Odwiedzin 37807236
Dziś 3560
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Podsłuchane kiedyś w Amsterdamie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPodsłuchane kiedyś w Amsterdamie
warded


Wpisów: 40
Od: 2019-03-31
2019-07-26 13:23
Stałem w tamtejszym muzeum przed słynnym portretem Rembranta przedstawiającym mężczyznę w wschodnio-europejskim, orientalnym czy żydowskim stroju gdy nagle usłyszałem wypowiedziane po francusku przez jakąś kobietę pytanie : « Czy Rembrant był Żydem ? » Jej towarzysz – chcąc pewnie błysnąć, jej zaimponować - odparł : « Zapytamy o to odpowiednie władze ». 
Zdębiałem, zamurowało mnie. Czegoś takiego na zachodzie, w przestrzeni publicznej na ogół się nie słyszy. Ja sam nigdy wcześniej podobnego, otwartego i bynajmniej nie potępiającego nawiązania do prześladowań anty-żydowskich nigdy wcześniej nie słyszałem. Oni są na to zbyt dobrze wyczuleni, wyszkoleni by sami przypominać okres okupacji w czasie której np Francuzi wysłali w latach 1940-1944 ok 3 MILIONÓW DENUNCJACJI do władz niemieckich i może nawet 2 MILIONY do swych własnych, francuskich… (tak przynajmniej twierdzi np portal : 
https://www.cairn.info/rev ue-vingtieme-siecle-revue-d-histoire-2007 -4-page-137.htm#
).
Świetnie też rozumieją, że mówienie o tych strasznych czasach i wydarzeniach bez wyraźnego opowiedzenia się po właściwej stronie (jak i w ogóle nie przestrzeganie elementarnych zasad « poprawności politycznej ») może mieć bardzo niemiłe konsekwencje… Ta francusko-języczna para najwyraźniej zapomniała się za granicą…
Niektórzy twierdzą, że ta olbrzymia liczba denuncjacji to spadek po rewolucji francuskiej która ten proceder bardzo rozpowszechniła. Czyż na banknotach rewolucyjnych tzw asygnatach nie ma obietnicy :
« La Nation récompense le dénonciateur » tj. »Naród wynagradza denoncjatorów » ?
(warto zauważyć i to, że o ile figuruje na nich i groźba śmierci dla fałszerzy to nie wspomina się nic o kłamliwych denuncjacjach… Czyżby ich autorzy mogli wtedy liczyć na pobłażliwość?)
Tu przykład takiej asygnaty :
https://commons.wikimedia. org/wiki/File:Assignat_de_15_sols.jpg?use lang=fr
  Profil uzytkownika: warded     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-07-26 18:23
Bardzo interesujacy wpis, nie wiedzialam ze na forsie
drukowano takie napisy.

  Profil uzytkownika: alwa12     
Moment


Wpisów: 368
Od: 2018-10-04
2019-07-27 21:43
Jestem za takim samym karaniem falszerzy historii co falszerzy pieniedzy. To nie moje, lecz zaslyszane. Goracy olow czyni wszak cuda. Dodalbym od siebie ze podobna kare zastosowalbym w temacie falszywych donosow.
  Profil uzytkownika: Moment     
Forum -> Na każdy temat -> Podsłuchane kiedyś w Amsterdamie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony