Odwiedzin 37779848
Dziś 171
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Sven Wollter zmarł..

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSven Wollter zmarł..
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2020-11-10 20:59
...na Covid 19 . Ikona szwedzkiego filmu aktor z krwi i kości. Lena Ph śpiewała mu "Teach me tiger". Miał 86 lat ale jako 57 latek został obwołany najseksowniejszym Szwedem
Smutno po nim...
https://www.msn.com/sv-se/ nyheter/other/sven-wollter-%C3%A4r-d%C3%B 6d-folkk%C3%A4re-sk%C3%A5despelaren-blev- 86-%C3%A5r/ar-BB1aSxwr?ocid=msedgntp
  Profil uzytkownika: Uwe     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2020-11-10 21:12
No właśnie czytałem niedawno, że był chory. Szkoda.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2020-11-10 23:58
"En urkraft":
https://www.msn.com/sv-se/ nyheter/inrikes/bergstr%c3%b6m-han-var-en -fadersgestalt/vi-BB1aTbVt?ocid=msedgntp
  Profil uzytkownika: Uwe     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2020-11-12 15:08
Tutaj inny ciekawy artykuł, patrząc z naszej strony https://www.gp.se/ledare/m ed-kommuniststöveln-i-ansiktet-hade-ni-lå tit-annorlunda-1.36960540
  Profil uzytkownika: kajetan     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2020-11-12 16:07
Cwejman pisze:

...Det var världen som Wollter självmant valde att tillhöra och aldrig växte ur. ...

- Może Wollter i był niepoprawny w swoim marksistowskim przekonaniu. Dzisiejszy elektorat polskiej "prawicy" ochoczo by go nazwał "lewakiem", czyli wyświechtanym pojęciem, którego sam nie potrafi zdefiniować. Niemniej Wollter nie był politykiem, agitatorem ani nawet ikoną szwedzkiej lewicy. Gdy chodziło o aktualną politykę, o której niechętnie rozmawiał, to stać go było na refleksję i sprawiedliwą ocenę. I tak pamiętam, gdy socjaldemokracja 29 lat temu straciła władzę na rzecz koalicji Bildt, Westerberg, Johansson (M, FP, C) to Sven Wollter w wywiadzie ze Stiną Dabrowski (Lundberg) pokornie uznawał to za rodzaj potrzeby dziejowej i zdrowy odruch szwedzkiego elektoratu, mimo że lewica wówczas lamentowała. Pamiętam, jak mówił o "nowym czasie" ale dodał trochę z przekąsem "Men låt oss inte säljas av krämarna", znaczy że wolny, liberalny rynek ma swoje pułapki.

Wschodnioeuropejskie "demokracje ludowe" szwedzcy komuniści uznawali za wypaczenie i karykaturę, a fale uchodźców po praskiej wiośnie i po pierwszej Solidarności traktowali jako dowód na to, że dyktatury kryły się za udawanym socjalizmem. Jeszcze trudniej było znaleźć wspólny mianownik między Polakami, czy Czechami w Szwecji po jednej stronie, a uchodźcami z Chile, którzy wierzyli, że Allende chciał im w kraju stworzyć Szwecję, a przeszkodzili w tym amerykańscy imperialiści.

Tak na marginesie Sven Wollter zagrał epizodyczną rolę w serialu "Guldburen" z 1991 roku o polskiej rodzinie w konflikcie o swoje dziecko ze szwedzkimi urzędami. Polską matkę grała żona Wolltera, a on sam w swojej roli wspierał moralnie parę, psiocząc na szwedzkie układy biurokratyczne.
https://www.imdb.com/title /tt0098814/
  Profil uzytkownika: Uwe     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-11-12 18:01
byl skrajnym komunista (jego sprawa)ale bardzo dobry aktor . Mala jego rolls w solsidan rozrywa mnie brzuch ze smiechu
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Forum -> Na każdy temat -> Sven Wollter zmarł..
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 3 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony