Odwiedzin 37776625
Dziś 673
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Jak bardzo nawaliłam? I jak to naprawić?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorJak bardzo nawaliłam? I jak to naprawić?
WeronikaG


Wpisów: 2
Od: 2020-06-22
2020-06-22 14:29
Mieszkam w Szwecji rok z numerem koordynacyjnym (samordningsnummer) i uczę się w Komvuxie (svenska som andra språk 3 na poziomie podstawowym) (pracy nie mam) moim celem jest ukończenie Svenska 3 na poziomie gimnazjalnym żeby pójść na uniwersytet. Nie rejestrowałam się via MV bo byłam przekonana że to placówka tylko dla osób z poza UE. Kilka miesięcy temu złożyłam wniosek o personnumer w SV i jakiś czas temu dostałam odpowiedź że nie mogę go dostać bo moje ubezpieczenie nie jest wystarczające. (Mam ubezpieczenie podróżnicze bo nie mam prawa do publicznego ubezpieczenia w Polsce). Rozmawiałam z rodzicami i ustaliliśmy że wrócę do Polski i ubezpieczę się prywatnie w NFZ żebym miała ubezpieczenie. Ale po rozmowie telefonicznej z SV dowiedziałam się że muszę pokazać dokumenty że będę się tu uczyć ponad 12 miesięcy i nie wiem jak to zrobić gdy każdy kurs szwedzkiego trwa około 2 miesięcy. Szukając informacji na ten temat natknęłam się na te forum i zobaczyłam że my też musimy składać wniosek do MV o pozwolenie na pobyt, czego ja nigdy nie zrobiłam. I tu moje pytanie do ludzi mądrzejszych niż ja, w jak głębokie bagno się wpakowałam i jak z niego wyjść? (Dodam tylko że mam 20 lat i mieszkam z moim chłopakiem szwedem który też się uczy.)
  Profil uzytkownika: WeronikaG     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-06-22 18:15
ja zaduzo tobie nie pomogę ,ale uważam ze skoro on jest szwedem powinienem tobie pomoc poprzez rozmowę z MV.to tak wyglada ze skoro nie pracujesz to zeby tutaj mieszkam musi ciebie na to stać,bo chłopak tez sie uczy,,,,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-22 19:38
Droga WeronikaG
nie chcialbym Cie zbytnio podlamywac. Mozesz wyjasnic jakim sposobem uzyskalas samordningsnummer? No i jakim cudem z nim dostalas sie na SFI?
Juz wyjasniam skad te pytania:
musiala byc jakas podstawa do uzyskania tego numeru. Jednakze osoby bez zalegalizowanego oficjalnie pobytu, tzn. bez zlozonych dokumentow w MV i SV nie maja prawa do zadnych swiadczen zdrowotnych i socjalnych czyli rowniez bezplatnej nauki w SFI. Conajmniej musisz udowodnic, ze poskladalas dokumenty i wszystko jest w trakcie. Teraz to najbolesniejsze: mam znajomego, ktorego obciazyli za 5 miesiecy pobierania bezprawnej nauki na SFI.
Na pomoc Szwedow raczej nie bardzo bym liczyl, bo takie troche "kombinowane sprawy" to niestety nie ich specjalnosc.
Osobiscie widzialbym pewne rozwiazanie:
jak najszybciej zalatw sobie potwierdzenie, ze masz na koncie kwote okolo 150tys. koron na roczne utrzymanie i szybko papiery do MV i SV. Wiem, to duzo, ale moze jakos Ci sie to uda? To moze byc oczywiscie na polskim koncie byle bylo na Ciebie. Krotko mowiac trzeba wplacic, wziac wyciag z konta i mozna wyplacic...
Nielatwe, lecz najszybsze rozwiazanie. Jako sambo z niepracujacym chlopakiem nie masz szans.
Powodzenia!
  Profil uzytkownika: Facet46     
WeronikaG


Wpisów: 2
Od: 2020-06-22
2020-06-22 21:30
@Facet46 Samordningsnummer dostałam w Arbetsförmedlingen gdy zarejestrowałam się jako szukająca pracy (aktualnie jestem wypisana ale numer dalej działa) i dla mieszkańców UE samordningsnummer wystarczy do nauki w SFI.
  Profil uzytkownika: WeronikaG     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-06-22 22:09
"Kan man studera inom vuxenutbildningen med samordningsnummer? Vad gäller i så fall när man ska utfärda betygsdokument där personnumret ska finnas med?

Det finns inget krav på att man ska ha ett personnummer eller ett samordningsnummer för att få delta i komvux. Det avgörande är om man kan anses bo i Sverige. Det finns också undantag för nordiska sökande och finländska medborgare. Trots det krävs att kommunerna ska registrera elevens namn och personnummer eller motsvarande i betygskatalogen. När en kommun erbjuder komvux till någon som inte har ett personnummer behöver kommunen själv bestämma vilken identitetsbeteckning de ska använda och hur de ska redovisa elevens uppgifter."
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-22 22:16
Numer bedzie "dzialal" - sam na takim przezylem 13 lat...
Znajomy ktorego wspominalem to tez Polak i Polska byla juz tez w Unii... Wierz mi zycze Ci jak najlepiej i obym sie mylil.
Mam pewien "opatentowany" sposob na szybkie uzyskanie SN i jest tu pare osob, ktorym w tym pomoglem. Zawsze jednak okazywalo sie, ze on niewiele daje. To w zasadzie pomaga glownie jak ktos ma nagrana prace i pracodawca nie chc sie bawic w zalatwianie formalnosci. No i mozesz otworzyc konto w banku (jednak bez dostepu internetowego) i zarejestrowac samochod.
Rozwaz to co Ci wczesniej napisalem - tak bedzie najskuteczniej. Zastanow sie nad kasa na tydzien...
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-06-22 22:23
pati_sko
to nie chodzi o numer do identyfikacji. Problem jest w tym zdaniu:
Det avgörande är om man kan anses bo i Sverige.

W Komvuxie uwierza na slowo, ze ma poskladane dokumenty i czeka na odpowiedz z MV i SV. Problem powstaje gdy te dokumenty sie nie pojawia.
Sprawdz, prosze, pod katem uprawnien do swiadczen, bo vuxenutbildning tez sie do tego zalicza.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Forum -> Życie w Szwecji -> Jak bardzo nawaliłam? I jak to naprawić?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Mycie okien i prace ogrodowe (Stockholm)
Sprzątanie domów i mieszkań Stockholm (Stockholm)
Sprzątanie (Göteborg )
Praca w lesie (Fröslida )
Renowacja ram okiennych (Huddinge )
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Sprzatanie (Södertälje/ Nykvarn)
Sprzatanie Stockholm (Stockholm)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 13 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony