Odwiedzin 37801269
Dziś 1713
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Szwedzkie przepisy do aut uszkodzonych

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzwedzkie przepisy do aut uszkodzonych
Ludwik


Wpisów: 2
Od: 2019-03-28
2019-03-28 15:30
Witam.

Proszę o informację w jakim stanie szwedzkie auta są poddawane złomowaniu. Jaka jest procedura?
Pytam ponieważ auto sprowadzone ze Szwecji w polskiej bazie ma adnotację, że podległo za granicą złomowaniu. Czy to znaczy, że w Szwecji uległo poważnemu wypadkowi czy niekoniecznie?

Pozdrawiam rodaków.
  Profil uzytkownika: Ludwik     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-28 19:48
napewno tak bylo
  Profil uzytkownika: black sabbath     
lapplander


Wpisów: 21
Od: 2012-09-06
2019-03-30 00:49
Niekoniecznie.
Czesto przyczyna zlomowania bywa awaria czy nawet drobna usterka auta, ktorych naprawa wymaga jednak znacznego nakladu czasu.
A czas tu kosztuje duzo.
Stad tez takie auta ida na zlom.
Sam kupilem sobie ostatnio pieknego klasyka, Volvo 855 za 1 tysiac koron.
Auto w bardzo ladnym stanie ale z wydmuchanym tylnym uszczenienieniem walu korbowego na wkutek utraty droznosci odpowietrzania skrzyni korbowej silnika.
Warsztat wycenil naprawe na 10 godzin pracy.
Wlasciciel zwatpil i chcial oddac auto na zlom. Zaproponowalem jego odkupienie za rownowartosc jednej dniowki.
Naprawa zajela mi faktycznie 10 godzin.
  Profil uzytkownika: lapplander     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-30 07:49
Takie auta trzeba dobrze sprawdzic zanim sie je kupi,bo Monza sie wpierniczyc w niesamowite koszty,chyba ze sie umie samemu zrobic,a z tum zlomowaniem ??to moze byx tak jak z Volvo ale w wiekszosci to po prostu zlom(na czesci)idodatku ubezpieczalnia rezerwuje sobie te czesci rezerwowe
  Profil uzytkownika: black sabbath     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2019-03-31 09:45
Czy takie auta mozna zarejstrowac w Polsce ?

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
frajer


Wpisów: 602
Od: 2010-01-25
2019-03-31 14:15
Auto jest ZłOMEM!
  Profil uzytkownika: frajer     
Ludwik


Wpisów: 2
Od: 2019-03-28
2019-03-31 22:00
Czytałem na tym forum, że naprawy w Szwecji są bardzo kosztowne, więc jeśli auto byłoby po mocnym wypadku, to komu opłacałoby się go robić i wystawić na sprzedaż?
Dziwi mnie to, że auto w szwedzkim dowodzie nie ma informacji o złomowaniu, a w polskiej bazie jest taka informacja w danych zagranicznych. Auto bez problemów zostało zarejestrowane w Polsce.
Pytanie, czy jeśli auto zostało zezłomowane, to mieli prawo je sprzedać komukolwiek?
  Profil uzytkownika: Ludwik     
lapplander


Wpisów: 21
Od: 2012-09-06
2019-03-31 23:48
Nie wiem jak wyglada procedura sprzedania zezlomowanego auta do Polski ale moge powiedziec, ze tu w Szwecji nikt nie bawi sie w naprawy mocno uszkodzonych w wypadkach samochodow bo jest to po prostu nieoplacalne.
No chyba, ze w gre wchodzi auto o milionowej wartosci.
Ale to tez zalezy co sie konkretnie stalo.
W przypadku popularnych marek najczestrza przyczyna zlomowania pojazdow w Szwecji jest prosta kalkulacja ekonomiczna.
Duza czesc zlomowanych pojazdow trafia na zlom o wlasnych silach, sa na chodzie ale nie przeszly corocznego przegladu, naprawa w warsztacie wychodzi za drogo a wlascicielowi nie udalo sie go sprzedac "na czesci".

Tak sie czesto zdarza i nie jest to jakas specjalna sesacja.
Ludzie mieszkajacy poza miastami czasem zostawiaja sobie takie auta na czesci bo maja miejsce gdzie takie auto moze sobie spokojnie stac i nikomu nie przeszkadza.
Mieszkancy miast najczesciej sa zmuszeni pozbyc sie samochodu bo jest problem z parkowaniem takiego nielota.

Czesto ogloszenia w Blockecie wyraznie informuja, ze wlasciciel chce sie pozbyc auta za symboliczna sume bo inaczej musi go oddac na zlom.
Tu masz taki pierwszy z brzegu przyklad:

https://www.blocket.se/vas ternorrland/Volvo_850_83535826.htm?ca=2&w =2&last=1
  Profil uzytkownika: lapplander     
lapplander


Wpisów: 21
Od: 2012-09-06
2019-04-01 01:03
Po namysle moge dodac, ze praktycznie istnieje mozliwosc wykonania takiej ekwilibrystyki w postaci sprzedania zlomowanego tutaj auta do Polski.

Nie wiem czy jest to legalne ale skoro pojazdy z adnotacja "skrotad" w Transportstyrelsen zostaly w Polsce zarejestrowane to chyba i tak mozna.

W Szwecji aby wyrejestrowac pojazd trzeba spelnic kilka wymogow.
Wsrod nich jest mozliwosc zlomowania pojazdu a w tym zakresie jest takze dopuszczalne wyrejestrowanie na podstawie zlomowania bez okazania domumentu potwierdzajacego przejecie pojazdu przez stacje recyklingu.
W ten sposob wyrejestrowuja tutaj samochody ludzie, ktorzy przebudowuja je pod roznego rodzaju "rajdowki"

W praktyce moze byc tak, ze zachowali oni sobie stare dokumenty rejestracyjne a zdali tylko duplikaty.
Moze byc tez tak, ze z jakis przyczyn zrezygnowano pozniej z budowy tej rajdowki i auto tak jak stalo zostalo wywiezione do Polski na lawecie z normalnym dowodem rejestracyjnym.

Takie zdarzenie jest mozliwe.
Byc moze sa tez inne sposoby ale nie sa mi one znane.
Z tym, ze taka procedura nie wnosi zadnych specjalnych korzysci ani dla sprzedajacego ani dla kupujacego. A moze byc raczej zrodlem ewentualnych, pozniejszych problemow.
  Profil uzytkownika: lapplander     
Forum -> Auto-Moto -> Szwedzkie przepisy do aut uszkodzonych
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony