Odwiedzin 37795872
Dziś 2907
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Elektryka w mieszkaniu a spółdzielnia

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorElektryka w mieszkaniu a spółdzielnia
Agaaga


Wpisów: 7
Od: 2019-05-14
2019-05-14 12:50
Witajcie!
Mamy spory problem i mam cichą nadzieję, ze może znajdzie się ktoś kto orientuje się w sytacji. Będzie długo!
Kupiliśmy mieszkanie po starszej babci, w trakcie remontu (wymieniamy wszystkie sprzęty w kuchni) okazało się, że te które kupiliśmy (zwykle ikea) mogą spowodować spięcie instalacji elektr. bo mamy tylko jedną fazę w mieszkaniu.
Ok. Ruszamy do spółdzielni, by wyjaśnić co robić dalej, chcieliśmy podłączyć 2 fazy więcej,przy okazji wymieniając skrzynkę z bezpiecznikami, bo ta która jest pamięta czasy dinozaurów. Spółdzielnia odpowiedziała nam, owszem możemy robić, ale oni nie mają nic do tego, bo to jest wg nich podnoszenie standardów mieszkania i wszystko robimy w swoim zakresie na swój koszt.bo skoro poprzednie sprzęty działały to znaczy, że wszystko jest ok i oni nie mają nic do tego. Nadmienię tylko, że te które były, lodówka, kuchenka były bardzo batdzo stare, przedpotopowe wręcz. Powiedzcie mi, czy chęć skorzystania z lodówki, zmywarki czy zwykłej płyty indukcyjnej to jakiś luksus? Czy podłaczenie fazy, by móc uruchomić lodówkę to podnoszenie standardu mieszkania? Bo bez dodatkowej fazy nie możemy nic podłączyć, a spółdzielnia umywa ręce. Więc w tej chwili jesteśmy bez kuchni w domu, z malym dzieckiem, bylo już 3 elektryków, Szwedzi odmawiają bo podciagniecie fazy to dla nich za mała robota. Dodam jeszcze, ze główna skrzynka jest w piwnicy, by się podłączyć trezba podciągnąć się przez sąsiadów, wszystkie zgody od nich, kable itd musimy łatwic sami, spółdzielnia chce tylko od nas by pracę wykonał elektryk z licencjami.
Nie chcę, by mój post został odebrany tak, że chcemy wyłudzić od spółdzielni by wykonała nam robotę, po prostu wydaje mi się, że takie rzeczy leżą w ich zakresie.
Zaznaczę od razu, że chcieliśmy to zrobić, zapłacić itd ale powtórzę, dwóch szwedzkich elektryków odmówilo, jeden Polak był, ale zwodzi nas już od dwóch tygodni, mówi, że przyjedzie, nie przyjeżdża, a do reszty, do których zdzwonimy są zajęci na 2 miesiące do przodu. Chcemy mieć po prostu, podłączone fazy zgodnie z prawem i w najbliższych dniach, bo już jesteśmy zmęczeni chodzeniem od drzwi do drzwi, od biura do biura.
Moje pytanie, czy rzeczywiście spółdzielnia może wszystko zrzucić na nas? Jeżeli nie, to do kogo mamu się udać by to wyjaśnić? Mam nadzieję, ze miarę jasno opisalam sytuacje.pozdrawiam i dziękuję za wszelkie rady i podpowiedzi.
  Profil uzytkownika: Agaaga     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-14 17:30
jesli dobrze rozumiem to w mieszkaniu macie 240v a sprzed kupiliscie 360V???? szwed tego nie zrobi i dobrze ,dlatego ze mozna popalic przewody w scianach,lodowka czy piec mozna ustawic na 240V .
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2019-05-14 17:40
Zaleznie od tego ile amper pobiera urzadzenie, samo podlaczenie nie powoduje spalenia przewodow.Przewody w scianach (gniazda) maja zazwyczaj 2,5 mm2 co oznacza 16A.
Te stare urzadzenia z pewnoscia pobieraly wiecej pradu.
  Profil uzytkownika: Anka33     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2019-05-14 19:30
kuchenka ma zwykle 400V , kabel 4mm
  Profil uzytkownika: kawaler     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-14 21:29
Skoro kupiliscie mieszkanie (a raczej tylko prawo do zamieszkiwania w nim) to o zmianach typu elektryka itp decyduja przepisy danej "spoldzielni" czyli förening.

Nie ma znaczenia, kto i jak definiuje luksus, poniewaz to förening decyduje, czy dana zmiana/udoskonalenie mieszkania jest luksusem czy nie.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-14 21:32

Dziwne, ze w ogole zaczeliscie remont bez uzgodnienia z zarzadem, co i jak chcecie zmienic i jak to wplynie na ewentualna podwyzke oplaty/avgift.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-14 21:36

"Spoldzielnia" nic na was nie zrzca.

To wy sami podjeliscie sie zmian, ktore teraz jestescie zmuszeni doprowadzic do konca.

I nie zdziwcie sie, jesli po wszystkim bedziecieplacic wyzsza oplate/avgift.



  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-14 21:40
Zapoznaj sie najpierw a prawem lokalowym bostadsrätt (wasze prawa i obowiazki) zamiast bazowac na tym co ci sie wydaje.

  Profil uzytkownika: Lunab     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2019-05-14 21:52
”I nie zdziwcie sie, jesli po wszystkim bedziecieplacic wyzsza oplate/avgift. ”

Dlaczego? Avgift jest od powierzchni mieszkania a nie od tego co jest w środku.

Jeżeli chodzi o prąd to się nie znam na standardach ale jak macie tylko jedną fazę to są takie sprzęty kuchenne do kupienia też. Ale zawsze lepiej jest mieć normalne 3 fazy.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2019-05-14 22:00
Czy spółdzielnia może zrzucić wszystko na Was? Chyba tak. Bardzo wiele zależy od tego kto jest w zarządzie i jak spółdzielnia jest prowadzona. Jeżeli większość w spółdzielni uważa że jest dobrze tak jak jest to podniesienie swojego standardu wyżej niż spółdzielni leży w Waszych rękach i po kosztach własnych.

Natomiast spółdzielni nic do tego jaki macie standard jeżeli chodzi o avgift. Możecie mieć złote krany i inne bajery, spółdzielni płacicie od metra kwadratowego.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-14 22:02
Reasumujac to spoldzienia nie ma obowiazku rozwiazania problemu, ktory tak naprawde wy sami stworzyliscie.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Agaaga


Wpisów: 7
Od: 2019-05-14
2019-05-14 22:35
Dzięki za odzew.
Oczywiste jest, że wszystkie nasze kroki związane z remontem były uzgadniane ze spółdzielnią od samego początku, która wydała wszelkie pozwolenia. (avgift nie zostanie podniesiony) z resztą o to nie pytalam,więc nie rozumiem czemu niektórzy zadają sobie tyle trudu by napisać komentarz nie dotyczący pytania w poście 🤦‍♀️ za pozostałe odpowiedzi wielkie dzięki.😊🙏
Sprzęty mamy kupione zwyczajne na 240, elektryk nas tylko uprzedził, że gdy będziemy używać jednocześnie np wszystkich palników, pieca i np zmywarki, mamy zwarcie gwarantowane, więc dlatego te trzy fazy są potrzebne.
Znajomy emerytowany szwed, który pracował w jednej komunie jako "złota rączka" był zdziwiony, że nie mamy 3 faz od początku , skoro jest to trzypokojowe mieszkanie i że spółdzielnia nie chce sie tym zająć by to naprawić, stąd było moje pytanie do Was, bo może ktoś był w podobnej sytuacji.
Tak czy inaczej trzymajcie kciuki, może znajdziemy w końcu elektryka, który się tego podejmie. Pozdrawiam wszystkich
  Profil uzytkownika: Agaaga     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-14 22:49
" 7§   Bostadsrättshavaren får inte utan styrelsens tillstånd i lägenheten utföra åtgärd som innefattar
   1. ingrepp i en bärande konstruktion,
   2. ändring av befintliga ledningar för avlopp, värme, gas eller vatten, eller
   3. annan väsentlig förändring av lägenheten.

Styrelsen får inte vägra att medge tillstånd till en åtgärd som avses i första stycket om inte åtgärden är till påtaglig skada eller olägenhet för föreningen.

I stadgarna får föreskrivas att styrelsens tillstånd inte behövs för att utföra en åtgärd som avses i första stycket."








"Bostadsrättshavarens ansvar för lägenhetens skick

12 §   Bostadsrättshavaren skall på egen bekostnad hålla lägenheten i gott skick, om inte något annat bestämts i stadgarna eller följer av andra-femte styckena. Detta gäller även mark, om sådan ingår i upplåtelsen.

Bostadsrättshavaren svarar inte för reparationer av ledningar för avlopp, värme, gas, elektricitet och vatten, om föreningen har försett lägenheten med ledningarna och dessa tjänar fler än en lägenhet. Detsamma gäller ventilationskanaler."




"Föreningens rätt att avhjälpa brist

12 a §   Om bostadsrättshavaren försummar sitt ansvar för lägenhetens skick enligt 12 § i sådan utsträckning att annans säkerhet äventyras eller det finns risk för omfattande skador på annans egendom och inte efter uppmaning avhjälper bristen i lägenhetens skick så snart som möjligt, får föreningen avhjälpa bristen på bostadsrättshavarens bekostnad. Lag (2003:31)."





  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-14 22:56
Ponizej znajdziesz cytat z podobnego tematu, ze szwedzkich forum (w odpowiedzi na- czy ktos tak mial)

Nie chcialo mi sie doczytywac o jaka spoldzielnie tam chodzilo.
Ale mniej wiecej wszystkie podobnie dzialaja.



"
FRÅGOR OCH SVAR OM EL I BOSTADSRÄTT

1. Vem bekostar elledningar i en bostadsrätt?

Fråga: En normal spis kräver trefas och 3x16 amperes eldragning. I vår lägenhet finns endast 1x16 ampere indraget. En normal spis fungerar alltså inte om den nyttjas på full effekt.
Vem står för kostnaderna vid dragning av nya elledningar? 

Svar: Bostadsrättshavaren ansvarar för underhåll av synliga elledningar och eluttag i bostadsrätten. Bostadsrättsföreningen ansvarar dock för elledningar som föreningen försett lägenheten med och som tjänar fler än en lägenhet. 

Föreningen avgör själv när det är är dags att modernisera elledningarna, huvudsaken är att de uppfyller de elsäkerhetsbestämmelser som finns.

Vill ni installera en ny modern spis får ni själva bekosta nya elledningar om inte föreningen tar på sig den kostnaden. 

Om installationen påverkar elsystemet i andra delar av lägenheten behövs först styrelsens tillåtelse till installationen, som sedan naturligtvis måste utföras fackmässigt. 

Hör efter hos styrelsen om någon uppgradering av elsystemet är planerad. Om så inte är fallet kan ni skriva en motion till föreningsstämman för att på så sätt försöka påverka föreningen att byta elledningar. 


2. Otillräcklig ström för spis med trefas

Fråga: Min dotter har köpt en etta med kokskåp. Hon ville sätta in en spis i stället, men det visade sig att strömmen var för svag. Att dra nya ledningar skulle dessutom bli väldigt dyrt.
Varför ingår det inte ström även i en etta, så att folk kan skaffa sig en riktig spis? 

Svar: I äldre lägenheter är det vanligt att elförsörjningen inte motsvarar dagens krav på elförbrukning. Det beror på att mikrovågsugnar, spisar, vattenkokare och annat inte fanns för tio år sedan. När din dotter lägenhet byggdes dimensionerades elen i lägenheten för kokskåpets planerade utrustning. 

Det kan därför inte anses vara ett fel som bostadsrättsföreningen är skyldig att åtgärda utan betraktas istället som en egenskap hos lägenheten. 

Ett råd är att hon bör kontakta styrelsen och fråga om det planeras någon uppgradering av elsystemet."











  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-14 23:13
"I nie zdziwcie sie, jesli po wszystkim bedziecieplacic wyzsza oplate/avgift. "


Chyba Ci sie cos pomylilo, jak Ance z 2,5mm2 do gniazdek



  Profil uzytkownika: pati_sko     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-15 10:42
Avgift nie musi byc podniesiony od razu ale najprawdopodobniej bedzie podniesiony przy najblizszym ustalaniu jego wysokosci.

Tak sie zwykle dzieje w dobrze funkcjonujacych bostadsrättsföreningar, gdzie dobra ekonomia idzie w parze z dbaloscia o stardardy mieszkan.

Z tego co piszeasz to wasza spoldzielnie do takich nie nalezy.
Straszny balagan wskazuje na ostroznosc z taka spoldzielnia.

Najlepiej sprawdzic dokladnie sytuacje ekonomiczna spoldzielni i dopiero potem zadecydowac, czy w ogole warto inwestowac w cokolwiek.

  Profil uzytkownika: Lunab     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-15 12:19
Podniesienie avgift bo brf zrobil jakis remont, stambyte ect to tak.

Ale ze jak bostadhavare sobie wyremontowal swoje, i ze mu podniosa avgift




Daj link potwierdzajacy twoja teorie Lunab.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-15 12:34

I nie zapomnijcie o ubezpieczeniu, ktore jest duzo bardziej istotne w przypadku bostadsrätt niz hyresrätt.
  Profil uzytkownika: Lunab     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-15 12:52
Szukasz potwierdzenia swoich slow?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Agaaga


Wpisów: 7
Od: 2019-05-14
2019-05-15 13:05
Pati-ska dzięki za pomoc!🙏
Lunab widzę, że ma Pani duży problem ze swoją osobą i postrzeganiem rzeczywistosci🙄
Skoro na podstawie dwóch postów potrafi Pani ocenić ekonomię spółdzielni. 🙈
Mam wrażenie, że sprawiło by Pani satysfakcję gdyby czynsz rzeczywiście nam podnieśli 😂niestety to w ten sposób nie funkcjonuje, dzwoni gdzieś Pani ale to nie ten kościół 🤷‍♀️
Dziwię sie, że administratorzy tej strony jeszcze Pani nie zablokowali za zasmiecanie postów i pisanie nie na temat.
Może to dla Pani forma terapii, pisanie głupot, udawanie specjalistów i co najgorsze, dogryzanie ludziom, ktorych Pani nawet nie zna i nic Pani złego nie zrobili.sic! W takim razie proszę bardzo, niech Pani sobie używa, ale przez takie osoby ta strona robi się niewiarygodna.

Dowiedziałam się wystarczająco, jeszcze raz dziękuje Wam wszystkim za pomoc!
Milego dnia👍
  Profil uzytkownika: Agaaga     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-15 13:43
Gratuluje ci twojego spostrzegania rzeczywistosci i zdolnosci rozwiazywania problemow, ktore sama stworzylas.

Narobienie takiego balaganu w elektryce nieswojego mieszkania, ze zaden fachowiec nie chce podjac sie naprawy to wyrazny dowod na twoj sposob spostrzegania szwedzkiej rzeczywistosci.

A zwalanie odpowiedzialnosci na spoldzielnie to szczyt bezczelnosci.





  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-15 13:47

Bedziesz miala szczescie, jesli socjal nie zajmie sie warunkami, w jakich przebywa dziecko.

Bo wysuwanie argumentu, ze w takim mieszkaniu jest male dziecko, to szczyt glupoty.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Agaaga


Wpisów: 7
Od: 2019-05-14
2019-05-15 13:56
🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Kultura wypowiedzi- poziom master👏👏👏
Życzę Pani aby ktoś Panią przytulił, miłego dnia 👍
  Profil uzytkownika: Agaaga     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-05-15 14:03
Tutaj takich "mądrych nickow" jak Lunab jest kilkanaście. Dlatego na tym forum nie można liczyć, na zadna pomoc,informacje i czystą przysługę. To jest grupa sfrustrowanych ludzi, którzy z zazdrością patrzą na innych.
  Profil uzytkownika: melchior     
Agaaga


Wpisów: 7
Od: 2019-05-14
2019-05-15 14:07
Melchior zadając pytanie na forum musiałam się z tym liczyć.☺️ Wszędzie zdarzają się ludzie, którzy chcą odreagować swoje nieudane życie, np udając bogów w internecie. 🤷‍♀️
Na szeście większość mi tu odpisujących, rzetelnie podeszlo do tematu i za to wielkie Wam dzięki 🙏
  Profil uzytkownika: Agaaga     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-15 14:08
"Narobienie takiego balaganu w elektryce nieswojego mieszkania, ze zaden fachowiec nie chce podjac sie naprawy to wyrazny dowod na twoj sposob spostrzegania szwedzkiej rzeczywistosci. "


Kupienie sobie sprzetu agd ktory spelnia obecne standardy, a ktory jest zbyt "nowoczesny" na stare instalacje elektryczne
nazywasz narobieniem balaganu w elektryce?

Hahhaha



Dobre


A jeszcze ten tekst o dzieciach i socjalu.
Kulam sie Lunab

  Profil uzytkownika: pati_sko     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-05-15 14:14
Aga, jesteś niewyobrażalnie tolerancyjną i ciepłą osobą,
życze szybkiego remontu, fajnej wiosny i wspaniałego lata.
  Profil uzytkownika: melchior     
Agaaga


Wpisów: 7
Od: 2019-05-14
2019-05-15 14:44
Pati_sko, melchior:
Alleluja! ☺️👏

Dzięki wielkie i wzajemnie! Oby wiosna była piękna w tym roku 🤩
  Profil uzytkownika: Agaaga     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-15 16:05
dziwi mnie ze tak jest bo sam mam 240V i nigdy nie mialem z tym problemu,raz jak kupilem to mieszkanie to babcia miala stara kuchnie i korki wysiadaly.diwi mnie reakcja spoldzielni,bo to nie jest zaden luksus tylko normalny sprzed,a jak maja sasiedzi tez nazekaja???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Agaaga


Wpisów: 7
Od: 2019-05-14
2019-05-15 18:43
Mamy tylko 5 sąsiadów, jedni robili remont ładnych parę lat temu i z tego co mówili to też przeszli gehenne. Pozostali mają jedną fazę (są to starsi ludzie) podejrzewam, że cały czas używają pierwszych sprzętów jakie zakupili do mieszkań.
  Profil uzytkownika: Agaaga     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-15 19:15
to jest hyresl czy hsb?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-15 19:16
pardon pisze jak byk.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-15 19:21
moja rada.skontaktuj sie ze swoja ubezpieczalnia i opowiedz o tym,niech oni wam doradza ,to jest w ich interesie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-15 19:23
ubezpieczalnia.?....tam gdzie jest mieszkanie ubezpieczone
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2019-05-15 19:59
"Chyba Ci sie cos pomylilo, jak Ance z 2,5mm2 do gniazdek"

Serio nie czisz bazy a oceniasz, co za baba.
Kawalera wpis nie przeczy temu co ja napisalam.
Chyba ktos tu jest jednofazowy...
  Profil uzytkownika: Anka33     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-05-15 20:17
Anka, nie przejmuj sie, Lunab jest tylko jedna

Tak sie zastanawiam ile ja mam w domu faz, nigdy mi
to nie przyszlo do glowy, nawet jak nie dawno super
pralke kupowalam, a dom jest stary...nic, nie bede
sobie glowy tracic, jutro juz piatek to kilka faz
przybedzie
  Profil uzytkownika: alwa12     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-15 20:52
Anka, co ja zrobie ze napisalas w taki sposob wpis, ze mozna odniesc wrazenie ze masz na mysli wszystkie "gniazdka" w calej chalupie

Stad podsmiewujki
  Profil uzytkownika: pati_sko     
melchior


Wpisów: 817
Od: 2018-08-18
2019-05-15 21:16
Pati dobrze napisałaś,
do gniazdek stosujemy kabel 2.5mm2
A do oświetlenia sufitowego 1.5mm2.
Trzecia faza pociagnieta jest wyłącznie do kuchenki !
  Profil uzytkownika: melchior     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2019-05-16 06:44
"Anka, co ja zrobie ze napisalas w taki sposob wpis, ze mozna odniesc wrazenie ze masz na mysli wszystkie "gniazdka" w calej chalupie
Stad podsmiewujki"

Jaka ignorantka trzeba byc by smiac sie z czegos czego sie nie rozumie?
  Profil uzytkownika: Anka33     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-05-16 07:16
Anka33 to przykład na zdurnienie prostego człowieka.
  Profil uzytkownika: prawda123     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-16 08:04
Anka, piszesz glupoty i jeszcze sie tym podniecasz.


A ja nie jestem tu po to, zeby nauczyc podstaw

Chyba ze bardzo chcesz, to zapros na kawe i ciacho, to ci powiem jak to jest z tymi kabelkami w najnowszych standardach :P



  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-16 08:09
A tymczasem Anka trzymaj sie gotowych rysunkow/projektow, nie wymyslaj nic na wlasna reke

  Profil uzytkownika: pati_sko     
prawda123


Wpisów: 204
Od: 2018-10-11
2019-05-16 08:14
Ona nie jest w stanie niczego wymyślić.
  Profil uzytkownika: prawda123     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-16 15:54
pati ..a ty umiesz ciagnac kabel????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-16 16:01
Black, nie jestem z zawodu elektrykiem.

W technikum sie troszke nauczylam teorii.
Jezeli to Cie interesuje :P
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2019-05-16 17:41
Kajetan, luksus i standard mieszkania to sa dwie rozne sprawy.
W tym zarzadzie, w ktorym ja jestem (bostadsrätt w centrum Sztokholmu) bierze sie pod uwage wszelkie zmiany/ udoskonalenia w mieszkaniu niezaleznie, kto je robi (sama spoldzielnia czy wlasciciel kontraktu).

Nie chodzi o zlote krany.

Powierzchnia mieszk. tez nie jest jedynym kryterium wysokosci oplaty/avgift.

To tak ogolnie, bo zarzady roznie podchodza do zmian w miesz. i podwyzszania oplat.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2019-05-16 19:36
"Ona nie jest w stanie niczego wymyślić."

Gon sie stare stare prochno... lepiej idzi do kosciola i pobaw sie z ksiedzem o przepraszam chyba nie ten przedzial wiekowy.

  Profil uzytkownika: Anka33     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2019-05-16 19:37
"A tymczasem Anka trzymaj sie gotowych rysunkow/projektow, nie wymyslaj nic na wlasna reke"

Problem w tym edisonie ze tu nie trzeba nic wymyslac i nie graj glupa ze wiesz cos i nie powiesz.
  Profil uzytkownika: Anka33     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-16 20:03
Co ja Ci Anka mam napisac?

Za skomplikowane to dla ciebie.
2,5 i do przodu
niech ci bedzie.
Moze juz przyzwyczajona jestes do elfel.
Sa ludzie ktorzy wiele lat podlaczaja jord do fazy. I nie przetlumaczysz
  Profil uzytkownika: pati_sko     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-05-16 20:13
pierd bez sensu ,co ma jakies tam 2,5mm czy 4.mm ,w polsce standart byl 240V i tego uczyli w szkole,elektryk z polskim dyplomem nie dostal pracy w szwecji,unia dala prace a nie nauka
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-05-16 21:37
Ciebie w szkole uczyli o 240V?!?
To chyba niedawno ją opuściłeś, bo mnie o 220V uczyli jeszcze, a było to jakiś czas temu.
  Profil uzytkownika: Bartender     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-05-16 22:12
Nie wazne kable

Najwazniejsze, jest to ze super duper funkcjonujace spoldzielnie podwyzszaja czynsz, gdy bostadshavare sobie wyremontuje kwadrat






Taka ciekawostka:





Jezeli sie placi wiecej niz pozostali mieszkancy, bo sobie wyremontowano mieszkanie, to spoldzielnia nie przestrzega reguły o rownym traktowaniu, wedlug ponizszego :

37 §   Föreningsstämman får inte fatta ett beslut som är ägnat att ge en otillbörlig fördel åt en medlem eller någon annan till nackdel för föreningen eller någon annan medlem.
Lag (2016:108).








Widzisz Lunab, nie potrafilas do tej pory nic znalezc na potwierdzenie swoich slow.

Moze teraz bardziej sie postarasz





  Profil uzytkownika: pati_sko     
Forum -> Życie w Szwecji -> Elektryka w mieszkaniu a spółdzielnia
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 36 gości
oraz 3 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony