Odwiedzin 37807457
Dziś 3781
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Turystyka - Turystyka a Virus

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorTurystyka a Virus
Wolszczakowie_pl


Wpisów: 11
Od: 2019-03-30
2020-07-25 07:02
Witajcie kochani rodacy,
Podzielcie się informacjami jak urlopujecie podczas ograniczonego ruchu turystycznego. Można sobie wyobrazić,że jesteście odcieci od świata i nie macie okazji do odwiedzin starego kontynentu.
  Profil uzytkownika: Wolszczakowie_pl     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2020-07-25 08:30
A kto tu dziewczyno myśli o turystyce? Każdy ogląda korone dwa razy, ludzie ozczędzajom jak sie da i czekają czy na jesieni nie bedzie drugiej fali. Jedna Pati wyjechała z dziecmi na kilka dni, to całe forum martwi sie że coś złapie.
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-07-25 10:33
Ktora Pati?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Polopicante


Wpisów: 365
Od: 2018-08-19
2020-07-25 11:43
Aż tak zle to nie jest, my byliśmy 2 tyg na Sudersand , bardzo fajne klimaty, dzieci zadowolone, stary odprężony a i ja odpoczełam.
  Profil uzytkownika: Polopicante     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-25 13:28
odwiedzić zawsze można ale jak mam maskę nosić na zewnątrz i wewnątrz ,to lepiej zostać w domu,nietylko ludzie sobie niezdają sprawa ze noga sie zdrowo pomylić,poczytac tylko o tych co wracali do Norwegii wczoraj
.dobrze ze pilot przyspieszył i przylecieli 8 min za wcześnie,bo w innym wypadku kwarantanna 10 dni ???.,siedze w domu i nic nierobie za tydzień do pracy i juz niemogę sie doczekać
  Profil uzytkownika: black sabbath     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2020-07-25 13:31
Z tymi maskami to na jedno dobre, można pomylić cudzą żone ze swoją, a wtedy jazda jest bez trzymanki.
Co nie dziewczyny?
  Profil uzytkownika: prawda123     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-25 14:20
Marzyciel
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-25 14:36
Black chyba pomyliles Pati ze mna
To ja wyjechalam do Sörmland
Jechalam samochodem, nikt masek nie uzywal w aucie, bo to by zrobilo wiecej szkody niz pozytku.
Na miejscu u przyjaciół tez bez masek, bo wszyscy zdrowi, tyle ze nikt sie nie obejmowal na przywitanie. Mieszkalismy w lesie zdala od ludzkich skupisk
Kilka razy bylismy w sklepie w Mariefred i nikogo nie widzielismy w maskach, zreszta jak i u mnie na moim wygwizdowie.
Wszyscy zdrowi.

Jak gruchnela corona to zorganizowalismy pomoc sasiedzka przy zakupach dla starych ludzi,
co dalej kontyunujemy, by ograniczyc im kontakty w skupiskach ludzkich jak sklepy czy apteki.

Na plazach w miescie luz, o wiele mniej ludzi, ale taka sytuacja trwa juz kilka lat. Mieszkancy mojego miasteczka jezdza plazowac w ustronne miejsca poza miastem ze wzgledu na chamskie zachowania nowych przybyszow z krajow Alladyna
wiec corona nie jest powodem prawie pustych plaz w miescie.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-25 18:26
A zreszta kto chce sie kapac w jeziorze razem z kobietami w burkach i chalatach od szyji do stop,
w ktorych chodza po miescie. Toz one sie nie
przebieraja w czyste szmaty, tylko wlaza do wody
w tym w czym chodza na codzien.

To gorsze od corony, nie mowiac o natretnym i wrecz chamskim zachowaniu plci meskiej z tego gatunku.

Zalozycielko tematu, my w Szwecji nie czujemy sie
odilozowani od urlopow, tu wystarczy wyjsc za prog
i jest sie w lesie nad jeziorem, takze w duzych miastach.
  Profil uzytkownika: alwa12     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-26 14:26
"Można sobie wyobrazić,że jesteście odcieci od świata i nie macie okazji do odwiedzin starego kontynentu."

"starego kontynentu"
  Profil uzytkownika: kajetan     
Wolszczakowie_pl


Wpisów: 11
Od: 2019-03-30
2020-07-26 15:31
A co tak Cie dziwi?
  Profil uzytkownika: Wolszczakowie_pl     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-26 17:13
Portal znajduje sie w Szwecji, a Szwecja jest
w Europie, czyli nalezy do Starego Kontynentu.

Chyba ze myslals ze piszesz do Ameryki, czy Australii.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Wolszczakowie_pl


Wpisów: 11
Od: 2019-03-30
2020-07-26 19:22
Chodzi o polozenie.

Ile razy byłas spontanicznie na kolacji w Pradze,Wiedniu,Bratysławie?
  Profil uzytkownika: Wolszczakowie_pl     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-26 20:21
Wolszczakowie wybacz ale tez niemoglem zrozumieć tego starego kontynentu? ale to nietakie ważne,jeszcze tydzień w domu i do pracy juz niemowę sie doczekać ,dobrze ze nie pojechałem nigdzie,, wiecej odpocznę a przy okazji zaoszczędziłem doc dużo kasy i mase km autem(ostatnio 4000km) w następnym roku tez sie nie pojedzie bo przyjdzie druga fala ????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wolszczakowie_pl


Wpisów: 11
Od: 2019-03-30
2020-07-26 20:32
Juz skojarzyłam, teraz wiem dlaczego tego nie rozumiecie.
Po prostu nie podróżujecie.
Jakbys popatrzył wyżej , założyłam temat w dziale Turystyka, a nie Geografia. Dla ludzi,którzy podróżuja Stary Kontynent, to Europa w granicach, gdzie da sie dojechać autem, rozumiesz? Natomiast region północnej Europy do którego należą Szwecja,Norwegia I Dania, to Skandynawia.
Dla ruchu turystycznego to ogromna różnica, między innymi dlatego, ze przeprawy promowe dla aut są specjalnie traktowane, ze względu na trudności,cene, rodzaje aut itd...

Rozumiesz teraz?
  Profil uzytkownika: Wolszczakowie_pl     
melchior


Wpisów: 818
Od: 2018-08-18
2020-07-26 21:04
Zalozycielko tematu, my w Szwecji nie czujemy sie
odilozowani od urlopow, tu wystarczy wyjsc za prog
i jest sie w lesie nad jeziorem, takze w duzych miastach.


To dobre, Alwie turystyka pomyliła się z piknikiem.
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-26 22:39
Melchior, z jakim piknikiem ?

Temat jest o wyskoczeniu na urlop w dobie covid.

Ci co mieszkaja w duzych miastach inie chca sie narazac na podroze promem na ten "stary kontynent"
moga wynajac sobie lodz, jesli nie maja wlasnej
i wypuscic sie na urlop.
Mozna wziasc rowery i spedzic caly miesiac w pieknej
szwedzkiej naturze. Nawet nie trzeba brac namiotow,
bo nad jeziorami sa pobudowane stugi-dachy, takie
jak partyzanci budowali w czasie wojny i nocowac
za fryko w fantastycznych miejscach.

Nie wiedziales o tym ? nie dziwota ze jako pierwsze
skojarzenie, przyszedl Ci do glowy piknik.

A co zlego jest w pikniku, jak ktos lubi ?
To tez forma wypoczynku, jesli odbywa sie kulturalnie
z poszanowaniem przyrody.

W koncu mozna autem, mozna wypozyczyc camper i zwie-
dzic kawal Szwecji.

Ja zjezdzilam kawal Szwecji rowerem, mam zaliczone
kilkanascie fantastycznych splywow kajakowych
po malowniczych jeziorach, wreszcie byly takze
zagle...nie idzie wymienic wszystkiego, a ile po
drodze czlowiek zwiedzil zamkow, miasteczek...

Poza tym nigdy przed pandemia nie bylo problemu
wyskoczyc do stolic Europy na weekendy.

Wszystko zalezy co kto lubi, napewno Ci co lubia
tzw. wielki swiat i mieszkaja w Szwecji, dzis nie skamla ze akurat sa ograniczenia- zjezdzili kawal
swiata, a nie tylko stary kontynent, maja co wspominac i wiedza ze zaraz znow rusza w sina dal
Napewno sie nie nudza
  Profil uzytkownika: alwa12     
melchior


Wpisów: 818
Od: 2018-08-18
2020-07-26 22:46
Z piknikiem i to z czasów PRLu.

Alwa, widać żeś zacnej daty, fajnie jest powspominać odległe czasy jak dzieci były małe. Dzisiaj to wyglada zupełnie inaczej.Ludzie zwiedzaja kontynenty, kraje, wielkie miasta, przemieszczają się, marzą o galeriach, muzeach na całym swiecie. Ona pyta o takie rzeczy, a Ty opowiadasz o wypadach za miasto w midsommar.
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-26 22:53
Prosze Pani Woloszczakowej, to Pani nie rozumie.

Stary kontynent to cala Europa. Takze Anglia
i Irlandia, chociaz to wyspy i kiedys tylko samolot
lub prom.

Do Dani zawsze mozna bylo dojechac samochodem nawet
z najmniejszego Pcimia w Polsce.

Podobno podroze ksztalca, wiec nie zawadzi w trakcie
podrozowania, czy spontanicznych wyskokow do Pragi,
Wiednia, zerknac na mape, bo moze nastepny wyskok
bedzie do Kopenhagi i bedzie Pani chciala przeplynac
wplaw na ta "wyspe"
Troche geografii nie boli, a zawsze kiedys moze sie
przydac w trakcie uprawiania turystyki
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-26 23:06
Melchior, Pani pyta jak sie urlopujemy w dobie
covid.

Ja juz mam urlop od pazdziernika, wiec nie jestem
jakas przecietna wykladnia.

Nie naleze do ludzi lubiacych tlok urlopowy
w aglomeracjach turystycznych.

Znam kilka stolic w Europie, NY York i kilka miast
w Kanadzie tez zaliczylam, ale zawsze bede fanem
jezior i lasow w czasie lata.

Cos nie tak ?

Covid nie scisnal mi zwieraczy ze zlosci i nie
dal mi cichej radosci, tak jak Pani W. ze Polacy
w Szwecji wreszcie musza siedziec na 4 literach
a nie rozbijac sie po swiecie.

Pamietam dawniejsze wpisy tej Pani.
  Profil uzytkownika: alwa12     
melchior


Wpisów: 818
Od: 2018-08-18
2020-07-26 23:06
Daj se siana Alwa, widać,że nie masz o tym pojecia.
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-26 23:08
O czym ?
  Profil uzytkownika: alwa12     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-27 00:00
” Juz skojarzyłam, teraz wiem dlaczego tego nie rozumiecie.
Po prostu nie podróżujecie.”


Kurtyna...

A tak serio, to z turystyki ”na stary kontynent” nic nie wyszło tego lata, ale nie żeby mi brakowało. Tu sobie można samochodem pojeździć i jest całkiem fajnie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-27 00:06
Chociaż w sumie fajnie by było zobaczyć Wenecję teraz jak nie ma tłoku.
  Profil uzytkownika: kajetan     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2020-07-27 00:12
Alwa napisal:
"Zalozycielko tematu, my w Szwecji nie czujemy sie
odilozowani od urlopow, tu wystarczy wyjsc za prog
i jest sie w lesie nad jeziorem, takze w duzych miastach"

A no swinta racja, swinta racja Ja to wogole od mojego tu do Szwecji przyjazdu mam odczucie ze jestem na urlopie ....nie zartuje.
Na dodatek mieszkam jeszcze na wsi 200 metrow od rzeki , zabytkowych mlynow na niej , a ich wlasciciele sa moimi przyjaciolmi, wiec wlasciwie mam wakacje nad rzeka i na lodzi 360 dni w roku... do tego 10 km do morza, plazy i portow gdzie w jednym z nich mam lodke i w kazdej chwili moge poplywac jak tylko zechce.
Wczoraj wrocilem z jeden z wysp polozonych miedzy granica z Norwegia a Göteborgiem.Bylismy tam w namiotach , a ze stalego ladu przeplynelismy nasza lodka. Piaskowa oslonieta od wiatru i fal zatoka , slonce przez caly tydzien widoki jak z Lofotow, ryby , wiatr , zagle ...eeeeech zyc nie umierac ..i po co gdzies wyjezdzac?
  Profil uzytkownika: skoczek     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2020-07-27 02:54
"Ludzie...marzą o galeriach, muzeach na całym swiecie"

Nieprawda, ja marzę o ognisku ze starą gwardią nad jeziorem Z beczką piwa, kiełbaską, łódką, namiotami, dziewczynami...etc.etc.etc.

(to se ne vrati, buhuhu)
  Profil uzytkownika: Bartender     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2020-07-27 07:29
"Po prostu nie podróżujecie"


Duzo w tym prawdy, SZwecja ma specyficzne połozenie i dosyc ciezko wyjechac. Są zorganizowane wycieczki w okreslone miejsca, ale to nie o to chodzi. Nie ma spontanicznych wyjazdów po Europie, bo długi czas dojazdu.
A krajobraz Szwecji jest dosyc nudny, leśno-kamienno-wodny, nie kazdy ma na wciąż ochote patrzeć na minimalizm.
Pamietam jak mieszkalismy w Krakowie, to częsciej byliśmy w Wiedniu niż na Starym Rynku.
Rok temu jezdzilismy po Polsce, tam jest o niebo lepiej niż u nas, bo różnorodnośc większa i są atrakcje.
Na Podlasiu mieszkaliśmy w gospodarstwie, gdzie mieli domowy przerób mleka, codziennie swieże serki,masło,jajecznica z własnych jajek, gospodyni piekła chleb i drożdzowe.
Na Lubelszczyznie, w okolicy Zaklikowa trafilismy na gospodarstwo, gdzie mieli małą garmażerie, sami piekli pasztety,robili salceson,pierogi, ach te pierogi z grzybami i owocami, pychota! Na tej samej wsi była mała wedzarnia ryb, jeszcze ciepło uwedzone rybki, palce lizac.
Była tez ciastkarnia i cudne jagodzianki drożdzowe.
Gdzies pod Zamosciem trafiliśmy do gospodarsta ogrodniczego, a tam wszystko w tym ogrodzie, pomidory jak za dawnych lat, ogórki, sałaty, Boże czego ten człowiek nie miał, wszystko rosło jak kiedyś.

Pokazcie mi takie rzeczy tutaj.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-27 09:46
spontaniczne???? o tak wyjeżdżam sobie???? niewiesz co piszesz,szwecja dzieli sie na trzy grupy turystyczne ,jedni jezdna dla słońca ,drudzy podruzuja po całym świecie trzecia robi idealnie to samo co ty ,jedyna różnica jest ze nieznajda pierogi w Szwecj...i tutaj należy do tradycji mlodzierzy ze podrozuja po świecie czy po europie w taki sam sposób jak ty po Polsce ,w usa jest to powiązane jest z krotka praca na zarobienie zeby przenieść sie dalej,prosciej dojechac do Wiednia??? z tak prościej dojechać do Oslo czy helsinek ,nawet do anglii czy Szkocji
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-07-27 11:11
"SZwecja ma specyficzne połozenie i dosyc ciezko wyjechac"


Chyba jak sie mieszka na zadupi albo nie ma sie kasy,
albo chociazby rowera.
Bo na nogach to wszedzie daleko, i nie wszedzie sie dojdzie sucha noga
  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-07-27 11:13
"Pokazcie mi takie rzeczy tutaj."

Wystarczy ruszyc dupe i otworzyc oczy

  Profil uzytkownika: pati_sko     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2020-07-27 16:59
Ogarniamwiosne napisal:

"Pokazcie mi takie rzeczy tutaj."

Pokazcie mi allemansrätten w Polsce!!!!!?????
widly w plecach , a juz nie mowie o lowieniu ryb , krabow, ich wlasnorecznym wedzeniu , smazeniu itp , czy dobiciu do jakiekiejkolwiek wysepki na Mazurach jak sie plywa lodka...- pobyt tam to "med livet som insats"....
O krajobrazie to nawet nie wspomne bo polaczenie fiordow i gor w Szwecji czy Norwegi jest porazajace i nie ma rownego w calej Europie...no moze minimalnie w Kroacji...



"Na Podlasiu mieszkaliśmy w gospodarstwie, gdzie mieli domowy przerób mleka, codziennie swieże serki,masło,jajecznica z własnych jajek, gospodyni piekła chleb i drożdzowe.
Na Lubelszczyznie, w okolicy Zaklikowa trafilismy na gospodarstwo, gdzie mieli małą garmażerie, sami piekli pasztety,robili salceson,pierogi, ach te pierogi z grzybami i owocami, pychota! Na tej samej wsi była mała wedzarnia ryb, jeszcze ciepło uwedzone rybki, palce lizac."


Jedz na polnoc Szwecji albo Norwegi , posiedz tam ze trzy miesiace , poznaj ludzi to bedziesz mial to wszystko za darmo , a do tego grzyby , jagody , ryby pod domem..., a ze mieso nie z wola tylko z rena albo z losia a czasami i z niedzwiedzia to to wlasnie ma swoje zalety ...bo wolowine i wieprzowine jemy od dziecka.A juz o krabach i homarach, rybach na setki roznych sposobow to nie mowie ....
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-27 19:18
ogarniamwiosne,,,,,,to takie sentymentalne co opisujesz ale prysznic to rzeka a kibel na zewnątrz? niemam nic do tego ale jak mam urlop to tez chce i wygodę ,ser mogę kupić w Ica na krowe czy konia mogę tylko popatrzeć bo zbliska śmierdzą i to niesamowicie, mleko z krowy bym sie pozygal,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-27 19:22
jest jedno co mnie smakuje dobrze w Polsce ,,,,,chleb ,mieszkalem w hotelu gdzie właściciel jeździł po wioskach i kupował pieczywo wcześniej przez niego zamówione
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2020-07-27 21:24
Rusz dupe i pokaz mi małe masarnie, garmazerke, wyrób serów,pierogow.

Zastanawiasz sie co piszesz?
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-27 21:26
pierogow???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2020-07-27 21:51
Pierogi,nalesniki,krokiety,mieso w galarecie,pasztet,masło itd..
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2020-07-27 21:57
"ogarniamwiosne,,,,,,to takie sentymentalne co opisujesz ale prysznic to rzeka a kibel na zewnątrz?"


Ide o zakład,że na niektóre gospodarstwa nie byłoby Cie stać.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2020-07-27 21:57
Ogarniam napisal:

"Rusz dupe i pokaz mi małe masarnie, garmazerke, wyrób serów,pierogow. "

Wroby masarskie , garmazerka itp sa w Polsce bezposrednio trujace. O tym tutaj co rolnicy tam wyczyniaja od 1:31:08 do 2:03:08 : https://www.youtube.com/wa tch?v=Tgd5DQHQz14&t=8363s
Nawet w wyrobach przetworzonych takich jak sery , chleb nabial roznego rodzaju jogurciki itp znajduja sie zwiazki trujace , bo nawet jak zwierze lub ptak hodowane jest w domu, to karmione jest pasza ktora aby ja nie "zjadl" chwast albo szkodnik jest traktowana randaupem ktory np. w Szwecji jest zabroniony.To samo tyczy sie oleju rzepakowego i innych gdyz gryka jest podobnie traktowana nawet przed bezposrednim zebraniem.

Tu wystarczy ruszyc dupe troche i mozna codziennie jesc zupe ze zlowionych przez siebie w dzikiej rzece ryb , w morzu krabow, oraz zjesc kawalek miesa ze zwierzat ktore nawet w zimie przebywaja na wolnosci.

Zreszta o zywnosci w Polsce nawet nie ma co rozmawiac bo nawet Beata Szydlo podczas swojej kadencji zareagowala w parlamencie EU o wdrozenie sledztwa na temat bardzo zlej jakosci zywnosci sprowadzanej do Polski.Ztad tez tam te epidemie raka , cukrzycy i innych spolecznych chorob.
WYJAZD DO POLSKI ABY SPEDZIC URLOP???.......DZIEKUJE NIE !!!!!!
  Profil uzytkownika: skoczek     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2020-07-27 22:11
A poza tym wszystko z głowa OK?
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-27 22:49
” WYJAZD DO POLSKI ABY SPEDZIC URLOP???.......DZIEKUJE NIE !!!!!!”

My jeździliśmy ostatnimi laty po Polsce ale to w celu zwiedzania miast. Samchodem ze Szwecji, potem hotel gdzieś w centrum miasta, zostać 1-3 noce zwiedzając różne lokalne ciekawostki i dalej do nastepnego miasta. Tak sobie jeżdżąc 2-3 tygodnie można sporo zobaczyć. Tu mówię o typowo „wygodnym” urlopie, z dzieckiem i te sprawy. Na konie, ryby, lasy itd to nie trzeba wyjeżdżać. W zeszłym roku mieszkaliśmy tu u jakiegoś chłopa którego znaleźliśmy przez internet i też było spoko, ale ja jednak lubię cywilizację bardziej niż lasy na dłuższą metę.

Osobiście nie podchodzi mi takie „wyskoczenie za granicę na kolację” totalnie bez sensu. Chyba że się blisko tej granicy mieszka. Jak już gdzieś jadę to wolę kilka dni zostać i się poplątać po ulicach i lokalnych barach.
  Profil uzytkownika: kajetan     
mcmrbygg11


Wpisów: 481
Od: 2018-04-14
2020-07-27 22:59
Szczerze to w moim regionie zawsze było masa camperow itp z tablicami praktycznie z bogatych krajów zachodnich. W tym roku widziałem kilka. Może nie zostawiali tutaj dużo gotówki bo spali w swoich rurach czy przyczepach lecz paliwo i jedzenie kupowali tu. Troche branża ucierpi My nie jeździmy za granice specjalnie na wakacje bo i po co? Tutaj mam wszystko co mi potrzeba do życia. Ludzie jeżdżą na all inclusive i zra zra i chleją. I takie wakacje. To wole z dzieciakami na ryby wyskoczyć macali dzien i zrobić ognisko.
  Profil uzytkownika: mcmrbygg11     
befsztyk


Wpisów: 921
Od: 2016-08-04
2020-07-28 00:15
Ludzie, ale za niektóre wasze wpisy to mi zwyczajnie wstyd.

Tej wystarczaja krzaki za blokiem, tamten nie jezdzi po bo po co? U tamtego jest taka woda i las,ze tyłek urywa, a ten nie jezdzi za granice bo mu sie nie chce. Kafka takich niedorzeczności by nie wymyslił.

Wytłumaczcie kobiecie,że zyjemy w systemie monarchii, który opiera sie na lewicowych rzadach członkow związków zawodowych, czyli taki ułagodzony socjalizm, całkowicie zbiurokratyzowany, tylko po to zeby panstwo miało kontrole nad ludzmi.
Droga załozycielko tematu, tutaj nie ma entuzjastycznych zachowań, nie ma spontanicznych wyjazdów, ekscentrycznych zachowań, luzu, odmienności.
Tutaj osiedla wyglądaja podobnie, malowanie domkow, nawet krajobraz jest podobny, reakcje ludzkie, to wszystko musi być zgodne z czymś.
Tutaj jak jedziesz za szybko, to inni potrafia zadzwonic na policje, ze im sie krzywda dzieje, w innym kraju to donosicielstwo, u nas to troska o innych.
Za chwile zobaczysz ilu wyskoczy co ja opowiadam i u nas jest super. Tak socjalizm zmienia ludzi.
  Profil uzytkownika: befsztyk     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-28 02:09
No kurna, a kto Ci kaze zyc w tym socjalizmie ?

Ma sie to jak sie poscielilo.

Oczywiscie, ze duzo w tym jest racji, to taki
schemat przecietny i to jest prawda.

Ja nie lubie, ani przecietnosci, ani podporzadkowania
sie pod schematy. Wielu, wielu Szwedow tez nie lubi.

Las i woda wszedzie w Szwcji dupcie urywa, co Cie
tak bulwersuje ?, ze ktos umie sie cieszyc tym co ma
i co go otacza ? i robic z tego pozytek i frajde ?
zamiast stekac i kwekac ze wszysto jest be i pod
gorke ?

Befsztyk, kazdy ma taka Szwecje na jaka sobie zasluzyl.

To samo dotyczy Polski, jednemu sie podoba, drugi
opluwa wszystko co tylko mozna.

Ja tu mowie o spedzaniu czasu i otoczeniu.

Polityka w Szwecji psieje z dnia na dzien i tu Ci
przyznaje racje.

Jesli chodzi o Kafke, to nawet nie zdazylby sie
z grubsza przyjrzec, bo odrazu by padl do grobu
poraz wtory

  Profil uzytkownika: alwa12     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-07-28 06:26
"Tutaj osiedla wyglądaja podobnie, malowanie domkow, nawet krajobraz jest podobny, reakcje ludzkie, to wszystko musi być zgodne z czymś"



Widac, ze albo mało co zwiedziłeś Szwecje, albo znasz ją z jakis ograniczonych blogow o Szwecji, ktore znalazles gdzies na stronie poloniainfo.se.



Jak wczesniej wspomnialam, wystarczy ruszyc tylek








  Profil uzytkownika: pati_sko     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-28 13:24
"i otworzyc oczy"
  Profil uzytkownika: alwa12     
befsztyk


Wpisów: 921
Od: 2016-08-04
2020-07-28 13:50
I to jest właśnie to, o czym mówie,
Jak zrobić,żeby lewicowe postulaty, a własciwie lewacki charakter państwa wtłoczyć ludziom do głów i jeszcze zeby mysleli,że to model demokracji, w którym kazdy o każdym wszystko wie, czyli permanentna inwigilacja. Wiadomo,że administracja rozbudowana jest do granic, a najdrobniejsze sprawy rosna jak schody do nieba.
I na to wszyscy sie godzimy, ale tylko do czasu kiedy zwykli ludzie akceptuja sytuacje, kiedy sąsiadom zyje sie podobnie, bo najwazniejszy postulat lewicowych rzadów, to nie wyróżniać sie.
Dlatego spontanicznie to mozemy wyjśc sobie do wspólnej pralni, albo na osiedlowego grila.
  Profil uzytkownika: befsztyk     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-28 16:27
befsztyk tylko taka ofiara jak ty co do niczego niedoszła narzeka na wszystko i na wszystkich a najlepiej na lewactwo? donosicielstwo itd ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-28 16:50
Befsztyk, poczytaj historie Szwecji , siegajac ostatnich 100 lat w przeszlosc- przynajmniej 100 lat, chociaz problem, o ktorym piszesz lezy daleko siegajac w przeszlosc,
niz 100 lat.
Mysle ze jednak wiesz o tym.

Jesli chodzi o obecna sytuacje, czyli ostatnie lata od 1988r, to
polecam ksiazke Ingrid Carlqvist
pod tytulem :
Från Sverige Till Absurdistan.

Mozna zamowic na necie, ale trzeba sie spieszyc, bo mozliwe ze zaraz wycofaja.

Mnie, i wielu Polakom, tak jak i wielu Szwedom, nie da rady wylasowac
mozgow.
Niestety, mlode pokolenie Szwedow,
jesli nie wyniesli z domow rodzinnych swojej prawdziwej historii, czy pojmowania co jest
prawda, co znaczy morale i jak
uzywac komorki mozgowe by widziec
gdzie lezy prawda, a gdzie zaczynaja
sie absurdy i manipulacja, to coz mam Ci powiedziec ? No duza czesc tego pokolenia jest zmanipulowana
od przedszkola i mysli tak jak
chcial Lenin, Stalin i wszystkie
odnogi tych mordercow.

Ktos zapyta, co to ma wspolnego z tematem, ano ma, zapewniam, ze ma.

Chcąc sped,ac urlop, musimy miec pewnosc, ze sped imy ten urlop
w miare normalnym spoleczenstwie, co nie zawsze sie sprawdza.

Dlatego ja wybralam wioche, w tym
nature, lasy i jeziora på köpet,
bo na wsiach zyja prawdziwi Szwedzi,
co mysla mozgiem, a nie tym co TV
sprzedaje kazdego dnia.

  Profil uzytkownika: alwa12     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-07-28 17:22
"Dlatego spontanicznie to mozemy wyjśc sobie do wspólnej pralni, albo na osiedlowego grila."




Chyba zaczynam wam wspołczuć.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-28 19:08
Alwa rybko za buga tylko jedna ksiazke przeczytalas,ze wyciagasz takie wspaniale wnioski ???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-28 21:00
Ja i bez przeczytania nawet jednej ksiazeczki mam
zdrowe myslenie, podejrzewam ze gdybym byla niepismienna, to tez mialabym zdrowe myslenie,
bo mialam dobrych i inteligentnych Rodzicow.

Jesli chodzi o te ksiazeczke, to wlasnie Tobie Black
specjalnie ja polecam- horyzonty myslowe nalezy
stale rozwijac, takze w jesieni zycie, a moze wlasnie
wtedy tym bardziej...by nie zejsc z tego swiata jako
komletnie otumaniony durak
  Profil uzytkownika: alwa12     
mcmrbygg11


Wpisów: 481
Od: 2018-04-14
2020-07-28 21:53
Befsztyk zluznij majty albo spuść sobie z krzyza
  Profil uzytkownika: mcmrbygg11     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-28 21:59
Alwa nieczytam czegoś przegiętego tylko na jedna strone
  Profil uzytkownika: black sabbath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2020-07-28 23:20
Kajetan napisal:

"My jeździliśmy ostatnimi laty po Polsce ale to w celu zwiedzania miast."


To dobrze ze nie wszyscy lubia zwiedzanie albo przebywanie w naturze.Strach pomyslec co by bylo gdyby wszyscy chcieli to samo.Ja prawie polowe zycia przezylem w wielkim miescie i ku zdziwieniu moich rodzicow uciekalem z niego kiedy tylko moglem.Gory las i woda byly moim miastem.Nadchodzaca pogode po znakach moglem okreslic lepiej niz instytut meteorologiczny.Taki styl zycia zabieral mi jednak i czas ( no bo trzeba bylo czasu zeby sie z maista gdzies w dzikie tereny wydostac) no i oczywiscie pieniadze (z tego samego powodu).Troche sie to zmienilo kiedy zaczalem pracowac w gorach, ale zawsze marzylem zeby miec "pod nosem" wszystko czym zyje.Tu mam wlasnie tak: i morze i rzeki i miejsca gdzie jestem wolny i nie musze nikogo spotkac jak nie chce. Do prawdziwych gor troche daleko , ale i tak przebywam w nich jak dlugo chce i kiedy chce.Nie mam telewizora ,smartfona , nie naleze do pejsbuka , istagrama i podobnych , nie robie zdjec typu :"TAKI JEM OBIAD" , albo "HAMBURGER NA TLE PIRAMID" posluguje sie gotowka, staram sie jesc to co upoluje, zlowie , lub zbiore.Jest mi coraz ciezej , ale JESTEM WOLNYM CZLOWIEKIEM i wiem ze jest nas wielu ktorzy sie nie poddali.Dosc sie w zyciu najezdzilem i po tej i po tamtej polkuli, i nie potrzebuje juz nigdzie wyjezdzac , a zwlaszcza tam gdzie mnie bedzie kazdy Leming pukal w plecy z pytaniem : gdzie maseczka ( kaganiec )???? bo tu mam wszystko co mi sprawia przyjemnosc.
No i lepiej dla wielu zeby nie chciano mi mojej wolnosci odebrac.
  Profil uzytkownika: skoczek     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-29 00:28
Bardzo madre slowa, Skoczek.
Czasami sie zastanawiam, kto Ci zaszczepil tego bakcyla
by rwac sie do takich miejsc jak lasy, woda, gory ?
Nas zarazil tym moj Ojciec, za co jestem mu bardzo
wdzieczna. Z koleji ja zarazilam moje dzieci, a
dzieci moje wnuki.
Moje dzieciaki stac na to by fruwac po calym swiecie
i fruwaja, ale zawsze chociaz ostatni tydzien urlopu
poswiecaja na kajaki i namioty.

Skoczek, kto tego nigdy nie sprobowal, ten nie ma zielonego pojecia o czym my tu piszemy.

Najwyzej kojarzy pikniki z PRL-u, w tym negatywnym
wydaniu jak sie domyslam.

Skoczek, zeglowales na Wigrach ? ja te jezioro zaliczalam kilkakrotnie kajakiem i wplaw.
Pytam, bo wrzuciles fajny filmik, zeglowalam m.inn.
na Sniardwach, i czasami bylo goraco, jak wiatr
pizdzil i fale metrowe.

******************************

A co by to bylo, gdyby wszyscy chcieli w miescie ?

To bylby istny Pekin i Corona lub gruzlica by nas wydusila, a niedobitkom odechcialoby sie spontanicznych wyskokow ze stolicy do stolicy

Zaznaczam ze nie krytykuje takej opcji spedzania
urlopu--tez zwiedzalam rozne knajpki i nie tylko
w roznych stronach globu, ale w pewnym momencie
doznalam przesytu, a jeszcze bylam mloda, wiec to
nie wiek tylko upodobanie.

Jak to mowia, jeden lubi ogorki, drugi ogrodnika
corki, a trzeci jagodzianki w Polsce.

Kazdy ma cos, co lubi najbardziej i to jest dobre.
Tylko trzeba szanowac cudze gusta i nie kwekac
ze tu akurat wszystko jest do pecy.

Nie, nie wszystko




  Profil uzytkownika: alwa12     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2020-07-29 10:24
alwa napisal:

"Skoczek, zeglowales na Wigrach ? ja te jezioro zaliczalam kilkakrotnie kajakiem i wplaw.
Pytam, bo wrzuciles fajny filmik, zeglowalam m.inn.
na Sniardwach, i czasami bylo goraco, jak wiatr
pizdzil i fale metrowe."


To nie bylem ja.Nie nagrywam i nie wrzucam z pewnych wzgledow zadnych filmikow.Zdjecia zachowuje dla siebie i dziele sie z nimi tylko z najblizszymi przyjaciolmi.Czasami jednak w filmikach wystepuje , bo nagrywaja mnie inni (mimo moich protestow)- no ale co ? mam ich za to zabic???, choc caly ten digitalny swiat z obecna i "inna" nienormalnoscia ,z checia wysadzilbym w powietrze, i niechby wszystko zaczelo sie od poczatku gdzie bulka byla i pachniala bulka , a mleko nie produkowal Lidl ( jak wielu sadzi) tylko krowa.Ja taki swiat mialem.
Mazury znalem jak wlasna kieszen i spedzalem tam czesc moich wakacji co roku.Jak kiedys pisalem ( mimo iz to byla komuna ( dla Ciebi niemila )dla mnie jednak miejsce gdzie ( z pewnymi trudnosciami ) spelnialy sie moje marzenia zaczerpniete z ksiazek Jacka Londona, Arkadego Fidlera , czy Jozefa Conrada. Robilem ( lub staralem sie robic) jako dzieciak wszystko to co w ksiazkach tych autorow przeczytalem , warunki do tego mielismy wszyscy kto tylko chcial, bo istnialy organizacje ktore byly niezalezne politycznie (np PTTK) gdzie wlasciwie za darmo moglismy spelniac nasze marzenia , ktore pozniej owocowaly wyborem drogi zycia ( jak w moim przypadku np. i miedzy innymi Wyzsza Szkola Morska).Byly tez inne organizacje , ale wcale nie trzeba bylo sie politycznie angazowac zeby do nich nalezec, a udzial w tym co robily mozna bylo brac, i przynaleznosc do nich byla za drobna oplata lub nie bylo jej wogole np LOK czy LPZ.Tam wlasnie uczylem sie strzelac , biegac , skakac ze spadochronem, walki wrecz i podobnych.Wszystko to przydalo mi sie w pozniejszym zyciu w roznych sytuacjach, w ktorych sie znalazlem.
Co do Mazur jeszcze wroce .....znam je dobrze bo tam krakowski PTTK mial baze lodziowa w Mikolajkach, gdzie remontowalismy i przetrzymywalismy nasze lodzie ( zaglowki)W sezonie na nich plywalismy, a pozniej trzeba bylo je zakonserwowac odnowic itp.Naszymi nauczycielami byli ludzie ktorzy jeszcze przed wojna mieli z tymi rzeczami do czynienia ( niektorzy nawet ktorzy spedzili czesc swojego zycia na Sybirze jako dzieci ) i uczyli nas nie tylko rzemiosla ale i milosci i serca do tego co robimy i czym sie zajmujemy.Roznica miedzy "zachodem" a nami wtwdy bylo, ze tam zaczeto wtedy uzywac plastik do budowy lodzi , a my mielismy drewniane, ale co z tego ?
i gdyby nie to ze zrobilem sie leniem to pewnie teraz mialbym lodki drewniane zamiast plastikowych
  Profil uzytkownika: skoczek     
Wolszczakowie_pl


Wpisów: 11
Od: 2019-03-30
2020-07-29 10:43
Witaj Befsztyku, przeczytałam co napisałeś. Nie za bardzo zrozumiałam, bo napisałeś dość skrótowo, ale już troche poczyłam i wiem o co chodzi.
Nawet odniosłam podobne wrażenie, tyle że nie wiązałam tego z całym systemem a z charakterem naszych szwedzkich przyjaciół.
A co do podróżowania po Szwecji czy nawet całej Skandynawii, to jest bardzo piękny teren, czysty,przyjazny, dziewiczy, bardzo fajny do jeżdzenia, fakt że dośc monotonny, ale to też może być atrakcją.
W żaden sposób nie można porównywać miast do Starego Kontynentu, wiecznego miasta Rzymu, stolic mody Paryża Mediolanu itd.
Ale wszystko ma swoje atrakcje, a nawet jak ich nie ma , to też jest fajne.


Dlaczego ludzie tutaj piszący robią to z tak dużą nienawiścią?
  Profil uzytkownika: Wolszczakowie_pl     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-29 11:20
bo za malo dostaja z socjalu
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Bartnic


Wpisów: 9
Od: 2020-07-25
2020-07-29 11:29
Ale są specjaliści co potrafia godnie życ z socjalu,
oby się nie narobić ale panów udawać a jadem pluć.
  Profil uzytkownika: Bartnic     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-29 11:48
mnie tylko spienia jak ktos zamiast pisac ze zwiedzil to czy tamto ,konczy tym ze to co widzial to bylo najlepsze i nikt inny nie spedzil lepiej urlopu od niego ,a to co widzial to najpiekniejsze ma byc we wszystkich oczach ,tak ma byc i koniec, uciekl na wioche bo nie musial nosic maski
  Profil uzytkownika: black sabbath     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2020-07-29 11:58
Black, a co ma mówić? Poczytaj wpisy niżej.
Najlepszy jest ten o ruszaniu dupą, może i z tego da sie wyżyć i podróżować też, ale co faceci maja powiedzieć.


Wolszczakowa wybrałaś chyba złe miejsce na takie pytania, tutaj ludzie pilnuja jak utrzymać sie na powierzchni i oby starczyło do nastepnej wyplaty a o podróżowaniu raczej nikt nie myśli.
  Profil uzytkownika: prawda123     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-29 17:34
"W żaden sposób nie można porównywać miast do Starego Kontynentu, wiecznego miasta Rzymu, stolic mody Paryża Mediolanu itd."

Sztokholm tez jest niczego sobie....

No, ale z punktu widzenia (polozenia) Polski i Szwecji, to na jedno wychodzi. Ze lezacej "na starym kontynencie gdzie mozna wszedzie dojechac samochodem" Warszawy do np. Paryza masz samochodem 16 godzin jazdy. Z lezacego na dalekiej polnocy gdzie nic tylko niedzwiedzie polarne Sztokholmu masz samochodem do Paryza 20 godzin jazdy (a z Malmö 14). Na "kolacyjke" sobie samochodem nie wyskoczysz, a samolotem to prawie ten sam czas. Wiec o co chodzi? Jakie oddalenie?
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-29 17:45
Popularne kiedys "jezdzenie na shopping" tez raczej dzis dla przecietnego czlowieka jest bez sensu, bo w galeriach handlowych na calym swiecie jest to samo i ceny podobne. Chyba ze naprawde sie jedzie do jakichs specjalistycznych sklepow, ktorych nigdzie indziej nie ma, ale to raczej wezsza kientela jest.



  Profil uzytkownika: kajetan     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-29 18:23
Ale cyrk, odezwało się chyba kilku socjalowcow w ostatnich wpisach pprzed ostatnimi dwoma wpisami
Kajetana.
Tenze Kajetan, jako i Pati, Skoczek,
Mc...oraz ja alwa nawet nie wiedzą gdy nigdy nie wiedzieli gdzie takie instytucje pt.: Socjal znajdują się w ich miastach....tylko pogratulować "myslenia" i "przedsiebiorczosci" i życzyć wiatru
w żaglach

Zamiast sciskac zwieracze z zazdrości, weźcie się za podstawy nauki j.szwedzkiego, może za parę lat staniecie na nogi, chociaz mocno wątpię niemniej życzę sukcesow
wasza alwa-sralwa, poparane jujki,
zeby ordynarnie nie powiedzieć chujki
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-29 21:13
Bylam raz w Rzymie, wydal mi sie taki zbyt ciasny...
oczywiscie antyczna architektura powala z nog, niemniej
jako miasto w calosci....odczuwalam dyskomfort
przestrzenny.

Paryz...wow....to moje miasto...ale nie jezdze teraz,
by nie popsuc sobie wspomnien i wrazen....

NY...hym...na zewnatrz zasmiecony ogrom, Manhatan
za wysoki, ale jak sie gdzies wejdzie do kafejek
czy galerii, to pozazdroscic.

Praga, przepiekna, tylko nie wiem czemu odczuwalam
smutek patrzac na przepyszne zabytki ? taka inuicja ?

Sztokholm, jak pierwszy raz go zobaczylam, zrobil kolosalne wrazeniem woda, miasto na wzgorzach, wjezdzamy i z blisla widze koszmary architektury
lat 60 wtopione w antyczne piekne stare budowle.
To byl dla mnie szok, ze mozna bylo tak spackac
taki piekny widok Wenecji Polnocy.

Dzis juz niemal sie przyzwyczailam do tego widoku
a nawet polubilam.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-29 22:13
https://www.facebook.com/1 00000111963035/posts/4458665074147181/?sf nsn=mo&d=n&vh=i

to tak a propos virusa, turystyki i jak ktos chce,
geografii no i oczywiscie pieknej przyrody,
gdyby nie turysci
  Profil uzytkownika: alwa12     
mcmrbygg11


Wpisów: 481
Od: 2018-04-14
2020-07-29 22:13
przede wszystkim trzeba mieć czas na wakacje a nie tylko by jechać by pojechać i pokazywać fotki by znajomym gul skakał. Poza tym Kasa. My nie jeździmy zbyt dużo bo poprostu wychodzi bardzo dużo kasy przy 6 osobach. A za pare lat trzeba będzie na studia posłac syna. Jestem zdania że na wieczne wakacje przyjdzie czas za 10-20 lat jak dożyje. przynajmiej w mojej sytuacji
  Profil uzytkownika: mcmrbygg11     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-29 22:16
Dozyjesz MC ...i wtedy nie bedziesz musial jechac
i zwiedzac np.Dubaju, bo bedziesz juz mial to tu,
pod bokiem, na miejscu
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-29 22:18
Oj, Dubaj, Dubaj, Dubaju, ja ni czewo nie panimaju..

Tak cos mi sie Rosiewicz przypomnial
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-29 23:33
Skoczku, ja wspomnialam o fajnym filmiku, ktory
zalaczyles, a nie ze Ty tam jestes.

Komuna byla dla mnie niemila, ale dawalam sobie z nia rade.

byly plusy, kazde dziecko moglo wyjechac na wakacje
prawie darmo, oczywiscie nie dzieci chlopow.

Taki paradoks.

Dzieci biednych, malorolnych chlopow, nie majacych
pracy w PGR, musialy zbierac jagody i grzyby cale lato
i stac przy szosch i sprzedawac, by miec na ksiazki
zeszyty obowie nowy fartuszek ect.

Bogaci chlopi, albo fundowali swoim dzieciom wakacje
albo gnali na pole do krow.

Jak mogla mi sie podobac komuna, gdy co madrzejszy nauczyciel historii, by przekazac prawde o powstaniu
dobieral grupke zaufanej mlodziezy i w tajemnicy
na wypadach poza miastem,opowiadal jak to naprawde bylo.

Jestes ode mnie mlodszy co najmniej 20 lat, wiec
komuna z ktora Ty sie zdezyles jako mlodzieniec
nie jest ta komuna w ktorej ja musialam dorastac.

Moich rodzicow ciagano na Rakowiecka za listy
z zagranicy, listy od mojej babci, a matki mojej mamy
w ktorych nic nie bylo poza zwyklymi wiadomosciami
o zdrowiu, o tym jakie kwiaty ma w ogrodku tej wiosny
Ciagali jeszcze do konca lat 70 i w stanie wojennym.

Tylko dlatego ze byli u Andersa i wrocili do Ojczyzny
mimo lagrow sowieckich.

jak ja mialam lubic komune ? jak potrafiono przyjsc
o 21 wieczorem i wywalic cala chalupe do gory nogami
bo moze mamy dolary, bo list przyszedl z Kanady.

bylam wtedy dzieckiem i zapytaj jak sie balam.

Jak mialam lubic komune, gdy, by ratowac moje dziecko
to musialam dawac w lape lekarzom, bo inaczej
nie skierowaliby na odpowiednie badania.

Ten system byl tak skorumpowany, ze wieki mina zanim
to sie skonczy.



  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-30 08:23
wieczne wakacje przyjdzie czas za 10-20 lat jak dożyje. przynajmiej w mojej sytuacji

niema wiecznych wakacji,,,,,,za 10-20 lat mozesz byc w takiej samej sytuacji jak przyjechales,dobre wakacje to dlamnie jak wszystko wdanym dniu funcjonuje tak jak powinno
  Profil uzytkownika: black sabbath     
melchior


Wpisów: 818
Od: 2018-08-18
2020-07-30 09:20
"Dlaczego ludzie tutaj piszący robią to z tak dużą nienawiścią?"


Bo prości.
  Profil uzytkownika: melchior     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2020-07-30 10:55
Alwa napisal:
"byly plusy, kazde dziecko moglo wyjechac na wakacje
prawie darmo, oczywiscie nie dzieci chlopow."

Jak kiedys powiedzialem : zylismy w jakis dwoch roznych swiatach.

U nas w Malopolsce PGR-ow nie bylo , a na wakacje (kiedy ja i siostra bylismy malcami ) jezdzilem z Mama ,jej przyjaciolka i jej dziecmi ktorych ojciec uciekl przez zielona granice do Austri, do wsi podtatrzanskich na wakacje.Siedzialem tam cale dwa miesiace.Chlopi mieli pokoje ( zreszta maja je do dzis)i je wynajmowali , mieszkalismy u roznych, co roku u innych i co roku domy ich stawaly sie ladniejsze i bardziej wygodne do wynajmu.Stad moze wlasnie moja milosc do przyrody , bo tam wlasnie paslem krowy z dziecmi chlopow,(moimi rowiesniakmi - nawet pamietam ich imiona,)palilem z nimi papierosy pomagalem przy zniwach , kosilem , jezdzilem na koniu sprzatalem obore, lowilem ryby ... i bardzo to lubilem.Nie pamietam nigdy zeby przyjaciolka mojej Mamay ktorej maz uciekl z kraju (jak juz wspomnialem) skarzyla sie zeby jej mieszkanie przeszukiawo, czy mowila o czyms podobnym, natomiast wiem napewno ze sprzedawala mojej Mamie po dobrych cenach dolary ( albo bony) ktore jej maz przysylal z Austri.... jak to robil nie wiem , bo mialem wtedy 8 lat i mnie to nie interesowalo.
Rodzina mojego Ojca byla zaangazowana w druga wojne.Dwoch moich Wujow bylo legionistami i walczyli z Bolszewikami w 1920 r.Obaj byli ranni. Obaj tez sluzyli w wojsku w 39r.Wuj ktory mieszkal w Krakowie przed 39-tym byl wykladowca w Szkole Wojskowej w Biedrusku. Dostal sie do niewoli rosyjskiej gdzie z transportu uciekl.Zreszta mowil mi jak sie go pytalem ( mialem wtedy jakies 12-13 lat i bylem ciekawy jakmu sie to udalo....bo wedlug obecnych wersji to Rosjanie ludzi jedli na sniadanie....:mur ze to nie bylo trudne bo uciekali gremialnie a Rosjanie pilnujacy transportu , albo sie odwracali albo strzelali w powietrze)Byl wtedy w randze kapitana i za wojne w 1920 odznaczony wirtuti 3 klasy ( mam na to papiery)Po ucieczce z tego transportu przedostal sie do domu ( Krakow). Na tym skonczyla sie jego wojennna historia.Po wojnie jakos wladze go znalazly i zaproponowaly mu prace wykladowcy w Akademi Wojskowej, ale Wuj odmowil ( co dowiedzialem sie w zeszlym roku od czlonka mojej rodziny).Pracowal w przedsiebiorstwie kolportazu Prasy i Ksiazki Ruch w Krakowie do emerytury.Z tym Wujem kiedy bylem malcem zwiedzilem wszystkie muzea w Krakowie , miejsca historyczne itp i nasluchalem sie roznych ciekawych opowiesci, co zaaowocowalo pozniej w moim zyciu tym ze spodobal mi sie mundur.
A co do PGR-ow i zycia w nich to polecam co na ten temat mowi na kanale you tuba Jablonowski -Olszanski rezyser i aktor, ktorego matka byla dojarka i mieszkali wlasnie w jednym z takich kolo Wroclawia.
Jak mowie : zylismy w dwoch roznych swiatach w jednym panstwie ...dlaczego? nie wiem ....
  Profil uzytkownika: skoczek     
PisowskiePomiotło


Wpisów: 233
Od: 2015-11-10
2020-07-30 11:14
Były dwa różne światy Skoczek to prawda,
Jedni pracowali i system nimi pomiatał,
a inni resorciaki jezdzili na kolonie,do Bułgarii, robili zakupy w konsumam a na koniec partia im pomogła zeby mogli spieprzyc do Szwecje i Rajchu.
  Profil uzytkownika: PisowskiePomiotło     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-30 11:41
skoczek. daj sobie z tym spokój ,,niezal tobie atramentu
  Profil uzytkownika: black sabbath     
PisowskiePomiotło


Wpisów: 233
Od: 2015-11-10
2020-07-30 11:54
Ale tak było jak Skoczek napisał, to były dramaty ludzkie zwykłych ludzi. I tera tak bedzie że dzieci cwaniakow bedą wypoczywac a reszta do roboty.
  Profil uzytkownika: PisowskiePomiotło     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2020-07-30 15:39
BS napisal:
"skoczek. daj sobie z tym spokój ,,niezal tobie atramentu"


Nie zal! Dlaczego mam utyskiwac i robic z siebie ofiare..... bo co ?? bo taki trend jest ???? Jak posluchac tych Lemingow niektorych to sie okazuje ze maja po 25-30 lat , ale z komunizmem to oni walczyli o wolnosc ze ja pierdole...
No to ok! nie jestem trendig i nigdy nie bylem - pisze o mojej prawdzie i dlatego mi atramentu nie zal.
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-30 16:46
tutaj nie chodzi nic innego jak niepotrzebne opisywanie czegoś takiego w tym temacie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-30 16:54
ztego co mnie tato opowiadał to w komunie im wiecej medali na piersi tym dłużej w okopach siedział,(jesli wiedział co to wogole jest) ojca dobry kolega walczył pod Monte Casino ,,nikt nie słyszał zeby on tym opowiadał,moze dlatego to prawda ze walczył (a wiem ze to prawda )
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2020-07-30 17:05
"No, ale z punktu widzenia (polozenia) Polski i Szwecji, to na jedno wychodzi"

Ile razy zaliczyłeś taki sponton?

Mieszkając we Wrocławiu, byliśmy cześciej w Wiedniu,Paryzu, Pradze,Berlinie niz na Rynku Starego Miasta.

Kajetan, nie bierz przykładu /wiadomo z kogo/ i nie pisz takich głupot, bo przekraczasz granice śmieszności, a od Ciebie wymaga sie normalności.

i na litośc Boską zrób cos z tymi pijackimi zwidami Alwy, obraza ludzi,jest wulgarna, widac ze jak wytrzezwieje, to jej nieco mija, ale jak jest w cuglach to straszny bełkot.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-30 19:09
Ile razy zaliczyłeś taki sponton?

Kilka, ale samolotem najczęściej. Ale to też nie na „kolacyjkę w Payżu czy Rzymie” tylko na weekend zwykle. W piątek po pracy wyjazd i w niedzielę wieczorem powrót. Żaden problem. No, tylko Corona teraz.
  Profil uzytkownika: kajetan     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2020-07-30 19:28
A pamietasz Kajetan jak bałeś sie jechac 10 letnią Toyotką do Polski i pytałeś gdzie mozesz ja zostawic zeby nie ukradli?
  Profil uzytkownika: prawda123     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2020-07-30 19:33
Ljug inte snyggt.
  Profil uzytkownika: prawda123     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-30 20:20
Mieszkając we Wrocławiu, byliśmy cześciej w Wiedniu,Paryzu, Pradze,Berlinie niz na Rynku Starego Miasta.

pierd.....jak poałamana, ty nie mieszkalas we Wrocławiu????? ,,,,na zadupiu ,moze blisko Starachowic i miałaś prywatny samolot???,,,,,jeszcze jeden oszołom
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-30 20:45
” A pamietasz Kajetan jak bałeś sie jechac 10 letnią Toyotką do Polski i pytałeś gdzie mozesz ja zostawic zeby nie ukradli?”

Pamiętam
Bo wcześniej zawsze mi mówili, żeby zostawiać tylko na strzeżonych parkingach ale zacząłem się zastanawiać czy to dalej ma sens. Wciąż staram się parkować na strzeżonych parkingach jak jestem zagranicą, nie tyle że mi szkoda samochodu, tylko żeby uniknąć kłopotów związanych z szukaniem warsztatów itd.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-30 20:50
” pierd.....jak poałamana, ty nie mieszkalas we Wrocławiu????? ,,,,na zadupiu ,moze blisko Starachowic i miałaś prywatny samolot???,,,,,jeszcze jeden oszołom”

E tam, z Wrocławia do Berlina czy Wiednia nie jest tak daleko samochodem. Jednak weekendowy spontan do Paryża to chyba żeby zawrócić i do domu.
  Profil uzytkownika: kajetan     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2020-07-30 20:51
Black jako "kwiat" emigracji ma nie tylko problem z ortografią ale i z geografią.
No cóż, jaki klimat jaka emigracja.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2020-07-30 20:55
Z Wrocka do Bratysławy jest 2h40min a do Wiednia jeszcze 50 min.

Ludzie wy naprawde macie problemy z geografią? Jezu, straszne.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-07-30 21:13
Ty moja ogarnieta wiosno, alwa jak jest trzezwa
to stac ja na wulgaryzmy, a jak jest w ciagu to
jest jak trusia, nawet do tej pory nie ogarnales
tej roznicy ? ogarnij sie bo lada moment jest jesien
i Twoja wiosna pojdzie sie j....o sosenki.

i jeszcze lata na skarge do Kajetana w trakcie takiej
fajnej urlopowej dyskusji
  Profil uzytkownika: alwa12     
Polopicante


Wpisów: 365
Od: 2018-08-19
2020-07-30 23:14
A u nas właśnie zapadła decyzja, wyskok na 5 dni do Polski, bo rodzice przeprowadzaja sie z dużego miasta na wieś,bedzie pożegnanie znajomych i bloku w którym się wychowałam.
  Profil uzytkownika: Polopicante     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-07-30 23:41
Czyli da się na „stary kontynent” dostać mimo covid
  Profil uzytkownika: kajetan     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-07-31 06:06
"Czyli da się na „stary kontynent” dostać mimo covid "

Nawet z Polski do Szwecji da się, mimo że samoloty mają zakaz
  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-31 06:58
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-31 07:12
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Zanim napiszesz, przeczytaj regulamin]
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-31 09:40
europa dzieli sie na stary kontynent i skandynawie , cos niedoczytalem w szkole ???,chyba ze w polsce zrobili inna (corone mape)
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-31 10:05
https://scontent-arn2-2.xx .fbcdn.net/v/t1.0-9/116648865_32608223039 64441_4187611546032825914_n.jpg?_nc_cat=1 08&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=hBUJ_dHPF6IAX_A dvTf&_nc_ht=scontent-arn2-2.xx&oh=12ebfac 52bf1eb1e20e8948d16118062&oe=5F476F7D

ogarniam pokaz na mapie skad pochodzisz?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Vinterest
London


Wpisów: 5
Od: 2020-01-17
2020-09-17 13:26
Jestem teraz w Krakowie do pracy. Miałem 8 godzin wolnego czasu. Zostawiłam swoje rzeczy w przechowalnia bagażu tutaj i chcę pospacerować po mieście Które miejsca w Krakowie warto odwiedzić?
  Profil uzytkownika: Vinterest     
Vinterest
London


Wpisów: 5
Od: 2020-01-17
2020-09-17 13:30
Przechowalnia bagażu tutaj https://iluggage.pl/ W pobliżu znalazłem kilka ciekawych miejsc:
1. Rynek.
2. Kościół Mariacki.
Co jeszcze możesz zobaczyć?
  Profil uzytkownika: Vinterest     
Polopicante


Wpisów: 365
Od: 2018-08-19
2020-09-26 10:48
Odbyliśmy dwie podróże do Polski, samolotem jest troche zachodu i załatwiania, natomiast prom jest bez problemów.
Pożyczliśmy na tydzień duże auto w Gdańsku, ceny maja super, pozniej wycieczka na Podlasie, a tam miłe knajpki z naprawde dobrym jedzeniem, stolica jest już nieco droższa, ale faktycznie robi wrażenie, zaskoczona jestem czystością, organizacją,infrastrukturą i nowocześnością.
Pączki na Nowym świecie są genialne i oczywiście jagodzianki z Olsztynka!.
  Profil uzytkownika: Polopicante     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2020-09-28 12:07
Jaka jest orientacyjna cena wypozyczenia samochodu? na h? na dobe? czy jak?
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Polopicante


Wpisów: 365
Od: 2018-08-19
2020-09-29 08:11
Dwa tygodnie kosztowało 3tys sek, to była taka duza Toyota
  Profil uzytkownika: Polopicante     
Wolszczakowie_pl


Wpisów: 11
Od: 2019-03-30
2021-01-29 22:27
Witajcie kochani, ponawiam pytanie po kilku miesiącach,
jak wam sie zyje? Jak wasze urlopy? plany wyjazdowe?
  Profil uzytkownika: Wolszczakowie_pl     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2021-01-30 09:50
teraz niema poco jechac do polski na dupcenie bol udzi bedzie zaduzo
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2021-01-30 11:24
Może Pati się pochwali swoimi voyażami po swiecie, jako głowna specjalistka od ruszania dupy.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-01-30 14:11
Pati? A co Ty tak nagle zainteresowana życiem Pati?

Pati lubi kanapowe życie
Nudy na pudy

Najbliższy urlop Pati ma dopiero w sportlov.
Wycieczka w szwedzkie gory. O ile nie zamkną stokôw
Wakacyjny urlop na etapie rozmyślania

  Profil uzytkownika: pati_sko     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2021-01-30 14:23
Bo widze co pisalaś:





Wpisów: 8255
Od: 2006-05-15
2020-07-27 11:13
"Pokazcie mi takie rzeczy tutaj."

Wystarczy ruszyc dupe i otworzyc oczy
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-01-30 15:05
Dopiero teraz to zauwazylas?
Czy dopiero teraz zebralas sie na odwage, zeby mnie zapytac?
Czy nie masz juz z kim i o czym pisac to mnie zaczepiasz?


Zreszta niewazne


  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-01-30 15:07
Sztokholm.
Jabluszka do zjezdzania na sniegu poszukiwane.
Nie przez internet. Lokalny sklep.
Ktos moze widzial w przeciagu minionych dwoch dni?


  Profil uzytkownika: pati_sko     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2021-01-30 18:39


Jakie mozliwości , to i takie podróżowanie.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2021-01-30 18:41


U niektórych tak działa otwieranie oczu,ze wpływają na ruszanie dupą.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-01-30 18:47
FYI!

Znalazlam juz jabluszka do zjezdzania.


Bylam w kilku stadiumach, intersportach, ikselach, zabawkowych, spozywczakach i w koncu w jednej z lekia znalazlam co szukalam

  Profil uzytkownika: pati_sko     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2021-01-30 18:54


Czyli topografie osiedla masz już w małym palcu.
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2021-01-30 19:08
Wez pobiegaj po forum poloniainfo.se i znajdz sobie inne zajęcie. Moze ktos sie toba zainteresuje.
Choc strasznie przynudzasz, to mimo wszysto zycze powodzenia


  Profil uzytkownika: pati_sko     
ogarniamwiosne


Wpisów: 361
Od: 2019-03-21
2021-01-30 19:14




Klasyka turystyki..haha
  Profil uzytkownika: ogarniamwiosne     
asta la vista
vallingby


Wpisów: 491
Od: 2008-09-22
2021-01-30 20:06
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: asta la vista     
melchior


Wpisów: 818
Od: 2018-08-18
2021-01-31 10:22
Alwa , a jak u ciebie z tym było?
córka była? wnuki, ziec?
czy jak zwykle pikniczek za domkiem?
  Profil uzytkownika: melchior     
JaNikt


Wpisów: 995
Od: 2016-04-16
2021-01-31 21:59
A na kuta gdzies tułać sie po swiecie?
Co to nie mozna odwiedzic systemu i pofantazjowac
z kolegami jak to sie świat zdobywało?
Albo nawet samemu, tez przyjemnie.
  Profil uzytkownika: JaNikt     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-02-01 21:46
Melchior, za domkiem to ja mam jezioro.

********************

co do spedzania czasu, to caly weekend bylismy na
nartach-biegowkach po lasach, w przerwie ognisko na sniegu,podwawelska na patykach nad ogniem, dzieciarnia
rozesmiana mimo -15, wspaniale zdjecia saren i dzikow
zakopanych w sniegach itd itp, zycze zdrowka
  Profil uzytkownika: alwa12     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2021-02-02 20:14
Wow! Alwa, smigasz na nartkach biegowkach? Pelen szacun! Pozdrawiam!
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-02-02 22:09
Hej Pelnia Smiganiem tego nie nazwe, moze jakes 10 lat temu, to tak. Dzis sobie tylko szybszym spacerkiem
w dodatku jak maly wnuczek bierze pierwsze kroki
na tym sprzecie, ale frajde ma cala rodzina- snieg
iskrzy sie, drzewa otulone bialymi czapami, a mroz
tworzy fantastyczna mgielke bialego pylu..nie mowiac
o kolorach, ktore scieli Slonce od soczystej pomaranczy
przez roz az do fioletu. Pychota wrazen wzrokowych.
Tez serdecznie pozdrawiam
  Profil uzytkownika: alwa12     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2021-02-03 01:38
Witaj Alwo, no tak nawet spacerek w tak pieknych okolicznosciach przyrody moze byc niesamowitym przezyciem czy tez doznaniem! pozdrawiam rowniez serdecznie!
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2021-02-03 08:56
Spacer na biegówkach to jest prawdziwa turystyka
A wirus i spamerzy niech wypier.alają niczym PiS, do budy!

  Profil uzytkownika: Bartender     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-02-03 11:20
jak kto ma wypier.dalać to na pewno PO
  Profil uzytkownika: Kontener     
Kontener


Wpisów: 333
Od: 2020-04-26
2021-02-03 11:29
ciekawe który z dwóch ostatnich wpisów zostanie usunięty ?????
podobno moda na necie na usuwanie wpisów niewygodnych politycznie
  Profil uzytkownika: Kontener     
melchior


Wpisów: 818
Od: 2018-08-18
2021-02-03 18:05
Podobno?
Podobno mozna w morde lać tym,którzy myślą inaczej.
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-02-03 22:38
"jak kto ma wypier.dalac..."...

to napewno i jedni i drudzy ...

Wykorzystac pandemie, wynajac ufo i zutylizowac tych
wszystkich starych piernikow co tylko potrafia kase
brac, pierdziec w stolki i dumac nad nastepnymi
machlojami...potem ogrodzic murem,
odseperowac niemowleta i wychodowac nowe pokolenie....

Tak sobie marze ...bo to co sie dzis dzieje...
wkurwia mnie
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-02-03 22:46
Mowilo w Radio Erewan i w Mandzurii, ze w Polsce
rzadzi tylko jeden czlowiek
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-02-03 22:56
Jednak najwazniesze ze tu na szwedzkich antypodach
mamy wspaniala pogode, mamy wesolo i wesolo bawimy sie.

Chociaz nasz rzad caly czas gra w aski daski da, nie
dajemy sie, kochamy sie, kichamy na durne przepisy
i wierzymy ze jutro bedzie lepiej....

Zaszczepimy sie, wypijemy, pohulamy, a co zle to nie
nasza wina, grunt to zdrowie, humor i ulanska fantazja.

Kochamy Stefana, jak polski lud kocha Rydzyka, Owsiaka,
i wszystkich polskich swietych..ulaaa
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2021-02-03 23:10
nie placzemy, ze nie lecimy wweekend na wino do Paryza
czy innej przegnilej od sniadego koloru stolicy europejskiej- mamy te klimaty na miejscu, choc co
prawda u nas nikt nie wyrzuca obcietych glow z okna,
co najwyzej, obciete glowy policja znajduje w szafach
u zazdrosnych kochankow, lub przez balkony wypadaja
cale ciala kobiece, a nie obciete glowy....
Mozliwe ze ta paryska moda wkrotce dotrze i tutaj.

Jednak na dzien dzisiejszy chodzimy na fike do kawiarenek
jezdzimy na lyzwach, odwiedzamy rodziny i sasiadow....
troche juz czekamy na Midsommar i cieszymy sie zyciem.

Nikt sraczki nie dostaje ze nie wypali wrotek do Pragi
czy Budapesztu....mamay na miejscu tak bogata multi-
-kulture ze nie potrzebujemy tesknic za odmiana
  Profil uzytkownika: alwa12     
Forum -> Turystyka -> Turystyka a Virus
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 17 gości
oraz 1 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony