Odwiedzin 37805817
Dziś 2141
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Polska i szwedzka emerytura

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPolska i szwedzka emerytura
Puella
Örebro


Wpisów: 135
Od: 2006-08-28
2019-10-29 15:07
Witam

Moj maz pobiera od niedawna polska emeryture ktora jest wplacana przez ZUS na polski rachunek bankowy. Na stale mieszkamy tutaj w Szwecji i mamy rowniez dochody (szwedzka emerytura i wynagrodzenie za prace)

1.Czy maz ma obowiazek wykazac te emeryture tutaj w Szwecji w rocznej deklaracji w nastepnym roku?

2.Czy ma jakies znaczenie roznica w opodatkowaniu? W Polsce podatek wynosi 19% a tutaj wiadomo wiecej....


  Profil uzytkownika: Puella     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-29 15:52
oczywiscie ze musi,jesli bierze jakies zapomoginp (bostadsbidrag)? to moze miec zdrowo przeje.....e jak sie dopatrza,a jesli niema zapomogi to nic nie mowic
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2019-10-29 16:36
Nie, nie ma obowiazku wykazywac. Emerytura jest wypracowana w Polsce i podlega polskiemu prawu podatkowemu.

"2.Czy ma jakies znaczenie roznica w opodatkowaniu? W Polsce podatek wynosi 19% a tutaj wiadomo wiecej.

A dlaczego 19%? To akurat stawka ryczaltowego podatku od dochodow kapitalowych. Emerytury obowiazuja troche inne zasady.

  Profil uzytkownika: pawelpawel     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-29 17:32
1.Czy maz ma obowiazek wykazac te emeryture tutaj w Szwecji w rocznej deklaracji w nastepnym roku

Oczywiscie, ze maz ma obowiazek wykazania emerytury z Polski w szwedzkiej deklaracji. Wysokosc emerytury brutto i zaplacony podatek, w zlotowkch i w koronach szwedzkich nalezy wpisac w Övriga upplysningar.
https://sv-se.facebook.com /skatteverketdeklarera/posts/293386344160 088

Przecietny roczny kurs do deklaracji znajduje sie tutaj:
https://www.riksbank.se/sv /statistik/sok-rantor--valutakurser/Valut akurser-till-deklarationen/

2.Czy ma jakies znaczenie roznica w opodatkowaniu? W Polsce podatek wynosi 19% a tutaj wiadomo wiecej...

Najlepiej jak zapytasz sie o to w Skv bo jedni mowia, ze placa a drudzy, ze nie.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-29 17:35
https://lawline.se/answers /utgar-svensk-skatt-pa-pension-fran-utlan det
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Puella
Örebro


Wpisów: 135
Od: 2006-08-28
2019-10-29 20:17
Black Sabath nie pobieramy zadnego bostadbidrag bo nie ma takiej potrzeby.
A odnosnie tego linku ktory wrzuciles to ten emeryt wyraznie pisze, ze jego emerytura z Luxemburga jest nieopodatkowana ( "Hej, jag är pensionär, obegränsat skattskyldig i Sverige och får pension från Luxembourg. Ingen skatt dras på utbetalningarna från Luxembourg") wiec jak to sie ma do polskiej emerytury od ktorej podatek jest odprowadzany do polskiego Urzedu Skarbowego.
  Profil uzytkownika: Puella     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-30 10:52
@ Alva,
mam do Ciebie prosbe, zebys odpowiedziala mi na 2 pytania:
1. czy zgodnie z info ze Skv do ktorego podalam link
zaznaczasz w Övriga Upplysningar, ze masz dochod z zagranicy i wyjasniasz, ze jest to emerytura z Polski, podajesz jej brutto i potracony podatek czy otrzymana emeryture dodajesz rowniez gdzies do dochodu?

2. czy Skv w koncowym rozliczeniu dodaje Twoja polska emeryture do dochodu i wylicza podatek, ktory zmniejsza o kwote potraconego podatku w Polsce?

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 13:24
Hej Ola

Wypelniajac blankiet o emeryture zaznaczylam ze
pracowalam w Polsce 15 lat do 30 czerwca 1985.

O moja emeryture wystapila Szwcja do polskiego ZUS
to jest w trakcie zalatwiania i pewnie potrwa, wiec
nie jestem w stanie odpowiedziec na Twoje pytanie.
Pracowalam do 30 wrzesnia tego roku i jest to dla mnie nowe.

Ja nie mam bostadstillägg, wiec emeryture z Polski dostane w calosci, ale Ci co maja dodatek mieszkaniowy powinni koniecznie podac ile biora emerytury z innego
kraju, bo to wyjdzie bardzo szybko.
Przeciez Szwecja ma umowe z Polska i automatycznie
po zlozeniu papierow o bostadstillägg Pensionmydigheten
sprawdza w polskim ZUS co i jak.

Jesli chodzi o skatt za polska emeryture, to tak jak
Olu pisalas, jedni mowia ze placa inni ze to nieprawda.
Co czlowiek to inna wersja.

Wiem napewno ze Ci co otrzymuja emeryture z Polski
placa skatt w Polsce, bo jestesmy w Unii i placimy
podatki tylko w jednym kraju. Mojemu bylemu zaczeli
stracac w tym roku tylko 17% oczywiscie w Polsce.




  Profil uzytkownika: alwa12     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-30 13:29
Gdyby na moje pytania zechcialo odpowiedziec kilka osob, ktore otrzymuja polska emeryture to moznaby zorientowac sie czy sprawa podatku jest rozpatrywana w ten sam sposob a jesli nie to czego to zalezy np nie zadaja doplaty do pobranego podatku w Polsce od osob, ktore dostaja stamtad niska emeryture bo krotko pracowaly.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 13:36
Ola, w p.1 napisalam ze mam 0 zarobkow z Polski
i tak jak pisalam zaznaczylam ze pracowalam tam 15 lat
dolaczajac pismo by oni sami zajeli sie sciagnieciem
mojej emerytury- wiem ze to bedzie trwalo.

p.2 okaze sie w praniu wtedy dam znac, pytalam teraz 3
osoby i kazdy ma inna wersje-cyrk
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 13:46
Ola postaram sie dopytac bylego jak on sie rozlicza
dam znac wieczorem.
Ja jeszcze nie otrzymalam nawet tej szwedzkiej emerytury
jest poslizg, dostane z koncem listopada.

Masz racje ze powinni sie odezwac ludzie ktorzy juz
jakis czas maja emerytury i jakis czas sie rozliczaja.

Ja wogole nie rozumiem tych "tajemnic" jak czlowiek
zadaje zwykle ogolne pytanie i nie moze dostac konkretnej
odpowiedzi, tylko jakies sagi wziete z sufitu.

Albo sami nie wiedza co gdzie placa, albo mysla ze chce sie wywnioskowac co maja w kieszeni, co jest glupim
i nieslusznym mysleniem.
  Profil uzytkownika: alwa12     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-30 14:02
Alwa,
dziekuje za odpowiedz.
Aha to Tu jeszcze nie dostajesz polskiej emerytury.
To nie ulega watpliwosci, ze w Polsce potracaja podatek od wyplacanej do Szwecji emerytury ale poniewaz on jest nizszy niz szwedzki zachodzi pytanie czy Skv zada wyrownania bo ludzie roznie mowia.
Ja teraz nie mam czasu pisac ale moze wieczorem skresle jeszcze pare slow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Puella
Örebro


Wpisów: 135
Od: 2006-08-28
2019-10-30 14:47
Szczerze mowiac myslalam, ze ktos z forumowiczow juz pobiera polska emeryture i bedzie mogl napisac jak to wyglada w jego przypadku.
Niestety nadal nic konkretnie nie wiadomo
  Profil uzytkownika: Puella     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 14:50
Ola, zrozumialam i tak jak wcześniej pisałam,
zapytam byłego jak on to rozlicza, dam odpowiedź
wieczorem, pozdrawiam
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 14:52
Puella trochę cierpliwosci
  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-30 15:59
puella podatek w polsce jest 19%???? a w szwecji np305%roznice 11 procent trzeba zaplacic ,tak samo jak ten z luxemburga tam zaplacil zero a tu musi zaplacic 30%,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 16:52
Slyszalam, ale tylko slyszalam ze osoby pobierajace emerytury tutaj, kiedy skoncza 66 lat to maja odtracany
podatek w wysokosci 22%. pozyjemy zobaczymy.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 19:11
Chodzi o szwedzka emeryture.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Puella
Örebro


Wpisów: 135
Od: 2006-08-28
2019-10-30 20:42
Swoja droga to wlasnie ciekawe ile tutaj emeryci placa podatku? Tak jak pracujacy czyli okolo 30% czy mniej???

  Profil uzytkownika: Puella     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 22:03
Ola, mam jedna prawdziwa odpowiedz od mojego bylego
jesli chodzi o odtracenie roznicy podatku emerytalnego
z polskiej emerytury tu w Szwecji :

Szwedzki Skatteverket nie pobiera tej roznicy jesli
chodzi o polska emeryture Polaka- moj ma oba obywatelstwa.

Natomiast jesli chodzi o Polakow tylko ze szwedzkim ob.
to moze zachodzic roznica i mozliwe ze im odtracaja roznice podatkowa.
Dyskutowalismy to ale on tez to zna z opowiadan, trzebaby
jutro zadzwonic do Skatte i sie dowiedziec konkretow.

Sama jestem tym zainteresowana bo moje emerytury
sa w trakcie rozpatrywane...powiem ze po polskiej
stronie jest fura gnoju i po szwedzkiej tez.

Moge tylko ostrzec mlodych : ZBIERAJCIE WSZYSTKIE
LÖNEBESKED, NIC NIE WYRZUCAJCIE; KAZDA DEKLARACJE PODATKOWA ZACHOWAJCIE, jak przesylacie deklaracje
podatkowe mailem czy sms-em TO ZACHOWAJCIE TO W USB

Moje wypracowane lata od 1985 do 2002 r na tjänspension zniknely...ni ma….i cale szczescie ze przechowalam
wszystkie wyplaty, a placono mi w tamtych latach co 2 tygodnie, i cale szczescie ze nie wywalilam deklaracji podatkowych.
Rodzina sie ze mnie nasmiewala ze nie pozbylam sie nawykow z PRL-u i ze to sa nowe czasy i istniejemy
w systemach internetowych...bla, bla…

Pensionmyndigheten fiola dostal jak im przeslalam
wszystkie kopie i teraz siedza i zapindalaja szukajac
gdzie moje wypracowane pieniadze poszly sie….ac
i jaki bank za to odpowiada, stad ten poslizg z wyplaceniem mi emerytury…

Sory ze znow podaje fakt z mojego zycia, ale chce Was
przestrzec….lata szybko leca, zbierajcie kazdy swistek.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-30 22:13
Puella odpowiem Ci jak sama dostane emeryture, pytalam
sie bylego, ale on choc juz kilka lat na emeryturze to caly czas sobie dorabia i pracuje, wiec jemu licza od wszystkich zarobkow, poza polska emerytura.

Jutro moge zadzwonic do Skatte i popytac jak to jest
jesli chodzi o szwedzkich obywateli i o unijnych.

Sama jestem tym zainteresowana, tyle ze mam wiekszy pieprz na glowie z tym co wyzej opisalam i nie mialam czasu.
  Profil uzytkownika: alwa12     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2019-10-30 23:43
Sprobuje Tobie odpowiedziec.
Od paru lat pobieram emeryture z Pl, przelewem na moje konto w tutejszym banku,. Co roku, w marcu, otrzymuje z ZUSu rozliczenie podatkowe. Na rozliczeniu wykazana jest roczna emerytura brutto i odciagniety podatek. W moim przypadku wynosi on okolo 7%.
Przy wypelnianiu szwedzkiej deklaracji podatkowej korygujesz dochod tam wykazany o sume z polskiego rozliczenia. W tym roku bylo to chyba poz. 1.3, to teraz niewazne. W kazdym razie musisz podac i sume brutto, i odciagniety podatek wg wskazowek Skatteverket. Jest jeszcze jedna bardzo wazna rzecz; W poz. övriga upplysningar napisz zdanie: Begär avräkning för utländsk skatt.
Pytasz o wysokosc podatku koncowego. Tego nikt Tobie nie powie, nawet Urzad Podatkowy. Polska emerytura jest „nakladana” na szwedzka i od tej sumy placisz podatek. Dostawalam polska emeryture jeszcze w czasie kiedy pracowalam i w sumie placilam okolo 50% podatku od dodatkowego dochodu.
Nadal emerytury sa inaczej opodatkowane niz dochody ludzi pracujacych ale nikt, nawet specjalisci od spraw emeryturalnych nie sa w stanie Tobie powiedziec jaka emeryture bedziesz miec w przyszlym roku i ile bedziesz placic podatku. Jednego mozesz byc pewna: pierwsze avi z PM to szok.

  Profil uzytkownika: ew_sa     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-31 01:24
ew_sa, fajnie ze troche rozjasnilas

Niemniej bardzo zainteresowalo mnie zdanie ze dostawalas
emeryture jak jeszcze pracowalas…

ja staralam sie o emeryture w Polsce kilka 7 lat temu
jak skonczylam 60 ale mi powiedziano ze dopoki pracuje
to z Polski nie nalezy mi sie emerytura...nawet
kontaktowalam sie z adwokatem w tej sprawie, bo w tym
czasie polscy emeryci w Polsce mogli pracowac i dorabiac
do emerytury, natomiast my Polacy na emigracji chcac
uzyskac emeryture z Polski musielibysmy przerwac prace.

ew_sa mozesz cos blizej opisac na ten temat ?
  Profil uzytkownika: alwa12     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-31 12:25
Alwa,
dziekuje Ci, ze napisalas o informacji jaka dostalas od bylego, ktory pobiera polska emeryture.
Ja mysle, ze obywatelstwo nie ma znaczenia bo Skv od mojej znajomej, ktora otrzymuje polska emeryture ( co prawda b. niska bo tylko kilka lat pracowala w Polsce) i ma tylko szwedzkie obywatlestwo tez nie zada, zeby doplacila roznice do potracenego w Polsce podatku.

Ale po przeczytaniu wpisu ew_sa, ze ona koryguje w szwedzkiej deklaracji dochod o kwote polskiej emerytury, podaje odciagniety podatek i w Övriga upplysningar wpisuje: Begär avräkning för utländsk skatt nasunela mi sie mysl, ze to czy ktos placi ta roznice czy nie zalezy od tego jak wypelnia deklaracje.

Ci emeryci, ktorzy ja wypelniaja zgodnie z odpowiedzia Skv "Du ska skriva under övriga upplysningar på din deklaration hur mycket du har fått i polsk pension och hur mycket skatt som de har dragit" to ich dochod sie nie zmienia i nie beda zobowiazani do zaplaty roznicy a ci, ktorzy wypelniaja ja tak jak ew_sa, ktora koryguje dochod to beda ja doplacac.
Obawiam sie, ze gdyby w tej sprawie zadzwonic do kilku urzednikow to nie udzieliliby takiej samej odpowiedzi.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2019-10-31 12:52
a wszystko jest wyjasnione i do obliczenia tutaj:

https://app.skatteverket.s e/klient-sifu-segmentering/
  Profil uzytkownika: Ronj@     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-31 13:55
Ja nie widze, ze tam jest wyjasnione czy rowniez i w Szwecji trzeba placic podatek od polskiej emerytury.

Natomiast widze, ze na stronie https://www.skatteverket.s e/privat/skatter/arbeteochinkomst/sabeska ttasdinlon/skattskyldighet.4.65fc817e1077 c25b8328000206.html jest napisane:
(...) "En inkomst kan dock vara undantagen från beskattning i Sverige på grund av interna regler. Ett skatteavtal som Sverige slutit med ett annat land kan också påverka beskattningen. Oavsett vad som gäller enligt interna regler eller skatteavtal ska du lämna uppgifter om samtliga inkomster till Skatteverket i en eventuell preliminär självdeklaration och i inkomstdeklarationen."

Widze rowniez info Skv:
"Pension
Utomnordiskt land
Har du fått pension från ett land utanför Norden beror det på vilket land pensionen kommer från om du ska betala skatt för den i Sverige eller inte. Kontakta Skatteupplysningen för mer information".
https://www.skatteverket.s e/privat/skatter/internationellt/deklarer ainkomsterfranutlandet.4.71004e4c133e23bf 6db8000109217.html
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-31 14:25
"przestrzec….lata szybko leca, zbierajcie kazdy swistek. "


Mi kivra zbiera gorzej jak kivra za te x-dzieści/-dzieścia lat zniknie
  Profil uzytkownika: pati_sko     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-31 14:38
Oczywiscie, ze jak ktos chce to moze wpisac polska emeryture w p. 7.2- Ränteinkomster, utdelningar pod p. 7 Inkomster- kapital, tak jak polecaja na tej stronie do ktorej Ronja podala link, i od nalozonego podatku domagac sie odliczenia podatku, ktory ZUS potracil.
Skatteverket chyba nie odmowi i wyliczy dodatkowy podatek ale chodzi o to jak powinno sie robic bo nikt nie chce miec problemow ze Skatteverket.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2019-10-31 14:51
Jest jedna zasada , nie wolno ukrywac zadnych dochodów
z obligacji, funduszy powierniczych, ubezpieczen kapitalowych, dywidend, odwróconych hipotek

ma to wplyw na emeryture oraz inne swiadczenia socjalne typu bostadsbidrag czy oplate za hemtjänst

  Profil uzytkownika: kawaler     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-31 15:37
Kawaler,
to nie ulega watpliwosci, ze polska emeryture trzeba wpisac do szwedzkiej deklaracji ale jak chcesz cos wniesc do tematu to napisz na jakiej podstawie ludzie dodaja ja do dochodu skoro w internecie jest info ze Skv, zeby o niej napisac tylko w Övriga Upplysningar?

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Puella
Örebro


Wpisów: 135
Od: 2006-08-28
2019-11-01 13:11
Zgadzam sie z Ola, prosze pisac wazne i istotne informacje Wiadomo, ze nie powinno sie ukrywac swoich dochodow stad moje pytanie na poczatku.
Dziekuje wszystkim za informacje, ktore dostalam do tej pory.
  Profil uzytkownika: Puella     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2019-11-08 22:55
@alwa
Z moja emerytura, polska, to bylo tak. Chyba w 2004, na polecenie FK, zlozylam podanie o emeryture polska. Wszystkie formalnosci zalatwiala FK, ja wypelnilam tylko formularz podania i zalaczylam zaswiadczenia z zakladow pracy (dwa). Pozniej okazalo sie ze potrzebowalam rowniez zaswiadczenie z uczelnii o ukonczeniu studiow. Tego zaswiadczenia nawet nie widzialam bo zalatwial je moj brat.
Po jakims czasie, dosc dlugim, dostalam mnostwo papierow z ktorych nic nie zrozumialam ale wynikalo z nich ze pieniedzy nie dostane bo zostaja one „zawieszone”. Jakis czas pozniej musialam wyslac zaswiadczenie ze zyje, bardzo klopotliwe do uzyskania, pozniej znow odebralam nastepny papier o zawieszeniu wyplat, musialam wyslac odpowiedz na pytanie kiedy przechodze na emeryture szwedzka az w koncu korespondencja urwala sie. I nagle, na 1,5 roku, po skonczeniu przeze mnie polskiego wieku emerytalnego (to ladniej wyglada niz cyfry) na moim koncie znalazlo sie ok 15.000kr. O malo nie dostalam zawalu bo nie wiedzialam o co chodzi. Dopiero po jakims dniu zorientowalam sie ze byla to emerytura wyplacona retroaktywnie od miesiaca w ktorym skonczylam sama juz wiesz ile lat. I tak leci. Dostalam nawet jakas dodatkowa wyplate, to chyba te slynne trzynastki.
Tak to wygladalo w moim wypadku, byc moze przepisy sie zmienily, uplynelo sporo lat.
Jedno co polecam: i do polskich, i do szwedzkich urzedow nie dzwonic tylko wysylac mejle z zapytaniem.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2019-11-09 12:43
Puela, serduszko swoje dochody nalezy podac w deklaracji do Skatteverket a wszystkich innych to nie powinno obchodzic, bo to prywatna sprawa kazdego czlowieka. Niestety
  Profil uzytkownika: violina     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-11-09 14:11
dochody powinno sie podac,ale znam duzo co tego nie robia i nikt jeszzcze sie do nich nie przyczepil,ale to tez kwesta czasu
  Profil uzytkownika: black sabbath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-11-09 16:37
Wrocilem w czoraj z Krakofka.
Kraza powiastki na miescie ze przygotowywana jest ustawa dla osob ktore zamieszkaly w Polsce , i ktore pobieraja zagraniczna emeryture wskutek dlugotrwalego zamieszkania i pracy poza krajem.
Podobno jest porojekt opodatkowania otrzymywanych z zagranicy pieniedzy w granicach 40%.
Motywacja jest to ze osoby te zamieszkale wiele lat poza Polska nie placily ubezpieczenia ZUS , podatkow i innych.
Ciekawe jak sie to ma do projektu zlikwidowania Zus o ktorym to mowil dyrektor naczelny tej instytucji.
Podobno tez ma nastapic zmiejszenie wyplacanych emerytur krajowych ze wzgledu na obecne trudnosci ekonomiczne kraju.
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-11-09 17:13
tez cos takiego słyszałem,ale watpie ze przejdzie, przeciwko prawu eu
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-11-10 05:30
Ew_sa dziekuje za odpowiedz i przepraszam ze tak sie
dopytywalam.
Rzeczywiscie wtedy Polska dopiero co weszla do EU
i jeszcze nie wszystko bylo klarowne po obu stronach
jesli chodzi o przepisy miedzypanstwowe.

Dzis juz tak Szwecja jak i Polska maja dopracowane
systemy komputerowe i szybki wglad co u obywateli
piszczy w trawie.
Przeciez w Polsce dopiero od niedawna wprowadzono
system na wydawanie elektronicznych recept.

Co do tych skatow polskich emerytur to wypowiem sie
jak sama dostane polska emeryture.

Na moj nos to polacy ktorzy wyjechali tu jako mkodzi
z malym stazem pracy w kraju, maja niskie emerytury
i moze dlatego nie musza ich wykazywac..

Tak jak pisalam wczesniej i Ola tez co Polak to inna
wersja.
Ja mam tylko 15 lat pracy w Polsce i pewnie dostane
minimalna mimo ze zarabialam bardzo dobrze i pedzilam
zawsze 2 pelne etaty+ ze ponad 5 lat mialam 3 pelne etaty w roznych instytucjach- ZUS mi powiedzial
7 lat temu ze moje zarobki tu nie maja duzego znaczenia
bo nie przepracowalam nawet 20 lat.
Pozyjemy zobaczymy, ale nawet 1000zl nie podaruje
tym zlodziejom.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-11-10 06:08
Wyhamuj trochę. 3 pełne etaty to 24 h. Chyba że w innym fachu robiłaś.
  Profil uzytkownika: Bartender     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-11-10 06:56
Jedna praca to byly 24 godz i potem 3 doby wolne.
Mozna bylo spac w pracy takze nie musialam odsypiac
w domu.
Druga to delegacje po calej Polsce ktora ja opedzalam w
1,5 doby i to byla kupa forsy, 1 raz w tygodniu.
Trzecia to robilam swetry na maszynie jako chalupnictwo
bralam sobie to na dyzury nocne i jak po 20 byl juz spokuj
to do 1 w nocy maszyna dziergala.

W Polsce w tamtych czasach mozna sie bylo bardzo dobrze ustawiac i zyc ponad stan tylko nie nalezalo sie bac pracy

Jak tu przyjechalam to zglupialam ze tu system jest taki
slamazarny, zreszta i tak szybko stanelam na nogi i zalatwilam sobie prace jak ni czerta nie kumalam po szwedzku, mysle ze wzieli mnie dla zabawy i sie
zdziwili ze sobie daje rade, choc byly wpadki i tasma
stala….

Takze moj slodziaku nie kombinuj ze alwa gdzies tam
na boku
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-11-10 07:04
Bo alwa nigdy nie robila tego za pieniadze...tylko
wtedy kiedy sama miala apetyt na jakas zkaske
  Profil uzytkownika: alwa12     
kredtka


Wpisów: 83
Od: 2012-05-09
2019-11-10 17:15
Alwa bardzo mnie zaciekawilas ta praca chalupnicza,Jestem pod wrazeniem ze ty z ta maszyna i przedza biegalas na noc do pracy,Jak ty ja nosilas gdzie ja ustawialas? Chyba ze za stroza pracowalas? Znam maszyny dziewiarskie i te domowe tez i potrafie to robic .Dlatego jestem naprawde pod wrazeniem.
  Profil uzytkownika: kredtka     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-11-28 23:28
Ojej, ale kino, nie dosc ze moze pod latarnia, to stroza
z maszyna i przedza w pupci ze mnie zrobiono

No dobrze, zart na strone...Kredtka, ja mialam pod soba
duza recepcje hotelowa i z przedza i maszyna nie musialam jezdzic za kazdym raem, sprzet stal sobie w mojej
szafie w pokoju sypialnym na zapleczu recepcji.

To nie byla duza maszyna, dosc krotka bo robilam sweterki dla dwu, trzyletnich dzieci, szlo to na zachod i do
matuszki Rasiji, nawet w pewexach tego nie ujrzalas.

a teraz wroce do emerytur, bo po to tu weszlam :
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-11-28 23:46
Zasiegnelm jezyka w sprawie emerytur z Polski od osob
normalnych i madrych (sama jeszcze nie dostaje emerytury
z Polski-zalatwianie w trakcie)

Dwie osoby ktore pobieraja emeryture powiedzialy
ze deklarowaly na poczatku i ze policzono jednej z nich
2 korony skatu, a drugiej 6 koron.
Nastepnego roku juz nie deklarowaly, chodzi tu o emerytury
rzedu ca.20.000kr rocznie +,-
To Polska pobiera skatt, natomiast skatte nie przypieprza sie do takich sum bo papier i czas wiecej kosztuja.

Mozliwe ze moze ktos kto bierze 10.000kr mies, z Polski
musi to deklarowac….hahaha, kto s taki musialby
dobrze zarabiac w Polsce i to przez ponad 40 lat
tylko po co na starosc przyjezdzalby tutaj majac taki szmal ?

Mysle ze Polacy ktorzy mi mowili ze musza placic skaty w Polsce i tutaj 20% to tylko nawijali bujde bo w Polsce
pracowali mniej lat niz ja i maja minimakna em.

Tak jak obiecalam odezwe sie jak dostane i jak zadeklaruje. wiecc raczej to bedzie w 2021 roku


  Profil uzytkownika: alwa12     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-11-29 00:20
Alwa napisal:

"Mozliwe ze moze ktos kto bierze 10.000kr mies, z Polski
musi to deklarowac….hahaha, kto s taki musialby
dobrze zarabiac w Polsce i to przez ponad 40 lat
tylko po co na starosc przyjezdzalby tutaj majac taki szmal ?"


Z tym " hahahah " to bylbym ostrozny.
Bo jak ktos pracowal w "odpowiedniej firmie" na odpowiednim stanowisku to ma podobnej wysokosci lub nawet wyzsza emeryture ( lub förtidspension) z kraju.
I jeszcze jedna rzecz: sa ludzie ktorzy z Polski wyjechali z innych wzgledow niz emigracja zarobkowa i pieniadze tu nie maja zadnego znaczenia.
A dlaczego wszystko zczynali od poczatku????..... no bo moze "urwali sie z lancucha" i tak chcieli ....
Nie wyobrazam sobie osobiscie np. zycia w Polsce na starosc , w kraju jakim obecnie jest, (a wiem co pisze , bo mam z nim z pewnych powodow ciagle biezace kontakty.
  Profil uzytkownika: skoczek     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-11-29 00:51
Wiem Skoczek ze masz wiele powodow do krytyki i to
slusznych powodow.

Jesli chodzi o emerytow ktorzy teraz czy kilka lat temu poszli na emeryture a przyjechali tu ponad 35 lat temu
czy nawet 40 lat temu, to w Polsce pracowali kilka,
lilkanascie lat, wtedy nie bylo jakis wielkich prywatnych firm, nawet pracujac w MSW i majac dobrze platna posade
nie wyrobili lat i dobrej emerytury.
cudow ni ma panie swiety jak to mowili gorale w Wielkopolsce
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-11-29 01:02
Skoczku, oddaje Ci honor, ja tam wyzej piszac 10.000
mialam na mysli 10.000zetow a nie koron,
Dzis 10.000kr to jakies 3000zlotych, no ci co zwiewali
w 88 i 89 roku i dostali tu azyl polityczny moga
miec taka emeryture wtedy juz solidarnosciowcy
nie dostawali azylu, tylko przeciwna strona, ktora tu
wiala, ale rzadko to byly jakies wysokie fiszki.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-11-29 10:50
Nie wyobrazam sobie osobiscie np. zycia w Polsce na starosc , w kraju jakim obecnie jest, (a wiem co pisze , bo mam z nim z pewnych powodow ciagle biezace kontakty.

To zależy kto jak się urządzi np mój ojciec ma dobrą emeryturę i nie narzeka z kolei matka nieco gorzej ale oboje w sumie mają tyle że wystarcza im spokojnie na życie i nie muszą się martwić.
Nie ma co gadać w Polsce poziom majętności Polaków idzie do góry jak byłem ostatnio nikt nie narzekał a nawet ludzie są zadowoleni ze swoich wypłat.Oczywiście są miejsca gdzie ten poziom majętności jest niski ale tak już jest czy to w Polsce Usa czy w Szwecji kapitalizm ma to do siebie że nierówności w płacach będa zawsze czyli będa biedni i bogaci.Warto również wziązc pod uwagę jak duża licba Polaków wraca do kraju teraz to też dobry znak.
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-11-29 11:11
Warto również wziązc pod uwagę jak duża licba Polaków wraca do kraju teraz to też dobry znak.

https://wiadomosci.wp.pl/b rytyjski-urzad-statystyczny-polacy-nie-op uszczaja-wielkiej-brytanii-64510113637966 09a
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-11-29 13:37
OM napisal :
"Oczywiście są miejsca gdzie ten poziom majętności jest niski ale tak już jest czy to w Polsce Usa czy w Szwecji kapitalizm ma to do siebie że nierówności w płacach będa zawsze czyli będa biedni i bogaci.Warto również wziązc pod uwagę jak duża licba Polaków wraca do kraju teraz to też dobry znak."

1/O komforcie naszego zycia decyduje wiele skaldnikow -
nie tylko ile kto ma pieniedzy.Nie bede tego tematu tu ciagnal bo mi sie niechce -no bo po co ?
Jak ktos tego nie rozumie to sam sobie jest winny.
Dlatego tez napisalem ,ze nie wyobrazam sobie MOJEGO zycia w obecnej Polsce, a gdybym byl do tego zmuszony to bym byl bardzo nieszczesliwy.

2/Jezeli ktos slucha tylko mediow bandy czworga ( czyli Mediow Glownego Scieku) to rowniez jest sam sobie winny.

3/Jak juz dojdzie co do czego to wole narzekac na bide siedzac w Rolls Royce niz w gracie sprowadzonym z Niemiec z podpicowana karoseria.

4/ A kto pisze ze Polacy wracaja do kraju to jest szkodnikiem, bo nie dosc ze sam jest sobie winny , to jeszcze powoduje zameszanie w glowach Lemingow przebywajacych za graniaca i tak do konca jeszcze nie zdecydowanych.
Akurat jest odwrotnie ( jak zreszta wynika w czesci z wpisu ponizej ktory umiescil BS)
Chyba zeby za Polakow uznac rzesze Ukraincow ktorzy na podstawie falszywych kart polaka ( wlasnie wykryto afere) do kraju nad Wisla w tysiacach naplywaja.



  Profil uzytkownika: skoczek     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-11-29 18:59
"Warto również wziązc pod uwagę jak duża licba Polaków wraca do kraju teraz to też dobry znak."


Wracaja z roznych powodow- np z powodu niskiej emerytury z kraju do ktorego emigrowali.

Wracaja, bo sie "wybudowali" i "wzbogacili", i chca "pozyc".

Wracaja, bo im sie " nie udala" migracja.

Wracaja, bo obudzil sie w nich patriotyzm.





Z jakich jeszcze powodow moga wracac?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-11-29 20:08
"Wracaja bo im sie nie udala "migracja"

Mysle ze z tej grupy tylko 10% wraca -moze sie myle-
reszta zapindala po socjal co miesiac, oni nie maja
gdziie wracac, nawet ci co kilka lat tu pracowali
jak woly, nic sobie nie odlozyli.
Duza grupa tych ludzi jezdzila na urlopy ( w czasie gdy
jeszcze pracowali) szastala forsa fundujac rodzinie tej bliskiej i tej dalszej portret samego siebie jako
kochajacy krewny wspanialy filantrop, bo dotowali takze
szkoly, parafie, harcerstwo w kozim dolku itp.

Dzis wstydza sie przyznac rodzinie ze stracili prace,
ze musza zebrac co miesiac w socjalu, czesto laduja
na psyke, lub na dolku u dzielnicowego. czy pod
kosciolem na zupie.

Taka smutna prawda.

Wraca mala garstka z tych co im sie nie udalo i tu
podziwiam tych ludzi i oddaje pelny szacunek, ze
mimo klod pod nogami beda sie mierzyc jeszcze raz z zyciem i zaczynac od poczatku.
  Profil uzytkownika: alwa12     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-11-30 00:18
Pati napisal min:
"Wracaja, bo im sie " nie udala" migracja."

No ci to napewno nie wracaja bo tam dla takich jest krotka pilka...
Skad ta moja pewnosc??? no chociazby z wywiadow nagranych z polska patologia w Londynie ktore kiedys tu wkleilem - odsylam do nich.(a teraz mi sie niechce szukac.)
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-11-30 00:30
Alwa napisal:
"Wraca mala garstka z tych co im sie nie udalo i tu
podziwiam tych ludzi i oddaje pelny szacunek, ze
mimo klod pod nogami beda sie mierzyc jeszcze raz z zyciem i zaczynac od poczatku."

No tak tez nie jest.
Znam osoby ktorym dobrze sie tu powodzilo , malo tego ..maja tu dobrze wyksztalcone dzieci , a jednak wybudowali dom w Polsce i wrocili.
Bylo to calkiem niedawno.
Dlaczego wrocili ...no wtedy to naprawde bardzo sie dziwilem , wrecz bylem zaszokowany ...ale teraz po tych paru latach i obecnej sytuacji w Polsce mam swoje podejrzenia..
Slyszalem tez o osobach ktore kupily mieszkanie w jednym z portowych miast w Polsce a tutaj spedzaja wieksza czesc roku mieszkajac na na jachcie...czy wrocily ?? no chyba tak skoro staly pobyt maja w Polsce...

Natomiast smieszy mnie sytuacja tych co wracaja , wracaja , wracaja i wrocic nie moga...przykladem jest Jurek Grunwald...

  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-11-30 09:46
Natomiast smieszy mnie sytuacja tych co wracaja , wracaja , wracaja i wrocic nie moga...przykladem jest Jurek Grunwald...
to jest wynikiem czegos innego,niewystarczy miec prace i tylko prace i za wszelka prace ,po jakims czasie zrozumie sie ze praca to nie wszystko,koledzy , znajomi i inne towarzystwo jest bardzo wazne ,zwlaszcza ze dzieci dorastaja i opuszcza dom ,i co robic,,,,,wiekszosc co wyjechala po 2014 zostawila cos po sobie dom mieszkanie i znajomych,powrot jest wynikiem ze jest sie tutaj sam,ale jak sie wroci to okaze sie ze tam jest ta samo kolegow niema i co??? lepiej jade z powrotem ? i tak caly czas, gdybym musial opuscic szwecje ??? to moze tez bym wrocil do polski a po krotkim czasie nie wyrobil tej tam mentalnosci i wrocilbym do szwecji,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-11-30 12:16
Ja nie napisałem że wracają Polacy bedący na emigracji 30 czy 40 lat bo to jest prawie nie możliwe aczkolwiek spotkałem i takie osoby.
Po prostu wyjeżdzało głównie wielu młodych ludzi mieli cel np odłożyć na mieszkanie i wracali po np trzech czy pięciu latach.
Ja nie wiem jakie wasze były powody emigracji ale ta emigracja z przed paru laty była emigracją zarobkową ludzie zarobili pieniądze i wrócili i oczywiście jest również spora grupa która została bo im się spodobało.

Ps Skoczek z tymi statystykami możemy tak do jutra się obrzucać.
https://www.google.se/amp/ s/www.gazetaprawna.pl/amp/1440610,polacy- wracaja-do-polski-pierwsze-takie-dane-o-e migracji-od-30-lat.html

Może rozwiniesz wątek który tak uporczywie trzyma cie zdala na myśl o powrocie ?
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-11-30 12:27
"Po prostu wyjeżdzało głównie wielu młodych ludzi mieli cel np odłożyć na mieszkanie i wracali po np trzech czy pięciu latach. "



Czyli jesli jak wracaja, bo trzymaja sie planu, to dobry znak?

Probuje zrozumiec co miales na mysli.
Ja nie pisze, ze zle bo wracaja.

Zwyczajnie, chcialabym wiedziec - co to za znaki?


  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-11-30 12:29
kiedys ta emigracja miala jakis sens,dlatego ze po paru latach mozna bylo kupig dom,auto i jeszcze zyc pare ladnych lat niepracujac,minusow bylo pelno,dzisiaj te roznice wyrownywaja sie i wyjazd tu czy tam jest wynikiem jaka prace sie wykonuje,bezrobocie w polsce jest okolo 4% wiec niedlugo dogonia kraje zachodnie z wyplatami,ale tez duza czesc potraci pracy,suma sumarum,wszedzie dobrze gdzie nas niema?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-11-30 12:33
jesli w anglii mieszka 1mln to 85000 wracajacych to wcaale nie duzo zwlaszcza ze bezrobocie jest dosc duze i znalezienie pracy nie jest takie proste,,anglia jest tez specjalna ,kupic dom czy mieszkanie ,wogole je dostac jest dosc trudne ,wiekszosc wypozycza za 130 fun,,tydzien i jedna osoba,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-11-30 12:35
wlasciwie tematem jest emerytura,za 10000 kr emerytury ma sie w polsce 4000zl prawdopodobnie jest prosciej mieszkac w polsce za ta sume,jeszcze jak sie uda wypozyczyc mieszkanie tutaj w szwecji za 8000kr
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-11-30 12:36
"Wraca mala garstka z tych co im sie nie udalo i tu 
podziwiam tych ludzi i oddaje pelny szacunek, ze 
mimo klod pod nogami beda sie mierzyc jeszcze raz z zyciem i zaczynac od poczatku. "


Nie wiem czy podziwiam czy nie. Nie wazne tez czy to powrot do kraju,bo sie udalo/nie udalo. Czy to dalsza ich migracj.
(Nowy kraj zamieszkania).

Mi, na dzien dzisiejszy, nie chcialoby sie nigdzie migrowac.
Fakt- nie musze, nie czuje tez potrzeby wyjazdu.



Jedynie co mnie "kusi", to jakies odlegle miejsce, z dala od cywilizacji
Ale to jeszcze nie dzis, nie jutro


  Profil uzytkownika: pati_sko     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-11-30 12:41
Wraca mala garstka z tych co im sie nie udalo i tu
podziwiam tych ludzi i oddaje pelny szacunek, ze
mimo klod pod nogami beda sie mierzyc jeszcze raz z zyciem i zaczynac od poczatku.

Alwa to jest wasz osobisty dramat i błąd za który musielibyśćie zapłacić gdyby naszła by was chęć do powrotu.
Ja wyjeżdzając z Polski nie wyjeżdzałem z poczuciem rozczarowania czy jakiegoś zawodu po prostu chciałem odetchnąć od życia zrezygnowałem z dobrze płatnej pracy w korpo tylko po to żeby w Szwecji zacząć prace jako stolarz za 70 sek u polaka za godzine.Ktoś pomyśli że to kretyństwo i głupota ale uważam że ta decyzja była słuszna.

Jednak przechodząc do meritum od pierwszego dnia kiedy moja noga staneła na szwedzkiej ziemi po dziś ani razu w mojej głowie nie miałem myśli że nigdy z powrotem nie wróce że zapomnę o Polsce i przerobie się na farbowanego szweda gardzać tym wszystkim co było za mną.
Wy tak zrobiliście wyjechaliście i gardzicie wszystkim co polskie może nie wszyscy ale większosć z was.
Bo w polsce to korupcja bo lekarze nie mili bo w urzedach trzeba stać bo ludzie jacyś inni bo kaczyński bo tusk itd itd.Dlatego napisałem że jeśli pojawiłaby się u was chceć powrotu tak to jest to prawda co napisałaś że musielibyście przechodzić wszystko od nowa.
Ja nie bo Polska żyłem żyje będe żył i wcale nie chodzi tutaj o jakiś patriotyzm.


Oczywiście Szwecje traktuję jako swój drugi dom i nawet kiedy wróce na stałe bedę tutaj zawsze przyjeżdzać.
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-11-30 12:45
Czyli jesli jak wracaja, bo trzymaja sie planu, to dobry znak?

Oczywiście że dobry wiem że dla wielu młodych ludzi spłata hiopoteki na mieszkanie jest sporym wyzwaniem a tak zobacz ludzie są ambitni wyjezdzają w pocie czoła ciężko pracują poświecaja się żeby im przyszłości było lekko takie coś się ceni i szanuję.
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-11-30 17:01
Ok, dziekuje za odp. Pytam dalej, tak zebym nie wyciagnela zlych wnioskow.


"(..)a tak zobacz ludzie są ambitni wyjezdzają w pocie czoła ciężko pracują poświecaja się żeby im przyszłości było lekko takie coś się ceni i szanuję.



1.Gdyby nie wyjechali, to by nie pracowali ciezko w pocie czola zeby zadbac o swoja przyszlosc? Zeby mieli lekko w przyszlosci?


2.Czy ci ktorzy zostali w Polsce, i tam "poswiecaja sie" zebym splacic kredyty to sa mniej czy bardziej ambitniejsi?
Oni tez przeciez sie poswiecaja zeby miec lzej w przyszlosci


3. Albo np czy ci ktorzy wyjechali, i pracuja i sie "dorabiaja", ale nie planuja powrotu? Co z nimi?


4. Czy uczciwa praca, myslenie o przyszlosci, to w dzisiejszych czasach zjawisko az tak niespotykane, zeby kazdego z osobna szanowac i cenic?




Nie zrozum mnie zle. Szanowac powinno sie kazdego...no moze prawie kazdego.




Przede wszystkim chcialabym znac opinie na ostatnie, 4 pytanie


  Profil uzytkownika: pati_sko     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-11-30 17:12
OM napisal :

"Może rozwiniesz wątek który tak uporczywie trzyma cie zdala na myśl o powrocie ?"

No skoro zostalem wywolany do tablicy po nazwisku to powiem tak :

To nic nie da ze bede tracil czas i motywowal moja niechec do powrotu do Bantustanu.
Ani , tracac czas nie pomoge nikomu tutaj kto chce wracac , ani w tym nie przeszkodze.
Kto nie wyciagnal wnioskow z wielu lat poprzednich , a nawet z doswiadczen pokolenia swoich dziadkow czy rodzicow ,a takze z obecnej sytuacji ogolnej tam to jest sam sobie winny, i jezeli zapomnial skad mu nogi wyrastaja to wkrotce po powrocie sie o tym przekona.
Ja z lenistwa posluze sie cytatem z tego co napisal BS :

"to moze tez bym wrocil do polski a po krotkim czasie nie wyrobil tej tam mentalnosci i wrocilbym do szwecji"
No i to tyle.

  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-11-30 17:20
Pati napisal:
"4. Czy uczciwa praca, myslenie o przyszlosci, to w dzisiejszych czasach zjawisko az tak niespotykane, zeby kazdego z osobna szanowac i cenic?"

Oczywiscie ze jest to zjawisko niespotykane obecnie:
Porozmawiaj z Lemingami i Rurkowcami to sie dowiesz ze "tu i teraz" a po nas to chocby potop...tacy oni obecnie sa i zasluzyli na to jak maja, a bedzie gorzej , choc premierminister Morawiecki obiecal im w expose ze dogonia Niemcy za 5 lat I NIEKTORZY W TO WIERZA , wystarczy posluchac.
  Profil uzytkownika: skoczek     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-11-30 18:06
Czy uczciwa praca, myslenie o przyszlosci, to w dzisiejszych czasach zjawisko az tak niespotykane, zeby kazdego z osobna szanowac i cenic?

Zdecydowanie tak a zwłaszcza wśród młodych ludzi którzy dziś w wiekszości mają pustostan w głowie.


  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-11-30 18:10
to moze tez bym wrocil do polski a po krotkim czasie nie wyrobil tej tam mentalnosci i wrocilbym do szwecji"
No i to tyle.


No oczekiwałem że się bardziej postarasz.
Jeśli chodzi o blacka i jego mentalnośc jestem gotowy płacic mu za każdym razem kiedy tylko w jego głowie pojawi się jakaś myśl o powrocie do Polski.Chwala Bogu że ten człowiek nie ma zamiaru wracać.
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-11-30 18:20
niektorzy w polsce duzo by oddali zebym wrocil,3-4 dni wystarczy
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-11-30 18:23
Zacytuje tylko Ostatniego, choc Skoczek tez dobrych slow uzyl.

"Zdecydowanie tak a zwłaszcza wśród młodych ludzi którzy dziś w wiekszości mają pustostan w głowie. "


I ja tego ogarnac nie potrafie.

Choc nie wiem, czy to bardziej przerazajace zjawisko wsrod mlodych ludzi/ mlodziezy? Czy wsrod
starszych ode mnie? czy z mojego przedzialu wiekowego?
Chyba w sumie bez znaczenia.


  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-11-30 18:29
Chwala Bogu że ten człowiek nie ma zamiaru wracać..... co za ku...a powiedzenie ???chwala bogu????? sredniowiecze??? takie koscielne powiedzenia swiadcza o polskiej glupiej mentalnosci,wszysto musi miec cos z kosciola,,,,,,,,,szczesc boze ostatni "baranie"
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Forum -> Życie w Szwecji -> Polska i szwedzka emerytura
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony