Odwiedzin 37781798
Dziś 2121
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Podatki

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPodatki
Katarina7719


Wpisów: 1
Od: 2020-10-03
2020-10-03 15:13
Witam mam pytanie pracuje w Szwecji lecz mój pracodawca daje umowę polskiej firmy mogę się zgodzić na 6 miesięcy? Czy lepiej nie? I czy podatek wtedy ja płace czy pracodawca czy się nie płaci?
  Profil uzytkownika: Katarina7719     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2020-10-04 16:25
Nie bardzo rozumiem twoje pytanie. Czy ta polska firma to twoja firma jednoosobowa, czy też miałabyś być zatrudniona w jakiejś polskiej firmie.
W każdym razie TY i ZAWSZE płacisz podatek. Jeśli pracujesz w Szwecji to musisz go zapłacić w Szwecji. Nie zgadzaj się na pracę i fakturowanie na własną działalnośc n.p. polską, bo jest to przestępstwo. Urząd skarbowy ostro karze takich oszustów, bo jak sama piszesz to jest twój pracodawca a nie klient.
Jeżeli zatrudni cię jakaś firma polska i będziesz oddelegowana do pracy w Szwecji, to pracując nie dłużej niż 6 miesięcy w roku możesz zapłacić podatek dochodowy w Polsce. 6 miesięcy liczone jest od pierwszego do ostatniego dnia pracy. Ewentualne nieobecności na wyjazd do Polski nie są odliczane.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-10-04 16:43
pytanie jest pokrecone tak ze niewiadomo o co chodzi ale ..... moze pracodawca ciebie wynajmuje jako firma ,a to nie jest przestepstwem,w innym przypadku to tak jak anna pisze ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2020-10-04 21:14
Pracodawca nie może traktować pracownika jako firmę i płacić faktury zamiast pensji. Taki pracownik jest uważany za fałszywego przedsiębiorcę "FALSK FÖRETAGARE" i oprócz konieczności zapłacenia podatku od wartości faktur brutto może być też ukarany dodatkową karą w wysokości 40% podatku, który w ten sposób ukrył.
Aby pracować jako firma trzeba być samodzielnym, t.zn. mieć n.p własne narzędzia i samemu decydować o czasie pracy a ponadto podpisać umowę z klientem o wykonanie konkretnej pracy. Wszystkie inne przypadki pracy na t.zw. A1 są nielegalne. Znane są przypaki kierowców TIRów, pracowników budowlanych i.t.d. Urząd skarbowy może się cofnąć nawet 5 lat wstecz i naliczyć podatek.
Należy zawsze się zastanowić jaka jest różnica pomiędzy moją pracą a pracą pracowników zatrudnionych w danej firmie. Jeśli nie ma żadnej różnicy to znaczy, że jestem w świetle prawa zwykłym pracownikiem bez względu na posiadane dokumenty o własnej firmie.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2020-10-05 10:03
NIGDY
Mieszkasz w szwecji, zatrudnij sie w szwecji. Nie zgadzaj sie na jakies dzialalnosci zakladane w polsce, dziwne kombinacje z podatkami.

Nie daj sie omamic pracodawcy.'
Dla ciebie to NIE jest dobre rozwiazanie. Urlop, chorobowe, VAB (jesli masz dzieci), ewentualne wizyty u lekarzy, pobyt w szpitalu....to wszyatko jest super proste jesli pracujesz w szwecji. Jesli jestes na dzialanosci polskiej z a1 albo zatrudniona przez jakas polska firme krzak to sprawa sie komplikuje. Potrzebne ci to? ten dodatkowy stres?

Dla pracodawcy jest to idelany uklad. zaplaci ci fakture a reszte bedzie mial w glebokiej D...
I jak cos sie stanie to ty sie bedziesz martwic ...
Albo jak bedziesz chciala na urlop isc a tu kasy nie bedzie
  Profil uzytkownika: ag_b13     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-10-05 15:32
Pracodawca nie może traktować pracownika jako firmę i płacić faktury zamiast pensj. zgadza sie ale to moze jest tez zle sformulowane,nie pracodawca tylko zaklad i nie zatrudnia tylko wynajmuje ,a1 jest legalny i zaklad moze wynajac taka firme ,wlasne narzedzia to tez okreslenie jak kto patrzy ,( ma przyjechac z wlasnym podnosnikiem jak np skanska ma i moze wypozyczyc,to tak jak niemozna pracowac samemu??? a jak firma jednoosobowa????? dlatego odnioslem sie w pierwszym wpisie zeby katarina opisala na jakiej zasadzie pracuje ,zatrudniona czy jako wlasna firma czy na wypozyczeniu z polskiej firmy????? jesli tak tamten szef nie robi nic dziwnego ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Forum -> Życie w Szwecji -> Podatki
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony