Odwiedzin 37807089
Dziś 3413
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Praca na umowę w Szwecji i działalność w Polsce

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPraca na umowę w Szwecji i działalność w Polsce
Tytek


Wpisów: 3
Od: 2021-05-03
2021-06-02 14:39
Cześć wszystkim,

Zastanawiam się czy są jakieś przeciwskazania podatkowe do pracy w Szwecji na normalnej umowie o pracę (na razie okres próbny 6 miesięcy) i w tym samym czasie prowadzenia 1osobowej działalności gospodarczej w Polsce?

Rozumiem, że z wypłaty w Szwecji rozliczam się w Szwecji z automatu, i niezależnie od tego to co zarobię w Polsce rozliczam sobie w Polsce?

Miał ktoś podobną sytuację? Może da się jakoś odzyskać podatek płacony w Szwecji?

Pozdrawiam!
  Profil uzytkownika: Tytek     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-06-02 15:45
Prawnie nie ma żadnych przeszkód dopóki masz numer organizacyjny w Szwecji, czyli mieszkasz w Polsce.
Za pracę wykonaną w Szwecji musisz oczywiście rozliczyć się i zapłacić podatek w Szwecji. Nie ma możliwości zwrotu. Masz jedynie możliwość obniżenia tego podatku odpisując od zarobków n.p koszty podróży do Polski , mieszkania w Szwecji i kredytów w Polsce.
Jeślibyś kiedyś chciał osiedlić się w Szwecji, czyli uzyskać numer personalny to nadal możesz prowadzić działalność w Polsce tyle że podatek z zysku uzyskanego w Polsce będziesz musiał zapłacić w Szwecji. Nie wiem, czy warto tak działać.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-06-02 15:47
Przeczytaj mój wczorajszy wpis na ten temat Składki na ubezpieczenia w Szwecji
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2021-06-03 19:49
Radze poczytac polskie przepisy, bo sie pozmienialy. Znaczaco. Bedac podatnikiem w Polsce i zarabiajac rowniez na zatrudnieniu tutejszym za granica zaplacisz podatek w Szwecji, a od tego co zarobiles do reki musisz obecnie zaplacic podatek i to niemaly w Polsce. Takie to dzis polskie prawo.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-06-04 19:51
To nie jest polskie prawo. Obowiązek odprowadzania 30 procent od faktury za pracę w Szwecji wprowadziła Szwecja o stycznia tego roku.Prawdopodobnie chodzi im, i to słusznie, o uporanie się z t.zw. fałszywymi przedsiębiorcami, t.zn Polakami, którzy wystawiają faktury jako działalność jednoosobwa a pracują jak zwykli pracownicy.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-06-04 20:33
albo jeszcze inaczej ,robią wszystko żeby niebyłe opłacalne pracować za granica bo ludzi brak do pracy w Polsce
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2021-06-04 21:07
Anna ZM
eEeeh, jak pijany plota...

W Polsce wprowadzili przepis, ze kazdy dochod uzyskany na reke za granica czy nawet na Ksiezycu musisz umiescic w deklaracji /w takie polskie övrig gdzie masz obowiazek wpisac wszystko, nawet jak sprzedasz 2 psy powyzej pewnej kwoty/ i od tego zaplacic podatek! Tak dlugo jak widniejesz w polskiej skarbowce. By z ich lap sie wyrwac musisz udokumentowac wyjazd na stale z Polski. Pewnie nawet znajda sposob na opodatkowanie "jagodziarzy"

Jakie "szwedzkie przepisy" to reguluja?

Jak sprawnie obecnie dziala komunikacja miedzy urzedami w roznych krajach widze na moim przykladzie. Sledzac postepy w Norwegii w kwestii renty widze. date i "från Polen", "till Sverige", "till Polen" itd. po zalogowaniu sie na moja strone u nich. Niestety widze tylkokiedy i dokad pisza - tresc korespondencji jest niedostepna.

Starasz mi sie tlumaczyc zasady podatkowe jak "chlop krowie na rowie"... Znow siegne do mojego zyciorysu: gdy nastala w Polsce szalona wolna gospodarka zrabiajac na ogolnie mowiac podatkach. Co do spolek z o.o. chyba jeszcze 3 mi z tamtych czasow zostaly. Chcesz kupic udzialy? Zostac spolnikiem? (to nie literowka - wlasciciel udzialow sp.z o.o. jest "spolnikiem")
  Profil uzytkownika: Facet46     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-06-04 22:27
wszystkie przepisy się zmieniają ,ja osobiście mieszkam w Szwecji dłużej niż ANNA ZM ,i przed wejściem polski do unii to znałem dość dobrze szwedzkie przepisy umowy co i gdzie ,jak tylko polska weszła do unii to i sami Szwedzi się pogubili ale to tylko dlatego ze zmiany były radykalne na ich niekorzyść wręcz odwrotnie dla Polaków co mieli tylko do zyskania, nr tymczasowy czy tez nie ,zmiana prawka ,nostryfikacja dyplomu itdo ,teraz to kiełbasa dlatego tez nie będę mieszał się w debatę na której się nieznam niemniej zmiany są wręcz codzienne
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-06-04 22:30
Facet, tu gdzies jest temat o tym i rzeczywiscie
tak jak AnnaZM pisze, w styczniu zmienily sie przepisy
w Szwecji.
To ma ukrocic polskie niby firmy jednoosobowe, a raczej spowodowac placenie podatkow w Szwecji przez te firmy zamiast dzialc na kocia lape i udawac ze ma sie firme.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2021-06-04 23:25
black sabbath
Nie tylko przepisy podatkowe Szwecji sie zmienily, co akurat uwazam za sluszne. Taki bystry, polski samozatrudniony pracujac i zarabiajac w Szwecji jesli jest rzeczywiscie bystry to nie placil podatkow w Szwecji i w praktyce w Polsce prawie zadne /koszty mozna zrobic sobie wyplacaniem diet, rozlakowego, cotygodniowymi powrotami do domu itd., itp. sam bym w takiej sytuacji tak to rozpisal, ze wyszloby mi iz doplacam /.
Zmienilo sie jednak jeszcze cos zupelnie po cichu pod presja ograniczenia imigracji. Chodzi mi o podejscie urzedow SK i MV w legalizacji pobytu. Jak najlatwiej to zrobic? Wiadomo, utrudnic naplyw z EU-landow, przeciez "biedni azylanci" musza dostac schronienie /w najgorszym okresie covida po cichu wyladowal samolot z takimi, co mieli zrobic? Odeslac?/ Ja przed laty nawet nie wypelnialem wniosku o PN - mialem samordningsnummer i gdy mnie Scania zatrudnila powiadomili SV i PN przyszedl poczta. Nikt nie pytal jak jestem zatrudniony a mialem umowe na okres probny 6 mies. Dzis jest wymog umowy na min. rok + jeden dzien by dostac staly PN. No co? SV nic nie utrudnia, ale ktora firma zatrudni nowego z zagranicy pd razu na stala umowe? Kiedys poszedlem do SV, wypelnilem pepiery i kwestia sambo byla zalatwiona. By pokazac jakl to wyglada obecnie specjalnie na stronie:

https://www.migrationsverk et.se/Privatpersoner/Flytta-till-nagon-i- Sverige/Planerar-att-gifta-dig-eller-bli- sambo/Instruktioner-for-webbansokan.html# knapp

chcialem otworzyc to ansökan, ktore trzeba zlozyc, klika sie na to okienko na samym dole. Zalozylem w tym celu nawet konto z mysla, ze podam tu dane by kazdy mogl sobie przetestowac. Niestety nie tak latwo:

mail do konta: jebac.pis@hotmail.com
haslo: poloniainfo2021

ale niestety nie zalogujecie sie, bo jeszcze potwierdzenie sms. Jak ktos chce teraz sprobowac to prosze, jak przyjkdzie sms to podam tu kod, wazny 15 minut. Tak droga Anna ZM mozesz sobie sprawdzic osobiscie. To probowalismy zrobic wspolnie: Syn, Jego Dziewczyna i ja.
Dodam, ze zalozenie tego konta bez PN czyli stworzenie takiego z haslem i loginem zajmuje troche czasu i potwierdzen kodami na maila i telefon.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2021-06-05 11:04
Zauwazylem, ze ktos probowal sie zalogowac na podana przeze mnie strone, bo dostalem smsa z kodem. Bylo to przed godz. 6-sta. Spalem, dlatego nie podalem tu tego kodu. Jesli ktos chce sprobowac, to prosze. Przyjdzie kod to podam. Podkreslam, ze jest on wazny 15 minut.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Forum -> Życie w Szwecji -> Praca na umowę w Szwecji i działalność w Polsce
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 34 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony