Odwiedzin 37797772
Dziś 1549
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - SINK vs zasady ogólne, opłacalność

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSINK vs zasady ogólne, opłacalność
kazikKazik


Wpisów: 1
Od: 2020-07-21
2020-07-21 23:46
Hej,
jestem ciekaw waszej rady co do opłacalności opodatkowania specjalnym podatkiem SINK (25%) w sytuacji, gdy przyjechałem do pracy na 3 miesiące. Czy będąc opodatkowanym na zasadach ogólnych nie opłaci mi się to bardziej, z powodu większego zwrotu podatku? Jeśli dobrze rozumiem, szwedzka kwota wolna od podatku to grundavdrag i będzie ona na dość wysokim poziomie przy moich zarobkach jedynie z 3 miesięcy. Zarabiam ok 30 tys brutto.
Wiadomo, że SINK oznacza brak potrzeby interesowania się deklaracją, wysyłania, ale chodzi mi tylko o opłacalność pieniężną. Co myślicie? Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: kazikKazik     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2020-07-23 22:43
To wszystko zależy od kilku warunków.
1. Czy jest to twój jedyny oficjalny zarobek w ciągu roku.
2. Jakie masz wydatki związane z pracą w Szwecji, t.zn koszty mieszkania w Szwecji i podróży z Polski i do Polski.
3. Czy pracujesz w firmie polskiej, która odtrąca ci n.p. ZUS płacony w Polsce.

Jeżeli nie masz innych oficjalnych zarobków, to twój podatek normalny wyniesie ok. 12%. Jeśli dodatkowo poniosłeś koszty pkt.2. i pkt.3. to możesz je odpisać i twój podatek będzie jeszcze niższy.
Mam przed sobą deklarację polaka, który w zeszłym roku zarobił 88 029 kr. Ponieważ nie miał lub nie podał innych zarobków poza Szwecją to odpisano mu kwotę zwolnioną od podatku czyli GRUNDAVDRAG w wysoko0ści 28 100 kr. Kwota do opodatkowana wyniosła 59 900 kr i podatek od niej 10 264 kr. Tyle podatku musi on zapłacić. Nie miał on żadnych kosztów pkt.2 lub pkt.3, bo płacił to pracodawca. Jeżeli pracowałeś poza Szwecją to zmniejszą ci kwotę zwolnioną od podatku czyli GRUNDAVDRAG.
Za 3 miesiące, czyli 1/4 roku wyniesie ona 1/4 kwoty całorocznej i podatek będzie odpowiednio wyższy.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-07-24 09:50
Kortare tid än sex månader
En anställd som vistas i Sverige under högst sex månader kan välja mellan två sätt att bli beskattad. Antingen med särskild inkomstskatt för utomlands bosatta (SINK) eller på samma sätt som en person bosatt i Sverige, alltså enligt inkomstskattelagen.

SINK innebär en skatt på 25 % som du som arbetsgivare drar från den anställdas bruttolön. Den anställda behöver då inte lämna någon inkomstdeklaration men får inte heller göra några avdrag från inkomsten.

Du eller den anställda ska lämna en ansökan om SINK till Skatteverket. Om den anställda vill beskattas enligt inkomstskattelagen ska ni tydligt ange det under "Övriga upplysningar och yrkanden" på ansökan. Den anställda får ett samordningsnummer samtidigt som hen ansöker om att bli beskattad enligt SINK.

takie cos wyczytalem, do tych 12% nie bede sie przyczepiał bo nic niewiem
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Pomocna


Wpisów: 272
Od: 2016-08-05
2020-07-24 11:26
kazikKazik, radze ci dowiedziec sie od ksiegowego/rewizora, ktora udzieli ci rzetelnej informacji nt zadanych pytan. Szwedzki skatteverket (jak w kazdym innym kraju) dba o to aby wyciagnac od ciebie jak najwiecej, natomist ty masz prawo zadbac o to aby jak najwiecej zatrzymac dla siebie.
  Profil uzytkownika: Pomocna     
Pomocna


Wpisów: 272
Od: 2016-08-05
2020-07-24 11:28
"agent" szwedzkiego skatteverket udzieli ci informacji tylko takiej ktora jest korzystna dla skatteverket, nie dla ciebie.
  Profil uzytkownika: Pomocna     
Pomocna


Wpisów: 272
Od: 2016-08-05
2020-07-24 11:29
Plak pisze sie z wielkiej litery. To jedna z podstaw pisowni polskiej, nawet jesli posluguja sie nia osoby innego pochodzenia niz polskie.
  Profil uzytkownika: Pomocna     
Pomocna


Wpisów: 272
Od: 2016-08-05
2020-07-24 11:30
Powinno byc oczywiscie Polak!
Sorry za zgubiona literke.
  Profil uzytkownika: Pomocna     
Forum -> Życie w Szwecji -> SINK vs zasady ogólne, opłacalność
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca od zaraz! (Malmo)
Sprzatanie Sztokholm (Älvsjö)
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 19 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony