Odwiedzin 37799367
Dziś 3144
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Choroba

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorChoroba
misterioso_em


Wpisów: 10
Od: 2018-05-07
2019-02-08 16:47
Po krótce, miałam wypadek, leżałam w szpitalu, łącznie nie było nie w pracy 6 dni, w międzyczasie był weekend, za cały ten okres miałam zwolnienie lekarskie. Po szpitalu lekarz kazał mi się udać do vårdcentralen, niestety mi się to nie udało, choć byłam w 3 różnych placówkach, a dodam jeszcze że moje problemy zdrowotne to nie jakiś tam katar i musiałam wrócić do pracy chociaż nie jestem jeszcze w dobrej formie. Po jakim czasie znowu mogę iść na 'zwolnienie bez zwolnienia'? Dziękuję za odpowiedź
  Profil uzytkownika: misterioso_em     
misterioso_em


Wpisów: 10
Od: 2018-05-07
2019-02-08 16:49
I czy w trakcie tego okresu mogę lecieć do Polski, spotkać się z lekarzem, który mnie nie zignoruje?
  Profil uzytkownika: misterioso_em     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-02-08 17:05
" lekarz kazał mi się udać do vårdcentralen, niestety mi się to nie udało, choć byłam w 3 różnych placówkach"


=> Czego sie nie udalo?
Umowic sie na wizyte lekarska? Dostac zwolnienia?
I dlaczego w trzech? Czemu nie telefonicznie?
Jaka miejscowosx?







" dodam jeszcze że moje problemy zdrowotne to nie jakiś tam katar i musiałam wrócić do pracy chociaż nie jestem jeszcze w dobrej formie."


=> Duzo ludzi wraca do pracy ze swoimi problemami zdrowotnymi.
W zaleznosci od choroby i stanowiska pracy, wracaja na 25%, 50% 75%. Albo co im tam lekarz napisze w zwolnieniu.





" Po jakim czasie znowu mogę iść na 'zwolnienie bez zwolnienia'? Dziękuję za odpowiedź"


=> Mozesz sobie isc kiedy chcesz isc na chorobowe nie majac zwolnienia lekarskiego.
Ale nie zdziw sie jak pracodawca rozwiaze z toba umowe.
Nie z powodu choroby/problemow zdrowotnych.



  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-02-08 17:06
"czy w trakcie tego okresu mogę lecieć do Polski, spotkać się z lekarzem, który mnie nie zignoruje?"


Jezeli ci na to zdrowie pozwala.
  Profil uzytkownika: pati_sko     
misterioso_em


Wpisów: 10
Od: 2018-05-07
2019-02-08 21:32
Odniosę się do wszysstki pytań jednocześnie, w pierwszej placówce nie przyjęli mnie bo mam perssonnummer, polski paszport ale nie mam id kort (w szpitalu nie było z tym problemu) w dwóch pozostałych nie mieli terminów, wzięli numer, wysłuchali o co chodzi i powiedzieli że oddzwonią w tym tygodniu, nikt nie zadzwonił, powiedzieli żebym wróciła do szpitala, chociaż moja Pani doktor że szpitala wysłała do tych placówek maile ze maja mnie przyjąć i zrobić badania.
Kolejna kwestia mam chore serce i mój polski kardiolog najlepiej zna mój przypadek, po ostatnich wydarzeniach nie mogę wykonywać tej pracy nawet w połowie procenta a nie nawet w jednym. A co do tego czy stan zdrowia mi na to pozwala to sama podróż nie stanowi jakiegoś wysiłku, a lekarz zajmie się mną od ręki bo już o wszystkim wie. Co do choroby bez zwolnienia to tylko w momencie zgłaszania nie będę go miała bo lekarz w Polsce wystawi mi je od tego dnia w którym się pojawię
Chciałam tylko zapytać czy tak można bo jedyne co doczytałam w internecie to to że musi minąć minimum 5dni pomiędzy jednym okresem chorobowym a drugim żeby było to traktowane jako nowa choroba.
A mieszkam w Sztokholmie
  Profil uzytkownika: misterioso_em     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-02-09 16:56
www.mindoktor.se
wwwm.kry.se


Jak ci sie nie chce biegac po przychodniach.

Ja mam doswiadczenie z mindoktor. Wszystko ok, szybka obsluga, szybko skierowania- ale i tak panstwowa sluzba byla szybsza


Do przychodni panstwowej, najlepiej dzwonic
Kolejna sprawa, jak sie jest zapisanym w konkretnej przychodni- to w innych mozna nie zostac przyjetym tak szybko jak sie chce lub wcale (np za duzo obsluguje pacjentow).

Oczywiscie nie mowiny o przypadku zagrozenia zycia.




Jezeli chodzi o zwolnienie wystawione przez polskiego lekarza w Polsce, zdajesz sobie sprawe ze moze byc nieuznane.
Byc moze zdarzaja sie przypadki, ze nie ma z tym problemu.




  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-02-09 16:59
"Chciałam tylko zapytać czy tak można bo jedyne co doczytałam w internecie to to że musi minąć minimum 5dni pomiędzy jednym okresem chorobowym a drugim żeby było to traktowane jako nowa choroba. "


No ale jezeli chorujesz na jedno i to samo, to po co ci nowe zwolnienie na nowa chorobe?

Czy o co ci chodzi?
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Waclaw wielki


Wpisów: 36
Od: 2019-02-04
2019-02-10 14:27
Vårcentralen sam ci przysle list i ustsli date na badanie. Skoro nie jestes w szpitalu to mozesz pracowac. Zapomnij ze jakies zwolnienie od polskiego lekaza tu przejdzie.
Skoro masz staly personnumer to masz miec id kort . Jesli nie masz perssonumer dostaniesz rachunek za szpital. Sprawdz czy jestes w systemie sprawdz w skatteverket czy twoj pracodawca zglosil twoje zatrudnienie. Bez id kort nie przyjma cie w vårcentralen.
Do vårcentralen to ty masz sie sama wczesniej zapisac i to ty wybierasz do ktorego sie zapiszesz... Wnioskuje ze zadne vårcentralen nie ma cie w systemie i to jest twoja wina .😁
  Profil uzytkownika: Waclaw wielki     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2019-02-11 16:58
Po 5 dniach kalendarzowych zaczyna sie nowy okres chorobowy, czyli mozesz znowu byc chora przez 7 dni bez zwolnienia lekarskiego. Pierwszego dnia nie bedziesz miala zaplacone, bo to karensdag (karensavdrag)
Nie zapominaj jednak, ze przez 14 dni chorobowe placi pracodawca i moze miec obiekcje co do twojego wyjazdu w czasie choroby i nie wyplacic ci sjuklön, albo zarzadac zwolnienia od pierwszego dnia ponownego okresu chorobowego.

Wiecej mozesz poczytac na stronie FK/Arbetsgivare.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-02-11 17:44
Återinsjuknande

Om du varit sjuk, börjar arbeta och därefter insjuknar på nytt inom fem kalenderdagar betraktas den nya sjukperioden som en fortsättning på den tidigare och du får ingen ny karensdag.

Läkarintyg visas först från den åttonde dagen i den nya sjukperioden. Den nya sjukperioden ses inte som en fortsättning på den föregående när det gäller kravet på att visa läkarintyg.

  Profil uzytkownika: pati_sko     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2019-02-11 17:47
To tak w temacie karensdagen
  Profil uzytkownika: pati_sko     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2019-02-13 17:07
Mała dygresja odnośnie zwolnienia lekarskiego z Polski.
Poproś twojego lekarza, aby napisał na zwolnieniu w jakim stopniu (w procentach)nie jesteś zdolna do pracy.
Jest to bardzo ważna adnotacja konieczna dla FK, ale polscy lekarze o tym nie wiedzą.
Jest to ważne ponieważ ta sam choroba może jednym dawać powody do zwolnienia a innym nie. Złamana noga nie przeszkadza pracującemu przy komputerze, ale uniemożliwia pracę na budowie.
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2019-02-14 10:49
"Jest to ważne ponieważ ta sam choroba może jednym dawać powody do zwolnienia a innym nie. Złamana noga nie przeszkadza pracującemu przy komputerze, ale uniemożliwia pracę na budowie."

Uwielbiam FK, nie mysla ze trzeba dotrzec do miejsca pracy, bo nie zawsze online mozna w domku przy komputerze popracowac.
  Profil uzytkownika: Anka33     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2019-02-14 12:48
"Uwielbiam FK, nie mysla ze trzeba dotrzec do miejsca pracy, bo nie zawsze online mozna w domku przy komputerze popracowac."

Mysla. Dlatego mozna dostac sjukresor z domu do pracy i spowrotem, zamiast siedziec na zwolnieniu.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2019-02-14 21:59
Ja ostatnio korzystam z KRY aplikacja i rozmowa z lekarzem w ciagu 15 minut online - polecam.
Trzeba miec personnr.
  Profil uzytkownika: LARA333     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2019-02-24 16:08
"Mysla. Dlatego mozna dostac sjukresor z domu do pracy i spowrotem, zamiast siedziec na zwolnieniu."

Doskonale o tym wiem i co z tego jesli masz zlamana kosc biodrowa? przez to ktos wyzdrowieje? wiesz jaki bol jest przy takim zlamaniu? Czlowiek placi od cholery skladek i nie moze nawet spokojnie raz na ruski rok zachorowac.
Pewnie jak ktos ma wyprany mozg zaraz wystrzeli ze ciaza tez nie choroba i nalezy pracowac nawet przy pordzie

Ladnie propagandowo to wyglada, ale jesli czlowiek ma jak robot tylko pracowac i oddawac ponad 50% ze swojego dochodu na skladki i podatek a pozniej nawet przez miesiac nie moze pochorowac to ja dziekuje za ten chory system. Mamy tylko prawo do placenia chorondalnych podatkow, ktore sa przeznaczanie na dziwnae cele, zamiast na sluzbe zdrowia. Wiesz ile przychodni zlikwidowali w ostatnim czasie? np. jest tylko 6 allergimottagning w calym Stockholm län z tego 2 w najblizszym czasie beda zamkniete...
  Profil uzytkownika: Anka33     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2019-02-24 17:23
tzn ze jak np zona nie pracuje to pracujacy maz placi tylko polowe podatku i skladek? a jak ma dwoje dzieci to placi tylko 25%??? jak sie jest chorym to jest sie chorym w czym problem??? w 90%pracujacych jakby mogli nie isc do pracy i majac zato zaplate to by nigdy nie poszli,cieszmy sie ze mieszkamy w szwecji bo mozna sprobowac byc chorym np w polsce niemczech itd gdzie trzeba miec zwolnienie od pierwszego dnia
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2019-02-25 12:04
Black chyba mnie zle zrozumiales, mialam na mysli FK i jej absurdalne podejsce do chorego czlowieka.
Wszedzie podnosza podatki, podoba Ci sie to? bo mi nie, mam tylko placic a nic mi sie w zamian nie nalezy. To jest serio wkurzajace jak widze np. energiskatt na rachunku za prad a od tego policzony VAT???
what the fuck? podatek od podatku?
  Profil uzytkownika: Anka33     
Forum -> Życie w Szwecji -> Choroba
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony