każdy weekend pomagała mi kolejna osoba która nie miała nic wspólnego z murowaniem,organizował te osoby mój boss.Nadmienie ze przez ostatnie 3 weekendy zaczął przyjeżdżać ze mną mój serdeczny kolega pomóc mi wyjść z opresji.Mimo jego ogromnych chęci i zapału nie zdążyliśmy z poprawkami. I dowiedzieliśmy się od bossa ze zostaję mi potrącone 200h pracy przy murowaniu,to samo tyczyło się osoby która w tygodniu pracowała ze mną przy murowaniu-w weekendy stwierdził ze ma w dupie poprawki .Tak skończyła się moja dotychczasowa praca,po kilku miesiącach ,następnie zostałem oddelegowany gdzie indziej do pracy na trzy tygodnie .Pod koniec pracy trzeciego tygodnia usłyszałem od bossa ze musimy sobie sami teraz radzić bo on nie ma dla nas więcej pracy.I jedyne w czym może mi pomóc to rozbić te obciążenie 200h po 100h na miesiąc. Zaznaczam że umowa którą podpisałem wygasa z dniem 31.01.2022.Ponad dwa tygodnie szukałem pracy ,znalazłem i pracuje po dzień dzisiejszy. Sytuacja z moim poprzednim pracodawcą przyczyniła się do ogromnych zadłużeń w moim przypadku będąc w Szwecji a utrzymując rodzinę w PL z kredytem w CHF.Co do reszty wolał bym nie pisać,do dnia dzisiejszego nie wiem kiedy zobaczę rodzinę .Raz miałem potrącone 100h .Na kolejne nie godziłem się ponieważ nadchodziły święta i starałem się zapewnić byt mojej rodzinie.Niestety porażka. Niedawna dostałem SMS z Lonem w którym widniało kolejne obciążenie drugie 100h cios prosto w serce tuż przed świętami. I tyle, chciałem poprostu dowiedzieć się czy mogę z tym zrobić cokolwiek ponieważ zniewazylo mnie to ogromnie jako człowiek,ojciec,mąż. Dzięki dobrej duszy mojego kumpla -przyjaciela miałem co jeść itd.Zbyt wiele mnie kosztowała decyzją z przyjazdem Do Szwecji żeby zostać tak poniżony!!!!

Pozdrawiam w Nowym Roku!!!!
  Profil uzytkownika: Rafał38     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2022-01-02 04:53
Tak jak pisalam, Rafal, nie jestem prawnikiem-to albo
Ola, albo AnnaZM moze ew. pomoc.

Ja ze swojej strony dziwie sie ze z mety nie zglosiles
szefowi ze pomocnik nic nie umie i musisz pracowac po godzinach by naniesc poprawki.

To juz wtedy byl czas by rozgladac sie za inna praca.

No ale gdybac jest latwo, rozumiem ze byles miedzy
mlotem a kowadlem.

Szef gdyby nie byl skurczybykiem, to by Ci wyplacil nadgodziny, ale...no sam wiesz i placisz frycowe

Obciecie 200 nadgodzin, to wopla o pmste, bo gdyby
widzial ze partolisz robote to powinien Cie zwolnic, a on pozwolil Ci tak dlugo robic po godzinach-to sie jemu
oplacalo w dojnasob.

mam nadzieje ze teraz bedziesz mial bardziej oczy otwarte.

na obczyznie nie jest latwo i to zabiera czas zanim pozna sie rynek pracy, przepisy etc.

Powiem jedno, jak bedziesz twardy, to w koncu wyjdziesz
na prosta po jakims czasie

wpadaj tu na Forum, pytaj nawet o blahostki bo wiedzy
nigdy za duzo- powodzenia
  Profil uzytkownika: alwa12     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-01-02 08:38
"Wiem, bo sama z nim rozmawiałam. Ponieważ nie jestem prawnikiem przekazałam sprawę znajomemu poskiemu prawnikowi i on po dwóch rozprawach załatwił sprawę na korzśc polskiego pracownika."



Gdy sie naczyta takich tekstow, to sie nie dziwie, ze Polaki mysla, ze jak ktos ich zwolni to im sie cos nalezy. i to zawsze


Zwiazki sa ogolnie chuj*we. Najlepiej pomagaja tylko polscy prawniki
takze luz


W wiekszosci wystarczylaby znajomosc podstawowych praw pracownika.

Żeby pracownik nie został wy*ujany, a pracodawca wykorzystany





  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2022-01-02 08:49
"Czy pracodawca może obciążyć pracownika za zle wykonaną pracę,finansowo,godzinowo itd.Jesli tak !To na podstawie czego ?umowy"


Jezeli spartoliles robote, i nie jest to Twoj pierwszy raz (albo okazalo sie, ze brakuje Ci kompetencji) - to mozesz zostac bezrobotnym.


Nie moze Cie obciazyc kosztami, bo to pracodawca ponosi koszta w wyniku bledu pracownika.

Chyba, ze to Twoj kolejny blad, ktory powstal mimo zwrocenia uwagi.
(lub cos co jest zawarte tu: 4 kap 1 § SkL)


Nie moze bez porozumienia z Toba odciagnac sobie cos z Twojej wyplaty.
Takie postepowanie jest niezgodne z prawem pracowniczym.

  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2022-01-02 09:38
każdy zatrudniony ma swoją wersje ,natomiast ja widzę akurat w tej sprawie ze kontakt z Anna Zm mogły poskutkować w jakiejś formie ,ja bym tak zrobil gdybym był na twoim miejscu,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2022-01-02 14:51
Patti ma rację powołując się na SKADESTÅNDSLAGEN.
Chodzi o 4 paragraf
4 kap. Arbetstagares skadeståndsansvar
1 § För skada, som arbetstagare vållar genom fel eller försummelse i tjänsten, är han ansvarig endast i den mån synnerliga skäl föreligger med hänsyn till handlingens beskaffenhet, arbetstagarens ställning, den skadelidandes intresse och övriga omständigheter.

Ponadto pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać potrąceń z pensji.
Wynika to z Lag (1970:215) om arbetsgivares kvittningsrätt,

Według mnie powinieneś skontaktować się z prawnikiem.
Jeśli chcesz szczegółowych informacji, to wyślij kontakt do siebie na mój mejl polonus26@gmail.com
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Forum -> Życie w Szwecji -> Brak wyplaty
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony