Odwiedzin 37779549
Dziś 3597
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Umowa "vid behov"

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorUmowa "vid behov"
ewewaw


Wpisów: 13
Od: 2019-12-09
2019-12-09 12:55
Witam
Załapałam się ostatnio na pracę. Jednak od mojej szefowej dostałam umowę " vid behov". Czyli jak nasza umowa polska śmieciówka na zlecenie.
Moje pytanie brzmi, jaki jest okres wypowiedzenia przy tej umowie ?
Czy przy niej mam tutaj jakieś ubezpieczenie w Szwecji? Czy wlicza mi się to w ogóle w staż pracy?
Na umowie nie ma nic więcej prócz tego oraz, danych i stawki brutto.
  Profil uzytkownika: ewewaw     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-12-09 13:06
"jaki jest okres wypowiedzenia przy tej umowie ?"

Zalezy jaka masz te umowe "vid behov".

Jezeli masz ta umowe "od do", to nie ma zadnego okresu wypowiedzenia.

Jezeli jest vid behov tillsvidare, to reguluje to LAS i jest co najmniej miesiac wypowiedzenia.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
ewewaw


Wpisów: 13
Od: 2019-12-09
2019-12-09 13:10
W tej umowie mam napisane tylko "vid behov" i nie ma nic przy tym więcej wpisane.
I jeszcze jedno pytanie, czy przy takiej umowie posiadam tutaj jakieś" ubezpieczenie "?
  Profil uzytkownika: ewewaw     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-12-09 13:24
"Czy przy niej mam tutaj jakieś ubezpieczenie w Szwecji? Czy wlicza mi się to w ogóle w staż pracy? "


Prawo do opieki zdrowotnej jest "polaczone" z Skattteverket. Masz PN, mozesz isc do lekarza.

Potrzebujesz jakis zasilkow, zaswiadczen, wizyty u dentysty- to trzeba byc zarejsetrowanym w försäkringskassa.




Odp na drugie pytanie: no raczej.



W staz pracy nie wlicza sie pracy bez umowy
  Profil uzytkownika: pati_sko     
ewewaw


Wpisów: 13
Od: 2019-12-09
2019-12-09 13:59
Rozumiem.
Jak na razie nie posiadam personnummer tylko dopiero złożyłam wniosek o samordningsnummer dlatego też pytam, bo przyjechałam tutaj miesiąc temu i jestem zielona w tych sprawach. A od czegoś trzeba zacząć 🤷‍♀️
  Profil uzytkownika: ewewaw     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-12-09 14:13
Bez pn to tylko EU- karta zdrowia.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
ewewaw


Wpisów: 13
Od: 2019-12-09
2019-12-09 15:39
Czyli numer tymczasowy nie upoważnia mnie do możliwości korzystania ze służby zdrowia ?
  Profil uzytkownika: ewewaw     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-12-09 17:45

Ci prawda pytanie osoby bedacej w ciazy, ale bez pn i bez ubezpieczenia w PL.

"Po uprzednim otrzymaniu numeru koordynacyjnego (samordningsnummer) od Skatteverket, możesz zwrócić się do Försäkringskassan o wydanie zaświadczenia dającego prawo do służby zdrowia w Szwecji "Intyg om rätt till vård i Sverige". 


Reszte doczytaj, i sprawdz czy Ty tez tak mozesz.

https://forsakringskassan. kundo.se/org/forsakringskassan-pl/d/ubezp ieczenie-w-szwecji-bez-numeru-personalneg o/
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2019-12-18 21:30
Zatrudnienie "vid behöv" oznacza, że nie masz określonej liczby godzin w tygodniu. Pracodawca może ci dać pracę, gdy będzie cię potrzebował, ale i ty możesz iść do pracy jeśli będziesz miała ochotę. Czyli brak zobowiązań w obie strony. Jeśli chodzi o okres wypowiedzenia to nie jest to uregulowane w LAS, ale nie ma to dużego znaczenia dla ciebie, ponieważ pracodawca może ci dać n.p. miesiąc wypowiedzenia a w tym czasie nie dać ci żadnej pracy.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie to masz takie same prawo do ubezpieczenia i świadczeń jak osoby posiadające numer personalny. Są to t.zw. Arbetsbaserade förmåner w oparciu o Socialförsäkringsbalk (2010:110, 6 kap, 6§.
Zarejestruj się w Försäkringskasie.
Ważne jest ustalenie wysokości chorobowego. Zwykle robi się to na podstawie złożonej deklaracji lub dochodów z ostatnich kilku miesięcy. Dlatego bardzo ważne jest abyś dostawała pensję oficjalnie, nie na czarno i przy każdej wypłacie domagaj się specyfikacji wypłaty, gdzie będzie podana kwota brutto i odciągnięty podatek.
Niestety wiele firm nadal oszukuje pracowników i nigdzie nie rejestruje wypłaty a podatek chowa do kieszeni.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-12-18 21:39
"Jeśli chodzi o okres wypowiedzenia to nie jest to uregulowane w LAS, ale nie ma to dużego znaczenia dla ciebie, ponieważ "



Tak jak wyzej napisalam z tym wypowiedzenim i LAS

A tu prosze, jakbys nie uwierzyla mi na slowo

"Om din behovsanställning istället ska ses som en tillsvidareanställning (om du är schemalagd utan slutdatum) gäller Lag om anställningsskydd (LAS) 11§. Av paragrafen framgår att minst en månads uppsägningstid gäller (kan bli längre om du jobbat längre än 2 år hos arbetsgivaren). "


https://www.lawline.se/ans wers/behovsanstallning-uppsagning





PS
Zalozyciel temamtu napisal ze nie ma PN.

  Profil uzytkownika: pati_sko     
Forum -> Życie w Szwecji -> Umowa "vid behov"
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 23 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony