Odwiedzin 37801273
Dziś 1717
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Podatek od sprzedaży domu

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPodatek od sprzedaży domu
Kazimierz6856


Wpisów: 33
Od: 2018-08-05
2021-02-15 09:25
Witam jeżeli sprzedaje dom w Szwecji to musze odprowadzić 23% od zbogacenia?
Czytałem gdzies że nie trzeba płacić 23% jeżeli buduje się dom albo kupuje mieszkanie.
Pomóżcie

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Kazimierz6856     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2021-02-15 09:49
Jeśli sprzedajesz dom z zyskiem płacisz 22% podatku od zysku.
Jeśli sprzedałeś prywatny dom ze stratą, możesz odliczyć 50 procent straty.

Jeśli sprzedałeś swój stary dom z zyskiem i kupiłeś nowy, do którego się wprowadziłeś, możesz otrzymać odroczenie podatku od zysków kapitałowych. Nie oznacza to, że nie musisz płacić podatku, ale że możesz odroczyć płatność całości lub części zysku. Więc zamiast opodatkować 22% zysku, płacisz 0,5% rocznego podatku.
od 1 lipca 2020 r. pułap odroczenia do 3 mln SEK

Poczytaj więcej w linkach poniżej.

https://www.skatteverket.s e/privat/fastigheterochbostad/forsaljning avbostad/raknautvinstforlustochskatt.4.23 3f91f71260075abe8800033595.html


https://www.svenskfast.se/ guider/vinstskatt-bostad/
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2021-02-15 21:08
Dlaczego normalna stawka opodatkowania dla wszystkich innych dochodow zwiazanych z zyskiem to 30%, a w przypadku sprzedazy mieszkania/domu to "tylko" 22%. Skad to uprzywilejowanie tych, ktorzy osiagaja zysk przy sprzedazy swojej nieruchomosci?
Dostaje np.100 kr odsetek w banku - place od tego 30% podatku.
Mam milion zysku przy sprzedazy swojego domu czy bostadsrätt place 22%
Panstwo tak zawsze sciaga wiecej z tych co maja mniej do opodatkowania?
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2021-02-15 21:56
Nie wiem Pawel dlaczego podatki mają różne procenty.
Myslę , że nikt na forum tego nie wymyslił więc odpowiedz trudno będzie uzyskac.

Jesli Cie to naprawdę interesuje to zajrzyj w linki.
Płacisz 22% ale jak masz odroczenie na kilka lat podatku to od pozostałej kwoty odroczenia nakładany jest podatek w wysokości 30 procent.

Tu masz wyjasnienia z przykładami jak to dokładnie wygląda.
https://www.lawline.se/ans wers/ar-skatten-vid-forsaljning-av-hus-30 -eller-22
http://www.boupplysningen. se/salja/beskattning
https://www.ekonomifokus.s e/bostad/deklaration/berakning-av-vinst-o ch-skatt-vid-bostadsforsaljning
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-02-15 23:10
Pawel, to Ty tyle czasu zyjesz i nie wiesz ze biednym
ludziom wiatr wieje zawsze w goly zad ?

A tak powaznie, to zadko kto kupuje domy i mieszkania
za gotowke, ludzie biora kredyty i placa haracz bankom
ma jeden z drugim wille wypucowana a w willi czesto
spagetti z wody z ketchupem, bo dla dzieci trzeba
i na mleko i na buty.

Czesto to nie ma czego zazdroscic.
  Profil uzytkownika: alwa12     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2021-02-16 00:17
A ja jakos zazdroszcze - najlepsza stopa zwrotu z inwestycji przez ostatnie 10 lat: bostadsrätter. Nawet rynek akcji mimo ciaglej hossy wypada gorzej /pomijajac pojedyncze akcje/
Z tym haraczem to bym tez nie przesadzal - kredyty tanie jak barszcz, a i jeszcze zachowany w pelni ränteavdrag.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-02-16 00:43
Pawel, wiem ze przesadzasz z ta zazdroscia, zreszta
ja pisalam o willach, ktore jak widze to po zmianie
wlascicela, czesto nowy nabywca szybko znow sprzedaje
moze nie ze strata , ale i nie z jakims wiekszym
zyskiem.
Mieszkania warto kupowac, bo jeszcze dlugo beda
sie sprzedawac jak cieple buleczki, a ceny rosna w gore
caly czas. U mnie mniej wiecej co pol roku leci
w gore 200, 300 tys. i znika po tygodniu.

Pomysl nad wzieciem kredytu, bo to Ci sie zwroci, kup
2 lub trojke do remontu, za rok sprzedasz z duzym
zyskiem i kupisz lepsze. Ludzie tak robia, znam kobiete
ktora chyba 10 razy kupowala i sprzedawala i sie
na tym dorobila milionow, powodzenia
  Profil uzytkownika: alwa12     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2021-02-16 00:56
Nie, nie przesadzam - zaluje, ze nie zdecydowalem sie na bostadsrätt 10-12 lat temu, kiedy jeszcze ceny byly wzgledne i moglem sobie na to pozwolic.
Dzis juz mnie na to nie stac, na wziecie kredytu rowniez - zreszta teraz to juz "musztarda po obiedzie".
Poprzednio wzrost cen nieruchomosci zaczal sie od obnizek stop proc. od poziomu 5,25%. Dzis stopy sa zerowe, Riksbanken nawet jakby cial dalej stopy kredyty duzo tansze nie beda - jesli w ogole.
Bostadsrätter dzis - moim zdaniem - to juz nie inwestycja. Buduje sie duzo, ceny powinny spadac.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Milka07


Wpisów: 2
Od: 2021-03-01
2021-03-01 14:24
Witam wszystkich forumowiczów i mam nadzieję, ze znajdzie się Ktoś, kto mógłby mi pomóc. Zostałam uwzględniona w spadku po bliskiej osobie, a przedmiotem spadku było mieszkanie. Mieszkanie zostało sprzedane. Dostęp do konta ma kuzynka, również spadkobierczyni, której dałam pełnomocnictwo. Wiem, ze musimy zapłacić podatek w wys.22%, a ja dodatkowo w Polsce podatek od spadku. Choć mieszkanie zostało sprzedane w sierpniu ub.roku, nie otrzymałam pieniędzy, bo nie zapłacony jest podatek, a podobno szwedzki Urząd Skarbowy rozliczy go dopiero w kwietniu lub maju. Taka informacje dostałam dzisiaj od kuzynki. Trochę tego nie rozumiem, czy nie można wcześniej zapłacić podatku?. Czy Ktoś mógłby mi wyjaśnić tę kwestię.
  Profil uzytkownika: Milka07     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-03-01 15:01
kuzynka ma racje ,podatek jest rozliczany w koncowej deklaracji
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-03-01 17:25
Tylko nie rozumiem co ma podatek wspólnego z należnością dla pani. Przecież kuzynka może po prostu odliczyć kwotę podatku z należnej pani sumy. Jak ma pani zapłacić podatek od czegoś, czego pani nie dostała?
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-03-01 20:16
to niema nic z testamentem, ale skoro ona sprzedała to cala sumę musi podać w deklaracji ,prawdopodobnie jest jej wygodniej i czeka na kocowy rezultat ,ale faktem pozostaje ze pieniądze są na koncie i powinna wypłacić
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-03-01 21:14
AnnaZM, czy osoba mieszkajaca na stale w Polsce
musi oplacac podatek w Szwecji ? pytam sie Ciebie,
bo chyba nikt lepiej nie odpowie, a ja nie znam
wszystkich przepisow co do dziedziczenia.

Dam Ci przyklad :

Nie caly rok temu moja bliska kolezanka odziedziczyla mieszkanie po mezu, do spadku wliczona byla jej meza
corka z pierwszego malzenstwa mieszkajaca na stale
w Polsce.
Mieszkanie zostalo sprzedane, polowe wziela moja
kolezanka, a polowe sumy wyslala do Polski swojej
polskiej pasierbicy, a meza corki.
Ta corka zaplacila podatek tylkow Polsce.
kolezanka zaplacila podatek od tej polowy sumy, ktora
na nia przypadla tu w Szwecji.
Wiem ze aby wyslac polowe nalezna corce meza. musiala
to zglaszac do Skattev i do banku i otrzymac zgode.
To zalatwial reprezentant ze Skattev. i kolezanki
adwokat.
Nie podaje szczegolow, ale wiem ze koncowy przebieg tej sprawy byl taki jak opisalam na poczatku.

  Profil uzytkownika: alwa12     
Milka07


Wpisów: 2
Od: 2021-03-01
2021-03-02 12:51
Wszystkim, ktorzy zechcieli odpisać, bardzo dziekuję, pomogliscie mi. Od sprzedaży mieszkania podatek trzeba zaplacic w Szwecji lub w Polsce, ale roznicę nalezy wyrownac w kraju, gdzie podatek jest wyzszy. jesli chodzi o spadki i darowizny, Polska nie podpisala umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania i tu trzeba go zaplacic. Glownie zalezalo mi na informacji, w ktorym momencie w Szwecji rozlicza sie podatek od sprzedazy mieszkania. Bo dopiero po rozliczeniu otrzymam pieniądze.
Rozumiem, ze po rozliczeniu rocznej deklaracji. Jeszcze raz dziekuje.
  Profil uzytkownika: Milka07     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-03-02 21:10
Alwa, w Szwecji nie płaci się obecnie podatku od spadku. Został on zniesiony w 2005 roku.
https://www.skatteverket.s e/servicelankar/innehallao/innehallao/dok umentbaraao/arvsskatt.4.6fdde64a12cc4eee2 3080002373.html
Arvsskatten är slopad från och med den 1 januari 2005.
Jeśli twoja znajoma sam sprzedała mieszkanie i zapłaciła podatek od zysku z całości a następnie podzieliła pieniądze, to pasierbica mieszkająca w Polsce nie musi już nic płacić w Szwecji. Jeśli natomiast podzieliły się mieszkaniem w masie spadkowej (dödsbo) to pasierbica mieszkająca w Polsce musi zapłacić podatek od zysku ze swojej części w Szwecji. Otrzymana kwota będzie identyczna, bo procent podatku od sprzedaży mieszkania jest stały, obecnie 22% i nie zależy od kwoty zysku.
Trzeba pamiętać, że według prawa szwedzkiego wdowa lub wdowiec ma zawsze prawo otrzymać ze spadku kwotę nie mniejszą niż 4 x basbelopp, obecnie jest to 4 x 47 600 kr, czyli 190 400 kr, nawet jeśli umniejszałoby to część zazwyczaj należną dzieciom. Może to wydawać się niedużą sumą, ale majątek spadkowy to nie tylko mieszkanie, ale również długi, kredyty, koszty pogrzebu i.t.d.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-03-02 21:54
Anna, bardzo dziekuje za obszerne wyjasnienie
O to mi chodzilo, bo cos mi sie nie ukladalo
w opowiesci mojej kolezanki a dopytywac sie nie
chcialam. Teraz rozumiem.

  Profil uzytkownika: alwa12     
Jack555-70


Wpisów: 1
Od: 2021-05-14
2021-05-14 23:47
Milka 07: a z kąd masz informacje ze Polska nie podpisała ze Szwecją umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania???
Podpisała, i to 15 lat temu i tam jest miedzy innymi odniesienie do podatku od nieruchomości. Upewnij się i nie wprowadzaj ludzi w błąd.
https://www4.skatteverket. se/rattsligvagledning/2577.html?date=2021 -01-01
  Profil uzytkownika: Jack555-70     
saba


Wpisów: 13
Od: 2008-05-31
2021-11-02 22:02
Jak rozumiec to odniesienie do podatku od nieruchomosci?
Sprzedaz nieruchomosci w polsce. Gdzie trzeba zaplacic podatek?
  Profil uzytkownika: saba     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2021-11-02 22:31

Jak zakładam, ma Pani miejsce zamieszkania w Szwecji i pyta Pani, czy w Polsce zapłaci podatek (w uproszczeniu) od sprzedaży mieszkania. W teorii jak każda osoba fizyczna, która nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlega Pani obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy), a za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się m.in. dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości. Zasadę tą stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r. obejmuje swym zakresem:

w Polsce:

podatek dochodowy od osób fizycznych i
podatek dochodowy od osób prawnych.
(zwane dalej „podatkiem polskim”),
w Szwecji:

państwowy podatek dochodowy (den statliga inkomstskatten);
podatek od dywidend pobierany u źródła (kupongskatten);
podatek dochodowy od osób nieposiadających miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Szwecji (den särskilda inkomstskatten för utomlands bosatta);
podatek dochodowy od nieposiadających miejsca zamieszkania na terytorium Szwecji artystów i sportowców (den särskilda inkomstskatten för utomlands bosatta artister m.fl.) i
gminny podatek dochodowy (den kommunala inkomstskatten),
(zwane dalej „podatkiem szwedzkim”).
Zgodnie z tą umową międzynarodową dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Szwecji z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego) położonego w Polsce może być opodatkowany w Polsce; również zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Szwecji z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego położonego w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce.

Jak zatem widać, zbycie mieszkania położonego w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce, nie oznacza to jednak, że zapłaci Pani podatek, bowiem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych „źródłem przychodu jest co do zasady odpłatne zbycie:

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie”.
Tym samym sprzedaż mieszkania posiadanego dłużej niż pięć lat nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Innymi słowy, zobowiązanie podatkowe w polskim podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstanie (nie będzie podatku dochodowego w tym przypadku) po sprzedaży opisanego mieszkania, bez względu na sposób wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży.

  Profil uzytkownika: melchior     
saba


Wpisów: 13
Od: 2008-05-31
2021-11-02 22:45
Dziekuje za odpowiedz. Rozumie ze sprzedaz nieruchomosci w polsce bedzie opodatkowana w polsce. A Co w takim razie w szwecji ?
Nie trzeba Nic placic? Czy trzeba zaplacic roznice w oprocentowaniu?
  Profil uzytkownika: saba     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2021-11-03 21:10
Trzeba podporządkować się przepisom szwedzkim. Dokładne wyjaśnienie jest na stronie urzędu skarbowego
https://skatteverket.se/pr ivat/fastigheterochbostad/bostadutomlands .4.233f91f71260075abe8800033670.html
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Forum -> Życie w Szwecji -> Podatek od sprzedaży domu
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony