Odwiedzin 37801735
Dziś 2179
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Olewany temat urlopu i brak zgody 9 dni przed

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorOlewany temat urlopu i brak zgody 9 dni przed
dajmitemat
Linköping


Wpisów: 12
Od: 2018-10-10
2020-12-14 20:50
Witam,
Zgłosiłam pracodawcy urlop na okres 24.12-06.01 omijając oczywiście dni czerwone w połowie sierpnia. Pracodawca odpisał, że możemy się tak umówić, ale żeby przypomnieć się o tym później. Kolejny email wysłany w połowie października i brak odzewu. W międzyczasie kilka maili, SMSów i kilka zapytań „na żywo” i wciąż odpowiedzi w stylu „dzisiaj się za to biorę”. W listopadzie zamówiłam bilety na prom i poinformowałam pracodawcę, że bardzo proszę o odpowiedź chociaż do 8 grudnia, bo do 9 miałam możliwość zmiany/anulacji za drobną opłatę. SMS upominający 7 grudnia i znów brak odpowiedzi. Dzisiaj ponowny sms, że nie rozumiem jak zlewanie odnosi się do mojego wniosku, a w odpowiedzi dostałam informację, że urlopu nie dostanę. Moim zapytaniem jest czy przy tak długim okresie poprzedzającym złożony wniosek pracodawca może mnie tak olać? Jest to szwedzka firma, umowa itd., urlop bezpłatny z racji zmiany pracy w tym roku, więc pieniądze za urlop dostałam z jeszcze poprzedniej firmy.
  Profil uzytkownika: dajmitemat     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2020-12-14 22:01
Wygląda na to, że pracodawca może ci odmówić urlopu.
https://www.fackförbund.co m/fr%C3%A5gor-svar/kan-arbetsgivaren-neka -semester
Oczywiście nie jest to w porządku z jego strony, że nie dał ci wcześniej odpowiedzi. Jest jeszcze jeden szczegół.
Piszesz, że masz umowę. Czy jest to umowa na stałe i z określoną liczbą godzin w tygodniu, czy też masz t.zw. behövsanställning?
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
dajmitemat
Linköping


Wpisów: 12
Od: 2018-10-10
2020-12-16 23:42
Dziękuję za pomoc i odpowiedź. Wczoraj w zgodzie i porozumieniu udało się dogadać z szefową, więc temat do zamknięcia.
  Profil uzytkownika: dajmitemat     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-12-17 19:23
Dobrze, że sprawa z urlopem rozwiazana


***
Komentarz do Anna ZM

Tak, pracodawca może odmowic urlopu.
Ale! nie moze zlewac tematu.
Tymbardziej, ze podanie zostalo zlozone w odpowiednim czasie.
Na to tez sa reguly, nieprawdaz?


  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-12-17 20:50
wyobrazic można sobie pracodawce i 14 zatrudnionych i niech każdy zlozy podamie o urlop a4 w dwóch exemplazach podpisem swoim i rodziców itd????? tylko strzelić sobie w lep ,wystarczy powiedzieć raz i sie upewnić ,powinno wystarczyć ,panika najgorsze co może byc,teraz pojedzie załapie sie na kwarantanne i wróci na forum z pytaniem co ma powiedzieć szefowej bo niebedzie mogla wrócić na czas??????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2020-12-17 21:14
pati, rozumiem twój wpis, ale nie znalazłam żadnego przepisu, który określa w jakim terminie pracodawca musi odpowiedzieć na podanie o urlop. Może tobie się to uda. Niestety często racje moralne i ludzkie nie są zabezpieczone paragrafami.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-12-17 21:44
"Du har rätt att senast två månader före få besked om semestern beviljas. Det gäller både huvudsemester och annan semester, som till exempel den femte semesterveckan eller enstaka semesterdagar.

Bara om det finns särskilda skäl får arbetsgivaren ge besked senare än två månader före ledighetens början, dock om möjligt senast en månad före ledighetens början."



Cytat z Unionen.
Skoro oni pisza, ze sie ma rätt, to tak jest.

Jesli oni znalezli potwierdzenie na to, to tak jest.




"Beslut om när du ska få din semester ska ske i samråd med dig. Arbetsgivaren ska lämna besked om beviljad semester senast två månader före ledighetens början. Du har rätt att senast två månader före få besked om semestern beviljas. Det gäller både huvudsemester och annan semester. Bara om det finns särskilda skäl får arbetsgivaren ge besked senare än två månader före ledighetens början, dock om möjligt senast en månad före ledighetens början. Om du inte fått besked om din semester, kontakta din arbetsgivare för att reda ut orsaken och be om besked."



A tu Lawline.




  Profil uzytkownika: pati_sko     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2020-12-17 22:22
Pati,chodzilo o urlop bezpłatny. Pracodawca opłaca za pracownika składki.Więc są ciutke inne zasady niz w urlopie płatnym


Om arbetstagaren vill ha obetald ledighet av något annat skäl än de enligt lagen godkända skälen (exempelvis familjeledigheter och studieledighet) kräver detta ett avtal med arbetsgivaren.
Sådana avtal är alltid frivilliga. Arbetsgivaren har också rätt att vägra bevilja obetald ledighet. Arbetsgivaren kan också exempelvis bevilja ledigheten på villkor att arbetstagaren tar ledigt en hel vecka och inte bara enstaka dagar.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-12-17 23:00
Bezplatny urlop to cos innego niz Arbets- eller tjänstledighet.


Przeczytaj naglowek jaki towarzyszyl temu Twojemu cytatowi



  Profil uzytkownika: pati_sko     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2020-12-17 23:15
A bo Ty czytałas nagłówek

Ja nagłówka nie przeczytam .Bo nie ma napisu umieszczonego nad tekstem.
Jest tylko tekst.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2020-12-17 23:26
"Zgłosiłam pracodawcy urlop na okres 24.12-06.01 omijając oczywiście dni czerwone"

W tekście , który podałam piszą , że pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego pod warunkiem, że pracownik weźmie pełny tydzień wolnego, a nie tylko pojedyncze dni.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-12-18 05:44
Sprobuje jeszcze raz.

Tjänsteledigihet jest czyms innym niz obetald semester.

Mozesz sobie dopasowywac tekst do swojej teorii jak tylko chcesz.
Nie zmienisz pewnych rzeczy. Jabłko to nie gruszka, a gruszka to nie jabłko.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-12-18 05:51
Oczywiście mogłabyś mieć racje, o ile zalozyciel tematu pomyliłby sam nazewnictwo (choc malo prawdopodobne bo zostal podany powod czemu bezplatny urlop).


Ale jak zauważyłaś, i mi jeszcze pokazywałas - wyraznie napisane "bezpłatny urlop". Wiec trzymajmy sie tego, a nie analizujmy tekstu w kierunku "co autor miał na myśli", zeby tylko na sile udowodnic swoje racje.




Dziekuje za razem spedzony czas w tym temacie

  Profil uzytkownika: pati_sko     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2020-12-18 07:29
Tu nie ma racji moja czy Twoja.

Ty miałaś rację a ja dopisałam racyjkę.

Jabłko nie gruszka.Ale to owoce.
Bezplatny to nie płatny .Ale jednak urlop.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-12-18 07:34
Jeszcze taka ciekawostka:


"Om jag till exempel bokat en dyr utlandsresa och nekas semester, vad händer då? Kan jag inte åka får jag ingen ersättning från rese­arrangören. (...)




SVAR: En arbetstagare ansöker om semester och arbetsgivaren beviljar den eller avslår den. I semesterlag och kollektivavtal finns regler om när ansökan och svar på denna ska ske. Flera arbetsgivare förhandlar egna tider med facket, men ovanstående gäller vid huvudsemestern som tas ut på sommaren. Vid semester under annan tid på året gäller att arbetstagaren ansöker om ledigheten i god tid. Arbetsgivaren ska också svara i god tid.

Har du bokat och betalt en resa innan du fått svar på om du får ledigt från jobbet är det svårt att få arbetsgivaren att betala dina utlägg. Det kan till och med vara omöjligt.

Har du däremot fått semestern beviljad, sedan beställt och betalat en resa och arbetsgivaren ­efter detta drar tillbaka den beviljade semestern, då finns det stora möjligheter att få arbetsgivaren att betala.

Samma sak gäller om du befinner dig på semester och arbetsgivaren kräver att du kommer in och arbetar."



To znalazlam na KA.
Choc i tak dotyczy wszystkich.


I dla przypomnienia:
Obetald semester to nie jest tjänsteledigihet


  Profil uzytkownika: pati_sko     
Forum -> Życie w Szwecji -> Olewany temat urlopu i brak zgody 9 dni przed
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 34 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony