Odwiedzin 37782608
Dziś 2931
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Pozbawienie władzy a wyłączna opieka nad dzieckiem

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPozbawienie władzy a wyłączna opieka nad dzieckiem
Pawełek


Wpisów: 8
Od: 2019-01-27
2019-01-27 19:03
Witam,
proste - z pozoru -pytanie:

1. czy się różni pozbawienie władzy rodzicielskiej od wyłącznej opieki nad dzieckiem?

Moim zdaniem obie "instytucje" sprowadzają się do tego samego: rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nadal ma prawo do widywania się z dzieckiem, spotkań, informacji o jego rozwoju oraz ciąży na nim obowiązek alimentacyjny... nie może jednak decydować o sprawach istotnych w życiu dziecka (wyjazd, paszport, zmiana nazwiska). Czy nie do tego samego sprowadza się wyłączna opieka nad dzieckiem przyznana jednemu z rodziców? W Szwecji w ogóle jest coś takiego jak pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Jaka jest więc różnica? Wiecie?
  Profil uzytkownika: Pawełek     
Anna ZM
Göteborg


Wpisów: 521
Od: 2011-10-25
2019-01-31 16:55
Masz rację. W Szwecji opiekę nad dzieckiem sprawują w większości obydwoje rodzice. Sąd może przyznać to prawo jednemu z nich jeśli jest to podyktowane dobrem dziecka.
Nawe wtedy obydwoje mają prawo do kontaktów z dzieckiem. Jeśli jedno z nich takie kontakty utrudnia to może mu być odebrane prawo opieki nad dzieckiem. Jeśli obydwoje zachowują się nieodpowiednio to sąd może wyznaczyć innego (nie rodzica)opiekuna dziecka.
Oczywiście obydwoje rodzice są nadal odpowiedzialni za utrzymanie dziecka. Polecam prawo rodzicielskie Föräldrabalk (1949:381) kap.6,
informację na stronie sądu szwedzkiego
http://www.domstol.se/Fami lj/Foraldrar-och-barn/Vardnad/
jak również stronę internetową firmy prawniczej https://www.vårdnadstvist. nu/foraldrabalken
  Profil uzytkownika: Anna ZM     
Bengta


Wpisów: 32
Od: 2019-02-24
2019-03-21 08:50
Szwedzkie sądy opierają się na wyrokach Polskich Sądów w większości wypadków,(dlatego FK płaci między innymi alimenty przyznane w Polsce)
Skierowanie sprawy do Szwedzkiego sądu może zostać z tym samy wyrokiem , O ile przyjmą sprawę !!

jeżeli Pozwany mieszka w Polsce to tam powinna się odbyć sprawa sądowa do czegokolwiek. W Szwedzkim Sądzie jest to reguła . Miejsce zamieszkania pozwanego nie powoda który wnosi pozew.
Nie wiem jak Szwedzki Sąd kontroluje takich rodziców ale na pewno korzysta z pomocy Social więc raczej nie polecam .
To są poważne sprawy i trzeba mieć niezbite dowody do sprawy.
Uchylanie się od alimentów to nie powód do odebrania praw rodzicielskich.
Znam dziecko którego ojciec na oczy nie widział , jednej złotówki na niego nie zapłacił a Szwecja płaci alimenty na dziecko po dostarczeniu wyroku sądowego z Polski.
  Profil uzytkownika: Bengta     
Pawełek


Wpisów: 8
Od: 2019-01-27
2019-03-24 19:25
W Szwecji nie ma instytucji "pozbawienie władzy rodzicielskiej"... dlatego pytałem do czego sprowadza się w związku z tym "wyłączna opieka"? Czy jest to tylko różnica terminologiczna?
  Profil uzytkownika: Pawełek     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Pozbawienie władzy a wyłączna opieka nad dzieckiem
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony