Odwiedzin 37785443
Dziś 2213
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - SFI

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSFI
Magdalena777


Wpisów: 3
Od: 2021-02-18
2021-02-18 09:08
Hej,
chcąc zapisać się na darmowe SFI w swojej komunie dostałam informację, że muszę przedstawić registerutdrag från skatteverket tj. wyciąg z rejestru Szwedzkiego Urzędu Podatkowego, czy ktoś wie o co dokładnie chodzi i czy to normalna praktyka? Z tego co wiem nikt z osób, które znam nie musiał tego robić, a jedynie wypełnić wniosek.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Magdalena777     
Magdalena777


Wpisów: 3
Od: 2021-02-18
2021-02-18 09:09
Dodam, że mam samordningsnummer.
  Profil uzytkownika: Magdalena777     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-02-18 14:36
Jeśli masz samordningsnummer , to znaczy że nie mieszkasz na stałe w Szwecji tylko tu pracujesz i tym samym nie masz prawa do SFI. Jest to darmowa nauka dla imigrantów a ty do nich nie należysz.
Oto potwierdzenie ze strony internetowej SFI w Göteborgu:
Vem får studera sfi?
Du får studera sfi i Göteborgs Stad:
Från och med 1 juli det år du fyller 20 år.
Om du är folkbokförd i Göteborg.
Om du har ett svenskt personnummer(ej samordningsnummer).
Om du inte har svenska som modersmål.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-02-19 06:46
Odpowiedz na Twoje pytanie znajdziesz tutaj:


"Kan man studera inom vuxenutbildningen med samordningsnummer? Vad gäller i så fall när man ska utfärda betygsdokument där personnumret ska finnas med?

Det finns inget krav på att man ska ha ett personnummer eller ett samordningsnummer för att få delta i komvux. Det avgörande är om man kan anses bo i Sverige. Det finns också undantag för nordiska sökande och finländska medborgare. Trots det krävs att kommunerna ska registrera elevens namn och personnummer eller motsvarande i betygskatalogen. När en kommun erbjuder komvux till någon som inte har ett personnummer behöver kommunen själv bestämma vilken identitetsbeteckning de ska använda och hur de ska redovisa elevens uppgifter."


https://www.skolverket.se/ regler-och-ansvar/ansvar-i-skolfragor/rat t-till-sfi




1. Reguły z Göteborgs Stad dotyczaą Göteborgs Stad.

2. Podobne pytanie zadano na lawline, odp zgodna z tym co napisano na stronach skolverker.

https://www.lawline.se/ans wers/lasa-sfi-utan-personnr



  Profil uzytkownika: pati_sko     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-02-19 14:39
Magdalena pytała o SFI, czyli Svenska För Invandrare, a nie o kursy na Komvux.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
haaka


Wpisów: 183
Od: 2012-05-11
2021-02-19 15:22
To co Pati wkleila dotyczy też SFI. Numer personlny nie jest wymagany szczególnie jeżeli jest się zamieszkalym w Szwecji i dodatkowo jeszcze pochodzi się z EU.
  Profil uzytkownika: haaka     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-02-19 15:24
Anna serio?


A sfi to co?
Przedszkole? Czy komvux?

Moze zobaczmy co skolverket pisze na ten temat:

https://www.skolverket.se/ undervisning/vuxenutbildningen/komvux-sve nska-for-invandrare-sfi

.....

Moze jednak zaczniejmy jeszcze raz.
A gdyby tak pofatygowac sie i otworzyc pierwszy link ktory wrzucilam:

https://www.skolverket.se/ regler-och-ansvar/ansvar-i-skolfragor/rat t-till-sfi

"Rätt, behörighet och antagning till sfi
Grundregeln är att man har rätt att delta i kommunal vuxenutbildning i svenska för invandrare (sfi) från och med andra kalenderhalvåret det år då man fyller 16. Men det finns också fler kriterier. Här har vi samlat svar på de vanligaste frågorna kring vad som gäller för sfi."






.....

A tu nawet na wiki. Tak na deser.
Jakby jeszcze nie bylo zaufania do skolverket.

https://sv.m.wikipedia.org /wiki/Svenskundervisning_för_invandrare

"Sedan juli 2016 är SFI en del av den kommunala vuxenutbildningen, komvux."


  Profil uzytkownika: pati_sko     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-02-19 22:30
Pati, masz rację. Nie wnikałam co do czego należy, ale otworzyłam ten drugi link, który podajesz i tam też jest napisane:

"..Vem har rätt att läsa på sfi?

Man har rätt att delta i kommunal vuxenutbildning i svenska för invandrare, sfi, från och med andra kalenderhalvåret det år då man fyller 16 år. Det gäller under förutsättning att man uppfyller båda dessa kriterier:

Man är bosatt i Sverige..."

Jak widzisz miałam rację, co do tego że trzeba mieć numer personalny czyli być osiedlonym (bosatt) w Szwecji. Samordningsnummer posiadają osoby, które tu pracują i oczywiście kiedy pracują to wówczs przebywają w Szwecji, ale nie są "osiedlone" (bossätta) w sensie prawnym. Nie są szwedzkimi rezydentami. Tak to można wytłumaczyć po polsku.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-02-19 22:51
Tutaj tekst, ktory tlumaczy, ze nie trzeba miec PN.
Kolejny tekst.




"Lära sig svenska
Som EU-medborgare kan du ha rätt till utbildningen Svenska för invandrare (sfi) om du har uppehållsrätt och bedöms vara bosatt i Sverige, trots att du inte är folkbokförd och därmed inte har personnummer. Som bosatt i Sverige har du rätt till utbildning till följd av EU-rätten, enligt 29 kap. 2 § 3 skollagen (2010:800). Sfi-utbildningen anordnas av kommunen där du är bosatt.
Sveriges Kommuner och Regioners"

https://www.kommerskollegi um.se/eu-ratten/eu-medborgares-rattighete r/utan-personnummer-i-sverige/



Bosatt, owszem.
Ale zwroc uwage co tam napisali o PN.


...


Pytanie, dlaczego skolverket na swoich stronach posiada info:
"Det finns inget krav på att man ska ha ett personnummer eller ett samordningsnummer för att få delta i komvux"

???

Jesli nie zgadzasz sie z tym co napisal Skolverket, napisz do Skolverket
  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-02-19 23:27
Bez PN mozna nawet zostac stammis w ICA
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Magdalena777


Wpisów: 3
Od: 2021-02-18
2021-02-20 08:29
Tak się składa, że mieszkam na stałe w Szwecji od grudnia. Otrzymałam SN póki co ponieważ nie posiadam jeszcze umowy o pracę na rok. Każdy imigrant ma prawo do SFI nawet bez żadnego numeru, ale komuny rządzą się swoimi prawami. Zresztą nie takie było moje pytanie, zapytałam o dokument, a nie czy wolno mi się zapisać na kurs czy nie. Pozdrawiam i Pani Anno polecam zaktualizować informacje, bo te które Pani podaje nie są prawdziwe jeśli chodzi o Sztokholm.
  Profil uzytkownika: Magdalena777     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-02-20 10:19
tez sie w tym kraju cos popierniczylo,kiedys bylo to obowiazkowe(moze nie calkiem??) nie kosztowalo nic i ludzie co podjeli prace umieli w prosty sposob sie porozumiec slownie i pisemnie,bez komputerow mozna bylo szybko znajsc informacje co dotyczy,dzisiaj te informacje tak szybko sie zmieniaja ze wlasciwie nikt nic niewie,moze trzeba zamknac komputer i sie troche przejsc,,pytanie??? gdzie??? jak tylko przez komputer ,zostalo uczyc sie przen komputer ,a potem dziwia sie ze ludzie mowia förortsvenska ,,w najlepszym przypadku
  Profil uzytkownika: black sabbath     
haaka


Wpisów: 183
Od: 2012-05-11
2021-02-20 16:31
Magdalena, nie posiadasz stałego numeru personalnego a szkola musi Cię jakoś sprawdzić i do tego potrzebny im personbevis ze Skatteverket. Nie ma w tym nic dziwnego. Powodzenia
  Profil uzytkownika: haaka     
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony