Odwiedzin 37782042
Dziś 2365
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Jak Polacy tłukli Anglików po Waterloo

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorJak Polacy tłukli Anglików po Waterloo
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2021-04-24 14:52
Osobiście uważam, że Polacy zawalili swoją szansę na niepodległość w 1813 roku, a zrobił to osobiście książę Józef Poniatowski, bezkrytycznie dzisiaj gloryfikowany. Powinien był pod Lipskiem, tak jak sprzymierzone wojska saskie przejść na stronę koalicji i zachować podmiotowość Księstwa Warszawskiego, co prawdopodobnie zapobiegło by zapanowaniu Rosji na zachód od Bugu. Polski bohater, Poniatowski był niemieckojęzyczny, co akurat pod Lipskiem byłoby korzyścią. Uparte trwanie przy Napoleonie było ogromnym błędem politycznym po klęsce w Rosji i wobec perspektywy ostatecznego lania pod Lipskiem w 1813.
Na dodatek książę Józef zginął najprawdopodobniej od kul francuskich z drugiego brzegu Elstery, w której się utopił.
Jednak dwa lata później pozostający wierni Napoleonowi polscy szwoleżerzy mieli okazję wytłuc co nieco angielskich dragonów. Z dzisiejszej, naiwnej perspektywy, wydaje się to przykre ale wówczas trwał Kongres wiedeński a Wielka Brytania była jednym z najbardziej wrogich Polsce mocarstw i rzecznikiem protektoratu rosyjskiego nad ziemiami tworzonej właśnie kongresówki z ziem niezajętych przez Rosję w trakcie rozbiorów. Stosunek Anglików do Polski w 1919 roku w Wersalu, też nie był dużo lepszy, no ale to już inna beczka.

W 1807 roku Napoleon utworzył 1 Pułku Szwoleżerów Lansjerów Gwardii Cesarskiej złożonej z polskich ułanów. Ułani ci nie wchodzili w skład wojsk Księstwa Warszawskiego lecz bezpośrednio podlegali francuskiemu dowództwu. Po I upadku Napoleona część z nich dobrowolnie postanowiła udać się wraz z nim na wygnanie na wyspę Elbę tworząc tzw "Szwadron Elby" pod dowództwem Pawła Jerzmanowskie. Po powrocie Napoleona do Francji "Szwadron Elby" z racji rozformowania 1 Pułku został włączony do holenderskiego 2 Pułku Szwoleżerów Lansjerów Gwardii Cesarskiej jako ostatnia polska jednostka walcząca u boku Napoleona. 18 czerwca 1815 w trakcie bitwy pod Waterloo Anglicy w celu powstrzymania ataku Francuzów, rzucili do boju swe elitarne jednostki jazdy gwardyjską 1 brygadę „Household" gen. Edwarda Somerseta (11 szwadronów - łącznie 1319 ludzi) oraz 2 brygadę „Union" (9 szwadronów - 1332 ludzi) gen. Williama Ponsonby'ego. Brygada gen. Somerseta w niszczącej szarży rozbiła francuskich kirasjerów, natomiast brygada gen. Ponsonby'ego uderzyła na I Korpus francuski, rozpraszając kolejno trzy dywizje i biorąc około 3000 jeńców. W tym momencie Napoleon rzucił do ataku polsko - holenderski 2 Pułk Szwoleżerów Lansjerów Gwardii który zmiótł brygady brytyjskich dragonów z powierzchni. Niestety dla polskich ułanów nie przesądziło to o zwycięstwie w bitwie. Co ciekawe pod Waterloo zginęło tylko kilku Polaków - Łukasz Biernacki, Jan Nowak, Karol Pawłowski, Ignacy Rużyczko i Sylwester Zeleski, sam Paweł Jerzmanowski został ranny.

Miłego oglądania:
https://www.youtube.com/wa tch?v=N0pGkXgPqTs
  Profil uzytkownika: Uwe     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-04-28 00:23
Uwe, bardzo ciekawe, szczegolnie dla mnie.

Jak jak chodzilam w Polsce do szkoly to o tym
nie uczono. Wtedy podreczniki szkolne byly bardzo
siermiezne, nie zawsze nauczyciele potrafili
zainteresowac mlodziez.
Od lat wylapuje w internecie rozne historyczne
ciekawostki i sie doksztalcam.

Powinienes wiecej pisac w tym stylu o co juz kiedys
sie upominalam- to jest Twoja mocna strona.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2021-04-28 01:37
Dzięki! Kiedyś pisałem tu i to sporo o historii ale trolle zaczęły mi spamować, zasrywać i ubliżać, więc po co się produkować dla debili. Pisuje gdzie indziej.
  Profil uzytkownika: Uwe     
Forum -> Na każdy temat -> Jak Polacy tłukli Anglików po Waterloo
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 32 gości
oraz 3 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony