Odwiedzin 37807618
Dziś 3942
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Zrzekanie się długów

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZrzekanie się długów
Daria510


Wpisów: 1
Od: 2019-10-22
2019-10-22 15:49
Kochani mam bardzo poważny problem . Moja mama zmarła i jak się okazuje zostawił po sobie sporo długów których teraz trzeba się zrzec . Mieszkam na stałe tutaj ma męża i dziecko . Małżeństwa nie rejestrowałem w Polsce ,dziecko nie ma obywatelstwa polskiego tylko szwedzkie ... czytałam ze mogę się zrzec w konsulacie . Tyle ze tam tez pisze żeby zrzec się za dziecko to trzeba coś do sady rodzinnego ... tule ze jak pisałam syn nie ma obywatelstwa polskiego nie wyrabiałam . Co zrobić ? Macie jakieś pomysły ? Doświadczenia ? Polecicie jakiegoś może notariusza ?
  Profil uzytkownika: Daria510     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-22 15:58
dlugow sie nie dziedziczy ani w szwecji i w polsce ,to jest pojecie ze ewentualne dlugi trzeba splacic po np sprzedazy domu,to co zostanie to wasze a jesli dlug przekracza majatek to dlug przepada ,skad to pojecie ze dlugi trzeba splaczic? splacic jak jest z czegos,nic wiecej,moze zwykla forma ze sie trzeba zrzeknac na papierze ale nic wiecej
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2019-10-22 16:35
w Polsce dziedziczy sie dlugi , nawet dzieci dziedzicza dlugi, oczywiscie do wartosci inwentarza ale jest to bardziej skomplikowane gdy zmarly mial firme, przejmujemy lokla, maszny, ale i zobowiazania,
dlatego lepiej nieraz zrezygnowac i nie miec klopotów i wycena i sprzedaza aktywów
  Profil uzytkownika: kawaler     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-22 17:21
oczywiscie do wartosci inwentarza

tak jest wszedzie ,ale ludzie mysla ze trzeba oddac dlug nawet jak tego inwentarza niema?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
befsztyk


Wpisów: 921
Od: 2016-08-04
2019-10-22 17:38
I dobrze ludzie myślą.
  Profil uzytkownika: befsztyk     
häxa
Sunne


Wpisów: 409
Od: 2002-06-13
2019-10-22 18:11
Ciekawe. Do pewnego momentu wydawalo mi sie rowniez, ze dlugi w Polsce sie dziedziczy (w przeciwienstwie do Szwecji). Byly przeciez program w TV, ze dzieci dziedziczyly dlugi po dziadkach itp.
Ale znalazlam to:
"Aktualnie (od 18.10.2015r.), niezłożenie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku w terminie oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a nie wprost. " To oznaczaloby, ze jesli nawet autorka tematu nie zrzecze sie spadku, nie dziedziczy odpowiedzialnosci za dlugi. Tylko do wysokosci wielkosci majatku.
https://www.darmowyprawnik .eu/dziedziczenie-dlugow-dlugi-spadkowe-o drzucenie-spadku/?gclid=Cj0KCQjw0brtBRDOA RIsANMDykamXNTfMd_Qme_fTVX0MJlDpETy8wK3Jb JthhGBnSk3NhstQ2n-Z5UaApfCEALw_wcB
Odrzucenie spadku przez maloletniego: wyglad ana to, ze trzeba jednak przez sad rodzinny.
  Profil uzytkownika: häxa     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2019-10-23 14:48
Troche informacji z wlasnych doswiadczen;

1. Dziecko zrodzone z matki majacej polskie obywatelstwo automatycznie dostaje obywatelstwo polskie. Trzeba bylo poinformowac o urodzeniu dziecka w konsulacie.

2. Spadku i dlugow mozesz sie zrzec, tak dla siebie jak i dla Twojego dziecka ale to musi przejsc przez sad i wtedy czeka Cie "wycieczka" do Polski na rozprawe. Nawet Twoj maz musi uczestniczyc w rozprawie, jako prawny opiekun dziecka, mimo, ze nie ma polskiego obywatelstwa, ale reprezentuje dziecko.

3. Twoim postepowaniem czyli "zrzeknieciem" mozesz sprawic wiele klopotow rodzinie, np: rodzenstwu Twojej matki, bo po Twoim zrzeknieciu szuka sie innych spadkobiercow a nawet ich dzieci i wnukow, jezeli tacy sa.

4. Szkoda tylko tych ludzi, ktorzy pozyczyli pieniadze i teraz zostana "na lodzie". Wiec dobry zwyczaj nie pozyczaj.
  Profil uzytkownika: violina     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-10-23 16:33
Nie ma obowiazku informowania konsulatu o urodzeniu dziecka ale dla otrzymania polskiego paszportu konieczne jest sporzadzenie aktu urodzenia w rejestrze stanu cywilnego.

Zgodnie z ustawa o obywatelstwie polskim rodzice w oswiadczeniu zlozonym przed konsulem moga w ciagu 3 m-cy od dnia urodzenia sie dziecka wybrac dla niego obywatelstwo panstwa obcego, ktorego obywatelem jest jedno z rodzicow wiec jesli tego nie zrobiliscie to Wasze dziecko ma szwedzkie i polskie obywatelstwo.

Zreszta jak chodzi o dziedziczenie to obywatelstwo nie jest istotne bo cudzoziemcy moga dziedziczyc w Polsce.

PS
W polskim prawie nie ma czegos takiego jak zrzekanie sie dlugow przez spadkobiercow tylko odrzucenie spadku lub przyjecie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kredtka


Wpisów: 83
Od: 2012-05-09
2019-10-23 20:54
Po smierci rodzica masz pol roku na zrzeczenie sie dziedziczenia.Idziesz do notariusza z aktem zgonu .Dostajesz akt notarialny .Po twoim zrzeczeniu masz znow 6 mc zeby zrobic zrzeczenie sie dziedziczenia w sadzie w imieniu dziecka.Po otrzymaniu wyroku z sadu idziesz po niegpo sama .robisz znow akt notarialny w imieniu dziecka.
Dziedziczenie jest w kolejnosci ,
maz .zona
corka .syn.
wnuki
prawnuki
Jesli tu sie wszyscy zrzekna nastepuje nastepna grupa
Rodzice jesli zyja
rodzenstwo
na tym etapie juz jest zamkniecie .
Dalej juz nikt nie dziedziczy dlugow
  Profil uzytkownika: kredtka     
Forum -> Życie w Szwecji -> Zrzekanie się długów
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 17 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony