Odwiedzin 37799901
Dziś 345
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Wyrok i dług

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWyrok i dług
szu369


Wpisów: 3
Od: 2021-04-02
2021-04-02 19:13
Będąc w delegacji w Szwecji zostałem oskarżony o przestępstwo.
Niestety wyrokiem sądu zostałem skazany i wkrótce trafię do więzienia. Oprócz tego została wyznaczona mi kara finansową, której teraz nie mogę spłacić.
Po odbyciu wyroku chciałbym wrócić do pracy w Szwecji ponieważ jest to dla mnie atrakcyjne finansowo miejsce.
Jednak do tego czasu na pewno długiem zainteresuje się szwedzki komornik.

1. Czy mogę mieć jakieś problemy z ponownym powrotem do pracy? Np zatrzymanie przez straż graniczną w związku z niezaplaconą karą? Muszę wrócić do pracy nim będę mógł ją spłacić.

2. Czy szwedzki  komornik może "wejsc" mi na wypłatę? Umowa jest polska ze szwedzkim aneksem o delegację

3. Do jakiej instytucji mam się zgłaszać  jeśli będę chciał wiedzieć na jakim etapie jest sprawa mojej kary finansowej? Do kogo mam się zgłosić w celu rozłożenia kary na raty bym mógł spokojnie pracować?

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: szu369     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-04-02 20:30
Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na stronie komornika /Kronofogden
https://www.kronofogden.se /Kanintebetalaprivatperson.html
Oczywiście, że komornik może ściągać ci dług z pensji, ale nie może ci zabrać wszystkich zarobków. Ile może zabierać, dowiesz się na tej stronie.
Jeśli chodzi o pracę, to twój wyrok nie ma znaczenia, chyba, że chciałbys pracować n.p.na policji lub w szkole, bo tam trzeba przedstawić zaświadczenie o niekaralności.Oczywiście twoje szanse na otrrzymanie szwedzkiego obywatelstwa też spadły do zera, bo wyrok i komornik dyskwalfikują cię.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-04-02 21:06
Kiedys szwed po odbyciu kary niemial raczej problemu z äznalezieniem pracy.w tym samym czasie obcokrajowiec nie dostalby pracy jesli pracodawca by sie dowiedzial. Dzisiaj ja bym ciebie nie zatrudnil i watpie ze ktos inny to zrobi jak sie dowie ze siedziales.to ja jestem premien w 99%. Poeodzenia
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-04-03 09:33
1. Nie tylko możesz mieć problemy ale będziesz je miał, ponieważ pobyt w więzieniu ma swoje konsewkwencje. Możesz być zatrzymany na granicy w przypadku np gdy będziesz ścigany za niepłacenie długu. Twój powrót do pracy jest pod wielkim znakiem zapytania, ponieważ pracodawca nie ma obowiązku przyjęcia cię do pracy, nawet jeśl popełniłeś przestępstwo nie związane bezpośrednio z pracą. Przestępstwa ekonomiczne to najgorszy typ przestępstwa, ponieważ podważają zaufanie do pracownika w każdej pracy. Dla pracodawcy każda praca ma powiązanie z ekonomią, bezpośrednio lub pośrednio. Realia są takie, że do pracy raczej nie wrócisz i bądz na to przygotowany.

2. Szwedzki komornik będzie cię ścigał do końca świata, chyba że uda ci się uciec do kraju poza unią, gdzie szwecja nie ma umowy o wydawaniu ściganych.

3. Skoro zostałeś skazany na więzienie za przestępstwo ekonomiczne to chyba wiesz komu jesteś winien pieniądze. Tam możesz się dogadać co do rat, ale nie jest pewne, czy strona na to pójdzie. To strona decyduje, nie komornik.

Spokojne spłacanie długu? Chłopie, zapomnij o tym. Masz zjebane do końca życia i takie życie to gorsze niż sam dług. Nikomu nie zależy na tym aby ci było spokojnie, chyba sam to rozumiesz.

  Profil uzytkownika: Kontener     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-04-03 09:44
w wiezieniu nie bylam. znajomych z wyrokiem nie mam.


co ja moge polecic?
nie brac pod uwage odp na poloniainfo.se.

chyba, ze:
- ktos podrzuci cos z wiarygodnym zrodlem,
- ktos pisze na podstawie osobistych doswiadczen (ewentualnie doswiadczen z najblizszego kregu).

co prawda, moze sie okazac ze czesc czyjes odp jest zgodna z rzeczywistoscia.
ale! trzeba to sprawdzic!












  Profil uzytkownika: pati_sko     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-04-03 09:45
Wyrok ma znaczenie w KAŻDEJ pracy, natomiast NIE KAŻDY pracodawca ma OBOWIĄZEK sprawdzania rejestru przestępczego
prawo szwedzkie nakazuje niektórym pracodawcom np szkole czy przedszkole sprawdzenie osoby i pracodawca musi to zrobić.
wszyscy inni pracodawcy nie muszą ale mogą zażadać wyciągu z rejestru i to nie tylko szwedzkiego ale międzynarodowego,
natomiast ty nie musisz takiegowyciągu pracodawcy dostarczać.
wiadomo, że jeśli nie chcesz dostarczyć to jesteś karany i pracy nie dostaniesz.

  Profil uzytkownika: Kontener     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-04-03 09:51
ogólnie to marnie to wygląda, podobne problemy ma olbrzymia większość bylych więzniów w szwecji a ty nawet jeszcze kary więziennej nie odbyłeś
pewnie byłeś ścigany z urzędu i dostałeś adwokata, pytaj jego nawet jak byś musiał dopłacić z własnej kieszeni za porady
  Profil uzytkownika: Kontener     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-04-03 10:56
Szu w tym co piszesz widać jaki fałszywy jesteś,,,,,,niedość ze dostałeś ciupy to jeszcze kombinujesz jak nieplacic grzywny,nieche mieć z takimi ludźmi do czynienie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-04-03 14:56
Szu, to nie koniec życia i nie ty pierwszy jesteś w takiej sytuacji, za 10 lat nie będziesz już otym myślał. Co do długu, to warto porozmawiać z wierzycielem. Może ostąpi od odsetek i zgodzi się na spłatę ratalną. Jeśli pójdzie do komornika, to komornik najpierw zbada twoją sytuację ekonomiczną, t.zn obliczy kwotę niezbędną do życia a nadwyżki będzie zabierał do czasu aż dług będzie splacony.
Pracodawca nie ma prawa żądać od ciebie wyciągu z rejestru karnego. Napewno nie w czasie zatrudnienia a przy nowym zatrudnieniu tylko w niektórych wspomnianych miejscach pracy. Kto ma prawo żądać tego od ciebie określa prawo Lag (1998:620) om belastningsregister. Bezprawne żądanie można zgłosić n.p.do związków zawodowych.
Poza tym wpis jest usuwany z rejestru przestępstw po czasie zależnym od popełnionego przestępstwa. Znajdziesz to w tym samym prawie lub na stronie polcji
https://polisen.se/en/serv ices-and-permits/police-record-extracts/s orting-out-rules/
Życzę ci zdrowych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych!
Pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie oraz umiejętność uczenia się na swoich błędach.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-04-03 18:49
anna pisze jak prawnie jest i ma racje ja pisze jak funkconuje w praktyce,dla mnie to tak jak zatrudnic w ksiegowosci co siedzial za przestepstwa ekonomiczne,zlodzieja ? ukradnie wiecej ,gwalciciela ?? zgwalci moja zone??? itd,bedzie mu ciezko jak ktos sie dowie ,niemam nic do czlowieka ale jak wchodzi z takim tematem to pisze jak to funkcjonuje praktycznie,niedaj boze ze siedzial za knark. niepisze wiecej,wesolych swiat
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-04-05 14:36
Tak to jest, że chcieć to nie oznacza móc. Ja też bym chciała wiedzieć, czy mój nowy sąsiad to nie jest gwałciciel lub pedofil po wyroku. Niestety, pracodawca bezprawnie żądający prywatnych informacji ryzykuje duże odszkodowanie.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-04-05 18:53
Ania za duzo w biurze siedzisz,,faktem jest ze jak zapisze sie do zwiazkow to bedzie go trudniej zwolnic,,,,,,,polak w szwedzkiej firmie bez dobrego jezyka i po wyroku ,,,zniszca go ze sie sam zwolni
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2021-04-05 20:53
Zwykle do kary wiezienia dostaje sie tez w pakiecie zakaz wjazdu do Szwecji na jakis czas, od roku do 10 lat.

Pracodawca szwedzki raczej nie sprawdza polskiego gastarbajtera w szwedzkim rejestrze skazanych jezeli juz to chce polski dokument o niekaralnosci.
  Profil uzytkownika: kawaler     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2021-04-06 07:20
Wykorzystaj czas odsiadki do nauki języka, nie zmarnuj szansy na dokształcenie się.
  Profil uzytkownika: Bartender     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-04-06 07:58
W szwecji nie jest zabronione wymaganie wyciągu z rejestru przy zatrudnieniu
pracodawca może takiego wyciągu zażadać, nie jest to żadne łamanie prawa, ponieważ zakaz takiego wymogu jeszcze nie istnieje w prawie szwedzkim
nawet miejsca pracy publiczne jak szpitale piszą często w ogłoszeniach o pracę, iż będzie wymagane okazanie wyciągu z rejestru


  Profil uzytkownika: Kontener     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-04-06 08:00
nie ma tez absolutnie mowy o odszkodowaniu ze strony pracodawcy, ani związki zawodowe ani nikt inny nic tu nie mogą zdziałać
póki pracodawca "får inte" ale nie ma a to prawa to nikt pracodawcy nic nie moze zrobić
  Profil uzytkownika: Kontener     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-04-06 08:05
co do wykorzystywania czasu w więzieniu to nie jest to absolutnie oczywiste, że będzie można się uczyć czy pracować
na wszystko poza zajęciami rutynowymi jest wymagana zgoda więzienia i wcale nie jest łatwo cokolwiek uzyskać
  Profil uzytkownika: Kontener     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2021-04-06 13:16
@Anna ZM

*Tak to jest, że chcieć to nie oznacza móc. Ja też bym chciała wiedzieć, czy mój nowy sąsiad to nie jest gwałciciel lub pedofil po wyroku.*

Jak chcesz wiedziec to zobacz sobie na lexbase...za niewielka oplata.
Przeciez historia kryminalna nie jest zadna tajemnica w szwecji...Jesli Szu byl skazany w szwecji a ma PN to bedzie figurowal w lexbase i kazdy pracodawca bedzie mogl sobie poczytac dokladnie o co chodzilo.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-04-06 20:52
wlasciwie rospisalismy sie na jego temat a niewiemy za co siedzi?????? do szwecji wjedzie bez problemu ,komornik moze siasc na wyplate ale watpie ze to zrobia,bo niebeda wiedzieli,problem bedzie gorszy po czasie jak to sie wszystko do kupki zbierze ,bedzie jeszcze gorzej,SZU369 wez sie w garsc i splacaj dlug bo skaczysz bardzo zle
  Profil uzytkownika: black sabbath     
szu369


Wpisów: 3
Od: 2021-04-02
2021-04-09 12:08
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi !
  Profil uzytkownika: szu369     
szu369


Wpisów: 3
Od: 2021-04-02
2021-04-12 09:53
Wiem, że dług muszę spłacić. Jednak jeśli mam jechać i komornik szwedzki ma mi zabierać lwią część wypłaty to wolę jechać gdzieś indziej i spłacać sam należność tak jak będzie mi akurat to pasowało.
Proszę powiedzieć czy wg was komornik szwedzki może dowiedzieć się,że pracuje w Szwecji na polskiej umowie z aneksem delegacji ?
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: szu369     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-04-12 11:21
jeśli będziesz od początku spłacał dług według ustaleń z wierzycielem czyli stroną, której jesteś winien pieniądze, to komornik nie będzie musiał cię ścigać

natomiast jeśli nie będziesz spłacał według ustalonego planu to wierzyciel zwróci się do szwedzkieg komornika i ten wkroczy do akcji
jak już było wyżej podane szwedzki komornik dopadnie cię WSZĘDZIE, nie ma znaczenia na jakiej umowie pracujesz
proste jak drut

dobrze by było, abyś zdał sobie sprawę z czegoś ważnego:
nikogo nie obchodzi co ty chcesz i co dla ciebie jest wygodne
ty masz się dostosować to tego co jest/będzie ustalone i wywiązywać się z tego

  Profil uzytkownika: Kontener     
Forum -> Życie w Szwecji -> Wyrok i dług
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 9 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony