Odwiedzin 37781720
Dziś 2043
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Nowa w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNowa w Szwecji
Miriama


Wpisów: 3
Od: 2021-02-21
2021-02-21 01:36
Cześć,
Przeprowadziłam się do Szwecji wraz z narzeczonym - Polakiem, który tu studiuje. Przed nami co najmniej cztery lata pobytu.

Jestem w tym wszystkim nowa i szczerze nie wiem od czego zacząć. Czy powinnam od razu zgłosić, że pobyt i próbować starać się o personnummer? Czy najpierw spróbować znaleźć pracę?

Bardzo zależy mi by zacząć pracować, jednak nie znam języka. Mówię biegle w języku angielskim, jednak czytałam, że do podjęcia jakiekolwiek pracy potrzeby jest szwedzki.

Czuje się bardzo zagubiona, informacje w Internecie są sprzeczne i sama nie wiem w co wierzyć.
  Profil uzytkownika: Miriama     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-02-21 09:15
Szwedzi lubia mowic po angielsku.zalezy tez co chcesz robic??praca jest wazna,...
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-02-21 09:41
szwecja nie nalezy do tanich krajow,w anglii np jest duzo latwiej znalesc prace dla studiujacych bo rynek nie jest tak regulowany jak w szwecji,sprzatanie i uczyc sie jezyka to dobry krok naprzod jak na poczatek, sa strony gdzie szukaja ludzi do pracy
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Miriama


Wpisów: 3
Od: 2021-02-21
2021-02-21 13:13
Ja kończę studia pedagogiczne.

Niestety nie mam wyboru wyjechać gdzieś indziej, ponieważ narzeczony już się tu dostał

Czyli najpierw powinnam znaleźć pracę, potem iść do wszystkich urzędów?
  Profil uzytkownika: Miriama     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5123
Od: 2011-05-25
2021-02-21 13:13
Pytasz Miriama na forum bo w internecie znalazłaś sprzeczne informacje .
A przecież forum to internetowa forma dyskusji .
Więc i tu mogą być sprzeczne zdania i też nie będziesz wiedziała w co wierzyć

Żeby dostać personnemmer musisz mieć pracę z umową na ponad rok albo potwierdzenie , że masz spore oszczędności.
Tu raczej sprzeczności nie mogłaś znaleźć i powinnaś sobie sama odpowiedzieć od czego zacząć.

Każdy kto jest gdziekolwiek nowy w jakiś sposób jest zagubiony.
Dzieciom w przedszkolu nie piszą jak wiązać buty a i pani nie zawsze pomaga.Czasem ciagną się za nimi sznurówki. Śmiesznie to wygląda ale idą do przodu.

Bardzo dużo osób nowo przybyłych operuje tutaj tylko angielskim i stopniowo uczą się szwedzkiego.
I tak jak pisze BS nie wiadomo co chcesz robić.
Jednak same chęci i angielski nie wystarczą, żeby być np
stewardessą czy lekarzem.

Nie pytaj czy próbować znaleźć jakąkolwiek pracę, którą potrzebujesz ale poprostu to rób.
Nawet zerkawszy na ogłoszenia z jakimikolwiek ofertami pracy na tym portalu można przeczytać- angielski mile widziany.

A tutaj zapewne jestes w dużym mieście ( partner studiuje) więc w metrze , autobusach , restauracjach , urzędach wszędzie piszą info w jezyku szwedzkim i angielskim. Znaczy się większa większość mówi po angielsku.

Moja odpowiedź-
Złóż od razu papiery do skatteverket po PN .Pewnie nie dostaniesz ale już będzie ślad , że jesteś. Potem pewnie złożysz je drugi raz załączając umowe o pracę.
Znajdziesz w Szwecji pracę z biegłym angielskim bez szwedzkiego.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5123
Od: 2011-05-25
2021-02-21 13:23
W jednym czasie ja napisałam i Ty Miriam z info , że studiujesz pedagogikę.

Zaczep się na razie gdziekolwiek bo chyba chcesz pracować ,żeby miec pieniążki na zycie.
Zanim skończysz studia( pewnie w PL) poduczysz się szwedzkiego.
I czytaj jednak internet .Pisz cv po angielsku .Dzwoń i rozmawiaj po angielsku .

I tak jak pisałam poprzednio proponuję złożyć od razu papiery do skatteverket ( jakis adres c/o musisz jednak juz miec przy skladaniu) .Dostaniesz zapewne odmowę.Skladasz ponownie jak coś się zmieni z pracą.




  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Miriama


Wpisów: 3
Od: 2021-02-21
2021-02-21 13:41
Rozumiem, że nikt nie da mi jasnej instrukcji na to, co robić krok po kroku. Oczywiście tego nie wymagam. Jak każdy człowiek, który zostanie wrzucony na głęboką wodę nie od razu wiem, jak pływać i dopiero z czasem nauczę się poruszać, by w tym wszystkim nie utonąć.

Pisałam o sprzecznych informacjach, ponieważ duża część z nich jest przestarzała i niekiedy ciężko jest zweryfikować, które z nich obowiązują.

Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki i rady ❤️
  Profil uzytkownika: Miriama     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2021-02-21 14:03
Pierwsze co powinnaś zrobić, to paznokcie i włosy.
Tutaj jak dobrze sie zorientujesz, najpiekniejsze pazurki maja polskie sprzątajace panie, to sa Twoje rywalki, bo swieżego chłopa one wyczuja na kilometr.
Drugi krok, to jop.
Trzeci krok to urzędy.
  Profil uzytkownika: melchior     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5123
Od: 2011-05-25
2021-02-21 15:51
No racja , że bhp jest ważne.
Zapewne zadbane paznokcie pań sprzątających są wynikiem noszenia w pracy rękawiczek.
Oczywiście, że polskie kobiety od razu wyczują świeżego chłopa.
Polski chłop jest najczęściej zarośnięty w ufajdanych ciuchach i nie pachnie świeżością.
O tym ile już mieszka w Szwecji można poznać po ilości błota pokrywającego obuwie typu adidas.
Im mniej liter na obuwiu się przeczyta tym dłużej tu jest.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-02-21 16:20
Polski chłop jest najczęściej zarośnięty w ufajdanych ciuchach i nie pachnie świeżością
dodam ze w godle ma kielnie i pace
  Profil uzytkownika: black sabbath     
melchior


Wpisów: 815
Od: 2018-08-18
2021-02-21 17:08
Akurat tych z Polonii I nie słuchaj, bo to emerytki,
tylko Pati Sko jest jeszcze w wieku..."na chodzie". Reszta juz bezpieczne.
  Profil uzytkownika: melchior     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-02-21 18:14
Po przyjeżdzie do Szwecji musisz zacząć od wizyty w urzędzie skarbowym, czyli Skatteverket. Rozumiem, że twój narzeczony ma już załatwione formalności w tym urzędzie. Ty musisz mieć odpowiednie dokumenty. Informację znajdziesz na stronie internetowej urzędu skarbowego w języku angielskim
MOVING TO SWEDEN/You belong to the same family as a citizen from another EU or EEA country

https://www.skatteverket.s e/privat/folkbokforing/flyttatillsverige/ tillhorenfamilj/tillenmedborgarefraneuees .4.5a85666214dbad743ffd16c.html
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5123
Od: 2011-05-25
2021-02-21 18:50
"Akurat tych z Polonii I nie słuchaj, bo to emerytki,
tylko Pati Sko jest jeszcze w wieku..."na chodzie". Reszta juz bezpieczne."



Emerytki w Szwecji są energiczne i mają dużo czasu,doswiadczenia więc są najlepszymi doradcami,pomocnikami.
Szkoda , że na forum jest ich tak mało.
Mogłyby dawać aktualne instrukcje dla nowoprzybyłych co robic krok po kroku.

Nie czytaj niektórych facetów z Polonii I co mają alkohol pod nosem a piszą , że to mleko .
Taki to nawet jak babcia przechodziłaby przez ulicę to się nie zatrzyma.
Chyba , że jakaś młoda przechodzi na pasach to staje bo tak się ślini, że aż przednią szybkę przetrzec musi , żeby jechać dalej.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Forum -> Życie w Szwecji -> Nowa w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 1 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony