Odwiedzin 37800016
Dziś 460
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Polska w Szwedzkim domu

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPolska w Szwedzkim domu
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-04 22:07
Witam!
Jestem ciekawy jak wiele lub malo Polski jest w Waszych czterech scianach na emigracji.Niektorzy tesknia bardziej lub mniej a niektorzy wcale.Czy rozmawiacie z dziecmi w Ojczystym jezyku czy tez nie?Szukacie Polskich produktow na polkach w marketach?Moze kogos najdzie na jakas klasyczna potrawke np.rosolek,bigos,pierogi,kopytka albo zurek z tesknoty? A moze totalnie szalejecie za szwedzka kuchnia.Moze ktos ma jazde na flagi,szaliki,ubrania pelne symboli a moze ktos woli sie nie wychylac ze jest z Polski.Zapraszam do dyskusji ,oczywiscie bez wulgaryzmow i tym podobnych.Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-04 22:37
Ciekawość to pierwszy stopień do piekła -jak mówi polskie przysłowie.

W moich czterech scianach brak obrazów Witkiewicza,nie ma bursztynowej komnaty a
a półce w skórzanej oprawie nie stoi " Pan Tadeusz".
Info dla włamywaczy, żeby nie tracili czasu- to jest ten balkon gdzie nie powiewa flaga biało-czerwona.

U mnie rozmawia się z dzieckiem po polsku i dzięki temu wiedzą , że przymiotniki np "polskich, ojczystym, szwedzkim "itp piszemy małą literą.

Prosiłes o nieuzywanie wulgaryzmów.
Ja nie wiem czy "kurva" w Szwecji to wulgaryzm?
bo ja często mam w tamtym kierunku jazde autem.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-04 22:57
Dzieki za przytyk,mysle ze dziecko z ortografii mialoby same piatki.U nas tez sie rozmawia po Polsku w domu natomiast pisac jeszcze nie zaczelismy choc niebawem to bedzie aktualne.Flagi tez nie powiewaja na codzien.Trudno nie zwrocic uwagi na ten krolewski zakret jadac do stolicy,tak jak opisuje to nasz zakompleksiony rodak w swojej ksiazce”hjälp mitt namn är Zbigniew”.Dzieki za odpowiedz.
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2019-10-04 22:58
Przepraszam ale rozczuliło mnie wpisanie bursztynowej komnaty w poczet poloników.
  Profil uzytkownika: Uwe     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-05 08:56
Znam paru rodakow ktorym dzieci sie tutaj porodzily i sa juz w doroslym wieku i niestety nie mowia po Polsku,moim zdaniem to skodda,dlatego u nas sie mowi w jezyku ojczystym.Jak przez kilkanascie lat jechalem na szwedzkim jadlospisie tak od kilku lat nie moge sie obyc bez kiszonych w lodowce,rosolku od czasu do czasu,pierogow z farszem na swieta i kopytek ze skwarkami.Niestety dziatwa nie jest rownie chetna.No coz moze z czasem.Flaga wisiala na honorowym miejscu ale zastapilem niedawno wydrukami na plutnie Matejki,Kossaka i Brandta.Choc tanie wydruki to jednak barwne,pelne dynamiki,przedstawiajace wazne momenty w historii Polskiego narodu przy ktorych milo sie zatrzymac i zawiesic oko.
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-05 09:26
" Flaga wisiala na honorowym miejscu ale zastapilem niedawno wydrukami na plutnie Matejki,Kossaka i Brandta."



Niesamowitego ,zeby w mieszkaniu powiewały jakies wydruki przedstawiające bitwy, rycerzy z mieczami ,pędzące konie itp.

Takie ciągle przebywanie i ogladanie musi w ludziach wywoływać niepokój .

Zdecydowanie powinniście zrobić remont i walnąć na ścianach w pokojach słoneczniki  Van Gogha.
Zeby było czuć polskoscią mozna kupic takie tapety w Biedronce.


  Profil uzytkownika: EnWrotka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-05 09:33
matejko,kossaka itd jakby niebylo wiecej czegos innego,jak tylko przyjechalem to powiedzialem sobie albo jedno albo drugie,wiekszosc rodzicow rozmawiajac z dziecmi po polski sami nie umia po szwedzku i zawsze to bylo wytlumaczeniem dlaczego zle mowia po szwedzku dzieci ,z angielskim daleko zajda,nawet w polsce,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-05 09:49
Pani wrotka ma chyba problem z interpretacja tematu na tym forum poniewarz nie ma za bardzo sie czym podzielic jesli chodzi o Polskie aspekty w swoich czterech scianach to chetnie zabierze sie do komentowania i wyszydzania innych ktorzy z grzecznosci i szczerych checi dziela sie swoimi.Rozumiem ze Pani wrotka nie ma sentymentu do Polskich akcentow w domu bo anonimowe wyszydanie innych to z pewnoscia nie jest Polski akcent.Co do slonecznikow Van Gogha to piecioletnie dziecko maluje z wieksza precyzja moim skromnym zdaniem ale jak to szwedzi mawiaja”smaken är som baken”.
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-05 10:07
"Co do slonecznikow Van Gogha to piecioletnie dziecko maluje z wieksza precyzja moim skromnym zdaniem"

 
Zdecydowanie jesli chodzi o sztuke i malarstwo olejne prosze skup się w temacie tylko  na wołowych flakach z olejem i bigosie.

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-05 10:25
"Rozumiem ze Pani wrotka nie ma sentymentu do Polskich akcentow w domu "


Ależ ja juz pisałam w 1 poście , że polskość w moim domu to przede wszystkim język .
Jednak nie ten do przewracania klusek śląskich w ustach ale język polski.
Absolutnie nie czytasz albo nie trawisz tego co czytasz.

Spory polski akcent mam zawsze w portfelu a nie tylko w domu.Są to trzy polskie grosze.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-05 10:31
Oo widze ze pani wrotka oprucz glebokich i nieznanych nam wczesniej przyslowi ludowych takich jak ”cikewosc to pierwszy stopien do piekla”,”szykajcie a znajdziecie” ,”pukajcie a zostanie wam otworzone” jest rowniez wybitna znawczynia Polskiej sztuki ztad tez wymienila nam wybitnego polskiego malaza jakim byl Van Ghogh (zreszta widac po nazwisku).Jestem mile zaskoczony z powodu tak wielkiego zainteresowania tematem aczkolwiek gdybym prosil o zagraniczne lub antypolskie akcenty w szwedzkich domach z pewnoscia umirscilbym to w temacie.Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-05 10:35
Widze ze zrobilem pare bykow wiec teraz Pani wrotka zechce zrobic dluzszy wpis krytykujacy moja znajomosc gramatyki.Zauwazylem rowniez pani prosbe w trybie autorytarnym,zrozumialem rozkaz wydany przez pania wrotke lecz niestety tym razem sie noe zastosuje.Widac ze Pani wrotka lubi rozkazywac nieznajomym na forum co powinni a czego nie to musi oznaczac ze Pani wrotka musi byc plomiennym wyznawca demokracjii autorytarnej hehe
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-05 10:36
Co uwazam za antypolski akcent w szwedzkim domu
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-05 10:58
"Widze ze zrobilem pare bykow"

To już masz wołowine
Ja resztę Twojego pisania olewam więc masz już olej z Biedronki.
Podam Ci teraz polski przepis na wołowe flaki
z olejem :" Kto jada flaki, myśli że każdy taki."


  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-05 11:02
Flakow nie jadam natomiast tez przychodzi mi na mysl pewne przyslowie kiedy widze pani smierdzace komentrze majace sie nijak do tematu..udez w stol a nozyce sie odezwa...i nie przypominam sobie abysmy przechodzili na ty.
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-05 11:32
"Moze kogos najdzie na jakas klasyczna potrawke np.rosolek,bigos,pierogi,kopytka albo zurek z tesknoty? Moze ktos ma jazde na flagi,szalik..."


Jak nie w temacie. No przecież to była jazda na klasyczne  ...kopytka z chrzanem
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-10-05 11:49
A w jakim celu mam utrzymywać polskośc w moim szwedzkim domu? ktoś to może mi wytłumaczyć?
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-05 12:00
Black byc moze po raz pierwszy w zyciu masz okazje samodzielnie podjac ta decyzje i zastanowic sie nad swoim osobistym powodem dla ktorego mial bys podtrzymywac swoja polskosc,smialo nie krepuj sie.Nikt nie bedzie ci takowych narzucal chyba ze pani wrotka bo widac zapedy totalitarne.
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-10-05 12:08
Wrotka ma zapedy totalitarne? toż to bardzo wrażliwa kobieta.
Widze,że lata spędzone na tym forum zryły ci czache.

Zapamietaj sobie raz na zawsze, że ludzie którzy świadomie wybierają emigracje, maja na to kase i wykształcenie, nie muszą stawiac polskich flag, przypominać sobie polskiego chleba i zapachu choinki.
Polskość maja w sercach, ich dzieci mówią po Polsku, mają kontakt z rodziną ale ich domem jest Szwecja i prężą się kiedy słyszą szwedzki hymn, bo wartość człowieka tkwi w poszanowaniu godności każdej istoty, bez względu na tożsamość narodową.
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-10-05 12:57
Ja mam w domu kilka reprodukcji które wiszą na ścianie wśród nich jest portret Witolda Pileckiego Kossak bitwa pod Olszynką a także Sobieski pod Wiedniem oprócz tego pełno polskich książek nie brakuje też rzeczy sakralnych ale to już od strony żony takie dopełnienie.Oprócz tego syna uczę histori często robimy wypady do Wilna Lwowa Warszawy tak aby młody wiedział skąd pochodzi.
Oczywiscie rozmawiamy po polsku tylko i wyłacznie dodatkowo wiadomo szwedzki w szkole i chinski już któryś rok dodatkowo.
Produkty raczej wolimy szwedzkie ale obiady i polska kuchnia to już moja specjalność.
To że jesteśmy na emigracji nie znaczy że mamy się wynarodowić

  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
JaNikt


Wpisów: 993
Od: 2016-04-16
2019-10-05 13:28
Buhahahaha, O.M to jakieś jaja?
Brakuje ci statuetki bursztynowej komnaty,smoka wawelskiego,sylwetki chłopa z Lubelszczyzny, symbolu rybaka z łeby i złodzieja podolskiego.
  Profil uzytkownika: JaNikt     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-05 13:32
To że jesteśmy na emigracji nie znaczy że mamy się wynarodowić

nikt tobie nie zabroni,ale teraz powinienes zrozumiec wszystkich w rosengård czy rinkeby
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-10-05 13:49
Buhahahaha, O.M to jakieś jaja?
Brakuje ci statuetki bursztynowej komnaty,smoka wawelskiego,sylwetki chłopa z Lubelszczyzny, symbolu rybaka z łeby i złodzieja podolskiego.

Nie rozumiem a co innego ma wisieć u mnie w domu obraz Nowego Jorku zakupiony w Ikei ?
Interesuj się sztuką zwłaszcza malarstwem polskim a na oryginały np Chełmońskiego warte ponad milion euro mnie nie stać.
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-10-05 13:51
nikt tobie nie zabroni,ale teraz powinienes zrozumiec wszystkich w rosengård czy rinkeby

To nie tyle że rozumiem ja to doceniam i szanuje sam powinnieś brać przykład i się uczyć.
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2019-10-05 14:00
Już szlocham.
Emigracja jest deklaracja wobec swego narodu:
a teraz pocałujcie mnie wszyscy w d....
I nie pomogą żadne Krakowianki na kredensie.

Nie miejcie zludzen.
  Profil uzytkownika: Borrka     
JaNikt


Wpisów: 993
Od: 2016-04-16
2019-10-05 14:03
Tu chyba ktoś gra w nute kabaretową?
Po 26 latach emigracji to te swoje obrazki będziesz szukał na śmietniku.
  Profil uzytkownika: JaNikt     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-05 14:04
"Czy rozmawiacie z dziecmi w Ojczystym jezyku czy tez nie?"


Tak.

"Szukacie Polskich produktow na polkach w marketach?"


Jak mnie najdzie ochota na ptasie mleczko czy krowki to sobie jade kupic.
W stolicy jest duzo miejsc z polskimi produktami.


"Moze kogos najdzie na jakas klasyczna potrawke np.rosolek,bigos,pierogi,kopytka albo zurek z tesknoty?"


Nie, nie robie tego z tesknoty.
Pierogi sa ok


" A moze totalnie szalejecie za szwedzka kuchnia."

Sa ciekawsze kuchnie.

Nie mam zadnych obrazow typowo, krzyzow czy dywanow na scianach.
Nie podoba mi sie to.

  Profil uzytkownika: pati_sko     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-10-05 14:33
Po 26 latach emigracji to te swoje obrazki będziesz szukał na śmietniku.

Skąd ty wiesz ile ja będe na emigracji ?

Może będe a może nie będe jeszcze raz powtórze wole aby mój dom zdobiły ładne obrazy niż jakieś wieśniacze obrazki z ikei.
Czy ty wogóle masz pojecie dlaczego w naszej kulturze zaczęto zdobić domy obrazami tak na marginesie ?
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-05 15:02

Ja mam w domu kilka reprodukcji które wiszą na ścianie wśród nich jest portret Witolda Pileckiego Kossak bitwa pod Olszynką a także Sobieski pod Wiedniem oprócz tego pełno polskich książek nie brakuje też rzeczy sakralnych ale to już od strony żony takie dopełnienie.Oprócz tego syna uczę histori często robimy wypady do Wilna Lwowa Warszawy tak aby młody wiedział skąd pochodzi.
Oczywiscie rozmawiamy po polsku tylko i wyłacznie dodatkowo wiadomo szwedzki w szkole i chinski już któryś rok dodatkowo.
Produkty raczej wolimy szwedzkie ale obiady i polska kuchnia to już moja specjalność.
To że jesteśmy na emigracji nie znaczy że mamy się wynarodowić



No powiem szczerze ze nie myslalem o wypadzie do Wilna i Lwowa ale to byloby cos,my raczej w dzisiejszych granicah RP. Z tego co wiem tamtejsza Polonia jest bardzo aktywna jesli chodzi o pielegnowanie swoich korzeni oraz oganizowanie sie z drugiej zas strony napotykaja na coraz wiekszy opor tamtejszych wladz.Samemu zawiesilem Hold ruski,bitwe pod Grunwaldem,bitwe pod Kircholmem,zaslubiny z mozem oraz wyjazd Marysienki i Jana 3 Sobieskich z Wilanowa,jest rowniez skladanie sztandarow Jozefa Brandta Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2019-10-05 16:49
A moj dom jest polski tylko ze w Szwecji...

Moze temat powinien brzmiec Szwecja w polskim domu ?

Skoro jestem polka moj dom jest polski pomimo iz znajduje sie w Szwecji.

Ciekawy temat
  Profil uzytkownika: LARA333     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-10-05 18:04
No powiem szczerze ze nie myslalem o wypadzie do Wilna i Lwowa ale to byloby cos,my raczej w dzisiejszych granicah RP. Z tego co wiem tamtejsza Polonia jest bardzo aktywna jesli chodzi o pielegnowanie swoich korzeni oraz oganizowanie sie z drugiej zas strony napotykaja na coraz wiekszy opor tamtejszych wladz.Samemu zawiesilem Hold ruski,bitwe pod Grunwaldem,bitwe pod Kircholmem,zaslubiny z mozem oraz wyjazd Marysienki i Jana 3 Sobieskich z Wilanowa,jest rowniez skladanie sztandarow Jozefa Brandta Pozdrawiam

Dlatego kiedy bywam np w Wilnie u zaprzyjaźnionej polskiej rodziny
jestem naprawde przemile zaskoczony kiedy widzę jak ludzie potrafią pięlęgnować swoje korzenie.Nie wiem czy wszyscy polacy tam pielegnują tak samo jak znajomi do których jeżdze ale wygląda to naprawde dobrze aż miło.Zresztą pomysł z obrazami Kossaka przyszedł z tamtąd.Wiedziałem że książki i obrazy są duszą domu i wiele mówią o ludziach którzy w nim mieszkają ale przyznam że w Polsce przed przyjazdem tutaj ścian w ten sposób nie zdobiłem.

Oczywiście że napotykają tam opór ze strony władz jak śledzisz temat to pewnie wiesz jak to wygląda.Często jak sami mówią grunt żeby polskość była przekazywana z pokolenia na pokolenie do domu władza im nie wchodzi i nie zabrania wychowywać dzieci po polsku więc to jest najważniejsze.
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-05 18:27
Kossak

https://youtu.be/LqAkLnZ4B TI
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Ostatni Mohikanin


Wpisów: 436
Od: 2016-02-19
2019-10-05 18:31
Miś
  Profil uzytkownika: Ostatni Mohikanin     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-06 00:25
Borrka, nie wiedzialam zes Ty taki rozuzdany pieszczoch.
Nie wystarczy Ci by np.: Black Cie wycalowal w pupsko ?
Musi to byc niemalze cale Forum ?
Ales sie rozhustal na tej Ukrainie
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-06 00:36
"po 26 latach bedziesz sukal te swoje obrazki
na smietniku"...jakos tak napisal JaNikt.

JaNikt idz wycaluj Borrke w zadek, poki grzecznie prosi
HEHEHE
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-06 00:56
No stesknil sie chlopina na tych zagranicznych wojazach
za polska czuloscia wiec nie odmawiaj takiej
prosby...idz i caluj
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-06 01:47
Polska w szwedzkim domu ...hym, hym...czy akurat
w szwedzkim ?
Mysle ze moj dom bylby taki sam, obojetnie gdzie bym
sie znajdowala…

Jak tu przyjechalam to pierwsze co zrobilam to nauczylam
moja corke i siebie szwedzkiego Hymnu.
W koncu wyrwalam dziecko z jego korzeni, odcielam na
kilka lat od rodziny, przyjaciol i tego w czym wzrastala,
wiec chcialam by pokochala nowa Ojczyzne i poczula
sie tu u siebie- udalo sie, nie nabawila sie kompleksow
dziecka-emigranta.

Oczywiscie w domu byl tylko jezyk polski, historie
przekazalismy w opowiadaniach.

Flaga szwedzka powiewa, polska zawsze towarzyszy przy
swietach narodowych. Ale nigdy nie wtykalam flag, czy
to szwadzkich, czy polskich do tortu, czy na choinke.

Krzyzyk nad drzwiami wisi /wewnatrz/ a obrazek Matki
Boskiej nad lozkiem /bezpieczniej sie czuje, bo duzo
grzeszylam /

Co do innych obrazow na scianach, to jest jeden polski
otrzymany w prezencie, dwa francuskie, reszta same szwedzkie perelki wyszukane na lopisach.
Obrazow tak jak i innych antykow z Polski nie wywozilam bo uwazam to za narodowy grzech.

Co do rosolku, kopytek czy innych pierogow, bigosow itp
to goszcza u mnie na stole, ale nie z patriotycznych powodow czy tesknot, tylko ze ja lubie zrec gesto
i tlusto ...takie skwarki na pierogach...mniam mniam.

Dzieci i dorosle wnuki dobrze wychowane, ze zdrowa autoironia i zdrowym zapatrywaniem sie na swiat, dwie Ojczyzny i ludzi...pracuje nad najmlodszym wnukiem /3,5/
i jesli zdaze to tez wejdzie w dorosle zycie z twardym
kregoslupem, bez kisielu w mozgu, a jak nie zdaze
to jego matka Polka i ojciec Szwed tez zrobia dobra
robote.
Moze sie troche chwale, ale to jest moja duma ze moje
wnuki uwazaja tak Szwecje jak i Polske za swoje
dwie Ojczyzny, w koncu rosly w szwedzkich domach,
szwedzkim towarzystwie i szwedzkiej kulturze, a zawsze
i wszedzie podkreslaja ze w polowie sa i czuja sie Polakami.

Mysle ze najbardziej atmosfera domu czyni czlowieka
kim jest w danej chwili i kim bedzie w przyszlosci.

mala dygresja, dom ma byc cieply, obojetnie czy polski
czy zupelnie szwedzki, czy jeszcze jakis inny. no i
dzieci nalezy wychowywac w szacunku do otoczenia i do
samych siebie i nie przesadzac z pakowaniem wiadomosci
jednostronnych, a absolutnie nie krytykowac za wczesnie
czy to Polski czy Szwecji- to za kilka lat jak
podrosna beda to harmonijni ludzie bez kompleksow.




  Profil uzytkownika: alwa12     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-10-06 07:37
A u nas wszystko na odfrut, na ścianach Dama z tym białym kotem w oryginale,Panorama Raclawicka w salunie, pełnowymiarowa rzezba herubina Marcina w ogrodzie, mamy nawet pukiel włosów kasztanki Piłsudskiego oraz smigło Liberatora, którym leciał Naczelny Wodz. Cały czas zastanawiam się czy nie kupić Rotundy, bo w tym roku ją rozebrali, byłby to dla dzieci symbol Ukochanej Warszawy.
  Profil uzytkownika: prawda123     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-06 09:25
"Cały czas zastanawiam się czy nie kupić Rotundy, bo w tym roku ją rozebrali, byłby to dla dzieci symbol Ukochanej Warszawy."

Ech nie.Jak rozebrali to z tego gruzu  bedziesz mogl tylko płot postawić.

Ja mysle ,że jak już chcesz inwestowac Prawda w polskość to powinieneś kupić do swojego domu   warszawskie  krolewskie łazienki.
Transportem sie nie martw. Wisłą a potem morzem i juz masz  wypasione badrum  .

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-10-06 09:46
Ale Rotunda była aluminiowa, konstrukcja jest cała, rozebrana.
  Profil uzytkownika: prawda123     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-06 10:08
No tak.Na taki budynek poszło sporo aluminium .Ile to by było puszek po piwie.?!

Ale jak ktos na sentyment i taki symbol z Polski chce miec w domu to nie warto bic piany i brać.

Jak to mówią w Polsce " Na bank się uda".
No trzeba dzieciom pokazać przeszłość narodową.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-10-06 10:31
Jest tez duza szansa na kupno budy po psie "Cywilu", tez fajny eksponat.

A co sądzisz o kapeluszu Gołasa, w którym występował w "Brunecie wieczorową porą"?
  Profil uzytkownika: prawda123     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-06 10:54
Przeglądam net w poszukiwaniu wyglądu tego kapelusza.O miał piórko, to możesz sobie załatwić certyfikat autentyczności , że to Janosikowe narodowe nakrycie głowy bo wiesz bez tego to dzieci pomyslą , że to z Trzech muszkieterów.

Ale myslę , że lepszym symbolem będzie zakup moherowego beretu.

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-10-06 11:11
A nie widziałaś gdzieś na aukcjach tej drabinki co to Naczelnik na niej stawał na rocznicach smoleńskich?
  Profil uzytkownika: prawda123     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-06 11:20



https://www.wykop.pl/wpis/ 20547305/drabinka-prezesa-heheszki/%27.ro uting_Routing::linkToGroup(/
  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-06 11:23
W pierwszym linku zastosowanie, a tu mozliwosc zakupu:

https://allegro.pl/oferta/ drabinka-drabina-prezesa-na-wiec-miesiecz nice-6823247339


Zapewne nie orginal, no ale jak obrazy mozna miec nieorginaly to drabinka nieorginalna powinna przejac
  Profil uzytkownika: pati_sko     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-06 11:23
Nie widziałam drabinki.Mysle , że zostala rozebrana jak Rotunda .Wielu potrzebuje szczebli do kariery.
Ale może Prawda te grube boczne zostały jeszcze u Belki .
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-10-06 11:40
Ja tam jestem daleki od polityki i od ich Naczelnika,
ale widziałem kilka razy obrazek z tych rocznic i jego na drabince. Większego pośmiewiska nie byli w stanie mu wymyśleć? To pewnie ci od Tuska mu ja podstawiali.
  Profil uzytkownika: prawda123     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-10-06 11:45
A czytałyście o tych polskich potrawach? Laska dobrze pisze, tylko skąd wziąć te wszystkie polskie produkty?
Ja mam 200km do Sztokholmu
  Profil uzytkownika: prawda123     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-06 11:47
"Większego pośmiewiska nie byli w stanie mu wymyśleć? To pewnie ci od Tuska mu ja podstawiali."



Kazdy zamach i proba zrobienia posmiewiska pochodzi od przeciwnika.
Ewentualnie jest to solidnie przemyslana prezesowa strategia.

Wszystko zalezy z ktorej strony wiatr zawieje
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-10-06 13:19
"Transportem sie nie martw. Wisłą a potem morzem i juz masz wypasione badrum"

Trasa znana Szwedom od czasów Potopu
  Profil uzytkownika: Bartender     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-10-06 13:26
Bardzo fajne i takie typowo polskie są kamienie w szwedzkim ogrodzie z Jeleniej Góry, też mam na nie ochote.

Teraz już nie wiem czy chodziło o Jelenią Góre czy o Jasną Góre?
  Profil uzytkownika: prawda123     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-06 14:08
A moze Barania Gora?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2019-10-06 15:09
Wisłą a potem morzem ….. Trasa znana Szwedom od czasów Potopu..
- … przewozu bursztynowej komnaty?
  Profil uzytkownika: Uwe     
karma


Wpisów: 550
Od: 2016-01-07
2019-10-06 16:21
Napewno Thornan
  Profil uzytkownika: karma     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-10-06 21:07
"przewozu bursztynowej komnaty?"

Ja o wytyczeniu trasy spływu Łazienek, a ty o niebie

  Profil uzytkownika: Bartender     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-06 22:19
Jedni maja reprodukcje znanych polskich malarzy,
drudzy maja np. koszulki z orlem inni jescze cos
co polskie pochodzenie podkresla, a wszyscy Ci
Polacy przekazuja swoim dzieciom historie Polski
i nie ma w tym nic zlego, wrecz przeciwnie,
bo w takich domach kultywowany jest jezyk ojczysty
i ojczysta tradycja i kultura.

Gorzej jest z tymi co uzywaja jezyka polskiego,
a niektorzy rzeczywiscie maja ten jezyk na bardzo
wysokim poziomie erudycznym, ale jak tylko jest
jakis temat o polskosci czy Polsce i temat absolutnie
nie polityczny, to mimo to te osoby robie wszystko
zeby wysmiac, wyszydzic i niemal opluc tych co
sobie chca porozmawiac na w sumie niewinne tematy.

I to osoby ktore posluguja sie na codzien jezykiem polskim i uwazaja sie za Polakow.

Rozumiem przepychanki w tematach politycznych, tam
musi sie dziac….
ale jesli temat o polskich tradycjach, o utrzymywaniu
i przekazywaniu polskosci dla nastepnych pokolen,
juz tak na samym poczatku bulwersuje co niektorych,
to ja sie pytam kim Wy jestescie ??? Polakami ???

Jesli nawet, to chyba bardzo zakomleksionymi.

A nawet jak ktos ma i lubi Cepelie w domu, to co ???
Z miejsca jest zlym czy glupim czlowiekiem ???
Zlym, czy glupim Polakiem ???

Obyscie byli tylko takimi glupcami jak Ci co otwarcie
pisza o swojej polskosci, o poszanowaniu dla tradycji
i o przekazywaniu naszej dumnej i czesto smutnej
historii / chocby Nil, Pilecki i wielu innych/

Wy co tak rzygajaco-ironicznie reagujecie na w sumie
niewinny temat, lepiej trzymalibyscie mordy w kubel zamiast sie tak az do kosci obnazac ze swoja mialka osobowoscia.




  Profil uzytkownika: alwa12     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-06 22:31
Nadzwyczajne alwinistyczne pitolenie ....
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-06 22:33
Rozumiem ze to celowe zasmiecanie tematu i musze przyznac ze na pewno nie brakuje tu cynizmu.Nie zdziwiloby mnie gdyby za wiekszoscia tych przesmiewczych wpisow kryla sie jedna i ta sama osoba.No coz mysle ze skoro nie ma krucyfiksu,flagi,kapelusza janosika,drabiny prezesa ani mocherowego beretu to jestem prawie pewien ze jest prenumerata wyborczej i dagens nyheter a i u co poniektorych portrety prawdzich polskich patriotow takich jak stefan michnik,wojciech jaruzelski czy wreszcie lech walesa .Jakis plakat che guewary i statuetka buddy z jyska,nie wspominajac o slomie w butach.
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-06 22:37
Pozdrawiam Alwe i Ostatniego Mochikanina,dziekuje serdecznie za wpisy na poziomie.Tak trzymac
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-06 23:01
My chyba Alwo czytamy te same literki ale inne słowa widzimy.

Przeczytaj pierwszy wpis załozyciela tematu.
Zaczął od zainteresowania co żremy i czy jestesmy kibolami...żeby przekazać,iż wisi u niego wyjazd Marysieńki.

Któryś tam przeszedl przez spis obrazów jakie akurat mu wpadły w wyszukiwarke
a skonczył na Pileckim, nadmieniając , że uczy się chińskiego.
Obrzydzenie!!
Tak naprawdę o fajnych polskich rzeczach dowiedziałam się kiedy wg zagonczyka" wychodziła słoma z butów".
Wspomnienia o starych polskich filmach, zabytkach i cepelii.
Czasem jedno zdanie przypomina mi cos polskiego a nie przepisywanie z netu co kto ma , żeby poprawic swoje ego.

Więc Alwo nie moralizuj .

ps pustakom typu zagonczyk mówię kategoryczne " nie"!!!
https://youtu.be/ykxt8sxeI 5A Miś " zniknięcie parówek"

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-06 23:06
Ostatnie wpisy daly mi duzo do myslenia.
Od jutra wezme sie za dzierganie serwety. Poloze pieknie na telewizorze.
Wytrzepe tez dywan i przybije do sciany.
Uzbieram pieniazki na replike polskiego obrazu, najlepiej jakiegos z czasu prl-u.

Zlacze w kupe wszystkie meble, zeby zrobic z tego wspaniala mebloscianke.
A na pralce trzasne napis "frania".


I od jutra bede jesc tylko golonke z flakami.


W pracy tez bede mowic po polsku. Nie bede sie ograniczac do rozmow w domu.


Ku chwale!







  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-06 23:09
Jestem ciekawa, ktory pierwszy z cebulakow zacznie pluc jadem na mnie, po tym moim wpisie.

Śmialo bez krępacji!
  Profil uzytkownika: pati_sko     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-06 23:14
Zagonczyk, z Twojego wpisu zrozumialam ze masz dzieci
w wieku przedszkolnym, wiec pozwole sobie udzielic
Ci dobrej rady:
Jesli chcesz by Twoje dzieci w przyszlosci mowily
i pisaly dobrze i bez bledow, mowcie tylko w polskim
jezyku.
Dzieci bardzo szybko przejmuja bledy rodzicow i potem to
trudno wykorzenic, to raz, dwa dzieci naucza sie szwedzkiego poza domem, a trzy ze mowiac po polsku,
dzieci wzbogacaja automatycznie zasob slow szwedzkich.

Nie ja to wymyslilam, tylko madrzejsi ode mnie,
Kazdy madry nauczyciel w szwedzkiej szkole powie
Ci to samo- udowodnione naukowo i sama tego doswiadczylam jak zaczelam trenowac moja wtedy dopiero
raczkujaca szwedczyzne na corce.
Nauczycielka mnie zrugala i zabronila mowic w domu
po szwedzku wyjasniajac to co wyzej napisalam-
miala kobieta racje.
Takze pozdrawiam

Wrotka sie nie przejmuj, bo dziewczyna ma taka urode
i napewno nie uzywa innych nickow- jest jedyna w swoim
rodzaju.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-06 23:29
"Nadzwyczajne alwinistyczne pitolenie.."

Wrotka, jak gornolotnie, alwinistyczne...az sie prosi
bym zalozyla ludowy uniwersytet gdzie glownym
kierunkiem bedzie alwinistyka

Twoj wpis odbieram jako komlement mimo slowa pitolenie
i zapraszam na wyklady ...pierwsza lekcja za darmo :

Uderz w stol, nozyce sie odezwa
  Profil uzytkownika: alwa12     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-06 23:39
Pati, nigdy nie sądziłem, ze to powiem, ale wielki szacun dla Ciebie, bije sie w piersi, mea kulpa!
Pieknie to napisałaś, tylko prosba ,nie wieszaj dywanu.

Ja mam tu znajomych,którzy przyjechali do Szwecji 49 lat temu, nigdy u nich nie widziałem polskich obrazków,bigosików i wspominek. Ich wnuki mówia pięknie po Polsku, a wszyscy żyją jak przykładni Szwedzi.
  Profil uzytkownika: melchior     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-10-07 05:44
To w Polsce wiesza się dywany? Gdzie
Myślałem że to rosyjski zwyczaj.
  Profil uzytkownika: Bartender     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 08:26
Oj Bartender ,może nie chodzi o zwyczaj.

Może na dywanie  wytkano obraz przedstawiający jakiegoś  krola polskiego .Np Krzywoustego.
I wyobraź sobie ,ze siedzac przed tv  smyrasz  dywan piętą az  wychodzą  włókna  deformujac dalej króla jak po botoksie a na koronie polskiej leżą okruszki  po chipsach!!

I co  z tego obrazu wyjdzie- bitwa na psim polu ?!

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-10-07 08:33
Wrotka
Albo Kaczyńskiego
  Profil uzytkownika: Bartender     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 08:47
Dywan z portretem Kaczyńskiego?!
Niezły pomysł ale bez korony i berła to by wyszedł tylko chodniczek.
Lepiej wyhaftowac serwetke, tą co Pati na tv ma położyć z hasłem polskiego Prostoustego np " spiepszaj dziadu"

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-07 09:17
U mnie w chalupie nie bylo dywanu, ale widzialam po wsiach i miastach

Na internetach pisza, ze dywan na scianie w Polsce kojarzy sie z PRL-em.




  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-07 09:23
Melchior

Moze jeszcze sie kiedys zdarzy na forum, ze bedziemy miec np podobne zdanie


  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-07 09:27
Wrotka, ja proponuje makatke. Na wsiach byly dosyc popularne.
Skoro na pis glosuja potomkowie chlopa folwarcznego /panszczyznianego to bedzie idealna forma

Na makatkach tez byly rozne motta.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 09:39
Pati, od wczoraj marze o tym.
Wiesz,że Cie przepraszam?
  Profil uzytkownika: melchior     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 10:01
Pati byłaś na etapie pralki wirnikowej z napisem " Frania" .
Bartender wyskoczył  z historią  nowoczesnie jak pralka automatyczna ...

Wiec ja na tym  proponowanym przez Ciebie patworku  pierdyknęłabym napis" "...ociec prać?!..prać"...

No i wirujmy.
Jeśli chodzi o chłopy folwarczne to oni zazwyczaj podpisywali sie trzema krzyżykami .
Teraz łatwizna bo wystarczy postawić  jeden.
Krzyzyk nie problem na kims postawić tylko  kto  potem z tych danin +++++ panszczyzne  odrobi ?!.



  Profil uzytkownika: EnWrotka     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 10:09
Pati, od wczoraj marze o tym.
Wiesz,że Cie przepraszam?"


A niby skąd  ma miec tą wiedzę?
Napisz słowo " przepraszam Pati " .

I wtedy sobie Melchiorze pomyslisz-
marzenia się spełniają

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 10:13
Przepraszam Pati
  Profil uzytkownika: melchior     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 10:17
Ech i znowu  w poprzednim wpisie znaku  cudzyslowia do cytatu " nie postawiłam.
A przecież jak nie moj tekst to ptaszki " " należało by stawiać.

Chyba się zapatrzylam na Zagonczyka i Mohikanina  ,którzy jak jeden mąż nie używają ptaszków.

Ps.No no Melchior ,jestem pod wrażeniem,ze nie rzucasz słów na wiatr.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-07 10:47
”Tak naprawdę o fajnych polskich rzeczach dowiedziałam się kiedy wg zagonczyka" wychodziła słoma z butów".
Wspomnienia o starych polskich filmach, zabytkach i cepelii.
Czasem jedno zdanie przypomina mi cos polskiego a nie przepisywanie z netu co kto ma , żeby poprawic swoje ego.

Więc Alwo nie moralizuj .

ps pustakom typu zagonczyk mówię kategoryczne " nie"!!!




Jest mi ogromnie milo ze zakladajac ten temat mimo tak wielu zlosliwych wpisow przyczynilem sie w jakiejs mierze do rozwoju ducha patriotycznego nawet u kogos takiego jak ciotka wrotka.Nie oceniam powyzszych dla ciebie jakze wartosciowych zrodel ktore cie inspiruja,tak jak dupa bolka i lolka,transport busrsztynowej komnaty,komentarze z misia,dywan kaczynskiego,czy portret wasilewskiej i biografia brystygierowej do ktorej pewnie masz szczegolny sentyment.Dziekuje ze chcialas sie z nami podzielic swoim punkten widzenia.

PS.Pustak to material z ktorego sie domy buduje
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-07 10:52
Wrotka to taki maly prowokator ma nadzieje ze jej sie nacisnac wlasciwy guzik azeby posypala sie z moje strony lawina epitetow,wyswisk i tym podobnych ,innymi slowy chciala by sciagnac mnie do swojego poziomu.Co do uzywania ptaszkow to mysle ze to twoj stary chyba dawno swojego ptaszka nie uzyll bos zgorzkniala dziewczyno.Moze warto by tam sie pajeczyny w koncu pozbyc to i komentarze jakies pogodniejsze moze by i byly😅
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-07 11:01
Melchior uwazaj bo jak ci wrotka tak kadzi i slodzi to chyba naprwde jej jeden maz ptaszka nie uzyl i ma na ciebie chrapke😅...z obfitosci serca usta mowia...
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 11:23
" Pustak to material z ktorego sie domy buduje "
"przyczynilem sie w jakiejs mierze do rozwoju ducha patriotycznego..."




  Przyznaje ,dałeś  fundament.Ale do pustaka musiała iść zaprawa...

Szanuje ludzi ,którzy cos czytając potrafią  wyciągnąc z tego wnioski.
Miło mi że użyłeś wreszcie tych ptaszków """""" w cudzyslowiu.
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 11:32
" bla bla bla o Wrotce"

Poswiecasz mojej osobie duzo postów.
No no
Ale żeby była jasność Zagonczyk.
Haslo: " pocałuj mnie w dupe"  może oznaczać  ze ktos chce nawiązac bliskość  i  otrzymac pocałunek w posladek lub prosba o definitywne zakończenie dialogu, relacji  i spadaj.

Dupa w gwarze staropolskiej tzn misa do chrztu  w kościele.
Tak jak kutas  w staropolsce byl ozdobą  ze sznureczków.

Teraz prosze pocałuj mnie w d...w wersji drugiej .
Bo żeś się na mnie uwiesił jak korale na szyi. Nie potrzebna mi taka twoja ozdoba.






  Profil uzytkownika: EnWrotka     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 11:57
Wrotke, to ja mogę słuchac całymi godzinami.
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 12:14
O matko i corko kokardy opadaja
  Profil uzytkownika: alwa12     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 12:22
A tak bywa, nie ma co się dziwić,
obie Panie, choć przekorne i zadziorne, to z wysoką kulturą ułożone, o urodzie nie wspominam, bo to też element do pozazdroszczenia.
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 12:27
A potem taki "frajer" cytuje te glupoty i przypierdolki
na swoim blogu, w dodatku czesto montujac z tego wlasne
"cytaty" i pokazuje Polonie od najgorszej strony.

Nie mowiac ze kilka tysiecy czyta te kretynizmy
i wyrabia sobie "fajne" zdanie o nas.

Brawo, no "wielkie" brawa- nic dziwnego ze tu malo kto
chce sie logowac a wielu dobrych Forumowiczow odpadlo.

Jest dzial 3po3, wiec czemu nie tam zalozyc temat pod
tytulem "gryzienie po kostkach"
  Profil uzytkownika: alwa12     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 12:43
I po co te nerwy? Alwa w Twoim wieku nie należy już się unosic. Idiotów nie brakuje, świata nie zmienisz, a ciśnienie Ci poszybuje.
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 12:49
Przesmiewcom polskosci i polskich przyzwyczajen
proponuje wejsc na szwedzkie fora Szwedow, ktorzy
wyemigrowali do Hiszpanii, do USA itp. i tam zaczac
sie z nich wysmiewac ze kultywuja szwedzka kulture
na obczyznie.

Obsmiejcie ich szwedzkie Flagi, obsmiejcie to ze gotuja szwedzkie potrawy, ze wieszaja obrazy chocby Anderssona.

Wysmiejcie ich za wszystko co im przypomina ojczyzne
cytujac takze wpis Borrki ze sie sami skasowali jako
Szwedzi bo opuscili Szwecje.

No sprobujcie odwazniaczki, piora z Was poleca
i bany takze
  Profil uzytkownika: alwa12     
Zagonczyk


Wpisów: 31
Od: 2019-10-03
2019-10-07 12:50
"A potem taki "frajer" cytuje te glupoty i przypierdolki
na swoim blogu, w dodatku czesto montujac z tego wlasne
"cytaty" i pokazuje Polonie od najgorszej strony.

Nie mowiac ze kilka tysiecy czyta te kretynizmy
i wyrabia sobie "fajne" zdanie o nas."




Swieta prawda pani Alvo ,prosze wybaczyc poziom moich ostatnich wpisow,dalem sie poniesc.
  Profil uzytkownika: Zagonczyk     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 12:53
Jakie nerwy ? jakie cisnienie ?

Pisze bo mi zal i wstyd.

  Profil uzytkownika: alwa12     
JaNikt


Wpisów: 993
Od: 2016-04-16
2019-10-07 13:03
Stan Szwedzkiej emigracji w Hiszpani - 14 osób
Podział społeczeństwa w Szwecji- 47% szwedzi, 53% inne narodowości.


Czegoś tu za dużo, albo samotności albo wódki.
  Profil uzytkownika: JaNikt     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 13:04
Melchior, juz tak nie pros mnie o wybaczenie bo mi
sie jeszcze w glowce wywali, a glowka juz starawa
i trzeba o nia dbac.
Sama mam duzo za pazurami, a raczej za klawiszami
na tym Forum, umiem kpic i to nie zle, ale raczej
trzymam sie w 3po3 ….no chyba ze to chodzi o naszego
forumowego pupilka ktory tu wchodzi tylko po to by nam fajdac za koszule , czyli zawsze reaguje na falsz
i pozwalam sobie robic jazde bez wyrzutow sumienia.
  Profil uzytkownika: alwa12     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 13:08
"pokazuje Polonie od najgorszej strony."

No i niech pokazuje co chce.

A co z to za sensacja ze polski plebs, robotnicy,podwładni kiedy się załatwiają zastepują to słowami np kupa ,sraczka, stolec,kał itp

Należy je wykreślić ze słownika polskiego??Zubożyć polską mowe!!!

Wydarzeniem nadzwyczajnym byłoby, żebyśmy pisali ,że  bogaty,przystojny z medalami ,z nienaganną mową   król Szwecji nigdy nie  korzysta z toalety i  nie podciera się papierem  .
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 13:10
Do mnie pijesz ?

Obys tylko byl tak samotny jak ja i obys w tym wieku
co ja, mogl tyle wypic i nie urznac sie

Jak policzyles te 14 osob w Hiszpanii ???

Tam sa cale osady szwedzkie- jak narazie jeszcze sie nie wyprzedali i nie zwineli zagli mimo globalizacji.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 13:15
Wrotka, moze wez kocyk, poloz sie na sofie, przymknij
oczeta i sobie odpocznij. Mala siesta zwlaszcza jesienia
dobrze robi.
  Profil uzytkownika: alwa12     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 13:26
I vice wersal Alwo.

Ps.kocyk? mnie aż tak nie trzęsie ze złości jak Ciebie bo ja nie pisze ,że się urżnęłam od picia.

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 13:28
Drogie Panie, ale po co te przytyki?
Może wszyscy umówimy się na fajny sexik i złości przejdą
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 13:33
Wrotus, widze ze sie wnerwiasz, bo zaczynasz imputuwac
cos czego nie napisalam, wiec jednak kocyk.
No i niech Ci sie krol Macius I przysni oby tylko
nie na klozecie
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 13:43
Melchior, a moze zamiast seksiku to odwrocenie tytulu tematu,tak jak to Lara sugerowala, czyli ile jest szwedzkiej kultury w naszych domach ?
Jakie zwyczaje przejelismy, czy spedzamy szwedzkie swieta
typ Midsommar, czy inne, czy goszcza na polkach szwedzkie ksiazki i jakie ? itede, itepe.

  Profil uzytkownika: alwa12     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-07 13:45
" umiem kpic i to nie zle, ale raczej
trzymam sie w 3po3 ….no chyba ze to chodzi o naszego
forumowego pupilka ktory tu wchodzi tylko po to by nam fajdac za koszule , czyli zawsze reaguje na falsz
i pozwalam sobie robic jazde bez wyrzutow sumienia."


Alwo.....kpisz i robisz jazdy bez wyrzutów.

Mówiłam " nie moralizuj  " i nie  bądź zazdrosna o pupilka .I tak masz zawsze dużo miejsca do pisania.

Miłych snów i Tobie.Niech Ci się śnią moje nienaruszone  komórki nerwowe .

  Profil uzytkownika: EnWrotka     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 13:53
"Melchior, a moze zamiast seksiku to odwrocenie tytulu tematu"

Ale,że co? boisz się tematu , który zaproponowałem?
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 13:56
Wrotka, Ty masz cos z "frajerem" ? no nie wiedzialam

  Profil uzytkownika: alwa12     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 13:59
Ze swej strony obiecuje,że będę delikatny, żadnego SM i takich tam. Za to gwarantuje max radości.
  Profil uzytkownika: melchior     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 14:15
I mogę założyć czapke krakowiaka z piórkami
  Profil uzytkownika: melchior     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-10-07 16:17
Zagonczyk, myslalam ze to Melchior prosi o wybaczenie,
nawet sie zdziwilam. A przepraszac nie ma za co.
I nie pisz mi "pani", alwa to alwa i innej nie budziet
  Profil uzytkownika: alwa12     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-07 16:47
Dziewczyny, ale co wy tak podkuliłyście ogony?
  Profil uzytkownika: melchior     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-08 08:02
Ja mysle Melchior,ze akurat tego Twojego marzenia nie uda się  spełnić.
A Alwa juz chodzi na boki na blog do Frajera.Widząc jaka jest podnkecona jak o  nim pisze to chyba tez tam skieruje swoje kroki.

Ale się dowiaduj na forum.Moze jakies inne ogony?
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-08 08:10
W pewnym sensie mnie zawiodłaś ,
liczyłem na to.
  Profil uzytkownika: melchior     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-08 09:41
To moze wejdź Melchiorze w temat "szkoła degeneruje..." akurat leci wątek o onanizmie to się zregenerujesz
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-08 10:31
Wrotuś, ale Ty mi proponujesz onanizowanie się?

Chyba zle mnie zrozumiałaś, ja mam pod dostatkiem dobrego sexu, ale w ramach odstępstwa od reguł zapraszałem ,że gratisowo możemy ulżyć waszym napięciom.
Raz na 2-3 miesiące robimy z kolegami taką akcje promocyjną dla pań, które czują się niedopieszczone.
  Profil uzytkownika: melchior     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5128
Od: 2011-05-25
2019-10-08 10:49
Haha dobre.Kusisz oj kusisz Melchior ,tym gratisem🤗🤗🤗

Jeśli uwazasz ze ja jestem napìęta bo pisze na forum to jak Ty (sorry Wy bo z kolegami ) mnie odepniecie?


Ps ja Ci nic nie proponuje. Chciałam tylko poczytać czego masz pod dostatkiem
Myślałam że masz jakiś niedostatek  Polki w szwedzkim domu.Ale widzę spoko luzik😋
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-10-08 12:03
Wrotka, nie mam czasu, bo bym Ci takie rzeczy opowiedział, ze oczy wychodzą z orbit.
Powiem tak, tego kwiatu to pół światu!
  Profil uzytkownika: melchior     
gumowa salami


Wpisów: 48
Od: 2019-10-19
2019-10-19 22:02
czesc
ja mowie tylko po polsku z dziecmi , wplatajac czasami szwedzkie wtrety , dla zabarwiania , ale nie dla wzbogacania.
nie lubie polskiego jedzenia.
  Profil uzytkownika: gumowa salami     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-20 09:52
nie lubie polskiego jedzenia.????????gumowa salami??????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2019-10-23 08:56
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-23 09:15


Ja tam wole moja dziadowa lepianke w stolycy
I wole moj dziadowy gust

  Profil uzytkownika: pati_sko     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-10-23 18:00
ÅÖÄ napisal :

"Patiski blaki i inne tutejsze dzidy Polacy juz was dawno przescigneli w guscie tak mieszkaja teraz!

https://www.archon.pl/proj ekty-domow/projekt-dom-w-sliwach-g-m59d22 b972bbb3"


Taaaaaaa..... pokaz ten projekt "polskiej sirocie" ktora zarabia przecietnie 2500 zl lub mniej, albo renciscie ktory otrzymuje 1800 zl a takich jest w kraju ponad 90%.
Gdyby nie pokolenie rodzicow ktorzy w PRL-u sie czegos dorobili to obecnie Lemingi i Husaria by w lepiankach mieszkali albo jak dawniej na wsi ...4 pokolenia w jednym domu ..hahahhahahahaaha.
Program "mieszkanie plus" Dobrej Zmiany w pizdu poszedl ( 1 blok gdzies wybudowano, nawet nie wiem czy go wykonczyli ) a bedzie gorzej ......kryzys blisko...
  Profil uzytkownika: skoczek     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2019-10-23 21:14
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-24 06:51
A Ty w czym mieszkasz? Pokaz.
Co tam bedziesz nam pokazywal jakies folwarki z katalogow.

Pokaz w jakiej rezydencji mieszka ÅÖÄ.



A ja moze, z tej zazdrosci, zrzuce troszke mchu ze strzechy na mojej lepiance.
W ramach renowacji obiektu
  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-24 15:32
ÅÖÄ ...zapomnial wol jak cieleciem byl?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2019-10-25 06:24
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-25 07:24
I co ci ÅÖÄ w tym zyciu pozostalo?
Popierdolic glupty na forum poloniainfo.se.


Ale ja rozumiem, czemu ograniczasz swoj swiatopoglad do najblizszego otoczenia.
Widzisz tylko to co masz wokol siebie.

Nie znasz pati, a przypisujesz jej to co najblizsze twoim oczom, sercu, i rozumowi.


Nie ruszysz sie nigdzie, bo bys sie potknal o te swoja slome z butow. I bys sobie zrobil "kuku".

  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-25 07:31
Bez odezwu

  Profil uzytkownika: pati_sko     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2019-10-25 09:45
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2019-10-25 09:56
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-25 15:49
ÅÖÄ jestes zdrowo pierd......
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-26 09:55
wyżej napisalem co o tobie mysle,nie bede sie powtarzał,do pracy w polsce bym nigdy nie pojechał ,nawet jakby dawali 100000zl na miesiąc,niewarte pracować z idiotami
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2019-10-26 10:02
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-10-26 12:14
folkdojczu???? ty chyba za Pisem i masz 88 lat??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2019-10-26 14:05
Ale Ty masz łamigłówki, BS; Po prostu zapomniało wziąć.
  Profil uzytkownika: Uwe     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2019-10-27 12:03
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-10-27 16:04
Do åöä:

Po pierwsze: napisz kto tu brzydko pisze o Polsce. Uzasadnienie mile widziane.

Po drugie: przeczytaj swoj wpis, przypomnij sobie te wykasowane wpisy...czy jzu wiesz jak wygladaja chamskie wpisy???

Po trzecie: cisnienie jakos z siebie spusc. Bedzie ci sie lepiej zylo.

  Profil uzytkownika: pati_sko     
ÅÖÄ
Globus Polski!


Wpisów: 12896
Od: 2008-10-24
2019-10-27 22:07
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: ÅÖÄ     
Forum -> Na każdy temat -> Polska w Szwedzkim domu
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 6 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony