Odwiedzin 37777638
Dziś 1686
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - dokument A1

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autordokument A1
wiolainez


Wpisów: 121
Od: 2008-09-23
2020-08-29 14:56
Witam! Co grozi pracownikowi na polskiej działalności i pracodawcy szwedzkiemu w razie kontroli z Skatteverket gdyż nie ma dokumentu A1??
  Profil uzytkownika: wiolainez     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2020-08-29 17:59
Jeżeli jest pan tylko pracownikiem i wystawia faktury, to grozi panu kara za oszustwo podatkowe. Faktury może wystawiać jedynie prawdziwy przedsiębiorca z Polski. Za takiego jest uważany ktoś, kto pracuje samodzielnie własnymi narzędziami i sam decydyje o czasie pracy. Najczęściej ma kilku klientów i z nimi podpisuje umowy na wykonanie prac. Posiadanie A1 nie ma tu żadnego znaczenia. Pan jest według prawa szedzkiego t.zw. fałszywym przedsiębiorcą (falska företagare). Niech pan poczyta na ten temat w internecie. Konsekwencje są takie, że pana faktury zostaną potraktowane jako dochód brutto i będzie pan musiał zapłacić od nich podatek w Szwecji. Radzę wówczas zrobić deklarację i zapłacic podatek w terminie. Ostatnio miałam 4 panów z takim problemem. 3 zapłaciło podatek a czwarty się stawiał za namową swojej księgowej. Efekt byl taki, że dostał jeszcze karę w wysokości 40% naliczonego podatku. Jeśli chodzi o pracodawcę, to będzie on musiał zapłacić opłaty socjalne za pana. Wynoszą one 31,42% dochodu brutto pracownika. Wówczas też emerytura za przepracowany okres będzie się panu należała ze Szwecji. Jeśli ma pan A1 to pracodawca nic nie zapłaci, ale pan otrzyma emeryturę za ten okres z polskiego ZUSu. Kiedyś pomagałam 14 rzeżnikom z Polski w podobnej sprawie. Zapłacili po kilkaset koron podatku, ale urzędniczka w urzędzie nieoficjalnie poradziła, żeby nie okazywali A1, bo wówczas emerytura będzie naliczona w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Forum -> Życie w Szwecji -> dokument A1
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Sprzatanie 50%-100% grafiki (Täby)
Mycie okien i prace ogrodowe (Stockholm)
Sprzątanie domów i mieszkań Stockholm (Stockholm)
Sprzątanie (Göteborg )
Praca w lesie (Fröslida )
Renowacja ram okiennych (Huddinge )
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Sprzatanie (Södertälje/ Nykvarn)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 35 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony