Odwiedzin 37802291
Dziś 2735
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - podział majątku po rozwodzie w Szwecji.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpodział majątku po rozwodzie w Szwecji.
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-24 15:57
Pytanie zasadnicze czy tak jak w Polsce rzeczy(nieruchomość w Polsce miernej wartości w moim przypadku) nabyte przed ślubem są własnością jednej osoby. Ex(obywatel Szwecji) nigdy tego nie kupował nigdy nie płacił podatku a teraz chce to podzielić na połowę.
  Profil uzytkownika: Bengta     
Poważny temat! Ten temat został oznaczony jako poważny. Oznacza to, że autor oczekuje poważnej dyskusji lub odpowiedzi na pytanie.
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-02-24 17:05
spisaliscie podzial majatku przed slubem? jesli nie to ma prawo
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2019-02-25 08:04
Jesli rozwodzisz sie w szwecji to podlegasz pod prawo szwedzkie a to oznacza ze to co mialas przed slubem nie jest 'tylko twoje' tylko niestety w czasie slubu weszlo w skald majatku wspolnego i teraz trzeba sie tym podzielic. Niestety takie prawo.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-02-25 13:24
Sprawa wygląda tak:

Wszystko, co zostało nabyte przed slubem: mieszkanie, działka,ziemia-wszystko na co ktoś ma jednoosobową hipotekę jest własnością tylko tej JEDNEJ osoby, bez względu czy zawiera slub a później się rozwodzi. Zaden rozwod nie przenosi części tego majątku na inne osoby!

Podobnie rzecz się ma z kontem bankowym, wszystko co zostało zdeponowane w banku przed slubem jest własnoscią TYLKO jednej osoby deponującej i rozwod nie przenosi własności na inne osoby.

Tak samo ma się sprawa z rzeczami ruchomymi, samochod,kosiarka,kombajn.. sa własnością tej osoby,ktora je kupiła i ani slub,ani rozwod nie przenosi prawa własności.

Inaczej ma się jezli przed slubem spisujemy intercyzę i "dzielimy" lub "użyczamy" tych rzeczy drugiej osobie, wtedy prawnicy będą mieli ból głowy.


Wazna rzecz! Po słubie, jeśli jedna ze stron zarabia dużo, a druga strona nie zarabia, nie maja dzieci, wtedy podział nie będzie 50/50.
W szewcji mąż nie ma obowiązku utrzymywania zony po rozwodzie i na odwrot.

  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-02-25 13:41

UPRZEDZAM NASTEPNE PYTANIA:



Kto odpowiada za istniejące zobowiązania po rozwodzie/separacji?

Każdy z małżonków odpowiada za własne długi, zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie.


Czy małżonek ma prawo do żądania wypłaty wyrównania?

W przypadku ustroju wspólności majątkowej z wyrównaniem dorobków:
- Czy roszczenie można zaspokoić w formie zapłaty lub w naturze?
- W jaki sposób oceniane jest roszczenie?
- Jaka jest wysokość płatności wyrównania?
- W jakiej sytuacji zalecane jest roszczenie?

Prawo szwedzkie nie przewiduje takiego ustroju majątkowego.

  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-02-25 13:56
Miten omaisuus (oikeudet in rem) jaetaan?

Avio-oikeudet realisoituvat avioliiton purkautuessa tapahtuvan omaisuuden osituksen yhteydessä. Ensin lasketaan puolisoiden osuudet aviovarallisuudesta. Koska kumpikin puoliso omistaa omaisuutensa itsenäisesti, saamisoikeus ei viittaa mihinkään omaisuuteen erityisesti, vaan ainoastaan sen nimelliseen arvoon eli puoleen aviovarallisuuden nettoarvosta (velkojen vähentämisen jälkeen). Puoliso, jolla on eniten aviovarallisuutta, voi valita, että tasataanko arvojen erotus maksamalla kertakorvaus vai luovuttamalla arvoltaan vastaava määrä omaisuutta (ÄktB:n 11 luvun 9 pykälä). Taloudellisesti heikommassa asemassa oleva puoliso voi kuitenkin pyytää yhteisen kodin ja sen irtaimiston luovuttamista itselleen korvausta vastaan (ÄktB:n 11 luvun 8 pykälä). Mikäli puolisoiden koko omaisuus on henkilökohtaista omaisuutta eikä kumpikaan puoliso pyydä yhteisen kodin tai sen irtaimiston luovuttamista hänelle, omaisuuden ositusta ei tarvita (ÄktB:n 9 luvun 1 pykälä). Mainittakoon, että ero voidaan myöntää, vaikka puolisot eivät pääsisikään yhteisymmärrykseen kaikkien asiaan liittyvien asioiden osalta. Kyseiset asiat käsitellään sitten erikseen.
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-02-25 13:59
a JAK NE ROZUMIESZ, TO TU:

5.1. Hur fördelas tillgångarna (sakrätt )?

Giftorätten uppstår när äktenskapet upplöses och bodelningen ska äga rum. Först beräknas makarnas andel i giftorättsgodset. Eftersom vardera maken äger sin egendom individuellt gäller anspråket inte specifik egendom utan endast ett nominellt värde, dvs. halva nettovärdet av giftorättsgodset (efter att skulderna har dragits av). Den make som har mest giftorättsgods får välja om skillnaden ska regleras genom en klumpsumma eller genom en överföring av tillgångar av motsvarande värde (ÄktB 11:9). Den ekonomiskt missgynnade maken kan dock begära att ta över familjens gemensamma bostad och bohag mot kompensation (ÄktB 11:8). Om all deras egendom är enskild egendom och ingen av makarna begär att få ta över det gemensamma hemmet eller bohaget behövs ingen bodelning (ÄktB 9:1). Det bör nämnas att en äktenskapsskillnad kan godkännas även om parterna inte är överens om alla bifrågor. Sådana frågor hanteras då separat.
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
JaNikt


Wpisów: 993
Od: 2016-04-16
2019-02-26 08:40
I ja bym żadnego swojego majątku babie nie oddał, tylko dlatego że była moją żoną.
  Profil uzytkownika: JaNikt     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-27 20:10
Dzięki Black_sabath. coś tam przeczytałam po szwedzku i zrozumiałam że jeżeli coś jest imiennie darowane to to nie wchodzi do rozliczenia majątku jako wspólny.Ja mam umowę darowizny jeszcze zanim wyjechałam do Szwecji.Nie kupowałam tej własności ziemskiej i na dzień dzisiejszy jest oddana następnemu użytkownikowi w zamian za moja polską emeryturę rolniczą.Gdybym cokolwiek zrobiła z tym tracę emeryturę. pytanie co dalej , nie stać mnie na prawnika . wiem jak mogę złożyć wniosek w sądzie ale i tak nie mam dalej prawnika , Strona wroga na pewno złoży ten wniosek w sądzie, Mam zero pojęcia jak to przebiega , Rozwód był o-line czy dalej to tak będzie ? Mój szwedzki jest ograniczony do podstaw które potrzebuję w pracy . ale nie jarzę języka prawniczego.
  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-27 20:31
Nie mam wspólnego długu z ex mężem . Mam dobrą pracę na stały etat i prawdopodobnie dopracuję tam do emerytury, Zarabiam więcej niż ex ma emerytury, Co prawda ma on teraz ten tajenstepension i ma więcej przez 6 lat. Zostawiłam ekstra meble dla niego/łozko, sofa fotele kuchnia elektryczna 4 szafki typu malmo z ikea. wzięłam tylko stare łóżko które było kupione dla mojej córki i stare fotele które chciał wyrzucić oraz prawie nowe biurko które też mu nie pasowało.Oraz samochód za który spłacam raty /4 lat kredytu/ i stoi na mnie. Mąż nie wpłacił ani jednej rat na samochód . i teraz chce zwrotu kasy ,którą razem wpłaciliśmy przy kupnie samochodu.1/3 wartości samochodu .Płaciłam jego rachunki ponad 2 lat bo twierdził że on spłaca kredyt za mieszkanie to ja muszę hyrę płacić.

  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-27 20:48
Mam też inne zobowiązania pieniężne i na dziś mnie nie stać na opłaty sądowe i inne dodatkowe.Pomimo dobrej pracy. Hyra mnie dobija ale to było pierwsze mieszkanie które mogłam wziąć i mieszkać w spokoju.
  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-27 20:51
no i nie mam tej intercyzy przedślubnej , chu j bombki strzelił ,choinki nie będzie.
  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-27 20:58
może mu oddać pół pola wartości 5000 koron , a on mi odda pół mieszkania wartości około 900000 lub 1000000 koron. Też je kupił przed ślubem i spłaca nadal. Kurka wodna kto to policzy , Przecież nie byliśmy razem 30 lat tylko 5 i trochę
  Profil uzytkownika: Bengta     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-02-28 08:00
Jesli nie spisalas intercyzy to wiedz ze wszystko jest
do podzialu, jego mieszkanie tez i wszystko co ma.

Nie plac mu ani grosza, rozpisz sobie ile on ma
i powiedz ze mozecie spotkac sie w sadzie ale ze on tez
bedzie dzielic sie wszystkim na pol, jesli chce
Twojej polowy z Polski. A jak to byla darowizna to
mozliwe ze nie jest do podzialu.

Tutaj nasza Ola by sie przydala, bo zna i polskie
i szwedzkie prawo.

Polecam Ci kontakt z adwokatem Misiowcem, on zajmuje
sie takimi sprawami i jest w tym bardzo dobry.
Znajdziesz namiary w listewce Katalog Firm zolty kolor.

Warto wydac na wizyte ca. 2000kr i uzyskac porade
z paragrafami co sie komu i ile nalezy, a potem
uswiadomic ex, to mu napewno rura zmieknie.

To musi byc nie zly filut delikatnie mowiac, ze zada
podzialu twoich zasobow w Polsce, a sam stoi na mieszkaniu za milion...a moze wiecej jest to warte
tylko Ty o tym nie wiesz.


Wpisz w google . booli.se i miejscowosc w ktorej mieszkasz wysypia sie anonse sprzedazy mieszkan
z cenami i z metrazem.

Nie zaluj forsy na jedna wizyte i nie plac temu
draniowi ani korony i nie daj sie straszyc.

  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-02-28 08:12
taki liczykrupa napewno ma oszczednosci na koncie
o ktorym Ty nic nie wiesz-czesty przypadek ze tu Polki placily na pol i rachunki i zycie i byly wyliczane co do grosza, a dzieciom musialy fundowac wakacje za wlasne
grosiki, nie mogly sobie pozwolic na fryzjera , czy
cieple buty, ale w domu gotowaly opieraly i pracowaly na 2 zmiany a panisko szwedzkie siedzial w domu na rencie
i tylko mial roszczenia.

znam takie przypadki ze ci mezowie mieli mase kasy
o ktorej zony nie wiedzialy.

Byla juz bardzo dano temu sprawa polki ktora podpisala
intercyze i mimo to maz musial sie podzielic milionami
o ktorych ona nic nie wiedziala- gazety o tym pisaly
w calej Szwecji. a sprawe prowadzil wlasnie Misiowiec.
  Profil uzytkownika: alwa12     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-02-28 08:44
Nie czytaj nawet tych głupot, ona nie wie o czym mówi.



5.1. W jaki sposób dzielony jest majątek (prawa in rem)?
Wykonanie majątkowych praw małżeńskich następuje po ustaniu małżeństwa. Wówczas następuje podział majątku. Najpierw oblicza się wartość udziałów małżonków w majątku wspólnym. Jako że każdy z małżonków posiada swój majątek niezależnie, roszczenie nie dotyczy konkretnych składników majątku, a jedynie wartości nominalnej, tj. połowy wartości netto majątku wspólnego (po odliczeniu długów). Małżonek, który posiada większość majątku wspólnego może wybrać, czy wyrównanie różnicy nastąpi poprzez jednorazową płatność sumy pieniężnej, czy też poprzez przeniesienie przedmiotów majątkowych o równowartości różnicy (ÄktB 11:9). Niemniej małżonek znajdujący się w mniej korzystnej sytuacji ekonomicznej może żądać przejęcia własności wspólnego domu i przedmiotów urządzenia domowego za rekompensatą (ÄktB 11:8). Jeżeli całość majątku stanowi majątek odrębny małżonków i żaden z nich nie żąda przejęcia własności wspólnego domu lub przedmiotów urządzenia domowego, to nie ma potrzeby dokonywania podziału majątku (ÄktB 9:1). Należy dodać, że rozwód może zostać orzeczony nawet jeśli strony nie doszły do porozumienia we wszystkich powiązanych kwestiach. Wówczas kwestie te zostają rozstrzygnięte osobno.
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-02-28 08:58
Kilka linkow

http://www.domstol.se/Frag or--svar/Skiljsmassa/


http://www.juristjouren.se /start.html

mozesz zadzwonic i otrzymac bezplatna porade prawna:
0771 333 444


  Profil uzytkownika: Black_sabath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-02-28 12:41
Skoro zostalam wywolana do tablicy to skresle pare slow.
coś tam przeczytałam po szwedzku i zrozumiałam że jeżeli coś jest imiennie darowane to to nie wchodzi do rozliczenia majątku jako wspólny.Ja mam umowę darowizny jeszcze zanim wyjechałam do Szwecji.

To jest zgodne z polskimi przepisami prawa ale nie ze szwedzkimi bo zgodnie ze szwedzkimi, zeby darowizna byla majatkiem odrebnym ( osobistym) to ten warunek musi byc zawarty w akcie darowizny.

Äktenskapsbalk ( ÄkB)
7 kap 2 § Enskild egendom är
2. Egendom som en make har fått i gåva av någon annan än den andra maken med det villkoret att egendomen skall vara mottagarens enskilda,

Kurka wodna kto to policzy ,

Jezeli z bylym mezem nie dojdziecie do porozumienia w sprawie podzialu majatku to nalezy wystapic do sadu z wnioskiem o wyznaczenie bodelningsförrättare.
Jak chodzi o koszty to skladajac ten wniosek trzeba wplacic do sadu 900 kr i do tego dochodzi wynagrodzenie dla bodelningsförrättare, ktore na ogol strony pokrywaja po polowie. Jezeli strona wystepujaca do sadu z wnioskiem o jego wyznaczenie bodelningsförrättare nie zaproponuje odpowiedniej osoby to sad wyznaczy prawnika lub adwokata do wykonania tego zadania.
Wynagrodzenie za prace prawnika lub adwokata bardzo duzo kosztuje bo adwokat moze wziac nawet 2500 kr/godz.
Mozna wystapic do sadu z prosba o tzw. ersättningsgaranti för bodelningsförrättare i ze srodkow publicznych dostac na zaplacenie za 5 h pracy bodelningsförrättaren.
Podam ci dwa linki o podziale majatku po rozwiazaniu malzenstwa:

http://www.boupplysningen. se/juridik/bodelning

http://www.domstol.se/Fami lj/Bodelning/

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-02-28 12:51
"Ja mam umowę darowizny jeszcze zanim wyjechałam do Szwecji."

To jest zgodne z polskimi przepisami prawa ale nie ze szwedzkimi bo zgodnie ze szwedzkimi, zeby darowizna byla majatkiem odrebnym ( osobistym) to ten warunek musi byc zawarty w akcie darowizny.

Przecież napisała, ze ona ma umowę darowizny, tzn. ze ma imienny akt, wyłącznie na nią, wiec jest majątkiem odrębnym(osobistym).

  Profil uzytkownika: Black_sabath     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-28 14:29
Mam ..Umowę darowizny. Sporządzona przez notariusza. Darowizna od mojej córki dla mnie. I umowę notarialna dzierżawy z tytułu której otrzymuję emeryturę w Polsce.
Dzieki za linki do adwokatów co nie chcą wynagrodzenia. Muszę napisać do nich. Ogolnie za jakiś czas miałabym pieniądze na adwokata ale nie dziś i z terminem odpowiedzi do 5 marca. Po tym terminie strona przeciwna idzie do sadu. Teraz pytanie jakie dokumenty trzeba mieć. Do tego sądu lub do dyskusji z adwokatem ex męża. Ale raczej do sądu bo juz raczej nie zdążę ściągnąć dokumentów z Polski na to nieszczęsne pole za 5000 koron. Czy potrzeba jakieś faktury paragony na te meble co zostały u ex męża.
  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-28 14:34
Były mąż a raczej jego adwokat chce pieniędzy i podziału ziemi w Polsce. A nic nie pisze o tym że ex ma mieszkanie i że jakieś rzeczy sa do podziału. Nie mówiąc o tym że po 5 latach nie będzie to podzial pół na pół.
  Profil uzytkownika: Bengta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-02-28 14:35
Przecież napisała, ze ona ma umowę darowizny, tzn. ze ma imienny akt, wyłącznie na nią, wiec jest majątkiem odrębnym(osobistym).

Nie masz racji bo w Szwecji darowizna wchodzi w majatek wspolny chyba, ze w umowie darowizny jest napisany warunek, ze bedzie ona stanowila majatek odrebny. Widocznie nie rozumiesz tego przepisu prawnego, ktory podalam (tzn kap 7, § 2 ÄkB) ale moze to zrozumiesz:

Gåva
Villkoret om enskild egendom ska finnas med redan när gåvan överlämnas. Ett sådant villkor gäller även om mottagaren inte är gift vid gåvotillfället utan gifter sig senare.
https://www.tidningenkonsu lten.se/artiklar/makars-egendom/
Zgodnie ze szwedzkimi przepisami jak sie cos komus daje i chce sie, zeby to bylo jego majatek odrebny to trzeba napisac:
Gåvan ska vara enskilda egendom för (namn C, personnummer).

https://avdragslexikon.se/ gratis-avtalsmallar/gratis-mall-gavobrev- exempel/
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-02-28 15:07
Ola, fajnie ze dalas sie wywolac
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-02-28 15:25
Bengta, sluchaj Oli to wyjdziesz na tym najlepiej.
  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-02-28 15:41
_sabath, "ona" wie co robi, "ona" w pierwsym rzedzie
poprosila Ole by sie odezwala, bo na tym Forum Ola
najlepiej sie zna na prawie, tak szwedzkim jak i polskim


A prpos tego co wyzej pisalam o sprawie Polki ze byl
podzial majatku mimo intercyzy to chodzilo o to
ze maz spisal intercyze ale pozalowal cos 500kr by
zatwierdzic to w sadzie czy u notariusza- myslal ze
Polki sa glupie. Kobieta zglosila sie do adwokata
a on sprawdzil ze dokument jest nie wazny, no i byl
podzial majatku i to jakiego majatku.
Prasa to opisywala i ostrzegala zeby takie doumenty
uprawomocniac.
To tak dla Twojej _sabath wiadomosci a propos ze
"ona" nie wie co pisze.

Skroc sobie ten nick do _sabath, bo robisz, juz nie
pierwszy raz, Blackowi niedzwiedzia przysluge.

Popros ladnie redakcje to moze zrobisz wreszcie cos pozytnego.

  Profil uzytkownika: alwa12     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-02-28 15:48
Zapomnialam o podsumowaniu, to adwokat sprawdzil na
jakich milionach maz siedzi, zona nie miala pojecia
ze wyszla za milionera.

Bengta sprawdz tego Twojego bylego faceta.
  Profil uzytkownika: alwa12     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-02-28 16:55
Moze kogos to dziwi, ze byly maz Bengty domaga sie wpisania do wspolnej wlasnosci jej ziemi w Polsce ale prawdopobnie jego mieszkanie mimo, ze zaczal je splacac przed ich slubem, nie jest jego odrebnym majatkiem tylko wspolnym i bedzie musial sporo jej zaplacic.

Oczywiscie od obecnej wartosci tego mieszkania trzeba bedzie odjac to ile jeszcze zostalo do zaplacenia.
Przy podziale majatku sumuje sie aktywa i pasywa ( tillgångar och skulder) obu stron i dzieli sie po rowno.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-02-28 19:34
Ola jest po prostu madra kobietą. Bierz z niej przykład.
Na forum jest Ronj@ która jest wyśmienitym prawnikiem praktykiem.
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-02-28 20:08
Napisalam, ze prawdopodobnie mieszkanie nie jest odrebnym majatkiem jej bylego meza ale na podstawie tego co podala Bengta mysle, ze to mieszkanie jest ich wspolnym majatkiem bo zgodnie z § 2 kap. 7 ÄkB majatkiem odrebnym jest:
1. egendom som till följd av äktenskapsförord är enskild,
2. egendom som en make har fått i gåva av någon annan än den andra maken med det villkoret att egendomen skall vara mottagarens enskilda,
3. egendom som en make har erhållit genom testamente med det villkoret att den skall vara mottagarens enskilda,
4. egendom som en make har ärvt och som enligt testamente av arvlåtaren skall vara mottagarens enskilda,
5. egendom som en make erhållit genom förmånstagarförordnande vid livförsäkring, olycksfallsförsäkring, sjukförsäkring eller pensionssparande enligt lagen (1993:931) om individuellt pensionssparande som tecknats av någon annan än den andra maken med det villkoret att egendomen skall vara mottagarens enskilda,
6. vad som har trätt i stället för egendom som avses i 1--5, om inte annat har föreskrivits genom den rättshandling på grund av vilken egendomen är enskild.
https://lagen.nu/1987:230
A to co nie jest majatkiem odrebnym stanowi wspolny majatek malzonkow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-02-28 23:53
simply_Ola dziękuję za szczegółowe podpowiedzi,

Nie mam możliwości przeczytania teraz umowy notarialnej z Polski.żeby określić czy spełnia warunki odrębnego majątku tak konkretnie pomimo że ma tytuł UMOWA DAROWIZNY.Leży spokojnie w Polsce. Muszę jechać i to przywieźć i przetłumaczyć na szwedzki pewnie. Nawet jak by wchodziła do rozliczenia to marne są to pieniądze na szwedzkie realia.

Meble to rzecz której mogę nie mieć bo kupiłam sobie w second hand drugi zestaw.

Teraz mam pytanie co z gotówką zainwestowaną w kupno samochodu.Niby razem kupowaliśmy i pieniądze miałam przekazane do ręki , Nie był to przelew bankowy. Samochód stracił na wartości.Nadal spłacam raty za samochód . Ex tylko raz zapłacił jedną ratę ubezpieczenia .

Jeszcze mam ja sama małe pytanie : jeżeli ja płaciłam jego faktury a on czasami robił przelew bankowy na moje konto na zakupy czy to może być liczone do podziału. Bo ex marudzi że będzie chciał zwrotu tych pieniędzy.Na banku istnieją przelewy i nie da się ich ukryć. Dziś ja sama się nie doliczę ile wydałam pieniędzy na wspólne jedzenie i jego używki snusy i piwo. Tłumaczył że ja muszę płacić jego faktury ,hyra światło itp. bo on spłaca kredyt za mieszkanie.Ponosiłam koszty utrzymania większe czy
mniejsze , trudno dziś to określić.

Myślę jeszcze o proszeniu sądu o ulgi w tym rozliczaniu i tu mam negatywne myśli. W Szwecji patrzą na miesięczny dochód a ten ma ponad 15000 na rękę co miesiąc. Z takim dochodem nie kwalifikuję się na żadne zasiłki i dotacje .

  Profil uzytkownika: Bengta     
befsztyk


Wpisów: 920
Od: 2016-08-04
2019-03-01 08:33
Wszystko co ma akt notarialny i posiada wskazanie właściciela jest wyłącznie jego i sluby/rozwody tego nie znoszą.Nad czym tu się zastanawiać?

Ty potrzebujesz adwokata, bo sama nic nie wywalczysz, ani garnków, części samochodu, recznikow itp. Człowiek wezmie 2500/h i będzie cie prowadził za reke.
Moja rada dla ludzi,ktorzy nie mają pieniędzy,nie znają jezyka i porad prawnych zasiegaja na tym forum, to dogadać się z byłym mezem, chocbys miała na tym stracic, to jest najtansza opcja.

Alwa powinna prowadzic kącik: " Jak oskubać Szweda w szybki sposób".
  Profil uzytkownika: befsztyk     
kkkkkkkkkkkkkkkkkkk


Wpisów: 34
Od: 2018-08-18
2019-03-01 11:56
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: kkkkkkkkkkkkkkkkkkk     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-01 12:04
Wszystko co ma akt notarialny i posiada wskazanie właściciela jest wyłącznie jego i sluby/rozwody tego nie znoszą.Nad czym tu się zastanawiać?

Widocznie ciezko jest zrozumiec, ze zgodnie ze szwedzkimi przepisami wszystko co jest wlasnoscia kazdego z malzonkow staje w chwili wystapienia o rozwod ich wspolnym majatkiem i podlega podzialowi, z wyj. tego co jest ich majatkiem odrebnym.
Wkleilam co zgodnie ze szwedzkimi przepisami tzn § 2 kap. 7 ÄkB jest wlasnoscia odrebna i fakt posiadania aktu notarialnego nie jest tam wymieniony.

Wpis hipoteczny wlasnosci nieruchomosci to po szwedzku- lagfart. Podam link do prawnika, ktory m in odpowiada czy domek letni na ktory jej maz ma lagfart jest jego odrebnym majatkiem a on jej odpowiada, ze nie ma znaczenia kto stoi w tym wpisie bo domek letni jest ich wspolna wlasnoscia, chyba ze podpada pod jedna z kategorii wymienionych w § 2 kap. 7 ÄkB.
https://lawline.se/answers /betydelsen-vid-en-bodelning-av-vem-som-s tar-pa-lagfarten
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-01 13:37
Muszę dopisać ze to nie ja chcę podziału wspólnego majątku. Tylko ex mąż wynajął prawnika w celu oskubania mnie. On myśli że pole w Polsce jest warte miliony koron lub złotych. Rozmawiałam dziś z jego prawnikiem i prawnik stwierdził że mam ziemię wartą 2 miliony (tu się zastanawiam jaka walutę wybrać 😂🤣 bo wybuchłam śmiechem i nie dosłyszałam rodzaju waluty) W obecnej sytuacji chciałam się dowiedzieć co muszę zrobić. Choć nadal nie wiem wszystkiego. Nie wiem czy prawnik ma jakiekolwiek pojęcie o wartości ziemi w Polsce. Niestety nie mam działki w Warszawie pod Pałacem Kultury ☹

  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-01 13:42
alva12 dziękuję za wsparcie i pomoc w wywołaniu Oli do tablicy.
  Profil uzytkownika: Bengta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-01 14:55
W obecnej sytuacji chciałam się dowiedzieć co muszę zrobić.

Musisz zatrudnic rzeczownawce, ktory wyceni Twoja ziemia.
W internecie o tym jest duzo info np:
http://ladnydom.pl/budowa/ 1,106603,6816485,Urzedowa_wycena__rzeczoz nawca___czyli_ile_jest_warta.html

http://regiodom.pl/portal/ budowa/przed-budowa-domu/wycena-dzialki-b udowlanej-domu-mieszkania-jak-sie-robi
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-01 15:41
Co prawda wyceny Twojej ziemi w Polsce moze rowniez dokonac bodelningsförrättare czyli osoba wyznaczona przez sad do wykonania podzialu majatku ale on wystawi slony rachunek wiec jak zatrudnisz rzeczoznawce w Polsce to bedzie znacznie taniej.
Mozliwe, ze jak Twoj byly maz zobaczy, ze ta Twoja ziemia w Polsce nie jest duzo warta to bedzie chcial z Toba polubownie zalatwic sprawe podzialu majatku tylko musisz pamietac, ze mieszkanie w ktorym on zostal jest Wasza wspolna wlasnoscia. Najlepiej jak posrednik kupna- sprzedazy nieruchomosci ( mäklare) dokona jego wyceny.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-01 18:06
Bengta wogole nie rozumiem dlaczego z tym problemem jestes na tym forum, podzial majatku nie zawsze jest taki prosty jak niektorym sie wydaje ,zeby wogole cos pisac to trzeba miec wszystkie karty otwarte na stole,jestes nierozgarnieta i gdzies cos zapomnialas dodac i za kazdy razem cos innego,papiery tu itam ziemia gdzies w polsce ,ja uwazam ze jesli uwazasz ze podzial moze miec jakas wartosc to idz do adwokata i zapytaj ile takie cos moze kosztowac? warto czy tez ? ale czarno na bialym
  Profil uzytkownika: black sabbath     
alwa12


Wpisów: 12778
Od: 2015-08-26
2019-03-01 22:23
Befsztyk, nie wiem ile masz lat, ale jesli jestes
w wieku rozplodowym, to jak bedziesz robic dzidziusia
to pamietaj zeby okna zamknac, co by dzidzi nie bylo
podobne do tatusia zrobionego w przeciagu.

To taka rada z alwy kacika porad
  Profil uzytkownika: alwa12     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-02 06:27

black sabbath po to jest forum żeby ludzie pytali . A Ty nie musisz odpowiadać. A teraz ci odpowiem że nie miałam zielonego pojęcia o ,bodelning, w Szwecji i co wchodzi w ten majątek do podziału. W jakich procentach za lata wspólnego pożycia. Pewnie jeszcze będzie kilka niespodzianek po drodze ale mam nadzieję że pozytywnych . Teraz idę i szukam rzeczoznawcy na ten 1.5 hap. ziemi w Polsce. Niech szwedzki sąd liczy te procenty. mieszkań .domów w Polsce nie posiadam . I nie zapomnę o mieszkaniu męża do podziału. Reszta wyroków w rękach sądu.
  Profil uzytkownika: Bengta     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-03-02 08:40
ja niedogryzam tobie ale trzeba rozroznic ze forum ma inne cele a nie jakies fachowe porady ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-02 08:59
Black to może wiesz jaki czas jest po rozwodzie na podział majątku . Przy sambo zwiazku czytałam informacje ze tylko 6 miesięcy i potem można zapomnieć o podziale . I ta rubryka forum służy do tego o pytam . Jak będę szukała partnera to użyje innej strony internetowej.
  Profil uzytkownika: Bengta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-02 12:03
Przy sambo zwiazku czytałam informacje ze tylko 6 miesięcy i potem można zapomnieć o podziale

Nie wiem gdzie to czytalas ale na pewno nie w Sambolagen bo tam § 8 w p. 2 jest napisane, ze wniosek o podzial nalezy skladac najpozniej rok od rozpadu sambo:
Begäran om bodelning skall framställas senast ett år efter det att samboförhållandet upphörde.
https://lagen.nu/2003:376
Zreszta i potem tez sambo moze miec prawo do polowy zgodnie z zasada dold samäganderätt.

Jak chodzi o to kiedy przedawnia sie roszczenie podzialu majatku po rozwodzie nie beda wyrywala sie z odpowiedzia na to pytanie bo nie do mnie bylo ono skierowane.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-02 17:44
niestety nie na ,lagen, znalazłam , dzięki za info Ola czytam
  Profil uzytkownika: Bengta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2019-03-02 20:24
Oczywiscie, ze mozesz czytac przepisy o sambo ale one Ciebie nie dotycza bo nie bylas w zwiazku konkubinatu tylko malzenskim i dlatego jesli chcesz wiedziec po jakim czasie nastepuje przedawnienie ( preskription) podzialu majatku ( bodelning) to musisz szukac przepisow, ktore dotycza rozwiedzionych malzonkow ale powiem Ci, ze nie masz co sie trudzic bo ich nie ma.

Nie ma okresu przedawnienia ale w praktyce, ktora jest zrodlem prawa stwierdzono, ze mozliwosc zadania podzialu mozna uznac za utracona. Dlugoletnie ( 9- 10 lat) zaniechanie zlozenia wniosku o podzial mozna interpretowac jako ustepstwo zadania. Ponadto Sad Najwyzszy stwierdzil, ze biernosc sama w sobie nie jest wystarczajacym powodem do utraty prawa do podzialu wlasnosci, ale musza istniec takze inne czynniki, takie jak to, ze druga strona usilowala wezwac do podzialu albo cos podobnego musialo sie miec miejsce.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-02 20:38
Znalazłam nie ma konkretnej cyfry . Wiele czynników może decydować o tym co może byc jak taki podział bedzie wyglądał za ileś tam lat. Byly przypadki powyżej 20 lat.
  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-02 20:40
Ja mam dopiero kilka miesięcy stażu więc się załaduje na bank
  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-02 20:55
Mało być ,, załapuję na bank
  Profil uzytkownika: Bengta     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-02 21:01
Przy okazji dowiedziałam się paru innych rzeczy. Co mnie trochę uspokoiło.
  Profil uzytkownika: Bengta     
Black_sabath


Wpisów: 1204
Od: 2015-07-31
2019-03-28 13:52
Już masz jakies wizje jak to podzielić?
  Profil uzytkownika: Black_sabath     
beti123


Wpisów: 1
Od: 2019-04-13
2019-04-13 17:09
Rozwodzę się z mężem.Mieszka w Szwecji ja w Polsce.Czy jego konto w Szwecji będzie brane pod uwagę w trakcie podziału majątku?
Dodam że od zeszłego roku niewiem.nic o środkach na tym.koncie.
Może ktoś mi podpowie co.mam zrobić w takim.przypadku.
  Profil uzytkownika: beti123     
Forum -> Życie w Szwecji -> podział majątku po rozwodzie w Szwecji.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony