Odwiedzin 37794886
Dziś 1921
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Przeprowadzka emeryta do szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPrzeprowadzka emeryta do szwecji
Dorotef


Wpisów: 7
Od: 2020-05-30
2020-05-30 23:35
Witam wszystkich i od razu przepraszam jesi podobne pytanie bylo gdzies zadane, ale nie znalazlam wyszukiwarki na forum.
Szukam sprawdzonych informacji nt tego jak wyglada procedura oficjalnej przeprowadzki polskiego, niepracujacego emeryta do szwecji. Czytalam ze wystarczy jakis druk z zusu potwierdzajacy ze skladki upowazniajace do swiadczen emerytalnych i zdrowotnych sa odprowadzone w pl, ale czy ktos przez to przechodzil? Czy ten papier rzeczywiscie wystarczy do nadania pn i waznego ubezpieczenia zdrowotnego? Czy cos jeszcze musi zostać przypilnowane? Czy konieczny jest wykup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? Tytulowy emeryt jest rodzicem osoby pracujacej w szwecji na umowie stalej. Czy wtedy swiadczenia sa wyplacne przez szwecje czy w dalszym ciagu na polskie konto bankowe? Co z rozliczeniem podatkowym po przeprowadzce?

Z gory dziekuje za odpowiedzi i rady
  Profil uzytkownika: Dorotef     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-05-31 06:47
Czy wtedy swiadczenia sa wyplacne przez szwecje czy w dalszym ciagu na polskie konto bankowe?

jesli jest sie polskim emerytem to zadne swiadczenia emerytalne nie sa wyplacane przez szwecje,emerytura z polski musi wystarczyc na zycie w szwecji ,wogole jest jedna zasada przeprowadzki miec prace albo wlasne srodki na utrzymanie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Dorotef


Wpisów: 7
Od: 2020-05-30
2020-05-31 07:28
jesli jest sie polskim emerytem to zadne swiadczenia emerytalne nie sa wyplacane przez szwecje,emerytura z polski musi wystarczyc na zycie w szwecji ,wogole jest jedna zasada przeprowadzki miec prace albo wlasne srodki na utrzymanie

Chodzi mi o to czy wtedy polska przesyla jakos kase do szwecji, czy nic sie nie zmienia i srodki przychodza normalnie na polskie konto, tak jakby dalej mieszkala w pl.

Wiem, ze jest zasada o wlasnych środkach, wiec ciekawa jestem czy ktos moze potwierdzic ze fakt otrzymywania polskiej emerytury + dolaczenie do rodziny zarabiajacej, ktora wyraza chec utrzymania, wystarczy na zgode szwecji na nadanie PN itd. Bo wiadomo ze polska emerytura jest troche mniejsza niz szwedzka.
  Profil uzytkownika: Dorotef     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-05-31 07:33
Oczywiscie ze przesylaja na konto w szwecji.rozne kraje Maja swoj rodzaj opodatkowania
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-31 07:44
Jesli srodki na wlasne utrzymanie sa niewystarczajace osoby o ustabilizowanej sytuacji finansowej moga zlozyc oswiadczenie, ze zobowiazuja sie do zapewnienia pomocy.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Dorotef


Wpisów: 7
Od: 2020-05-30
2020-05-31 07:57
Facet46 - o! I to brzmi jak dobra informacja
ciekawa jestem czy ktos tutaj przechodzil przez taka procedurę.
  Profil uzytkownika: Dorotef     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-05-31 08:04
Jesli srodki na wlasne utrzymanie sa niewystarczajace osoby o ustabilizowanej sytuacji finansowej moga zlozyc oswiadczenie, ze zobowiazuja sie do zapewnienia pomocy.

zastanawiam sie czy to zobowiązanie niedotyczy wyłącznie ensamkommande ??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-31 10:28
Znajoma napisala takie oswiadczenie, ze udostepnia zakwaterowanie i utrzymanie, a chodzilo o osobe niespokrewniona i nie zadne sambo i dostal PN oraz wyslali go na SFI. Mial tylko obietnice zatrudnienia jesli nauczy sie szwedzkiego.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Dorotef


Wpisów: 7
Od: 2020-05-30
2020-05-31 11:52
Pytanie jak patrza specyficznie na sytuacje emeryta, ktory nie ma w perspektywie podjęcia pracy.

Dzieki za wartosciowe info ale moze ktos kto byl w takiej sytuacji jeszcze sie wypowie
  Profil uzytkownika: Dorotef     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-05-31 13:10
Dorotef, najlepiej zasiegnac informacji w Skatteverket,
odzial Folkbokföring.

********************

Znam jeden przypadek, gdzie ojciec-emeryt przyjechal
do Szwecji do corki, wystapil o PN, po jakims czasie
otrzymal i dostal szwedzka almän emeryture czyli
podstawowa emeryture , ktora tu wszyscy dostaja bez
wzgledu czy pracowal/a czy nigdy palca nie skalal
praca w Szwecji.
otrzymuje ta szwedzka i z Polski polska na konto
bankowe w Szwecji.

Po dostaniu PN mial mozliwosc starac sie o mieszkanie,
ale tego nie robil bo raz ze to dzis utopia dostac
mieszkanie, a dwa ze on i corka chceili mieszkac
razem.

To bylo kilka lat temu, wiec nie wiem jak dzis wyglada
sytuacja.
On ma tylko jedno dziecko i corka byla ostatnim i jedynym ogniwem spojnosci rodzinnej- kuzyni sie nie licza, tylko zona i dzieci.

nie chce gmatwac, ale kiedys jak jedno dziecko mieszkalo
w Polsce, a drugie w Szwecji, to te dziecko ze Szwecji
nie moglo sciagnac rodzica, bo nie bylo ostatnim
ogniwem lacznosci.

jak to wyglada w czasach i przepisach unijnych- nie wiem

najlepiej zrobisz jak skontaktujesz sie ze Skattev.
i raczej nie na telefon tylko osobiscie.

Powodzenia
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-05-31 13:14
Troche palnelam, bo ten ojciec przyjechal tu juz w
czasach unijnych, chodzilo mi o to ze przepisy
mogly sie zmienic i co bylo kilka lat temu, to moze
nie jset dzis- mimo Uni- sprawdz w Skattev.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-05-31 13:31
Corka sprowadzajac ojca musiala wykazac swoje zarobki
i jest w stanie utrzymac ojca- ma z czego, wysokie
stanowisko i wysoka placa.

Ojciec jadac tu powinien wykupic ubezpieczenie w Polsce
bo zanim otrzyma PN to nie bedzie ubezpieczony.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Dorotef


Wpisów: 7
Od: 2020-05-30
2020-05-31 13:51
Dzieki alwa, to wyglada bardzo dobrze i sytuacja jest bardzo podobna - chodzi o moja matke, osobe samotna w pl, ktorej jestem jedynym dzieckiem.

Waham sie kontaktowania skattu albo innych instytucji bo czesto dostawalam odmienne opinie, zaleznie od tego z kim rozmawialam. Ale sprobuje, dzieki
  Profil uzytkownika: Dorotef     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-31 14:12
Nie musi wykupowac zadnego ubezpieczenia. Musi sobie w Polsce wyrobic karte EKUZ, czyli Europejska Karte Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta karta dziala na terenie calej Unii i emerytom jest wydawana bezterminowo.
To jest potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego na terenie calej Unii, a przeciez bedac emerytem w Polsce ma ubezpieczenie zdrowotne.

Ja osobiscie przyjalbym taka strategie:
- sprowadzil Matke do Szwecji, ktora powinna pobrac z ZUZu poswiadczenie swiadczenia emerytalnego i karte EKUZ;
- zlozyl zgloszenie do Skatteverket o przeprowadzce do Szwecji.

To ze strony SV:

"Om den som flyttar med är ett barn över 21 år eller om ni har en annan familjerelation måste ni ta med er följande handlingar:

Ett intyg som styrker att personen redan före flytten till Sverige var beroende av dig för sin försörjning.

Ett intyg från en behörig myndighet som styrker att ni har bott i samma hushåll innan du flyttade till Sverige.

Ett intyg som styrker att personen har en allvarlig sjukdom som kräver att du personligen tar hand om din familjemedlem."


a tu strona:

https://skatteverket.se/pr ivat/folkbokforing/flyttatillsverige/till horenfamilj/tillenmedborgarefraneuees.4.5 a85666214dbad743ffd16c.html

W Skatteverket nie sklada sie wniosku o PN tylko zglasza sie przeprowadzke do Szwecji.
  Profil uzytkownika: Facet46     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-05-31 14:28
na takie cos moze tylko i wylacznie odpowiedziec urzad podatkowy i emigracyjny w kazdym kraju,dlatego ze przepisy sie zmieniaja caly czas,ja osobiscie watpie ze zagwarantowanie utrzymania przez czlonka rodziny jest dzisiaj wystarczajacym powodem,kiedys bylo mozliwe i znam takich pare przypadkow,mam nadzieje ze sie myle ,zagwarantowanie... to znaczy ze pracuje sie w zawodzie gdzie byc bezrobotnym jest malo prawdopodobne,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-31 14:52
Wkleje to powtornie, bo tak stanowi szwedzkie prawo:

"Om den som flyttar med är ett barn över 21 år eller om ni har en annan familjerelation måste ni ta med er följande handlingar:

Ett intyg som styrker att personen redan före flytten till Sverige var beroende av dig för sin försörjning."


Tutaj mozna oswiadczyc, ze sie matce pomagalo finansowo, bo z emerytury by jej bylo ciezko wyzyc.

"Ett intyg från en behörig myndighet som styrker att ni har bott i samma hushåll innan du flyttade till Sverige."

Nie mozna miec meldunku w dwoch krajach UE, wiec to tez mozna oswiadczyc na gebe, bo zaden polski urzad tego nie potwierdzi - nie zaprzeczy.

"Ett intyg som styrker att personen har en allvarlig sjukdom som kräver att du personligen tar hand om din familjemedlem."

Jaki to problem, by uzyskac z Polski kwit od lekarza, ze matka wymaga opieki? Nie ma zdrowych ludzi po 50-tce.

Poza tym to jesli Matka ma wysoka emeryture to na podstawie UE-przepisow w polaczeniu ze szwedzkimi moze sie tu osiedlic - np. okazac kwit z banku potwierdzajacy oszczednosci rzedu 150 tys. koron
  Profil uzytkownika: Facet46     
Dorotef


Wpisów: 7
Od: 2020-05-30
2020-05-31 18:09
Jakies sugestie odnosnie ubezpieczenia? W sensie w jakiejś szwedzkiej firmie? Bo przeciez polskie chyba przestanie obowiazywac po wyjezdzie... ale karta Ekuz w sumie dziala przez 5 lat chyba, gorzej tylko ze stala opieka u lekarza rodzinnego.
  Profil uzytkownika: Dorotef     
Dorotef


Wpisów: 7
Od: 2020-05-30
2020-05-31 18:14
Dzieki za komentarze!

Moje pytanie odnosnie ubezpieczenia juz nieaktualne. Sama znalazlam podobne informacje w roznych miejscach wiec ciesze sie ze je potwierdzacie. Oszczędności rzedu 150 k sek u mamy sie nie znajdzie niestety, a i emerytura taka sobie ale mieszkajac przy nas to przeciez jaka roznica finansowo czy dziecko nowe czy stary dorosly bedziemy probowac kiedy corona- szalenstwo sie uspokoi, ale przynajmniej daliscie mi nadzieje ze powinno to byc wykonalne.
Dzieki jeszcze raz wszystkim!
  Profil uzytkownika: Dorotef     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-31 18:22
EKUZ dla emeryta chyba jest bezterminowy.
Jak dostanie PN to bedzie miala opieke medyczna.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Forum -> Życie w Szwecji -> Przeprowadzka emeryta do szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 0 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony