Odwiedzin 37797567
Dziś 1344
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Na każdy temat - Pomoc ubogim .

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPomoc ubogim .
EMMYS


Wpisów: 3
Od: 2019-03-05
2019-03-05 12:19
Witam wszystkich formuowiczow.Mam pytanie odnosnie pomocy rodaka w Stockholmie.Czy jest gdzies jakas darmowa pomoc z wyzywieniem.Nie wiem,moze jakis kosciol czy cos w tym stylu. Dwoch rodakow zakwaterowanie ma ale gorzej z posilkami.Pracuja 1 tydzien i zaliczki na chwile obecna nie dostana ,dopiero po 2 tygodniach .Dziekuje i pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: EMMYS     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-05 14:35
Ten temat juz tu byl:
https://www.poloniainfo.se /forum/temat.php?temat=51897

Nalezaloby jednak sprawdzic czy te info sa aktualne. Moze ktos uczynny to zrobi bo ja dzis nie mam na to czasu.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
EMMYS


Wpisów: 3
Od: 2019-03-05
2019-03-05 15:43
Dziekuje bardzo za odpowiedz i pooc.
  Profil uzytkownika: EMMYS     
EMMYS


Wpisów: 3
Od: 2019-03-05
2019-03-05 15:44
Mialo byc pomoc.
  Profil uzytkownika: EMMYS     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-05 18:28
Kiedys w jakims temacie zalozonym przez kogos innego Kajetan poddal w watpliwy sens przyjazdu Polakow do Szwecji w celach zarobkowych obecnie ( nie oplaca sie ) ....a tu prosze ..... nie tylko ze przyjezdzaja , ale i glodni sa...dziwne???
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-05 19:12
zaliczka??? skad jest to mnie znane???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-05 22:29
Juz ponad 6 tysiecy w tym wiekszosc prawdziwych Polakow= katolikow, odwiedzilo dzis to forum i nikt nie zadal sobie trudu, zeby poszukac w internecie i podac glodnym rodakom adresy gdzie mozna zjesc za darmo.
Co za bezdusznosc!
No ale na szczescie Ola (agnostyk) poda kilka adresow.

1.Frälsnings Armen
Stockholm - Center för EU-migranter
Långholmsgatan 32
https://www.fralsningsarme n.se/vad-vi-gor/vuxna/container/hjalp-och -stod/

2.Stadsmissionens Center
Fleminggatan 66
https://www.stadsmissionen .se/fa-stod/hemloshet/stadsmissionens-cen ter
3. Nygemenskap
W kazda sobote w godz 12-14 jest w roznych kosciolach Stockholm lunch zgodnie ze schematem:
http://nygemenskap.org/wp- content/uploads/2018/12/A5-schema-Lunch-i -gem-2sid-VT-2019.pdf
A poza od poniedzialku do piatku 9.00–12.00
sa bezpłatne: jogurty, kanapki, jajka, harbata
a kawa 5 kronor
Adresy
-NORRMALM, Birger Jarlsgatan 66
T-bana RÅDMANSGATAN
-SÖDERMALM, Blecktornsgränd 13
T-bana MARIATORGET
-ÖSTERMALM, Östermalmsgatan 69
T-bana STADION
Uppgång / Exit / Ieșire: Nybrogatan
-VÄLLINGBY, Västerortskyrkan, Solursgränd 2
T-bana VÄLLINGBY
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-05 22:50
Ja uwazam, ze skoro z darmowych posilkow korzystaja tu nagminnie rumunscy Romowie to i Polacy tez moga jak znajda sie w ciezkiej sytuacji.
W tym temacie do ktorego na poczatku podalam link ktos na koncu napisal, ze na Gulmarsplan daja zupy.
Ja to sprawdzalam i znalazlam info, ze te posilki sa tam w czwartki dla emerytow a prosze zobaczyc kto stoi na przed ostanim zdjeciu za tym tegim panem z balkonikiem:
https://www.expressen.se/d inapengar/pension/marianne-76-jobbade-hel a-livet-tvingas-ga-till-soppkok-/

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-05 23:32
Jeszcze znalazlam, ze juz od 6: 20 daja sniadanie na Vasagatan:
https://hemlosa.se/vadvigo r/
Jak jeszcze cos znajde to napisze ale juz nie dzisiaj.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-03-05 23:41
A to nie jest ten od nas? chyba go widziałem na imprezach PI?
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Prawdziwyopozycjonis


Wpisów: 2
Od: 2019-03-06
2019-03-06 09:07
Juz ponad 6 tysiecy w tym wiekszosc prawdziwych Polakow= katolikow, odwiedzilo dzis to forum i nikt nie zadal sobie trudu, zeby poszukac w internecie i podac glodnym rodakom adresy gdzie mozna zjesc za darmo.

********

Prawdziwy katolik opozycjonista nie traci czasu na pomoc innym a przeciez wiekszosc tych opozycjonistow to tacy nieudacznicy siedzacych na zasilkach i pomocy socjalnej wiec nie potrzebuja konkurencji. Jak mozna po 30-40 latach tutaj nawet nie miec normalnej pracy?
  Profil uzytkownika: Prawdziwyopozycjonis     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-06 10:05
"Prawdziwy" jestem ciekawa jak to policzyles, bo jak dla
mnie to narazie jestes prawdziwym ignorantem,
i nie chodzi mi o religie, tylko w twoje liczenie.
A tak a propos pomocy, pomogles ubogim ? czy tylko
umiesz sie wymadrzac ?

Opozycjonicta co glupota w glowie swista

  Profil uzytkownika: alwa12     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-06 11:15
A to nie jest ten od nas? chyba go widziałem na imprezach PI?

Jakbys nie napisal to bym sie nie nawet domyslila, ze ta osoba w bialej chustce i dlugiej welurowej spodnicy to Polak, ktory przebral sie na cykanke.


Prawdziwy" jestem ciekawa jak to policzyles

Umial to policzyc bo jest takim samym bystrzakiem jak Black_sabath.


  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Prawdziwyopozycjonis


Wpisów: 2
Od: 2019-03-06
2019-03-06 11:44
"Prawdziwy" jestem ciekawa jak to policzyles, bo jak dla
mnie to narazie jestes prawdziwym ignorantem,
i nie chodzi mi o religie, tylko w twoje liczenie.
A tak a propos pomocy, pomogles ubogim ? czy tylko
umiesz sie wymadrzac ?

*******

Moj nick jest ironiczny, nie zauwazylas?
Mialas kontakt z tymi zawistnymi ludzmi przy kosciele?
  Profil uzytkownika: Prawdziwyopozycjonis     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-06 12:09
Kiedys widzialam na Södermalm, ze obok Björns trädgård ( T- bana Medborgarplatsen) rozdawali kanapki i kawe ale nie wiem czy robia to codziennie i w jakich godz.

W interenecie chyba nie ma wszystkich informacji o tym gdzie i kiedy daja darmowe posilki dlatego najlepiej isc do jednej z organizacji, ktore zajmuje sie pomoca dla potrzebujacych, np Frälsningsarme( Armia Zbawienia) albo Stadsmissionen (wyzej podalam adresy) i tam sie zapytac.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-06 12:31
Opozycjonista napisal:

"Prawdziwy katolik opozycjonista nie traci czasu na pomoc innym a przeciez wiekszosc tych opozycjonistow to tacy nieudacznicy siedzacych na zasilkach i pomocy socjalnej wiec nie potrzebuja konkurencji. Jak mozna po 30-40 latach tutaj nawet nie miec normalnej pracy?"

Ja przyjechalem tutaj dlugo po tym jak "Rycerze Solidarnosci " sie tu znalezli.
Znalazlem od pierwszego ( drugiego )dnia przyjazdu pierwsza prace,(moglem sie porozumiec tylko po angielsku).
Po tygodniu pracowalem juz w paru instytucjach w sumie po 12-16 godzin na dobe a w chwile pozniej kompletowalem to nauka jezyka.
Wiem jedno: na kurs jezyka chodzili ze mna Rycerze Solidarnosci tylko dlatego ze jeszcze jakies grosze dostawali.
Nikt z nich nie pracowal , wszyscy jak jeden zapatrzeni w szwedzki program socjalny ( przeciez i kase dostawali , i mieszkania w ktorych wtedy przebierac mozna bylo ) robili jakies czarne interesy ...a to lodowki i pralki uzywane do Polski , a to pare godzin roboty na czarno , a to tu ukrasc i tam sprzedac , a to bimberek w karnistrach 5-cio litrowych( sam kupowalem od nich to wiem)i wiele wiele innych takich , ja zas bylem czarna owca bo nie mialem czasu ani na libacje , ani na spotkania , ani na orgietki z kolezankami, zonami szwedow ktore sie tu bardzo nudzily , kiedy ich mezowie w pracy byli ....i tak im zycie lecialo ...
Znam takich ktorzy 20- 25 lat palcem nie ruszyli aby temu krajowi podziekowac ze ich przyjal kiedy klamali jak to z Komuna walczyli.
Dlatego ich mi teraz nie zal (wrecz przeciwnie)i niech stoja tam gdzie stoja i niech sobie przypominaja swoje zlote czasy z buleczka ( slodka ) w reku i niech dziekuja Bogu ze tu sa i ze im jeszcze zryc daja...
I tak maja duzo lepiej niz emeryci w Polsce ktorzy cale swoje zycie ciezko przepracowali i maja 1200 -1500 zl emerytury albo mniej i nikt sie o nich nie troszczy czy przezyja od pierwszego do pierwszego czy nie.

  Profil uzytkownika: skoczek     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-03-06 12:59
Skoczek
  Profil uzytkownika: Bartender     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-06 14:07
Jak mozna po 30-40 latach tutaj nawet nie miec normalnej pracy?

Pozwole sobie zauwazyc, ze jak ktos tu mieszka 40 lat to juz nie musi pracowac bo jest w takim wieku, ze moze dostac emeryture, chyba ze byl b. mlody jak tu przyjechal.

Nic nie wskazuje na to, ze temat dotyczy osob emigracji solidarnosciowej bo oni wiedza gdzie isc po pomoc i znaja jezyk na tyle, ze sami moga znalezc info gdzie mozna dostac darmowe jedzenie.

Jak widac sa ludzie, ktorzy nie chca pomoc i wykorzystuja ten temat, zeby wysmiewac sie z tych co za czasow Solidarnosci dostali azyl w Szwecji.



  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-03-06 14:19
Nikt się nie wyśmiewa z tych, co wtedy azyl dostali, tylko z tych, którzy nie wykorzystali wtedy ogromnej szansy jaką od Szwecji dostali.

My, nowa emigracja, nigdy nie dostaliśmy takiej szansy, a wręcz przeciwnie. Niejednowkrotnie były tu tematy jak MV, SV i inne instytucje robiły nam pod górkę zamiast pomóc. Jednak my pomimo trudności i przeciwieństw potrafiliśmy lepiej lub gorzej zaaklimatyzować się, znaleźć pracę, mieszkanie i nauczyć języka.

Dlatego ci, którzy nie wykorzystali tego, że mieli pomoc z mieszkaniem i finansową kiedy tu przybyli i zamiast nauczyć się porządnie języka i znaleźć dobrą pracę imprezowali nie są warci współczucia. Niech się cieszą ze swojej garantipension i zbierają puszki, a na śniadanie do Stadsmission chodzą. Sami tak wybrali, nie współczuję im.
  Profil uzytkownika: Bartender     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-03-06 14:23
"Nic nie wskazuje na to, ze temat dotyczy osob emigracji solidarnosciowej bo oni wiedza gdzie isc po pomoc i znaja jezyk na tyle, ze sami moga znalezc info gdzie mozna dostac darmowe jedzenie. "




Chyba tez nie dotyczy tej pozniejszej migracji (miedzy 2004r a 500+) wszystko sie nalezy.

Co prawda jest duze prawdopodobienstwo, ze duza czesc wciaz nie zna jezyka na tyle, zeby podstawowe rzeczy/sprawy pozalatwiac samemu, znalezc info na necie.

Duze prawdopodobienstwo ze nie dotyczy kobiet zaciazonych co do swoich mezow/chlopakow/partnerow przyjechaly.





  Profil uzytkownika: pati_sko     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-03-06 14:26
https://www.wiocha.pl/1569 729,Jakis-lepszy-cwaniak
  Profil uzytkownika: Bartender     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-03-06 15:16
"Jak widac sa ludzie, ktorzy nie chca pomoc i wykorzystuja ten temat, zeby wysmiewac sie z tych co za czasow Solidarnosci dostali azyl w Szwecji. "


Ola, fajnie ze odpowiedzialas.
Laurke narysowac ?



Nie trzeba byc tak przewrazliwionym. I trzeba potrafic oodczytac z kogo sie wysmiewaja.
Bartender juz napisal o co chodzilo
  Profil uzytkownika: pati_sko     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-06 15:55
Troche odbiegne od tematu, niemniej musze powiedziec
ze wszystkich ktorych poznalam z Solidarnosci, a byly
to grupy o roznym przekroju zawodowym i wiekowym i w roznych miastach, to wszyscy mieli prace, oczywiscie
tu w Szwecji.

Gorzej bylo z przyjezdnymi po wstapieniu Szwecji do Unii
jedni dali sobie swietnie rade, inni odpadli- tyle.


  Profil uzytkownika: alwa12     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-06 16:28
Nikt z nikogo sie nie wysmiewa.
Zasluzyli sobie na to co maja.Ja wiem ile dostane.
Wystarczy mi to i na buleczke i na szyneczke do buleczki i na wyjazd na narty za granice i wycieczki wedkarskie do roznych krajow w ciagu roku...

Kiedy moja ciocia (nauczycielka polskiego) jak maly bylem ( jeszcze do szkoly nie chodzilem) i siedzialem na drewnianym krzesle uczac sie kaligrafi liter, mowila do mnie : "jak sobie poscielesz tak sie wyspisz" bylem na nia za to wsciekly.
Z czasem zrozumialem ze miala racje.I odtad z ta dewiza szedlem przez zycie..
Nie ,nie zal mi darmozjadow i darmobiorcow, chujowo sobie poscielili to chujowo maja.
I tak ma byc!
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-06 17:30
skoczek. to co piszesz o sobie wtych latach co przyjechales to watpie ze to taka prawda??? jak opisujesz i czekasz jak mloda emigracja bedzie tobie klaskac, nie zesraj sie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-06 17:37
My, nowa emigracja, nigdy nie dostaliśmy takiej szansy, a wręcz przeciwnie. Niejednowkrotnie były tu tematy jak MV, SV i inne instytucje robiły nam pod górkę zamiast pomóc. Jednak my pomimo trudności i przeciwieństw potrafiliśmy lepiej lub gorzej zaaklimatyzować się, znaleźć pracę, mieszkanie i nauczyć języka.
bartender?????dzisiejsza emigracja ma prace bo zostaja ci co ja maja,ale nie spotkalem polaka(ke) ktora przyjechala po 2004 roku mowiaca jakosc dobrze po szwedzku,gdy gospodarka sie uziemni to lepiej jak przeczytaja ten temat i zakoduja adresy gdzie mozna zjesc zadarmo,to jest kolej rzeczy jezyk praca a nie odwrotnie bo bedzie kielbasa
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-06 17:40
pati_sko,
Ty chyba czytasz od tylu bo o 15:16 cytujesz moj wpis, ktory napisalam o 14:07
"Jak widac sa ludzie, ktorzy nie chca pomoc i wykorzystuja ten temat, zeby wysmiewac sie z tych co za czasow Solidarnosci dostali azyl w Szwecji. "
i komentujesz go, ze:
"Nie trzeba byc tak przewrazliwionym. I trzeba potrafic oodczytac z kogo sie wysmiewaja.
Bartender juz napisal o co chodzilo"
A Bartender skomentowal ten moj wpis o 14:19 czyli juz po moim wpisie.

Zreszta twierdzenie, ze uchodzcy z Polski nie zhanbili sie praca w Szwecji przez 30- 40 lat albo pracowali tylko na czarno, zeby dostawac pieniadze z socjalu jest oczernianiem rodakow. To nie jest mozliwe, zeby zdrowy czlowiek mogl tyle lat dostawac zasilki i majac prawo pracy byloby bez sensu, zeby pracowal na czarno.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-03-06 17:55
Olus, a nie wpadlas na to, ze mam podobne zdanie co Bartender o wspomnianej godzinie i nie chcialo mi sie powtarzac tego co zostalo juz napisane.

  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-03-06 18:00
"Zreszta twierdzenie, ze uchodzcy z Polski nie zhanbili sie praca w Szwecji przez 30- 40 lat albo pracowali tylko na czarno, zeby dostawac pieniadze z socjalu jest oczernianiem rodakow. To nie jest mozliwe, zeby zdrowy czlowiek mogl tyle lat dostawac zasilki i majac prawo pracy byloby bez sensu, zeby pracowal na czarno. "


Gdyby ktos stwierdzil, ze wszyscy (z podkresleniem na wszyscy) uchodzcy z Polski to by bylo oczernianiem rodakow.


To jest bardzo mozliwe, ze zdrowy czlowiek ma wyj**ne i bierze tylko zasilki.
Ba! To sie zdarza. To nie jest jakies nowe zjawisko.

Wczoraj sie urodzilas?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-06 18:30
Jezeli myslisz, ze zdrowe osoby moga tu na socjalu zyc cale zycie to sie grubo mylisz. Ja znam kilka osob, ktore pracuja z ekonomisk bistånd w gminie i wiem, ze oni tam stawiaja warunki dla tych co chca dostac pomoc. Przede wszystkim musza szukac pracy i wysylaja ich na praktyki.

Gdyby bylo tak jak myslisz to nie byloby tu tylu bezdomnych, bezdomni nie sprzedawaliby gazety Situation Stockholm i nigdzie by nie rozdawali darmowych posikow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-03-06 18:51
Jasne
  Profil uzytkownika: pati_sko     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-06 20:11
Jezeli nigdy nie slyszalas, ze socjal odmawi pomocy to przeczytaj sobie o tym w internecie, np:

https://www.hd.se/2009-01- 21/han-nekas-stod-av-socialen

https://www.etc.se/ekonomi /allt-fler-nekas-forsorjningsstod-tvingas -sova-pa-gatan
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-03-06 20:33
Ola, no super- no nawet nie podejrzewalam ze socjal moze odmowic pomocy.
Wiem natomiast, ze wszyscy ludzie sa zawsze uczciwi, nigdy nie klamia, nie wykorzystuja systemu....itd itp ect






no oczywiscie beke sobie robie z Ciebie


  Profil uzytkownika: pati_sko     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-06 21:07
bs napisal :

"skoczek. to co piszesz o sobie wtych latach co przyjechales to watpie ze to taka prawda???"

Mozesz wierzyc albo nie ...ani mnie to grzeje ani mnie to ziembi...napisalem jak bylo i jest i to wszystko.
A oklaskow to od nikogo , a juz napewno od emigracji jakiejkolwiek nie potrzebuje.
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-06 21:31
Simply Ola napisal:

"Jezeli myslisz, ze zdrowe osoby moga tu na socjalu zyc cale zycie to sie grubo mylisz."
Pewnie Ola masz racje.
Bylem malo dokladny opisujac sytuacje.W wypadkach ktore znam wygladalo to tak :mieszkanie + socjal jak dlugo sie dalo - kurs jezyka ,kurs jakis tam nr 1 , kurs nr 2 , kurs nr 3, 4, 5 a w przerwach po kursach zwolnienia lekarskie ( zeby pracy nie szukac), powtarzanie przerwanych kursow, okresy bezrobocia ( bo po kursach szlo sie na bezrobocie )oczywiscie wszystko platne...a jak sie chcialo dorobic to albo czarnina , albo bimberek...i tak 25 lat.... a teraz lament...pisze to co wiem napewno...a czego nie wiem ....hohohohoho....
  Profil uzytkownika: skoczek     
Bartender
▁ ▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █


Wpisów: 3031
Od: 2017-03-11
2019-03-07 19:14
Poczytajcie tutaj:

https://www.poloniainfo.se /forum/temat.php?temat=33807

ostatnie wpisy o tym jak Szwecja "pomaga" nowej emigracji.
  Profil uzytkownika: Bartender     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-07 19:27
skoczek ..takie przypadki to ja i znam .ale to jest pare osob .dodam.. ze maja takie same emerytury ja inne co pracowali w tym samym czasie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-08 01:32
bs napisal:
"skoczek ..takie przypadki to ja i znam .ale to jest pare osob .dodam.. ze maja takie same emerytury ja inne co pracowali w tym samym czasie"

Mylisz sie.
Moga miec tylko garantipension i nic wiecej.
No i oczywiscie bidrogi np: bostadsbidrag jak maja kiepskie konta, brak akcji, zadnych fondow itp.
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-08 07:25
Suma sumarum,,,,bedziiesz mial tyle samo netto co oni.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-03-08 09:11
"Suma sumarum,,,,bedziiesz mial tyle samo netto co oni."


Jak sobie poscielisz tak bedziesz mial na emeryturze.
Tak mowia.
Tylko trzeba duzo wczesniej zaczac myslec o emeryturze, nie chwile przed wiekiem emerytalnym.

  Profil uzytkownika: pati_sko     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-08 13:33
pati napisal :

"Jak sobie poscielisz tak bedziesz mial na emeryturze.
Tak mowia.
Tylko trzeba duzo wczesniej zaczac myslec o emeryturze, nie chwile przed wiekiem emerytalnym"


Zgadza sie !!!!
Mnie rodzice o tym przypominali jak do pierwszej pracy poszedlem...a ja korzystalem z ich wiedzy i doswiadczenia.I dobrze na tym wychodze.

BS napisal:

"Suma sumarum,,,,bedziiesz mial tyle samo netto co oni."
Na jakiej podstawie to napisales?
Wytlumacz mi dlaczego?

Juz wiem ze bede mial duzo, duzo wiecej, o ile jakiejs zawieruchy swiatowej nie bedzie.
No i oczywiscie na zadne bidrogi liczyc nie moge....niestety.. to tez juz wiem..
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-08 16:47
skoczek.....moze i ciebie bedzie stac ale mam wrazenie ze nie mieszkasz za dlugo w szwecji?????,policz sobie ile teraz bierzesz na reke podziel na 2 i swoje wydatki,jak zostanie tobie 5000kr to tyle samo co temu co nie przepracowal ani jednego dnia,to tak mniej wiecej funkcjonuje w szwecji,do swoich wydatkow dodaj reszte kosztow np pomoc domowa ,gdybys zachorowal np na zanik pamieci to boende w domu starcow kosztuje 10000 na miesiac ,dlatego pisze tobie ze niemasz pojecia co ciebie czeka ,wtedy bedzie ciebie wkur....c wszystko co znaczy bidrag ,pracujac jest gwarancja zee kregoslup szybciej wysiada lub cos innego
  Profil uzytkownika: black sabbath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-08 17:45
Bs napisal:
"ale mam wrazenie ze nie mieszkasz za dlugo w szwecji?????,policz sobie ile teraz bierzesz na reke podziel na 2 "


"Wrazenie" zalezy i od "wrazajacego" i od "wrazanego" no i od przedmiotu ktory wrazajacy wrazanemu wraza...)
Masz oczywiscie racje ...do Szwecji przyjechalem w zeszlym tygodniu.
I to wszystko w temacie ...po co mam Cie uswiadamiac , moze bys pewnie na tym zarobil , a co mnie z tego ??
  Profil uzytkownika: skoczek     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-08 18:05
Black, co Ty za bzdury wypisujesz ?
Jesli ktos ma taka emeryture mimo ze pracowal, to znaczy
ze nie ma wypracowanych lat i byly przerwy w zatrudnieniu
np: dlugie zwolnienia lekaarskie, okresy bezrobocia.

ja nie mam wypraowanych pelnych lat, mialam okresy
bezrobocia, ale niezbyt dlugie i mimo to nie "zalapie"
sie na bostadstilllägg, bo zarobki byly nie zle.
Pupci nie bedzie urywac, ale bede samowystarczalna
bo te ca.14.800 wezme na reke, a dojdzie do tego emerytura
z Polski, nawet petow nie bede musiala ograniczc.

Zaznaczam ze nigdy nie oszczedzalam na tych fondach
emerytalnych bo uwazam ze to oszukanstwo.


  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-08 20:13
te 14800 na reke to powiedz komus innemu,ja w to nie uwierze
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-08 20:17
https://www.pensionsmyndig heten.se/nyheter-och-press/pressrum/korta pensionsfakta

chyba ze jestes super wyjatkiem???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-08 20:20
Tak jak ja nie uwierze ze jak ktos solidnie pracowal przez 35 lat dostaje na reka tylko 5000kr.

Musial miec pod gorke do roboty i wiatr go ciagle
spychal na dol

  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-08 20:34
Black, to sa dane z 2017, ja jeszcze pracuje, a wstepne
wyliczenie ktore mi zrobiono dotyczy roku 2020 na 2021
jesli cos sie nie omsknie….biore takze pod uwage ze
wyliczenie to nie podsumowanie koncowe, ale jak dostane
ca.1500 mniej to tez nie bede plakac i bidragow nie bede
brac bo mi nie dadza.

trzeba pamietac zeby na emeryture odchodzic nie wtedy
kiedy konczymy swoje lata, ale czekac do stycznia
nastepnego roku bo zyskuje sie 1000kr wiecej.
  Profil uzytkownika: alwa12     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-08 20:37
poczytaj co napisalem???? dzisiaj emeryt niepraujacy lub pracowal troche ma na reke 5000kr(okolo) po wszystkich oplatach,niewiem ile by hyra kosztowala.jak masz czynsz 8000 kr a emerytura 12000 to doloza 1000 a innemu doloza wiecej ,oto mnie chodzi,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-08 21:14
Alwa napisal :
"Pupci nie bedzie urywac, ale bede samowystarczalna
bo te ca.14.800 wezme na reke, a dojdzie do tego emerytura
z Polski,"

Bs napisal:
"te 14800 na reke to powiedz komus innemu,ja w to nie uwierze"
No i jeszcze to ze ja w Szwecji krotko mieszkam bo on M A W R A Z E N I E.........

No i kop sie tu z koniem ..... gosciu ....Ty jestes jakis horror!!!!!
Dlaczego nam to robisz i po co ??
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-08 21:46
pozyjemy zobaczymy?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-08 21:49
BS napisal:

"https://www.pensionsmyndig heten.se/nyheter-och-press/pressrum/korta pensionsfakta

chyba ze jestes super wyjatkiem?"

No i cozes tu podal co ???
Ty chyba faktycznie tu wczoraj przyjechales...
To dotyczy allmän pension.
Oprocz allmän pension jest jeszcze :
1/tjänste pension
2/A kto nie jest buc to: Privat Sparande.

I to wszystko wchodzi w okreslenie "Twoja Emerytura"
A kto byl jeszcze madrzejszy to zamiast kase wydawac na pierdoly jak pyfko na laweczce to kupowal np: nieruchomosci , albo ziemie w dobrym miejscu i teraz nie gega smetnie ze mu braknie...
Ciekawe ze jak gdzies na jakims zadupiu swiata przyjezdza autobus z wycieczka emerytow to wysiadaja z niego albo Szwedzi ,albo Niemcy ,albo Angole ,albo Duny ...ciekawe co ??
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-08 21:53
BS : "pozyjemy zobaczymy"


No co zobaczymy ????
Nic nie zobaczymy bo juz wiemy napewno ...to nie Polska!!

(chyba ze 3 swiatowa wybuchnie to wszystko w pizdu pojdzie i zacznie sie od nowa)
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-08 22:03
Alwa napisal:

"dlugie zwolnienia lekaarskie, okresy bezrobocia"
Wszystkie okresy z sjukpenning i sjukersättning sa wliczane - trudno zeby ktos kto jest chory zostal podwojnie pokrzywdzony.( I to jest ten dobre dzialanie panstwa opiekunczego jakim jest Szwecja)
Z bezrobociem to nie wiem , ale wszelkie kursy sa rowniez wliczane jako okres pracy ( no ale one odbywaja sie w okresie bezrobocia , wiec pewnie bezrobocie tez)
Nie wiem.... nigdy w zyciu nie bylem bezrobotny, ani w Szwecji ani gdzie indziej)
  Profil uzytkownika: skoczek     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-09 00:43
Skoczek, wszystko ladnie, pieknie, ale zarobki na dlugim
zwolnieniu diametralnie sie obnizaja i wplyw do skatte
tez zaczem ida mniejsze wplywy na emeryture.
Specjalnie jesli ma sie ob, ktore na zwolnieniu odpada,
bo roczna srednia przecietna wyliczona przez pracodawce
do F-kassy tez ma swoja granice.

Jesli chodzi o kursy dla bezrobotnych, mowie tu o tych
co wypracowali A-kassan, to przeciez z tego sa bardzo
wplywy do skatte. owszem niby staz pracy sie liczy, ale
jak to trwa ponad rok to emerytura leci w dol.
Potem znow jakis timanstellning na pare miesiecy, potem
znow A-kassan i tak w Kolko, a na koncu ktos sie dziwi
ze zostaje mu 5000na zycie, dodam ze z tych 5000kr
trzeba oplacic telefon, internet i inne rachunki,
bo tylko hyra i prad podchodzi pod bostadstillägg.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-09 01:00
Dodam jeszcze ze ci co w kratke pracowali z przewago na kratke nie na prace zawsze sie dziwia ze oni cale zycie
tyrali i maja prawie taka sama emeryture jak ci co nigdy nie pracowali...to jesli chodzi o staz pracy.
Staz pracy moze byc dlugi ale..no tego...kijowy
  Profil uzytkownika: alwa12     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2019-03-09 11:02
Alwa:
"Dodam jeszcze ze ci co w kratke pracowali z przewago na kratke nie na prace zawsze sie dziwia ze oni cale zycie
tyrali i maja prawie taka sama emeryture jak ci co nigdy nie pracowali.."


A tak .... to jest regula hahahahhahahaha - znam to nie z autopsji , ale z bardzo bliskiej "obserwacji" moich przyjaciol
  Profil uzytkownika: skoczek     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2019-03-20 18:14
Temat nie na temat .
  Profil uzytkownika: LARA333     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2019-03-20 21:43
Moderator tego nie widzi
  Profil uzytkownika: LARA333     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-20 21:54
Lara, chlopak sie pomylil, pewnie wpis byl do tematu
korona szwedzka .
  Profil uzytkownika: alwa12     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2019-03-20 22:00
Widze Alwinka ze tez krazysz po tematach
  Profil uzytkownika: LARA333     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-20 23:08
Ano, Larus taka mala rundke zrobila,, troche sie
posmialam, a teraz juz zmykam i zycze dobrej nocki
  Profil uzytkownika: alwa12     
Forum -> Na każdy temat -> Pomoc ubogim .
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony