Odwiedzin 37800183
Dziś 627
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Wynajęcie domu wakacyjnego

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWynajęcie domu wakacyjnego
Troll


Wpisów: 10
Od: 2020-04-03
2020-04-03 19:01
Dzień dobry Wszystkim

Od pewnego czasu jestem właścicielem domku wakacyjnego na północy Szwecji. Chciałbym odpłatnie udostępniać go podczas mojej nieobecności innym chętnym np w czasie wakacji poprzez servisy typu Altraveo lub Novasol. W Polsce prowadzę 1- osobową działalność gospodarczą i chciałbym "podciągnąć " to pod moją działalność. Jak wyglądałaby kwestia opodatkowania tej części działalności? Siedzibą wykonywania działalności jest PL i dotychczas tutaj się rozliczałem ale teraz część przychodu byłaby generowana na terenie SE... ktoś coś?

Dziękuję
  Profil uzytkownika: Troll     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-04-03 21:56
to trzeba czasu zeby wytlumaczyc,takie cos powinno byc na polskiej stronie ,
to zalezy czy ty chcesz mieszkac w tym domku czasami ,czy tylko wynajmowac,czy domek bedzie jako firma wynajmujaca???? podatek z zysku bedziesz napewno placil w polsce
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Pomocna


Wpisów: 272
Od: 2016-08-05
2020-04-04 00:09
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: Pomocna     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2020-04-04 01:14
Black, chyba nie do kona masz racje z tym podatkiem.

Bo jesli dom jest siedziba firmy na terenie Szwecji
to i podatek w Szwecji.

Tu byla jakies kilka miesiecy temu dyskusja na ten
temat i ktos o tym pisal a nawet jak to ominac, ten
podatek, pogrzeb w tematach.
  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-04-04 09:27
właśnie tym problem alwa,jesli dom bedzie zarejestrowany jako firma to zysk płaci sie w kraju zamieszkania ,ale to tez nie do końca,to jest bardziej skomplikowane ,zeby opisać to trzeba wiedzie co sie chce ( zamieszkujesz czasowo i wypożyczasz? dom zarejestrowany tylko i wyjacznie na wypożyczenie a wtedy bedzie to zarejestrowanie jako lokal a nie mieszkanie, jak wynajmuje sie swoje mieszkanie w Hiszpania dla np Polaka, to podatek z zysku???? płacisz w szwecji ,gdy masz inne mieszkanie w Hiszpania i tam zamieszkujesz dłużej niz 183 dni to tam płacisz podatek ,to nie wszystko takie cos to trzeba skontaktować sie z polskim urzędem podatkowym który oceni co jest najlepsze
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Troll


Wpisów: 10
Od: 2020-04-03
2020-04-04 09:44
Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi; uściślam:
1 - Działalność ( firma - siedziba ) jest w PL
2- Domek jest "dodatkowym" przychodem prosperującym kilka tygodni w roku ( ale nie jest siedzibą firmy)
3- Ja spędzam tam 3-4 tygodnie w roku, ale po moim pobycie, aby nie stał pusty chcę go wynająć też innym osobom ( odpłatnie)
4- Jest to świadczenie usługi na terenie SE - i tutaj sprawa jest jasna - natomiast komplikuje się gdy świadczę usługę z wykorzystaniem nieruchomości w SE...
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Troll     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2020-04-04 11:21
Bokföringsskyldigheten enligt bokföringslagen
En utomlands bosatt fysisk person som bedriver näringsverksamhet i Sverige bokföringsskyldig för den verksamheten. En utländsk fysisk person som äger eller brukar en näringsfastighet som avses i 2 kap. 14 § IL anses alltid bedriva näringsverksamhet." Uthyrning av en privatbostadsfastighet som avses i 2 kap. 13 § IL anses inte utgöra näringsverksamhet" (2 kap. 7 § BFL).
Bokföringsskyligheten gäller oavsett om den fysiska personen behöver ha föreståndare för verksamheten eller inte enligt filiallagen (prop. 2016/17:149 s. 31).
to co jest w cydzuslowiu ,,prywatnie wypozyczenie mieszkanie nie jest dzialalnoscia "
jestes zmuszony do do opodatkowania w szwecji jesli to jest dzialalnosc ,,,,ksiegowosc musi byc zalozona w szwecji",,ale to tez nie do konca bo sa rozne dzialalnosci i mozliwosci i takie cos to najlepiej miec kontakt z biurem podatkowym w polsce bo to bardziej skomplikowane niz opisywanie tutaj,dla mnie to proste ,,,wypozyczasz do dla polakow co chca tam pojechac i placa tobie w polsce problem masz rozwiazany bez kombinacji podatkowych,chcesz sie rozliczac jako firma to kontakt z biurem podatkowym w polsce
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Forum -> Życie w Szwecji -> Wynajęcie domu wakacyjnego
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony