Odwiedzin 37804130
Dziś 454
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Covid-19 a gospodarka

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorCovid-19 a gospodarka
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-04-30 16:35
Najnowsze informacje ze Szwecji sa koszmarne.
Banki notuja ogromne straty, ich akcje na gieldzie leca na pysk.
Niby gospodarka powinna dzialac, przeciez nie ma restrykcji, a rzad wyasygnowal juz 6-sty pakiet pomocowy, tym razem 39mld koron dla firm. Na dzis do pomocy ma prawo 180 000 firm, ktorych straty wahaja sie miedzy 22,5 a 75%. Pomoc dla jednej firmy moze wyniesc max 150mln koron. Minister finansow stwierdzila, ze kryzys jest duzo glebszy niz sadzono. Natychmiast pojawily sie opinie, ze te dane trafia do kosza, bo sa prognozy wskazujace, ze nawet 200mld koron nie wystarczy. Moze to nudne, ale takie porownanie:

PKB Szwecji to 556,1 miliarda USD (2018)
Polski 585,7 miliarda USD (2018).
Prawie takie same, czyli wielkosci gospodarek podobne tylko w Szwecji PKB na głowę
54 608,36 USD ‎(2018)
Polsce PKB na głowę
15 420,91 USD ‎(2018)
No i refleksja: skoro tak silna gospodarka jak szwedzka, bez restrykcyjnych dzialan (teoretycznie wszystko powinno dzialac) ma tak powazne problemy to jak ma sie polska gospodarka?
jeszcze tylko to
Polska - dług publiczny: 241 mld EUR
Szwecja - dług publiczny: 163 mld EUR
to sa wszystko dostepne dane.
Co sadzicie? Jaki wplyw to bedzie mialo na nas, albo juz ma? Sa moze wsrod Was osoby, ktore juz odczuly konsekwencje tego co sie dzieje? Mam na mysli konsekwencje ekonomiczne.
Ja osobiscie tylko "odnotowalem", ze wartosc mojego mieszkania szybko spada...
Pozdrowienia z Dalarny
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-04-30 16:46
A przy okazji...
Nie bylo mnie tu 5 lat.
Teskniliscie?
  Profil uzytkownika: Facet46     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2020-04-30 18:13
Gdzie Twoj kapelusz ?
  Profil uzytkownika: LARA333     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2020-05-01 00:09
Tęsknilim. Ja nawet czynnie. Cały czas o Tobie myślałem. Często bywam w Waszych górach. Zostawiłem tam już chyba tyle siebie co ważę.
  Profil uzytkownika: Uwe     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-05-01 21:40
„ Niby gospodarka powinna dzialac, przeciez nie ma restrykcji”

Jak nie ma? Zgromadzenia max 50 osób, 2 metry odstępu... to bije we wszystkie restauracje, koncerty festiwale, kina, teatry, podróże, hotele, eventy, itd. itp.

Brak pracy (i dochodów) w tamtych branżach bije dalej w banki (bo klient bez pensji nie spłaca odsetek) i inne branże.

Ja teraz pracuję dla Svenska Fotbollförbundet. W skrócie można to streścić, że nie pograli sobie w tym roku. Wszystkie dochody z biletów szlag trafił, sponsorzy raczej też nie mają czego sponsorować, prawa do telewizji i te sprawy... lekko nie jest.

Mnie osobiście to narazie nie dotknęło ekonomicznie, ale to dopiero początek, więc zobaczymy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2020-05-01 22:14
Giełda trzyma się nieźle, bo są w nią zainwestowane olbrzymie sumy pieniędzy. Ludzie sprzedają niechętnie, bo praktycznie poza rynkiem nieruchomości nie ma innej legalnej alternatywy na pomnożenie kapitału. Każda wojna kiedyś się kończy, epidemie też. To tylko kwestia czasu. Szwecja to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Wierzę w to, że (jako społeczeństwo) damy sobie rady z pewnością lepiej niż wiele innych krajów.Ten wirus ma też swoje dobre strony. Starych ludzi (wliczam siebie też) jest za dużo. Jak ich trochę ubędzie to żadna tragedia. No, ale oczywiście mówić o tym otwarcie nie wypada.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-01 22:17
Zgoda Kajetan.
Ja rozumiem sektor uslug, gastronomia, ale np. siadajacy przemysl? Czy chocby taki gigant jak Volvo AB nie ma zadnych rezerw, by pociagnac 1,5 -2 miesiace chocby na zwolnionych obrotach?
Nie wiem na ile szczegolowo sledzisz sytuacje, ale ja nie pracuje i przygladam sie dosc dokladnie.
Zauwazylem praktycznie dwa bieguny:
- w Polsce jest krucho, ale rzad udaje, ze jest super i radza sobie;
- w Szwecji natomiast kazdego dnia widac coraz bardziej nerwowe ruchy, zwlaszcza w finansach mimo wiele mocniejszej gospodarki.
Nie chcialbym byc czarnowidzem, ale wyglada, ze bedzie kiepsko.

BTW
Chorowal ktos w Twoim otoczeniu? Ja na razie spoko - polowa chorych i zmarlych z Dalarny to w Borlänge.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-01 22:21
mikolajf, z ta gielda to tak nie do konca. Akcje Swedbank np. spadly o jedna trzecia. Tak, wiem, zaplacili ogromna kare za udzial w praniu pieniedzy.
Nieruchomosci tez leca w dol.

A co opinii, ze dobrze jak starzy wymra, to przyznam Ci sie, ze tu w rozmowach prywatnych z 20-30 latkami mowia to otwarcie
  Profil uzytkownika: Facet46     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-05-02 00:41
” Ja rozumiem sektor uslug, gastronomia, ale np. siadajacy przemysl? Czy chocby taki gigant jak Volvo AB nie ma zadnych rezerw, by pociagnac 1,5 -2 miesiace chocby na zwolnionych obrotach?”

To wszystko jest uzależnione od części i surowców z zagranicy. Jak Chińczycy wprowadzili u siebie lockdown, to bardzo dużo firm na zachodzie nie miało nagle co robić. Pozamykane granice w globalnej gospodarce, gdzie od lat brzydko mieć coś na składzie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2020-05-02 00:46
” BTW
Chorowal ktos w Twoim otoczeniu? Ja na razie spoko - polowa chorych i zmarlych z Dalarny to w Borlänge.”


W najbliższym otoczeniu to z tego co wiem, to nie (ali diabli wiedzą, bo nie testują przecież) ale z dalszych znajomych i ich znajomych/rodzin to kilka osób zmarło na covid-19.
  Profil uzytkownika: kajetan     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-05-02 07:24
"Jak ich troche ubedzie to zadna tragedia"

Mikolajf, z calym szacunkiem, ale nie masz pojecia
o czym piszesz.

To nie jest zwykla smierc, gdzie przy umierajacym czuwa sie cala dobe na okraglo, wstrzykuje sie srodki
na rozluznienie, przeciwbolowe i uspakajajace.

Taka smierc to przejscie na druga strone w maxymalnie
odpowiednich warunkach, nawet dla Parkinson pacjentow,
ktorzy sie dusza i bez tych srodkow polkneliby wlasny
jezyk, nie mowiac o agoniach ALS.

Starzy ludzie w domach starcow w duzej czesci sa zostawiani samym sobie, dusza sie przez kilka dni.
Cud jak dusza sie kilka godzin.

Personel nie wchodzi, bo nie chce sie zarazac, oraz
przenosic zarazy na zdrowych boende.

Zapytaj sie sam siebie ile setek starych ludzi umarlo
w koszmarnych meczarniach i jak dlugo musieli sie
dusic.

Tylko dlatego ze jeden z drugim kutas stwierdzil
ze nie bedzie sie magazynowac sprzetu ochronnego,
a rzad 2 razy to zatwierdzil.

Juz kiedys pisalam ze rzad ma krew na rekach.

Widziales kiedys rybe na piasku jak lapie powietrze ?

Jednak u takiej ryby, mimo ze sie dusi, skrzela pracuja

Ludzie ktorzy tak umarli i umieraja, nawet nie moga zaczerpnac powietrza tak jak ta ryba.

Wiesz jaki to jest bol pluc ? wiesz jak w koncu pluca
sie rozrywaja jaki to jest bol ? wiesz jaki bolwywoluje krwotok wewnetrzny, nie tylko w plucach co sa rozrywane
ale w oczodolach ?

Ja zycze tym draniom co do tego doprowadzili, by tak
samo zdychali jak ci starcy, ktorzy budowali ten kraj
a w nagrode zostali zakatowani.

Tak ! Z a k a t o w a n i !!!!

Jak w obozach koncentracyjnych !!!

  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-05-02 07:54
Szwedzkie domy starcow ( nie wszystkie ) na dzien dzisiejszy to taki oboz jak Gusen w Austrii.

Tam nie bylo komor gazowych, tam bylo masowe topienie
ludzi i to w wiadrach, lub kaluzach.

Swiat sie trzasl jak to wyszlo na jaw, dzis nikt
sie nie trzesie.

Taka smierc w wiadzrze z woda, trwala gora 5 minut,
jak topiacy nie mial czasu sie "bawic" z ofiara i
przytapiac przez pol godziny.

Dzis ludzie dusza sie godzinami i dniami.

Co bylo lepsze ? bestwialstwo tamtych katow, czy
ciche okrucienstwo obecnie nam panujacych ???

Kuzwa...XXI wiek...czego sie doczekalismy ???

W pizdu z takim swiatem !!!
  Profil uzytkownika: alwa12     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2020-05-02 10:37
Alva
Gubben T, ktory chce osiagnac flockimmunitet, przez swoje wytyczne i wskazania, ma serce z kamienia albo nie chce wiedziec co to slowo znaczy.
Flockimmunitet osiaga sie wtedy, kiedy najslabsze ogniwo zostanie wyeliminowane, a wiec chorzy, starzy, podatni na wszelkie trudnosci zyciowe, uciazliwi ze wzgledu na potrzebe pomocy, nie dajacy dochodow itp.
Najsmutniejesze jest to, ze oficjalnie mowi sie, zeby chronic tych slabych ale po cichu zaciera sie raczki z radosci, ze ich ubywa. Experiment sie udal, mozna zwalic wine na personal, ktory roznosi wirusa.


Zwierzeta tak robia, ale ludzie nie powinni.
  Profil uzytkownika: violina     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-02 11:06
alwa12, co prawda troche nie w temacie, ale skoro poruszylas ta kwestie...
Sa w sieci dostepne relacje ozdrowiencow. Opowiadaja jak przezyli chorobe i jak to wygladalo.
Wszystko zalezy jak ciezkie byly to przypadki.
Niestety zgadza sie to co napisalas - cierpienia sa straszne.
Popatrzcie sami. Dodam tylko, ze oba podane przypadki to osoby nie stare, zdrowe, wysportowane

https://www.sport.pl/pilka /7,173971,25865189,byly-pilkarz-widzewa-p okonal-koronawirusa-spojrzalem-w-lustro.h tml

https://tvn24.pl/polska/ko ronawirus-jaroslaw-cecherz-i-magda-glinsk a-wyzdrowieli-z-covid-19-relacja-ozdrowie ncow-4559605
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-02 11:08
Co do domow opieki to tragedia.
Polowa z calej liczby chorych i zmarlych w Dalarnie to w Borlänge.
Tam 6 na 8 takich domow jest odcietych od swiata.
  Profil uzytkownika: Facet46     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2020-05-02 12:21
W Szwecji nadal opiekunki starców nie maja maseczek ani ochrony oczu, i potem Tegnell udaje zdziwienie ze tylu umarlo w domach starców a jest jeszcze wieksza grupa tych którzy mieszkaja we wlasnych mieszkaniach i maja domowe opiekunki.

W sklepach nadal nie ma spirytusu do rak a w aptekach brak maseczek.

Sverige är fantastiskt!

  Profil uzytkownika: kawaler     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2020-05-02 12:30
Trzeba miec dobra kondycje zeby wytryzmac pod respiratorem 2 tygodnie w spiaczce, siadaja nerki i serce, powstaja zatory…, chorzy sa przewracani na brzuch na boki, a po covidzie jest trwale uszkodzenie pluc no i czesto utrata czucia konczyn, paralize i depresje.

ci co dostaja zapalenie pluc spowodowane covidem czuja jakby ktos polozyl im na klatke piersiowa ciezka granitowa plyte nagrobkowa, kazdy oddech robi sie coraz plytszy, brak tlenu…
pluca jak z betonu
  Profil uzytkownika: kawaler     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2020-05-02 13:07
Alwa - każda śmierć jest straszna a ta, którą opisujesz szczególnie. Nikomu nie życzę takiej śmierci a już szczególnie sobie gdyby mnie ten diabelski wirus dopadł. Kto młody i komu choroba nie grozi patrzy na problem inaczej niż ten który walczy o życie. A z perspektywy państwa jesteśmy tylko cyferką w statystyce. Będzie mniej starych ludzi to ileś tam mniej wydatków. Taka jest niestety smutna prawda. Tym tłumaczę dotychczasową politykę antywirusowa Szwecji. Oni stawiają na uratowanie gospodarki, ale robią też co mogą żeby ratować ludzi.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2020-05-02 13:15
Szwecja w porównaniu z innymi krajami ma swietne finanse,
rozumiem ze Bialorus nie stac na zamkniecie gospodarki ale Szwecje stac.
  Profil uzytkownika: kawaler     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2020-05-02 13:21
A co sądzisz o hydroksychlorochinie jako leku?:
https://www.youtube.com/wa tch?v=CAJTLq1Bqbw&fbclid=IwAR3zf7-4Ye1dQK WAFI9w9MMozxs0bvrxKVfvG9ZAWCm0KOMzPdXi9X- VB3Y
  Profil uzytkownika: Uwe     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-02 14:08
Inna kwestia jest tez to, ze ludzie dotknieci COVID-19 po wyjsciu z choroby maja powazne zaburzenia psychiczne, od depresji po psychozy.Okazuje sie, ze ozdrowiency, zwlaszcza ci, ktorzy byli na OIOMie pod respiratorem wymagaja pilnej rehabilitacji - maja problemy z powrotem do normalnego zycia, a specjalisci uwazaja iz moze im to pozostac na stale.


Troche "nalinkuje"
Lekarze opowiadaja:

https://oko.press/nasi-cho rzy-dusili-sie-jakby-ich-ktos-powiesil/

Historia choroby w Se

http://viralking.se/fran-f ullt-frisk-till-12-dygn-med-intensivvard- las-36-arige-eriks-starka-berattelse?fbcl id=IwAR0TnrLm64VMP6bliQKEmcGaxeQrPUA73RGV VZIECDR4iINQVKMI-ZazSJY

i w Pl

https://oko.press/dzwonile m-chyba-200-razy-do-sanepidu-zero-kontakt u-historia-pacjenta-z-covid-19/?utm_mediu m=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR3 VDtZNvM0vJxd-Zq4BKMHVVntkXONbnvzMsK7zNccl 5bEChJjWE9RwJ84#Echobox=1587973916
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-02 14:13
Uwe, interesujace. Jednakze pada w tej wypowiedzi kilka zastanawiajacych kwestii.
Publikuja to w Indiach a zarazem Indie sa najwiekszym producentem hydroksychlorochiny.
Skoro to tak tani i skuteczny lek czemu inni go nie stosuja? /przemilcze szwedzki zakaz/?
A z drugiej strony daje do myslenia stosunek liczby zgonow do liczby zakazonych w przytaczanych krajach.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-02 14:16
A co sadzicie o teoriach spiskowych?

https://www.youtube.com/wa tch?v=iMb_qIGHG-Q&feature=emb_logo
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-02 14:52
Niepokojaca informacja.
Czy tak jest tylko w Sörmland, czy tez w calej Szwecji?

https://www.svt.se/nyheter /lokalt/sormland/kommunerna-undanholl-inf ormation-om-smittspridningen-inom-aldreom sorgen
  Profil uzytkownika: Facet46     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2020-05-02 15:17
w calej szwecji ktoregos dnia podali ze zmarlo 130 osob a z samej Karolinskiej wyjechalo 170 trumien do Globen
  Profil uzytkownika: kratka     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-05-02 15:40
Kratka, a ty tam pracujesz czy tylko obserwujesz?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-05-02 15:42
Jakby sie tak troszke sluchalo lub czytało co mowia, na temat podawanej dziennej liczby zmarlych zarazonych korona, to by sie glupot nie wypisywalo.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2020-05-02 15:43
"Niepokojaca informacja.
Czy tak jest tylko w Sörmland, czy tez w calej Szwecji?"

Raczej tu i ówdzie.
Zawsze sie znajda ćwoki, ktorzy chca cos zataic, oklamac.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2020-05-02 16:40
""Niepokojaca informacja.
Czy tak jest tylko w Sörmland, czy tez w calej Szwecji?"

Raczej tu i ówdzie.
Zawsze sie znajda ćwoki, ktorzy chca cos zataic, oklamac.""

Reszta Szwecji czeka na swoja kolej, bedzie powtórka ze Sztokholmu i Sörmlandu, bo nadal personel medyczny i opiekunki starców nie nosza masek ani przylbic

  Profil uzytkownika: kawaler     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2020-05-02 20:43
Ani kakakasków
  Profil uzytkownika: Bartender     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2020-05-04 17:24
Wiem, ze kazdy czytac potrafi, ale nie kazdy czyta wszystko. Wybaczcie mi wiec cytowanie wiadomosci.

Larum z rynku pracy:

https://www.svt.se/nyheter /inrikes/arbetsmarknaden-inne-i-ett-allva rligt-lage

a jak u Was z praca? Czy Polonusow mocno dotyka bezrobocie w obecnej sytuacji? Jak to wyglada w rzeczywistosci?

Jak widac sa branze, w ktorych bywa odwrotnie, bo sa zbytnio uzaleznione od przyjezdnej sily roboczej:

https://www.svt.se/nyheter /inrikes/skogsindustrin-hotad-i-sparen-av -coronaviruset

to niestety akurat zla wiadomosc dla niektorych z moich znajomych, ktorzy od lat co roku przyjezdzali z Polski sadzic las.
A moze to alternatywa dla bezrobotnych z duzych miast? Lubiacych nature i swieze powietrze...
Moze choc raz prowincja przysluzy sie Stolycy?
Juz widze tlumy chetnych, ale uprzedzam:lekko nie jest
  Profil uzytkownika: Facet46     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-05-04 17:47
ja mam pracy w cholere ,jak narazie ,a co dalej ?zobaczymy,problem bedzie dla tych co pojda na bezrobocie i szybko nie znajda pracy,zawsze tak bylo w kryzysach(wiek albo jezyk ),duzo nawet nigdy nie znajdzie pracy,,na to wszystko patrze optymistycznie ,bedzie dobrze
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Gregor snip


Wpisów: 4
Od: 2020-05-18
2020-05-18 21:00
Z pracą ciężko, ale kto jeszcze pracuje nie ma źle
  Profil uzytkownika: Gregor snip     
neyaw


Wpisów: 2
Od: 2020-05-28
2020-05-28 08:39
Musimy pozostać psychotycznie sami i myśleć o tym, jak przetrwać w tych warunkach.
  Profil uzytkownika: neyaw     
Forum -> Na każdy temat -> Covid-19 a gospodarka
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 4 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony