Odwiedzin 37782100
Dziś 2423
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Firma-wynajem domu turystom

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorFirma-wynajem domu turystom
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-07 23:31
Witam,
Mam pytanie do znawców tematu. Czy posiadając dom w Szwecji z zamiarem jego wynajmowania turystom musi być: - założona firma - typu np "hostel"
- może coś w formie agroturystyki?
Dom ma ok 80m2 i chce wynajmować go turystom z Pl. Jaka forma prawna jest przypisana takiemu najmowi zarobkowemu?
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-06-08 10:19
jesli posiadasz jeden dom i go wyporzyczasz to niemusisz miec zadnej firmy(ty go masz dla swoich potzreb mieszkaniowych)i wypozyczasz go wtedy jak ciebie niema,natomiast jesli masz inne zakwaterowanie (masz inny dom) to juzz jest dzialalnosc (zarabiasz szmal wylacznie przez wypozyczanie) placi sie podatek 30% od zarobkow.sa odciagniecia z podatku ale to jest zaduzo pisania,watpie ze ktos wypozyczajac zglasza to ale sasiedzi nie sa slepi
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-09 15:49
Dziękuję za odpowiedź. Sytuacja wygląda tak: dom kupiłem jako "wakacyjny" natomiast na stałe mieszkam w Pl. Co w takiej sytuacji? W Polsce odprowadza się podatek od najmu bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Jak to wygląda w Szwecji? Jeżeli ja jestem raz w miesiącu na tydzień a w pozostałym czasie turyści? Kolejne pytanie: jeżeli okaże się że będzie przynosić to jakiś dochód i kupię kolejna chałupkę... Jak ma to wyglądać żeby było zgodnie z prawem tzn. legalnie?
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-06-09 16:25
kamil 1 napisal :

"Kolejne pytanie: jeżeli okaże się że będzie przynosić to jakiś dochód i kupię kolejna chałupkę.."

Najpierw te wynajmij , a pozniej snuj plany i martw sie o druga .....(jak Ci tej o ktorej teraz piszesz nawalone bydlo nie spali)
  Profil uzytkownika: skoczek     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-09 16:43
Zadałem tylko pytania, na które oczekiwałem odpowiedzi dotyczacych rozwiązań prawnych. Nie potrzebuje komentarzy ani "takich" porad ( nie prosiłem o nie!).
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-09 16:46
Nie mogę zrozumieć po co Twój komentarz? Jeżeli nie potrafisz pomoc to nie komentuj. Chyba to forum z założenia jest po to żeby pomagać. Pozdrawiam
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-06-09 17:39
napisze jak to jest jakbym ja mial dom w polsce i mieszkal w szwecji,otoz ten dom jest opodatkowany w szwecji /jako moja wlasnosc) wypozyczajac place podatek w szwecji) dlatego uwazam ze calkiem mozliwe ze jest tak samo w polsce ,wtym przypadku musisz sam sprawdzic jakie sa reguly w polsce jak posiadasz dom zagranica??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-09 18:10
Ja chcę to opodatkować w Szwecji. Dlatego "zasiegam języka". Najpierw na forum a potem w urzędzie skarbowym w Szwecji i Polsce. Myślałem że ktoś ma już doświadczenie w tym temacie...
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
jimjam


Wpisów: 237
Od: 2015-03-05
2019-06-09 18:20
Na jakiej podstawie chcesz to opodatkowac w Szwecji skoro centrum Twoich interesow zyciowych jest w Polsce?
Czyzby sposob na PN?
  Profil uzytkownika: jimjam     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-10 07:17
Czyli rozumiem, że podatek z takiego najmu powinien być odprowadzany w Polsce (zgodnie z polskimi przepisami). Przy założeniu, że na stałe mieszkam w PL i tu pracuję. Sposób na PN? Nie (na to nie trzeba sposobów ) Pozdrawiam
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-10 08:07
Wg tego co wyczytałem w necie podatek z takiego najmu prywatnego w moim przypadku trzeba zapłacić w Szwecji, a w PL wysokość tego dochodu wpływa jedynie na % podatku (w skali podatkowej) ale nie jest opodatkowana drugi raz. Jaka jest wysokość podatku w Szwecji od najmu prywatnego? 30%?
Pozdrawiam
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
jimjam


Wpisów: 237
Od: 2015-03-05
2019-06-10 10:14
https://www.skatteverket.s e/privat/fastigheterochbostad/hyrautbosta d/smahusagarlagenhet.4.233f91f71260075abe 8800033506.html

Tu masz wszystko ze Skatteverket, ale to dotyczy ludzi,których centrum interesów życiowych jest w Szwecji. Ty ma stałe mieszkasz, pracujesz i odprowadzasz podatki w Polsce.

Padaj link do informacji jaka Ty znalazłeś.
  Profil uzytkownika: jimjam     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-10 11:29
http://interpretacja-podat kowa.pl/interpretacja/pokaz/93-podatek-do chodowy-od-osob-prawnych/94-przedmiot-i-p odmiot-opodatkowania/113-nieograniczony-o bowiazek-podatkowy/137510-bulgaria-dochod -z-najmu-umowa-o-unikaniu-podwojnego-opod atkowania.html
  Profil uzytkownika: kamil1     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-10 11:32
Wysłany link dotyczy Bułgarii. Identyczną sytuację dotyczącą Czech i innych kraji UE znalazłem w necie. Jak zadzwoniłem do US w Polsce - oni powołują się na te interpretacje (dot wszystkich kraji UE).
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-10 11:36
Od 2020:
https://serwisy.gazetapraw na.pl/nieruchomosci/artykuly/1405322,wyna jem-nieruchomosci-za-granica-roliczenie-w -polsce.html
  Profil uzytkownika: kamil1     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-10 11:37
Przykład Czech:
https://interpretacje-poda tkowe.org/dochod-z-najmu/ibpbii-2-415-96- 12-mm
  Profil uzytkownika: kamil1     
jimjam


Wpisów: 237
Od: 2015-03-05
2019-06-10 14:33
http://www.przepisy.gofin. pl/przepisy,4,15,81,180,,,konwencja-miedz y-rzadem-rzeczypospolitej.html

Zdefiniuj siebie w art. 4 ustep. 2 oraz art. 6. Kluczowe w postanowieniu jest słowo „może”.
To samo postanowienie jest na stronie skatteverket. Nigdzie nie znalazlam odpowiedzi kto decyduje o tym ,ze dochod moze byc opodatkowany w drugim panstwie.

  Profil uzytkownika: jimjam     
jimjam


Wpisów: 237
Od: 2015-03-05
2019-06-10 22:28
Przepraszam,ze tak haotycznie, ale nie mam zbyt duzo czasu na wertowanie wszystkich interpretacji.

Bardzo wazny komentarz do art 6,ust1., ktoreho nie znalazlam dodajac poprzedni spis.

Użyty w art. 6 ust. 1 Umowy – zwrot „może być opodatkowany w tym drugim państwie” oznacza, że o tym czy będzie tam opodatkowany zdecyduje już wyłącznie dane państwo, którego prawa taki zapis dotyczy, i które z prawa do opodatkowania takich dochodów może zrezygnować. Określenie „może być opodatkowany” nigdy nie zezwala podatnikowi na wybór miejsca opodatkowania, lecz daje możliwość opodatkowania dochodu danemu państwu, gdy jego wewnętrzne prawo przewiduje takie opodatkowanie, czyli jest to przywilej danego państwa a nie podatnika. Równocześnie powyższe oznacza brak wyłączności do opodatkowania tego dochodu przez państwo, w którym położony jest majątek nieruchomy.

Ja na Twoim miejscu skontaktowalabym sie ze Skatteverket.
  Profil uzytkownika: jimjam     
kamil1


Wpisów: 128
Od: 2008-12-01
2019-06-11 17:44
Dziękuję. Tak jak najbardziej będzie to jeden z kroków, które muszę uczynić. Dzwoniąc do US w Polsce usłyszałem, że podatek powinien być płacony "tam". Podejrzewam, że skattverket nie będzie miał nic przeciwko, żeby odprowadzać go do ich budżetu. Jak zapytam u źródła to napiszę jaka jest odpowiedż.
Pozdrawiam
Kamil
  Profil uzytkownika: kamil1     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-06-11 22:47
Kamil, mam jedno podstawowe pytanie :

Czy juz masz liste gosci przynajmniej na pol roku ?
Takich gosci ktorzy zapelnia Ci wszystkie lozka, dzien po dniu przez ten czas ?
I czy ci goscie wplacili Ci zadatek ?

Jesli tak, to mozesz ryzykowac pytanie do szw. Skattev.

Jesli nie, to uwazaj na nuty, bo jak Ci Skatte przywali skatt a gosci nie bedzie to znajdziesz sie z reka w nocniku, a bulic i tak bedziesz.

Jesli masz stalych nieznajomych gosci, to jak rozwiazales problem ze zmiana poscieli ???

Czasami lepiej odpuscic troche z ceny za dzien ale wymagac przywiezienie wlasnej poscieli- odpada problam z pralnia, czy praniem na miejscu, prasowaniem, maglowaniem i scieleniem.

Zycze udanych wynajmow i nie klopotliwych gosci.


Ja na Twoim miejscu postawilabym na Niemcow, a jesli chata w lesie to caly rok na okraglo by sie krecil.
Wystarczy ze zaprosisz na zimowe polowy ryb- pozwolenia
mozna tanio zalatwic. Mozna sie skontaktowac z kolem lowieckim lub dogadac sprawe z mysliwymi w okolicach.
Lub zapraszac mysliwych Niemcow i dogadac sie z okolicznymi chlopami-posiadaczami duzych pol gdzie dziki
grasuja caly rok i sa do odstrzalu.
Niemcy dobrze plca i sa najlepszymi goscmi- nie pisze tu
o mlodziezy. Niemcy lubia zjesc, wypic i zabawic sie i zawsze zostawiaja po sobie porzadek- pisze to z wlasnego doswiadczenia z Polski i tu ze Szwecji.

Tez tak wynajmuje od czasu do czasu, wiec wiem o czym pisze.

Do Skatte nie chodze i nie pytam, wystarczy ze place haracz z pensji, a porzadniccy moga mnie przez bibulke...
  Profil uzytkownika: alwa12     
Forum -> Życie w Szwecji -> Firma-wynajem domu turystom
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 1 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony